PDA

View Full Version : premiile Cesar 2006


Alex Leo Serban
02 Feb 2006, 19:49
macar frantzujii, cu amaritele lor de cesaruri, l-au nominalizat totusi pe woody cu "match point"-ul sau... alaturi de "a history of violence", de "mar adentro" si de - bleah - "million $ baby".

cele mai multe nominalizari (in competitia nationala), vreo 8, le are "de battre mon coeur s'est arrete", superbul remake-thriller al lui jacques audiard despre care am scris la berlin 2005... sper sa si cistige cit mai multe!

jeleu
11 Feb 2006, 21:16
Il vad nominalizat si p-al nostru Radu Mihaileanu pentru al sau Va, vis et deviens (tot nu mi-am facut timp sa-l vad :( )la patru categorii. Sanse destul de slabe, in conditiile in care se bate cu Cache de Haneke si necunoscutul castigator de la Cannes L'Enfant. De The Beat That My Heart Skipped nu mai auzisem pana acuma, dar vad ca multa lume il considera castigator sigur

klein
15 Feb 2006, 17:25
pai sper sa nici nu aiba sanse. Nu de alta, dar strica imaginea festivalui. chiar ma intreb cum de a ajuns pana aici. Probabil din cauza popularitatii, ca filmul aduce mai mult a téléfilm si a telenovela.
e ceva in neregula cu regizorul asta. e un tip misto, inteligent, plin de umor, cu o personalitate mai interesanta decat filmele pe care le face. Chiar si mult laudatul "train de vie" are ceva dereglat. nu stiu de unde vine impresia asta dar prima data cand l-am vazut, mi s-a parut un film sclipitor, iar a doua oara, parca isi pierduse orice charm. a devenit un film ridicol, plin de glumite fara haz. Dar in fine... m-am inselat eu...

In schimb si eu as vrea sa ia cat mai multe premii "De battre mon coeur s'est arrêté". Mi-ar placea ca Duris sa ia premiul de interpretare fiindca e de-a dreptul uluitor, cu atat mai mult cu cat nu parea un actor promitator. In toate filmele juca la fel. Aici m-a dat gata. Chiar si japoneza, sau chinezoaica (nu mai stiu exact ce era) ar merita un premiu.

Anul asta se pare ca nu mai au categoria "cel mai bun film din Uniunea Europeana", au bagat totul la "film strain". dar cum pisici, anul trecut filmul lui Kusturica a luat premiul la categoria Uniunea Europeana? probabil de cand a intrat Serbia in Europa. :?

Ar mai fi "Caché". Chiar m-ar mira sa plece nepremiat. Cel mai bine i s-ar potrivi regia.

La filme straine nu am preferinte. Nu mi-a placut nici unul. Adica nici unul in afara de "Mar adentro", pe care nu l-am vazut. Poate ca e cel mai bun dintre toate...?

Alex Leo Serban
16 Feb 2006, 12:43
la-nceput m-am speriat k vorbesti de 'de battre...', apoi mi-am luat seama si mi-am revenit din sperietura.
ce ai mai vazut de audiard? 'un heros tres discret' is still my favorite... desi, come to think of it, pe o naratiune mult mai clasica decit in celelalte. my top 4 audiard wd be smth like: 1: 'heros tr d.', 2. 'sur mes levres', 3. 'de battre...', 4. 'regarde les hommes tomber'.

se pare ca tipa (pianista) din film e vietnameza! whatever - n-am cum sa verific, dar se pare ca NU e chinezoaica; not that it matters so much, anyhow...

da, 'cache' rules the game! am inteles (tot de la antoine b) k va deschide festul european de anu asta, don't miss it.

despre eventualul cistigator la categ: best male - vezi si 'berlinala'.

klein
16 Feb 2006, 17:08
Nu am vazut decat "Sur mes levres" si acum "De battre..." ; nici nu stiam cine este acest Audiard la inceput, deci filmele astea au fost ca o revelatie. "Sur mes levres" l-am vazut dintr-o intamplare, fara asteptari, fara prejudecati; e cel mai bine sa vezi filmele in starea asta fiindca pleci dintr-o pozitie neutra. N-ai nici un stres. In plus, francezii au scos pe banda in ultimul timp o gramada de balarii, asa ca "sur mes levres" a fost cu atat mai mult o surpriza. Actrita aia (nu stiu cum o cheama) e minunata. Nu stiu pe care il prefer. Parca totusi "Sur mes levres" e mai solid. Celelalte filme nu imi sunt cunoscute. Dar acum sunt curios.

nu prea stiu ce inseamna "fest european". daca e un festival despre care am auzit ca se tine la Bruxelles in iunie cu siguranta ca o sa il ratez. Si cine e antoine b? :?

Duris a luat premiu la Berlin? Nu stiam. Oricum are concurenta la Cesar: pe Mitterand.

Alex Leo Serban
16 Feb 2006, 19:19
actrita din 'sur mes levres' = emmanuelle devos
festul european e ala care se tine la incep de mai in buc.

jeleu
26 Feb 2006, 13:03
gg radu mihaileanu pt premiul de cel mai bun scenariu

klein
01 Mar 2006, 10:02
moment emotionant cica. La decernare a multumit oamenilor care l-au ajutat sa fuga din Romania.

In rest palmares ok. Ghicit un pic. mai putin incantat de prostia aia a lui Eastwood