PDA

View Full Version : El Dia de la Bestia


Terror_IST
18 Jun 2006, 15:30
Am vazut "El dia de la Bestia" si mi s-a parut extraordinar. Odiseea pateticului preot care crede ca a descifrat Apocalipsa este pe de o parte comica pentru ca bietul slujitor al lui Dumnezeu ia toate lucrurile in serios si pe de alta parte tragica, pentru ca sub masca farsei se ascund realitati crude. Toate personajele acestui film sunt memorabile: preotul care vrea sa isi sacrifice viata de apoi pentru a salva lumea de Antichrist, metalistul care ii devine sidekick (genial Santiago Segura), un fals medium care adera intr-un final la cauza, o mama cu spirit justitiar si o tipa cu sani imensi (de nerecunoscut Maria Grazia Cucinotta). O calatorie halucinanta intr-un Madrid in ajunul Craciunului cu death-metal, LSD si ritualuri satanice. De mentionat si ultimul cadru, cu singura statuie din lume inchinata Diavolului (prabusirea lui Lucifer).

Intrebarea mea e urmatoarea: cei trei chiar au reusit sa opreasca sfarsitul lumii sau a fost pur si simplu un trip exuberant pe fond de LSD si nebunie urbana? (eu unul inclin pentru ultima varianta)

Later edit: Imi cer scuze Ambra. Abia acum am vazut ca era deschis un topic depre Alex de la Iglesia.