PDA

View Full Version : Zilele filmului italian


StefanDo
23 Nov 2006, 12:25
La Elvira Popescu, Zilele filmului italian. Coloana vertebrala: PPP sau Pier Paolo Pasolini, intr-un program intitulat "PPP si noile generatii". Intre 23 si 29 nov se pot vedea urmatoarele filme:

"Pier Paolo Pasolini ºi noile generaþii"

PIER PAOLO PASOLINI...

MAMA ROMA
Vineri 24 noiembrie, ora 18

PÃSÃROI ªI PÃSÃRELE
Vineri 24 noiembrie, ora 20:30
Duminicã 26 noiembrie, ora 15:30

CAªUL
Sâmbãtã 25 noiembrie, ora 15:30
Duminicã 26 noiembrie, ora 17:30

EVANGHELIA DUPÃ MATEI
Sâmbãtã 25 noiembrie, ora 17

MEDEA (sau MEDEEA)
Duminicã 26 noiembrie, ora 19

CE SUNT NORII
Sâmbãtã 25 noiembrie, ora 16:10
Duminicã 26 noiembrie, ora 18

MITINGURI DE AMOR
Luni 27 noiembrie, ora 18

NOTE PENTRU O ORESTIADÃ AFRICANÃ
Marþi 28 noiembrie, ora 18

NOTE PENTRU UN FILM DESPRE INDIA
Marþi 28 noiembrie, ora 19:10


...si noile generatii

CAIMANUL - Nanni Moretti (Independenþa Film)
Joi 23 noiembrie, ora 19 - Searã de Galã
Marþi 28 noiembrie, ora 20:30

REGIZORUL DE NUNÞI - M. Bellocchio (Independenþa Film)
Joi 30 noiembrie, ora 19 Searã de Galã

RÃZBOIUL LUI MARIO - A. Capuano
Luni 27 noiembrie, ora 20:30
Miercuri 29 noiembrie, ora 20:30

ªI LIBERO E BINE - Kim Rossi Stuart (Best - Hollywood)
Sâmbãtã 25 noiembrie, ora 20
Miercuri 29 noiembrie, ora 18

Mai multe informatii pe siteul Institutului Italian de Cultura, http://www.iicbucarest.esteri.it/IIC_Bucarest/webform/SchedaEvento.aspx?id=50

peste13ani
29 Nov 2006, 00:15
au intervenit niste schimbari in programul de joi, nu va mai fi REGIZORUL DE NUNÞI - M. Bellocchio, ci un film documentar de/despre Pier Paolo Pasolini.
asa am inteles astazi, fiind in sala, la ultimul spectacol.

klein
29 Nov 2006, 13:16
am vazut "Si Libero e bine" si m-a entuziasmat foarte tare. un film impecabil. putea sa derapeze in melodrama sau in alte excese, dar se tine bine intr-un echilibru perfect, caruia nu prea stiu ce sa ii reprosez. S-ar putea sa se spuna ca e minimalist, fara ambitii, dar e o mica bijuterie surprinzataore. Si iata inca un film in care copiii sunt cheia reusitei.
Mi-a adus aminte de Kolja si asa, pe linia asta, poate cine stie da peste un Oscar. Americanior le plac povestile astea.

Alex Leo Serban
02 Dec 2006, 20:24
mda.
mi-a parut rau k nu l-am putut obtine pt anonimul, dar il vroiam 'la paket' cu krs himself... :P

drudu
02 Dec 2006, 21:05
mmmmm, cine nu l-are vrea la pachet pe krs...
leaving fantasies aside, dintre filmele noi nu am vazut decat la guerra di mario si anche libero va bene, si dupa primul, numai chef de un nou film cu problemele copiilor nu aveam chef... din fericire a reusit sa ma "prinda" de la inceput, iar pana la sfarsit eram complet cucerita (de poveste si de pusti, krs reusise performanta de cand eram in frageda pruncie)