PDA

View Full Version : Ice Age 2


GhitzaCartitza
02 Apr 2006, 18:09
And once again the day is saved by ...... SCRAT the saber thoothed squirrel!!! Alergarea dupa ghinde vine pe fundalul amenintarii cu topirea ghetii. In cautarea salvarii, Manny, Diego si Sid, fac echipa cu Ellie si cei doi "frati". Pericolul vine insa si din partea unor creaturi preistorice, care o data cu topirea ghetii revin la viata si ii urmaresc pe tot parcursul drumului. Singurul minus e ca dureaza cam putin (asa mi s-a parut mie). Oricum m-am distrat de la inceput pana la final, iar copii din sala au intretinut atmosfera cu replici si rasete.
Parinti, e momentul sa va scoateti odrasele la cinema.

Supastar
02 Apr 2006, 18:19
Pericolul vine insa si din partea unor creaturi preistorice, care o data cu topirea ghetii revin la viata

vrei sa zici prepreistorice! actiunea nu are loc in preistorie? :?

GhitzaCartitza
02 Apr 2006, 21:07
Ma rog. Oricum erau niste "crocozauri" :P .

bellhop
03 Apr 2006, 05:17
And once again the day is saved by ...... SCRAT the saber thoothed squirrel!!! Alergarea dupa ghinde vine pe fundalul amenintarii cu topirea ghetii...

deci faza cu veveritza care tot se chinuie la nesfarsit sa prinda ghinda in Ice Age e cea mai enervanta faza in desenele animate de la coyotul care nu reuseste sa prinda pasarea iute de picior :x ;

raptor
03 Apr 2006, 10:50
:lol: lol .si pisica care nu reuseste sa prinda canarul, si pisica care nu reuseste sa prinda soarecele, si vinatorul care nu reuseste sa prinda iepurele, rata etc...o multime de frustrati in animatia mondiala...
.astept cu maaare interes, tinanad cont de faptul ca primul chiar mi-a placut mult. deci probabil asta o sa fie caca, dar sa vedem intai si apoi sa dam din cioc.

GhitzaCartitza
03 Apr 2006, 18:47
Trebuia sa fac si un sondaj sa vedem care Ice Age vi s-a parut mai amuzant. Mie mi s-a parut mai bun 2 macar pentru faza cu "I'm watching you!" :lol: :lol: :lol: :lol: Cine a vazut "Meet the Fockers" stie despre ce vorbesc.

kali
03 Apr 2006, 20:16
Genial! So much better than Ice Age 1!!! Mult mai multe poante si mishtouri. Nu ma asteptam...

raptor
04 Apr 2006, 11:24
.uitandu-ma cu tristete la mesajul de mai sus ...e clar.

notorious
06 Apr 2006, 00:13
deci faza cu veveritza care tot se chinuie la nesfarsit sa prinda ghinda in Ice Age e cea mai enervanta faza in desenele animate de la coyotul care nu reuseste sa prinda pasarea iute de picior

asta pt ca s-au luat prea in serios... in prima parte era mai putin... si mai bine. ;) filmuletzul asta e destul de ok, atata doar ca:

-cand da pe 'aventura' (la fel ca si prima parte), da in banalitati, clisee si stereotipii de toate sortimentele
-nu toate gagurile sunt funny
-unele dialoguri sunt plicticoase as hell
-aia care se vrede opusum e enervanta
-fratiorii ei erau enervanti
-vulturul era enervant
-sa stai 30 de minute la coada la bilete pt kestia asta e enervant

ce mi-a placut:
-finalul, aproape perfect
-cantecul ('glorious food', cred...) e dragut - un omagiu adus animatiilor clasice in care se canta ca in filmele cu gene kelly :sick:
-animatia, mai profesionista decat in precedentul (probabil si mai modest la buget), desi ramane valul ala de toata jena :(

BeNnY
06 Apr 2006, 00:24
-aia care se vrede opusum e enervanta
-fratiorii ei erau enervanti
-vulturul era enervant
-sa stai 30 de minute la coada la bilete pt kestia asta e enervant


What the f.uck. Cat de trist. Si e problema ta ca stai la coada la bilete

Veveritoiu e cam exploatat aici, da. N-ar tine un lungmetraj.

notorious
06 Apr 2006, 00:26
What the f.uck. Cat de trist. Si e problema ta ca stai la coada la bilete

si tu esti enervant.

Bulumulu
06 Apr 2006, 00:30
e de-a dreptul enervant, ce repede de enervezi :P

Herzeleid
08 Apr 2006, 08:47
Meltdown mi s-a parut muult peste original. Poate nu e la fel de funny dar e mult mai profund, multi-layered, scene memorabile. Totul e la un alt nivel (ceva gen Pitch Black - Chronicles of Riddick, cu exceptia ca, Cronicile sucked ass big time).

sunny`
08 Apr 2006, 12:07
-sa stai 30 de minute la coada la bilete pt kestia asta e enervant


avand in vedere ca eu am incercat 2 sapt.sa'l iau de pe odc cu 2 sau 3K crede'ma k nu e chiar atat de enervant ..shi orikm nu se astepta sa fie chiar totul perfect .. mie una mi'a placut f.mult..si o sa placa mult celor care indragesc prima parte... shi fata de alte filme care lasa mult de asteptat in a2a sau a3a parte unde ideile sunt trase mult de par .. asta chiar a reusit sa fie captivant. in concluzie ... merita vazut ;) mai ales faza cand tot incearca veveritza aia sa urce pe gheata dupa ghinda si ramane lipita doar cu limba de care se foloseste ca de o sfoara :D

raptor
10 Apr 2006, 11:47
Meltdown mi s-a parut muult peste original. Poate nu e la fel de funny dar e mult mai profund, multi-layered, scene memorabile

.nu sunt atitea lol-uri pe forumul asta cite as vrea eu sa pleznesc in mesajul asta. auzi, ice age2-profund...hai ca-s curios...hehe

i_matei
11 Apr 2006, 12:05
E super-tare filmul...
Mie cel mai mult mi-a placut faza cu visul lui Sid...
Faza cu I'm watching you...
...si veverita care a ajuns in rai :D

De mult n-am mai ras asa de mult la un film... astept cu nerabdare dvd-ul, pe asta chiar merita sa il cumperi 8)

Cinemania
11 Apr 2006, 17:55
excelent..peste primul

castiguri:

mai mult spatiu pt Scrat..ce idee inspirata!!!
cei 2 oposumi...damm, ce meseriasi!!
Sid este mult mai volubil decat in primul

de Manny nu mai zic nimic decat ca Ray Romano RULZZZ

Diego putin sub asteptarile mele ca personaj dar treaca de la mine

9/10

cherryblossom
17 Apr 2006, 14:42
vreau sa ma duc sa vad si eu asta, merita? primul nu mi-a placut

raptor
17 Apr 2006, 14:45
.atunci nu te du.

cherryblossom
17 Apr 2006, 14:48
ba ma duc

Leonard
17 Apr 2006, 15:35
.atunci nu te du.
"nu te duce!"

Cinemania
17 Apr 2006, 15:37
ba du-te..altfel mori de curiozitate :D

cherryblossom
17 Apr 2006, 15:40
:P

raptor
18 Apr 2006, 10:03
.atunci nu te du.
"nu te duce!"

.corect. mersi.

Mala Portugal
26 Apr 2006, 20:24
Cred ca la iesirea din sala de cinema eram singurul mamut trist.

Cinemania
27 Apr 2006, 12:36
Cred ca la iesirea din sala de cinema eram singurul mamut trist.

dar restul cum era?

Mala Portugal
27 Apr 2006, 16:45
I couldn't care less. They were not my herd :happy:

Cinemania
27 Apr 2006, 19:25
trebuie s-o mai lungesc un pica..dar tu de ce ai fost mamut trist?

raptor
03 May 2006, 10:42
.a fost o prostie. nici vorba de umor. pai ce pana mea, sa stau 2 ore si sa ma CHINUI sa rid? si sa nici nu reusesc...marj la gunoi. multumescu-ti-o! doamne ca nu m-ai lasat sa ma duc sa il vad la cinema ca plingeam o luna dupa banii aruncati. 3.

Cinemania
03 May 2006, 13:55
si care a fost ultimul film animat din ultimii ani la care nu te-ai fortat sa razi?..they are all walking clichees

raptor
12 May 2006, 14:10
;) au fost destule, no worries. insa nici unul la cinema (admit insa ca am chicotit pe sub musteata la madagascar, la pinguini si la lemurieni).

Cinemania
12 May 2006, 18:48
(admit insa ca am chicotit pe sub musteata la madagascar, la pinguini si la lemurieni).

me too

ricutza
15 May 2006, 20:40
mi-a palcut Iceage 2 dar mi s-a parut sub primul...aici erau cam fortate toate fazele spre deosebire de primul unde pareau mult mai naturale...Scrat e mai putin amuzant insa oposumii sunt bestiali mai ales in relatie cu Ellie.

rafael
16 May 2006, 01:10
1. Primul Ice Age mi s/a parut mult mai bun pentru ca se adresa clar si intr/o maniera eleganta publicului. Transpunerea ideilor intr/o lume animalica preistorica unde generatorul de conflict este racirea globala, fapt care afecteaza intreaga lume continea un gram de politic insa aceasta amenintare a naturii era inferioara amenintarii umane care brusc a fost scoasa din partea a doua, unde amenintarea cea mai directa este a unor monstrii acvatici, extraterestii a regnului animal care traieste in armonie. Desi primul Ice Age e facut ulterior 9 11, acesta nu contine temerile terorismului in masura in care le inpacheteaza the meltdown, poate si din cauza ca scenariul a fost scris anterior, dar poate si din cauza unui mesaj diferit. solidaritatea celor diferiti pentru a ajuta, pentru a deveni eroi. Parerea mea este ca se simte clar teama populatiei americane in The meltdown, si prin faptul ca acel pericol iminent este reflectat atat de des, atat prin apa care apare mult mai des, cat si prin the alien animals. de ce alien? nu extraterestial dar alien pentru ca nu sunt cunoscute de ceilalti.

2. Crash si Edy sunt cele doua personaje noi care aduc ceva bun si amuzant. Nu am avut senzatia ca e un amuzament fortat cum ar fi la ceilalti, ci e unul extrem de placut si "popular". un alt personaj exceptional de bun este testoasa care vine totul si orice

3 intrebare... cum au rezistat sid, manny si diego din era glaciara si pana in cea de incalyire globala...

4 PS politicul trece dincolo de industrialul... incalzirii globale.

raptor
16 May 2006, 09:33
.cit despre puctul 3, :lol: amice, e trist atunci cind accepti faptul ca un mamut, un lenes si un smilodon se imprietenesc dar ai o problema cu faptul ca ei traiesc mai mult de citeva mii de ani...

.asa-i ca s-a dus pe pula fantezia?

Shemaia
16 May 2006, 11:52
Si cum ramine cu finalul de la primul Ice Age?... Sau chestia aia era un fel de teaser pentru Ice Age 3, in varianta Volcano Age? :w00t:

fly_2peu
20 Jun 2006, 13:49
mda...ice age 1 mi s-a parut mai interesant decat partea a 2-a...va aparea si partea a 3-a?

Herzeleid
08 Jul 2006, 11:34
.nu sunt atitea lol-uri pe forumul asta cite as vrea eu sa pleznesc in mesajul asta. auzi, ice age2-profund...hai ca-s curios...hehe

yup. pt un desen animat. mi-am si modificat semnatura pentru a evita eventualele confuzii pe viitor. Iar atitudinea ta este echivalenta cu a unui puscarias care intra intr-o gradinita provocand copiii la 'cine-i mai tare'. :hmm:

raptor
09 Jul 2006, 15:06
.nu sunt atitea lol-uri pe forumul asta cite as vrea eu sa pleznesc in mesajul asta. auzi, ice age2-profund...hai ca-s curios...hehe

yup. pt un desen animat. mi-am si modificat semnatura pentru a evita eventualele confuzii pe viitor. Iar atitudinea ta este echivalenta cu a unui puscarias care intra intr-o gradinita provocand copiii la 'cine-i mai tare'. :hmm:

.iar atitudinea ta este a unuia dintre copii aceia de gradinita, caruia i se pare ca e mai tare-n craci decat puscariasul...
.dar te rog, corecteaza-ma; arata-mi profunzimea in vreunul dintre cele doua filme sus-numite, si daca ea exista, atunci imi spinzur orgoliul cu ea.

Herzeleid
09 Jul 2006, 17:53
aahhmm ...
http://www.ctgilles.net/images/pictars/NO.gif

Repet: Meltdown e mai profund decat Ice Age.
Should be enough explanation pentru orice om normal care nu cauta sa fie bagat in seama.

mizerie
10 Jul 2006, 01:03
Mda. Aproape am ras la unele faze. Oricum, mi-a placut mai mult decat primul. Dragut.

Nightwane
10 Jul 2006, 08:08
http://www.ctgilles.net/images/pictars/NO.gif

Mutzu
31 Jul 2006, 15:51
I belieeeeeee i can flyyyy :D
Super tare Ice Age-The Meltdown.. cele mai tari desene ! ..parerea mea :P

Kriss_Kringle
02 Aug 2006, 15:59
Un film de 2 lei ...poate chiar mai putin.M-am abtinut sa nu adorm la acest film.Singurul care mai salveaza filmul intr-ooarecare masura e Scrat cu vreo 2 faze la care razi in rest PRAF si PULBERE! :shock:

sandokan
03 Aug 2006, 16:27
Cartea este impresionanta insa filmul vrea sa duca impresie buna vizionarilor de desene animate dar din pacate cam lasa de dorit.

M0n0
03 Aug 2006, 22:31
Cartea este impresionanta insa filmul vrea sa duca impresie buna vizionarilor de desene animate dar din pacate cam lasa de dorit.
Carte?
Carte despre ce?

Herzeleid
03 Aug 2006, 23:05
http://www.ctgilles.net/images/pictars/cookietrollbanned.jpg

sandokan
03 Aug 2006, 23:36
Cartea Ice Age 2, mahhh

M0n0
04 Aug 2006, 15:05
Cartea Ice Age 2, mahhh
MAHHH ... Cartea Ice Age 2 NU EXISTA...

Cinemania
04 Aug 2006, 15:53
ba cica ar exista o carte, da' nu stiu daca si cat s-au inspirat producatorii din ea

drudu
04 Aug 2006, 16:00
exista, a aparut si la noi, dar cred ca e inspirata dupa film, ca sa mai faca un ban... si e pt copiii intre 8 si 12 ani, cred ca tocmai am descoperit varsta lui sandokan...

Cinemania
04 Aug 2006, 16:09
exista, a aparut si la noi, dar cred ca e inspirata dupa film, ca sa mai faca un ban... si e pt copiii intre 8 si 12 ani, cred ca tocmai am descoperit varsta lui sandokan...

de fapt da...cam pe aici e adevarul :D

alakazam
23 Oct 2006, 22:10
Scrat e foarte foarte foarte foarte (si inca vreo cativa de foarte) enervant! Cat despre mamuta aia cu care cica ar trebui sa se imperecheze Manfred, e aiurea! Deci - o sa imi "cumpar" filmul pe DVD... :lol: