PDA

View Full Version : The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor


Pauline Kael
04 Aug 2008, 10:00
Am vazut secvente.
Rachel Weisz,frumoasa sotie, a fost schimbata cu Maria Bello(nu ca nu mi-ar fi placut de ea in "History of violence"alaturi de Viggo Mortensen,dar aici parca a picat din luna),asa ca parca ceva s-a rupt...Brendan Fraser are un fiu mare cat el,dar mie imi par mai mult frati decat tata si fiu..
Jet Li si Michelle Yeoh(una matura si parca mai plina de farmec) nu mi se par indeajuns de "exploatati" in film..Ei doi,alaturi de Brandon si-au facut treba in film.Restul schimbarilor au fost inutile si chiar de un umor involuntar si nefericit.
Cred ca cel mai reusit film cu "the mummy" ramane primul..

Pitbull
04 Aug 2008, 21:20
Cred ca cel mai reusit film cu "the mummy" ramane primul.
De acord.
Boris Karloff rulz! :love: :happy: :love:

redmen
04 Aug 2008, 22:52
Sunt sigur ca nu la ala se referea Pauline :)

Pitbull
05 Aug 2008, 21:26
Pauline, zi cä la äla te refereai. 8)

Pauline Kael
05 Aug 2008, 21:50
Din pacate as vrea eu sa zic asa,dar de ce sa mint?
:) Care ati vazut filmul,vreau sa stiu ce cauta vaca aia care a dat la boboci in avion? De ce n-au scos-o pe nevasta de tot decat s-o inlocuiasca?Si lupta intre Jet Li si Michelle Yeoh(ce ma atrage muierea asta) face tot filmul.Pacat ca n-a fost mai mult ,dar ma uit la" Crouching Tiger Hidding Dragon"...Si Brandon mi s-a parut ok.Merita vazut asa ca relaxare ...

Pauline Kael
08 Aug 2008, 18:37
Sa fie lipite sau ordonate. :)

StefanDo
11 Aug 2008, 14:38
Busola feng shui si Shangri-La (unde se afla izvorul tineretii vesnice) sunt doar cateva din aspectele aiuritoare din Mumia 3: Mormantul imparatului dragon. Dupa ce acest film a aruncat seria in topul "asa nu" al francizelor, iata ca ajunge si pe marile noastre ecrane, cu efectele speciale si dezordinea specifice. Iar solutia de care aminteam in introducere este inspirata chiar de contextul asiatic al filmului: acesta ar trebui privit "aici si-acum", ca in yoga.

Nu incerca sa faci vreo legatura intre scene. Nu incerca sa transformi insiruirea de replici intr-un dialog. Nu incerca sa contextualizezi detaliile esoterice ale filmului (rizibile): n-ai obtine decat o durere de cap. Vezi filmul "aici si acum", doar asa ai vreo sansa sa te bucuri de aceasta salata de efecte speciale, preparata la repezeala (si la rece: Himalaya).

Faptul ca am evadat din Africa suna bine. Jet Li si Michelle Yeoh pe post de imparat genocid si farmazoana suna iarasi bine (nu la fel de bine dupa ce vezi si filmul). Brendan Fraser e ok, Maria Bello nu, iar Luke Ford nu prea convinge (mai ales cand stii ca pe umerii lui vor sta urmatoarele trei filme ale seriei). Din tot festinul de schelete, soldati de teracota, cai incandescenti si oameni ai zapezilor lipseste un ingredient important: creierul.

Dupa ce l-au terminat pe Imhotep (de doua ori!), Rick (Brendan Fraser) si Evie (Maria Bello) se plictisesc de moarte in resedinta familiei. Cand un oficial le cere sa duca in China Ochiul din Shangri-La, un diamant imens, cei doi accepta si iata-ne in Shanghai, unde se afla si chiulangiul Alex (Luke Ford), micul O'Connell, care nu gaseste alta metoda de a continua traditia familiei decat excavarea mormantului imparatului Qin. Ce mai, de aici lucrurile se complica atat de rau, incat nici metoda "aici si-acum" nu ne poate ajuta sa continuam acest mic sinopsis. Important e ca imparatul Qin nu e mort (fara a fi o mumie propriu-zisa), ca un general vrea sa-l readuca la viata pentru a guverna tot mapamondul si ca Ochiul din Shangri-La este extrem de important.

Intr-o serie al carei miez sunt diverse mumii, nu te poti astepta la verosimil, dar fara umor inteligent, spectaculos si o farama de logica nu prea ai cum sa te tii bine pe picioare. Cu iaci care vomita in avion, focuri de artificii la propriu si numeroase goof-uri (urmareste de cate ori li se vede respiratia protagonistilor, desi se dau de ceasul mortii luptandu-se cu Qin pe culmile inghetate din Himalaya), a treia mumie mai bine ar fi fost lasata in mormant.

Cat despre celebra scena de lupta dintre Michelle Yeoh si Jet Li (undeva citisem ca ar fi "revolutionara", probabil autorul cita din caietul de presa al filmului) aceasta suna mai degraba ca un avertisment: legendarii actori asiatici se apropie de 50 de ani si au obosit, asa ca s-au multumit cu cateva lovituri de sabie si vreo doua coate infipte in partile moi, niste strambaturi si niste piedici scolaresti. Despre efectele speciale, nimic de bine: parca incearca sa te convinga ca tehnologia a inghetat din 1999, cand se lansa mult mai proaspatul film al lui Stephen Sommers.

Din nefericire, lucrurile nu se vor opri aici: finalul Mumiei 3 arunca sageti catre Peru, prin urmare este extrem de posibil ca seria sa ia continentele la rand (asteptam cu nerabdare Antarctica, oare vom avea de-a face cu o mumie de extraterestru? Indiana Jones a dovedit ca se poarta...). Cat de bune vor fi continuarile si ce solutii de vizionare vom oferi atunci, la momentul potrivit...

Pitbull
23 Aug 2008, 12:28
http://agenda.liternet.ro/articol/7525/Alin-Ludu-Dumbrava/Tu-Tzi-Mu-Mia-Ma-Ti-The-Mummy-Tomb-of-the-Dragon-Emperor.html
M-a amuzat si pe mine articolul. :) Excelent scris. Desi am toate motivele sä-i acord creditul (toatä lumea e buimäcitä de cretinätatea peliculei), astept sä väd cu ochii mei (si cä asa se cade, si ca sä mä râd, si ca sä vä râd pe voi - adicä "sä vä fac sä vä râdeti" - forma contrasä). Il iau de pe torrente.

UndeadScimitar
23 Aug 2008, 14:37
Nu imi dau seama ce huge-budget movie din 2008 este mai pueril.10.000 BC sau aiureala asta ?Nici macar nu are succes la box office cum m-as fi asteptat de la un film atat de mediatizat.Pacat...fratii Cohen (in special Rob) fie fac treaba FOARTE buna,fie fac treaba FOARTE proasta.Rar vezi filme mediocre regizate de ei.

Pauline Kael
23 Aug 2008, 15:59
Nu imi dau seama ce huge-budget movie din 2008 este mai pueril.10.000 BC sau aiureala asta ?Nici macar nu are succes la box office cum m-as fi asteptat de la un film atat de mediatizat.Pacat...fratii Cohen (in special Rob) fie fac treaba FOARTE buna,fie fac treaba FOARTE proasta.Rar vezi filme mediocre regizate de ei.
Cred ca scenariul a fost foarte prost,regia mai putin,.Neinspirata distribuirea Mariei Belo,scortoasa si amara in rolul sotiei lui Rick,o plang pe Rachel Weisz.

Neuptolem
23 Aug 2008, 17:41
Nici nu mai stiu daca am vazut prima parte...partea a doua am vazut-o in cinema prin toamna lui 2001, m-a binedispus pt cateva ore, mai ales ca la vremea aia eram indragostit de o tipa care semana cu actrita principala, mai ales la look...atat tin minte...nush daca l-am mai revazut de doua ori de atunci...si dk l-am revazut, nu eram atent, si tot de tipa aia imi aminteam...l-am votat la filme care nu mai trebuie continuate si cred ca asta spune tot: Da Mami: Return of the Mami. :sick:

Pitbull
23 Aug 2008, 18:54
Gata, l-am detorrentat. L-oi vedea curând.

norina
25 Feb 2009, 12:07
:w00t: :w00t: :w00t:
ce film bun, cate rasturnari de situatii, cata coerenta si mai ales excelente efecte speciale

nu-l recomand nimanui

fishySasha
25 Feb 2009, 20:00
Mie primele doua mi-au placut f. mult la vremea respectiva... Le-am revazut de mai multe ori.
Pe asta inca nu mi-am facut curaj sa-l vad, sunt convinsa ca-i o porcarie, dar tot o sa-l bifez la un moment dat. Ar fi fost cu totul alta poveste daca ar fi jucat Rachel Weisz in el, e una dintre actritele mele preferate.

Avalhon
28 Aug 2009, 11:03
Primul mi-a placut. Avea destula magie. Al doilea mi s-a parut slab tare de tot la capitolul CGI (parca il facusera doar asa ca sa fie facut mai repede) si m-a scos din sarite ideea cu reincarnarea unei foste printese taman in Evy (bilbiotecara sapacita din primul facea toti banii si ar fi trebuit sa ramana asa). Regele Scorpion a fost o surpriza placuta in primele minute ale filmului (de aceea abureala aia de CGI second hand de pe la sfarsitul filmului mi-a lasat un gust amar), dar nu si in filmul cu numele lui (parca ma uitam la un episod din "Hercules: the legendary journeys").
Iar Mummy 3...Aoleu, de ce l-au mai facut? De ce China? De ce ideea nu stiu cui ca ar trebui sa urmeze Peru? Singurii pentru care merita vazut filmul sunt Michelle Yeoh si Jet Li. In rest...dupa gustul fiecaruia.