PDA

View Full Version : Cel mai bun montaj


BeNnY
03 Feb 2006, 14:26
...

bill_the_butcher
13 Feb 2006, 03:09
intre crash si munich, am ales crash

ricutza
26 Feb 2006, 10:11
am reusit sa vad toate filmele nominalizate la acesta categorie...mi-a fost destul de greu sa iau decizia...
in primul rand pentru ca filmul care mi-a placut cel mai mult, respectiv walk The line, mi s- parut cel mi putin special din punctul de vedere al montajului. Crash mi se pare ca are probleme de scenariu in anumite puncte (desi are si multe momente care mi-au placut foarte mult), si montajul atat de fragmentat nu ajuta sa se rezolve problemele respective. M-as mira destul de mult s aia unul din filmele astea Oscarul la acest capitol, dar m-as bucura totusi pentru ca filmele mi-au placut.
Deci din pucntul meu de vedre mai raman 3 filme. Din cele ramase, pe Constant Gardner nu-l pot vadea luand Oscarul din simplul motiv ca este un film care pe mine nu m-a atins in nici un fel...nici macar ca montaj...dar efectiv sunt subiectiva asa ca foarte posibil sa gresesc.
Intre Cinderella Man si Munich mai mult mi-a placut primul. Mi s-au parut foarte misto si trecerile de timp (mai ales cea rezolvata cu panul circular pe ring), si imaginile pe care le vede el in timpul luptelor si modul in care simti ca primeste loviturile.
Cu toate astea eu cred ca Oscarul se va duce totusi la Munich pentru ca au trebuit sa rezolve problema multor spatii foate diferite, multe actiuni, durate diferite, sa ajunga si in interioritatea personajelor desi erau multe lucruri de povesti si din toate lucruile astea sa iasa ceva cu caracter unitar.

Alex Leo Serban
01 Mar 2006, 07:12
as prefera sa ia 'cinderella...', pt scenele de box - sint darimatoare!

MinRep
01 Mar 2006, 18:59
as prefera sa ia 'cinderella...', pt scenele de box - sint darimatoare!
Absolut... A fost un capitol la care "Cinderella Man" a excelat si chiar ar merita un premiu (nu numai pentru scenele de box). Insa competitia e 'dura' ("The Constant Gardener" in special).

ulrich
03 Mar 2006, 20:44
munich.e un film facut doar din rutina,din meserie,mana merge singura...(ma intimideaza genul asta de pricepere manufacturiera).

Cinemania
05 Mar 2006, 17:12
Cinderella Man...are niste scene de box superbe, iar combinatiile cu scenele care surprind trairea si reactiile celor apropiati lui Jimmy sunt foarte misto

st3fan
06 Mar 2006, 06:12
A luat Crash.Telenovela anului.Maaaare bullshit.