PDA

View Full Version : Golden Globes 2007


Longshot
14 Dec 2006, 16:00
http://imdb.com/features/rto/2007/globes

eastwood nici macar cu doua filme nu intra la best pic (dar cred ca se schimba treaba la oscaruri), intra in schimb bobby. also no whitaker (!), carell si damon dar doua pt dicaprio si enters emily blunt pt prada la actrita in rol secundar. ca surpriza neplacuta pentru mine, collette, care face cum face si ia si ea o nominalizare.

drudu
15 Dec 2006, 10:03
cum adica no whitaker? :huh:

Longshot
15 Dec 2006, 10:44
eram beat, lasa

StefanDo
15 Dec 2006, 16:12
Mistah J, lista pe care ai avut bunavointa s-o incluzi in mesajul tau se afla atat in Evenimentul de pe homepage-ul Cinemagia cat si in link-ul pus de Longshot in primul post. Linkul spre articolul nostru despre eveniment este acesta: http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=3750

Longshot
15 Dec 2006, 16:25
auzi, dar ceva despre globuri ai de spus? ai vazut vreunul din filmele alea? pana acum ai dat un copy-paste si atat.

bellhop
15 Jan 2007, 14:57
wishing all the best for Babel!
:love:

Faenor
16 Jan 2007, 03:40
Eastwood....again...?.. :sick: :sick: :sick: film strain...come on :huh: :hmm: :hmm:

StefanDo
16 Jan 2007, 10:03
Si iata ca avem si castigatorii Globurilor. Surprize extrem de putine:

Cel mai bun film - drama : Babel
Cea mai buna actrita – drama: Helen Mirren - The Queen
Cel mai bun actor – drama : Forest Whitaker - The Last King of Scotland
Cel mai bun film – comedie/muzical : Dreamgirls
Cea mai buna actrita – comedie/muzical : Meryl Streep - The Devil Wears Prada
Cel mai bun actor – comedie/ muzical : Sacha Baron Cohen - Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Cel mai bun regizor: Martin Scorsese - The Departed
Cea mai buna actrita – rol secundar : Jennifer Hudson - Dreamgirls
Cel mai bun actor – rol secundar : Eddie Murphy - Dreamgirls
Cel mai bun scenariu : Peter Morgan - The Queen
Cel mai bun film strain : Letters from Iwo Jima
Cel mai bun film de animatie : Cars
Cea mai buna coloana sonora: Alexandre Desplat - The Painted Veil
Cea mai buna melodie originala : The Song of the Heart - Prince - Happy Feet

Lista completa (adica si premiile pentru seriale) o gasiti aici: http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=3940

Surprize urate: Sacha Baron Cohen, cel mai bun actor pentru comedie/muzical. Mai ramane sa i se desemneze Oscarul pentru intreaga cariera... :D

Apoi niciun premiu pentru Little Miss Sunshine :(. E pacat, desi a pierdut pe drept la cele doua nominalizari...

Alta lovitura: Letters from Iwo Jima i-a suflat premiul faunului. N-am vazut "Letters", poate ca e sublim, dar ma indoiesc ca El laberinto... e mai slab... :(

Surprize surprinzatoare: The Queen ia scenariul. Mai degraba Babel merita Globul asta...

Surprize placute: a castigat coloana sonora de la The Painted Veil. N-as fi crezut ca o sa-i sufle cineva premiul lui Santaolalla, dar Desplat chiar merita :)

Acestea fiind zise, sa asteptam Oscarurile :D

Longshot
16 Jan 2007, 11:26
queen la scenariu e surpriza, da. dar, daca la zach helm mai inteleg (fiind vazut ca un kaufman wannabe, desi prezent la wga-uri), nu pricep cum lms-ul n-a fost in competitie. n-am vazut notes on a scandal si nici nu ma atrage. doubt it ca e peste scenariul lui ardnt.

eddie murphy. come on...

PoliFanAthic
16 Jan 2007, 14:12
Ma bucura atat Whitaker, care e fantastic in Last King of Scotland, cat si Sascha. :D

Babel m-a lasat rece, dar la ce filme erau nominalizate...

Cat despre Jima peste Fauno, nici eu nu l-am vazut, dar ma irita ideea ca te poti strecura ca american la aceasta sectiune. Apocalypto a avut buget de 40 de milioane, Iwo de 15, in timp ce Laberinto e estimat pe la 5-7.

Si "Das Leben der Anderen" este un film deosebit de bun care ar fi meritat premiat, desi nu mi-a placut chiar cat creatia lui Del Toro (putin probabil sa apara ceva care sa-mi placa la acelasi nivel in acest an). Na ja, americans...

P.S. Mie Meryl Streep nu mi s-a parut deloc rol principal in Devil Wears Prada.

herbert
17 Jan 2007, 00:24
incep suferintele...
am crezut si cred ca The Departed e cel mai bun film.
Babel linge conjunctura, e previzibil, schematic - un puzzle pt pustii de la gradinita...
cum poate fi acest blond Whitaker cel mai bun actor, cand Leonardo DiCaprio a ras - realmente, riguros... - tot ce inseamna actorie in 2006?!
fucka-se dreptate la Oscaruri!!!

bellhop
17 Jan 2007, 03:21
incep suferintele...
am crezut si cred ca The Departed e cel mai bun film.
Babel linge conjunctura, e previzibil, schematic - un puzzle pt pustii de la gradinita...
cum poate fi acest blond Whitaker cel mai bun actor, cand Leonardo DiCaprio a ras - realmente, riguros... - tot ce inseamna actorie in 2006?!
f***-se dreptate la Oscaruri!!!

lasa ca a luat doua (premii) la misto de la Clooney si Justin in the beginning.. :D ;

in alta ordine, tu ai vazut The Last King of Scotland sa-ti dai cu parerea despre Whitaker? sau ai ramas marcat de DiCaprio de la Titanic de suferi asa cumplit, lasa bre' a n-a murit, mai suge si el ceva si o sa ia si el vreun premiu cand va face un rol cu adevarat mare, daca se poate fara moaca aia de etern puber :hmm: ..;

si in cu totul alta ordine de idei, Babel este un film minunat, kubrickian prin mesaj, nu e schematic nici puzzle, e minunata ideea dupa care a fost conceput, e admirabil efortul prin care a fost realizat si ireprosabil interpretat pana la ultimul detaliu, toti actorii ar merita cate un Oscar.

herbert
17 Jan 2007, 11:07
in alta ordine, tu ai vazut The Last King of Scotland sa-ti dai cu parerea despre Whitaker? sau ai ramas marcat de DiCaprio de la Titanic de suferi asa cumplit, lasa bre' a n-a murit, mai suge si el ceva si o sa ia si el vreun premiu cand va face un rol cu adevarat mare, daca se poate fara moaca aia de etern puber :hmm: ..;

si in cu totul alta ordine de idei, Babel este un film minunat, kubrickian prin mesaj, nu e schematic nici puzzle, e minunata ideea dupa care a fost conceput, e admirabil efortul prin care a fost realizat si ireprosabil interpretat pana la ultimul detaliu, toti actorii ar merita cate un Oscar.
in aceeasi ordine de idei, mai draga hopa-hop, cum as putea sa vorbesc dspr un film fara sa-l fi privit? arat eu drept cineva care gloseaza virtual???
DiCaprio nu e deloc puber - unii au o perceptie etern-pubera & cliseizata.
in rest, ramane cum am stabilit...

StefanDo
17 Jan 2007, 11:14
Nu am nimic cu DiCaprio, dar sunt sigur ca n-o sa ia Oscarul pentru rolul lui Archer din Blood Diamond. Filmul e bunutz... si complex... si bine jucat... si sincer (aproape nehollywoodian de bine documentat), dar DiCaprio parca a ratat sa ma convinga aici... Daca primeste vreo nominalizare la Oscar, o sa primeasca clar pentru The Departed. Dar mi-e ca ghinionul notoriu al lui Scorsese in ceea ce-l priveste pe nenea Oscar e contagios... :)

No, no Oscars for Mr. DiCaprio this year, that's more than sure... :)

PoliFanAthic
17 Jan 2007, 14:02
Di Caprio face un rol bun in The Departed, dar nu mi s-a parut in nicio clipa fantastic. Poate rolul in sine e de vina. L-as prefera pe Whitaker in orice clipa - si poate al doilea favorit ar fi Ryan Gosling.

Cat despre Scorsese, cred ca o sa-i dea Oscarul, dar deja nu mai inseamna nimic. Pe asta trebuia sa-l primeasca cu alte ocazii, cand a facut filmele care ocupa in ziua de azi locurile lor in istoria cinematografiei americane, nu cu The Departed.

Longshot
17 Jan 2007, 14:16
desi si eu cred ca whitaker ia oscarul, problema cu dicaprio la globuri s-ar putea sa fi venit si pe ideea ca cele doua nominalizari i-au facut mai mult rau, voturile impartindu-se. am vrut sa ia el cu aviatorul, o sa tin cu el si acum, dar na, daca forest e mai smecher, sa ia el.

StefanDo
17 Jan 2007, 19:48
Am postat pe homepage un poll cu Cel mai surprinzator Glob de Aur. Pentru mine raspunsul este extrem de usor de dat: Sacha Baron Cohen! :(