PDA

View Full Version : Best movie


Suspect de bizar
11 Feb 2009, 21:00
Deci,care?

marcusARCUS
11 Feb 2009, 23:13
Slumdog 4 life

Anonymous
11 Feb 2009, 23:14
Should win: Milk
Will win: Slumdog Millionaire

buticut
11 Feb 2009, 23:21
Oups,eu am fost vizitatorul :P.

marcusARCUS
11 Feb 2009, 23:41
:lol: [/quote]

Pitbull
13 Feb 2009, 13:29
B.B.-Frost/Nixon: 4-1
S-o tâmpit lumea. :((

Floydman
16 Feb 2009, 15:52
Milk - e cu si pentru homosexuali (Brokeback 2) e cu Sean Penn...clar favorit al Academiei

Chambord
19 Feb 2009, 08:53
o sa ia Milk pt ca asa a zis Roger Ebert :lol: Tin minte ca in 2006 Ebert a prezis ca va lua Crash in dauna lui Brokeback si asa a fost. Acum a 'prezis' ca va lua Milk si cred ca tipu stie cate ceva despre cum voteaza Academia. Mai ales ca dupa votul din 2006 s-au lansat inevitabilele acuze ca membrii votanti ar fi 'intoleranti' si cu 'prejudecati'. Acum toata lumea se va chinui sa demonstreze 'ia uite dom'le ce open-minded suntem noi, votam Milk - na ! '.

Ca de obicei sacrificatul va fi cel mai bun film dintre nominalizati - Frost/Nixon in cazul de fata.

Sigur, e foarte posibil si ca tovarashii sa nu dea doi bani pe reactii si sa voteze tot ce-i 'gadila' cel mai mult: Slumdog Millionaire - The American Dream (... in voiaj prin India) :hmm:

miercuri
19 Feb 2009, 13:14
Eu nu vad povestea din SM ca fiind bazata pe visul american, e oarecum contradictorie. Visul american sustine ideea de self-made man care-si controleaza destinul. Pe cand Jamal e un fel de "fortune's toy", manat strict de destin pentru ca "it was written", e mai mult o structura de basm.

Chambord
19 Feb 2009, 15:12
ba da, se pliaza pe 'visul american' TOCMAI prin aerul de basm pe care il degaja, gen 'tipu care a avut o viata grea da' care ajunge BOGAT si isi castiga gagica desi nimeni nu ii da nici o sansa si in jurul lui ploua buckets of s***'

american dream ESTE basm trait sau asta se vrea, si temele astea prind tare bine la popor si la BrOscar.

miercuri
19 Feb 2009, 15:26
American Dream in esenta lui are alte valori, chiar daca finalitatea e cam aceeasi, procesul difera. Little Miss Sunshine de exemplu, e un film de "vise americane" ratate.

Gloria
20 Feb 2009, 15:52
Grabiti-va sa va postati predictiile la toate cele 24 de categorii, nu doar la una, mai sunt cateva ore in care "Agentia de pariuri" de pe forumul Cinemagia este deschisa; ar fi pacat sa nu intrati in cursa adevaratilor pariori cinefili :D :
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=230157#230157.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:36
Benjamin Button,sau Milk.

R_Afc
22 Feb 2009, 16:36
Slumdog Millionaire

Suspect de bizar
22 Feb 2009, 18:04
Alt criteriu pentru care ar lua filmul lui Fincher îi ca are titlul lung la fel ca ºi câºtigãtorul de anul trecut. :oops:

Leonard
22 Feb 2009, 19:32
nu înþeleg de ce mulþi gãsesc asemãnãri cu Forrest Gump doar la BB (personal nu vãd aºa multe: poate partea cu plecarea la rãzboi a personajului e mai evidentã) ºi scapã din vedere multe aspecte diferite (mesajul cu totul altul în primul rînd, stilul anti-american dream, pesimismul, eºecul, îndemnul la reflecþie, non-entertainingul etc) ºi nu se prind cã Slumdogul e mult mai copy-paste dupã Forrest Gump decît orice alt film. ceea ce au în comun totuºi BB ºi SM e ideea cu "it was written".

Pitbull
22 Feb 2009, 19:47
nu înþeleg de ce mulþi gãsesc asemãnãri cu Forrest Gump doar la BB (personal nu vãd aºa multe: ...)
Se rezolvä: în analizä le-am trecut pe cele mai gogonate zece-doospe. Vezi la "Acum pe ecrane" în topic.
poate partea cu plecarea la rãzboi a personajului e mai evidentã)
Nu, asta-i a unspea-treispea.
scapã din vedere multe aspecte diferite (mesajul cu totul altul în primul rînd,
Care mesaj, cä n-are? AR FI VRUT, da' n-are... Mesajul e: "Uite poza, neamule! Na machiaj ce n-a väzut Parisu'!"
stilul anti-american dream, pesimismul, (...) non-entertainingul
Asa, si? Ce dacä sunt? Nu-s nici noi, nici valori în sine - depinde ce faci cu ele. Aici sunt puse de-amoru' artei, nu trasmit nimic.
îndemnul la reflecþie,
Indemnul la CONTEMPLATIE: "Ia uite ce imagine picturalä!" (Cum am spus si mai sus.) La reflectie nu te îndeamnä, cä n-are continut.
Slumdogul e mult mai copy-paste dupã Forrest Gump decît orice alt film.
Posibil, nu l-am väzut, nu l-am comentat.

miercuri
22 Feb 2009, 21:57
BB si FG sunt scrise de acles scenarist, si e mai mult decat evident ca omul se autorecicleaza.

legolas05
15 Jan 2011, 22:11
The curious case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button