PDA

View Full Version : Cronos sau alchimia umanului


Cinemania
31 Jan 2009, 22:00
Horror, vampiric? doar la suprafata. In schimb, nemuritor si universal in esenta.

Debutantul (de atunci) Guillermo del Toro ne propune o sinteza a raului si binelui pana intr-un punct in care cele doua elemente se contopesc cazand sfaramate sub umanitatea personajelor, ne propune o analiza a unei teme universale: nemurirea, gandul si nazuinta catre imortalitate, venite din teama de a muri sau dorinta de a dainui pentru a ne infrupta din bogatiile si frumusetile vietii.

Corpul si sufletul formeaza intregul angrenaj de actiune, o conditie care nu se poate lipsi de religiozitate, mitologie si materialism, aceste elemente punandu-si amprenta pe caracterele principale ale filmului.

Jesus Gris - adica Iisus cel Gri. Cel care vrea sa se ridice in nemurire. Gri pentru ca nu reprezinta doar binele sau doar raul, ci pe ambele.

Angel de la Guardia - ingerul menit sa pazeasca balansul in acest univers. In mod repetitiv el este cel trimis sa il impiedice pe Jesus sa isi
depaseasca conditia umana, sa il impiedice sa reinvie.

Aurora - fetita care, cu o forta peste masura unui copil normal, zamislita parca dintr-o zeita a rasaritului, vegheaza si vesteste reinvierea lui Jesus.

Legatura de sange de natura darwiana intre om si insecta arhaica din interiorul mecanismului inventat de alchimist se contopeste si ea cu restul elementelor.

Cronos-ul - mecanismul rau la suprafata, dar care ne dezvaluie o victima fara putere in interiorul lui, o imagine disperata a perisabilitatii sufletului si corpului care cand nu mai au cu ce se hrani mor .

Universul filmului suporta multe interpretari (initial titlul ales de Guillermo era Vampire of the Grey Dawn), insa pana la urma totul pare sa puna in lumina alchimia umanului.

Cinemania
01 Feb 2009, 15:11
nu l-a mai vazut nimeni?

Twinsen
01 Feb 2009, 15:48
L-am vazut, dar din pacate nu imi mai amintesc aproape nimic din el. Stiu ca mi s-a parut mai slab decat filmele ulterioare ale lui Del Toro si nici macar acelea nu mi-au placut in mod deosebit. N-as cauta cine stie ce semnificatii profunde in filmele sale, sunt destul de reusite ca entertainment si din punct de vedere vizual, dar atat.

Cinemania
01 Feb 2009, 18:06
L-am vazut, dar din pacate nu imi mai amintesc aproape nimic din el. Stiu ca mi s-a parut mai slab decat filmele ulterioare ale lui Del Toro

intr-adevar, e ceva mai slab decat unele din cele pe care le-a facut dupa Cronos

N-as cauta cine stie ce semnificatii profunde in filmele sale, sunt destul de reusite ca entertainment si din punct de vedere vizual, dar atat.

cred ca esti putin superficial...
doar nu te gandesti doar la Hellboy cand te gandesti la Del Toro?!

Twinsen
01 Feb 2009, 18:40
cred ca esti putin superficial...
doar nu te gandesti doar la Hellboy cand te gandesti la Del Toro?!
Nu, ma gandesc in principal la El Laberinto del Fauno. Un film care are cateva imagini memorabile, dar cu un scenariu care poate fi considerat imatur in cel mai bun caz sau propaganda ieftina in cel mai rau caz. Nu pretind ca sunt la curent cu istoria razboiului civil spaniol insa am mari indoieli ca pe de o parte erau numai oameni cinstiti painea lui Dumnezeu si pe cealalta parte niste psihopati sadici. Bine, se poate argumenta ca e un basm, nu un film istoric, dar am trecut de varsta la care orice basm ma lasa cu ochii largi. Din punctul meu de vedere, odata dezbracat de impactul visceral a violentei si a modului i care a fost filmat, nu mai ramane aproape nimic din El Laberinto del Fauno.

Pauline Kael
01 Feb 2009, 20:14
Twinsen a scris:

Nu pretind ca sunt la curent cu istoria razboiului civil spaniol insa am mari indoieli ca pe de o parte erau numai oameni cinstiti painea lui Dumnezeu si pe cealalta parte niste psihopati sadici.
Sunt perfect de acord ca Labirintul lui Pan a esuat.Dar sadicii erau de amandoua partile:nu mi-a placut si n-am inteles de ce Mercedes trebuia sa arate ca si ea e sarita cand i-a taiat gura si obrazul capitanului cu un cutit bagat in gura..
Am scris la topic si toata lumea s-a suparat:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=11689&postdays=0&postorder=asc&start=0
O sa vad si eu filmul de care a scris Cinemania,are credibilitate(Cinemania adica).

Cinemania
01 Feb 2009, 20:28
Nu, ma gandesc in principal la El Laberinto del Fauno. Un film care are cateva imagini memorabile, dar cu un scenariu care poate fi considerat imatur in cel mai bun caz sau propaganda ieftina in cel mai rau caz. Nu pretind ca sunt la curent cu istoria razboiului civil spaniol insa am mari indoieli ca pe de o parte erau numai oameni cinstiti painea lui Dumnezeu si pe cealalta parte niste psihopati sadici. Bine, se poate argumenta ca e un basm, nu un film istoric, dar am trecut de varsta la care orice basm ma lasa cu ochii largi.

acuma te inteleg perfect...e important si nivelul de la care vizionezi un film (sa nu crezi cumva ca te acuz de subiectivism, ca nu e asa :))

Din punctul meu de vedere, odata dezbracat de impactul visceral a violentei si a modului i care a fost filmat, nu mai ramane aproape nimic din El Laberinto del Fauno.

intr-un fantasy acest lucru se poate intampla foarte usor daca linia rosie a povestii nu duce inspre un deznodamant moralizator destul de solid

mi se pare mie sau subiectul este dus incetisor spre o analiza a filmelor lui Del Toro? :D

Cinemania
01 Feb 2009, 20:31
O sa vad si eu filmul de care a scris Cinemania,are credibilitate(Cinemania adica).

thx...dar sa nu te prind ca-mi dai in cap mai tarziu :P

Pauline Kael
01 Feb 2009, 20:34
Never,stiu si eu sa citesc ce inseamna un om de caracter.Chiar daca avem pareri diferite stii sa te respecti.Sper asta in continuare,mai ales ca e plina lumea reala si virtuala de ...labili psihic.
Tie ti-a placut" Labirintul"?Mie,nu.

Twinsen
01 Feb 2009, 21:19
intr-un fantasy acest lucru se poate intampla foarte usor daca linia rosie a povestii nu duce inspre un deznodamant moralizator destul de solid
Atentie, spoilere!

Ce e drept din final am inteles ca nu e bine sa fugi cu fratiorul mai mic de acasa daca nu vrei sa te alegi cu un glonte in piept. :(( A, sa nu uit, e bine si sa nu-l dai pe fratior pe mana faunului, imaginar sau nu. Sunt sigur ca aceste principii morale imi vor fi de folos in viata. :sleep:

Cinemania
02 Feb 2009, 07:28
intr-un fantasy acest lucru se poate intampla foarte usor daca linia rosie a povestii nu duce inspre un deznodamant moralizator destul de solid


Ce e drept din final am inteles ca nu e bine sa fugi cu fratiorul mai mic de acasa daca nu vrei sa te alegi cu un glonte in piept. :(( A, sa nu uit, e bine si sa nu-l dai pe fratior pe mana faunului, imaginar sau nu. Sunt sigur ca aceste principii morale imi vor fi de folos in viata. :sleep:

Cinemania
02 Feb 2009, 07:29
Never,stiu si eu sa citesc ce inseamna un om de caracter.Chiar daca avem pareri diferite stii sa te respecti.Sper asta in continuare,mai ales ca e plina lumea reala si virtuala de ...labili psihic.
Tie ti-a placut" Labirintul"?Mie,nu.

da, mi-a placut...insa, cum sugeram mai sus, as fi preferat alt final