PDA

View Full Version : Desene animate ?!


redmen
26 Feb 2008, 23:23
In seara asta am vizionat Shrek .. pentru prima oara.In timp ce vizionam stateam si ma intrebam ce se intampla .. de ce nu rad ? Call me old fashioned .. dar ce s`a intamplat cu desenele animate care chiar iti faceau placere sa le vezi ? Ce s`a intamplat cu desenele animate facute pentru copii ... nu pentru adulti.Oare chiar inteleg ceva din glumele acestea copiii care vad chestiile astea ? Nu pot sa zic decat ca ma bucur ca nu voi avea o copilarie cu asemenea porcarii .. si imi pare rau pentru copiii care vor vedea numai asa ceva.

Raman fidel lu` Tom si Jerry anytime !

Dragomara
08 Mar 2008, 21:54
ªi pe mine m-a mâncat în c... acum vreo 3-4 luni sã fac unei colege, pentru fii-su, niºte DVDuri cu desene animate, am vãzut ºi eu Shrek, singura care m-a extaziat a fost realizarea (imaginea).

Eu rãmân fidelã desenelor de pe Cartoon Network, cele de acum mai bine de 10 ani: Vaca ºi puiul, Laboratorul lui Dexter, 2 cãþei tembeluþi, Curaj, câine fricos, Jonny Bravo. Mai mor dupã Familia Flingston, dupã Pantera Roz ºi dupã toate desenele alea japoneze sau chinezeºti cu fetiþele acelea cu ochi de ET ºi voci superbe. :P

savoria
08 Mar 2008, 21:57
Shrek chiar nu mi se pare nostim.
e destul de tampitel, dar imi place cum vorbeste magarul :oops:

morphego
08 Mar 2008, 22:06
Familia Flingston? :hmm: Fiind fan in copilarie, trebuie sa corectez ... Familia Flinstone

Eu unul am gasit primul Shrek foarte destept, nu doar ca si poante, dar si ca deconstructie a unor povesti/desene mai vechi .. nu orice este vechi este si inocent, lipsit de violenta, potrivit vizionarii copiilor .... la o privire mai atenta, toate desenele pe care le adoram sunt pline de cruzime (chiar daca parte din aceasta este mascata, inteligent sau nu...) Tom si Jerry ... recunosc, ii ador, dar serios acum, de cate ori ar fi trebuit sa moara personajele alea pana acum ... cred ca sfarsitul lui Tom ar fi fost rational in medie de cel putin 5 ori pe episod ... si cred ca Shrek, printre altele, atrage atentia si asupra acestui lucru ...

redmen
08 Mar 2008, 22:18
Filmul este realizat bine dar raman totusi la parerea ca este un film facut de adulti pentru adulti.Nu cred ca multi copii inteleg ceva din filmul ala .. si daca inteleg .. inseamna ca e grav :)

Cazeemeer
08 Mar 2008, 23:14
Familia Flingston? :hmm: Fiind fan in copilarie, trebuie sa corectez ... Familia Flinstone

FLINTSTONE.
Daca tot incerci sa corectezi lumea, macar asigura-te ca varianta pe care o spui tu e corecta.

morphego
08 Mar 2008, 23:30
Da, ai dreptate, Cazeemeer ... :oops: Ce caraghios ... sper sa nu mai am o astfel de scapare 8)

Redmen ... nu stiu ce sa zic ... parerea mea e ca pustiul din ziua de azi e destul de precoce si nu are probleme in a depista povstea din astfel de filme ... singurele lucruri pe care nu le intelege, presupun, sunt elementele de finete, si capacitatea de a face comparatii cu pelicule din trecut (pe care nu le-a prins/vazut...)

savoria
11 Mar 2008, 15:25
eu cred ca pustiul din ziua de azi e prea ocupat cu jocuri 3d ca sa mai fie atent la desenele "stupide" care ne plac noua :oops:

XamWaZ
23 Mar 2008, 14:26
nu se poate compara tom si jerry cu un film animat.
in primul rand acolo nu erau replici intre personaje(daca erau il striga stapana pe tom sau ceva de genul asta)
desenele acelea erau facute pentru copii
la filmele animate e nevoie sa stii citi sau sa stii engleza pentru a le intelege.
altfel te uiti doar la imagini si intelegi poate jumatate din film.
sunt facute pentru copii/oameni peste 8-9 ani.

insa am si eu o vara de 10 ani.
a vazut toate filmele cu shrek de vreo 3-4 ori si i'au placut foarte mult.
odata mi'a aratat ca stia unele replici din film pe derost.
nu stiu ce a inteles sau ce ia placut asa mult la shrek insa nu putem noi sa ne dam cu parerea ce le place sau ce nu la copii.

am uitat cum gandeam la varsta aceea (chiar daca unii nu recunosc nu cred ca isi amintesc foarte multe). Asa ca cea mai buna solutie e sa ii lasam pe copii sa hotarasca ce vor. Daca vor tom si jerry se uita pe cartoon network, daca vor shrek se uita la shrek.

XamWaZ
23 Mar 2008, 14:31
sunt mai multe filme animate mult mai frumoase ca si shrek.
mie mi'au placut mult mai mult ratatouille, cars, open season, over the hedge, madagascar insa cel mai bun m'i s'a parut totusi ratatouille.

Pelicula
03 Aug 2008, 17:46
In seara asta am vizionat Shrek .. pentru prima oara.In timp ce vizionam stateam si ma intrebam ce se intampla .. de ce nu rad ? Call me old fashioned .. dar ce s`a intamplat cu desenele animate care chiar iti faceau placere sa le vezi ? Ce s`a intamplat cu desenele animate facute pentru copii ... nu pentru adulti.Oare chiar inteleg ceva din glumele acestea copiii care vad chestiile astea ? Nu pot sa zic decat ca ma bucur ca nu voi avea o copilarie cu asemenea porcarii .. si imi pare rau pentru copiii care vor vedea numai asa ceva.

Raman fidel lu` Tom si Jerry anytime !

Disney nu a facut niciodata desene animate pentru copii. Motivatia lui era simpla: "Nu copii platesc biletul". Desenul animat a fost la inceput o curiozitate pentru adulti, si un mod foarte potrivit de a parodia o multime de vicii ale societatii. Desenul animat pentru copii nu are umor; este genul de desen pe care il gasim pe Minimax, cu pitici, vrabiute si floricele care canta si se joaca. Fara umor, fara violenta, fara cutitele din Tom si Jerry, fara halba de bere si trabucul lui Pinocchio, fara accidentele lui Bugs Bunny. Desenul animat pentru copii e plictisitor pentru adulti.

redmen
03 Aug 2008, 20:05
Serios ?

Pauline Kael
03 Aug 2008, 23:01
In seara asta am vizionat Shrek .. pentru prima oara.In timp ce vizionam stateam si ma intrebam ce se intampla .. de ce nu rad ? Call me old fashioned .. dar ce s`a intamplat cu desenele animate care chiar iti faceau placere sa le vezi ? Ce s`a intamplat cu desenele animate facute pentru copii ... nu pentru adulti.Oare chiar inteleg ceva din glumele acestea copiii care vad chestiile astea ? Nu pot sa zic decat ca ma bucur ca nu voi avea o copilarie cu asemenea porcarii .. si imi pare rau pentru copiii care vor vedea numai asa ceva.

Raman fidel lu` Tom si Jerry anytime !
Ai dreptate,desenele animate nu se mai fac cu sufletul,nu mai sunt maiestrii realizate manual,totul doar efecte speciale si chestii comerciale..Se mai ratacesc si desene animate bune ,in timpurile noastre.Voi reveni,cu niste liste,din anii'50,'60,'70 si din '90 ,2000 ,sa vb despre involutia si evolutia desenului animat. :love:

Pelicula
03 Aug 2008, 23:55
Hmm... hmm... hai sa ne gandim la un serial ca Futurama sau Familia Simpson. Nu e Disney, dar e savuros.

redmen
04 Aug 2008, 13:25
Cine a zis ceva de disney ? :)

EgOisM
07 Aug 2008, 17:34
sh ati uitat de dialogurile din noile desene animate...un copil ce aude aia reproduce...o stiu pe pielea mea.Oricum adevarul este k in noile desene nu poti vedea decat lupte,shamani,sakure si mai stiu eu ce alte ciudatenii...un vecin d al meu se crede in a9a galaxie si mare shaolin..si ce vocabular bogat poate sa aiba,chiar crezi k este nascut pe marte..whateva" :D ...

mafalda
13 Aug 2008, 13:47
Cel mai misto desen animat pe care l-am vazut in ultimii 20 de ani, RATATOUILLE, soricelul bucatar! :oops:

Proletar
13 Aug 2008, 15:34
Cel mai misto desen animat pe care l-am vazut in ultimii 20 de ani, RATATOUILLE, soricelul bucatar! :oops:

mai uita-te :)

criss robi
13 Aug 2008, 16:11
Nu mi s-a parut cine stie ce.Nu este amuzant.Si eu sunt aproape copil.Am 14 ani si nu mi s-a parut amuzant nici cand la-m vazut prima data la 12 ani parca.

StefanDo
13 Aug 2008, 16:27
Ratatouille nici macar nu se compara cu The Incredibles, Monster's Inc. sau Finding Nemo (ca sa dau doar titluri Disney/Pixar)

ce parere aveti despre The princess and the frog, revenirea la 2D a celor de la Disney?

illotempore2002
13 Aug 2008, 16:31
sau cu Vincent-ul lui Tim Burton sau cu Persepolis sau cu, slava Domnului ca exista Dr. Seuss, Horton hears a who....

ce le place unora sa se vaicareasca.....bineinteles ca exista si acum animatii spectaculoase atata doar ca ne place sa lamentam despre "ce bine era inainte, acum astia nu-s in stare de nimic".....unii chiar nu vor sa se bucure de prezent

larinho80
13 Aug 2008, 16:41
sau cu Vincent-ul lui Tim Burton sau cu Persepolis sau cu, slava Domnului ca exista Dr. Seuss, Horton hears a who....

ce le place unora sa se vaicareasca.....bineinteles ca exista si acum animatii spectaculoase atata doar ca ne place sa lamentam despre "ce bine era inainte, acum astia nu-s in stare de nimic".....unii chiar nu vor sa se bucure de prezent

si bineinteles sa nu uitam de Myiazaki

StefanDo
13 Aug 2008, 17:32
cica ultimul nu-i grozav, o sa fie la venetia

am vazut de curand Laputa: Castle in the Sky si nu m-a dat pe spate :)

redmen
13 Aug 2008, 20:22
Nici unul nu se compara cu "Spirited Away".

illotempore2002
14 Aug 2008, 09:04
e o animatie superba, dar supraevaluata.....mi-a ramas foarte vie in memorie, ma incalzeste in zilele desarte, dar e supraevaluat

Pauline Kael
14 Aug 2008, 11:19
Nici unul nu se compara cu "Spirited Away".
P-asta nu-l stiam.In preadolescenta ma omoram cu manga ,acum imi plac subiectele,partea artistica,nu-mi plac personajele:toate arata la fel.Probabil ca un film manga nu are cum sa fie supraevaluat.

peticutz
06 Sep 2008, 17:16
preferatele mele
- Ice age
- Finding Nemo
- Kung Fu Panda
si inca astept

Pelicula
15 Sep 2008, 13:29
In urma cu cativa ani, pe TVR 1, a rulat un serial produs de Disney dupa 101 Dalmatieni. Era vorba de un serial pentru copii, intelegand un public de la 3 la 8 ani. Am urmarit un episod impreuna cu nepotelul meu de 5 ani, si mi-am dat seama ce diferenta e intre desenul animat pentru copii si cel pentru adolescenti si adulti.

Personajele si decorurile erau puternic stilizate, fara linia nervoasa specifica filmului. Miscarile nu erau deloc spectaculoase, ci doar corecte si economice, si era clar ca producatorii nu puneau accent pe naturalete. Povestea era antrenanta - catelusii sunt fugariti de Cruella si ajung intr-o mina parasita, de unde se imbarca pe un trenulet, hmm, nu mai tin minte exact! -, insa m-a frapat totala lipsa de umor. Pustiul urmarea episodul cu sufletul la gura si batea din palme la fiecare urmarire. Lipsa umorului si absenta acelui "balet animat" al miscarilor casei Disney nu-l deranja catusi de putin. Mi-am dat seama ca la 5 ani nu prea ai habar ce-i aia gluma sau ironie, asa ca diferenta dintre serial si filmul original mi-a aparut foarte clara.

http://www.youtube.com/watch?v=Xct7TILCDiY

Filmele lui Disney sunt destinate nu copiilor, ci familiei, intelegand o dupa amiaza placuta la cinematograf (nu existau DVD-uri sau videocasete pe vremea aia), tu, pustiul de 10-12 ani impreuna cu mama si tata. Era clar ca adultii cumparau bilet, nu copii, asa ca filmul trebuia sa aiba cate ceva pentru toata lumea. Televiziunea isi permite sa imparta publicul pe varste, cinmatograful nu. N-ai cum sa aduni o sala de copii la Kung Fu Panda, Shrek sau Ratatouille. Ai da faliment.

Cinemania
20 Sep 2008, 23:16
seria animata Kak kazaki... a ucraineanului Vladimir Dakhno still kicks ass...rad cu lacrimi de fiecare data cand ma uit la ele...inestimabil, cum se spune, d'le

Se7en
21 Sep 2008, 18:49
Hmm eu nu am fost niciodata mare fan animeuri, desi recunosc ca la ocazii nu ma dadeam inapoi. Faza e ca de curand am inceput sa am o slabiciunile pentru animeurile inceputului sfarsitului anilor '80, inceputul anilor '90. Am vazut ieri Akira (1988) http://www.imdb.com/title/tt0094625/ de Katsuhiro Ôtomo si m-a impresionat cat de multe alte animeuri ce au influentat adevarate curente in cinematografie ( ex. Ghost in the Shell (1995) - Matrix) s-au inspirat din el. In afara de GitS as mai putea numi Dragon Ball Z sau Neon Genesis Evanghelion. Multi l-au criticat ca fiind o baie de sange, si pe alocuri au dreptate, insa cel mai mare atuu al filmului reprezinta dura critica, poate uneori cam nefondata, la adresa birocratiei si a unui aparat de stat corupt confruntat cu o criza sociala de proportii. Apoi mai e si doza imensa de misticism ce supureaza din plot, ducandu-te cu gandul la o duzina de jocuri si alte animeuri ce s-au inspirat din el (F.E.A.R. sau Ergo Proxy), fara ca din pacate genul sa dea si cinematografiei vre-un exemplu fericit. :(

Liviu-
01 May 2009, 10:58
Nici unul nu se compara cu "Spirited Away".

Si mie mi s-a parut supraevaluat Spirited Away. Mai mult mi-au placut Grave of the fireflies. Mononoke-Hime, The girl who leapt trough time, 5 cm per sec, dar fara dubiu Spirited Away e una din cele mai bune animatii, doar ca e mai mult pentru copii. De apreciat insa imaginatia lui Miyazaki.

marcusARCUS
08 May 2009, 11:13
Spirited Away nu e tocmai pentru copii sa fim seriosi

Liviu-
08 May 2009, 13:20
Spirited Away nu e tocmai pentru copii sa fim seriosi

Argumenteaza...

vave
07 Aug 2009, 20:19
Raman fidel lu` Tom si Jerry anytime !

Cred că vor rămâne desenele mele preferate pentru totdeauna. Le învăţasem pe de rost... dar pentru asta tot nu mă mai satur de ele. Chiar ziceam într-o vreme că în jur de 80% din ce ştiu despre viaţă am învăţat de acolo. :))
Îmi amintesc că îl enervam pe fratele meu pentru că îi ziceam tot ce urmează să se întâmple, pas cu pas. Îmi amintesc o întâmplare amuzantă când m-a sunat odată şi mi-a povestit o fază din episod şi am ştiut să îi spun continuarea. S-a ofticat de numa'. :P

vave
10 Aug 2009, 15:45
Mi-am amintit de un desen animat la care mă uitam pe casetă video. Se numea The Flight of Dragons. Îmi plăcea enorm, mai ales coloana sonoră. Lucrul pe care nu l-am ştiut este că a avut lansarea în anul naşterii mele. :D Mi-ar plăcea să îl revăd. L-a mai văzut cineva?
http://www.imdb.com/title/tt0083951/

P.S.Aş fi vrut să fac un topic nou cu denese animate vechi, dar nu seriale. Totuşi cred că mă încadrez aici.

silent_one
10 Aug 2009, 15:55
este desenul meu animat preferat. il stiu word by word integral. mi se pare o crima ca nu s-a gandit inca nimeni sa il faca format dvd. versiunea p care o am eu este un rip de vhs, dar il am si pe caseta de cand a aparut acum 100 de ani pe la noi :)

vave
10 Aug 2009, 16:09
Nu mi-l amintesc atât de bine, doar fragmente. :)
Caseta video şi eu o mai am pe acasă, chit că aparatul în sine nu mai vrea să coopereze.

silent_one
10 Aug 2009, 16:12
http://www.youtube.com/watch?v=hwaZn-8542o&feature=PlayList&p=6A573960B8C8D259&playnext=1&playnext_from=PL&index=42

e integral p minunata inventie moderna numita youtube :))

vave
10 Aug 2009, 16:16
Bless you! >:D<
Cred că îmi dau lacrimile. :"> :))