PDA

View Full Version : mini-festival de film romanesc new york


Alex Leo Serban
02 Dec 2006, 19:35
aseara s-a deskis (la tribeca cinema din downtown ny) festivalul 'talking about a revolution', co-organizat de transilvania, tribeca & icr-ny.
filmul de deskidere a fost 'cum mi-a petrecut sf. lumii'.
au vorbit - in ordine - peter scarlet (dir. trib. film fest), corina suteu (dir. incr-ny), mihai kirilov (dir. tiff & selectioneru) & catalin mitulescu (regizoru filmului).
pe scena au mai fost tudor giurgiu & als.
sala a fost plina.
catalin m, mihai kiri & als au plecat la un pub din apropiere sa bea un guinness.
la iesire ploua cu spume.
kiri a plecat cu hanoracu din dotare h & m, iar catalin m & als au plecat sub umbrela lui als, singing in the rain, sort of.
azi e maraton: din nou 'cum mi-am petrecut...', prog. de scurte ('marilena...', 'ajut. umanitare', 'coffee & cigarettes', 'apartamentul'), 'a fost sau n-a fost?' si 'leg. bolnavicioase'.
miine se vor prezenta 'hirtia va fi albastra', 'moartea dlui lazarescu' si ink un progr d scurte ('visul lui liviu', 'poveste la scara c', 'trafic', 'cantonul').
va multumesc pt atentie, noapte buna!

klein
03 Dec 2006, 11:57
bravo, foarte frumos. ma bucur ca ajung filmele astea si pe la americani. am niste prieteni in State, la Boston care se plang de calitatea filmelor de acolo; cat despre productiile romanesti, nici nu au speranta sa le vada vreodata pe ecrane. un mini festval romanesc e o veste buna. poate vor fi distribuite si prin cinema-uri, macar in cele de arta daca nu in cele populare.

Mala Portugal
05 Dec 2006, 19:41
kiri a plecat cu hanoracu din dotare h & m,
:love:
iar catalin m & als au plecat sub umbrela lui als, singing in the rain
si nu v-a fulgerat, right? :P