PDA

View Full Version : TIFF 2006


Ambra Blu
07 Dec 2005, 16:02
Cu un nou director de festival, Mihai Chirilov.

Alex Leo Serban
09 Dec 2005, 13:39
a carui zi a fost ieri...
so: LMA kiri, LMA tiff!

Ambra Blu
09 Dec 2005, 14:47
banuiesc ca tiffull grow ever funkier & groovier

christi
24 Jan 2006, 16:14
Festivalului International de Film Transilvania (TIFF), organizat de Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc, incepe sa-si prezinte primele proiecte, idei, filme, invitati. Cu un nou director la carma, criticul de film Mihai Chirilov, echipa festivalului pregateste, pas cu pas, cea de-a cincea editie a festivalului care se va desfasura la Cluj-Napoca in perioada 2 - 11 iunie.
(...)
Sarcina lui Mihai Chirilov, care a ramas si in pozitia de director artistic al festivalului, de a selecta filmele noii editii TIFF, este in plina desfasurare. Pana in prezent, se anunta titluri mari, importante, precum Capote, proaspatul castigator la Globul de Aur 2006 pentru Cel mai bun actor intr-o drama, actorul Philip Seymour Hoffman, Me and You and Everyone We Know, premiat cu Camera D'Or la Festivalul de la Cannes anul trecut, sau filmul surpriza al Festivalului de la Venetia 2005 - Takeshis, al regizorului japonez Takeshi Kitano. Toate aceste filme vor fi prezentate in premiera absoluta in Romania la TIFF 2006.

TIFF 2006 pregateste doua evenimente speciale: unul dedicat proiectiei filmului All the Invisible Children (Venetia 2005) si altul proiectiei debutului in lungmetraj al regizorului Tudor Giurgiu, Legaturi bolnavicioase, proaspat selectat in sectiunea Panorama a Festivalului de la Berlin. All the Invisible Children, produs de actrita italiana Maria Grazia Cucinotta, este un proiect UNICEF, care cuprinde o inlantuire de scurtmetraje, realizate de regizori importanti, precum Emir Kusturica, Spike Lee, Ridley Scott, John Woo si altii. Realizatorii TIFF promit vizita la Cluj a cel putin unuia dintre realizatorii filmului.

Daca anul trecut cinefilii prezenti la Cluj s-au putut hrani cu intreaga serie Angels in America, un adeverat maraton cinematografic, anul acesta, provocarea este si mai mare. Ei vor avea parte de 11 ore marca Lars von Trier, urmand a fi proiectat controversatul sau serial TV, Kingdom - despre ciudateniile si bizareriile petrecute in interiorul unui spital din Danemarca, o combinatie suprarealista intre E.R si Twin Peaks. Fanii filmelor regizorului danez, dar si cei care vor sa testeze un altfel de format TV, vor avea sansa sa vada acest serial proiectat de pe pelicula, si nu de pe suport digital.

Asadar, se anunta o noua editie a Festivalului International de Film Transilvania foarte bogata in filme si evenimente surpriza.

Ambra Blu
20 Mar 2006, 13:32
Anul asta, TIFF o sa aiba ecou si in Sibiu. Imediat ce se termina la Cluj, o parte din filme se duc in Sibiu, ca sa fie cu adevarat Transilvania IFF.

raptor
04 Apr 2006, 18:43
.ce se mai aude cu juriul de anul a'ta? cind demareaza procesul? nu ca as avea vreo intentie de a participa, multumesc frumos, i know my place, dar e poate cea mai interesanta perioada a calendarului cinemagistic-o astept din tot sufletzelu. deci?

BeNnY
04 Apr 2006, 21:49
Don't hold your breath...

KORBEN
09 Apr 2006, 23:55
Anul asta, TIFF o sa aiba ecou si in Sibiu. Imediat ce se termina la Cluj, o parte din filme se duc in Sibiu, ca sa fie cu adevarat Transilvania IFF.
:x :shock:
provincia sa traiasca

mihai_t
27 Apr 2006, 23:48
Emir Kusturica, Spike Lee, Ridley Scott, John Woo si altii. Realizatorii TIFF promit vizita la Cluj a cel putin unuia dintre realizatorii filmului.

Tare as vrea sa fie John Woo. Interesant maratonul Lars von Trier, desi nu sunt un fan, la anul propun un maraton "Masters of Horror", chiar daca nu este o serie HBO. Ar fi 13 ore si mai interesante, parerea mea, cu Miike, John Carpenter, John Landis, Dario Argento and Co., oricum o chestie mult mai realista si de bun simt decat lalaiala stangista-haideti-sa-salvam-lumea produsa de tipa de la Unicef.

christi
28 Apr 2006, 10:27
:) Mi-ar place sa fie Spike Lee, chiar daca nu cred ca e posibil. Anyway. Ideea cu Masters of Horror pentru la anul e excelenta. Cred ca ar prinde.

Supastar
28 Apr 2006, 11:30
Emir Kusturica, Spike Lee, Ridley Scott, John Woo si altii. Realizatorii TIFF promit vizita la Cluj a cel putin unuia dintre realizatorii filmului.

in cel mai rau caz vine "altii"! :lol:

Alex Leo Serban
29 Apr 2006, 07:12
si eu as vrea sa vina woo... din pacate, scurtul lui e groaznic! :((
al lui lee e f bun, mai sint si altele (cel al katiei lund de ex.)
am scris dspr la venetia 05.

Ambra Blu
01 May 2006, 16:48
Al lui Lee e ala cu SIDA?

Alex Leo Serban
01 May 2006, 17:27
da. e super.

raptor
03 May 2006, 10:46
Emir Kusturica, Spike Lee, Ridley Scott, John Woo si altii. Realizatorii TIFF promit vizita la Cluj a cel putin unuia dintre realizatorii filmului.

in cel mai rau caz vine "altii"! :lol:

.cu siguranta "altii" :lol: smecheria asta e foarte buna.
...poate totusi vine rutger hauer de data asta?lol

Mala Portugal
07 May 2006, 14:37
Misto afisul . Cred ca e cel mai inspirat de pana acum.

gionloc
08 May 2006, 12:43
am vazt pe un afis la Arta, printre cei care vor veni se numara si Radu Mihaileanu sau Bennet Miller.

BeNnY
08 May 2006, 17:31
Pai www.tiff.ro - Mihaileanu e in juriu.

gionloc
08 May 2006, 17:54
Pai www.tiff.ro - Mihaileanu e in juriu.

da, ai dreptate!

Cinemania
08 May 2006, 19:51
fuck...de pierd si festivalul asta sunt varza

MinRep
08 May 2006, 21:20
am vazt pe un afis la Arta, printre cei care vor veni se numara si Radu Mihaileanu sau Bennet Miller.
Se poate sa fi fost febra seminarului pe care il aveam peste cateva ore, dar eu am vazut si Vanessa Redgrave pe afis. Sau mi s-a parut? Vreau prea mult?


P.S.: Foarte fain afisu' de anu' asta! :D

gionloc
09 May 2006, 10:16
eu am vazut si Vanessa Redgrave pe afis. Sau mi s-a parut? Vreau prea mult?


da, e si ea trecuta ca invitata pe afisul dela Arta!

raptor
15 May 2006, 12:59
;) gata cu giuriul cinemagia se pare...

Airlight
15 May 2006, 13:07
cu giurgiul cinemagia :D

Supastar
15 May 2006, 14:07
giulgiul cinemagia

Ambra Blu
15 May 2006, 17:27
De vizionat Taxidermia, filmul unguresc cu Amon Tobin pe OST.

Ambra Blu
26 May 2006, 10:03
http://www.tiff.ro/pdf/brosura_program_tiff.pdf

Ambra Blu
26 May 2006, 23:52
Aici (http://www.tiff.ro/ro/filme)

raptor
27 May 2006, 14:58
de vizionat .doc, nu'sh ce documentar al unui nus'h care regizor roman. ;)

Leonard
27 May 2006, 23:52
.doc l-am vãzut

de vãzut neapãrat Drawing Restraint 9 al lui Matthew Barney.
de vãzut Elementarteilchen de Oskar Roehler (autorul lui Agnes und Seine Bruder de anu trecut)
din ce am vãzut, recomand Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (soundtrackul superb! l-am ascultat de vreo 50 de ori. are cîteva piese la care te topeºti) ºi Screaming Masterpiece.

de evitat: 800 de lovituri de Alex de la Iglesia (a rulat prin Buc acum vreo 2 ani). Sã fiu sincer aº evita toate filmele individului la cît de penal a fost ãsta.

Nightwane
28 May 2006, 15:31
de evitat: 800 de lovituri de Alex de la Iglesia (a rulat prin Buc acum vreo 2 ani). Sã fiu sincer aº evita toate filmele individului la cît de penal a fost ãsta.

Ca esti bou, d-aia.

De evitat La Comunidad, Rize (bleahy!), El Viento, Obaba, Dirty Love (cine dracu' a cerut filmu' asta?), 20 Centimetros, El Aura, Capote (god i hate that movie), Aislados, etc etc

Leonard
28 May 2006, 16:11
nu sunt bou, sunt taur. dar 800 balas tot prost e.
subscriu la Capote

Ambra Blu
28 May 2006, 17:06
de evitat: 800 de lovituri de Alex de la Iglesia (a rulat prin Buc acum vreo 2 ani). Sã fiu sincer aº evita toate filmele individului la cît de penal a fost ãsta.

Faza e ca asta e chiar un film prost (l-am vazut acum vreo doi ani la Festivalul Filmului European), dar e o exceptie in universul tematic al lui Iglesia, preocupat mai mult sa satirizeze si sa scandalizeze, decit sa nareze povesti cu fosti cascadori din western si nepoti neascultatori.

Nightwane
29 May 2006, 14:33
nu sunt bou, sunt taur. dar 800 balas tot prost e.
subscriu la Capote

eu n-am zis ca nu-i prost. ma refeream la restul post-ului. therefore, boule. :w00t:

Leonard
29 May 2006, 20:33
eu n-am zis ca nu-i prost. ma refeream la restul post-ului. therefore, boule. :w00t:
la tine e mai grav. în comentariul la MDL ai jurat cã nu o sã mai vezi niciun film românesc vreodatã, nu cã nu mai vezi vreunul de Cristi Puiu. ca ºi cînd eu aº fi zis cã nu mai vãd niciodatã vreun film spaniol. te las pe tine sã-þi alegi apelativul (animalul) potrivit cu ce ai afirmat.

Nightwane
30 May 2006, 14:40
Tot bou esti.

Ambra Blu
30 May 2006, 14:53
Auzi, muiei, ce legatura absconsa cu TIFFul are faptul ca vrei sa iti deschizi tu ferma?

raptor
31 May 2006, 16:25
.hmmm...ia priviti aici...
http://www.tiff.ro/
.de unde mi-e mie cunoscut locul 8?

Flavius
04 Jun 2006, 01:37
Tocmai am vazut Hard Candy, primul meu film la TIFF 2006. Nu-mi propun sa fac o recenzie a filmului, ci sa ma plang. Pentru mine TIFF-ul nu a inceput in cel mai ideal mod posibil. Nu vreau sa ma mai invart in jurul cozii, asa ca intru direct in paine (sau mamaliga). Stimabilii organizatori au uitat ca proiectia filmului Hard Candy trebuia sa inceapa la ora 23:00. Sa zicem ca pot trece peste acest lucru, avand in vedere ca anterior rulase Va, vis et deviens in prezenta regizorului si probabil lumea buna s-a lungit la discutii. Dupa ce multimea din holul cinematografului Republica a asteptat minute in sir dupa ora 23, in sfarsit este permis accesul in sala. Lumea fireste se imbulzeste. Pana acum sa zicem ca nimic nu-i neobisnuit, desi suntem la un festival de talie internationala. Mi se pare inacceptabil insa ca regizorul Radu Mihaileanu a fost nevoit sa isi faca loc cu coatele prin multimea care intra in sala pentru a iesi din sala. Putin bun simt! Hard Candy incepe, dar fara traducere. Responsabilul care se ocupa de lucrul asta se chinuie o bucata de timp la laptopul si proiectorul care asigura titrarea. Cand problema este in sfarsit rezolvata, e rezolvata doar pe jumatate. Traducerea era vizibila doar pentru primele randuri si asa a ramas pe durata intregului film. Nu ar trebui sa ma lamentez si pe chestia asta, fiindca la urma urmei filmul era in engleza, dar nu sunt un fin cunoscator al acestei limbi si e frustrant sa pierzi unele faze. Sper ca nu am poluat thread-ul cu oful si mai sper ca cei de la TIFF sa fie mai atenti. Numai bine.

MinRep
04 Jun 2006, 09:18
Cu subtitrarile sunt probleme tot timpul la TIFF. In general, nici nu e chiar asa de rau, doar daca sunt probleme si cu sunetul (ceea ce se mai intampla).
Cat despre imbulzeala si intarzieri, ar fi grav daca nu ar avea loc asemenea evenimente (fiind vorba de un festival international, de interesul publicului etc.).

gionloc
04 Jun 2006, 11:26
Stimabilii organizatori au uitat ca proiectia filmului Hard Candy trebuia sa inceapa la ora 23:00. Sa zicem ca pot trece peste acest lucru, avand in vedere ca anterior rulase Va, vis et deviens in prezenta regizorului si probabil lumea buna s-a lungit la discutii. Dupa ce multimea din holul cinematografului Republica a asteptat minute in sir dupa ora 23, in sfarsit este permis accesul in sala. Lumea fireste se imbulzeste. Pana acum sa zicem ca nimic nu-i neobisnuit, desi suntem la un festival de talie internationala. Mi se pare inacceptabil insa ca regizorul Radu Mihaileanu a fost nevoit sa isi faca loc cu coatele prin multimea care intra in sala pentru a iesi din sala. Putin bun simt! Hard Candy incepe, dar fara traducere. Responsabilul care se ocupa de lucrul asta se chinuie o bucata de timp la laptopul si proiectorul care asigura titrarea. Cand problema este in sfarsit rezolvata, e rezolvata doar pe jumatate.

dereglarea s-a produs inca de la amaiaza... all the invisible children, primul film la care am aterizat ieri la republica a inceput el cu intarziere de vreo 15 minute... s-a terminat pela 8 fara 15 minute iar afara era o coada pentru bilete la Va,vis... care se intindea prin toate antecamera salii de proiectie... astfel ca si acest film a inceput muuult mai tarziu decat era programat si de aceea...

subtitrarea la republica a fost prost programata dela inceput. intr-adevar, la toate filmele la care am fost (dreptu-i ca unu o fo romanesc, deschiderea, copii aveau sub rom pe pelicula, iar va vis la fel) suburile nu se vedeau (erau doar in engleza sub ecran)... azi o sa vad cum sta treaba la Lunatec, filmul lui Svankmajer. sper s anu ma enervez :))) sa fie sub in engleza pe pelicula!! adica...

gionloc
04 Jun 2006, 11:33
mondenitati...

cocteilul de deschidere, hotel frumusel, cochet, in centrul clujului, putin ferit de agitatie, pe o straduta ingusta ingusta, nu departe de parcul central (5-10 minute pe jos)... 4 stele (hotel fara piscina totusi.. cam multe, intre noi fie vorba!)... mincarica buna, mult peste, sec de murfatlar... lume multa, la un moment dat puteai sa te sufoci in atmosfera de acolo (restaurantul prea mic pentru atata lume). pan'la urma s-a sfarsit repede (adica eu am plecat) asa ca n-o fo' rau.

aseara intrat in Flash (fostul, actualul tralala - nu stiu exact cum ii zice)... trebuia sa mixeze Suie Paparude, dar dupa patru filme eram obosit, au venit ei destul de tarziu, voiam sa prind prima serie de documentare romanesti dimineata asta ca apoi nu le mai pot vedea din pricina altor evenimente tiffesti, asa ca am roit-o pela 12 jumate 1. l-am cunoscut pe Emanuel, asa ca, oameni buni, haideti sa ne intalnim candva, azi-maine (azi io am program dela 6 la republica, lunatecul, dela 10 la victoria, dus rece... apoi din nou flash un pic, daca nu se anunta ceva mai interesant!).

Flavius
04 Jun 2006, 16:43
gionloc, trebuie sa marturisesc ca te invidiez. Nu neaparat pentru ca iti gasesti timp de mondenitati, ci pentru ca reusesti sa vezi destule filme intr-o zi. Unii din noi sunt in presesiune de examene...

Nu stiti pe langa cine ar trebui sa fac lobby pentru ca urmatoarea editie a TIFF-ului sa se incheie cu cel putin o saptamana inainte de sesiune? Studentii sunt dornici de filme.

gionloc
05 Jun 2006, 15:45
Nu stiti pe langa cine ar trebui sa fac lobby pentru ca urmatoarea editie a TIFF-ului sa se incheie cu cel putin o saptamana inainte de sesiune? Studentii sunt dornici de filme.

da la filosofie si poate rezolvam de o vacanta anul viitor :P

sau... aaaa.... pune-l pe kiri sa mute festivalu cu o saptamana ininte de Cannes :w00t:

Leonard
07 Jun 2006, 12:40
cateva considerente despre cinematografele de aici:

1. Victoria. sunetul cel mai bun, imaginea cea mai clara, relaxare pentru spate si pentru picioare. caldura potrivita. totusi, panta putea fi un pic mai inclinata (daca nimeresti sa ai in fata vreunul inalt sau vreuna cu ditamai cocul tre sa te salti un pic). 9/10

2. Republica. un pic sub victoria la toate capitolele, mai putin panta care e perfecta. se vede din orice pozitie ecranul. dar prea frig in sala, iar daca e plina si n-ai loc sa te intinzi, dezastru pentru picioare. 7,5/10

3. Arta. paragina si scaunele si calitatea sunetului/imaginii. prea jos ecranul. nu se vede mai nimic in fata (titrarea e un chin ca sa ajungi s-o vezi), panta e prea mica. 5/10

4. Echinox. o tampenie. am postat in celalalt topic de ce. 4/10

Mala Portugal
07 Jun 2006, 12:50
Actually sunetul e ceva mai bun la Republica iar la Victoria, la scenele cu volum puternic vibreaza & huruie doua nenorociri de geamuri (asta e un pitic care imi sta pe creier de vreo trei ani)

Shemaia
07 Jun 2006, 20:04
Personal, cred ca la Arta se sta cel mai confortabil. Cine are nevoie de subtitrare?... Doar e Festival International! Engleza sau franceza e sigur pe pelicula, nu?...

gionloc
07 Jun 2006, 22:33
Actually sunetul e ceva mai bun la Republica iar la Victoria, la scenele cu volum puternic vibreaza & huruie doua nenorociri de geamuri (asta e un pitic care imi sta pe creier de vreo trei ani)

aha aha!!
republica e cel mai bun dpdv al sunetului, iar ecranul, let's face-it, e atat de mare incat nu ai cum sa te ratacesti pe pereti!! si asta nu e rau.

victoria a devenit cochet dupa renovare, adica are scaune faine, mocheta noua.. dar la balcon e cam de cacao sa nimeresti ca nu pricepi nimic, vezi printre balustrade., de fapt nu vezi printre ele... si, da, geamurile care baraie is infernale! si NU are instalatie de aer conditionat. sau nu merge, daca are.. si acum ca e privat ar cam tebui sa umble la aceste aspecte. am vazt si Taxidermia si Drawing Whales al lui Barney dupamasa asta si.. la Barney nu aveam aer.. nu mai era pic de oxigen in sala, simteam ca mi se inmoaie plamanii in chiept (si nu mai fumez depe clasa a patra!!).

arta. acolo vin in timpul anului cele mai faine filme, de aceea ramane, oarecum, cel mai drag mie. acolo am vazt prima data Mulholland Drive :lol:

Flavius
08 Jun 2006, 00:01
This may sound silly. Stie cineva mai multe despre reclama Kodak, care este difuzata in calupul publicitar de dinaintea fiecarui film [la Republica]?

gionloc
08 Jun 2006, 00:40
This may sound silly. Stie cineva mai multe despre reclama Kodak, care este difuzata in calupul publicitar de dinaintea fiecarui film [la Republica]?

pe mine ma mira faptul ca nu au schimbat-o de vreo trei ani!! fiind totusi Kodak... facatori de pelicula!
altfel e o reclama faina.

Leonard
08 Jun 2006, 12:27
da. am subevaluat putin republica. cred ca era pelicula de vina nu mai stiu la ce film de nu mi s-a parut calitatea ok. problema e la scaunele de la jumatate in sus care sunt foarte stramte si nu poti sta comod.
la victoria la etaj, intr-adevar, scaunele sunt confortabile dar nu prea se vede ecranul daca stai rezemat.

@shemaia. pai titrarea (in romana) conteaza. ca de aia am si venit la festival. unele filme le vazusem iar celelalte, in proportie de 80% se vor gasi pe net in curand, dar titrare in romana iot. la multe n-o sa apara niciodata.

Leonard
08 Jun 2006, 12:30
cateva considerente despre reclame:
cea la vodafone e ok. inca o suport
cea la Axe o urasc. imi tin mainile in urechi si ochii inchisi cand o baga.
cea la Stella foarte enervanta. si o repeta cel mai des. macar daca faceau mai multe si mai inspirate ca sa mai varieze.

Alex Leo Serban
09 Jun 2006, 10:44
mie taman aia de la vodafone mi se pare INSUPORTABILA!! imi vine sa crap capu ecranului cind apare - cu musculitza lor de kkt cu tot :sick:
aia la stella f misto, classy-tacticoasa & stuff.
aia la axe ok; mi-a luat ceva timp pina am priceput-o... :lol:

MinRep
09 Jun 2006, 11:14
Reclama la Axe e foarte tare (cu Ben Affleck si "Ganster of Love" pe fundal). Problema e ca nu prea vad legatura intre Axe si TIFF (but, then again, care-i legatura intre Gabriel Resources si TIFF? :? :D).

tailgunner
09 Jun 2006, 14:59
in reclama de la Axe, Ben Affleck are un moment genial, cind se opreste din probatul pantofilor, se chirceste usor si apasa pe contorul ala. :lol:

gionloc
09 Jun 2006, 17:17
care-i legatura intre Gabriel Resources si TIFF? :? :D).

poate ca placheaza trofeul cu....

altfe.. acum am ajuns acasa ca am zis ca vreau sa dorm pana la Lady Vengeance.. dau drumul la tv si.... incepe campionatul mondial de fotbal...
mai sa fie!!

Flavius
09 Jun 2006, 20:43
Daca tot ne place sa dicutam de reclame [la TIFF], eu consider de departe cea mai grozava reclama cea de la Kodak, sub sloganul FILM. THE DIFFERENCE. Muzica si imaginea sunt de nota 11 [din 10]. Judecand dupa logo-ul Kodak, gionloc are dreptate cand spune ca reclama e mai veche, intrucat Kodak a adoptat un nou logo.

Poate sa gaseste un binevoitor sa inregistreze reclama cu un telefon mobil sau altceva. :happy:

Alex Leo Serban
10 Jun 2006, 08:20
Reclama la Axe e foarte tare (cu Ben Affleck si "Ganster of Love" pe fundal). Problema e ca nu prea vad legatura intre Axe si TIFF (but, then again, care-i legatura intre Gabriel Resources si TIFF? :? :D).

helLO?! de ce ar trebui saexiste o 'legatura' intre un sponsor & un event? (alta decit cea pur contractuala, i mean...)
sau intre o reclama & eventul respectiv?
i fail to see the connection...

MinRep
10 Jun 2006, 08:55
care-i legatura intre Gabriel Resources si TIFF? :? :D).

poate ca placheaza trofeul cu....
cianura?

gionloc
10 Jun 2006, 20:06
vad ca tiffu se incheie exact cum o inceput... cu ploaie, galeti de ploaie!

amiesit dela Screaming Masterpiece si turna de mama stropilor (cat unghia dela degetul mare al mainii drepte!!). cum umbrela am pierdut-o prin Republica inca de luni... nu am avut decat sa ma las udat din plin pana acasa. cam ghinion cu vremea toata saptamana, insa pare-se, mare omor pe bilete tot festivalul. adevaru-i ca dupamesele cam pline ochi erau toate salile. ceea ce nu e rau!

anu viitor ne asteapta o editie duplex, Cluj-Sibiu. va fi un Tiff dislocat, dar, sper, mai bine reperat, Sibiul fiind capitala culturala la la.

Supastar
10 Jun 2006, 20:19
anu viitor ne asteapta o editie duplex, Cluj-Sibiu
hehe... la anul count me in too! cluj.... sibiu.... numa' bine am cazare gratis asigurata in amandoua... :w00t:

Mala Portugal
10 Jun 2006, 20:28
cum umbrela am pierdut-o prin Republica inca de luni...
eu mi-am pierdut-o vineri, la deschidere. btw , a ta era in carouri gri?

gionloc
10 Jun 2006, 20:50
cum umbrela am pierdut-o prin Republica inca de luni...
eu mi-am pierdut-o vineri, la deschidere. btw , a ta era in carouri gri?

hmmm... era un fel de albastru cu carouri gri, da... parca... candva, sambata, duminica sau luni, in holul dela republica am uitat-o, la o masa... dupa film nu mai era. anyway, nu era mare pagupa, nu era o umbrela cu personalitate.. d-aia o si plecat de la mine, se pare ca eu nu am apreciat-o
:lol:

Mala Portugal
10 Jun 2006, 21:09
well, era la obiecte pierdute am vazut-o cand am fost sa intreb de a mea:)

gionloc
10 Jun 2006, 21:46
well, era la obiecte pierdute am vazut-o cand am fost sa intreb de a mea:)

asa deci!
hmm... eu am intrebat a doua zi si... cica nu era!

poate ca au regandit situatia: umbrela era la obiecte pierdute fara sa fie un obiect pierdut.. era un obiect uitat! :w00t:
asa ca au mutat-o la biroul de obiecte uitate, care nu exista (:lol:), asa incat au mutat-o nicaieri, altfel spus, oriunde eu nu o mai puteam gasi!

Alex Leo Serban
11 Jun 2006, 08:18
superhaios exchange-ul asta intre mala & gionloc dspr umbrele :P mai ales k e cit se poate de ontopic - avind in vdr aversele zilnice de aici, cind pierderea/uitarea unei umbrele este o mica mare tragedie...

eu plec de la tiff cu 2 mari frustrari;
prima - k nu am reusit sa vad mai multe filme,
a doua - k nu am avut mai mult timp liber, k in alti ani, cind pt mine erau sfinte o sauna pe sapt. si vizitarea gradinii botanice... in plus (asta intra la capitolul personal screw-ups), cu mala (mala! :love: ) am skimbat fix 2 vorbe intr-o seara, in fata la republica, cind trebuia sa ma grabesc pt k ma astepta o masina sa ma duca la restaurantu lu peste in afara clujului... :(( wtf is that!? de ce in alti ani am putut sa fac toate kestiile astea, iar anul asta nu :o this is so frustrating! i mean, da, am ajuns a doua zi a festului, seara - but still.
plec pissed din aceste cauze.

f ok palmaresu, cu filmu lui porumboiu umflind aproape tot ce era de umflat in categ. respective (trofeul, pr. publicului si cel al 'zilelor filmului rom' - care, in case someone was asking (i know ada solomon was), este acordat de strainii invitati la fest) & lasindu-l pe mitulescu cu buzele si mai umflate...
iar ceremonia propriu-zisa a fost, cred, cea mai relaxata & simpatica de cind 'fac tiff-u' - adik de la prima editie! cu tot cu bilbe (c/o catalin stefanescu), cu desincronizari de iesiri/intrari in scena (udo kier was the toast of the evening!), cu one-line-urile darimatoare ale lui corneliu & cu momentul (aproape de stand-up comedian) 'radu mihaileanu' 8)

in rest, nasol k a plouat, dar la cannes se zice: 'festival pluvieux, festival heureux'. poate k se aplica si la cluj :P[/i]

Ambra Blu
11 Jun 2006, 11:32
f ok palmaresu, cu filmu lui porumboiu umflind aproape tot ce era de umflat in categ. respective

O singura obiectie, in rest f de acord cu tine: la scurt/metraje romanesti - unde stiu ca premiul e dat de guesti straini - ia premiu un medium-metraj selectionat la Cannes, cu un buget de vreo 40 de mii de coco. Marilena de la P7 concurind cu filmuletele noastre de scoala, facute cu treispe lei. E ca si cum as merge la wc-ul unei gradinite sa ma pis si i-as invita pe aia mici sa compare numbers. Nu mai bine ii faceau lui Nemescu o sectiune separata, unde sa concureze numai el? Asta nu ca m-as fi dus eu cu vreo capodopera de film dar nu-mi place sa pariez pe curse cu favoriti siguri.


PS: Dupa cum am mai zis-o cindva, iar eu am mereu dreptate, Urmuz, filmuletul unui coleg de generatie, nu este documentar. S-a vazut si aici, judecind dupa sectiunea in care a fost repartizat.

Later edit: (as in a few hours later edit) editia asta a fost, categoric, cel mai bine organizata, TIFFul a aratat cel mai profi dar chefurile parca au fost mai fara vlaga, asta poate ca am venit eu fara my better half.

Twinsen
11 Jun 2006, 18:53
Era vorba ca unele filme o sa vina si la Sibiu dupa festival, s-a mai auzit ceva despre asta?

ricutza
11 Jun 2006, 21:25
[quote=Alex Leo Serban]

PS: Dupa cum am mai zis-o cindva, iar eu am mereu dreptate, Urmuz, filmuletul unui coleg de generatie, nu este documentar. S-a vazut si aici, judecind dupa sectiunea in care a fost repartizat.


hmmmm... nu era scris oricum la inceputul filmului ca nu e un documentar?
la tiff l-au incadrat la fictiune, nu?

Ambra Blu
12 Jun 2006, 08:21
Cu filmuletul ala s-a prezentat la examenul de semestru pentru film documentar, examen pe care l-a luat cu nota maxima.

Shemaia
12 Jun 2006, 14:38
Per ansamblu a fost OK - organizare, filme - dar, parca filmele excelente au fost ceva mai putine decit la editiile precedente (ultimele doua, pe care le-am frecventat, cel putin). Am remarcat in mod deosebit documentarele. Cred ca am vazut vreo 9! Oricum, foarte interesante.

Flavius
14 Jun 2006, 13:38
This may sound silly. Stie cineva mai multe despre reclama Kodak, care este difuzata in calupul publicitar de dinaintea fiecarui film [la Republica]?
Reclama poate fi vizionata aici (http://www.ftfilms.com/96.html).