PDA

View Full Version : 10 sfaturi pentru animatie!


sandstorm
29 Aug 2006, 14:58
Studioul de animatie PAMEX dezvaluie iubitorilor de animatie cele 10 sfaturi esentiale pentru producerea animatiei profesioniste de lung si scurt metraj.

In calitate de animator:
1. Nu face ca miscarile personajelor sa fie largi, ci pe cat posibil sari la alt cadru.
2. Foloseste cat mai des prim-planul. Acest lucru va mai reduce lucrurile care trebuiesc animate.
3. Daca un personaj vorbeste, celelalte stau nemiscate. Atentia privitorului e focalizata oricum pe cel care vorbeste. De ce sa i-o distragem?
4. Arata (in scena) cat mai rar figura omului, vezi daca nu poti sa scapi aratand doar picioarele sau mainile.
5. Completeaza miscarile sarind de la figura la picioare si maini.
6. Schimba cat mai des posibil planul (camera).
7. Cand un personaj vorbeste arata-i fata in prim-plan.
8. Alterneaza chipurile personajelor in scena cat mai des.
9. Lucreaza pe cat posibil cu cat mai putine cadre pe secunda (fps).
10. Cand nu poti face toate acestea apeleaza la studioul de animatie PAMEX!

www.pamexstudio.com

raptor
29 Aug 2006, 15:33
misto reclama :P;)
hai sa vedem ce au domnii la display.

Bubu
31 Aug 2006, 04:50
Baietii astia de la PaLmex deseneaza asa de frumos incat o sa dea faliment baietii de la Disney... :w00t:

raptor
31 Aug 2006, 11:32
.ia uite cine da pe-aici. nu ma stii-dar iti stiu benzile desenate(cel putin pe alea care apareau in "universul copiilor" -sau ma insel cumva? tot respectul.

Bubu
31 Aug 2006, 14:35
Io sunt, sa traiti! Multumesc de apreciere. Din pacate nu mai sunt cel de atunci. Nu ca n-as vrea, dar nu prea mai exista banda desenata in Romania. Si ce bine ar fi sa mai existe. Imi imaginez ca regizori ca regretatul nostru coleg de forum ar fi avut multe de spus si prin banda desenata, prin asociere cu un cineva din breasla noastra. In orice caz bugetul unei benzi desenate e ridicol comparativ cu cel al unui film. Si s-ar fi gasit un ziar care sa publice, daca ar fi existat o poveste si un brand de talia lui Cristi.

Dar cine stie... Asta ar fi o alta discutie :D

alakazam
15 Oct 2006, 23:13
Foarte interesante sfaturile... Totusi, nu sunt de acord cu toate! Daca ai un buget considerabil si doresti sa mai si impresionezi, faza cu "daca un personaj vorbeste, celelalte stau nemiscate" mi se pare ne_la_locul ei...
P.S.: Iata ce s-a deschis:
http://benzidesenate.myforum.ro/
Sper sa ajute pe cineva aceasta ne-reclama... :D
Bubu, ai fost creator de benzi desenate? Pe bune? Spune-mi si mie cam cat ar costa editarea unei reviste independente de BD in Romania? Nu trebuie calitatea foii si a imaginii extracalifragilistica... Pentru inceput ar fi buna doar daca ar aparea... De exemplu - daca te pricepi - de ce nu te-ai aliat cu niste colegi sa puneti mana de la mana pentru a trezi Romania din non-animatie?! :happy: