PDA

View Full Version : Cea mai tare animatie din 2008?


StefanDo
04 Jan 2008, 19:30
O stire de ieri spunea ca analistii americani considera Madagascar: The Crate Escape drept cea mai probabila "animatie a anului 2008". Alegere destul de surprinzatoare, avand in vedere ca filmul celor de la Dreamworks este in competitie cu Wall-E, Horton Hears a Who (trailerul arata superb!), Bolt (care va fi lansat in preajma lui decembrie in State, si chiar la sfarsitul anului la noi) si Kung Fu Panda. Chiar daca ultimele doua, al caror public tinta sunt in principal copii, este posibil sa iasa din top 3, Wall-E are mari sanse sa-i ia locul lui Madagascar, in ciuda subiectului SF si a faptului ca personajele nu... vorbesc :D.

Iar poll-ul de pe homepage tot pe Madagascar 2 il arata castigator. Voi ce credeti?

Cazeemeer
04 Jan 2008, 21:20
Bolt si Kung Fu Panda mi se par neinteresante, Madagascar 2 de-a dreptul inutil.
Cu Horton Hears a Who, povestea sta un pic altfel. Desi arata foarte reusit and everything (ma refer aici exclusiv la calitati vizuale, nu la altceva), mi-e greu sa ii dau o sansa remake-ului unei alte ecranizari a lui Chuck Jones dupa Dr. Seuss in care din nou joaca Jim Carrey. Chiar si stiind ca Ron Howard n-are nici o legatura cu asta, si chiar si daca este animat, tot am indoieli.
Wall-E mi se pare de departe cel mai admirabil proiect. Motivul e ca (dupa cum ar sugera informatiile de pana acum) renunta la a se baza pe voci celebre si pe dialoguri de calitate variabila si indrazneste sa se bazeze pe animatie si sa fie cu adevarat expresiv doar prin imagine si efecte de sunet. In plus, trebuie sa-l apreciez si fiindca e singurul dintre cele 5 (si de ceva ani incoace) care nu e cu animale vorbitoare.
Din nefericire, s-ar putea ca tocmai faptul ca nu respecta conventiile animatiei hollywoodiene de azi sa ii creeze probleme la box-office. But I'm keeping my fingers crossed si votez clar pentru el, daca nu ca cel mai profitabil film animat de anul asta, macar ca cel mai bun.

StefanDo
04 Jan 2008, 21:33
just :)

si eu sunt tare curios in legatura cu Wall-E, mi se pare aproape imposibil sa duci 70-80 de minute in spate fara dialog. Secretomania in legatura cu subiectul este imensa, iar din nou trailer nu intelegi decat ca Wall-E scapa de pe Terra si incepe o calatorie spre necunoscut. Aici variantele scenariului sunt nenumarate... ;) probabil ajunge pe planeta pe care s-au mutat oamenii si toata lumea se sperie de el, asa mic si murdar cum e... :)

Cazeemeer, n-ai votat :)

Cazeemeer
05 Jan 2008, 01:49
Nu sunt deosebit de curios sa aflu in ce va consta actiunea lui Wall-E. Ce mi s-a parut mie relevant din trailer e ca au reusit sa creeze un personaj old-school, extrem de expresiv si care n-are nevoie sa fie voiced by Eddie Murphy (sau altii asemenea) ca sa fie simpatic, si asta e un pas destul de mare pentru animatia hollywoodiana contemporana care se bazeaza pe o gramada de alte chestii in afara de animatie adevarata.
Momentan, imi pare genul de personaj cu care chiar sa poata fi umplut cu succes spatiul unui film, chiar si fara o poveste in sensul clasic, doar lasandu-l sa interactioneze "natural" (adica in virtutea "personalitatii" pe care o sugereaza trailerul, precum si a limitarilor sale fizice) cu un mediu inconjurator oarecare (Think Tati, poate Sellers, at their best).
Evident, nu vor lasa filmul fara o poveste, fiindca chiar asemenea riscuri nu vrea nimeni sa-si asume pe acolo, din nefericire, si chestia asta ar putea avea un efect negativ.
Garfield-ul animat si cu vocea lui Bill Murray (ma refer exclusiv la personaj) a surprins aproape perfect atitudinea benzii desenate. Avand insa acel personaj, n-au mai stiut ce sa faca cu el (Garfield nici nu e chiar potrivit pentru ecranizat), si filmul tesut in jurul lui e infiorator de prost si de blocat in formule ieftine,
Sper insa ca Pixar au ceva mai multa experienta si ca vor sti ce sa faca cu robotelul asta.

nuny
24 Jan 2008, 18:11
just :)

si eu sunt tare curios in legatura cu Wall-E, mi se pare aproape imposibil sa duci 70-80 de minute in spate fara dialog. Secretomania in legatura cu subiectul este imensa, iar din nou trailer nu intelegi decat ca Wall-E scapa de pe Terra si incepe o calatorie spre necunoscut. Aici variantele scenariului sunt nenumarate... ;) probabil ajunge pe planeta pe care s-au mutat oamenii si toata lumea se sperie de el, asa mic si murdar cum e... :)

Cazeemeer, n-ai votat :) :lol:

morphego
01 Feb 2008, 21:47
Fara nicio ezitare votez pentru "Wall-E"...cred ca animatiile Pixar sunt cele mai bune in momentul de fata...baietii astia chiar stiu sa-si faca treaba si au si niste scenarii senzationale, care reusesc sa spuna cu adevarat o poveste de la un capat la celalalt..."Finding Nemo", "Ratatouille", "The Incredibles", "Monsters Inc." :love: Need I say more? :)

tigerallied
28 May 2008, 03:05
nu stiu cum va fi wall-e dar eu cel putin votez cu kung fu panda caracterele sunt foarte bine realizate, singurul lucru ma enerveaza e ca "kung fu panda" o sa apara o luna mai tarziu decat in alte tari ....

vom vedea :D

Chambord
13 Jun 2008, 10:40
nu-mi amintesc sa fi vazut sau auzit de vreun film Pixar care sa nu fie cel putin 'bun'. Asa ca e clar favoritul ...

Gaboi
20 Jul 2008, 19:40
WALL-E Normal , nimeni nu se pune cu pixar dar nici Kung Fu panda nu e departe ...

AM2 sunt niste animati foarte tari :love:

Pauline Kael
24 Jul 2008, 12:48
De ce trebuie sa votam,ca nu au aparut toate? Madagascar mai prin toamna....
Am vazut doar trei:
1.Wall.E-mi-a placut,mai ales partea in care nu s-a prea vorbit,dar n-am putut sa lacrimez cand doi roboti se iubeau,tot ii spuneam Evei"fata".Ironie fina,toti supraponderalii aia americani,mesaj ecologic ,subtilitatea ironica ( nu e ceva nou sau imposibil de realizat) a decadentei si renasterii omenirii.Locul 1.
2. Kung Fu Panda,n-are cine stie ce mesaj,dar e foarte amuzant.Am ras ,m-am relaxat.
3.Horton hears a Who,dragut,Jim Carrey n-a facut mare lucru,avea trompa prea mare ca sa se poata stramba,mesaj simpatic,cu omuletii microscopici din praf si lucrurile si oamenii asa-zis neimportante pe care calcam ,din obisnuinta...
Madagascar2 n-a aparut,de Bolton acum caut.

illotempore2002
24 Jul 2008, 14:34
Stef, si Persepolis, animatia anului 2008, unde e in survey-ul asta?
:D

EgOisM
07 Aug 2008, 17:50
Aleg Wall-E mi s-a parut romantic in felul lui:)...impresionanta iubirea dintre 2 robotei :D ....mesajul mi sa parut clar:pana si tehnologia poseda iubire:) :love:

Pauline Kael
08 Aug 2008, 12:14
Aleg Wall-E mi s-a parut romantic in felul lui:)...impresionanta iubirea dintre 2 robotei :D ....mesajul mi sa parut clar:pana si tehnologia poseda iubire:) :love:
Probabil ca mai sunt mai bune in lumea asta dar nu stim noi.Nu stiu cum naiba ar putea niste fiare sa se iubeasca dar...maine poimaine ma violeaza robotul de bucatarie...

EgOisM
08 Aug 2008, 12:24
Aleg Wall-E mi s-a parut romantic in felul lui:)...impresionanta iubirea dintre 2 robotei :D ....mesajul mi sa parut clar:pana si tehnologia poseda iubire:) :love:
Probabil ca mai sunt mai bune in lumea asta dar nu stim noi.Nu stiu cum naiba ar putea niste fiare sa se iubeasca dar...maine poimaine ma violeaza robotul de bucatarie...
...:))))=))))u're right ...oricum de la Andrew Stanton era de asteptat..sh finding nemo a fost genial:Xmie mi-a placut..sa vedem ce mai aduce nou in domeniul animatiei..chiar sunt curioasa :happy: o sa ne uimeasca iar?:>

Pauline Kael
08 Aug 2008, 12:27
E acelasi regizor? Minunat.Mi-a placut si Nemo dar nu stiu ca si la Wall.E...a inceput perfect,a continuat binisor,dar undeva s-a rupt firul...i-armai fi trebuit ceva.Mai multa pasiune ,implicare spre final:)

De ce scrii numai la animatie.Don't be shy.Eu bat campii peste tot,dar nu-mi pasa.Sa vina multa lume,sa vb,sa radem,sa aflam.Si nu-mi place scandalu' :)

EgOisM
08 Aug 2008, 12:44
E acelasi regizor? Minunat.Mi-a placut si Nemo dar nu stiu ca si la Wall.E...a inceput perfect,a continuat binisor,dar undeva s-a rupt firul...i-armai fi trebuit ceva.Mai multa pasiune ,implicare spre final:)

De ce scrii numai la animatie.Don't be shy.Eu bat campii peste tot,dar nu-mi pasa.Sa vina multa lume,sa vb,sa radem,sa aflam.Si nu-mi place scandalu' :)
mai scriu si in horror..sunt addicted si la cafenea cva;))in rest citesc toate topicurile:)dar in unele nu am ce comenta...btw cred k ie off topic...
Il ador pe Andrew Stanton si toate animatiile lui k Monster inc,Toy story si A bug life:)..intra si la horror sa ne dam cu parerea :D

Pauline Kael
08 Aug 2008, 12:47
Monster mi-a placut,original,Bugu nu mai stiu cu ce era ca il confund acum cu Antz..Toy n-am vazut,e fain? Sunt 3,uite p-asta nu il am.Vin si la horror,exact unde mi-e frica dar e misto.
ON: Doar Wall.E ai vazut?

EgOisM
08 Aug 2008, 12:51
Wall-e am vazut ..tsi-am spus mi-a plakut pt k a fost cva original:)d fapt asta aduce mereu regizorul asta :D toy este o poveste a jucariilor in care acestea prind viata knd nu sunt vazute de oameni...fff funny :D

Pauline Kael
08 Aug 2008, 12:55
Mersi.
P-ala cu elefantzoiul Horton care aude microbii in praf? P-ala cu panda gras care invata karate Kung Fu Panda/(cu vocile actorilor cutare,etc)
Bolt e cu un catel,crez,si Madacascar2 stim cu ce e.Dar n-au aparut.

EgOisM
08 Aug 2008, 12:58
am vzt putsin din Kung-fu dar nu imi plac astea cu putina actiune ..comedie usor neagra si mai stiu eu ce..adorm...caut ceva cu subiect incitant...si funny..asta in animatsie:D

StefanDo
08 Aug 2008, 15:12
P-ala cu elefantzoiul Horton care aude microbii in praf?

ih

Pauline Kael
08 Aug 2008, 18:22
Ce e?

criss robi
09 Aug 2008, 22:53
Cel mai tare anul asta este WALL-E.Am vazut si Kung Fu Panda dar nu mi se pare cine stie ce.Va recomand Wall-E.E sooper. :D :D :D :D

Pitbull
09 Aug 2008, 23:30
Va recomand Wall-E.E sooper. :D :D :D :D
"Wall-E" e într-adevär foarte bun, uite topicul aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=16441
Totusi, îti recomand sä nu mai scrii "sooper", ci "super", din mai multe motive:
- faci economie de bätäi pe keyboard (si, implicit, de timp si energie);
- e mai corect (si-n românä, si-n englezä, si-n kalimantaneza veche);
- vei avea parte de mai putine bobârnace, suturi si misto-uri.

criss robi
11 Aug 2008, 22:48
Space Chimps este o noua animatie buna. :D

marcusARCUS
07 Dec 2008, 07:23
Pai io aleg madagascar desi n-am vazut bolt pentru ca e bun si in varianta dublata(deobicei filmele dublate ma fac sa :sick:)si are glume mai bune decat orice animatie de anu asta :lol:.App wall-e e prea depressing desi e bun :(

Amaris
22 Dec 2008, 11:33
Merg Horton Hears A Who,,mi-a placut au stiut sa imbine curajul cu iubirea si personajele au fost frumoase.Nu critic Wall-e dar e un pic cam devreme pentru el anul 2008. :oops:

Pitbull
22 Dec 2008, 15:55
Eu nu laud Madagascar dar e absolut destul de târziu pentru el ziua de miercuri.

C.Ioana
30 Mar 2009, 23:13
Cu siguranta cea mai mai buna animatie din 2008 a fost Wall-E si din cate am inteles a castigat si un oscar ...:D :D :)

corinka
30 Mar 2009, 23:20
Eu am votat cu Madagascar.

E noapte in Magadascar
Si toata lumea face nani,
Au adormit hipopotanii
Sub raza lunii de clestar. :p

C.Ioana
30 Mar 2009, 23:36
E noapte in Magadascar
Si toata lumea face nani,
Au adormit hipopotanii
Sub raza lunii de clestar. :p



Parca am mai auzit melodia asta undeva...e din film sau...?

corinka
30 Mar 2009, 23:39
Parca am mai auzit melodia asta undeva...e din film sau...?

Marfar & Tanti Lina: "Las-o, ma, ca merge asa". Acesta era intro-ul lui Tanti Lina. :D

Nicio legatura cu filmul, in afara de numele pocit.

dumi777
08 Apr 2009, 10:12
1. Wall-E
2. Kung Fu Panda
3. Bolt
4. Madagascar - Escape 2 Africa
5.Horton Hears a Who

:)

illotempore2002
08 Apr 2009, 13:50
Persepolis

si

Waltz with Bashir.

But Persepolis is Alfa and Omega :)

Gospin
12 Jun 2009, 18:14
Cu siguranta Wall-E !

urbanguerilla
19 Jun 2009, 15:28
cel mai tare wall-e

Avalhon
19 Jun 2009, 16:13
Pentru mine Wall-E a fost cel mai tare. Nu a avut rival. Subiect foarte interesant, scene extraordinare si multe mesaje discret strecurate. Fenomenala poveste.

Mikala
09 Jul 2009, 12:02
Wall- E .. as putea zice , a fost chiar nice desenul .

Ilila
24 Aug 2009, 13:54
WALL-E, ca personaj, e o adaptare animata a lui Number 5 din Short Circuit (1986).

ooo333
26 Aug 2009, 18:13
toate desenele din pool sunt faine !

Avalhon
28 Aug 2009, 10:57
Sunt, dar Wall-E is coronita.:)

marius93
30 Jun 2010, 16:31
N-am vazut inca Wall-E, insa Kung Fu Panda mi-a placut foarte mult :)

bogdan0125
05 Jul 2010, 19:31
Am votat din greseala cu Kung Fu Panda, cand cel mai mult mi-a placut Wall-E. :D
Asta se intampla daca gresesti.

cosmin742000
18 Sep 2011, 10:28
Mie din 2008 cel mai mult mi-au placut Tinkerbell si The Tale of Despereaux

catasmile17
11 Mar 2012, 21:34
Wall-e clar animatia anului 2008 !!!

gill331
16 Apr 2012, 10:17
wall-e is best

Tyybi1
08 Sep 2012, 13:39
Wall-E cel mai tare.

Miiku
23 Dec 2012, 12:57
Wall-E chiar a fost tare, dar si Bolt mi`a placut. :)