PDA

View Full Version : The Island


GhitzaCartitza
28 Aug 2005, 01:19
In spatele unei societati perfecte tinuta intr-un spatiu controlat, se ascunde dorinta unor magnati de a-si prelungi viata cu cativa ani buni, prin inlocuirea organelor bolnave, cu unele noi de la clonele lor. In urma acestor transplanturi clonele mureau sau chiar erau omorate pentru ca nu mai era nevoie de ele. Toate bune si frumoase pana cand una din clone, Lincoln Six-Echo (Ewan McGregor), afla ce se intampla si vrea sa puna capat povestii bla, bla, bla...
Ca sa n-o mai lungesc: un film prost cu viteza. Dupa ce-am aflat despre ce e vorba si lucrurile incepeau sa ia avant si sa se complice STOP - incepe partea de actiune marca Michael Bay. Asta nu e un lucru rau pentru ca unele scene sunt chiar reusite (cand Lincoln impinge din trailer niste arbori imensi peste urmaritori), dar sa aiba macar legatura cu subiectul. Se pierde ideea filmului si se merge pe linia big summer popcorn flick. Nu se mai intampla nimic interesant. O faza mai penibila decat alta: usurinta cu care Lincoln ajunge in sectorul unde se faceau transplanturile si cat de repede evadeaza, urmarirea cu motocicletele zburatoare, cum reusesc sa scape dupa ce au cazut de la mai mult de 10 etaje inaltime + explozie elicopter, si multe altele.
In "The Island" trebuia sa fie vorba despre moralitatea clonarii oamenilor in schimbul obtinerii de organe, dar filmul nu lasa loc de discutii. Pur si simplu este un action movie.
"The Island" SF 4/10.
"The island" action 8/10.

Longshot
28 Aug 2005, 08:34
cand Lincoln impinge din trailer niste arbori imensi peste urmaritori

sunt roti de tren, nu arbori. cum anume roti de tren, in conditiile in care trenul cu care venisera ei in l.a. nu avea roti, asta nu mai stiu. dar roti de tren au zis ca sunt.

M0n0
28 Aug 2005, 08:36
Pai da...sunt roti de tren de la cel vechi...doar e anul 2019, deci prea departe nu e...si ce facea camionul cu aceste roti? ori le ducea la fier vechi ori la topit sa faca altceva cu ele...

herbert
28 Aug 2005, 15:17
cand intelegi cat e de prost facut acest film (si intelegi repede), chiar nu mai conteaza daca erau arbori sau roti. o mediocritate la mare viteza.
4/10.

GhitzaCartitza
28 Aug 2005, 19:47
cand Lincoln impinge din trailer niste arbori imensi peste urmaritori
sunt roti de tren, nu arbori. cum anume roti de tren, in conditiile in care trenul cu care venisera ei in l.a. nu avea roti, asta nu mai stiu. dar roti de tren au zis ca sunt.
Mersi pentru corectura. Chiar nu stiam cum sa le zic.
Pai da...sunt roti de tren de la cel vechi...doar e anul 2019, deci prea departe nu e...si ce facea camionul cu aceste roti? ori le ducea la fier vechi ori la topit sa faca altceva cu ele...
Da. Sa faca niste motociclete zburatoare. E 2019, dar cam aiurea. Prea mare diferenta de tehnologie. In timp ce existau trenuri care se deplasau prin aer si motociclete zburatoare, filmul se mandreste cu un Cadillac Cien si barca "Renovatio".

Longshot
28 Aug 2005, 22:23
Da. Sa faca niste motociclete zburatoare. E 2019, dar cam aiurea. Prea mare diferenta de tehnologie. In timp ce existau trenuri care se deplasau prin aer si motociclete zburatoare, filmul se mandreste cu un Cadillac Cien si barca "Renovatio".

lol. pai am citit un interviu prin TotalFilm cu M.Bay. stai ca si scriu ce a zis cand l-au intrebat de ce filmul e pus in 2019 :
[blabla] it makes it much scarier if it's right around the corner.it makes you ask the question...im gonna tell you what i told steven [spielberg] and ... when i read the script : 'i want ppl to watch this movie and think "would i, if i could, have a clone?"'
lad's a bit silly.

MinRep
28 Aug 2005, 22:33
Mie chiar mi-a placut filmul asta (nu mi se intampla des in cazul lui Michael Bay), dar numai pana inainte de a-l strica in ultima jumatate de ora. Fiindca filmul incepe bine, impresionand prin decoruri si imagine, intr-o nota usor sobra si relaxata, apoi se dezlantuie intr-o serie de scene de actiune bine facute (ce stie Bay mai bine), dupa care isi gaseste oarecum linistea in momentul intalnirii lui McGregor cu McGregor... De acolo, lucrurile incep sa se imputa, apare tradarea, apoi o scurta scena de actiune care cam deranjeaza (deja prea mult) si in final respiri usorat cand Ewan-cel-rau moare si scena de sex (sau, ma rog, ce a fost aia) pare sa incheie filmul... Dar nu! Bay & Co. ne servesc inca vreo 20-25 de minute in care incearca sa rezolve situatia tuturor. Acestea sunt total neconvingatoare, pana si actiunea este proasta, dialogurile ajung penibile (n-au prea fost ele grozave nici pana atunci) --- pe scurt, denota lipsa de creativitate a realizatorilor si absenta unei viziuni clare asupra scenariului. Finalul este evident improvizat, strica tot ce s-a 'cladit' pana atunci si parca mi-a lasat impresia ca daca nu stii cum sa rezolvi o situatie, mai bine uiti de ea pur si simplu.

Astfel ca - trecand peste diversele 'imprumuturi', ba din "Matrix", ba din "Minority Report" etc. - filmul reuseste sa se ridice peste alte filme recente pe aceeasi tema (v. "The Sixth Day"), dar in final nu convinge. Raman imaginile de exceptie... multe unghiuri si incadraturi interesant de urmarit si analizat.


5-6/10.

Rumpelstintzkin
29 Aug 2005, 14:03
Desi unii zic ca e film comercial, ok o fi dar a fost unul care mi-a placut. E un film de actiune pe care nu regret ca l-am vazut. Un film actiune - SF care poate ar putea fi real. La cati oameni doldora exista si de ce mult timp s-a descoperit clonarea, nu prea as crede ca nu s-a ajuns la o perfectionare mai mare decat era la inceput. Chit ca , clonarile se faceau mai mult pe animale iar de multe ori ajungeau intr-o faza de nereusita acum ma gandesc ca exista destule proiecte de finantare care sa se ocupe si de asa ceva si nu chiar public in vazul lumii si cu mai multe sanse de reusita.
Desi nu sunt mare fan al lui Bay, mi-au parut foarte reusite si destul de reale scenele de care s-a mentionat si mai sus cele de pe autostrada cu acele bucati de fier de care voi spuneti ca erau roti de tren, dar care mie mi s-a parut ca semanau mai mult a haltere uriase destul de grele sa dea peste cap un camion.
Ce am mai apreciat la film au fost secventele futuristice unde apareau acele trenuri aeriene care semanau a cu trenurile japoneze suspendate pe niste corzi tip teleferic aici parca semana putin cu "The Fifth Element" si dupa aceea urmarirea pe acele motociclete dotate cu propulsoare ceea ce te arunca cu gandul la Star Wars.
Iar finalul scena cand clonatii au iesit in libertate mai ales acel "Prieten " a lui Echo cel cu plete cu care lucra el in laborator, deci mai ales expresia fetei lui mi s-a parut a semana cu scena din Zbor Deasupra unui Cuib de Cuci cand Nicholson ii scoate cu barca pe nebuni la plimbare.
In rest la fel povestea dintre bine si rau unde binele invinge in final si toti se bucura de happy end.

GhitzaCartitza
29 Aug 2005, 15:32
Desi unii zic ca e film comercial, ok o fi dar a fost unul care mi-a placut. E un film de actiune pe care nu regret ca l-am vazut. Un film actiune - SF care poate ar putea fi real. La cati oameni doldora exista si de ce mult timp s-a descoperit clonarea, nu prea as crede ca nu s-a ajuns la o perfectionare mai mare decat era la inceput. Chit ca , clonarile se faceau mai mult pe animale iar de multe ori ajungeau intr-o faza de nereusita acum ma gandesc ca exista destule proiecte de finantare care sa se ocupe si de asa ceva si nu chiar public in vazul lumii si cu mai multe sanse de reusita.
Corect. Filmul ar fi putut pune probleme serioase de dezbatere, dar in schimb a iesit doar o poveste cu pac-pac, care nu lasa loc de alegere. Sunt multi care sunt de acord, dar sunt la fel de multi cei care cred ca clonarea este ceva imoral. Si sa nu mai vorbim de ce crede Biserica.
Desi nu sunt mare fan al lui Bay, mi-au parut foarte reusite si destul de reale scenele de care s-a mentionat si mai sus cele de pe autostrada cu acele bucati de fier de care voi spuneti ca erau roti de tren, dar care mie mi s-a parut ca semanau mai mult a haltere uriase destul de grele sa dea peste cap un camion.
Bay se pricepe sa faca scene de actiune foarte bune. Eu chiar sunt fan declarat "Bad Boys", dar din "The Island" am ramas din pacate doar cu scenele de actiune.
Ce am mai apreciat la film au fost secventele futuristice unde apareau acele trenuri aeriene care semanau a cu trenurile japoneze suspendate pe niste corzi tip teleferic aici parca semana putin cu "The Fifth Element" si dupa aceea urmarirea pe acele motociclete dotate cu propulsoare ceea ce te arunca cu gandul la Star Wars.
O incercare de a da un aer de SF si de a mai baga bani in buzunarul celor care s-au ocupat de efectele speciale.
Iar finalul scena cand clonatii au iesit in libertate mai ales acel "Prieten " a lui Echo cel cu plete cu care lucra el in laborator, deci mai ales expresia fetei lui mi s-a parut a semana cu scena din Zbor Deasupra unui Cuib de Cuci cand Nicholson ii scoate cu barca pe nebuni la plimbare.
In rest la fel povestea dintre bine si rau unde binele invinge in final si toti se bucura de happy end.
Trebuia sa aiba si un final.

ATB4FOREVER
29 Aug 2005, 21:57
[quote="GhitzaCartitza"] Dupa ce-am aflat despre ce e vorba si lucrurile incepeau sa ia avant si sa se complice STOP - incepe partea de actiune marca Michael Bay. Asta nu e un lucru rau pentru ca unele scene sunt chiar reusite (cand Lincoln impinge din trailer niste arbori imensi peste urmaritori), dar sa aiba macar legatura cu subiectul. Se pierde ideea filmului si se merge pe linia big summer popcorn flick. In "The Island" trebuia sa fie vorba despre moralitatea clonarii oamenilor in schimbul obtinerii de organe, dar filmul nu lasa loc de discutii. Pur si simplu este un action movie.

TOTUSI FAZA PARCA E COPIATA DIN BAD BOYS 2, DOAR CA ACOLO GOOD GUYS SUNT URMARITORII SI NU SE ARUNCA ROTI DE TREN CI MASINI. PENTRU CEI CARE NU STIU TOT BAY A REGIZAT BAD BOYS-urile. :w00t: :w00t: IN REST 7/10 SF SI 8/ACTIUNE ! :huh:

Gaandalf
30 Aug 2005, 06:26
as minti daca as spune ca nu am chef sa vad un film tampit in care totul explodeaza "for no apparent reason" - totusi sper sa nu fie asa ... dar stiu ca mai am o dorinta de a-mi satisface apetitul vizual cu Scarlett - and thus i shall ...
:love:

Dino
31 Aug 2005, 01:26
Tare scena de pe autostrada, cu rotile de tren. Hehe, de tren supergigant de altfel- ganditi-va ca osia+rotile erau de latimea unui camion, iar calea ferata normala e cam la jumatate latime.
Inspirata 100% din Matrix, chiar mai spectaculoasa pe alocuri.

Gaandalf
31 Aug 2005, 08:03
fara sa vreau am citit de "faza de pe autostrada" ... bad boys 2 flashback ?

GhitzaCartitza
31 Aug 2005, 11:14
fara sa vreau am citit de "faza de pe autostrada" ... bad boys 2 flashback ?
Aha. Mie mi s-a parut mai reusita "faza cu autostrada" din Bad Boys 2. E mult mai dinamica.

M0n0
31 Aug 2005, 15:41
Da...pentru ca atunci era ceva foarte nou...acu e un fel de replay si nu are acelasi farmec...

MinRep
31 Aug 2005, 19:42
Voi nu v-ati saturat de "faze de pe autostrada"? Parca toate filmele de actiune pe care le-am vazut au cate una... Asta incluzand "War of the Worlds".

bellhop
01 Sep 2005, 01:58
Voi nu v-ati saturat de "faze de pe autostrada"? Parca toate filmele de actiune pe care le-am vazut au cate una...

daca au atitea autostrezi si masini, ce sa faca cu ele... :?

Gaandalf
01 Sep 2005, 08:32
daca au atitea autostrezi si masini, ce sa faca cu ele... :?
in reloaded au transformat pista in autostrada - poate ca asta este doar inceputul ... parca deja vad scenariile din viitoarele filme :
"car chase scene: highway, lots of cars, ... accidents, big explosions = success at the box office"

Dan Gerose
01 Sep 2005, 20:58
Cred ca ati uitat ca The Island e un blockbuster regizat de Michael Bay. Eu m-am dus sa-l vad cu acest gand in minte si marturisesc ca mi-a placut. Un film de actiune ca la carte, cu efecte OK si urmariri spectaculoase. Iar faza cu osiile de tren aruncate din trailer a fost chiar misto. Merita vazut la un cinematograf cu sunet bun.

M0n0
01 Sep 2005, 22:21
Cred ca filme de acest gen ar trebui vizionate numai si numai la cinema pentru a avea efect...

Rumpelstintzkin
02 Sep 2005, 11:38
Voi nu v-ati saturat de "faze de pe autostrada"? Parca toate filmele de actiune pe care le-am vazut au cate una... Asta incluzand "War of the Worlds".

Haideti sa trecem la alta "faza" din film. De exemplu "fazele" in care clonele asteptau sa le surada norocul (un fel de loterie) sa fie extrase si sa plece pe "Insula"... o utopie fantezista.
"Faza" imi aminteste de Romania unde multi asteapta ... ce? Sa le iasa cele 6 norocoase. :((

Gaandalf
03 Sep 2005, 17:48
acum ca fusei sa-l vad ... si mi-o placut pot sa zic ca nu sunt de acord cu multe din cele spuse mai sus ... film comercial o fi el dar nici chiar asa stupid sau "naspa" cum au spus unii ca este ...
- unele chestii le observi fara sa vrei ... repetate inca din filmele anterioare ale lui Michael Bay ... si actorii se repeta si "fazele" sunt deja copy/paste-uri rafinate si subtil introduse ... in special acel cadilacul formerly introduced in Bad Boys 2.
- mi-a placut ideea filmului cu acel viitor 2019 in care bogatii se folosesc de clone ca sa traiasca inca 60-70 de ani in plus (The 6th Day) numai ca aici totul este mult mai spectaculos realizat.
- efectele sunt bune si recunosc ca ochiul meu nu a detectat nivelul ridicat de cgi incat sa deranjeze vizual...; muzica a fost buna - nici prea mult nici prea putin ptr un asemenea film.
- extrapolare: the esape - fuga prin desert - yeah right! ... si prabusirea acelui logo de pe cladire ... ;) :hmm:
- actorii: SCARLETT :love: - a avut un rol categoric inferior si de frumusete prezenta in film (reclama la Calvin Klein - oh my GOD! ) ... EWAN foarte veridic mai ales prin sponsorul lui, SEAN BEAN - pe post de evil dude - ca vad ca prinde bine si DJIMON care am retinut ca transpira enorm ... :sick:
- in highway scene desi iar apare un Mack 10 futurist care in loc de masini transporta gantere uriase de fier (or whatever) - totul este hiperbolizat in materie mindblowing action sequence ... rezultatul = succes.
- nu a fost un film sefe in toata regula dar a fost entertaining si spectaculos...

Gaandalf
03 Sep 2005, 17:56
fara sa vreau am citit de "faza de pe autostrada" ... bad boys 2 flashback ?
Aha. Mie mi s-a parut mai reusita "faza cu autostrada" din Bad Boys 2. E mult mai dinamica.
este mult mai dinamica pentru ca este mai lunga si mai sunt si acele faze comice care prelungesc toata faza... evident ca o sa placa mai mult ...
aici totul se petrece parca prea repede dar spectacolul este pe cinste

M0n0
03 Sep 2005, 18:11
Deci e posibil ca acesta sa fie cel mai bun Michael Bay?

Longshot
03 Sep 2005, 20:00
probabil depinde ce cauti. daca vrei un action ceva mai amuzant bad boys ar fi alegerea. daca vrei good solid looks and action atunci ar fi the island.

Gaandalf
03 Sep 2005, 20:01
probabil depinde ce cauti. daca vrei un action ceva mai amuzant bad boys ar fi alegerea. daca vrei good solid looks and action atunci ar fi the island.
so true ...

M0n0
03 Sep 2005, 22:18
Then i'll take this 2 replays as a yes...
Bad boys 2 a fost si el bun...avea mai multa comedie decat The Island...Martin Lawrence...asta face omu asta din fiecare film in care joaca...o comedie...
Daca ar fi sa aleg intre Bad Boys 2 si The Island as alege The Island...obviously...

Flopcaru
05 Sep 2005, 22:10
La sfarsit am avut un flashback din I Robot, cand au iesit toti "detinutii" pe dealul ala mare din fata cladirii. Si culmea, faza dinI Robot s-a petrecut tot la sfarsit. Scarlet Johanson e super tipa. :P

ATB4FOREVER
10 Sep 2005, 19:09
La sfarsit am avut un flashback din I Robot, cand au iesit toti "detinutii" pe dealul ala mare din fata cladirii. Si culmea, faza dinI Robot s-a petrecut tot la sfarsit. Scarlet Johanson e super tipa. :P

:sick:

BAIETI, CAM MULTE FLASHBACK-uri, DESI E UN FILM ATAT DE BUN. :huh: DA SCARLET E SUPERBA :love: :love: :love: :love: 8)

ATB4FOREVER
10 Sep 2005, 19:15
APROPO, ATI FI DE ACORD CU FILMUL ? :huh: SA AVETI CLONA PERSONALA PE POST DE DEPOZIT DE ORGANE ? :huh:

M0n0
10 Sep 2005, 23:06
De ce nu?
As stii ca as putea sa traiesc inca 60-70 de ani cu acele organe... :lol: :lol:

bellhop
11 Sep 2005, 18:34
see, I told ya you'll get thinking after the movie.. :D

Liou
11 Sep 2005, 20:06
Anytime I see this topic, I'm thinking of Kim Ki-duk's Isle(Seom).
Sorry for interrupting you. ;)

ATB4FOREVER
12 Sep 2005, 13:45
De ce nu?
As stii ca as putea sa traiesc inca 60-70 de ani cu acele organe... :lol: :lol:

carect, ar fi calea spre nemurire, unde mi-e clona ? vreau si eu

Faenor
27 Sep 2005, 10:24
Sunt de acord ca ideea avea mult potential cu siguranta la fel de mult ca si Godsend-care si ala o ia razna in horror- si cu siguranta la fel mai mult ca The Sixth Day; problema e ca pt un asemenea proiect nimeni nu investeste sume record fara sa stie sau cel putin sa spere ca isi scoate banii-asta insemnand good plot twisted into popcorn movie action flick. Cu toate astea filmul a fost un flop si una din marile dezamagiri ale verii conform comingsoon.net, ceea ce te pune pe ganduri: ori americanii sunt prea idioti si pt un film de actiune care are si ceva substanta very deep inside :D ori chiar voiau un film care sa investigheze paranoia din spatele unei posibile situatii reale.
Otherwise foarte entertaining ca ritm, relativ credibil mai putin faza cu prabusirea, iar elanul eliberator sa zicem ca e justificabil prin faptul ca cei doi agnati erau la nivelul de dezvoltare emotionala unor copii-deci inca idealisti. Jucat nu e cine stie ce, dar la un asemenea scenariu that was my last concern :lol: -poate in curand apare si ceva serios pe tema asta care sa faca ceva mai mult decat sa barely scratch the surface.

joliet jake
03 Oct 2005, 09:25
Scarlet e draguta - ca intotdeauna.

In rest filmul copiaza la greu alte filme din genul utopia/distopia (ex faza cu loteria care era de fapt super-tzeapa e clar luata dupa caruselul din "Logan's Run", faza cu proximity warning e foarte asemanatoare cu cea din "THX 1138" si tot asa ...).

6/10 pt ca i'm s sucker for sci/fi flicks :P

aditza2004
03 Oct 2005, 22:34
am vazut si filmul..am citit si tot c ati zis voi mai sus...si acum imi dau cu parerea:D....dupa mine a fost un film bun:D....nota 8...actiune...si o idee destul de buna...cel mai mult m-a dezamagit finalul.....a avut succes la americani pt ei stiu c vor...vor desene animate si explozii ...si comedii...deci mereu vor avea filme gen the island succes la ei...la noi....sunt numai intelectuali care compara un film cu sute de alte filme..pana ajunge la concluzia ca e prost...si in 2 luni cand apare alt film..il compara cu the island...si incepe sa il si laude..doar ca sa critice c este mai de succes....eh..asta e...mie mi-a placut:D

joliet jake
04 Oct 2005, 19:02
sunt numai intelectuali care compara un film cu sute de alte filme..pana ajunge la concluzia ca e prost...si in 2 luni cand apare alt film..il compara cu the island...si incepe sa il si laude..doar ca sa critice c este mai de succes....

lol, aici ai dreptate. dar e inevitabil sa se intample asa cu filmele SF. in definitiv nu sunt decat o duzina de teme SF pe care le tot reiau si combina. n-ai cum sa nu compari un film nou cu cele mai vechi din care s-a inspirat mai mult sau mai putin. in fine, si mie mi-a placut.

aditza2004
04 Oct 2005, 19:49
da...dar faza e ca 2 idei vechi combinate fac o idee noua:))..dar analizata prea mult iti dai seama ca nu e nimic nou :lol:

non
04 Oct 2005, 21:16
un fel de gattaca mai prost - zic eu - in care singurele chestii worth mentioning sunt steve buscemi, treningurile albe, lipsa chemistry'ului dintre scarlett (yeah, love her too) si ewan mcgregor care parea sa nu fi observat ca s'a schimbat scenariu si gagica si nu mai e nici in bigfish nici in moulin rouge, si costumele naughty din dulapu gagicii lu buscemi.

aditza2004
04 Oct 2005, 21:33
un fel de gattaca mai prost - zic eu - in care singurele chestii worth mentioning sunt steve buscemi, treningurile albe, lipsa chemistry'ului dintre scarlett (yeah, love her too) si ewan mcgregor care parea sa nu fi observat ca s'a schimbat scenariu si gagica si nu mai e nici in bigfish nici in moulin rouge, si costumele naughty din dulapu gagicii lu buscemi.


io nu cred ca e vreo comparatie intre the island si gattaca...nu prea au treaba...dar daca u zici...

non
04 Oct 2005, 21:39
asa este. eu zic.
altceva?

Gaandalf
09 Oct 2005, 07:28
un fel de gattaca mai prost - zic eu - in care singurele chestii worth mentioning sunt steve buscemi, treningurile albe, lipsa chemistry'ului dintre scarlett (yeah, love her too) si ewan mcgregor care parea sa nu fi observat ca s'a schimbat scenariu si gagica si nu mai e nici in bigfish nici in moulin rouge, si costumele naughty din dulapu gagicii lu buscemi.
-de pe ce planeta ai mai aterizat si tu mah ? ne invadati ? ne atacati cu prostie? ... mai era unu mai sus care la fel gandea ... sclipitor ...
- :shock: