PDA

View Full Version : Festivalul Filmului Japonez 2007


Longshot
12 Feb 2007, 15:39
negasind niciun linc la vreun site al lor cu programul (poate o fi, nu zic nu), n-am ce sa fac, bag ce am gasit pe aici:

de pe 15 pe 21, la eforie

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=4123

pe mine scrie ozu si mizoguchi, daca-mi fac timp.

marx
20 Feb 2007, 01:18
DUEL TACUT (SHIZUKANARU KETTO),1949, R: Akira Kurosawa.

infestat cu sifilis in urma unei operatii realizate in conditiile precare din timpul razboiului, un medic chirurg decide, odata intors la viata normala, sa tergiverseze casatoria cu femeia iubita ce-l asteptase cativa ani. Duelul este de fapt un sindrom al neputintei asumarii unui adevar, din partea medicului, si perseveranta sentimentelor femeii ce crede ca orice asteptare in numele iubirii este iubirea insasi.


AMANTII CRUCIFICATI (CHIKAMATSU MONOGATARI), 1954, R: Kenji Mizoguchi.

O iubire imposibila, intre sotia unui tipograf bogat si un desenator de stampe, sfarseste pe cruce ca o ofranda adusa divinatatii. Poveste clasica japoneza, nedivagand de la elementele traditionale: bocete cu accente hilare, tentativele de harakiri, orezul de 3 ori pe zi ca orice medicament si-n plus stilul lui Mizoguchi de-a filma fara niciun prim-plan.


M-AM NASCUT, DAR... (UMARETE WA MITA KEREDO), 1932, R: Yasujiro Ozu.

O comedie muta realizata de Ozu e o raritate. iar raritatea se dubleaza atunci cand filmul se aseamana cu o tufa abia rasarita de menta: parfumata & fresh.

POVESTEA CRIZANTEMEI TARZII (ZANGIKU MONOGATARI), 1939, R: Kenji Mizoguchi.

din nou Mizoguchi si stilul sau inchistat, lipsit de detalii. un actor isi gaseste greu drumul afirmarii, viata sentimentala ii e la fel de zbuciumata, si el, ca o crizantema tarzie isi deschide petalele in timp ce iubita sa murea.... din film ramane doar fastul teatrului kabuki.

REVOLTA SAMURAIULUI (JOI UCHI), 1967, R: Masaki Kobayashi.

codul samuirailor implica onoare. asta o stiu si copii. iar revolta samuraiului este declansata de miza apararii unui copil, intermediata de rapirea norei, fosta amanta a unui shogun ce nascuse pruncul cu ascendenta la tron. ultima parte din film isi trimite influentele catre filmul "The Last Samurai" (2003) cu Tom Cruise in rolul principal.