PDA

View Full Version : Venetia 2008


StefanDo
28 Apr 2008, 16:45
Burn After Reading, ultimul Coen, deschide pe 27 august urmatorul festival de la Venetia. Pe generic: John Malkovich, Brad Pitt (Coppa Volpi anul trecut pentru The Assassination...), George Clooney, Tilda Swinton (prezenti in festival anul trecut cu Michael Clayton) si Frances McDormand. Subiectul: un agent CIA (Malkovich) este concediat de alcoolic ce e si, ca sa se razbune, scrie niste memorii acuzatoare la adresa agentiei. CD-ul ii e furat de sotie (Swinton), care-l pierde la... gym :D, unde-l gasesc antrenorii Pitt si McDormand. Apoi tin-te No Country For Old Men pana pune iar mana agentul pe CD...

Alex Leo Serban
28 Apr 2008, 18:09
uau... sounds crazy & cool, think i'm gonna like it :)

StefanDo
28 Apr 2008, 18:20
mie-mi suna a reteta copiata din Fargo: avem un bou (aici Malkovich, acolo Macy), o sotie cretina (aici Swinton, acolo Kristin Rudrud), doi snapani (Pitt, McDormand vs. Buscemi, Stormare), un politist destept (aici Clooney, colo McDormand), obiectul (aici CD-ul, acolo banii de rascumparare).

Dar de la premisa asta poti sa ajungi oriunde :)

Dovada:
U see something down there, chief?
Nooo, i just think i'm gonna baarf... ;)

StefanDo
28 Jun 2008, 13:03
wim wenders, presedintele juriului

StefanDo
17 Jul 2008, 14:57
juriul competitiei:

Wim Wenders
Valeria Golino
Juriy Arabov
John Landis
Douglas Gordon
Lucrecia Martel
Johnnie To

illotempore2002
17 Jul 2008, 15:50
:((

nu mai ziceti, ca mor.....iar am restante la facultate fix in perioada festivalului....offff, de ce nu am invatat la timp?

:((

StefanDo
28 Jul 2008, 11:32
pai si daca n-aveai mergeai la festival?

uite, o veste care o sa te bucure: la o luna dupa ce deschide festivalul, filmul Burn After Reading are premiera si la noi in cinema :)

illotempore2002
28 Jul 2008, 12:09
da, mergeam la festival, evident....tocmai asta spuneam ca iar nu pot sa ajung.... :((

StefanDo
29 Jul 2008, 15:01
Mult mai putine nume mari decat anul trecut. Si cred ca e prima oara cand sunt doua animatii in competitie la Venetia :)

Filmele sunt:

Darren Aronofsky, The Wrestler, SUA, 105'
Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood

Guillermo Arriaga, The Burning Plain, SUA, 147'
Charlize Theron, Kim Basinger, Joaquim de Almeida

Pupi Avati, Il papa di Giovanna, Italia, 104'
Silvio Orlando, Alba Rohrwacher, Francesca Neri, Ezio Greggio, Serena Grandi

Marco Bechis, Birdwatchers, Italia, 108'
Claudio Santamaria, Alicélia Batista Cabreira, Chiara Caselli, Abrisio Da Silva Pedro

Patrick Mario Bernard, Pierre Trividic, L'Autre, Franta, 97'
Dominique Blanc, Cyril Guei, Peter Bonke, Christele Tual

Kathryn Bigelow, Hurt Locker, SUA, 131'
Ralph Fiennes, Guy Pearce, David Morse, Jeremy Renner

Pappi Corsicato, Il seme della discordia, Italia, 85'
Caterina Murino, Alessandro Gassman, Martina Stella, Michele Venitucci, Isabella Ferrari

Jonathan Demme, Rachel Getting Married, SUA, 116‘
Anne Hathaway, Debra Winger, Rosemarie Dewitt, Bill Irwin, Tunde Adebimpe

Haile Gerima, Teza, Etiopia/Germania/Franta, 140'
Aron Arefe, Abiye Tedla, Takelech Beyene

Aleksey German Jr., Bumaznyj soldat (Paper Soldier), Russia, 116'
Chulpan Khamatova, Merab Ninidze, Anastasya Shevelyova

Semih Kaplanoglu, Sut, Turcia/Franta/Germania, 102‘
Melih Selcuk, Basak Koklukaya

Takeshi Kitano Akires to kame (Achilles and the Tortoise), Japonia, 119'
Beat Takeshi, Kanako Higuchi, Yurei Yanagi, Kumiko Aso

Hayao Miyazaki, Gake no ue no Ponyo (Ponyo on Cliff by the Sea), Japonia, 101'
animatie

Amir Naderi, Vegas: Based on a True Story, SUA, 102‘
Mark Greenfield, Nancy La Scala, Zach Thomas

OSHII Mamoru, The Sky Crawlers, Japonia, 122'
animatie

Ferzan Ozpetek, Un giorno perfetto, Italia, 95'
Isabella Ferrari, Valerio Mastandrea, Valerio Binasco, Nicole Grimaudo, Stefania Sandrelli

Christian Petzold, Jerichow, Germania, 93'
Nina Hoss, Benno Fürmann, Hilmi Sozer

Barbet Schroeder, Inju, la Bete dans l'ombre, Franta, 105'
Benoit Magimel, Minamoto Lika, Shun Sugata, Maurice Bénichou, Ryo Ishibashi

Werner Schroeter, Nuit de chien, Franta/Germania/Portugalia, 110'
Pascal Greggory, Bruno Todeschini, Amira Casar, Jean-François Stevenin

Tariq Teguia, Gabbla (Inland), Algeria/Franta, 140'
Kader Affak, Ines Rose Djakou, Ahmed Benaïssa, Fethi Ghares, Kouider Medjahed, Djalila Kadi-Hanifi

YU Lik-wai, Dangkou (Plastic City), Brazilia/China/Hong Kong/Japonia, 118'
Joe Odagiri, Anthony Wong, Huang Yi, Jeff Chen

StefanDo
28 Aug 2008, 12:27
Cand ramai intepenit in aeroportul din Roma (unde nu se gaseste fir de revista de film, gen Empire sau Variety sau Total Film), normal ca pierzi prima proiectie si conferinta de presa de la Burn After Reading. Am vazut filmul de dimineata si e absolut delicios, Coenii au pus la cale o farsa teribila. Mult mai light decat No Country For Old Men, Burn After Reading este mai mult o parodie la filmele cu spioni, iar IQ-ul personajelor e undeva jos-jos de tot. Replici misto, actori misto (Brad Pitt excelent in rolul unui antrenor de fitness extrem de dumb si hiper-energic), cateva socuri: ce mai, distractie suta la suta.

Am mai vazut Jerichow, despre care cineva de la Variety zicea ca ar fi bun. Nu este. Este "telenovela" festivalului, un triunghi amoros turco-german plin de meschinarii si exagerari.

In rest multa isterie pe-aici pe la Venetia, apogeul fiind atins ieri, la venirea lui Clooney si Pitt. Cam nebagati in seama, fratii Coen i-au lasat pe cei doi sa-si faca jocul, iar corul de babaciuni cocotate pe imensele ghivece de flori din fata Sala Grande si-au pierdut glasul de la atatea "I love you, Brad Pitt" sau "George, sono qui, take me".

Azi am sa mai vad PA-RA-DA, filmul co-produs de Romania al italianului Pontecorvo, pentru care trebuie sa renunt la ultimul Kitano, desi titlul (Ahile si testoasa) si sinopsisul suna interesant. Pe seara urmeaza Inju, bestia din intuneric, filmul lui Barbet Shroeder cu Benoit Magimel in rolul principal.

Pauline Kael
28 Aug 2008, 13:22
Cand ramai intepenit in aeroportul din Roma (unde nu se gaseste fir de revista de film, gen Empire sau Variety sau Total Film), normal ca pierzi prima proiectie si conferinta de presa de la Burn After Reading. Am vazut filmul de dimineata si e absolut delicios, Coenii au pus la cale o farsa teribila. Mult mai light decat No Country For Old Men, Burn After Reading este mai mult o parodie la filmele cu spioni, iar IQ-ul personajelor e undeva jos-jos de tot. Replici misto, actori misto (Brad Pitt excelent in rolul unui antrenor de fitness extrem de dumb si hiper-energic), cateva socuri: ce mai, distractie suta la suta.

Am mai vazut Jerichow, despre care cineva de la Variety zicea ca ar fi bun. Nu este. Este "telenovela" festivalului, un triunghi amoros turco-german plin de meschinarii si exagerari.

In rest multa isterie pe-aici pe la Venetia, apogeul fiind atins ieri, la venirea lui Clooney si Pitt. Cam nebagati in seama, fratii Coen i-au lasat pe cei doi sa-si faca jocul, iar corul de babaciuni cocotate pe imensele ghivece de flori din fata Sala Grande si-au pierdut glasul de la atatea "I love you, Brad Pitt" sau "George, sono qui, take me".

Azi am sa mai vad PA-RA-DA, filmul co-produs de Romania al italianului Pontecorvo, pentru care trebuie sa renunt la ultimul Kitano, desi titlul (Ahile si testoasa) si sinopsisul suna interesant. Pe seara urmeaza Inju, bestia din intuneric, filmul lui Barbet Shroeder cu Benoit Magimel in rolul principal.
Asadar ne recomanzi "Burn after reading" ala.Sa cautam.
Doua animatii japoneze,stramb din nose. :hmm:
Cu ce sunt PA-RA-DA,Ahile si testoasa scurt-metraje....Inju e horror?
Corul de babaciuni? :lol: My god,femei frumoase n-ai vazut la Venetia? Actrite etc.

Cu gondola n-ai fost? :oops:

StefanDo
28 Aug 2008, 17:19
Pa-ra-da e fffff misto si foarte emotionant :)

10 minute de ovatii pentru Marco Pontecorvo, regizorul, dar si pentru cei sapte sau opt copii romani, prezenti si ei la Venetia, fara de care filmul n-ar fi fost nimic. La inceput eram putin stresat (la modul "Iar un film despre cat de naspa e in Romania"?), dar cred ca Pontecorvo a reusit sa mute atentia de la context (Bucuresti, inceputul anilor '90, copiii strazi, abuzurile politiei, etc.) la relatia dintre clovnul Miloud si copiii pe care i-a convins sa iasa din canale pentru a deveni actori de circ. Foarte emotionant, nu intrutotul convingator (mai toti actorii sunt neprofesionisti), cu siguranta infrumutesat pentru ecran (avem si suspans, si intriga, si tradatori, si rasturnari de situatie), dar Pa-ra-da reuseste cumva sa ramana extrem de aproape de ochi si inima si sa te convinga suta la suta. Bravo!

Pitbull
28 Aug 2008, 18:39
Stef, dacä nu-mi aduci o gondolä de tablä care se-nvârte ca gäina-n lemne, cu beculezde multicolorate si balerinä care face pirulete-ntr-un chicior pe ritm de trilu-rilu-liru, nu mai vorbesc cu tine.

StefanDo
28 Aug 2008, 18:51
pai cred ca poti sa incepi de-acum :)

illotempore2002
01 Sep 2008, 13:08
Stefan, ce faci, ai uitat de noi? Ce se mai intampla la Venezia? Te-ai pierdut si tu ca Morgan Freeman, intr-un bar?
:D

Ce filme ai mai vazut?

StefanDo
01 Sep 2008, 13:42
pai asta-i problema, ca n-am prea vazut chestii interesante

de-abia azi, la Birdwatchers - Terra degli uomini rossi m-am mai inseninat, dar filmele bunicele sunt cam rare si nici a doua jumatate a programului nu arata mult mai interesant

birdwatchers - terra degli uomini rossi sugereaza inca de la titlu conflictul: intr-o localitate din Brazilia, nativii (adica oamenii rosii) sunt obligati sa traiasca intr-o rezervatie. Cand ei se stabilesc pe pamantul unui bogat fermier (care organizeaza si expeditii de birdwatching) directiile se multiplica, iar Marco Bechis intuieste foarte bine cum sa descrie incoerenta dintre cele doua lumi. Un film cu final incert (ca si statutul amerindienilor din Mato Grosso), dar cu un ultim cadru extrem de graitor: un camp arat matematic, care delimiteaza foarte clar teritoriile si subliniaza imposibilitatea ca populatia guarani a zonei sa-si recupereze pamanturile.

mi-a mai placut l'autre, un film frantuzesc despre Anne-Marie, o asistenta sociala trecuta de prima tinerete, care reactioneaza surprinzator cand fostul ei iubit, pe care ea insasi il parasise, isi gaseste o iubita de-o seama cu ea. Excelent regizat si excelent jucat (eu unul i-as da o Coppa Volpi lui Dominique Blanc), L'autre pacatuieste prin faptul ca nu pune punctele pe i, dar recupereaza prin atmosfera. Filmul a fost huiduit si jurnalistii cam plecau de pe la jumatate, deci s-ar putea ca lumea sa nu fie de acord cu mine, dar chiar mi-ar placea sa vad L'autre in palmares :)

illotempore2002
01 Sep 2008, 14:29
suna bine al doilea film...L'autre. Intelegem deci ca e frantuzesc.
Iubim cinema-ul frantuzesc :D

Ceva vesti, zvonuri despre fest-ul de la Roma?
Festivalurile sunt concurente intre ele? Sau paralele? Sau prietene?

Daca-mi aduc bine aminte si despre editia trecuta a fest-ului de la venezia se spunea cam acelasi lucru: slabutz.

StefanDo
01 Sep 2008, 14:37
anul trecut am vazut La graine et le mulet si mi-au trecut nemultumirile :)

despre fest-ul de la roma zvonuri sunt multe si nu suna bine. O prietena care sta la roma de ani de zile mi-a zis ca festivalul era proiectul de suflet al fostului primar al romei. Acesta a pierdut alegerile, iar noul primar (nu stiu nume) a venit cu fel de fel de idei de genul "ce atatea vedete? costa! sa pastram festivalul, dar hai sa-l transformam intr-un fel de antologie anuala a filmelor italiene" :D Prin urmare nici macar acum, cand nu mai sunt nici doua luni pana la inceperea festei, nu se stie ce forma va avea acesta :(

illotempore2002
01 Sep 2008, 15:15
oh, don't break my heart!
e pe bune ce zici?

asta ma pune in incurcatura :(

StefanDo
01 Sep 2008, 15:19
ei, se pare ca presa i-a dat imediat in cap individului si ca totusi festivalul isi va pastra forma, dar cu bugetul mult micsorat. Anul trecut mi se pare ca a avut un buget de doua ori mai mare decat Venetia, undeva pe la 2 milioane de euro ;)

illotempore2002
04 Sep 2008, 16:02
ce mai e nou pe acolo?
ce ai mai vazut?

au mai scos ceva italienii?

StefanDo
06 Sep 2008, 20:14
Castigatorii aici: http://www.cinemagia.ro/box/venice2008/news.php?news_id=9776

grija: un palmares de super-cacao :D