PDA

View Full Version : Charlie & the Chocolate Factory


KORBEN
24 Aug 2005, 13:05
ei bine......... (*) (*) (*) (*) (*)
da, e un burton mult mai aproape stilistic si ce feeling de edward scissorhands decat ar fi fost de asteptat dupa big fish
si este absolut grandios (mai ales primele secvente cu fabrica)
absolut adorabil (cind supraliciteaza cu "sufletelele personajelor" si constient ca poate n-a picat bine supraliciteaza mai mult la capitolul emotii)
absolut cinic (cele mai bune dialoguri ale anului, no fu Ckin doubt)
e pur si simplu un BASM (ca sin pestele al mare accentul cade din cind in cand pe narator si naratiune)
si kitch absolut, camp voluntar, bascalie
contine:
1)cel mai bine utilizat animal al ultimilor ani: veverita
2)cel mai bun sut dat in odiseia spatziala ever
3)slagare trashy-pop cintate de pitici ciudati rau
4)"am vazut munti de ciocolata"
fu ck no! am vazut rauri si cascade si tajmahaluri de cicolata

alex2
24 Aug 2005, 20:34
dulciurile lui wonka exista...mai putin ciocolata :lol: e publicitate la max.

Rumpelstintzkin
25 Aug 2005, 11:53
Are ce are Depp cu ciocolata asta... vezi Chocolat (Ciocolata cu dragoste ) cu Juliette Binoche. :sick:

Cinemania
25 Aug 2005, 11:54
Are ce are Depp cu ciocolata asta... vezi Chocolat (Ciocolata cu dragoste ) cu Juliette Binoche. :sick:

ce tot vorbesti acolo? in Chocolat, Juliette are ce are cu ciocolata, nu Depp...

Rumpelstintzkin
25 Aug 2005, 12:00
Poate ca primeste vreun discount de la vreo firma de ciocolata :D de joaca in filmele in care apare "subiectul" asta.
Si desi Juliette era cea care avea ce avea cu ciocolata .... si lui Depp ii placea :lol: mai ales ca era facuta de Binoche...

ATB4FOREVER
28 Aug 2005, 00:07
ATENTIE, SA NU CUMVA SA SE INGRASE DE LA ATATA CIOCOLATA! :w00t: :sick:

ATB4FOREVER
28 Aug 2005, 00:10
:o DE CE FILME IN CARE SE FACE EXCES DE ALIMENTE VA MAI ADUCETI AMINTE ?IN AFARA DE CHOCOLAT.

ATB4FOREVER
28 Aug 2005, 00:13
AR FI BINE CA DIABETICI SA NU VIZIONEZE FILMUL ! :shock:

Cinemania
28 Aug 2005, 09:01
:o DE CE FILME IN CARE SE FACE EXCES DE ALIMENTE VA MAI ADUCETI AMINTE ?IN AFARA DE CHOCOLAT.

Vatel...dar asta e un film gustos si nu pica greu la stomac

Leonard
28 Aug 2005, 12:37
:o DE CE FILME IN CARE SE FACE EXCES DE ALIMENTE VA MAI ADUCETI AMINTE ?IN AFARA DE CHOCOLAT.
The Cook, the Thief, His Wife and Her Lover

Rumpelstintzkin
28 Aug 2005, 16:37
:o DE CE FILME IN CARE SE FACE EXCES DE ALIMENTE VA MAI ADUCETI AMINTE ?IN AFARA DE CHOCOLAT.

Pai un film in care ar fi vorba de mancare ar fi Big Night cu Tony Shalhoub si Stanley Tucci, nu ca s-ar face prea mare exces de mancare aici dar totusi pe finalul filmului au parte de o masa destul de copioasa. Daca intrebarea ar fi fost care ar fi filmele incare se face exces de bautura l-as nominaliza pe Sideways in care se bea(degusta) la vin in prostie, de te miri cum nu le pusca capul din cauza tensiunii

raptor
30 Aug 2005, 14:52
:o DE CE FILME IN CARE SE FACE EXCES DE ALIMENTE VA MAI ADUCETI AMINTE ?IN AFARA DE CHOCOLAT.

.delicatessen?

"We had three million sides of old blind horses hides,
We had four million barrels of bones.
We had five million hogs, we had six million dogs,
Seven million barrels of porter.
We had eight million bails of old nanny goats' tails,
In the hold of the Irish Rover. "

EgoN
06 Sep 2005, 12:20
delicios. un basm cinic & sweetie in acelasi timp. 9/10

M0n0
06 Sep 2005, 17:03
intr-adevar un film foarte delicios...Johnny Depp e glazura din jurul inghetatei pe care el insusi a inventat-o (de fapt e Tim Burton cu ajutorul cartii lui Roald Dahl)...

anouk
09 Sep 2005, 17:41
Un film despre dulciuri care... culmea... e mai degraba condimentat decat zaharisit. Tim Burton does it again :happy:

ATB4FOREVER
10 Sep 2005, 19:23
ATI OBSERVAT CA J.D. JOACA IN MULTE FILME FANTASTICE ! :shock:
ALA CU PIRATII, ALA CU FOARFECELE, ALA CU CARTE AIA BUCLUCASA, ALA CU ALA FARA CAP etc. :w00t: :w00t: probabil PENTRU CA SI EL E UN ACTOR FANTASTIC ! :w00t: :w00t:

BeNnY
10 Sep 2005, 20:09
Ok. Pe viitor o sa-ti sterg mesajele scrise cu caps lock. Si cu atatea emoticoane. Du-te si citeste regulamentul (http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4447&hist=0).

raptor
12 Sep 2005, 13:46
intr-adevar un film foarte delicios...Johnny Depp e glazura din jurul inghetatei pe care el insusi a inventat-o (de fapt e Tim Barton cu ajutorul cartii lui Roald Dahl)...

.ala e AMD. sau paote voiai sa zici Burton?

M0n0
12 Sep 2005, 19:10
lol...nici nu mi-am dat seama...ms pentru observatie...

notorious
24 Oct 2005, 13:53
in prima ora m-a incantat f tare - daca deja imaginea lui tim burton a devenit un brand (fara alte comentarii), povestea iti permitea sa 'citesti' filmul de la mai multe niveluri cu mai multe perspective - poti s-o iei ca pe o poveste pt copii sau ca pe o frumoasa intoarcere la universul copilariei. copii din 'charlie and the choclate factory' sunt niste adorabile caricaturi ale unor defecte universale (sunt zgarciti, meschini, lacomi, violenti etc.). in cele din urma insa, cert este ca din poveste pt copii devine poveste de speriat copiii, aplicandu-le 'pedepse' pt pacatele lor si cotind pe un caracter moralizator prea cusut cu ata alba.

poate ca burton ne-a invitat sa gasim 'copilul din noi'. well, dupa 'big fish' si prezentul, sincer, copilul din mine tanjeste dupa un dark fantasy ca 'sleepy hollow' sau dupa un basm tragic precum 'edward scissorhands'.

7/10

raptor
25 Oct 2005, 09:59
poate ca burton ne-a invitat sa gasim 'copilul din noi'.

...sau copilul mort :P din noi...astept cu nerabdare mireasa cadavrului....sau mireasa cadaverica sau cam asa ceva.

.cat despre charlie, cu siguranta nu e cel mai bun film al lui, insa e un film bun :shock: (auzi, taica, ce le zic :w00t: ) 75.

crissy
30 Oct 2005, 11:49
Mama ce de ciocolata in filmul asta!!!..mie mi=a placut desi la sfarsit mi s-a facut o pofta de ciocolata..yami yami...intr-adevar un film bun..Aceasi minunata colaborare Burton-Depp...din care a iesit ceva super bun(si la propriu si la figurat) :D

non
17 Nov 2005, 13:39
:o DE CE FILME IN CARE SE FACE EXCES DE ALIMENTE VA MAI ADUCETI AMINTE ?IN AFARA DE CHOCOLAT.
supersize me?

foarte tare burtonul.

completlyinsane
21 Nov 2005, 19:37
cred ca e printre putinele remake'uri care intrec originalul... este mai colorat decat wille wonka and the chocolate factory,tburton a pus ceva mai mult suflet in film decat mel stuart i se vede pe tot parcursul filmului
e mai multa "magie " in ciocolata din remake decat in original

raptor
09 Dec 2005, 11:13
poate ca burton ne-a invitat sa gasim 'copilul din noi'.

...sau copilul mort :P din noi...astept cu nerabdare mireasa cadavrului....sau mireasa cadaverica sau cam asa ceva.

.cat despre charlie, cu siguranta nu e cel mai bun film al lui, insa e un film bun :shock: (auzi, taica, ce le zic :w00t: ) 75.

.ce prost sunt.
.la a doua vizionare, it all becomes clear.
.raptore, sugi pula. chiar e unul dintre cele mai bune filme ale lui burton. slap yourself with a sturgeon.
100.

Felix
09 Dec 2005, 13:43
in cele din urma insa, cert este ca din poveste pt copii devine poveste de speriat copiii, aplicandu-le 'pedepse' pt pacatele lor si cotind pe un caracter moralizator prea cusut cu ata alba.

Da ? eu l-am vazut cu un pusti si pustiu a ras tot filmul ... nici urma de morala , poate doar pentru noi astia mai batrani , in nici intr-un caz pentru copii . Cred ca deja am inceput sa ma obisnuiesc cu Deep in roluri stranii ( oare a facut vre-un film normal :hmm: ) . Multa ciocolata , un film foaret colorat , la propriu , mi-a dat senzatia de cartoo , e doar senzatia mea . In ansamblu un film bun .

notorious
09 Dec 2005, 22:48
Da ? eu l-am vazut cu un pusti si pustiu a ras tot filmul ... nici urma de morala , poate doar pentru noi astia mai batrani , in nici intr-un caz pentru copii .

daca pustiu' era un monstru... :lol:

Felix
10 Dec 2005, 08:34
Daca el era un mosntru atunci eu sunt unu si mai mare ... era nepotul meu .

A|ma
10 Dec 2005, 09:35
nu l`am vazut :? dar pare dragut si imi place cum joaca Deep

RinTinTin
13 Jan 2006, 16:51
:o DE CE FILME IN CARE SE FACE EXCES DE ALIMENTE VA MAI ADUCETI AMINTE ?IN AFARA DE CHOCOLAT.

La grande bouffe, de Marco Ferreri.

sweet_disaster
01 Feb 2006, 21:39
am vazut filmul cand aveam 1 dispozitie m proasta... mult prea tare... iar johnny, ca intotdeauna, joaca atat de bine! m-a inveselit imediat! dialoguri super, imagini super, actorii f bine alesi :D mi-a placut la nebunie :w00t: