PDA

View Full Version : Daca intelegi asta, pe muzica mea poti sa-ti bati nevasta


Ambra Blu
30 Jun 2005, 01:37
Nil by Mouth
The War Zone
Virgin
Palindromes

BeNnY
30 Jun 2005, 01:46
Palindromes most definitely (nu, nu e definately).

obvious
30 Jun 2005, 16:19
palindromes oricand.
virgin also (although sanse de confuzie exista).
ergo...nevasta...

europe_east
30 Jun 2005, 20:14
detalii, pls! nume de albume, ceva?

Ambra Blu
30 Jun 2005, 21:42
europe_east nu poate sa-si bata nevasta

europe_east
30 Jun 2005, 22:04
am incercat cu google s-o bat si n-a mers.

Ambra Blu
30 Jun 2005, 23:03
Sint drumuri care duc mai sus decit google - but google itself woulda do it, tho' - tocmai in al 7-lea cer al orgasmului prelungit, namely the imdb spot.

BeNnY
01 Jul 2005, 00:09
Palindromes a fost si la TIFF... Nil by Mouth - Gary Oldman.

europe_east
01 Jul 2005, 00:26
got it, got it, excusemoa, ca sa citez dintr-un clasic. :) greu cateodata de ajuns la punctul ala, sa iti bati nevasta adica.

Ambra Blu
01 Jul 2005, 01:20
got it, got it, excusemoa, ca sa citez dintr-un clasic. :) greu cateodata de ajuns la punctul ala, sa iti bati nevasta adica.

2/3 din film i-au trebuit eroului din filmul cu tenta autobiografica al lui Oldman sa isi bata - off camera - nevasta; si asta n-a fost, as far as i can tell, acme-ul acestui film despre o familie disfunctionala, ci secventa in care tinarul isi rupe vena in masina, afara ploua, iar mama sa, la volan, il vegheaza constiincioasa, si pe fundal auzim Frances cu Peculiar Grooves. Desigur, voi puteti sa cautati realismul in continuare la Puiu si Decesul domnului ..., dupa cum l-a botezat un user.

obvious
02 Jul 2005, 12:15
hari kunzru.noise.mai ales memories of decadence.
khidija.
palatul republicii-inundat cu apa.
care mai bate la neveste ?

Ambra Blu
02 Jul 2005, 12:44
TOMA
ORAT
MAGO
ATOM
+
SATOR
AREPO
TENET
OPERA
ROTAS
=
F.U.T.
PE
CINE
CITESTE

Fruit Chan. True Romance. The Cook, the Thief, his wife, and her lover

obvious
04 Jul 2005, 12:39
my own private idaho.
river phoenix.
jonathan coe.
drunken punch-up at a wedding.
bunny suicides.


pax.

Nae
04 Jul 2005, 12:45
jonathan coe.
...
bunny suicides.


pax.

ai nevasta? prinde-i una te rog.

Ambra Blu
04 Jul 2005, 12:45
OK, let us shed some light: aici scriem despre filme unde acte de violenta sint executate in beneficiul sau detrimentul doamnelor.

obvious
04 Jul 2005, 12:51
drowning by numbers.

Longshot
04 Jul 2005, 13:04
tokyo fist. sort of. de fapt, tipa si tipu' se boxeaza reciproc si mai multe smetii (si mai dure) ii da ea lui, dar isi ia si ea, sa-i fie primit.
in godfather mai e talia shire care primeste cu drag urarile de bine de la sot.
si bineinteles, visitor q, cu scenele duioase dintre mamica si fiu.

Airlight
04 Jul 2005, 13:30
OK, let us shed some light: aici scriem despre filme unde acte de violenta sint executate in beneficiul sau detrimentul doamnelor.

nah, its not about that.

its about personal settlements, as it's always w/ you.

Ambra Blu
04 Jul 2005, 13:56
OK, let us shed some light: aici scriem despre filme unde acte de violenta sint executate in beneficiul sau detrimentul doamnelor.

nah, its not about that.

its about personal settlements, as it's always w/ you.

Nope. It is about movies where wives get beaten. And about personal statements.


Kill Bill

Cireasa de pe torturile miresei: Once Were Warriors
Ultra violent, prezinta viata unei comunitati Maori din Noua Zeelanda. Violenta diversificata: domestica, de rasa, sexista. Vi-l recomand pentru cruzimea scenelor complementata de detasarea aproape de studiu antropologic.

Airlight
04 Jul 2005, 14:03
"pe muzica mea poti sa-ti bati.."

Psychology Today, pal.

Even if subconscient.

Ambra Blu
04 Jul 2005, 14:08
"pe muzica mea poti sa-ti bati.."

Psychology Today, pal.

Even if subconscient.

Parazitii, Nici o Problema, 1999, my friend.
Urban literacy, my friend.

Airlight
04 Jul 2005, 14:09
can hardly wait to see it :)

Nightwane
04 Jul 2005, 14:32
Presupun ca se baga si Cut cu curu' p-aici. E totusi cu o nevasta (sau ce natzia ma-sii era aia) cotonogita la pian.

Airlight
04 Jul 2005, 14:35
speaking of which: hanneke. pianizta.

Nightwane
04 Jul 2005, 14:42
nu-i nevasta dar e totusi batuta la cur cu ciocanul de schnitzele: o scrofizda din Gore Gore Girls

Leonard
04 Jul 2005, 15:05
OK, let us shed some light: aici scriem despre filme unde acte de violenta sint executate in beneficiul sau detrimentul doamnelor.
acum e mai clar.

violenþã fizicã(/ºi psihicã): Secretary (bãtaie la fund), Funny Games, Twentynine Palms (uciderea de la sfîrºit), Der Krieger und die Kaiserin, Lilja 4-ever, Visitor Q

violenþã psihicã: von Trier's Dogville, Breaking the Waves, Dancer in the Dark

dar ce þi-a venit cu topicul ãsta? nu erai de acord cu violenþa împotriva femeilor.

bellhop
04 Jul 2005, 15:18
din sublimul Survive Style 5+: poti s-o bati de cate ori vrei, dar sa nu o omori mai mult de cinci ori :)
si/sau: poti s-o bati si s-o omori cat vrei, but don't hire a contract killer! :happy:

MinRep
04 Jul 2005, 19:44
Cred ca "Blue Velvet" exceleaza la capitolul asta (desi in alte domenii... :hmm:).

Cinemania
04 Jul 2005, 23:27
Irreversible :D

europe_east
16 Jul 2005, 16:36
Salutari, mi s-a facut dor de voi si am zis sa va dau binete.

Am vazut "The War Zone": foarte bun mi s-a parut, desi deeply disturbing. In fine, cum altfel poate fi un film realist despre incest. Muzica extraordinara. Si titlul mi se pare foarte potrivit. Chiar asa, sunt foarte putine filme cu acest subiect. Leos Carax are un film, Pola X, parca. Care, daca-mi aduc bine aminte, mi-a lasat o impresie incredibil de proasta, a ceva artificios si pretentios cu orice pret.

Cat despre "Nil by mouth", inca n-am reusit sa-l vad pana la capat... Nici asa cu pauze lungi si dese... Totusi, personaje interesante. (Mi-a adus aminte de personajele lui Tarantino din Reservoir Dogs, gangsterii asa cum sunt ei, cum vorbesc ei cu adevarat, cu trivialitatile de zi cu zi.) Niste muzici interesante si in filmul asta. Mi se pare ca am recunoscut ceva din recomandarile lui Ambra, fie Terranova, fie Telepopmusik, nu mai stiu ce era. As vrea sa stiu si ce e cantecul acela din bar, cu acea stripteuse, la inceput.

Ambra Blu
17 Jul 2005, 15:50
La sfirsitul filmului, pe genericul de final mai exact, este lista cu toate cintecele ce apar pe acest film. De continutul muzical al filmului a fost raspunzator Eric Clapton, iar fata care ti se pare ca aduce a Terranova este d-ra Francis Ashman, fosta chelnerita (si care are mai multe piese in film). Nu s-a scos un OST pentru filmul asta, iar Francis Ashman nu a scos nici un single, album, etc

EgoN
20 Jul 2005, 16:27
a streetcar named desire.
stelaaaa.......

p.s: ma bucur ca am participat cu un titlu la aceasta "filmografie necesara pentru imbogatirea vietii conjugale".

vladvaidianu
20 Jul 2005, 17:10
patul conjugal
the piano

wellington
21 Jul 2005, 18:18
armonia conjugala garantata daca ea poate sa vada cu interes nesimulat alaturi de el taurul furios, iar el poate shi vrea sa vada shi ii mai shi place, kiar la fel de mult ca ei, varsta inocentei.

si apoi, cum sa dai in ea, saraca, uite ca-i o mâna de om!

Ambra Blu
24 Jul 2005, 15:49
I Spit on Your Grave - exploitation flick (nu e ecranizarea dupa romanul lui Vian) mai visceral decit cascadoriile din Kill Bill; o ea tinara scriitoare si secsi este violata de 4 barbati si batuta aspru (scena mai nasty decit in Stray Dogs); apoi ea se razbuna in niste moduri destul de inedite pentru perioada in care a fost facut filmul (ex: ii pune unuia streangul de git in timp ce se iubeau si il ridica in aer)

Leonard
04 Nov 2005, 04:58
în Hot Spot al lui Dennis Hopper: Virginia Madsen.

Ambra Blu
31 Mar 2006, 12:15
The Squid and the Whale - Noah Baumbach

Il asteptam inca de cind Film Comment il vorbea de bine. O poveste despre divort, vazut ca o confruntare intre cei doi parinti, cu victime colaterale - cei doi baieti. Excelent jucat - Laura Linn si Jeff Daniels extrem de bine echipati cu egoismul unor adversari pe unul dintre cele mai dure suprafete de joc, casnicia - economicos cu mijloacele de expresie artistica, deschis la discutii fara sa fie vorbaret si foarte lucid in cauze, efecte si afecte. O singura scena mi s-a parut exagerat de explicativa: fiul cel mare merge la muzeu sa revada confruntarea dintre cei doi monstri marini, calmarul si balena. Daca citeai titlul si cuvintul 'divort' stiai deja cine erau cei doi.

PS: Uman film, net superior lui Sideways in their quest for astute behavioral psychology observations.

Airlight
31 Mar 2006, 16:33
:)

una din cele mai dure suprafete.

Altfel, habar n-am. N-am vazut, n-am auzit.

gionloc
31 Mar 2006, 18:32
The Squid and the Whale - Noah Baumbach

PS: Uman film, net superior lui Sideways in their quest for astute behavioral psychology observations.

cu siguranta...
si cu un Hey you (Pink FLoyd, The Wall, Deluxe Packaging Digitally Remastered, piesa I de pe Discul II) in format plagiat si original!

premii importante la Sundance!