PDA

View Full Version : Ken Park


BeNnY
29 Nov 2005, 11:10
In ultimul timp vad numai filme cu suburbii disfuncte. Iar asta e cu siguranta cel mai prost (The Virgin Suicides e net superior). Asta e ideea lui Larry Clark de a exprima diverse nereguli? Printre felatii, crime, sinucideri, masturbari si activitati deosebit de homosexuale, mesajul, scopul, sensul, sau chiar motivul filmului se duce dracu. Adica intamplarile astea, praful asta in ochi, erau ok daca mai exista ceva pe langa ele, dar pentru simplul fapt ca fiica unui om super religios are diverse activitati dubioase, sau ca individul care se masturbeaza se si strange de gat cu un cordon in timpul asta, sau ca are o erectie in timp ce-si omoara bunicii, ar trebui sa cad pe spate? Atata timp cat nu exista nimic altceva in afara de fazele astea, filmul ramane superficial, gratuit si absolut fals. Si eu care ma asteptam la ceva misto. Nu ma mai uit la filme cu suburbii, mi-a ajuns.

PS Scena prim plan cu un tip pisandu-se, de fapt prim plan cu penisul lui in timpul acestei activitati, e enervant de gratuita si inutila, putea sa-i suga pula lu' fi-su si fara sa se pise inainte. Multumesc.

Si astept sa fiu contrazis.

ogto
29 Nov 2005, 11:34
:?

Ambra Blu
29 Nov 2005, 13:14
In ultimul timp vad numai filme cu suburbii disfuncte.

Nu te uiti la ce trebuie. Nici eu nu m-am dat pe spate la Ken Park. E un fel de efectul Re:Publik. Mult mai tare este Bully. Sau Kids. Sau La vie de Jésus. Nu stiu insa daca le-ai vazut.

Adica intamplarile astea, praful asta in ochi, erau ok daca mai exista ceva pe langa ele, dar pentru simplul fapt ca fiica unui om super religios are diverse activitati dubioase, sau ca individul care se masturbeaza se si strange de gat cu un cordon in timpul asta, sau ca are o erectie in timp ce-si omoara bunicii, ar trebui sa cad pe spate?

Nu, dar Pasckal Bruckner si Alain Finkielkraut ar putea sa te contrazica si sa te acuze de puritanism. Vezi in sensul asta 'Noua dezordine amoroasa', pp 53-56.

EgoN
29 Nov 2005, 14:04
eu am impresia ca ati dat "shut down" inainte de a se termina filmul :P . finalul, cu acea orgie, mi se pare unul din cele mai frumoase si emotionante vazute de mine ever.

Alex Leo Serban
29 Nov 2005, 14:21
egon is so damn right (again!).
asha e: from hell to heaven, sorta...
oricum - beautiful.

cherryblossom
29 Nov 2005, 14:34
nu sint eu vreo puritana sau ceva de genul asta, insa Ken Park mi s-a parut un film de kko... finalul e la fel de timpit precum cel dintr-un film post-decembrist de Daneliuc (sau Pita?), ceva cu un copil handicapat calare pe o tanti, sa fi fost Morgenstern? (sorry, imi amintesc doar vag, insa a intrat la aceeasi categorie de senzatii)... eu sint intru totul de acord cu Benny.

Ambra Blu
29 Nov 2005, 15:10
I wouldn't go that far as to call Ken Park un act ratat. Nu e ceva cutremurator, sint de acord cu asta, dar isi are momentele bune: aia cu tatal si fiul, sau tatal si fata mireasa sint super chilling. Aºea cã.

BeNnY
29 Nov 2005, 20:06
Are momentele lui bune, dar sunt cazuri izolate si izolate de filmul asta ar fi aratat mult mai misto. Cel mai mult mi-a placut sfarsitul, cu melodia aia in spate (care nu stiu ce e), da, e frumos, apoi cum se rusineaza ei cand capul familiei zice baiatului ceva de crescut par pe piept si apoi cadrul cu familia americana in pragul usii. Dar astea nu salveaza filmul.

Fie, o sa vad Bully.

BeNnY
06 Dec 2005, 00:57
Am vazut Bully. E, asta e cu totul si cu totul altceva. E minunat cum exprima Larry Clark furia si dorintele adolescentilor. Aici scenele de sex nu erau deloc gratuite si inutile (desi e clar ca tipului ii plac... mult adolescentele, dar cui nu-i plac?!), iar filmul asta chiar vrea si reuseste sa spuna ceva. Cum oamenilor alora li se parea atat de usor si cool si FUN sa omoare pe cineva si pusi in fata faptului implinit se caca toti pe ei si se paranoizeaza si se angoaseaza si incep sa dea vina unii pe altii si sa simta nevoia sa marturiseasca cuiva (cine zicea ca un criminal marturiseste intotdeauna sau ceva de genul asta?). Iar dupa ce l-au omorat, sunt out there, ingroziti si speriati si habar n-au cum sa-si continue vietile. Scena crimei mi s-a parut absolut geniala. Cat e de brutala etalarea furiei acumulata de-a lungul a 18 ani si dezlantuirea ei. Muzica e geniala

Ok, Larry Clark nu e un regizor prost, dar Ken Park e un film prost. De fapt nu stiu daca e prost, doar nu mi-a placut.

solidox
18 Dec 2005, 09:17
In general pe mine ma intereseaza niste kesti cind ma uit la un film, si jocul actorilor nu este printre ele. Tind sa-i iert pe cei care dau rateuri si tind sa nu fiu special impresionat de cei care exceleaza. Dar mi se pare mie sau actorii astia (obscuri) au ceva ce le lipseste cu *desavirsire* actorilor romani ?

varu
21 Jan 2006, 01:18
am vazut si eu filmul. cap coada. o mizerie de film. sunt total de acord cu benny. in schimb, mi s-ar parea interesant sa aflu ce argumente au cei carora le-a placut filmul (tabara adversa).
cam ce ar fi de admirat, apreciat la filmul asta ?