PDA

View Full Version : VIRTUAL - o serie de mediu-metraje despre dependente & I


GadjoDillo
19 Jan 2008, 13:52
Antena 1 difuzeaza incepand cu aceasta noapte o serie de mediu-metraje romanesti (30'), produse sub numele VIRTUAL.
Filmele, care vor fi difuzate la miezul noptii, in fiecare sambata, trateaza tema interactiunii umane prin intermediul noilor tehnologii ale comunicarii.
La fel ca si (unii dintre) noi, personajele se indragostesc de necunoscuti/e, intra pe chaturi, sunt dependente de telefonul mobil sau intra in tot felul de incurcaturi. Daca se descurca sau nu, veti vedea din aceasta seara, la Antena 1.

Proletar
19 Jan 2008, 17:43
sunt convins ca va fi o porcarie.
subiectul e de kkt.

films4all
19 Jan 2008, 19:46
eram sigur ca urma sa zici tu o parcarie
ce porcarie

Pitbull
19 Jan 2008, 20:03
Nu cumva e invers? :?

GadjoDillo
19 Jan 2008, 20:29
subiectul e de kkt.
Nu e un subiect, e o serie de subiecte, fiecare film trateaza alt subiect.

BTW, despre ce e filmul tau preferat?

films4all
19 Jan 2008, 21:17
Nu cumva e invers? :?

cred ca ai dreptate...
sigur eram ca sa zici urma o parcarie tu
porcarie ce

Pitbull
19 Jan 2008, 21:50
Zbârci.
Sunä sexy, da' nu-i asta.
Intre "parcarie" si "porcarie" - ACOLO-i inversarea!

Proletar
19 Jan 2008, 22:53
La fel ca si (unii dintre) noi, personajele se indragostesc de necunoscuti/e, intra pe chaturi, sunt dependente de telefonul mobil sau intra in tot felul de incurcaturi. Daca se descurca sau nu, veti vedea din aceasta seara, la Antena 1.

Vorba ta, sa fim seriosi!

Proletar
19 Jan 2008, 23:12
gata, m-am uitat 5 minute la episod.
am vazut in prim plan o cana pe care scria mare Carpatina.
iar un serial de doi lei cu reclame deloc mascate.
si una care se incurajeaza in fata oglinzii ca poate sa se dezbrace pe webcam.
tare!

GadjoDillo
19 Jan 2008, 23:43
gata, m-am uitat 5 minute la episod.
am vazut in prim plan o cana pe care scria mare Carpatina.
iar un serial de doi lei cu reclame deloc mascate.
si una care se incurajeaza in fata oglinzii ca poate sa se dezbrace pe webcam.
tare!
Cana aia am ratat-o...
Dar, vorba ta:
Macar am incercat! :D

Proletar
19 Jan 2008, 23:46
de fapt, cui foloseste filmul asta?
ce aduce nou?
ce e asa original in povestile legate de dragostea pe internet si dependenta de acesta, videochaturi, etc, etc?

GadjoDillo
20 Jan 2008, 00:16
Cui prodest... Daca as avea rapunsul la intrebarea asta, probabil ca nu as fi aici. Si nu ma refer la cui foloseste serialul asta, pentru ca, sincer, raspunsul nu l-au gasit minti mult mai luminate.
Uite ce mi-a venit sa raspund, dupa care am ezitat, dupa care m-am rasucit si iar...
Aparte de mult-invocata recunoastere a oamenilor din realitate in personaje (stii rutina, "am vazut un film care parca era facut dupa viata mea...") care ar duce, dupa parerea unora, la o impacare mai eficienta cu sinele, cred ca le foloseste unora sa reflecteze asupra unor realitati pe care nu le-au "mestecat" destul in minte si pe care au pus deja anatema sau asupra carora au niste pareri fixe, bune sau rele, din care nu ies/de la care nu se abat.
Si am sa iti dau un exemplu, e drept, foarte aproape de mine. Daca maica-mea (puritana, conceptii rigide, plina de sensibilitati cu privire la o gramada de subiecte) ar fi vazut povestea asta, cred ca ar fi inteles ca, intr-o oarecare masura, eforturile pe care le face o fata (in cazul asta) ca sa-si vinda mintea (si din asta sa scoata banii de chirie) pot fi la fel de mari si injositoare ca alea bla bla - stii unde bat. Asta nu inseamna ca filmul militeaza pentru ceva, ca isi propune sa schimbe lumea sau ca are vreun partizanat ideologic.
E o poveste - e drept, mult mai scurta decit fusese scenariul original si, pentru asta, oarecum mai... expeditiva.

Proletar
20 Jan 2008, 00:21
am vaga impresie ca tu ai scris povestea la care te referi. :)
ok, nu am nimic impotriva serialului, doar ca nu-mi plac povestile facile.
or fi ele hrana televiziunilor comerciale, dar eu prefer altceva.

GadjoDillo
20 Jan 2008, 00:59
Poate... Sau poate nu. Eu o sa zic, la episodu' asta, mai degraba nu.

norww3
20 Jan 2008, 08:37
Ultima varianta o votez/bifez , daca vii cu o idee 9 captezi atentia ... treaba este pe drum sa nu adopti alta idee care a mai fost folosita ... ca nu ai facut nimic ;)

aayana
21 Jan 2008, 10:43
Se bazeazã pe faptul cã multã lume a trecut prin asta ºi cã din unele poveºti s-au legat relaþii interesante. Cunosc mai multe cazuri, cred cã ei s-ar uita, eu nu - pentru cã îmi direcþionez timpul în alte locuri. (nu cã nu aº vrea)

grafico
22 Jan 2008, 12:55
Sincer nu lam urmarit sâmbãta asta, însa mați facut curios, dacã e cum sa scris pe aici, clar nu o sal urmãresc complet, dar trebui sãmi fac o parere, majoritatea serialelor incep tare plicticos, dar au un final cât de cât bunicel, rãmâne de vãzut.