PDA

View Full Version : Golden Globes 2006


Longshot
12 Dec 2005, 22:53
nominalizarile vin maine.
pana una alta au venit premiile de la National Board of Review :

BEST TEN FILMS OF 2005 (bine ca e match pointul pe acolo. crash insa...i mean really...)

Best Film: Good Night, And Good Luck

And, in alphabetical order:

Brokeback Mountain
Capote
Crash
History of Violence
Match Point
Memoirs of a Geisha
Munich
Syriana
Walk the Line

BEST FIVE FOREIGN-LANGUAGE FILMS OF 2005

Best Foreign-Language Film: Paradise Now
And, in alphabetical order:
2046
Balzac and the Little Chinese Seamstress
Downfall
Walk on Water

BEST FIVE DOCUMENTARIES OF 2005

Best Documentary: March of the Penguins
And, in alphabetical order:
Ballets Russes
Grizzly Man
Mad Hot Ballroom
Murderball

Best Animated Feature: Tim Burton’s Corpse Bride
Best Director: Ang Lee, Brokeback Mountain
Best Actor: Philip Seymour Hoffman, Capote
Best Actress: Felicity Huffman, TransAmerica
Best Supporting Actor: Jake Gyllenhaal, Brokeback Mountain
Best Supporting Actress: Gong Li, Memoirs of a Geisha
Best Acting By An Ensemble: Mrs. Henderson Presents
Breakthrough Performance Actor: Terrence Howard, Crash, Get Rich or Die Tryin’ and Hustle & Flow

Breakthrough Performance Actress: Q’Orianka Kilcher, The New World
Best Directorial Debut: Julian Fellowes, Separate Lies
Best Adapted Screenplay: Stephen Gaghan, Syriana
Best Original Screenplay: Noah Baumbach, The Squid and the Whale
Best Film or Mini-Series Made for Cable TV: Lackawanna Blues
Career Achievement: Jane Fonda
Career Achievement in Film Music Composition: Howard Shore
Outstanding Achievement in Special Effects: King Kong
Billy Wilder Award for Excellence in Direction: David Cronenberg
William K. Everson Award for Film History: George Feltenstein
Producer of the Year Award: Saul Zaentz
Special Recognition of Films That Reflect Freedom of _Expression:
Innocent Voices and The Untold Story of Emmett Louis Till
Special Mention for Excellence in Filmmaking:

The National Board of Review, in keeping with its long tradition of recognizing excellence in filmmaking, is proud to salute the following films crafted by visionary artists, which demonstrate the creativity and determination always vital to the film industry.

(Listed Alphabetically)

Breakfast on Pluto
Cape of Good Hope
The Dying Gaul
Everything Is Illuminated
Hustle & Flow
Junebug
Layer Cake
Lord of War
Nine Lives
The Thing About My Folks
The Upside of Anger

MinRep
13 Dec 2005, 09:41
Oarecum asemanatoare premiile criticilor din NY... http://www.imdb.com/news/flash/2005-12-12. P.S. Hoffman a inceput bine sezonul (in sfarsit! :D). Asteptam cu infriguare (:o) nominalizarile la Golden Globes...

christi
13 Dec 2005, 16:24
S-au anuntat nominalizarile.

http://www.imdb.com/features/rto/2006/goldenglobes

Cele mai importante:

Best Motion Picture - Drama
Brokeback Mountain (2005)
The Constant Gardener (2005)
Good Night, and Good Luck. (2005)
A History of Violence (2005)
Match Point (2005)

Best Motion Picture - Musical or Comedy
Mrs. Henderson Presents (2005)
Pride & Prejudice (2005)
The Producers (2005)
The Squid and the Whale (2005)
Walk the Line (2005)

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama
Russell Crowe for Cinderella Man (2005)
Philip Seymour Hoffman for Capote (2005)
Terrence Howard for Hustle & Flow (2005)
Heath Ledger for Brokeback Mountain (2005)
David Strathairn for Good Night, and Good Luck. (2005)

Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama
Maria Bello for A History of Violence (2005)
Felicity Huffman for Transamerica (2005)
Gwyneth Paltrow for Proof (2005)
Charlize Theron for North Country (2005)
Ziyi Zhang for Memoirs of a Geisha (2005)

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Musical or Comedy
Pierce Brosnan for The Matador (2005)
Jeff Daniels for The Squid and the Whale (2005)
Johnny Depp for Charlie and the Chocolate Factory (2005)
Nathan Lane for The Producers (2005)
Cillian Murphy for Breakfast on Pluto (2005)
Joaquin Phoenix for Walk the Line (2005)

Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Musical or Comedy
Judi Dench for Mrs. Henderson Presents (2005)
Keira Knightley for Pride & Prejudice (2005)
Laura Linney for The Squid and the Whale (2005)
Sarah Jessica Parker for The Family Stone (2005)
Reese Witherspoon for Walk the Line (2005)

Best Director - Motion Picture
Woody Allen for Match Point (2005)
George Clooney for Good Night, and Good Luck. (2005)
Peter Jackson for King Kong (2005)
Ang Lee for Brokeback Mountain (2005)
Fernando Meirelles for The Constant Gardener (2005)
Steven Spielberg for Munich (2005)

Best Screenplay - Motion Picture
Brokeback Mountain (2005) - Larry McMurtry, Diana Ossana
Crash (2004) - Paul Haggis, Robert Moresco
Good Night, and Good Luck. (2005) - George Clooney, Grant Heslov
Match Point (2005) - Woody Allen
Munich (2005) - Tony Kushner

Best Foreign Language Film
Joyeux Noël (2005) (France)
Kung fu (2004) (Hong Kong)
Mo gik (2005) (China)
Paradise Now (2005) (Palestine)
Tsotsi (2005) (South Africa)

Best Television Series - Drama
"Commander in Chief" (2005)
"Grey's Anatomy" (2005)
"Lost" (2004)
"Prison Break" (2005)
"Rome" (2005)

Best Television Series - Musical or Comedy
"Curb Your Enthusiasm" (2000)
"Desperate Housewives" (2004)
"Entourage" (2004)
"Everybody Hates Chris" (2005)
"My Name Is Earl" (2005)
"Weeds" (2005)

Longshot
13 Dec 2005, 20:03
maria bello in history of violence? li s-o fi sculat alora cand a aparut pentru un frame in pizda goala. sau cand dadea mortensen cu ea de scari.
in rest, woody all the way.
p.s. : ciudat ca si-au amintit de cinderella man.

christi
13 Dec 2005, 20:12
N-am vazut The Matador, dar Pierce Brosnan imi provoaca o sila profunda pe oriunde-l vad. Nu cred ca filmul asta sa fie o revelatie. Si totusi, Golden Globe nominee?? Let's be serious. :sick:

In rest, sint citeva chestii interesante. Spielberg si Peter Jackson la Best Director, desi filmele lor inca n-au iesit pe ecrane :)
Si la Foreign e interesant: din cinci filme, doar unul european, "Joyeux Noel". Marele cistigator la EFA's, "Cache", ignorat cu totul. O dovada in plus a diferentei de gusturi intre americani si europeni.

st3fan
13 Dec 2005, 21:12
In rest, sint citeva chestii interesante. Spielberg si Peter Jackson la Best Director, desi filmele lor inca n-au iesit pe ecrane
Da, foarte ciudat.Se pare nu au mai asteptat sa apara filmele, au considerat ca e de ajuns ca e vorba de Spielberg si Jackson.Nu prea se face, dar ma rog.

Longshot
13 Dec 2005, 21:39
Da, foarte ciudat.Se pare nu au mai asteptat sa apara filmele, au considerat ca e de ajuns ca e vorba de Spielberg si Jackson.Nu prea se face, dar ma rog.

nu chiar...
astia care voteaza au vazut toate filmele. dvd-uri primite acasa sau screeninguri speciale. ca baetii.

MinRep
13 Dec 2005, 22:09
Cool... "Brokeback Mountain", "A History of Violence" si "Good Night and Good Luck" in frunte... Am vazut si ceva "Match Point" & "The Constant Gardener" pe la categoriile mai importante, cam putin pentru "Munich"... Sa vedem cine iese!


P.S.: Desi anul 2005 a fost destul de slab (cel putin dupa parerea mea), cel putin lista de cinci filme de la drama mi se pare destul de valoroasa. Iar filmele cu cele mai multe nominalizari sunt facute cu buget redus. Bineinteles, totul se va schimba la OSCAR-uri...

P.P.S.: Oare se bat James Newton Howard vs. John Williams la BEST ORIGINAL SCORE? :D

Alex Leo Serban
15 Dec 2005, 18:11
ma bucur pt 'a history...', 'match point', 'brokeback...', 'the constant gdner' - le-am vazut/placut/comentat de pe la cannes, venezia & s.o.
cu 'good night...', i dunno... miros un fel de premiu politic :sick:
david strathairn merita cu prisosinta copa volpi, da acu, la cernerea de-nceput de (nou) an, tre sa intre la socoteala cu altii la fel de/mai buni - including russell!
am insa o mare nelamurire (nu la globuri, ci la premiile nbr): jake gyllenhaal la 'best supporting'??? i mean, wtf, e 'the significant other' intr-un duet - how 'supporting' does that make him?!
maria bello mi se pare nominalizata pe drept.

miles.
16 Dec 2005, 23:23
A se observa cele doar 2 nom ale lui spielberg la globuri. cel putin interesat. criticii americani au zis ca e din cauza faptului ca nu l-au promovat indeajuns de bine. Poate vom avea o editia a oscarurilor far premiile mari ajunse la filmele despre holocaust :w00t:
din pacate se cam stie unde vor merge globurile, surpriza nu a fost de multe ori punctul forte al hollywoodului (Brokeback mountain,drama despre 2 gay cowboys, so...; macar nu e un alt eastwood ;) )
PS: 4 nom to Match Point, a revenit Woody :happy:

christi
16 Jan 2006, 13:57
Golden Globes sint live in noaptea asta pe TVR1, de la ora 03.00.

TLD
16 Jan 2006, 18:01
Golden Globes sint live in noaptea asta pe TVR1, de la ora 03.00.

Sau pe prosieben pt cine-l are in lista. Pt ca tvru nus daca nu se arunca prin traduceri aberante, si alte faze de genul asta. Asa cu nemtii am experiente! :D

http://www.prosieben.de/service/tvprogramm/index.php?action=onProgramm&datum=2006-01-17

MinRep
17 Jan 2006, 07:52
Well, here we are:

http://www.imdb.com/features/rto/2006/goldenglobes


"Brokeback..." e inca regele, cu patru premii (film, regie, scenariu si cantec - !), iar la capitolul comedie/muzical "Walk the Line" a luat ce se putea lua... Nimic pentru "Match Point", "Munich", "A History of Violence" sau "Good Night And Good Luck" (dar George Clooney a fost recompensat pentru prestatia din Syriana, in rol secundar). John Williams a mai puscat un premiu, dar cica nu salveaza "Memoirs of a Geisha" de rusine.

Cinemania
17 Jan 2006, 09:48
deci o gramada de pelicule se cer vizionate

Brokeback Mountain - Ang Lee & Heath Ledger
neaparat Capote - Philip Seymour Hoffman a urcat foarte mult in ultima vreme

Pride & Prejudice - pentru Keira Knightley, o dulceata

Munich - sa vedem ce a mai facut tata Spielberg

christi
17 Jan 2006, 10:49
Previzibili cistigatorii cam la toate categoriile. M-am trezit la 3, n-am Pro7, am incercat sa ma uit la TVR, m-am enervat dupa 5 minute din cauza traducerilor, si m-am culcat la loc.

Faenor
17 Jan 2006, 13:06
Pai cu tanti Ada Rosetti cum naiba sa nu te enervezi ca traducea din amintiri si comenta outfituri si atitudini dupa gustul propriu impecabil :sick: ....macar informatiile de pe net pe care le luase erau destul de corecte si unele suprinzator interesante....in rest pronosticuri aruncate asa la tifla si un partener de comentariu total in afara de subiect care ori punea intrebari idioate-nu-i asa ca un succes de televiziune devine film pentru ca atrage bani mai multi de la studiourile mari?-ori mai afla si el din cand in cand who's who pe acolo ca se bucura saracu cand mai recunostea si el pe cate cineva mai accesibil gen uite pe Russel Crowe sau pe Charlize-na ca stiu si eu lume :((
Surprize poate doar la categoria comedie/televiziune/leading female unde Nevestele si-au luat-o in barba-4 nominalizari si Mary Louise Parker pleaca cu Globul- si la Film/drama/Leading Male unde vazand trendul Brokeback Mountain ma asteptam sa plece Ledger cu premiul, dar slava Domnului ca mai sunt si suprize placute-Hoffman cu siguranta merita mai mult macar pt ce a facut pana la Capote.
La categoria frumosi si zambareti-Reese si Ryan Philippe-bine ca n-au fost Angelina sau Brad nominalizati la ceva :lol: , iar la categoria Quasi-freak neasteptat Geena Davis-grasa si intepenita intr-o rochie rosie cu un numar mai mica....where are the good old days? :( . Un plus pentru atmosfera degajata-unlike the Oscars- si pentru fetele caraghioase ale starurilor prinse cu paharu' in mana si cu bujori in obrajori :D

cherryblossom
17 Jan 2006, 16:26
Pai cu tanti Ada Rosetti cum naiba sa nu te enervezi ca traducea din amintiri si comenta outfituri si atitudini dupa gustul propriu impecabil :sick: ....
.... iar la categoria Quasi-freak neasteptat Geena Davis-grasa si intepenita intr-o rochie rosie cu un numar mai mica....where are the good old days? :( . Un plus pentru atmosfera degajata-unlike the Oscars- si pentru fetele caraghioase ale starurilor prinse cu paharu' in mana si cu bujori in obrajori :D

misto transmisia de la golden globes, nu ti-ai pierdut umorul :lol:

Longshot
18 Jan 2006, 22:19
n-am fost acasa. stie careva daca dau astia in reluare decernarea?

Hoffman cu siguranta merita mai mult macar pt ce a facut pana la Capote

just. da' uite, io nu tin cu el pentru m-am saturat de premii date pentru acuratete in imitarea unui somebody. paradoxal, i do support strathairn. weird :P