PDA

View Full Version : Talentati fara ...talent


Pauline Kael
07 Jul 2008, 18:39
Nu intentionez sa supar fanii unor actori buni,dar...cred ca subiectul poate fi interesant.
Instinctul nu m-a inselat,o actrita foarte laudata si iubita este Natalie Portman...hotarata ,interesanta,dar fara sclipirea aceea de geniu.Ceea ce detest la un actor bun(o scriu cu resemnare si tristete) sunt momentele acelea penibile cand se vede ca joaca ,ca interpreteaza,ca nu e parte din film,ca rolul nu ii intra la suflet.Nu vi s-a intamplat sa priviti un actor sau actrita cu reale calitati(desi e posibil ca persoana si ca artist sa fie...mediocru) cu ambitie si un acel ceva,si sa ramaneti nemultumiti vazand fazele care cereau sensibilitate sau mai multa determinare si sa vedeti pur si simplul jocul actoricesc,care ar trebui sa fie tabu si sa nu va bucurati de film,de poveste?

Natalie Portman"Was listed as a potential nominee for the 2008 Razzies for Worst Actress, for her performances in Goya's Ghosts (2006) and Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007). She didn't make the final ballot."

Am urmarit aceste doua filmerecent si mi-a parut rau pentru Javier Bardem,pentru Dustin Hoffman ca tanara actrita(supraevaluata cred) nu reusea sa intre in rol(niste roluri ofertante si importante).Ce credeti?

Pitbull
07 Jul 2008, 23:35
N-am murit niciodatä dupä Nätälica, iar despre prestatia ei în "...Magorium..." am spus douä vorbe aici.
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=14737&start=0
Totusi, în materie de luat banii pe de-a moaca, Jessica Biel o bate de departe.

legardere
08 Jul 2008, 09:30
Am urmarit aceste doua filmerecent si mi-a parut rau pentru Javier Bardem,pentru Dustin Hoffman ca tanara actrita(supraevaluata cred) nu reusea sa intre in rol(niste roluri ofertante si importante).Ce credeti?

Fara sa te jignesc, dar chiar sunt oarecum in tema la acest capitol, parerea mea este ca aceasta "supraevaluare"(chiar daca nu e cuvantul cel mai potrivit) este oarecum meritata, si castigata cu ani bunio de munca, si interpretari bune spre foarte bune. E drept ca se poate sa o mai peceasca pe ici pe colo, dar nu toti sunt capabili sa studieze un rol inainte sa inceapa munca efectiva pentru el, si sa zica "nu e ptr mine, si nu il pot face", aici in principal e vina celor care s-au ocupat de casting, dar Hollywood-ul nu prea mai pune accent in multe cazuri pe posibilitatile celor numiti sa faca o treaba ci pe numele lor (care in 70-80% din cazuri aduce spectatorii in sala, si banii in conturi). Asadar titlul este putin anapoda pus, a demonstrat ca are talent, daca altii nu stiu cum sa il foloseasca, si sa il scoata in evidenta, e o alta problema.

Pauline Kael
08 Jul 2008, 10:40
N-am murit niciodatä dupä Nätälica, iar despre prestatia ei în "...Magorium..." am spus douä vorbe aici.
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=14737&start=0
Totusi, în materie de luat banii pe de-a moaca, Jessica Biel o bate de departe.

Am citit comentariul dvs la "Mr Magorium" si am ras.Ati reusit sa-i faceti curiosi pe multi sa vada filmul...
Filmului ii lipsesc multe,mai ales finalul..Dustin n-avea ce sa faca mai mult de-atat (nici daca se arunca in cap)iar pe Nat ati imbalsamat-o bine" schiloada pe dinauntru"...
Mai jos am citit niste comentarii si n-am stiut ce sa inteleg: ca va certati cu dl. Alex Leo Serban?Ca sunteti amandoi critici profesionisti si va plictiseati asa de mult incat jucati rolul celor se iubesc dar se tachineaza(vorba francezului)?Nu intotdeauna cand citim criticile sau opiniile dumneavoastra (care sunt pertinente)suntem de acord,e ...uman.Dar nu va certati.Cum ar putea "muritorii de rand" cinefili sa afle multe lucruri interesante?
Jessica Biel...la ea e mai grav ,pentru ca nu poate:)

Pauline Kael
08 Jul 2008, 10:50
Am urmarit aceste doua filmerecent si mi-a parut rau pentru Javier Bardem,pentru Dustin Hoffman ca tanara actrita(supraevaluata cred) nu reusea sa intre in rol(niste roluri ofertante si importante).Ce credeti?

Fara sa te jignesc, dar chiar sunt oarecum in tema la acest capitol, parerea mea este ca aceasta "supraevaluare"(chiar daca nu e cuvantul cel mai potrivit) este oarecum meritata, si castigata cu ani bunio de munca, si interpretari bune spre foarte bune. E drept ca se poate sa o mai peceasca pe ici pe colo, dar nu toti sunt capabili sa studieze un rol inainte sa inceapa munca efectiva pentru el, si sa zica "nu e ptr mine, si nu il pot face", aici in principal e vina celor care s-au ocupat de casting, dar Hollywood-ul nu prea mai pune accent in multe cazuri pe posibilitatile celor numiti sa faca o treaba ci pe numele lor (care in 70-80% din cazuri aduce spectatorii in sala, si banii in conturi). Asadar titlul este putin anapoda pus, a demonstrat ca are talent, daca altii nu stiu cum sa il foloseasca, si sa il scoata in evidenta, e o alta problema.
Nu ma jigniti,cavalere,dar ce conteaza oare,cauza sau efectul? Conteaza ca un actor a fost bun si acum e... spre penibil(majoritatea actorilor de la Hollywood) sau ca a inceput prost dar acum si-a gasit chemarea? Nu conteaza ce a fost ,cat a muncit daca acum incearca degeaba.Anii de munca nu pot inlocui talentul,sunt persoane pe care le poti lua acum dintr-o banca ,de pe strada,de la cofetarie si fac un rol-live extraordinar: au har.Cati actori care trebuiau sa ajunga nu stiu ce amploaiat sau functionar obscur n-au devenit actori mari? cat fetite de bani gata se chinuie cu cei mai buni profi si scoli de mii de dolari sa "se faca" actrite si nu reusesc? "Interpretari bune spre foarte bune"..Unde? In Star Wars? Ce era bun? Am vazut-o in roluri in care poate fi convingatoare,dar nu sensibilizeaza.E ca robotul japonez care interpreteaza Chopin perfect,ne place,ramanem impresionati..dar nu miscati.Nu e vorba de cum isi alege rolurile,a refuzat Lolita pe motiv de incest in film si alte alea,am inteles,de ce n-ar fi refuzat si Mr Magorium care n-o solicita mult,trebuia sa lacrimeze mai firesc cand se ducea mosul...si ea se schimonosea sa planga,jenant,sau de ce n-a refuzat Goya's Ghost care e un rol mare totusi,nu in fiecare zi joci alaturi de Javier Bardem si Stellan Skarsgard?Si de ce fuse ea,nominalizata la Zmeura pentru aceste roluri? Poate ca a muncit cam prea mult.

legardere
08 Jul 2008, 14:24
…sunt persoane pe care le poti lua acum dintr-o banca ,de pe strada,de la cofetarie si fac un rol-live extraordinar: au har.Cati actori care trebuiau sa ajunga nu stiu ce amploaiat sau functionar obscur n-au devenit actori mari? cat fetite de bani gata se chinuie cu cei mai buni profi si scoli de mii de dolari sa "se faca" actrite si nu reusesc?

E atata relativitate in treaba asta incat e cam greu de dezbatut, dar totusi un exemplu legat de chemare, si de interpretare; ce te faci atunci cand un om salveaza un rol la prima interpretare, dar pe urmatorul nu nu mai ca nu reuseste sa il faca, dar ajunge pana in stadiul in care este nevoie sa fie el salvat de restul distributiei. Asta se intampla frecvent cu cei luati de pe strada si pusi in rouri. Ti-am spus chiar vorbesc in cunostinta de cauza pe marginea acestui domeniu.



Interpretari bune spre foarte bune"..Unde? In Star Wars? Ce era bun? Am vazut-o in roluri in care poate fi convingatoare,dar nu sensibilizeaza.E ca robotul japonez care interpreteaza Chopin perfect,ne place,ramanem impresionati..dar nu miscati.

Nu neaparat Star Wars-ul, desi nici acolo nu a jucat rau CEEA CE A AVUT DE JUCAT (e drept nu foarte mult), dar hai sa zic ca a interpretat bine partitura din “Leon”.


Am vazut-o in roluri in care poate fi convingatoare,dar nu sensibilizeaza.E ca robotul japonez care interpreteaza Chopin perfect,ne place,ramanem impresionati..dar nu miscati.

Aici e si mai si, nu prea am vazut asemenea cazuri (sper sa fiu eu ala mai prost dotat), pana la urma asta inseamna actoria, sa fii convingator, credibil, un om care este credibil transmite emotia, numai ca nu toti suntem capabili sa receptam emotia la aceeasi intensitate.

Si ma opresc aici ca daca intru si in partea cu actorii care trebuiau sa fie altceva, e posibil sa sperii multi oameni (cativa au fost deja uimiti).

Pauline Kael
08 Jul 2008, 14:48
…sunt persoane pe care le poti lua acum dintr-o banca ,de pe strada,de la cofetarie si fac un rol-live extraordinar: au har.Cati actori care trebuiau sa ajunga nu stiu ce amploaiat sau functionar obscur n-au devenit actori mari? cat fetite de bani gata se chinuie cu cei mai buni profi si scoli de mii de dolari sa "se faca" actrite si nu reusesc?

E atata relativitate in treaba asta incat e cam greu de dezbatut, dar totusi un exemplu legat de chemare, si de interpretare; ce te faci atunci cand un om salveaza un rol la prima interpretare, dar pe urmatorul nu nu mai ca nu reuseste sa il faca, dar ajunge pana in stadiul in care este nevoie sa fie el salvat de restul distributiei. Asta se intampla frecvent cu cei luati de pe strada si pusi in rouri. Ti-am spus chiar vorbesc in cunostinta de cauza pe marginea acestui domeniu.



Interpretari bune spre foarte bune"..Unde? In Star Wars? Ce era bun? Am vazut-o in roluri in care poate fi convingatoare,dar nu sensibilizeaza.E ca robotul japonez care interpreteaza Chopin perfect,ne place,ramanem impresionati..dar nu miscati.

Nu neaparat Star Wars-ul, desi nici acolo nu a jucat rau CEEA CE A AVUT DE JUCAT (e drept nu foarte mult), dar hai sa zic ca a interpretat bine partitura din “Leon”.


Am vazut-o in roluri in care poate fi convingatoare,dar nu sensibilizeaza.E ca robotul japonez care interpreteaza Chopin perfect,ne place,ramanem impresionati..dar nu miscati.

Aici e si mai si, nu prea am vazut asemenea cazuri (sper sa fiu eu ala mai prost dotat), pana la urma asta inseamna actoria, sa fii convingator, credibil, un om care este credibil transmite emotia, numai ca nu toti suntem capabili sa receptam emotia la aceeasi intensitate.

Si ma opresc aici ca daca intru si in partea cu actorii care trebuiau sa fie altceva, e posibil sa sperii multi oameni (cativa au fost deja uimiti).
Eu nu ma referam in general la cei luati de pe strada sa devina actori si buni pe deasupra,sunt cazuri rare de noroc chior.Talentul e ceva nativ,in orice domeniu.Se intampla ca eu sa fiu o impatimita a artelor plastice(tot arte vizuale dar..statice).Foarte multi muncesc,imita,au rezultate bune,dar nu sunt inovatori,n-au idei,n-au inteligenta creatiei..Asa se intampla si cu cei care trebuie salvati de restul distributiei: ar trebui sa fie inteligenti,sa improvizeze ceva,sa-si dramuiasca miscarile,clipirile,gesturile,sa se reinventeze ,nu sa repete la nesfarsit aceleasi clisee.Cred ca un joc perfect il da nu repetitia ci inspiratia,inteligenta,gradul de cultura.Sa inteleg ca sunteti regizor? Trebuie sa fiti atat de priceput si dur incat sa va permiteti sa schimbati actorii...cu altii daca nu sunt buni.
In Leon,da sunt de acord,a jucat bine dar avea doar 12 ani.Pe urma a corupt-o stilul hollywoodian.
(Acum stau si ma gandesc daca treaba cu robotul japonez n-am furat-o fara sa vreau dintr-o critica sau recenzie de-a lui ALSerban..)
"pana la urma asta inseamna actoria, sa fii convingator, credibil, un om care este credibil transmite emotia, numai ca nu toti suntem capabili sa receptam emotia la aceeasi intensitate"
Nici macar nu ma jigniti,sigur ca nu toti percem lucrurile,filmele ,jocul actoricesc la fel si ar fi groaznic sa nu existe nuante.
A fi convingator nu inseamna a emotiona pe cineva.
Ma emotioneaza cand uit ca persoana de pe ecran e o actrita buna.Si cred ce se intampla acolo.
In Mr Magorium era o scena stupida si chiar usoara,in care Natalie trebuia sa boceasca pentru ca Mr Magorium urma sa plece,adica sa moara.Si vreau sa spun ca ma simteam ca la filmari,nu urmarind un film.Era atat de vizibil ca Natalie joaca si nu simte nimic,ca e doar o actrita si una proasta chiar si pentru 10 minute,incat a fost jenant pentru ea si deazamagitor pentru mine,sa-i citesc pe fata dispretul pentru o meserie ..nobila ca sa zic asa.
Oare actorii astia se uita la filmele lor? Regizorii,se uita la ce au facut? Invata din greseli?
Alti actori care au luat-o in jos: Nicole Kidman(de cand se opereaza estetic,pare ridicola,nu poate vorbi bine,pentru ca buza operata estetic o incurca...Arata mai batrana decat e si nu mai e ce-a fost.
Nicolas Cage in "Ghost Rider",Tom Hanks in "Codul lui da Vinci",etcMajoritatea actorilor care la un moment dat au stralucit.E vina lor.

legardere
08 Jul 2008, 15:41
Nu sunt regizor, momentan sunt doar actor, am propuneri sa preiau si regie dar prefer sa ma specializez mai intai in partea asta, sa am capacitatea necesara de a intelege ceea ce inseamna regia, astfel incat sa pot sa fac lucrul asta macar bine (e o conceptie a mea: daca ma apuc de ceva ori fac tot ce e posibil sa fac bine ori nu mai fac de loc).
Apoi un actor nu trebuie sa ajungi sa il schimbi ci sa il distribui in primul moment pe ceea ce este capabil sa faca (vezi Travolta in Hairspray unde este dea dreptul genial).

Legat de Nicolas Cage chiar cred ca are dreptul sa incerce si sa se joace nu numai sa joace, are filme in care nu exista altceva decat el, si trage totul in spinare ca un magar, repet E UN DREPT CASTIGAT.

Tom Hanks chiar si-a facut treaba si acolo, iar Nicole Kidman nu mai are roluri in care sa demonstreze ce poate, si oricum nu pot sa zic ca avut un rol in care sa pot zice ca a stralucit, a fost putin peste medie cam in tot ce a facut.

Pauline Kael
08 Jul 2008, 19:07
Nu sunt regizor, momentan sunt doar actor, am propuneri sa preiau si regie dar prefer sa ma specializez mai intai in partea asta, sa am capacitatea necesara de a intelege ceea ce inseamna regia, astfel incat sa pot sa fac lucrul asta macar bine (e o conceptie a mea: daca ma apuc de ceva ori fac tot ce e posibil sa fac bine ori nu mai fac de loc).
Apoi un actor nu trebuie sa ajungi sa il schimbi ci sa il distribui in primul moment pe ceea ce este capabil sa faca (vezi Travolta in Hairspray unde este dea dreptul genial).

Legat de Nicolas Cage chiar cred ca are dreptul sa incerce si sa se joace nu numai sa joace, are filme in care nu exista altceva decat el, si trage totul in spinare ca un magar, repet E UN DREPT CASTIGAT.

Tom Hanks chiar si-a facut treaba si acolo, iar Nicole Kidman nu mai are roluri in care sa demonstreze ce poate, si oricum nu pot sa zic ca avut un rol in care sa pot zice ca a stralucit, a fost putin peste medie cam in tot ce a facut.
Intr-adevar pe un actor trebuie" sa'l distribui pe ce e capabil sa faca".Dar daca nu stie prea multe? Nu ar trebui cautat un actor care sa fie complet? Nu putini sunt actorii care pot juca si comedie si tragedie cu succes.daca un actor simte ca nu poate face sau se simte inconfortabil ar trebui sa refuze sau sa lucreze in asa fel incat sa dea o noua fata rolului,atat de discret...Depinde si de regizor cat de deschis e,de multe ori regizorii au preconceptii si dau ordine =gresit.
"Hairspray" nu l-am vazut dar mi se pare un film usurel.Era cu Nicole sau cu Michelle?
Tom Hanks...ramane ca Forrest Gump,iar Nicole a avut roluri the best off in "Dogville","Orele",chiar "Moulin Rouge".Chiar a fost cineva.
Pacat ca Natalie Portman nu si-a dezvoltat talentul.In fond si Jodie Foster cand a jucat in "Taxi Driver "avea tot 12 ani.Dar a evoluat..

StefanDo
09 Jul 2008, 09:40
Cel mai fals actor pe care l-am vazut in ultimele luni a fost Thomas Jane. Cred c-ar trebui sa se rezume la roluri ca Punisher, The Mist a fost cam greu pentru el :)

Pauline Kael
09 Jul 2008, 16:22
Cel mai fals actor pe care l-am vazut in ultimele luni a fost Thomas Jane. Cred c-ar trebui sa se rezume la roluri ca Punisher, The Mist a fost cam greu pentru el :)
N-am vazut inca "The Mist" chiar voiam sa-l vad,(pentru ca il ador pe Stephen King,si "Misery"-si nu numai eu).Am vazut "Dream catcher"n-a fost extraordinar,dar a avut momentele lui,filmul...Thomas Jane e un actor cam ..imobil.Totusi,si mie mi-a placut in "The Punisher" (pt filmul asta si-a lucrat muschii pana la sacrificiu) si parca n-a fost rau in in "Originar Sin".

mafalda
27 Aug 2008, 13:29
N-ati vrea sa discutam si despre actori romani talentati fara... talent?
Sa va dau eu un exemplu: ION CARAMITRU! Despre care unii spun ca ar fi talentat. Ceea ce eu nu prea cred! Este un actor cultivat si a suplinit lipsa calitatilor actoricesti exceptionale prin studiu, munca. Sa-mi aminteasca si mie cineva o mare creatie actoriceasca a lui Caramitru ca poate am uitat eu!

Pauline Kael
28 Aug 2008, 13:01
N-ati vrea sa discutam si despre actori romani talentati fara... talent?
Sa va dau eu un exemplu: ION CARAMITRU! Despre care unii spun ca ar fi talentat. Ceea ce eu nu prea cred! Este un actor cultivat si a suplinit lipsa calitatilor actoricesti exceptionale prin studiu, munca. Sa-mi aminteasca si mie cineva o mare creatie actoriceasca a lui Caramitru ca poate am uitat eu!
Sa zicem ca are un timbru verbal aparte,vocea la radio,UNITERUl,cam astea sunt calitatile sale.De precizat ca n-am fost la vreun spectacol live.
Dar n-a jucat prin filme(de mana a doua)? Cred ca doar f putine roluri i se potrivesc,de recitator,de de-astea.
George Ivascu! F simpatic dar usor supraevaluat.Si parca si Malaele da semne sa cada in propria ..gestica mult prea clisheistica...Dar ca regizor cred ca nu e rau Malaele.Have no idea."Sluga la doi stapani" "Sinucigasul"?Mafalda stie multe :) A,si ma enerveaza Maia si Oana Pellea care nu pot da intreviuri decat jucand teatru (prost) in viata.Sunt f nenaturale cand sunt intervievate.
Ce cauta Morgenstern la festivalu' Mamaia?
Maia la Mamaia.In loc de Miami.

mafalda
28 Aug 2008, 13:22
@pauline kael

Da, Ion Caramitru a jucat in multe filme de mana a doua, dar a facut un rol demn de tinut munte in "Stefan Luchian" a lui Nicolae Margineanu
Ca recitator, unii sustin ca in "spune" cel mai bine pe Eminescu. Mie personal imi placea mult mai mult Ovidiu Iuliu Moldovan. Dumnezeu sa-l ierte!

Oi fi eu "Mafalda" dar nu stiu ce cauta Maia Morgenstern la Mamaia

Referitor la Horatiu Malaele, astept cu interes debutul lui in regia de film cu a sa "Nunta muta" (regizor si scenarist)

mafalda
28 Aug 2008, 13:22
@pauline kael

Da, Ion Caramitru a jucat in multe filme de mana a doua, dar a facut un rol demn de tinut munte in "Stefan Luchian" a lui Nicolae Margineanu
Ca recitator, unii sustin ca in "spune" cel mai bine pe Eminescu. Mie personal imi placea mult mai mult Ovidiu Iuliu Moldovan. Dumnezeu sa-l ierte!

Oi fi eu "Mafalda" dar nu stiu ce cauta Maia Morgenstern la Mamaia

Referitor la Horatiu Malaele, astept cu interes debutul lui in regia de film cu a sa "Nunta muta" (regizor si scenarist)

mafalda
28 Aug 2008, 13:24
Imi cer scuze ca am postat, din greseala, acelasi mesaj, de doua ori!

Pauline Kael
28 Aug 2008, 13:25
@pauline kael

Da, Ion Caramitru a jucat in multe filme de mana a doua, dar a facut un rol demn de tinut munte in "Stefan Luchian" a lui Nicolae Margineanu
Ca recitator, unii sustin ca in "spune" cel mai bine pe Eminescu. Mie personal imi placea mult mai mult Ovidiu Iuliu Moldovan. Dumnezeu sa-l ierte!

Oi fi eu "Mafalda" dar nu stiu ce cauta Maia Morgenstern la Mamaia

Referitor la Horatiu Malaele, astept cu interes debutul lui in regia de film cu a sa "Nunta muta" (regizor si scenarist)
Caramitru si O I Moldovan sunt voci distincte.Asa si eu pot sa zic ca imi place mai mult vocea lui O Cotescu..
N-am stiut de Malaele si regie in film,da, asta e o surpriza placuta :love:
Ai fost la teatru regizat de Malaele? Cred ca da :)

mafalda
28 Aug 2008, 13:59
Horatiu Malaele a regizat multe spectacole de teatru bune:
La Nottara: Sinucigasul, Puricele, Cu capul de nicovala
La Bulandra: De pretore Vicento, Cafeneaua, Mascariciul
La Odeon: Carlo contra Carlo
La Comedie: Revizorul, Poiana Boilor, Bani din cer
Le-am vazut pe toate!
Poate ca succesul i-a dat curaj sa-si incerce puterile si in regia de film!
Dar filmul nu e teatru, e altceva!
De aceea astept cu interes debutul lui in regia de film cu filmul pe care il face acum "Nunta muta"

Pauline Kael
28 Aug 2008, 14:38
Horatiu Malaele a regizat multe spectacole de teatru bune:
La Nottara: Sinucigasul, Puricele, Cu capul de nicovala
La Bulandra: De pretore Vicento, Cafeneaua, Mascariciul
La Odeon: Carlo contra Carlo
La Comedie: Revizorul, Poiana Boilor, Bani din cer
Le-am vazut pe toate!
Poate ca succesul i-a dat curaj sa-si incerce puterile si in regia de film!
Dar filmul nu e teatru, e altceva!
De aceea astept cu interes debutul lui in regia de film cu filmul pe care il face acum "Nunta muta"
Ce n-as da sa vad un singur specatcol din astea de mai sus.
Acum "turneaza"-filmeaza? Si cand iese? Si cine e mireasa?
:love: for you.

Leonard
28 Aug 2008, 15:43
Instinctul nu m-a inselat,o actrita foarte laudata si iubita este Natalie Portman...hotarata ,interesanta,dar fara sclipirea aceea de geniu.Ceea ce detest la un actor bun(o scriu cu resemnare si tristete) sunt momentele acelea penibile cand se vede ca joaca ,ca interpreteaza,ca nu e parte din film,ca rolul nu ii intra la suflet.
...
Natalie Portman"Was listed as a potential nominee for the 2008 Razzies for Worst Actress, for her performances in Goya's Ghosts (2006) and Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007). She didn't make the final ballot."


whaaat? Natalie Portman e genialã în Free Zone (sfîºietoare prima secvenþã!) ºi Goya's Ghosts ºi foarte bunã în Closer ºi My Blueberry Nights. Mi-a displãcut doar în Garden State. E genul care îºi aratã talentul numai "sub bagheta" unor regizori mari.

Pauline Kael
28 Aug 2008, 16:17
Leonard,n-am vazut "Garden State"(nici" Free Zone" nici "Closer",sper ca sunt filme bune)."My Blueberry..." n-as putea sa-l vad decat daca ar fi singurul film care a ramas pe planeta.Iar in "Goya's ghosts"(care e o mare dzamagire pt Forman,a fost convingatoare doar cand a iesit din inchisoare ,tinea atat de stramba gura,ca m-a pufnit rasul,in rest "interpreta",nu era perasonajul in sine.
Dar scriam aici cam saptamana trecuta:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=16428&start=0

"Am vazut recent"Leon" al lui Luc Besson,unul din filmele lui bune.
Natalie Portman imi era profund antipatica(si probabil ca imi va mai fi).Dar isi spala toate pacatele cu filmul asta.Nu am fixisme,cred ca insa nu se potriveste cu orice regizor si ca incearca sa fie sofisticata stricand ceea ce are mai de pret,naturaletea.
Mi-a placut"Leon"si faza cu Mathilda pe bloc cu luneta.Sa-mi confirme cineva ca intre ei n-a fost nimic...nasol.Dimineata fata se trezeste cu chilotii lui pe ea,el e imbracat.Nu cred ca e decat pt a intriga secventa.Si cand te gandesti ca Portman a refuzat "Lolita".Big deal.
Lolita is a bad girl (on topic) Sau nu?"

Asa ca si eu credeam ca nu se potriveste cu orice regizor,cu orice rol,nu e actrita-cameleon.Si daca tot esti amabil,explica-mi te rog ca n-a fost nimic scabros intre Mathilda si Leon :P
Si Nat e vegetariana si nu poarta nimic din piele(incaltaminte,postete ,haine,ceea ce le da bataie de cap costumierilor),e cam fitzoasa. :happy:

Leonard
28 Aug 2008, 16:55
Despre Leon n-am ce sã-þi explic cã nu l-am vãzut încã. cînd am vãzut postul tãu mi-am amintit cã voiam mai demult sã-l vãd (dar uitasem) ºi l-am luat. n-am vãzut nici Starwarsurile în care a jucat. am mai vãzut-o în Everyone says i love you - un rol f mic dar era simpaticã - ºi în Heat.
te rog explicã-mi ce-ai vrut sã zici cu My blueberry...

mafalda
29 Aug 2008, 09:34
@ Pauline Kael

Scenariul filmului "Nunta muta" cu care isi va face debutul in regie de film Horatiu Malaele, este inspirat dintr-un caz real care s-a petrecut in 1953 in ziua mortii lui Stalin si in Romania a fost doliu national. Tocmai in ziua aceea, doi tineri romani aveau programata nunta si pentru ca nu au amanat-o mirele a fost arestat si a ajuns in puscariile comuniste. Stiu doar ca in film apare si Tamara Buciuceanu, dar nu cred ca ea e mireasa! :lol:

Pauline Kael
31 Aug 2008, 19:51
@Leonard,am vrut sa spun ca nu-mi plac filmele romantzate si lacrimogene,mai ales ca regizorii asiatici stiu s-o dea cel mai bine in bara la capitolul asta.
@Mafalda,multumim,sper sa citeasca multi interesati de film vestile date de tine,eu chiar anticipez ,aa subiectiv,ca Malaele nu va da chix deloc ca regizor de film.

Leonard
31 Aug 2008, 23:13
@Leonard,am vrut sa spun ca nu-mi plac filmele romantzate si lacrimogene,mai ales ca regizorii asiatici stiu s-o dea cel mai bine in bara la capitolul asta.
mie fix astea-mi plac. oricum My Blueberry Nights nu intrã total la categoria descrisã de tine. iar la partea cu bara ºi generalizarea þin sã te contrazic: cel puþin coreenii ºi japonezii sunt singurii care constant n-o dau în barã la acest gen. dacã-mi pui un film coreean romantic oarecare pe care nu l-am vãzut, ºtiu sigur c-o sã-l vãd pînã la capãt fãrã sã mã plictisesc. dacã-mi pui un romantic american la întîmplare, cam 10% ºanse sã rezist. îþi dau dreptate doar dacã te-ai referit la indiene.

ca sã fiu on topic, lista ar fi nesfîrºitã de actori netalentaþi, dar nu am stat sã-i reþin pe toþi. cîteva exemple:
Harrison Ford
Meg Ryan
Melanie Griffith
Angelina Jolie
Scarlett Johansson
Greg Kinnear
Kim Basinger

Pauline Kael
01 Sep 2008, 12:07
Leonard,si eu sunt fana a cinematografiei asiatice,am deschis undeva un topic" WUSHU" dar e mai mult despre legende asiatice decat despre lupta,Wuxia,stil,civilizatie,traditie,specific...T opicul"Asia extrema" nu-l gasesc ,poate da cineva un link,multumesc.
La "My blueberry.." nu-mi place distributia,in afara de Rachel Weisz care cred ca e dama bine.Wong Kar Wai mi se pare ca nu a reusit sa spuna ce si-a propus(precizez ca am vazut doar secvente ,deoarece filmul e tare lipicios,alunecos).Nu stiu la care categorie intra"My Blueberry..." si de ce barbatilor le-ar placea sau ar regiza un film asa de feminizat ... Am vazut mai demult"In the mood of love" si mi s-a parut ok,sensibilitatea sa se potrivea cu rolurile jucate de actori asiatici,Maggie Cheung care stie sa faca mai mult decat sa zboare prin"Hero" si Tony Leung Chiu Wai care are abilitati si pt comedie si pt drama...Reusit filmul.As vrea sa stiu daca e ceva de capul lui" 2046"...
Ar fi minunat sa facem un topic despre filmele romantice asiatice ,coreene si japoneze,as avea o noua preocupare,: :love: :oops:
ON: Kim Basinger de ce a luat Oscar pt" L.A.Confidential"? Mai bun a fost Russel Crow acolo,si daca ar fi imbracat rochia ei era.. :P

bre
01 Sep 2008, 15:43
mai, blueberry nights nu e asa rau. povestea e cam alambicata dar atmosfera e ok. si muzica. mie imi place norah jones.

apropo de ce ziceai mai devreme de portman, in leon a fost chiar tare, am mai zis-o si cu alte ocazii. asa ca imi place de ea fie si numai ptr rolul ala. prefer sa nu vad goya's ghost, ca sa nu fiu dezamagita nici de ea nici de povestea, banuiesc de pe acum, f romantata a vietii pictorului. sau nu?

Pauline Kael
01 Sep 2008, 18:23
Ba sa te uiti la "Goya's Ghost".Incepe bine,dar pe parcurs isi pierde consistenta si suflul ...E interesant totusi.
Nu e romantat,mai bine era.

bre
01 Sep 2008, 19:34
ok. o sa ma uit. ma las pe mana ta...

ricutza
02 Sep 2008, 14:23
ca sã fiu on topic, lista ar fi nesfîrºitã de actori netalentaþi, dar nu am stat sã-i reþin pe toþi. cîteva exemple:
Harrison Ford
Meg Ryan
Melanie Griffith
Angelina Jolie
Scarlett Johansson
Greg Kinnear
Kim Basinger

desi m-a intrigat un pic initial ca le-am vazut pe lista, trebuie sa recunosc ca Meg Ryan si Melanie Griffith n-au abordat o varietate prea mare de roluri. si cu toate astea, tu ai putea vedea pe altcineva in locul lor in filme ca: City of Angles, Addicted to Love, When Harry met Sally, Shining through sau Working Girl?
cu Angelina si Kim nu sunt de acord pentru "Gia", "Girl Interrupted" si "L.A. Confidential". O fi rolul lui Lynn Bracket mai mult decat secundar, dar ea e asa carismatica si misterioasa, cum rar vezi pe ecrane. Daca in cazul lui Meg si Melanie, sclipirea lipseste, si la Angelina si la Kim ea a existat chiar daca nu in proportia in care ar trebui ca ele sa fie considerate cu adevarat talentate. La fel mi s-a parut si Greg in As good as it gets.
cat despre Scarlett, aici cred a fost cea mai mare nedreptate caci ea a si abordat o serie de roluri diferite, si le-a interpretat destul de bine. A jucat in Home Alone, a jucat in the Other Boleyn, a jucat in the Island si a interpretat-o si pe Griett in The girl with the Pearl Earring. rolurile sunt super variate si nu cred ca-i poti reprosa ceva in vreunul din ele.

cu Harrison Ford sunt perfect de acord! :P