PDA

View Full Version : Animatiile lui Tim Burton


raptor
18 Dec 2006, 09:28
[nightmare...] nu e regizat de tim burton.

rafael
02 Jan 2007, 14:42
The Nightmare Before Christmas nu e regizat de Tim Burton insa sunt folosite personajele lui si e scenariul lui. Se pare ca el lucra la vremea respectiva la Batman Returns, desi nu cred ca acesta e singurul motiv. Oricum.. povestea ii apartine...

O animatie mai timpurie de-e lui e Vincent, povestea unui baietel neinteles.

pe urma daca mergi pe www.atomfilms.com gasesti stainboy, o serie de animatii in flash avand la baza povesti de-a lui Tim Burton si tot pe muzica lui Danny Elfman, orchestratorul muzical fetish a lui Tim Burton.

http://www.timburtoncollective.com/ pentru un plus de informatie

Eisuke
05 Jan 2007, 14:57
O animatie mai timpurie de-e lui e Vincent, povestea unui baietel neinteles.

Nu pot sa ma pronunt in legatura cu cat de "neinteles" este Vincent, dar cred ca este obligatoriu de mentionat despre acest scurt-metraj ca personajul este modelat dupa Vincent Price, cunoscut mai ales ca actor principal in multe filme horror sau sci-fi de buget redus produse in anii '50 si '60.

Scurt-metrajul de animatie respectiv a fost realizat ca un tribute adus lui Vincent Price (care a fost si narator) iar 8 ani mai tarziu, Tim Burton l-a distribuit pe acesta in Edward Scissorhands intr-un rol care este "rupt" din filmele in care Price a jucat atatia ani si care l-au impresionat pe Tim Burton in copilarie si l-au influentat in cariera sa de mai tarziu.

N-am de gand sa intru in amanuntele universului creat de Tim Burton in filmele sale, doream doar sa precizez care-i povestea (pe scurt) cu Vincent...

Mikala
10 Jul 2009, 13:36
Si mie mi-a placut Corpse Bride ,a fost chiar tare si nu l-am vazut pe Johnny sa interpreteze asa bine rolul unui personaj din desen animant . Ar mai fi Vincent , regizat de Tim Burton in 1982 si The Melancholy death of Oyster boy [ apropo am vazut si cartea , e pentru emo mai mult :)) ] .

illotempore2002
10 Jul 2009, 13:41
Burton este eroul meu cand vine vorba de fantasy storrytelling...stiu Vincent cuvant cu cuvant si erau vremuri cand il vedeam in fiecare dimineata pt ca, desi morbid, ma binedispunea (presupun ca asta nu inseamna ca ma inrudesc cu emokizii, pe care by the way, ii ador, daca as avea copii, as vrea sa fie emo)

Corpse Bride imi place mai mult decat Nightmare, e mai gotic, dramatic si siropos si recupereaza o tema veche, aceea a unei relatii sentimentale intre un pamantean si un nepamantean (sau prea subpamantean) :) E atat de simpatica mireasa careia i se tot descoase bratzul, piciorul, degetele iar Victor (vocea lui Depp) e genul de barbat misterios, discret, introvert (dark) care pt mine face furori :)

Mikala
10 Aug 2009, 14:11
Cand te uiti la fetele personajelor , daca observati Londra mereu e vazuta sumbra , nu ca n-ar fi ea asa , dar mereu o vezi ploioasa , lipsita de culoare , unde daca ai vedea niste copii jucandu-se pe trotuar piciorusul ai zice ca sunt tampiti . Vorbesc serios . Mereu au facut publicitate la capitolul vreme , ca fiind urata .Toti au fete de morti , parca n-ar trai , parca din cauza vremii si a locului unde stau insusi vremea le-a luat si ultimul zambet de pe fata . . Corpse Bride e tare.

marius93
30 Jun 2010, 16:35
Mi-a placut Corpse Bride, e un film de animatie foarte reusit.

Vorador
04 Jul 2011, 19:45
The Nightmare before Christmas este foarte bun