PDA

View Full Version : Cel mai bun film


BeNnY
03 Feb 2006, 14:15
!!!

herbert
05 Feb 2006, 02:49
vazut toate nominalizarile.
votat pt Brokeback Mountain.
cel mai slab (stupid, tezist - cum ar spune BeNnY) din lista este Crash. pacat ca n-a fost nominalizar The Constant Gardener...

Anonymous
05 Feb 2006, 09:12
cel mai slab (stupid, tezist - cum ar spune BeNnY) din lista este Crash.

fara dubii. eu votez cand vad brokeback. nu stiu daca merita sa-l astept la cinema dar acolo o sa-l vad.

Longshot
05 Feb 2006, 09:14
lol. mesajul de mai sus imi apartine. misto ca poti posta si fara sa te loghezi.

gionloc
05 Feb 2006, 12:14
nu am vazut filmul lui Clooney, dar nu cred ca o fi mai bun decat Brokeback.
favoritul meu e Brokeback Mountain!

qwerty
05 Feb 2006, 12:54
Si eu tot Brokeback Mountain zic ca o sa fie cel mai bun film.Are sansele cele mai mari.

Cinemania
05 Feb 2006, 16:00
Good Night, and Good Luck e cel putin egal cu Brockeback...

Ambra Blu
06 Feb 2006, 09:54
Crash sau Capote.

alc
06 Feb 2006, 12:55
Merg pe mana lui brokeback mountain

EgoN
07 Feb 2006, 10:17
dupa ce le-am vazut pe toate 5, pot spune ca brokeback mountain is my favourite.
brokeback mountain - e bine construit, onest, emotionant. nu te da pe spate, dar inca ii mai simti gustul si dupa multe zile de la vizionare 8)
good night, and good luck-frumos, alb-negru, actorul principal joaca f. fain si nuantat.
capote - poate ar trebui sa se cheme "the story of "in cold blood"", nu capote... whatever, f. bine jucat si cu un story excelent.
munich -spielberg is still the king. ca film "de fictiune" e exceptional. nu stiu sa spun acuma cat de onest e sa faci un film pe o tema asa de delicata, de moralitatea demersului artistic, adevarul acelor evenimente....poate merita o discutie aparte.
crash - bun ca scenariu, multe twisturi de situatie, frumos filmat...

Anonymous
07 Feb 2006, 12:01
n-am vazut decit Munich si Brokeback Mountain, dar sper sa nu ia oscarul telenovela pentru barbati B.M. :D .. poate mai e ceva de ales dintre celelalte trei... hope so..

cherryblossom
07 Feb 2006, 12:05
i was the visitor :o

bill_the_butcher
07 Feb 2006, 12:31
brokeback mountain e un nashpet. mai nasol ca tigarile moldovenesti(cine stie, stie), si nu din cauza homosexualilor. subiectul e nasol, neoriginal, seamana cu boys don't cry. heath ledger e penibil. eu merg cu crash. comercial, necomercial, imi place terrence howard.

cherryblossom
07 Feb 2006, 12:50
h. ledger e penibil si mai e si blond... insa mr. donnie darko... =P~

Cinemania
07 Feb 2006, 14:10
brokeback mountain e un nashpet. seamana cu boys don't cry. heath ledger e penibil.

:shock:

ce seamana cu Boys Don't Cry?

Heath se poate sa fi facut rolul vietii...

Anonymous
07 Feb 2006, 17:01
o fi rolul vietii lui, cine-a zis ca-i vreun actor si asta? daca si-a schimbat accentul, vb pe nas si-l saruta pasional pe-ala, nu inseamna ca a facut ceva extraordinar...

Cinemania
07 Feb 2006, 21:43
o fi rolul vietii lui, cine-a zis ca-i vreun actor si asta? daca si-a schimbat accentul, vb pe nas si-l saruta pasional pe-ala, nu inseamna ca a facut ceva extraordinar...

fata de ce-a facut pana la filmul asta, e ceva extraordinar pt el..ceea ce, deasemenea, nu inseamna ca nu e mult sub ceilalti candidati :D

Airlight
07 Feb 2006, 21:45
interesant e procentul de fani capote din poll :)

iar mie mr hoffman mi se pare genial.

BeNnY
07 Feb 2006, 23:05
Capote nu merita oscarul. E Making Of In Cold Blood, iar singurele lucruri misto din filmul sunt Hoffman si relatiile dintre personaje, iar relatiile nu sunt meritul filmului.

Ambra Blu
08 Feb 2006, 00:14
dupa ce le-am vazut pe toate 5, pot spune ca brokeback mountain is my favourite.
brokeback mountain - e bine construit, onest, emotionant. nu te da pe spate, dar inca ii mai simti gustul si dupa multe zile de la vizionare 8)
good night, and good luck-frumos, alb-negru, actorul principal joaca f. fain si nuantat.
capote - poate ar trebui sa se cheme "the story of "in cold blood"", nu capote... whatever, f. bine jucat si cu un story excelent.
munich -spielberg is still the king. ca film "de fictiune" e exceptional. nu stiu sa spun acuma cat de onest e sa faci un film pe o tema asa de delicata, de moralitatea demersului artistic, adevarul acelor evenimente....poate merita o discutie aparte.
crash - bun ca scenariu, multe twisturi de situatie, frumos filmat...

Dupa ce am vazut cite nitel din TOATE (!!!) aceste filme pot spune ca:
1. brokeback mountain -nuuuuu, nu s-a lasat cu nici un gust la mine in gura, ntt.
2. cit de tareeee e alb negruuu; mereu la fel, niciodata nu imbatrineste; cu ce era filmul? un fel de the insider?
3. adevaratii cititori de capote (ca mine, asa) au surpriza vietii lor vazind ca capote era poponar. in rest, ce voiam sa zic e ca am in cold blood si in romana si in engleza si actorul ala e super tare.
4. munich - cite zoom-uri a la anii 70; si ce mizanscene. am vazut 45 min.
5. crash - l-am vazut pe tot, de doua ori. in all shapes and sizes, vincent, in all shapes and sizes.

notorious
08 Feb 2006, 20:30
'capote'.

glumeam. evident ca o sa ia 'brokeback mountain' ! desi, sincer, imi pare rau ca nu a fost nominalizat 'walk the line'.

'munich' nu prea avea ce cauta pe lista.

jeleu
11 Feb 2006, 19:01
like it or not, BBM o sa ia oscarul. nu e neaparat de valoare artistica, ci mai mult publicitatea enorma de care a avut parte acest film, dar si faptul ca academia va incerca sa se departeze de la tendinta moderna de a merge pe mana sigura si de a da statueta la o productie ce nu a dat nastere la controverse majore

qwerty
11 Feb 2006, 21:02
GOOD NIGHT AND GOOD LUCK nu are nici o sansa la Oscar.

bill_the_butcher
13 Feb 2006, 02:56
nici good night, and good luck, nici munich, nici broke back mountain n-aveau ce cauta pe lista asta.
mai degraba memoirs of a geisha, tot i-au dat 6-7 nominalizari, puteau sa-i dea si pt cel mai bun film.

ogto
14 Feb 2006, 00:08
din pacate aici e vorba despre cine crezi ca va castiga mai mult decat cine vrei sa castige.

Cinemania
14 Feb 2006, 08:35
iar Memoires... nu e de Oscar, nu mai mult decat cele nominalizate deja...oricat de mult mi-a placut trio-ul Li Gong, Michelle Yeoh & Ziyi Zhang

Anonymous
16 Feb 2006, 11:22
cel mai slab (stupid, tezist - cum ar spune BeNnY) din lista este Crash.

in sfarsit l-am vazut si eu. asadar: NU, nu mi s-a parut tezist. poate ca este mai declamator in ce priveste rasismul chiar si decat 'american history x' (care NU mi-a placut), dar nu face greseala de a imparti lumea in 'buni' si 'rai', in 'justi' si 'infractori' sau cum mai vrei tu. si presare destula indoiala in sufletul spectatorului in privinta asta ca sa-l lase sa ia singur atitudine: aici, negrii sunt si gunoaie, si oameni cu o reala sensibilitate si cu drame ca ale oricarei alte persoane (ex personajul lui don cheadle); albii, la fel. exista rasisti, la fel cum exista toleranti, iar ironia sortii fata de cei din urma (desi grosolan ilustrata prin personajul lui ryan phillippe) te duce cu gandul. practic, omul este rau, asta ar fi, sa zicem, the point. demonstrat pe ocolite.

dar sa nu ma ambalez: nu, filmul nu prea m-a incantat per ansamblu. daca in prima oara il priveam cu ochii cat cepele, o poveste realista, convingatoare, solida, pe care o traiam intens, pe urma nu stiu cum naiba se dezumfla. nu stiu cum ar fi aratat, pana la urma, pelicula lui paul haggis daca 'realitatea' pe care o zugraveste el ar fi fost mai saraca in 'coincidente': daca sotia regizorului nu ar fi fost salvata din masina zdrobita tocmai de politistul care a molestat-o cu o zi inainte, daca hotul negru nu ar fi fost luat cu autostopul tocmai in masina politistului alb in sfarsit scapat de partenerul rasist, daca in dubita furata de complicele sau nu ar fi fost inghesuiti (eh, surpriza!) niste chinezoi clandestini, daca politstul negru nu ar fi dat atat de 'incidental' la locul unei crime peste cadavrul fratelui sau si multe, multe altele. 'unele' atat de trase de par (impuscarea fiicei lacatusului) incat iti da senzatia ca te uiti la 'the bold and the beautiful'. evident, tusa realista se pierde printre exagerari si neverosimilitati gogonate.

un film ok, MULT supraapreciat.

p.s.: dar o scena de la final mi-a placut ! eliberarea chinezilor pe strazile los angeles-ului. 'this is america !', le spune un personaj. de o ironie stralucita.

notorious
16 Feb 2006, 11:25
hey, that was me ! :huh: nu-mi dadusei seama ca nu m-am logat.

Nae
16 Feb 2006, 11:57
capote, 100%.

Anonymous
17 Feb 2006, 10:12
capote zic si eu

unu'
18 Feb 2006, 09:33
Munich mi s-a parut un film perfect,dar in fata lui e Brokeback Mountain,povestea a doi homosexuali!

Cinemania
19 Feb 2006, 13:37
acuma pot trage o linie dupa ce le-am vazut pe toate

Capote va lua statueta...are destule elemente care il ridica peste Brockeback si celelalte...una peste alta, incep sa ma intreb ce cauta Munich pe lista nominalizarilor..cred ca North Country de ex ar fi meritat mai mult, dar aici s-ar putea sa fie vorba de o perceptie subiectiva din partea mea.

Anonymous
19 Feb 2006, 20:44
Capote va lua statueta...

o fi mai bun decat 'bb mountain' (eu n-am vazut 'capote'), dar come on... e clar ca anul asta e anul cowboy-ilor homosexuali ! :huh:

qwerty
19 Feb 2006, 21:07
vazut toate nominalizarile.
votat pt Brokeback Mountain.
cel mai slab (stupid, tezist - cum ar spune BeNnY) din lista este Crash. pacat ca n-a fost nominalizar The Constant Gardener...


Crash nu e cel mai stupid e chiar un film bun.Imi doresc sa castige Oscarul.

herbert
19 Feb 2006, 23:45
Crash nu e cel mai stupid e chiar un film bun.Imi doresc sa castige Oscarul.

stai linistit - nu va castiga.
ramane cum am stabilit...

cherryblossom
20 Feb 2006, 08:57
si mie mi-a placut in final tot Crash.. la Munich nu i-am vazut rostul (desi tehnic mi s-a parut cel mai bine realizat), Brokeback Mountain am zis - e prea telenovelistic, Good night and good luck m-a pierdut pe la jumate, cind nu mai intelegeam cine ce face, Capote a fost ok, iar Crash a fost chiar foarte entertaining (cel putin pentru mine). Observ ca anul asta a fost anul filmelor despre 'ceilalti', adica homosexuali, evrei, palestinieni, comunisti, chinezi, negri etc ce mai era pe acolo.

Cinemania
20 Feb 2006, 14:01
io zic ca Brockeback va fi marele looser anul asta

qwerty
20 Feb 2006, 21:15
Sa ai gura aurita.

st3fan
21 Feb 2006, 07:46
Observ ca anul asta a fost anul filmelor despre 'ceilalti', adica homosexuali, evrei, palestinieni, comunisti, chinezi, negri etc ce mai era pe acolo.
Buna observatie.Motivul este o continua cautare si afirmare a unei identitati (cautare mai puternica in ultimul timp, tinand cont ca se cauta o unire a "turmelor" sub o mare umbrela, gen UE and stuff).Chestia asta se reflecta direct si indirect in filme.

gionloc
22 Feb 2006, 13:15
dupa ce am vazut toate filmele din competitie pot spune linistit ca, asa cum ii stim pe prietenii nostri din academie, Brokeback va castiga. vad ca a umflat potul si la BAFTA unde, dintre premii, unul l-a incasat Donnie Darko pentru rol secundar. bravo Donnie, e vremea sa creasca onorariul!

In Crash e prea cautat (melo)dramatismul, e un film care m-a iritat acolo unde trebuia sa nu fie pipaita cu nesimtire gagica producatorului de filme, m-a bucurat unde gloantele s-au doveditara a fi oarbe... dar... da... sa fim seriosi, portretizarea arabului care detine un magazin... nu cred ca vrea sa fie ironica la cei care practica tehnicile manipularii filmice! si mai si vine pe o constructie regizorala mai faina la Innaritu in Amores Perros, la Kubrick in The Killing, sau la PT Anderson in Magnolia. deja o stim. asadar cum sa premieze oamenii ceea ce nu au premiat nici in trecut (ca doar nu e Million Dollar Baby!! :lol: )

Clooney cauta sa atraga atentia asupra posibilitatii de a se declansa o vanatoare de tovarasi si prieteni ai neamului arab, in lumea asta tinuta sub tensiune de socurile teroriste, alegand sa povesteasca o ora jumate despre vanatoarea de comunisti de la mijlocul secolului trecut. e o poveste bine spusa, alb-negrul trage o tusa de documentar, da' nu prea merita vreun premiu, macar ca atunci ar trebui as-l premieze si pe Munich, care nu atrage atentia nici asupra sa (:hmm:) cu toate ca explica de ce teroristi si terorism exista... adica face un fel de demers kantian in cadrul societatii contemporane: explica ceea ce se afla dincoace de terorismul vazut azi live la stiri, pe cand Clooney ramane mai repede un antic (raportat la filosofie), prezentand ceea ce poate cineva pati daca nu este atent in a-si selectioneaza prietenii, iar asta o face pild-uind...

Capote... doar la cel mai bun actor...

st3fan
22 Feb 2006, 17:25
Vazut "Capote".Ptr best film nu pupa Oscar, pentru best actor, merita cu varf si indesat.Spunea cineva ca regia nu isi face simtita prezenta, ba da, isi face simtita prezenta, dar isi face simtita prezenta prost.De exemplu nu am putut sa nu remarc slideshowul de la inceputul filmului, vreo 10 cadre statice, ca apoi sa treaca la petrecerea in care capote era in centrul atentiei, si toti radeau, se distrau, blabla, creste ritmul povfestii, cadre cu pahare, cu tigari etc..Ca idee e ok, punerea in balanta a celor 2 spatii, dar nu s-a prea reusit...Secventa spanzurarii a fost chiar OK, capote construit mai mult decat OK.Un film de 8.2 , dar nu de Oscar.

MinRep
22 Feb 2006, 17:37
Pana acum, singurul pe care nu l-am vazut este "Brokeback Mountain" (si nici nu tin neaparat, macar pana cand MediaPro-ul il va aduce si prin Cluj)... Anyway, "Crash" e deocamdata preferatul meu (l-am si votat), apoi "Munich". In locul lui "Capote" si "Good Night, and Good Luck" puteau intra foarte bine "A History of Violence" si "The Constant Gardender" (sau "Walk the Line", "Cinderella Man" etc.)

Felix
23 Feb 2006, 13:48
Brokeback mountain ... ma asteptam la gay story si am gasit love story . M-a surprins , e diferit de ce am vazut pana acum . Recunosc ca e posibil ca unele dintre celelalte sa fie ceva mai bune , insa asta aduce ceva nou ... nu povestea gay ( asta s-a mai vazut ) , ci altceva ... trebuie sa il mai vad odata sa ma lamuresc si eu

Anonymous
26 Feb 2006, 02:18
Probabil ca Brockback e cea mai mare rusine de film pe care am vazut-o,urmeaza sa mai vedem si un film despre un caine si ciobanul sau.Russsinneee.Pe scurt si brut e vorba despre 2 ciobani care si o trag.Crash merita oscarul pt. ca este un film cu adevarat bun.

Cinemania
26 Feb 2006, 02:26
Probabil ca Brockback e cea mai mare rusine de film pe care am vazut-o,urmeaza sa mai vedem si un film despre un caine si ciobanul sau.Russsinneee.Pe scurt si brut e vorba despre 2 ciobani care si o trag.Crash merita oscarul pt. ca este un film cu adevarat bun.

si care ar fi problema daca s-ar face un film cu un cioban si cainele sau, chiar cutzu rosu de ex? si rusine pt cine? pt cei implicati in B.M. sau pentru tipul de personaje din film? dar presimt ca intrebarile astea nu vor percuta in mintea ta bruta din moment ce tot ce ai inteles tu din B.M. e ca doi ciobani si-o trag...

BeNnY
26 Feb 2006, 03:52
Cand am citit mesajul ala m-am gandit ca cineva ar trebui sa-l stearga. Dupa aia m-am gandit ca eu pot sa-l sterg. Si dupa aia m-am gandit HOW F.UCKING WEIRD. Mda. Oricum BM ia.

Anonymous
26 Feb 2006, 18:02
care e ideea in sectiunea asta, votam ce credem ca merita sa iasa sau incercam sa prezicem ce se va intampla?

eu i-as da lui Crash oscarul. (desi l-am vazut doar o data. si in fine, si Brokeback mi-a placut.) dar cred ca va lua Munich sau Brokeback.

Longshot
26 Feb 2006, 20:55
dupa ce am vazut azi si brokeback pot clar sa zic ca e primul an, de mai multa vreme incoace, cand n-am nici un favorit din cele cinci filme nominalizate aici.
daca m-ar intreba totusi cineva si ar depinde de mine, i-as da premiul lui brokeback care ar depasi cu putin munich-ul intr-un top cinci al meu cu ce avem la categoria asta.
cam atat. crash e singurul care could pull an upset da' n-as prea crede.

BeNnY
26 Feb 2006, 21:07
Ideea e sa votati cine vreti voi sa iasa, iar la sfarsit vedem cinemagia vs academia de 2 lei.

cherryblossom
26 Feb 2006, 21:42
eu vad ca nu-i nici o diferenta intre cinemagia si academia de 2 lei :D

Alex Leo Serban
01 Mar 2006, 06:50
io zic ca Brockeback va fi marele looser anul asta

poate loser?
multumesc pt atentie.

Cinemania
01 Mar 2006, 08:42
da, loser...cred ca am vrut sa accentuez prea mult

KORBEN
02 Mar 2006, 16:21
o sa ia bareback mountain
nu pt ca lar merita mai mult decat munich (si in nici un caz nul merita!) dar e mai ok sa promovezi "si homosexualii se iubeste si pe ei ii doare" decat "evreii se pisa pe legislatia internationala si asta e cool" ca mesaj.

ulrich
03 Mar 2006, 20:20
crash e cel mai bun film si cred ca o sa ia un well-deserved loc 2,ex aequo cu celelalte 3.

qwerty
05 Mar 2006, 08:07
Am vazut toate nominalizarile.Tin pumni stransi pentru CRASH.

crin3l
05 Mar 2006, 15:25
Shi yo tzin pumnii stranshi pt Ccrash dar cred ca o sa ia B.M.(mi-a placut shi el dar nu cred ca e mai bun ca Crash)

st3fan
05 Mar 2006, 20:48
http://www.imdb.com/features/rto/2006/poll/oscarpollresults

BM este f bine cotat

Leonard
05 Mar 2006, 21:19
1. Crash 8,1/10
2. Brokeback 7,4/10
3. Munich 7,1/10

cu nici unul din astea nu mi-ar fi ruºine dacã ar lua. ar fi o performaþã faþã de ce porcãrii au luat în ultimii ani oscarul (gen Chicago, LOTR, Mill$)

ricutza
05 Mar 2006, 21:38
de mult nu am vazut filme atat de slabe nominalizate la categoria asta (anul trecut nu se pune pt ca nu vazusem nimic inainte de ceremonie si oricum am fost total pe dinafara). cred ca o sa ia Brokeback Mountain desi sincer este atat de plictisitor! mi-a displacut cel mai mult din cele 5 (da, anul asta topul meu l-am facut in functie de displacut si nu de placut).

Dupa aceea cred ca ar veni Good Night si Good Luck despre care ncii nu prea stiu ce sa comentez...este un film medicoru...nici nu prea m-a implicat...nu prea mi-a trezit nici un fel de reactie.... Urmeaza Munich care cred ca are niste lucruri interesante la realizare numai ca nu prea reusesc sa comunic cu personajele si sa get in the story ca s azzic asa...

Ajung la Crash care are niste parti chiar misto (chestia cu mantia si faza cu fetita mie mi s-au parut bestiale). Dar asa e americanul frate:lacom... pana n-au pus sapte mii de povesti, pana nu ti-au scos mesajele filmului aluia pe ochi, pana nu au facut toate personajele sa se intalneasca intre ele de nu mai simti ca e nimic intamplator, nu s-au potolit. Foarte mare pacat! putea sa fie un film super misto!

lunadu-le prin excludere, ajung la concluzia ca filmul care cred ca ar merita cel mai mult Oscarul, ar fi Capote, pe car el-am si votat de altfel. Ca n-o sa-l ia, e partea a doua, dar m-as bucura sa ii dea teapa lui Brokeback Mountain. E greu sa spun ca mi-a placut intrucat este destul de deprimant, dar are o atmosfera extrem de interesanta care chiar ramane in tine si dupa ce ai terminat de vazut filmul, are si un subiect incitant, are si un mesaj si e si marfa jucat.

Cinemania
06 Mar 2006, 05:25
da, loser...cred ca am vrut sa accentuez prea mult

and I was fucking right...CRASH rules!!!!!! BM=big LOSER

Cinemania
06 Mar 2006, 05:28
nu stiu de ce dar ma bucur foarte mult pt Crash...oricum "la asa nominalizari slabe" Crash e printre cele care si-a meritat nominalizarea...si premiul

Leonard
06 Mar 2006, 05:29
victorie!!!

MinRep
06 Mar 2006, 06:09
Ha-ha! "Crash", very nice... Problema este ca acum imi doresc sa fi vazut "Borkeback Mountain". O greseala pe care o voi repara cat de repede cu putinta.

qwerty
06 Mar 2006, 08:20
Ma bucur foarte mult pentru CRASH a castigat cinstit premiul.Dintre toate nominalizarile mi s-a parut cel mai bun.Exact cum am anticipat.

cherryblossom
06 Mar 2006, 09:01
Crash!! Yesss!!!

M0n0
06 Mar 2006, 09:11
Votat cu Crash...Crash a castigat...yepeee...

crin3l
06 Mar 2006, 09:39
Da a cashtigat . Crek merita totushi .In afara de B.M. shi Crash nu am mai vazut nici un film nominalizat , dar nu cred ca se putea compara vreunul cu Crash mai ales ca B.M. a fost aproape cashtigator.

notorious
06 Mar 2006, 10:36
recunosc cinstit - 'brokeback mountain' NU este o capodopera, la fel cum recunosc ca NU 'crash' merita sa castige. cu toate ca, evident, 'bm' a intrat deja in memoria afectiva a cinefililor, cred ca avea nevoie de aceasta 'confirmare', cel mai bun film al anului. nefiind un film MARE (ca 'vertigo', ca 'psycho', ca 'apocalypse now'), nu prea isi permite sa piarda un asemenea titlu. oricum, ce a insfacat, a insfacat pe bune: regie, scenariu, muzica. ok so far...

raman la concluzia mea: nu mi se pare normal, nici corect sa ia pelicule diferite la regie, respectiv film al anului.

cat despre 'crash'... nope, are intentiile cele mai bune (iubeste-ti aproapele bla-bla-bla), dar si le demonstreaza atat de fortat, incat e descalificat din start !

ulrich
06 Mar 2006, 10:52
5 filme "academice",decente(comparativ cu calamitatile din anii trecuti),de valori apropiate(cu un plus ptr. crash).cred ca putina lume se astepta totusi ca brokeback sa piarda.

gionloc
06 Mar 2006, 12:37
5 filme "academice",decente(comparativ cu calamitatile din anii trecuti),de valori apropiate(cu un plus ptr. crash).cred ca putina lume se astepta totusi ca brokeback sa piarda.

si eu gasesc ca a fost o competitie buna.
si nu ma asteptam sa piarda BM oscarul. e un viitor film clasic. asta de obicei se premia la oscaruri. iar Crash, cu toate ca a primit oscarul, nu cred ca va fi un clasic (unele motive le-am expus pe aci pe undeva nu de mult).
dar e bine ca ne mai surprind academicienii cateodata. altfel se descalificau (naibii!)

iar cea mai mare surpriza... rolul feminin principal :shock:

Ambra Blu
06 Mar 2006, 13:05
Crash sau Capote.

Sint un clasic. Am mereu dreptate.

Jay
06 Mar 2006, 13:21
shock pt mine.... nici prin cap nu mi-ar fi trecut....

Airlight
06 Mar 2006, 15:54
Crash.

Intai si-ntai sa spunem ca e foarte bine scris.

LA keeps producing edgy material, de un curaj clar independent si aproape ne-american - au tot respectul meu pentru asta. E o scanare la rece a unui focar de paranoia continua; autorii au ales locul perfect de inspectie.

Eu unul ma bucur pentru premiu, pentru ca mi s-a parut cel mai adanc (as in cu ce ramanem dupa) dintre productiile nominalizate anul asta.

E mult mai dificil sa abordezi un cliseu ca tema si sa livrezi dincolo de el decat sa-ti propui o tema generoasa si sa ramai cantonat cuminte in limitele ei.

Zic eu.

cherryblossom
06 Mar 2006, 16:13
corect, si eu zic la fel.

st3fan
06 Mar 2006, 21:18
E mult mai dificil sa abordezi un cliseu ca tema si sa livrezi dincolo de el decat sa-ti propui o tema generoasa si sa ramai cantonat cuminte in limitele ei.
Tocmai d'aia trebuia sa castige BM.

Si pentru ca o tema ca cea din BM poate face dintr-un film o mare mizerie penibila.Dar BM nu e mizerie.Si nici penibil, desi are momente in care tinde.Dar tot nu e.

Anonymous
06 Mar 2006, 21:47
S-a facut lumina! Dupa ce am fost tinuti cu sufletul la gura:)
Ce pacat ca nu am aflat si pronosticul lui leo serban....a stat in umbra si s-a abtinut?:) Nu pot sa cred! Cel mai mare critic in viata de la...Libertatea:) Daca ma insel si a votat spuneti-mi, caci Cine ar avea rabdare sa citeasca un forum cu atitea pozitii copilaroase si vanitoase? Probabil ca doar membrii sai. Bravo celor care au dat raspunsul corect si rusine celor prea siguri pe ei, gen herbert:)

bill_the_butcher
07 Mar 2006, 03:32
hehe, am stiut eu ce-am stiut:)

Alex Leo Serban
07 Mar 2006, 10:12
S-a facut lumina! Dupa ce am fost tinuti cu sufletul la gura:)
Ce pacat ca nu am aflat si pronosticul lui leo serban....a stat in umbra si s-a abtinut?:) Nu pot sa cred! Cel mai mare critic in viata de la...Libertatea:) Daca ma insel si a votat spuneti-mi, caci Cine ar avea rabdare sa citeasca un forum cu atitea pozitii copilaroase si vanitoase? Probabil ca doar membrii sai. Bravo celor care au dat raspunsul corect si rusine celor prea siguri pe ei, gen herbert:)

draga vizitatorule,
afla despre mine k nu fac pronosticuri... am facut-o si eu, mai demult, nu zic, da m-am lasat de ac. sport. in conditiile in care n-am vazut citeva filme nominalizate ('crash' de ex.; btw, voi unde le-ati vazut? ;) ), mi se pare cam aiurea... e k si cum as compara planeta venus cu planeta marte, si ambele cu pamintul.
ieri am fost la stirile pe de tvr1, unde am explicat k nu vad filmele decit in sala de cinema; macar prima oara!
nu sint un gurmand, ci un gurmet (al artei a 7-a): 'moarte la venetia' l-am vazut mult dupa ce-l vazuse toata lumea - prin 90 - pt k am refuzat sa-l vad la cinemateca in alb-negru sau pe video...

Anonymous
07 Mar 2006, 10:36
'crash' de ex.; btw, voi unde le-ati vazut

acasa. :P nici mie nu-mi place sa vad filmele noi pe cd (alea pe care vreau sa le vad, fireste), insa in cazul oscarurilor am facut o exceptie din doua motive:

1. voiam sa plang la 'brokeback mountain' in tihna camerei mele (cel putin asa mi se spusese ca o sa patesc). n-am plans, desi m-am straduit. :)

2. cand ma trezesc cu noaptea-n cap ca sa ma uit la oscaruri, vreau sa am o parere formata despre filmele din competitie. cum distribuitorii nu prea au obiceiul de a ne onora cu aceste filme, pirateria ramane solutia.

in orice caz, nu am urmarit decat trei filme (cele cu 'sanse', chipurile); unul la cinema 'munich', altul acasa ('crash'), altul si mai acasa ('brokeback mountain').

btw - are cineva idee cand (sau daca) intra 'capote' pe ecranele noastre ?

Leonard
07 Mar 2006, 16:04
ieri am fost la stirile pe de tvr1, unde am explicat k nu vad filmele decit in sala de cinema; macar prima oara!
eu de multe ori, ca mã conving care meritã banii la cinema, le 'testez' acasã (vorbesc de astea noi mainstream, nu de festivaluri unde sunt raritãþi) dupã care le vãd de cîteva ori la cinema aducînd eventual ºi pe alþii cu mine de fiecare datã (la Crash de pildã cred cã o sã mã duc cînd va apãrea pe ecrane).
ºi oricum nu te mai lãda cã vezi totul la cinema, cã le vezi pe gratis pe toate ºi aºa te-ai obiºnuit. în locul majoritãþii, cred cã tot acasã ai vedea multe dintre ele.

în rest, nu încape îndoialã cã e de preferat imaginea mai mare decît realul ºi contemparea artei în public. nu cred cã contestã nimeni asta.

Anonymous
07 Mar 2006, 18:23
i am being misjudged: nu mi se pare k ma 'laud' k vad filmele mai intii la cinema - e doar o kestiune de tehnica a receptarii: am convingerea k prima vizionare tre sa fie in sala, si nu acasa! sa vezi un film 1a data pe laptopor whatever spoils the pleasure...
si-n plus, vedeam filme la greu - in sali de cinema, afara - si cind nu practicam ac. meserie; it's just a matter of taste.
(i know u have a grudge against me, but still: don't put words in my mouth mate!... :o )

Anonymous
07 Mar 2006, 18:25
i am being misjudged: nu mi se pare k ma 'laud' k vad filmele mai intii la cinema - e doar o kestiune de tehnica a receptarii: am convingerea k prima vizionare tre sa fie in sala, si nu acasa! sa vezi un film 1a data pe laptop or whatever spoils the pleasure...
si-n plus, vedeam filme la greu - in sali de cinema, afara - si cind nu practicam ac. meserie; it's just a matter of taste.
(i know u have a grudge against me, but still: don't put words in my mouth mate!... :o )

Alex Leo Serban
07 Mar 2006, 18:27
jeez c poola mea se intimpla!?! :x inainte nu puteai scrie un msg decit daca ti s deskidea fereastra de parola... cred k s-au timpit niste setari p-aicea, de cind cu lino ala!

Leonard
07 Mar 2006, 20:49
(i know u have a grudge against me, but still: don't put words in my mouth mate!... :o )
i don't have a grudge. ai fost de treabã cã mi-ai dat invitaþia ta la închiderea TIFF pentru care îþi mulþumesc

Alex Leo Serban
07 Mar 2006, 22:04
ti-am dat-o?
nu-mi amintesc...

ulrich
07 Mar 2006, 22:08
btw, voi unde le-ati vazut?
ni le-a adus unchiu din united states of assholes...
ce e somatia asta,lucrezi la b.s.a(ce boala am pe hingherii astia :x )?
si chiar conteaza ce coperta are cartea?sau ce rama are tabloul?eu cred ca poti sa vezi ce e in joyce chiar si in traducerea lui m.ivanescu,nu e nevoie de original(eu,unul,am simtit ca inghet canda am vazut prima oara the last temptation-ul lui christ/scorsese pe o caseta jerpelita)

Anonymous
08 Mar 2006, 06:15
ce kkt de comparatie e aia cu coperta cartii sau rama tabloului? sau cu trad. lui ivanescu la 'ulysses' ? (!)
aici vbim de copii ilegale ale unor filme, nu de ambalaje! si nici de o versiune in alta limba a unei carti - care inseamna tot creatie. sint kestii total diferite.
da, sint impotriva pirateriei - do u have a problem with that?
second: k vezi un film pe laptop sau la teveu, tot rahatu ala e...

am explicat mai sus de ce e preferabil sa vezi un film la cinema. si, dac-ati fost atenti, s-a insistat pe kestia asta si la oscaruri... ;) in the long (sau short?) run, daca 'trendu' asta cu dvd-urile care ies in ac. timp cu filmele continua, it's going to be the end of film as we know it... do u want that??

Alex Leo Serban
08 Mar 2006, 06:19
f.uck, it happened again!
emi, fa ceva cu kestia asta pls. sa fie k inainte> k sa postezi, sa fii obligat sa parolezi mai intii... altfel it's just crazy: people forget.

Airlight
08 Mar 2006, 07:21
some people.

nu e acelasi lucru - tv viewing experience simply chops off 2 thirds of the screen, si chiar si cu pan-and-scan, cu greu mai prinzi intentiile originale ale autorilor.

OTOH, pe laptop toate ripurile se vad bine :)

Cinemania
08 Mar 2006, 08:18
haideti sa nu ne indepartam prea mult de la topic...ar fi o discutie prea lunga pe tema pirateriei...mai ales ca sunt elemente care vorbesc atat pro cat si contra

ulrich
08 Mar 2006, 14:51
daca 'trendu' asta cu dvd-urile care ies in ac. timp cu filmele continua,it's going to be the end of film as we know it...
you say that like it's a bad thing :hmm: (iti scapa esenta subversiva a netului)
revenind la topic:e ceva in neregula aici,crash a castigat fara sa convinga...(si e teribil de vulnerabil,inca n-am reusit sa-mi explic de ce.cred ca e o tinta f.masiva si usor de atacat)

BeNnY
08 Mar 2006, 15:41
Chestia e, ALS, ca Crash nu vine la noi pe ecrane. Unde o sa-l vezi?

PS Chestia cu logatul e doar pe sectiunea Oscar, pt ca s-a uitat sa se bifeze ceva, dar oricum nu inteleg cum nu-ti dai seama daca esti logat sau nu, e o diferenta destul de mare.

Airlight
08 Mar 2006, 15:41
herr ulrich, sa nu uitam: academia americana se considera un fel de trendsetter, voteaza genul de filme pe care le vrea replicate in anii urmatori - spre beneficiul industriei, desigur.

inca o data spun, nu confunda ce-i mai bun period cu ce-i mai bun pentru publicul american -fastfood-ul nu s-a nascut dintr-o gandire ca asta.

bellhop
09 Mar 2006, 07:59
herr ulrich, sa nu uitam: academia americana se considera un fel de trendsetter, voteaza genul de filme pe care le vrea replicate in anii urmatori - spre beneficiul industriei, desigur.


AMP nu e trendsetter, nimeni nu se mai uita inapoi dupa ce a trecut Oscarul, premiile Academiei sunt un eveniment in sine, mai important pentru televiziune decat pentru industria de film; pe producatori nu ii intereseaza sa faca filme dupa gustul academiei, ci dupa gustul publicului;

notorious
09 Mar 2006, 10:36
Chestia e, ALS, ca Crash nu vine la noi pe ecrane.

cred ca o sa-l aduca un distribuitor, in cele din urma !... adica, pana acuma nu cred ca a existat film premiat la categoria cea mare care sa nu aterizeze pe ecranele noastre... sooner or later. :o

Airlight
09 Mar 2006, 11:00
pe producatori nu ii intereseaza sa faca filme dupa gustul academiei, ci dupa gustul publicului;

:lol:

de unde si enervantele abziehbild-uri pe trailerele din ultimii ani: "academy award winner bla bla, a.a nominee bla bla"

totul e un joc de pr vs incasari.

BeNnY
09 Mar 2006, 11:33
Chestia e, ALS, ca Crash nu vine la noi pe ecrane.

cred ca o sa-l aduca un distribuitor, in cele din urma !... adica, pana acuma nu cred ca a existat film premiat la categoria cea mare care sa nu aterizeze pe ecranele noastre... sooner or later. :o

Nope, nu-l aduce nimeni. Poate peste un an sau ceva de genul asta.

rastafari
09 Mar 2006, 21:59
Am vazut aseara Crash si, la scena cand iranianul o "impusca" pe ciutanca cu blanks, aproape mi-au dat lacrimile. Nu m-i s-a mai intamplat asta de la amores perros, deci e ceva. N-am vazut celelalte filme nominalizate, dar nu cred ca un film despre 2 vacari gay poate fi mai bun decat crash.. no way.. cu toata publicitatea si lobby-ul de care a avut parte BM, filmul mai bun a invins. Intradevar, coincidentele sunt cam trase de par, dar numai faptul ca producatorii au realizat un film atat de bun cu un buget de 10 ori mai mic decat "muich" ma face sa trec cu vederea toate defectele.
Tot aseara am vazut si hustle&flow, si m-a impresionat felul cum un subiect plin de clisee a fost dezvoltat intr-un film atat de original. Ar fi meritat macar o nominalizare la "Cel mai bun scenariu", daca nu la "Cel mai bun film".
parerea mea..
;)

klein
10 Mar 2006, 12:27
intai ar trebui sa vezi filmele si dupa aia sa faci aprecieri.

BeNnY
10 Mar 2006, 15:48
Chestia e ca Crash nu e un film care rezista vizionarii numarul 2 si gandirii. Cand il vezi pare ok, e bine facut, dupa ce te gandesti un pic e de-a dreptu jenant cat e de tezist si gen "let's all come together now". Si asta e exact genul de chestie pe care o premiaza cacademia.

Leonard
10 Mar 2006, 17:45
Chestia e ca Crash nu e un film care rezista vizionarii numarul 2 si gandirii. Cand il vezi pare ok, e bine facut, dupa ce te gandesti un pic e de-a dreptu jenant cat e de tezist si gen "let's all come together now". Si asta e exact genul de chestie pe care o premiaza cacademia.


cu parere de rau, dar tot nu sunt de acord. 'magnolia', 'ordet' si 'pulp fiction' difera la nivel de conceptie de 'crash' si tocmai de aceea 'miracolele' ce au loc acolo sunt nu numai justificate, dar de-a dreptul necesare (adica, pt forma finala a filmului) ! 'ordet' e, pana la un punct, melodrama si teatru (vezi si bergman cu ocazia asta), iar dincolo de asta devine mai degraba o parabola, un film simbolic (ALS, ajuta-ma putin, ca tu esti expert in dreyer); la fel cum este si 'alphaville'-ul lui godard. 'pulp fiction' este forma regizorala maxima a unui copil terbibil (tarantino) si, din nou, NU este pe aceeasi pagina cu 'crash'. nimeni nu cred ca a luat in serios 'pulp fiction', acolo era vorba de altceva: de un stil regizoral, poate nu nou, dar 'improspatat', verva situatiilor, de ce nu, chiar oda puterii 'cuvantului'. :) (si oricum, ca fapt divers, nu 'impuscarea' fetitei ma deranjase in 'crash', ci celelalte asa-zise 'twist'-uri.)

'crash' iti intretine timp de o ora senzatia ca te uiti la un film 100% realist, transant, care loveste exact unde societatea americana credea (sau arata 'celorlalti') ca a reusit, in speta sa treaca peste prejudecatile rasiale. pana la urma, cred ca tot asta a fost ceea ce i-a impresionat atat de tare pe americani,dar mai ales pe noi, 'restul': am realizat ca, pana si in societatea cea mai democratica dintre toate, exista inca aceasta problema arzatoare ! o spunea, de exemplu, cu jumatate de gura, si 'monster's ball', insa acolo personajele sale aveau mult mai mult suflet, mult mai multe trairi. nu era un film tezist. :(

ce-aveþi, domne, sunteþi obsedaþi toþi de cuvîntul 'tezist'? uºor mai catalogaþi
Crash nu are decît ca efect secundar teza rasismului. e vorba de relaþiile ºi comportamentele interumane, în general. nu m-a fãcut mai rasist sau mai nerasist decît eram. existã urã ºi între oameni de aceeaºi rasã. nu ºtiam nimic despre el înainte sã-l vãd. vizionîndu-l, mi s-a pãrut la un moment dat prea particular, cã prea trateazã numai tema rasialã. dar post-vizionare mi-a rãmas senzaþia filmului fãrã a mã gîndi la negri, albi, etc. e un film uman universal.
la fel ºi Brokeback Mountain. înainte sã-l vãd tot auzeam/citeam despre el peste tot: vai, film gay, tabu, minoritatea homosexualã. ei aº! poate fi privit ca relaþia între doi prieteni foarte buni sau doi fraþi care þin foarte mult unul la celãlalt sau un bãrbat ºi o femeie într-o iubire interzisã sau ca pe o chestie a ta intimã pe care o þii secretã ani de zile ºi încerci sã-þi continui viaþa. de altfel, autoarea cãrþii dupã care s-a ecranizat e o femeie. s-a folosit ideea cu doi gay pentru cã aºa mergea mai bine povestea dramaturgicã. de asemenea, nu m-a fãcut mai pro-gay sau anti-gay decît eram.
la fel ºi Moartea Domnului Lãzãrescu. toþi l-au apreciat ca fiind un film care criticã puternic sistemul medical românesc (deci tezist). ori ºi regizorul a spus cã e vorba de natura omului în general. iarãºi tezismul e doar un efect secundar.

vreþi nu vreþi, anu ãsta a fost o excepþie ºi a luat cine trebuie la categoriile principale. n-a luat nici un film oscar la mai mult de 3 categorii, faþã de anii trecuþi în care flood de statuete pentru un anume film.

Leonard
10 Mar 2006, 17:59
Chestia e, ALS, ca Crash nu vine la noi pe ecrane.

cred ca o sa-l aduca un distribuitor, in cele din urma !... adica, pana acuma nu cred ca a existat film premiat la categoria cea mare care sa nu aterizeze pe ecranele noastre... sooner or later. :o

Nope, nu-l aduce nimeni. Poate peste un an sau ceva de genul asta.
la 'In curand' zice:

Premiera in Romania
28.04.2006

Distribuitor international
Lions Gate Films Inc.

Distribuit in Romania de
MediaPro Film Distribution

Airlight
10 Mar 2006, 21:28
puteam sa pun pariu ca-l aduce mediapro

Iamsaved
21 Aug 2010, 18:42
Pentru mine Brokeback Mountain merita premiul anul acela,dar asta e...Capote a fost bun si el..In orice caz o sa tin minte anul ala,pentru ca dupa mine anul ala a fost jaf pe fata

Ipu
22 Aug 2010, 01:46
Ang Lee a fost lucrat pe la spate. Hahahaha!

danonino
22 Aug 2010, 15:45
reactie pasiva din partea lui.


Sunt dezamagit de abordarea (aproape) exclusiv bipolara cu privere la Oscarul asta. Crash sau Brokeback Mountain. Slabe amandoua, cu povesti luate de pe acasa tv, scenariu de hallmark.

Baietii de la oscar, astia cu voturile si nominalizarii, sunt niste vestale virgine a caror experienta de viata este redusa la citire povestii lui harap-alb.

Munich e ca si inexistent, cateva mici scapari il aduc in discutie. Este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut.
Regia e buna, e superba. Este potrivita pentru subiectul filmul. Nu se incearca introducerea elementului "cool" in uciderea unor oameni. A unor teroristi de catre alti teroristi. Nu ia partea nimanui, e echilibrat, e echidistant. Nu glorifica actiunea nici uneia dintre tabere.
Povestea si scenariul sunt extraordinare. Razbunare despre asta e filmul, o razbunare reala, care a existat si exista in continuare. O competitie in care terorizarea departajeaza.
Finalul este minunat. Nu e un happyend, e o incheiere realista in care improtanta personajului principal in schema razbunari scade brusc. E un film care te plezneste puternic, iti intoarce privirea catre realitate.
Despre jocul actorilor pot spune ca este foarte bun. Toti sunt credibili in rolurile lor, reusesc sa insufleteasca personajul.

"Brokeback Mountain sau Crash", dezbatere inutila despre filme proaste, maneliste, lipsite de substanta, pline de clisee.

legolas05
15 Jan 2011, 22:12
Brokeback Mountain