PDA

View Full Version : Society


Leonard
14 Feb 2006, 16:19
(1989, Brian Yuzna)
un film revoluþionar, dupã pãrerea mea. anticipeazã filme ca Twin Peaks sau Eyes Wide Shut (nu sugerez cã Lynch sau Kubrick s-ar fi inspirat de la filmul lui Yuzna, fiindcã e prea underground ca sã fi ajuns la ei) sau Matrix.
mi se pare o puternicã satirã la clasa politicã parvenitã coruptã, dar nu prin mijloace directe, ci prin alegorie.

SPOILER:
un tip dintr-un oraº de provincie observã anumite anomalii la ceea ce îl înconjoarã ºi la persoanele apropiate. toþi se comportã ca ºi cum totul ar fi normal, cu excepþia unui tip (care nici mãcar nu-i era prieten) care încearcã sã-i arate ceva (furnizîndu-i o înregistrare) dar este omorît/dispare. toþi ceilalþi se dovedesc ca fãcînd parte dintr-o încrengãturã uriaºã (inclusiv pãrinþii ºi prietena) care îl vor trata ca pe o pradã la secvenþa de final cu orgia.
remarcabile ºi foarte sugestive efectele speciale (suprarealiste) de la orgia finalã. n-am mai vãzut aºa ceva!
finalul este oarecum neutru, în sensul cã nu-i poþi învinge, poþi doar sã scapi o perioadã, dacã nu intri în jocul lor.

oricine ar nega genialitatea ºi valabilitatea acestui film (ºi vor fi destui) voi crede cã aceºtia fac parte din ceea ce simbolizeazã 'society'