PDA

View Full Version : Festivalul Producatorilor de Film Independenti - Constanta


Anicet
31 Aug 2006, 13:11
În perioada 4-10 septembrie, la Constanta, se desfasoara Festivalul International al Producatorilor de Film Independenti. Nu am sa insist cu multe date pentru ca gasiti pe prima pagina a cinemagiei cam tot ce se cunoaste, deocamdata, despre acest eveniment.

Ce ar fi mai de spus ? Din cate am inteles, pretul unui bilet este 50.000 de lei, locatiile sunt la Glendale, Studio si Gradina Tomis (mai noi, Arenele Tomis). Sper ca maine sa fac rost de programul fiecarei zile, asa cum mi s-a promis, si am sa-l postez aici.

Pentru cei care au luat teapa anul trecut cu Festivalului Marea Neagra, cel de acum pare mai inchegat si mai bine organizat. Sper sa nu fie doar o impresie.

Anicet
03 Sep 2006, 13:57
Asa cum am promis….programul festivalului.

Luni, 4 septembrie, la 10:00 / 12:00 / 14:00 / 16:00 / 18:00, la cinema Studio ruleazã Surprize la Palatul Regal! (Palais Royal!) , iar de la ora 20.00, la Arenele Tomis, gala de deschidere, urmatã de Cum mi-am petrecut sfârºitul lumii. Vor fi prezenþi realizatorii filmului.

Marþi, 5 septembrie, la Studio, la 10:00 / 12:00 / 14:00 / 16:00 / 18:00, va fi prezentatã producþia Þara minunilor (Tideland). La Glendale, între 10-18, vor putea fi vãzute Marilena de la P7, Lampa cu cãciulã ºi Legãturi bolnãvicioase. De la ora 19.00, tot la Glendale, va avea loc o proiecþie de galã a filmelor de mai sus, în prezenþa producãtorilor.
De la 20.30, la Arenele Tomis, va fi proiectat Oraºul pierdut (The Lost City), film regizat de Andy Garcia.

Miercuri, 6 septembrie, la Studio, la 10:00 / 12:00 / 14:00 / 16:00 / 18:00 – Curajul de a iubi (Le Courage d’aimer), iar la ora 20.30, la Arenele Tomis, Pictãm, sau facem dragoste? (Peindre ou faire l’amour). La Glendale, de la 10-18 pot fi vizionate scurt metrajele One Shot Wonder ºi Mere la cuptor, dar ºi cel mai recent film al lui Sergiu Nicolaescu – 15. Aceste producþii pot fi vãzute ºi dupã ora 19.00, în prezenþa realizatorilor.

Joi, 7 septembrie, la Studio, la 10:00 / 12:30 / 15:00 / 17:30 / 20:00 – Garpastum, iar AreneleTomis, de la ora 20.30, Transilvania. La Glendale este ziua filmului documentar. Vor fi proiectate Paraiso, Geometria iluziei – Portrete subiective ºi Câte ceva despre Regina Maria. Vizionãrile încep de la ora 15.00 în prezenþa realizatorilor.

Vineri, 8 septembrie, la Studio, de la 10.00 ºi de la 13.00, Pãcalã se întoarce, iar de la 16.00 ºi de la 18.00, Surprize la Palatul Regal! (Palais Royal!). La ora 20.30, la Arenele Tomis va fi prezentat Garpastum. La Glendale, între 10.00 ºi 16.00, vor putea fi urmãrite scurt metrajele: Acum este... MAXIMA, Unde dai ºi unde crapã, Saºa, Griºa ºi Ion, dar ºi
A fost sau n-a fost?. De la ora 18.00, Pãcalã se întoarce, în prezenþa realizatorilor.
De la 21.00, vor fi proiectate din nou cele trei scurt metraje ºi filmul lui Corneliu Porumboiu.

Sâmbãtã, 9 septembrie, la Studio, la 10:00 / 12:00 / 14:00 / 16:00 / 18:00 - Curajul de a iubi (Le Courage d’aimer), iar de la 20.30, la Arenele Tomis, Surprize la Palatul Regal! (Palais Royal!). La Glendale este zi plinã. Între 10.00 – 14.00, pot fi vizionate scurt metrajele Iubire de-o noapte, Bucureºti – Berlin ºi lung metrajul Dragoste pierdutã. De la 14.00 – 18.00, încã douã scurt metraje combinate cu un lung metraj: Alogic 11...,Nevroze nocturne ºi Happy End.
De la ora 18.00, lansarea cãrþii Petrecere într-un pian cu coadã , care a stat la baza realizãrii filmului Dragoste pierdutã, urmatã de un vernisaj de artã fotograficã - Balcania, semnat de Ana Violani(producãtorul filmului Dragoste pierdutã).
Dupã aceste evenimente, vor fi proiectate cele ºase filme care au rulat dimineaþã ºi dupã amiazã, în aceeaºi ordine în care au fost prezentate ºi prima oarã.

Duminicã, 10 septembrie, la Studio, la / 11:00 / 13:30 / 16:00, ruleazã Garpastum, iar de la 20.30 la Arenele Tomis va fi prezentat Þara Minunilor (Tideland).
La Glendale, proiecþiile încep de la ora 11.00, când vor fi proiectate Aleodor Împãrat ºi Greuceanu, iar de la ora 16.00, va fi rândul filmului Transilvania.


Vine vreun cinemagician ? (în afara lui Emanuel care va face parte din juriul de la scurt metraje).

jack sparrow
03 Sep 2006, 15:50
PRODUCATORII INDEPENDENTI FAC FILME PROASTE

drudu
03 Sep 2006, 20:36
tot ce pot sa spun e:
God must really love stupid people, since he made so many... :sick:

lestatika_29
03 Sep 2006, 20:48
nay, those aren't people, they are... CIORNE (mai mult efect in romana)

Bubu
03 Sep 2006, 20:50
CIORBE.

Gaandalf
07 Sep 2006, 08:32
in sfarsit un festival care a fost bine promovat si lumea a venit si a incantat atat de mult organizatorii incat sa revina si la anu' ... sa nu ne uite... filme bune, destule pentru toti ... si mai sunt inca zile bune de festivale ...Vine vreun cinemagician ? (în afara lui Emanuel care va face parte din juriul de la scurt metraje).
moi

drudu
07 Sep 2006, 08:57
daca tot esti pe-acolo, zi-mi si mie ce e cu filmul lui petre nastase... :D

Nae
07 Sep 2006, 09:44
bai Bulumulule!!! chiar asa?! ... no insider-info for us?

ma bucur ca ti-a placut Gaandalf ... vine si la anu', stai linistit... si o sa fie si mai bine. 8)

Gaandalf
07 Sep 2006, 10:05
ma bucur ca ti-a placut Gaandalf ... vine si la anu', stai linistit... si o sa fie si mai bine. 8)
tres bien ... la cat mai multe cozi interminabile ptr acces in sali (pline)
daca tot esti pe-acolo, zi-mi si mie ce e cu filmul lui petre nastase... :D
sambata - de abea astept ... te anunt...

Bubu
07 Sep 2006, 11:48
tres bien ... la cat mai multe cozi interminabile ptr acces in sali (pline)


Sali de festival sau sali de cinematograf?

Bulumulu
07 Sep 2006, 22:25
tres bien ... la cat mai multe cozi interminabile ptr acces in sali (pline)


sa fie...
dar de obicei doar seara... ca constanteii :P se trezeste mai greu.
btw, lasand de-o parte gluma, auzii k nu prea mere lumea din constanta la cinema. arenele tomis nu prea au visitorz, mallu e in prag de desfiintare, cinema studio e dat uitarii... lamureste-ma si pe mine mr g pls :D

Anicet
07 Sep 2006, 23:07
In general, lumea nu prea se inghesuie la cinema, dar nu cred ca este Constanta sub media pe tara. Mallul nu stiu daca este in prag de desfintare, la filmele cu nume a facut sali pline (Ice Age 2, Misiune imposibila), la Studio se merge mai rar, intr-adevar, iar Arenele Tomis nu cred ca mai sunt percepute ca cinematograf. Plus ca aici filmele ajung dupa ce stau doua saptamani la Mall. Iar scaunele sunt teribil de incomode.

Gaandalf se refera la faptul ca sunt salile pline la festival. La Mall e omor. Trebuie sa ajungi cu cel putin jumatate de ora inainte ca sa gasesti loc. La filmul lui Cristi Nemescu s-a stat pe scari. In toate serile a fost plin si acest week end nu cred ca va face exceptie.
Eu am mers la cat mai multe filme am putut, in toate cele trei locatii si am vazut ca si la Arene se inghesuie lumea desi nu sunt productii cunoscute.

Gaandalf
08 Sep 2006, 07:38
daca unii oameni de la Mall ar fi mai destepti nu ar avea sali goale mai tot timpul. De exemplu - la noi Piratii din Caraibe a intarziat 2 saptamani. Tot taranul si tot manelistu' cu internet si-a luat filmul de pe net. Normal ca nu o sa iti mai vina nimeni. La fel a fost si la X-Men 3. Sala era jumate GOALA. Si situatia e si mai grava ... sa pui in 4 sali de cinema 3 filme care sunt cat de cat noi si unul dintre ele are 1 an vechime... de'al de madagascar si nu mai stiu eu ce - este chiar absurd ... Noi nici macar n-am gustat Lake House de exemplu si din cate vad nimic nu se misca nimic in directia asta ...

toata problema CRED ca este la nivel de conducere ... sa o duca tot asa si numarul de spectatori nu ca nu va creste ... va scadea considerabil.

la Arenele Tomis nu se mai percepe conceptul de cinematograf de foarte mult timp ... e patinoar si bar si deja ... ce sa mai ne agitam ... chiar nu mai merge nimeni acolo.

oricum toti cunoscutii mei si multi altii plang dupa Republica ... acolo se mergea cu drag ... mai tot timpul era plin si serile studenteti si tot ... ajunge ca o dau in nostalgie ...

la Studio daca s-ar face o promovare mai buna lumea ar veni. sunt filme bune si cateodata foarte rare si chiar se merita. dar nu e de ajuns ...

Anicet are dreptate ... eu ma refeream la SALA 2 de la Mall unde se fac proiectile ptr festival - acolo sper sa fie cozi interminabile sa vina cati mai multi oameni sa vada organizatorii ca tre sa vina cu festivalul si in 2007.

Gaandalf
08 Sep 2006, 08:03
numai tipa care a produs marilena a spus ceva despre Cristian ... in rest nimic ... pacat. ar fi fost frumos.

in alta ordine de idei ... sunt curios cum a fost la proiectia la 15 a dlui serje ? ... a fost cineva ? :D
Nu stiu cum ati apreciat Transylvania dar pe mine m-a scarbit cat de fals a putut sa fie ...

Anicet
08 Sep 2006, 09:07
numai tipa care a produs marilena a spus ceva despre Cristian ... in rest nimic ... pacat. ar fi fost frumos.

Da..foarte putin despre nemescu, iar despre andrei nu tin minte sa se fi spus ceva.


in alta ordine de idei ... sunt curios cum a fost la proiectia la 15 a dlui serje ? ... a fost cineva ? :D

La 15 a fost mai multa lume de cat ma asteptam. Nu stiu cati au ramas pana la sfarsit ca dupa un sfert de ora am plecat sa prind filmul de la Arenele Tomis.


Nu stiu cum ati apreciat Transylvania dar pe mine m-a scarbit cat de fals a putut sa fie ...

Transylvania e un kitsch ordinar. Toate lucrurile care s-au auzit în Occident despre Transilvania (sau Romania ca din film nu reiese unde este Transilvania asta) sunt aruncate in acest film la gramada, efectul fiind crearea unei imagini groteºti si a unei þãri de sãlbatici. Pe scurt in acest film avem exorcizare, ursi care mananca din tomberoane, ghicitoare, dansuri romanesti, tiganesti, grecesti, mici, palinca, cersetori, caini vagabonzi, copiii strazii etc. Iar daca facem abstractie de toate acestea, vedem ca povestea este ingrozitor de subtire si foarte putin credibila.

Gaandalf
08 Sep 2006, 09:49
permite-mi ...

Transylvania - nu stiu cum sa incep...
oribil, o mizerie la propriu si figurat, mazga totala, noroi si balta cu laturi infectioase ...
Asia Argento - atat ... nimic mai mult... in rest:
-noroi si tigani
-mizerie si iar tigani
-un tandem tampit de detalii culturale indesate la un loc care cica ar arata adevarata fata a Romaniei: costume traditionale populare, tigani si cantareti de opera intr-un han care chiar nu fac decat sa arate cat de fals si imbecil e acest film.
-caini, cersetori, muritori de foame si inca si mai multi tigani.
-Transilvania nici nu zici ca e regiune - vorbesc de ea de parca ar fi o tara
-exorcizari cu lapte si preoti care blestema pentru 150.000
-tzuica si palinca inlocuite cu vodca si spartul farfuriilor in pe ritmuri lautaresti este din popor - back in the days ;)
-sex violent intrerupt de ursi apoi inca cateva cadre cu gropile din Romania, si alti cativa tigani plasati atent ...
-oameni nespalati, rebeli, murdari, neconventionali, cu un look trashy care nu-si are rostul ...

... si as putea continua la infinit.
n-am putut lua nimic altceva in calcul pentru ca deja luam in deras intregul circ de tot cacatul ...

Bulumulu
08 Sep 2006, 12:50
lmao v-a lovit transilvania in spiritul patriotic. eu personal am renuntat la enervari de genul asta de cand regele artur si ulise. le iau ca film, ca lume fictiva, fara relatii identice cu realitatea. si ca film, e ok.

in rest, diseara vine cineva la scurtmetrajele moldovenesti? sunt foarte misto, si pline de umorul moldovenesc. merge bin cu filmul lui porumboiu de dupa. a must!

Gaandalf
08 Sep 2006, 14:30
realitatea asta din Transylvania prinde bine in afara si pe urma se contureaza parerea despre Romania ... autenticitatea cu care a fost redata mizeria aia ... deja ... ce mai ...

se merge si la scurt metraje si la tot... cu cardul ... :D

Bulumulu
08 Sep 2006, 22:07
se merge si la scurt metraje si la tot... cu cardul ... :D

bine bine, dar doar 2 prietene? :lol:

Gaandalf
09 Sep 2006, 01:49
se merge si la scurt metraje si la tot... cu cardul ... :D

bine bine, dar doar 2 prietene? :lol:
haha ...maine seara am auzit ca mai vine una ...
show yourself bulumulule... :w00t:

visage
09 Sep 2006, 10:17
numai tipa care a produs marilena a spus ceva despre Cristian ... in rest nimic ... pacat. ar fi fost frumos.
Da..foarte putin despre nemescu, iar despre andrei nu tin minte sa se fi spus ceva.
niste labe triste astia cu festivalul lor.
RIP Cristi!

drudu
11 Sep 2006, 19:58
s-a-ncheiat si asta... deci, ceva impresii de la fata locului?
cum a fost pana la urma filmul lui Nastase?

PS: bv Airlight

Airlight
11 Sep 2006, 20:37
8)

10x.

Gaandalf
12 Sep 2006, 07:23
s-a-ncheiat si asta... deci, ceva impresii de la fata locului?
cum a fost pana la urma filmul lui Nastase?

PS: bv Airlight
castigatorii (http://ziuact.ro/article.php?story=20060911172337701)

Nastase cu filmul lui de cacat ...
muzica buna (lejer catchy asa ...) si atmosfera pe masura... restul varza cu carne de la poveste - la personaje ... totul e praf...
unul dintre cele mai proaste filme. niste scene filmate doar de dragul de a filma-o pe kitty cum se dezbraca, + cea mai penibila confruntare din istoria cinematografiei RO: 2 barbati face 2 face se lupta in gand (remember HERO cand cei 2 kung fu masters se dueleaza in gand ?) si isi inchipuie ca sunt intr-un depozit in picioarele goale si la bustul gol inconjurati de niste barbati care urla si scandeaza ... (unde am mai vazut asta? ... FIGHT CLUB was it ?) ... :sick:

mircea diaconu este super enervant

dar copierea unui cadru din fallen angels cu o tipa care ia in brate un jukebox deja a pus capacul ... :sick:


bv airlight 4 what ? :huh:

drudu
12 Sep 2006, 07:45
pt ca-i independent ;)

in rest, e foarte trist ce spui tu... nu ca nu m-as fi asteptat, cu kitty pe afis, dar imi puneam sperante in stanescu.... s-au dus si sperantele alea... :(

Gaandalf
12 Sep 2006, 07:50
hai lasa ca au fost filme independente cu o foarte mare doza de bun simt ... asta e vai de mama lui!

drudu
12 Sep 2006, 08:01
nu, ziceam "pt ca-i independent" referitor la "bv Airlight",
nu ma gandeam sa scuz filmul lui nastase...

Gaandalf
12 Sep 2006, 08:06
nu, ziceam "pt ca-i independent" referitor la "bv Airlight",
nu ma gandeam sa scuz filmul lui nastase...
ahhhh ok!
dar tot n-am inteles faza cu airlight ... sincer...

drudu
12 Sep 2006, 08:21
e printre premianti

Gaandalf
12 Sep 2006, 08:26
e printre premianti
pai hai scuipa ... ca nu stiu ce a luat ... nu stiu cine e ...

Nightwane
12 Sep 2006, 08:31
dracu' sa te ia cu HOBBITU' tau cu tot.

Gaandalf
12 Sep 2006, 08:41
dracu' sa te ia cu HOBBITU' tau cu tot.
deci LOL!

Bulumulu
12 Sep 2006, 12:04
:lol:

n-am reusit sa vad filmul lui nastase, dar am vazut kervorkian - alogic 11 (wtf :sick: ) cu tot calupul celalalt de filme - nervoze nocturne si happy end (amandoua paradox films) , dar doar nervozele m-au impresionat. foarte bine gandit, subred un pic la partea actoriceasca din pacate, in rest... just my kind of film :D . sper sa reusesc sa vad si ce-am pierdut din scurt si lungmetraje...
btw foaaarte frumos si occidental documentarul paraiso. mi s-a parut mai interesant decat buenavistasocialclub, mai plin de viata - strada ca scoala vietii etc. de vazut - care de pe unde apuca.
in rest numai bine, same time next year for sure :happy: