PDA

View Full Version : Aliens vs. Predator 2: Requiem


Neuptolem
21 Nov 2007, 23:13
Va imaginati ce ar putea sa faca baietii astia?
Scenaristul si regizorii! :lol:

http://www.cinemagia.ro/actor.php?actor_id=30897

http://www.cinemagia.ro/actor.php?actor_id=30895

http://www.cinemagia.ro/actor.php?actor_id=30896

Priviti numai ce figuri au! :lol:
:lol: :lol:

THIS CHRISTMAS THERE WILL BE NO ACTION-MOVIE ON EARTH.
WILL BE BULLSHIT!
http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=15646&what=userreviews&t=8808&postdays=0&postorder=asc&start=25

lady_mystyque
22 Nov 2007, 19:42
lol deci aia trei is teroare :lol: :lol: :lol:
si au asa nisti unghiuri smechere la fotografii si cu ochelarii aia parca is manelisti de la noi care vor sa para foarte coool :lol: :lol:

razvan-gabriel
22 Nov 2007, 20:21
Irelevant...pentru toti exista un inceput.
Aspect? gandeste-te la Woody Allen...

Eu abia-l astept, tu n-ai decat sa protestezi prin absenta... :P

StefanDo
23 Nov 2007, 08:48
Neuptolem, esti unul dintre motivele pentru care in curand n-o sa se mai poata vota decat filmele deja lansate ;)

Cazeemeer
23 Nov 2007, 21:03
THIS CHRISTMAS THERE WILL BE NO ACTION-MOVIE ON EARTH.
WILL BE BULLSHIT!
Imi cer scuze, dar nu mai suport genul asta de pseudo-engleza pe care o folosesti. Incearca de acum incolo sa scrii doar in limbi pe care le cunosti. Si nu mai zi "Nu-Stiu-Ce e sux". "Sucks" e verb.
PS: Fiind verb, "to suck" poate fi conjugat (de ex: You suck)

thequietsurfer
23 Nov 2007, 21:07
Subscriu

thequietsurfer
23 Nov 2007, 21:09
Daca ar incerca sa scrie in limbi pe care le cunoaste, nu ar mai posta nimic si s-ar lasa si de scenarii.

Neuptolem
24 Nov 2007, 00:12
I suck like this: http://www.allmoviephoto.com/photo/1979_alien_015_big.html :) , mai mult nu se poate discuta cu tine.

Daca ar incerca sa scrie in limbi pe care le cunoaste, nu ar mai posta nimic si s-ar lasa si de scenarii.
確定申告情報 税金情報 お金の動きを一括管理 外国為替情報
Te provoc la scris primele 5 pagini din Alien 5 asa cum ar trebui sa fie ele scrise (genul Ridley Scott / James cameron / David Fincher)- doar imaginatie, creativitate, deadline: 15.01.2008 (sa treaca Sarbatorile).

Neuptolem, esti unul dintre motivele pentru care in curand n-o sa se mai poata vota decat filmele deja lansate ;)
Doar ma stii ca pot fi si serios insa cum sa te stapanesti dupa ce ai vazut paginile alora trei? Voi reveni cu o recenzie ca m-ati innebunit! :P :shock:
Acum, la modul cel mai serios, faza cu votul inainte de lansare e poveste veche si nu cred ca voi credeti ca eu as fi un forumist determinant in schimbarea metodologiei ("revolutionar")...apropo, de ce majoritatea filmelor au patru stelute desi pe alte site-uri (ex: imdb) nu-i deloc asa? Cu siguranta exista un sistem de vot mai eficient.

thequietsurfer
24 Nov 2007, 09:02
:lol: :lol: :lol:
Nu sunt scenarist asa ca provocarea ta este ridicola. Acuma o sa ma iei cu "ti-e frica si d-aia etc", insa eu iti lansez o alta provocare: NU MAI SCRIE NIMIC TIMP DE...O VIATA. Sa-mi dedic timpul liber unui astfel de demers ar fi extrem de nepotrivit, mai ales ca eu nu imi propun sa ajung scenarist. Am de citit, de vazut filme, de sarbatorit si a-mi suspenda aceste preocupari virtuale pentru un pariu(fara miza) care sa demonstreze...un mare nimic, nu mi se pare o solutie. Un nene de la Paris(Cioran) isi exprima cu ceva timp in urma dezgustul cauzat de aparitia tot mai multor "scriitori". Spunea ca in zilele noastre A NU PUBLICA CEVA a devenit o aventura.
Mai arunca un ochi peste mesajele tale si dupa aia mai vorbim.

Neuptolem
24 Nov 2007, 11:36
Mai arunca un ochi peste mesajele tale si dupa aia mai vorbim.
Stiu. E dur. Stiam. Insa niciodata nu mi-am dorit ca mesajele mele sa sune a doctorat in literatura, a premiu Nobel - asa ca tine; priveste stilul Carabatz si stilul Syd Field - care e mai departe? priveste stilul Kafka, Hemingway, Gogol si stilul Calinescu? inclin spre primii desi ultimul m-a impresionat si el; priveste stilul camil petrescu, arghezi si stilul Dumas fiul; priveste stilul Amatorului de Andronache, priveste stilul Good Will Hunting-ului, James Cameron-ului; poate ti-ai dat seama ca expresia "triplodoct" pe care o folosesc este o ironie, un megasinonim pt PROFUND; poate esti genul de om care considera literatura lui Karl May si Pavel Corut (cea sf) buna de aruncat la gunoi, eu nu intru in categoria asta. Daca mesajele tale au o incarcatura atat de PROFUNDA atunci de ce simti nevoia sa te lauzi fata de mine, unul grafoman, contzopist, amator, fara nimic publicat - stai linistit in privinta asta, voi publica si eu odata ceva, momentan nu-mi permit sa-mi rezerv timp pt a atinge telul asta, secundar i-as spune. Ce mai cauti pe forum? Sa vorbesti cu cei care au realizat ceva pana acum? vorbeste cu ei si evita-ne pe noi astialalti mai fara talc.

iti lansez o alta provocare: NU MAI SCRIE NIMIC TIMP DE...O VIATA
Vrei sa stii cum functionez? Crede-ma, provocarea asta a ta este un obiectiv real ce face parte din altele 10 dar suna altfel la mine, stii, altfel:
1) Esti un analfabet! Nu vei scrie nimic niciodata bun! Esti un copiator amarat imbibat cu action-movies hollywood-iene si incultura la greu; ai un coeficient de inteligenta incapabil de a nascoci ceva original; Lasa-te! Nu-i de tine! Treci la manipulat produse electrocasnice!
2) Simti filmul asta; altul nu o poate face, ai talent; pleaca din anturajul, mediul asta sub nivelul tau de ambitie, inteligenta si sensibilitate artistica; priveste scrisul astuia! poti scrie mai bine de atat! esti capabil sa castigi un concurs de scenarii; poti vinde scenariul ala, totul depinde de tine chiar daca momentan ai probleme la synopsis!
3) Iti place sa scrii, e un element demn de luat in serios; ai nevoie doar de atitudinea necesara, a unui invingator; continua sa scrii, sa citesti, vei fi impins de la spate spre scrieri acceptabile, poate bune;
4) Esti un geniu! Poti scrie intr-o zi ceva de calibrul lui American Beauty sau 432! Cei care te descurajeaza sunt demni de tot amuzamentul si de toata ignoranta! Ha ha ha ha!
5) Te-ai inhamat la ceva colosal dar nu te gandi cat de greu va fi pe viitor, totul depinde de azi, de prezent, de ce faci acum, in aceasta clipa, ce faci? mergi inainte hotarat sau te descurajezi? Nimeni nu a fost un bun scenarist la primele first-draft-uri!
6) Fuck the screenwriting! Dar nu ma las your piece a shit! Si mai da-o draqului de engleza!
7) Lasa forumul si citeste ceva, cred ca-ti va fi mai folositor, apoi bagi un film.
Esti constient ca multiplele personalitati de mai sus le-am scris mai mult pentru oricine altcineva in afara de mine.
-------------------------------------------------------------------------------------
Voi scrie cele 5 pagini din Alien 5 (100% creativitate). Problema ar fi doar timpul. Sper sa-mi respect deadline-ul.

razvan-gabriel
24 Nov 2007, 11:55
Voi scrie cele 5 pagini din Alien 5 (100% creativitate). Problema ar fi doar timpul. Sper sa-mi respect deadline-ul.

Nu uita inainte sa pui si o poza cu tine, sa vedem daca esti demn de a scrie pe subiectul asta :)
Eu chiar astept cu interes cele 5 pagini, numai si pentru faptul ca as da orice sa stiu la ce se gandea Cameron :(

thequietsurfer
24 Nov 2007, 13:11
Neuptoleme, sa stii ca asta va fi ultimu mesaj in care polemizez cu tine pe tema asta. M-ai inteles gresit. Nu afirm ca m-as ridica deasupra conditiei de grafoman pentru ca postez mesaje demne de citit si retinut (nu cred ca am adus un plus forumului).
Pur si simplu stiu ca daca in momentul acesta as incerca sa-mi investesc resursele intelectuale(cate sunt ele) intr-un proiect serios as esua. Mi-as privi tentativa cu dispret fata de cel ce eram in momentul redactarii. Nu stiu cati ani ai (eu am putin peste varsta legala de a consuma alcool), dar daca la o varsta la care poti spune ca ai ajuns oarecum matur in gandire nu te hranesti cu nimic altceva decat cu Stephan King si filme horror, ai o problema. Daca i-ai citit pe cei pomeniti mai sus, "e de bine"(renunt la exprimarea"triplodocta"). Nu ma stramb si nu zambesc condescendent cand aud de Karl May sau de Stephan King. Winnetou si Old Shatterhand au ramas undeva in sertarele cu vechituri la care nu vrei sa renunti, poate intr-un cufar prafuit, dar sunt p-acolo.
Pe mine m-a deranjat atitudinea ta de la topicul ala cu sloganul si de atunci discutia noastra a cam degenerat, fara a intra pe taramul insultelor cu grad ridicat de obscenitate.
Am ce si de la cine retine cate ceva pe acest forum(Pitbull, als, Mala, Egon si altii care acum poate imi scapa). Poate ca si de la tine o sa invat ceva legat de scenarii candva, dar pe mine ma irita excesul de incredere in sine afisat ostenatativ. Pentru a progresa in aproape orice domeniu este nevoie de o doza de scepticism, de autoironie. Am citit si confesiunile alea in care vrei sa apari ca un om neincrezator in propriile forte. Cam toata lumea oscileaza intre reverii grandomane si viziuni obscure ale propriului esec.
Iti urez sa ajungi un scenarist recunoscut, dar pana atunci presupun ca mai ai de muncit. Nu postez aici cu dorinta de a epata. Am o multime de mesaje "jucause", puerile etc.
Scrie ce vrei tu, dar nu-ti mai aroga competente in absolut toate domeniile(marketing). Nu mai decupez fraze care suna aiurea din mesajul tau(si eu am greseli). Asta cu imaginatia si creativitatea nu prea tine in cazul scenariilor unde rebuie sa depui un efort pentru a-ti cenzura exprimarea pretentioasa in favoarea unor indicatii exacte si descrieri in termeni exacti, tehnici(nu prea e loc de metafizica in astfel de creatii). Astea le-am citit tot pe forum ca sa nu crezi ca dau eu sfaturi. Le-a scris intr-o alta forma Pitbull parca. Nu ma laud fata de tine cum spui in mesajul ala. Zic doar ca simplul fapt de a publica ceva nu te face mai bun decat unul care sta cuminte la locul lui(si Victoria Beckam a scris o carte in care zicea ca NU A CITIT NIMIC ALTCEVA IN AFARA DE REVISTE).
Eu ma pregatesc pentru facultate(nu stiu sigur care, e posibil sa ajung prof de romana daca ma instruiesc serios) si pot spune ca am dat in viata peste prea multi veleitari ca sa mai fiu ingaduitor si rabdator. Daca am sa ajung sa predau unor pustani printr-un orasel de provincie si am sa-i educ macar putin o sa fie si asta o realizare. "The great expectations" nu au disparut, dar nu mi le fac publice(ar fi un act de impudoare).
Imi plac si povestile narate fermecator(Tornatore e unul din regizorii preferati-Malena, The legend of 1900, Cinema Paradiso), asta ca sa nu crezi ca as fi unul dintre acei oameni care resping un intreg gen din prejudecati de estet izolat in "turnul de fildes"(imi lipseste si pregatirea ce genereaza o astfel de pozitie).
Ca sa nu o mai lungesc inutil si sa inchei intr-un ton impaciuitor, iti urez sa castigi concursu ala si sa ne dai un exemplu de "cum se scrie un scenariu"(desi pe mine ma intereseaza mai mult produsul finit-adica filmul). Nu prea are cum sa fie 100% originaliatate intr-un sequel, dar poate ca reusesti sa vii cu o viziune noua. Pana atunci-bafta si sa cresti mare(ignora tonul parental, ia formula ca pe o gluma menita sa te ambitioneze mai mult decat esti deja).

jeleu
24 Nov 2007, 15:38
pasolini arata ca un taran, eisenstein parea scapat de la spitalul de nebuni iar terry gilliam este pur si simplu extrem de urat.
si sunt niste regizori geniali.
moaca regizorului n-are absolut nicio legatura cu calitatea filmului si este penibil sa judeci un film pe baza asta.

thequietsurfer
24 Nov 2007, 21:45
Si sa nu ne gandim la Tarantino cu a sa mutra...ca ne bufneste rasu!

freackboy
26 Nov 2007, 14:35
Nu stiu ce sa zic.Am vazut trailerul si sigur va fi mai marfa decat primul
(care a fost de kakat) dar nu stiu cat de bun ? inca am incredere ... :happy:

cornel
27 Nov 2007, 08:47
oare ce cauta topicul asta aici la "Acum pe ecrane" ???

Supastar
27 Nov 2007, 14:19
il tinem aici pana apare filmul pe ecrane! ;)

Neuptolem
27 Nov 2007, 15:34
il tinem aici
Ancorat aici, fir-ar el sa fie!!! Legat in lanturi, nu scapa el cu una cu doua!Abia astept cronica lui Pitbull si tare as vrea sa faca o paralela intre AvP 2 si Alien (1) / Aliens. Probabil o sa-l vad mai tarziu dar promit o recenzie nemiloasa. + primele 5 pagini din Alien 5 in my vision combinata cu traditia alienilor (n-am uitat!).
Cand am aflat ca James Cameron punea Alien 5 pe roate si a fost nevoit sa renunte pt AvP am presimtit un razboi pierdut pe teritoriul filmului de actiune-SF ce a scris istorie, sa te arunci de la etajul 1, nu alta! :shock:
Dar "Planeta va fi mereu acolo.", cum spune Ripley. ;)
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=1366&wnd=_default&hist=1
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=1595&wnd=_default&hist=1
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=2591&wnd=_default&hist=1
------------------------------------------------------------------------------------
Din trailere se observa verosimilul si autenticitatea realizarii creaturilor, horror-ul personajelor cand se trezesc langa Ei, dar filmul pare ca pierde din suspans, din mister, din creativitate chiar; scena din padurile alea americane imi aminteste doar de Rambo 1 iar premiza cu oraselul de provincie linistit (mai e si muzica aia: "Era liniste, frumos si fericit. Totul era ca-n Paradis. Pana au venit Ei si au adus Cosmarul...") putea sta la baza oricarui film SF ce "primeste" vizita unor extraterestrii. E previzibil. Oricine vede oraselul ala isi da seama ca vin aia si papa tot-tot apoi se incaiera ca Gojira versus King-Kong, ridicol. Ma intreb pe unde erau ale Spidey si Supa'men.
Iar cu alienii lupta ar trebui data in spatiu, nu pe Pamant, ca altfel ajungem in Resident Evil 3, ne mananca pe toti! Eh, dar stai! ca de-asta-i avem pe Prapad-pradatori, sa echilibreze fauna universului, tocmai la noi in ograda.
-----------------------------------------------------------------------------------
Slava Domnului ca nu i-au pus si pe Terminatori sa se bata cu Robocopi (ca pe you-tobe) si au ganduri serioase cu T4: John Connor se pare ca va fi intruchipat de Christian Bale (din Equilibrum, Regatul de Foc si American Psycho, pare cel mai potrivit pt rol si il vad in stare sa arunce in aer Skynet-ul - sursa CineMagia).

raptor
27 Nov 2007, 17:57
Prapad-pradatori
pif-paf-parapaf!

Pitbull
08 Jan 2008, 14:05
Contine spoilere! - Da' nu face nimic.

"Alien versus Predator: Requiem" - Recviem pe bune!
Bye bye, Alien! Bye bye, Predator!
Hello, dumbness! I think I'm gonna die!

Primul avepeu (adicã "A.V.P." - nu A.P.V., cã aia înseamnã "armatã pe viaþã" ºi-i la fel de sinistrã), ãl' din 2004, era prost, dar de-o prostie, cum sã spun... curatã. Cinstitã. Scenariul în sine avea câteva idei bune, dar împrãºtiate, necoagulate ºi nefinalizate: plasarea acþiunii în Antarctica, în timpul nopþii polare, dându-i mister ºi credibilitate; decorul piramidei ºi asocierea predatorilor cu divinitãþile religiilor sud-americane (în treacãt fie spus, cumplit de expediatã, când se voia ditamai revelaþia, astfel încât pica în infantilism); contextul "ritualului de trecere" al teen-predatorilor prin hãrtãnirea de alieni (inclusiv matca prizonierã producãtoare de adversari); alianþa finalã dintre predatori ºi cei câþiva oameni supravieþuitori (prelungind intenþia schiþatã în finalul lui "Predator 2" - 1990). Deci, ceva-ceva tot miºca, tot s-ar fi putut, dacã Paul W.S. Anderson (scenariul ºi regia) ar fi ºtiut sã facã film. Aºa, mãcar a rãmas o... un fel de cioacã, sau "ciocaþie", vorba Cetepeului: cui i-e drag de excelentele personaje S.F. concepute de Dan O'Bannon ºi Ronald Shusett (cu seminala contribuþie a lui Gieger), ºi de Jim ºi John Thomas (pe partea predatoriceascã), putea sã le vadã cum se cotonogeau între ele de mai mare dragul - acum ºi pe ecran, dupã ce ani de-a rândul o tot fãcuserã în benzi desenate - ºi mãcar rãmânea cu satisfacþia unei distracþii ieftine, oneste ºi pe care o uiþi pânã seara.
De neuitat, însã, rãmâne al doilea avepeu, zis ºi avepereu - adicã "Alien Versus Predator - Requiem", ãsta de-acum. Sã vi-l povestesc.
Un predalien (nu e banc, e corciturã) se paraºuteazã-ntr-un orãºel de Colorado ºi se pune pe ouat. Un predator vine ºi el ºi se ia la troznealã cu alienii nou-nãscuþi. Prãpãdenie printre orãºeni, care mor pe capete. Câþiva fug cu un elicopter. Guvernul dã cu atomÃ*ca ºi rade tot. Elicopterul picã-n bot, ºi pe pasageri îi ia salvarea.
Gata vi l-am povestit.
Mã pregãtisem sã avertizez cã bag spoilere, dar nu fãrã precizarea: "nu face nimic, nu prea am ce spolia". Numai cã, dând pe I.M.D.b., ce-mi vãzurã ochii? Primul user comment, al lui Pmaglinger din S.U.A. (meritã sã fie citat in extenso) zice:
"Acest comentariu nu conþine un spoiler. N-are cum. Filmul e previzibil ca rãsãritul soarelui. În primele filme Alien, elementul [de suspense] era cã PUTEA sã se întâmple ceva. La fel era ºi în primele douã filme Predator, deºi mai puþin accentuat. "...Requiem" a înlãturat complet elementul de suspense ºi l-a înlocuit cu borº ºi maþe. ªtii c-or sã moarã oameni (pãi nu? doar i-un film A.vs.P.), dar mai ºtii dinainte ºi CINE va muri, ºi CÂND va muri, ºi UNDE va muri. Regisorii ar trebui sã primeascã o lecþie de la Hitchcock, care a spus: «Suspense-ul nu înseamnã o bombã cu ceas care va exploda sub masã. Suspense-ul e o bombã care NU va exploda sub masã.» (...)."
Deci: liniar, trenant ºi lipsit se orice finalitate. Avepeul din 2004 era mãcar o poveste care pleca de ici ºi ajungea colo. Avepereul de-acum e o non-poveste care nu pleacã de nicãieri ºi n-ajunge niciunde.
Dar nu numai atât. Scenariul e atât de idiot, de parcã l-ar fi scris... ãã, nu mã pot hotãrî, nici chiar printre absolvenþii U.N.A.T.C. din ultimii douãzeci de ani nu gãseºti asemenea cretini. Din capul locului, îi lipseºte orice structurã, motivaþie, raþiune ºi logicã. Totul, dar absolut totul, se întâmplã cã aºa vrea muºchii lui Shane Salerno - un atlet scenaristic de-a dreptul auschwitzian. În plus, e limpede cã habar n-are de universul fictiv al alien/predatorilor, cu legile, regulile ºi obiceiurile lui - n-am sã intru-n prea multe detalii, dar orice fan s-ar prãpãdi de râs vãzând inepþiile de-aici (la o adicã: de când se ouã predalienii, cã doar nu-s regine? ªi de când puii de alien, ieºiþi din cheptu' bietului organism purtãtor, se maturizeazã-ntr-un minut? ªi tot aºa...) Iar cine nu-i fan, tot se va amuza copios cu aberaþiile de ordin general - un exemplu: un tatã ºi al sãu puiandru merg noaptea prin pãdure ºi vãd o navã meteorizând pe cer, pe deasupra lor, peste muntele învecinat, peste ºapte vãi ºi-o vale-adâncã, pân-la orizont ºi mai departe. Curioºi nevoie-mare, ajung acolo-n cinci minute ºi-o sfeclesc.
Ãsta a fost începutul. Hai c-un exemplu ºi de la sfârºit. Fug ãia cu cioclopteru' (apropo, se pare sã singura calitate a peliculei e citatul "Get to the chopper!"), ºi unda de ºoc a bombardelei îl ia de coadã ºi zvârrr dã cu el d-a azvârlita peste-un deal ºi-l înfige cu botu-n pãmânt. A doua zi în zori, ies ei împleticiþi, care c-un ochi vânãt, care cu-o buzã umflatã, care cu deºtu' mic de la picior scrântit. Dau nas în nas cu soldaþii care fãcuserã cerc în jurul lor, ºi zic afolaþi: "Aþi omorât tot oraºu'." Apevistu', zice: "Aºa am primit ordin. Hai, în salvare cu voi."
A, încã una, ºi mai drãguþã. Predatorul are-o stecluþã cu vetrion englezesc fluorescent, care-i un metal, ceva, de arde tot, tot Nãicã, justaminte ºi mai ales ochii, ºi picurã din el peste tot ce cãsãpeºte, ca sã-ºi ºteargã urmele. În schimb, când omoarã oameni în pãdure, îi jupoaie ºi-i atârnã de copaci cu susunjos, ca la expoziþion. Logic!
Cam aºa o þine tot filmul. Tot.
Evident, la aºa scenariu, aºa regie. Prinzându-se ei cã Anderson o cam feºtelise acu' patru ani, producãreþii (John Davis ºi Wyck Godfren, închinarea cui i-a fãcut!), ce ºi-au zis ei: unde-s doi, puterea creºte! Aºa cã i-au fericit cu regia pe fraþii Strause - Colin ºi Greg. Filmeazã bãieþii ãºtia doi, de zici c-ar fi Popovici ºi Sârbuºcã! Ca sã nu se vadã ce low-budget e toatã chestia, le-a venit mãreaþa idee sã punã acþiunea noaptea, mai ales prin canale - aºa cã nu numai cã ioc mister ioc suspense, dar ºi pas de-a mai înþelege ceva. Cam singurele lor idei creatoare sunt tãieturile de montaj dintre cum se miºcã predatorul ºi cum lucesc prin cadru maºinile Gãrzii Naþionale venite sã se ocupe, ºi alternanþele între ploaia de-afarã ºi smacurile picurãtoare ale alienilor, de nu mai ºtii nici care pe care, nici ce ºi cum.
Pe partea lui homo sapiens, a tunat ºi-a adunat câteva personaje mai poncife decât într-un soap fãrã clãbuc, dintre care nu lipseºte fetiþa cu binoclu cu infraroºii care vede alienu' ºi zice: "Tati, ã-hãã-hãã, baubau!" Zâmbet condescendent: "Nu e nici un baubau!" Zvâc! face baubau din coadã ºi nimereºte tati pireu pe toþi pereþii. Noroc cã fetiþa ºi mãmica ajung în elicopterul salvator, cã vorba aia, prost sã fii, noroc cã eºti. Tot acolo mai ajung ºi alte manechine umblãreþe, ale cãror nume le am chiar acum în faþa ochilor, pe displayul de-alãturi, da' mi-e lene sã le cópii (precis aºa zic fraþii Strause la "copiez": cópii). Pur ºi simplu, þi se fâlfâie dac-or scãpa, sau i-o face predalienul mediu de culturã ºi pe ei - la fel cum þi-si-rupi ºi de fraierii ceilalþi, care nu iau elicopterul ºi-i prãjeºte nucleara guvernului.
Mã rog, râdem noi râdem, Harap Alb, dar de fapt jalea e mare. În primul rând, pentru cã din douã francize excelente, Alien ºi Predator, s-a fãcut acum patru ani un hibrid tâmpit, care între timp a degenerat la nivelul demenþei senile. Pur ºi simplu, mi-e imposibil sã înþeleg cum, dupã decenii întregi în care experienþa a demonstrat cât de moarte din start sunt proiectele astea cu supe reîncãlzite (vezi tragedia atâtor serii, cum ar fi: "Planet of the Apes," "The Omen", "The Exorcist" sau "Nightmare on Elm Street"), unii tot mai continuã. Sau - mai bine zis, înþeleg, dar nu pot sã accept. E o afacere care nu mai are nici o tangenþã nici mãcar cu entertainment-ul pur - cã de arta cinematograficã, ce sã mai vorbim. Aºa cum unii produc adidaºi chinezeºti care se vând cu toptanu' ºi-n douã zile se fac ferfeniþã de umbli ca ãla din romanul lui Zaharia Stancu (vorba lui Tomiþã, Dumnezeu sã-l ierte), alþii comit puzderie de junk food-uri la fel de vandabile ºi de inutile (ba te mai bagã ºi-n spital), iacãtã cã sunt destul ºi care þin activã, pe bazã de poll-uri (bine zicea cine zicea: Pollywood!) industria de reciclare a deºeurilor cinematografice. Pãcat doar cã-s deºeuri ale unor produse care, la origine, fuseserã de calitate. Dar... de: de legile lui Murphy nu scapã nimeni.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
8 ianuarie, 2007
Bucureºti, România

StefanDo
08 Jan 2008, 14:33
sincer sa fiu, tineam sa uit de un topic in care aspectul fizic al regizorilor (cauzat, cel mai probabil, de niste fotografii proaste) sunt garantia lipsei de calitati a unui filme, dar whatever...

revenind la film, cel mai stupid mi se pare faptul ca AVP 2 este plasat in timp undeva intre cele doua Predator si seria Alien, dar nimeni din Alien n-are habar de existenta extraterestrilor. Oare generalul ala care se tot uita fix in monitor si se intreaba "ce sunteti voi, bestiilor" n-a lasat dracului vreun raport ca sa n-o mai interogheze guvernul pe Ripley in Aliens? :)

Neuptolem
09 Jan 2008, 19:08
sincer sa fiu, tineam sa uit de un topic in care aspectul fizic al regizorilor (cauzat, cel mai probabil, de niste fotografii proaste) sunt garantia lipsei de calitati a unui filme
StefanDo, dupa 800 de mesaje ale mele pe acest forum chiar crezi ca as considera / calcula valoarea unui film tinand cont de expresia fizionomica a scenaristului si regizorilor?
M-a amuzat comicul exprimat de cei 3 IN ACELE FOTOGRAFII. Daca e s-o luam asa, Strauss-brothers sunt niste smekeri a-'ntaia ce ar nauci oricxe pitzipoanca de la noi d epe meleaguri iar Shane Salerno e probabil mai sexy ca toti barbatii logati pe acest forum (inclusiv StefanDo si Neuptolem) mai sa trezeasca invidia in Brad Pitt...
Eu nu m-am referit la fizicul lor luat asa cum se-ntelege la o prima definitie, fotografiile celor 3 sunt total lipsite de profesionalism, nu stiu ce si-au dorit cu acele poze, a nu se intelege ca insinuez lipsa unei competente a site-ului, numai comparati-le cu paginile altor celebritati.
Ba mai mult, ce m-a amuzat si m-a determinat sa postez acel mesaj (mesaj ce a capatat valente asemanatoare cu activitatea de intindere a lui Badea pe doua scaune) este CV-ul GOL al celor 3 realizatori. Consider ca un sequel de calibrul asta nu merita scris si regizat de niste amatori de la Hollywood (dar s-a vazut in film, Pitbull a explicat foarte bine ce-i cu scenariul si regia).

razvan-gabriel
14 Jan 2008, 20:54
Oare generalul ala care se tot uita fix in monitor si se intreaba "ce sunteti voi, bestiilor" n-a lasat dracului vreun raport ca sa n-o mai interogheze guvernul pe Ripley in Aliens? :)

Ei da!...doar s-a musamalizat tot "c-au murit americani nevinovati", s-a umplut si el de bani vanzand lansatorul ala mafiei sau Merovingianului si-a omis sa mai faca vreun raport :P
La capitolul regie in dorul lelii, adaug si eu episodul cautarii cheii in canal- uite-o jos in rahat! ba nu, e 2 metri mai sus pe-o treapta; si generalul ala ce statea singur cuc, se uita la ecranul ala cu extinderea "infectiei" (sunt nebuni americanii dupa graficele astea) si lua decizii monosilabice.

Altfel, subiectul "Alien" e epuizat de ceva vreme. Nici chiar Cameron sau Scott nu mai pot scoate ceva din acest caracter devenit plictisitor.
Potential mai exista in ceea ce-l priveste pe celalalt (poate si pt ca sunt cu 2 filme in spate), armele si caracteristicile speciei Predator putand fi exploatate de un regizor mare si un scenarist pe masura. Ma gandesc la ceva actiune intr-o alta galaxie (cu idei de planete, poate si vs alta specie asemeni lor); intr-o lume paralela (ceva gen Stargate) sau, de ce nu, pe propria planeta (interesante cele 30 sec din debutul filmului)

Carmine Galante
14 Jan 2008, 22:29
Cum poti frate sa scrii atat de mult despre un film care stii dinainte sa-l vezi ca e prost???

Neuptolem
14 Jan 2008, 23:23
Cum poti frate sa scrii atat de mult despre un film care stii dinainte sa-l vezi ca e prost???
Are potential.
Nici chiar Cameron sau Scott nu mai pot scoate ceva din acest caracter devenit plictisitor.
Scartz!...

Pitbull
15 Jan 2008, 05:48
Cum poti frate sa scrii atat de mult despre un film care stii dinainte sa-l vezi ca e prost???
Existä anumite filme, dintre cele tâmpite, care parcä te INVITA sä faci misto de ele (de obicei, cele care mai contin un minim germene de calitate - aici: excelentele episoade initiale ale celor douä francize). Altele, desigur, sunt 100% respingätoare, te alungä total - cele complet inutile si absolut nule ("Code Name: The Cleaner", "Epic Movie"...) La alea, nu stii cum sä termini mai repede cronicheta si sä fugi.

Neuptolem
15 Jan 2008, 09:01
Pe-aproape.

Code Name: The Cleaner
Asta e film? N-am auzit de el.

Pitbull
15 Jan 2008, 09:09
Code Name: The Cleaner
Asta e film?
Nu.
N-am auzit de el.
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=12508

razvan-gabriel
15 Jan 2008, 21:06
Nici chiar Cameron sau Scott nu mai pot scoate ceva din acest caracter devenit plictisitor.
Scartz!...

Ai dreptate, te-am uitat pe tine...cum mai e cu cele 5 pagini? (azi a fost deadline-ul) :huh:

Neuptolem
15 Jan 2008, 22:00
Nici chiar Cameron sau Scott nu mai pot scoate ceva din acest caracter devenit plictisitor.
Scartz!...

Ai dreptate, te-am uitat pe tine...cum mai e cu cele 5 pagini? (azi a fost deadline-ul) :huh:
Crede-ma, n-am avut timp sa ma ocup decat de aprox 10% din toata operatiunea, nici macar la stadiul de creatie n-am ajuns, inca nu am totul pregatit, nu vreau sa spun la ce ma refer, cand va fi sa fie scrise, se va vedea (poate) in produsul final. M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.

Am s-o fac pana la urma! Real-life-ul te-'neaca. :hmm:

StefanDo
16 Jan 2008, 10:49
M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.

:)

Pitbull
16 Jan 2008, 12:20
M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.

:) :) :)

Neuptolem
16 Jan 2008, 13:06
M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.

:) :) :)
:huh: :D
M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu profesionalism.
M-am gandit sa nu umblu cu amatorisme si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.
M-am gandit sa nu umblu cu amatorisme pripito-infantile si s-o fac cel putin cu niscaiva profesionalism.
M-am gandit sa nu umblu cu amatorisme motivate doar de entuziasm si sa-i dau cel putin o nuanta serioasa care sa-i aduca o doza de profesionalism! :happy:

StefanDo
16 Jan 2008, 13:10
mai bine te opreai la "m-am gandit" :P

Neuptolem
16 Jan 2008, 13:18
mai bine te opreai la "m-am gandit" :P
a'

Pitbull
16 Jan 2008, 13:30
mai bine te opreai la "m-am gandit" :P
a'
b'

Coshava
17 Jan 2008, 21:34
mai bine te opreai la "m-am gandit" :P
a'
b'

Eroare - b'' ... ;)

morphego
21 Jan 2008, 21:27
AVP 2... acelasi tip de horror cliseu, cu dialoguri insipide (Exemplu - redat foarte lejer :P: "Trebuie sa-i caut in continuare, sunt familia mea, ar face acelasi lucru pentru mine..." "Arati destul de obosita, de ce nu mergi sa te odihnesti?" "In regula...") :sleep: , personaje care se impart in doua categorii, fie idiotizati sau complet neajutorati, fie action-heroes, ambele jucate de actori mediocrii..singurul lucru ok din film sunt monstrii, dar deja nici ei nu mai reprezinta vreo noutate (dupa 4 Alien, 2 Predator, si inca un AVP)...deci...nimic de vazut aici...

redmen
04 Jun 2008, 23:49
Sa fie acesta cel mai prost film facut vreodata ? Eu asa as zice.Un film inutil,o jignire din partea celor ce au facut filmul pentru ceea ce inseamna Alien sau Predator,o jignire pentru fanii Alien,printre care ma numar si eu.A trebuit sa stau cu ochii lipiti de televizor pentru a imi da seama de ce se intampla in film,pentru ca fost filmat asa de prost incat si ziua parea cea mai intunecata noapte.Credeam ca primul avp a fost nasol,dar nu credeam sa ajung sa vad asemenea bataie de joc.Singurul lucru bun din film au fost anumite efecte sonore din primele filme alien si predator.Sper ca cineva le`a tabacit cururile rau de tot la regizorii aia 2 dupa porcaria care au facut`o.

tibzone
06 Jun 2008, 00:18
adevaru e ca AvP 2 a cam dato in bara.. cu toate ca ador filmele Alien , Predator. ,, partea asta ..e asa mai rece..
...oare se face si AvP 3 ?:P:P