PDA

View Full Version : Non ho sonno


Cinemania
24 Jan 2009, 18:34
Filmul nu reprezinta unul din momentele de glorie ale lui Dario, dar touch-ul acestui maestru al giallo-ului se simte imediat.

analiza psihologica a personajelor, aluziile homoerotice (macar la nivel de incercare, deoarece ca elemente ale povestirii nu sunt incadrate tocmai potrivit), atmosfera claustranta si terifianta pe alocuri, detaliul grafic explicit (laude pentru imaginea realizata de Ronnie Taylor), close-up-urile din scenele crimelor

o idee buna prezenta lui Max von Sydow care a adus ceva mai multa lumina pozitiva in film

filmul nu e rau...imi place sa il privesc ca un fel de remember

EgOisM
24 Jan 2009, 19:09
Cu siguranta nu este cel mai bun film al lui Dario Argento dar macar aduce un mare suspans..poate cel mai mare din filmele italiene de pana atunci.Incepe genial ,de altfel la fel ca Suspiria.Primele 20 minute sunt pline de suspans si teroare si desigur ca ramane scena din deschiderea filmului....MEMORABIL de violenta!!!
Misterul este construit in stil masterpiece,foarte surprinzator...

Cinemania
24 Jan 2009, 19:59
ma bucur ca ti-a facut macar o vena sa palpeze :D

TheNewBlack
04 May 2009, 17:30
am vazut si eu aseara filmul si are destule momente de suspans. nu prea cred ca se incadreaza in genul horror mai degraba thriller. mi-a placut dar sunt curioasa care este scena aia de inceput atat de violenta?

Cinemania
05 May 2009, 07:27
am vazut si eu aseara filmul si are destule momente de suspans. nu prea cred ca se incadreaza in genul horror mai degraba thriller.

...sau mai degraba giallo jugular...sa nu reinventam roata

mi-a placut dar sunt curioasa care este scena aia de inceput atat de violenta?

de ce esti curioasa? ai adormit la inceputul filmului?

@EgOisM
ia explica tu cum sta treaba cu acel crescendo al terorii din tren (banuiesc ca faceai referire la scena din tren, nu?) :D

TheNewBlack
05 May 2009, 10:08
nu, nu am adormit :))) doar ca nu stiu ce este extrem de violent :D

EgOisM
05 May 2009, 10:59
@TheNewBlack
Mai intai imagineaza-ti tu ca esti sechestrata intr-un tren,stii ca te urmareste si este ceva in neregula dar nu esti sigura.Stai cu dubiul asta :"ce se intampla?","ce o sa fie","cum o sa cobor din tren","unde ma duc apoi","dar oare voi mai cobori?".Te omoara doar gandul asta,apoi suna telefonul si iti confirma ca Da,vei muri,tu nu trebui sa spui nimic ca oricum iti va taia limba.Acum ce faci?Te gandesti ca asta nu are cum sa se urce in tren ca trenul este in miscare,dar apoi iti dai seama ca nu este un criminal oarecare si intri in panica.
Dar ce te faci cand toata lumea din jurul tau este omorata?Esti singura in tren si fugi.In cele din urma iti taie degetul si vezi gore peste tot,te omoara incet dar sigur!
Asta face Argento,se joaca cu publicul,ii intoxica cu crime si suspans incet dar sigur!
Mie personal scenele astea mi se par la cele mai inalte cote,mi-a placut mult si Suspiria(incepe tot ca asta)dar trebuie sa traiesti frica personajului ca sa iti palpeze o vena,ceva.Mai bine te mai uiti o data la el,nu cred ca o sa te plictisesti!

TheNewBlack
05 May 2009, 17:31
foarte frumoasa descrierea ta si recunosc nu am gandit asa am vazut-o doar ca pe o scena tipica in care un criminal urmareste victima. nu m-a plictisit filmul, chiar mi-a placut.