PDA

View Full Version : trendul filmelor horror


eyzaathe
26 Mar 2008, 08:03
Hei Hei Hei! Ati observat ca in ultima vreme au aparut o multime de filme horror? “One Missed Call”, “The Eye”, “Saw IV”. Mi se pare ca incepe sa devina un trend. Saptamana trecuta era la “The Eye” la cinema si intr-un moment dintr-ala de stii ca se va intampla ceva, dar esti tinut in suspans... ce credeti ca s-a intamplat? Un telefon a inceput sa sune... cu ce ringtone? Da.... cel din “One missed call”. Funny, nu? Pentru cei din sala care vazusera filmul... mai degraba creepy. Si “Saw IV” care a fost interzis pentru violenta exagerata, apoi i-au scos interdictia... ce parere aveti? L-ati vazut. Parca e prea mult horror in toate filmele astea. Si imagini brutale. Voi ce ziceti?

redmen
26 Mar 2008, 11:13
De`asta se numesc filme horror nu ? :)

eyzaathe
26 Mar 2008, 11:16
De`asta se numesc filme horror nu ? :)

lolz. normal. pe mine ma interesa dc a mai observat cineva acest asalt al filmelor horror, mai violente decat inainte.

redmen
26 Mar 2008, 11:25
Pai Saw ala e o chestie care o prelungesc la nesfarsit din cate se vede ... si aia chiar e violenta gratuita nici un pic de suspans.The Eye e un remake dupa un adevarat horror produs in Asia cu Jessica Alba care aia numai actrita nu se numeste.La fel si One missed call tot dupa un horror produs in asia.Nu am vazut filmul dar stiu ca a dezamagit.Recomand originalele daca chiar vrea cineva horror adevarat.

eyzaathe
26 Mar 2008, 12:04
Da, multe filme de groaza sunt remake-uri dupa cele japoneze. Eu am vazut Ringu, filmu japonez dupa care s-a facut The Ring. Si a fost intr-adevar scary. Cat despre Saw, cred ca ne putem astepta la inca n episoade :D

bebe_75
26 Mar 2008, 12:10
Si eu am remarcat ca au aparut din ce in ce mai multe filme horror. Eu si acum mai tin minte "Oase fragile" si sunetele care se auzeau cand se mai rupea cate un os. Cadrele sunt prea scurte, prea violente si-si pun amprenta pe subconstient. De curiozitate m-am uitat si la Saw IV. Nu cred ca ar fi trebuit interzis. Cine vrea se duce, cine nu, nu. Pana la urma e alegerea spectatorului. Sa-i puna semnul de interzis sub 18 si asta e. Oricum Saw IV e ca si celelalte, aceeasi schema, aceeasi poveste. Doar jocurile sunt mai sangeroase si mai scarboase. Nu e un film pe care sa-l recomand... poate doar pt pasionati.

Suspect de bizar
26 Mar 2008, 18:44
redman is complet de acord cu tine.Long live the original horror movies :D

XamWaZ
04 Apr 2008, 18:57
saw 5 sigur va aparea
cat despre interzicerea unui film mi se pare o mare prostie.
mi se pare o forma prea evidenta de comunisc si incalcarea unor drepturi
cine vrea se uita cine nu isi vede de treaba...

EgOisM
06 Apr 2008, 15:38
eu am vazut de curand fragile...a fost cam plictisitor dar ca orice horror a avut si fazele alea tari de iti tin respiratia.Cam psihologic dar pot spune ca il recomand cu caldura,dupa film am stat si m-am gandit 30 min la cum s-a terminat....scary sfarsitul:)

torrance
22 Apr 2008, 19:41
Pai daca vorbim de trend, cred ca e clar : noul trend al filmelor horror este dat de europeni (asa cum in urma cu 4-5 ani era dat de japonezi).
In ultimii ani europenii i-au cam batut la fund pe americani:

- The Descent (UK)
- Rec (Spania) - acum il refac la Hollywood pentru ca americanii nu vor/nu pot sa citeasca subtitrari - rusinica ;)
- The Orphanage (Spania) - nu chiar horror, dar mult peste un thriller din categoria sa
- Haute tension - deschide "noul val" francez, continuat cu
- Ils - avem si noi contributia noastra la genul horror (alta decat Dracula)
- Frontiere(s)
si last but not least :
- Inside - film cu adevarat socant - daca vreti o comparatie personala , sa zicem ca Hostel sau Odishon-ul lui Takashi Miike par documentare de sambata seara pe Discovery pe langa acest film :sick:

Senseless
24 Apr 2008, 15:08
deci, parerea mea si a multor pers cu care am vb au spus ca un film horror, pe langa clasicele scene sangeroase si cranii etc etc , trebuie sa te faca sa tresari, sa nu stii ce se intampla in secunda urmatoare etc.... si The Orphanage (El Orfanato) este un film atat horror cat si thriller pt ca desi nu au fost nush cate scene sangeroase, tresari aproape la fiecare miscare si nu stii la ce sa te astepti...multe din filmele din ziua de azi, nu conteaza genul, sun previzibile...

EgOisM
24 Apr 2008, 20:23
El Orfanato mi s-a parut extrem de boring ...nu prea am intseles nik:|:|:|idee proasta...etc..PAREREA MEA:)...kat despre filmele astea europene va recomand "ILS"...fakt in romania:)

Senseless
24 Apr 2008, 21:53
Egoism, am ceva cu tine :lol: :P F multi pasionati de filmele din categ horror s-au saturat sa vada aceleasi scene cu morti la infinit si de asta apreciem atunci cand un film cu un scenariu original este lansat (see The Orphanage sau A Tale Of Two Sisters) si atunci cand prestatia actorilor din filmul respectiv este exceptionala.

redmen
24 Apr 2008, 23:44
Deja o iei razna cu a tale of 2 sisters amigo :)

Senseless
25 Apr 2008, 00:31
nu o iau razna, ci pur si simplu mi-a placut filmul si am ramas f impresionat atat de poveste cat si de actori...oricum, mai am vreo 2 sau 3 filme de care sunt la fel de "obsedat" :P

EgOisM
25 Apr 2008, 08:59
Senseless,iubesc filmele psihologice...spre exemplu:"the others","fragile","the omen"....El orfanato nu m-a impresionat si nu mi s-a parut deloc o idee originala...o mama care isi pierde copilul si pleaca in dezlegarea unui mister...bla..bla...bla:)cat despre filmele europene...nu prea sunt pasionata:)

EgOisM
25 Apr 2008, 09:13
P.S.....daca vrei as vezi ceva frumos uitate la White Noise:X:X:X:X :love: :love: :love: :love: :love:

Senseless
25 Apr 2008, 10:20
Egoism, l-am vazut. Mi-a placut, e bun filmul, joaca bine si actorii dar nu am fost f impresionat asa cum nu ai fost u de El Orafanato. In top 10'ul meu intra si Hide and Seek, Pan's Labyrinth si Ringu :)

EgOisM
25 Apr 2008, 10:33
An American Haunting a avut efecte bune...o poveste neoriginala dar cik este reala....avand in vedere k este fakut in romania mi se pare bunicel:)

dryna
09 Jul 2008, 22:02
eu d knd ma stiu ma uit la filme horror.c i drept n am vazut ink unul la kre sa ma sperii ku adevarat si sa mi fie frika sa ma mai ridik din pat :lol: kat despre saw si one missed call am ramas profund impresionata d idee si subiekt.la saw este mult sadism..in fond d aia se numeste horror :D

nary
11 Jul 2008, 13:25
dak vreti cu adevarat filme horror uitati-va la : The Mist , the abandoned , cloverfiled , boogeyman 1-2 si mai sunt multe alte filme klumea dar nu imi vin acuma in minte .....ciao

Cinemania
25 Sep 2008, 15:02
dak vreti cu adevarat filme horror uitati-va la : The Mist , the abandoned , cloverfiled , boogeyman 1-2 si mai sunt multe alte filme klumea dar nu imi vin acuma in minte .....ciao

si ce asa de "adevarat" la filmele mentionate mai sus (exceptand desigur The Abandoned, chiar bun, al lui Cerda - banuiesc ca de asta vorbesti)?

some chills and scares don't do a movie