PDA

View Full Version : "Taxidermia"


florryinn
10 May 2008, 16:06
Greu de gasit ceva mai repulsiv.
Realizat de regizorul maghiar György Pálf, propus pentru premiile Oscar (?!? :? ), este un film greu de urmarit. Desi s-ar incadra mai degraba in categoria comediilor negre, numai sa razi nu-ti vine, avand niste situatii extrem de aiurea si personaje foarte "duse" cu mintea.
Insa este un alt film foarte bun, plin de suprarealism si, din nou, analiza si critica sociala (care parca incearca sa faca si o previziune a ceea ce va urma).
Desi este un film grotesc, urat, ce iti creaza sentimente extrem de neplacute, nu pot sa nu raman impresionat de ce au reusit sa creeze vecinii nostri.

hyper_ego
12 Jun 2008, 22:47
filmul ãsta se þine bine de un concept, nu e o poveste lãsatã sã curgã liber - trei episoade, trei personaje, trei epoci, iar la sfârºit te duce deja înspre viitor, cum ai zis ºi tu
cred cã intenþia a fost sã arate cã am ajuns atât de departe ca specie încât de asta e nevoie ca sã "ºochezi", avem toþi retine cvasi-imune la prea multe chestiuni
ºi pe mine m-a impresionat, are o forþã dement de mare, ºi ca poveste dar în special ca imagine :shock:
din aceeaºi gaurã neagrã mi se pare cã vine ºi ex-drummer, naturalist pânã la absurd