PDA

View Full Version : "The Day the Earth Stood Still"


E.Floares
10 Dec 2008, 14:29
Daca nu as fi vazut azi-noapte filmul original din '51 si daca nu as fi vazut inainte alte zeci de filme in care New York-ul este principala atractie a extraterestrilor, probabil asta nou cu K(laatu)eanu ar fi avut cat de cat un...impact asupra mea.

Spre deosebire de filmul original, acesta este, evident, plin de efecte speciale si de Keanu. Insa nu efectele sunt cele care se fac remarcate fata de cel din '51, ci imaginea. De remarcat sunt cadrele filmate noaptea, in padure precum si in oras, si secventa in care Robotul Facut din Gandaci Mancatori de Orice scapa din unitatea militara in timp ce armata neputincioasa trage gloante dupa gloante si bombe dupa bombe.

Povestea este aceiasi, de-asta i se si zice "remake", dar nu inteleg de ce a trebuit sa fie copiate si replici din cel original word-by-word, in loc sa fie reformulate.

In concluzie, filmul e un omagiu adus peliculei de acum 57 de ani (care fusese facuta special dupa Razboiul Mondial pentru a trimite un mesaj intregului Glob de genul "Razboaiele o sa duca la disparitia rasei umane").
Chiar daca ati vazut originalul, va recomand sa-l vizionati macar pentru efecte si imagine.

P.S. Keanu fuse la fel ca in Matrix, probabil asa va juca toata viata de acum. Ah, nicio secventa dupa credite.

Vizionare placuta!

freackboy
10 Dec 2008, 22:28
Am auzit ca filmul este 3D si nu stiu daca e adevarat sau decat un zvon :huh:

E.Floares
11 Dec 2008, 00:57
E in IMAX. Evident, nu la noi.

savoria
11 Dec 2008, 15:16
hmmm... aveam impresia ca filmul e mai bun :((
poate ca totusi o sa merg sa il vad :)

Kos_min
15 Dec 2008, 17:41
P.S. Keanu fuse la fel ca in Matrix, probabil asa va juca toata viata de acum.


Se vede k nu prea ai vazut filmele lui Keanu sau nu vrei sa te desprinzi de imaginea sa din Matrix!!!!Joaca k in Matrix fiindca si acest film este SF,nu cred k putea sa joace altfel mai ales k nu este pamantean!!!

Filme care merita vazute in care Keanu joaca altfel decat un mare erou:
-The Devil's Advocate
-A Walk in the Clouds
-Sweet November
-A Scanner Darkly
-The Lake House
-Street Kings

plus la inceputul carierei sale a jucat teatru in piese ale lui William Shakespeare!!!

Si oricum din cauza filmului Matrix poate sa se lase si maine de actorie si tot l-as aprecia toata viatza!!! Genul acesta de film apare o data la 20 de ani!!!!!

E.Floares
15 Dec 2008, 20:02
P.S. Keanu fuse la fel ca in Matrix, probabil asa va juca toata viata de acum.


Se vede k nu prea ai vazut filmele lui Keanu sau nu vrei sa te desprinzi de imaginea sa din Matrix!!!!Joaca k in Matrix fiindca si acest film este SF,nu cred k putea sa joace altfel mai ales k nu este pamantean!!!

Filme care merita vazute in care Keanu joaca altfel decat un mare erou:
-The Devil's Advocate
-A Walk in the Clouds
-Sweet November
-A Scanner Darkly
-The Lake House
-Street Kings


Nu prea ai inteles ce am vrut sa zic, ok, o sa explic.
Keanu Reeves a inceput sa accepte roluri asemenea celui din Matrix, pentru ca ii vin bine, pentru ca asta stie cel mai bine, nu zic ca nu stie sa joace altfel, dar opteaza pentru personaje asemenea The Chosen One-ului.

Personajele din "Street Kings", "A Scanner Darkly" si "Constantine" sunt foarte asemanatoare cu Neo, comportamentul si felul in care vorbeste se aseamana mult.


plus la inceputul carierei sale a jucat teatru in piese ale lui William Shakespeare!!!

Personajele din "The Devil's Advocate", "A Walk in the Clouds" ca si cele din piesele lui William Shakespeare le-a jucat inainte de Matrix, deci nu le oferi contra-argumente pentru ca nu se iau in considerare, vorbeam de perioada post '99, post Matrix.


Si oricum din cauza filmului Matrix poate sa se lase si maine de actorie si tot l-as aprecia toata viatza!!! Genul acesta de film apare o data la 20 de ani!!!!!

Repet: e ok, imi place cum joaca, doar remarcam o chestie. Nu e nevoie sa faci abuz de semne de exclamare ca sa te faci inteles.

P.S. Am vazut in jur de 20-25 de filme cu Keanu, nu te agita.

LucaM
16 Dec 2008, 21:03
Personajele din "Street Kings", "A Scanner Darkly" si "Constantine" sunt foarte asemanatoare cu Neo, comportamentul si felul in care vorbeste se aseamana mult.




ahem... da si nu. de exemplu, Neo e 'disconnected' , pe cand Constantine e pur si simplu suparat pe toate lumile posibile. ;)
iar Bob Arctor n-are nimic din agresivitatea lui Ludlow.

da' nu asta e subiectul aici.

ci remake-ul la TDTESS.
vazut ieri. de doua ori. ca sa se fixeze :D

ei bine, nu-i originalul . ( inteleapta cugetare :D ) dar mi s-a parut o adaptare reusita. "prinde" paranoia si isteria din zilele noastre. Si mi-au placut micile replici 'subversive' strecurate ici-colo prin script.
daca are vreo hiba, poate ca e faptul ca nu duce lucrurile pana la capat. Incepe propozitiile, dar ne lasa pe noi sa le completam. Un fel de "uniti punctele pentru a gasi figurina ascunsa in desenul de mai jos"

iar Klaatu-ul lui Reeves... e pur si simplu "alien". Whatever is watching through those eyes, it's not human.

EgOisM
17 Dec 2008, 22:46
Abia astept sa termine astia iMAX ala din Cotroceni :love: :love: :love: o sa fie RAIUL pe pamant!!!!Asta o sa fie primul film care va rula...i bet!!!

Kos_min
18 Dec 2008, 15:34
P.S. Am vazut in jur de 20-25 de filme cu Keanu, nu te agita.

Nu ma agit k doar de asta se cheama forum k sa ne spunem fiecare parerea proprie!

K o parere proprie Keanu a jucat ok pt un "alien".Despre film nu mai am ce sa spun k as face doar sa repet ce s-a scris mai sus!

E.Floares
19 Dec 2008, 13:30
Abia astept sa termine astia iMAX ala din Cotroceni :love: :love: :love: o sa fie RAIUL pe pamant!!!!Asta o sa fie primul film care va rula...i bet!!!

Pai...depinde cand il termina, nu?
Eu abia astept sa vad "Gotham" in IMAX, pana in 2011 trebuie sa fie gata cinema-ul.

EgOisM
19 Dec 2008, 16:11
@E.Floares
de ridicat l-au ridicat,parca in fiecare zi mai ridica un etaj :lol: ...acum depinde cum se misca astia cu design-ul pt ca imax asta se construieste in mall(Cotroceni Park)...iti urez de pe acum VIZIONARE PLACUTA!

StefanDo
19 Dec 2008, 16:18
eu am banuiala ca primul film pe care o sa-l vedem in acel cinema va fi Avatar :)

E.Floares
20 Dec 2008, 08:37
Poate ne strangem de pe aici de pe forum sa mergem impreuna la prima vizionare publica in IMAX, orice film ar fi.

Deja am deviat de la subiect, cred ca subiectul "IMAX in Romania" merita un topic nou.

Pitbull
21 Dec 2008, 16:14
Back to topic.
Plänuiam sä-i fac analiza, da' m-am luat cu altele - si nici nu mi-a prea dat ghes.

In schimb, fata asta spune tot ce-as fi spus si eu:

http://agenda.liternet.ro/articol/8253/Andreea-Chiriac/Cand-se-alege-praful-The-Day-the-Earth-Stood-Still.html

E.Floares
21 Dec 2008, 16:30
De acord cu ce a scris.

Se7en
23 Dec 2008, 20:31
Hmm mai intai sa-l vad :P

E.Floares
23 Dec 2008, 20:41
Sa iei si originalul dupa...sau inainte, cum vrei...mai bine vezi originalul dupa, ca daca il vezi inainte exista riscul sa nu mai fie la fel de...entertaining pe cat se vrea a fi remake-ul.
:)

Se7en
23 Dec 2008, 20:54
Da ai dreptate, din cate am vazut mie mi-e sa nu-mi strice impresia ideea filmului daca vad mai intai originalul si dupa aia remake-ul. Un simt al evoultiei cronologice ar putea sa ajute impresiei generale (impreuna cu macar efectele speciale daca nu cu povestea in sine).

Pitbull
24 Dec 2008, 01:17
"The Day the Earth Stood Still" ...de plictisealã
Încã un remake de-amoru' banilor

S.F.-ul clasic al lui Robert Wise, din 1951, face parte din acele opere cãrora însãºi trecerea timpului le-a sporit valoarea - în mod paradoxal, tocmai prin revelarea candorii lor. Viziunea infantilã asupra super-civilizaþiei extraterestre care-ºi trimite solul sã salveze Terra de oameni avea inefabil, iar farfuria zburãtoare de carton poleit trezea angoase incomparabil mai profunde decât sofisticatele sfere de-acum, cu cãznit-neliniºtitoarele semi-imagini ce fojgãiesc pe suprafaþa lor.
Desigur, în varianta originalã, doar doi pifani pãzeau O.Z.N.-ul, câtã vreme acum se adunã toatã floarea cea vestitã a forþelor terestre, aeriene ºi speciale americane, în frunte cu Kathy Bates, pe post de Secretar al Apãrãrii - singura chestie interesantã din tot filmul, dar numai la nivel de interpretare, cã partitura trãsneºte a cliºee de-þi mutã nasul. Nu foloseºte la nimic, în primul rând pentru cã principalii vinovaþi (producãtorii Paul Harris Boardman, Gregory Goodman ºi Erwin Stoff, plus scenaristul noii versiuni, David Scarpa - de regisor, un anume Scott Derrickson, n-are rost sã ne luãm, cã el a fãcut doar ce scria-n scenariu ºi ce-i ordonau producãtorii; în rest, creativitate nexam - pãcat, în "The Exorcism of Emily Rose" era chiar promiþãtor!) repetã gugumãnia lui Spielberg, cu "War of the Worlds" - aceea de a transpune în zilele noastre o poveste complet depãºitã, oprindu-se cu actualizarea la jumãtatea drumului. Aºa cum am spus ºi în analiza acelui eºec spielbergian de-acum trei ani, în asemenea cazuri singurele soluþii sunt cele extreme: sau respecþi întru totul vechiul story, preluându-l cu toate naivitãþile lui (pentru a le filma, deferent, cu mijloacele pe care le ai azi la dispoziþie - cum a procedat, în parte, Verhoeven, în "Starship Troopers"), sau modernizezi serios ºi competent, pânã la capãt - orice, numai nu o asemenea corciturã de cal ºi mãgar, sterilã ca orice catâr care se respectã. Dacã adãugarea unghiului ecologist pe lângã cel pacifist (tipic anilor '50) e explicabilã ºi legitimã, dacã ideea unui singur umanoid - plus robotoidul din dotare - venit sã ne extermine puþin, spre a o salva pe Mama Gaia, ar mai fi cât de cât acceptabilã, cu maaare îngãduinþã, apãi mai departe crede dracu' preumblãrile lui nenea Klaatu pe la ferme ºi pe sub poduri de prin provincia est-americanã, ºi capturarea cu plasa de fluturi a invincibilului roboþel, ºi recrutarea cuplurilor din fiecare specie în "sferele-arcã" (de A.D.N. n-au auzit, nu?) ºi mai ales figura de-o splendidã poeticitate ºi-o total inacceptabilã veridicitate a gâzelor metalice care devoreazã tot ce-a construit omenirea pe planeta asta. La ce bun efectele speciale spectaculoase (ºi, în treacãt fie zis, deloc originale), când faptele scârþâie, tovarãºi?
Ba încã, într-un aspect esenþial, filmul chiar coboarã ºtacheta sub nivelul celui din 1951. Argumentul esenþial, latura bunã, sensibilã, generoasã a lui homo sapiens, potenþialul lui divin care-i convinge pe intransigenþii extratereºtri sã-i mai dea o ºansã, e ca industria românã în discursul lui Caþavencu. Helen Benson (Jennifer Connely) ºi profesorul Barnhardt (John Cleese), adicã purtãtorii argumentelor umane ale demonstraþiei, sunt la fel de anoºti ºi neconvingãtori atât ca personaje, cât ºi ca actori. Culmea, caimacul îl ia micul Jaden Smith, la fel de talentat ca anul trecut, în "Pursuit of Happyness" - ºi, aici, în rolul unui puºti ce pare sã întruchipeze, cum nu se poate mai credibil, tocmai acele apucãturi detestabile ale neamului omenesc care i-au pecetluit soarta. Ce anume l-o fi convins pe mãreþul Klaatu sã ne ierte rãmâne un mister - ºi nu numai fiindcã sãrmanul Keanu Reeves e la fel de enervant în încremenirea lui goalã de orice conþinut, cu aceeaºi privire fixã de bãiat bun depãºit de situaþie, care aici se potcoveºte chiar ca nuca-n perete (crezând ei, pasã-mi-te, cã lasã, dacã-i extraterestru, merge - adicã-l face mai enigmatic, dom'le!). Aiurea, îl face o laie - trecute-s, Doamne, vremurile lui "Devil's Advocate"; sau, ca sã nu plângã, hai ºi "Matrix" (da' numa' ãl dintâi...)
Dar, mã rog, pe lângã atâtea opere clasice compromise prin remakificare de-amorul banilor, ce mai conteazã una în plus sau în minus? Singurul motiv de îngrijorare e cã, peste încã vreo câteva decenii, se vor apuca sã facã remake-uri ºi dupã astea. Dupã astea ºi atât - cã de originale nu vor mai avea ºtiinþã decât exegeþii.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
24 decembrie, 2008, h. 01:10-01:51
Bucureºti, România