PDA

View Full Version : Batman Begins


Demona
30 Jun 2005, 00:53
Noah, iata ca s-a vazut shi ultima creatzie cu "cruciatu` mascat". Dar parerea mea e ca pana la urma tot Val Kilmer a fost cel mai tare dintre Batman-i. 8) Christian Bale nu prea ishi face rol aici. Ii sta intradevar bine ca Bruce Wayne, dar ca Batman... tzapa! Dar ca de obicei, fanii o sa-l adore. :hmm: SPOILER - Ce a fost mishto la film: s-a bazat mai mult pe partea psihologica. Exemplul cel mai clar aici a fost chestia care a facut-o "The Bat Man" la un moment dat, cand a folosit ultrasunetele, aducand liliecii in orash, dand mare impresie super-natural-freakin`-hero-thingy-goin` on. :w00t: Iar Scare-Crow, bleaaaaaaaah! Adica, nu el, doar faza ca apare atat de putzin in film shi e atat de ushor de invins. :sick:

Shi filmul a avut cateva quote-uri k lumea... 8)

That's about it our new $hit Batman Begins... L-am vazut pe Scare-Crow, urmeaza... The Joker... :sleep:

Denis_stelistu
30 Jun 2005, 10:15
Intr-adevar,dar nu prea ruleaza la noi. :huh:

BeNnY
30 Jun 2005, 11:38
O sa ruleze intr-o saptamana, nu mai plimb topicul sa ametesc lumea.

Nightwane
30 Jun 2005, 19:46
Tot Keaton e Batmanu' cel mai bat! :P

Lady_Skar
30 Jun 2005, 22:07
mai sunt 8 zile! I can't stand it! I feel like I'm taking crazy pills! :w00t:

Demona
01 Jul 2005, 07:30
Bey facetzi deja din tzantzar armasar.... "Uh! 8 zile pana la premiera, da` pe forum se scrie deja de film! Uh, I'm so scared, need to take medication!" Yeah, that's right mother f***ers! I say, EXTRA MEDICATION FOR EVERYONE! Luatzi pastile shi metzi la doctori ca s-a scris topica inainte de filmu` in cinematograf... ca suntem in epoca de piatra shi nu exista internet! Hail to the Cinema shit unde tzi se arunca cu popcorn in fatza, vezi jucarii laser pe ecran shi auzi comentarii despre ultimul album Gutza! Ah, am scris off-topic? Potzi sa crezi?... Cate din mesajele de la topicul asta au fost pana acum... off-topic? But then again... whatever!!!

Lady_Skar
01 Jul 2005, 08:37
uhm... I was taking crazy pills cause I litterally can't wait to see this fucking movie. Nu are nimic de-a face cu faptul ca l-ai vazut inainte de premiera. Kudos to you for screwing with the system.

Chill out.

MAI SUNT 7 ZILE!!! De azi intr-o saptamana o sa stau intr-un scaun sa ma uit la Batman Begins after so freakin long!

Longshot
01 Jul 2005, 08:46
Hail to the Cinema shit (...)

asa e. nu se compara plasma cu sala de cinema. cinci clase peste. :hmm:

Demona
01 Jul 2005, 11:00
....Longshot & Co whatever!!! Da` asha whatever ca nu itzi potzi imagina... de ala de se crapa pamantu` shi tu de ciuda...

Gaandalf
01 Jul 2005, 11:48
Tot Keaton e Batmanu' cel mai bat! :P
Este batmanu' cel mai batman knd se "intoarce" - k pe langa Jack mi s-a parut in penibil ... :sick:

nu stiu de ce dar Batman asta nou imi lasa impresia din ce am vazut pana acum k the cape thing is too long - vezi Incredibles.
uhm... I was taking crazy pills cause I litterally can't wait to see this f*** movie. Nu are nimic de-a face cu faptul ca l-ai vazut inainte de premiera. Kudos to you for screwing with the system.
kudos to what ? ... no need to bother doing that - she's just pissed off!
my advice: don't level ...

latest rumour: Sean Penn to play The Jocker!

M0n0
01 Jul 2005, 14:52
latest rumour: Sean Penn to play The Jocker!
that's a laugh...to play the Joker you need a joker...not an academy award winner...come on...

Lady_Skar
01 Jul 2005, 16:33
latest rumour: Sean Penn to play The Jocker!
that's a laugh...to play the Joker you need a joker...not an academy award winner...come on...

Si Jack Nicholson ce era? :hmm:

M0n0
01 Jul 2005, 17:43
Pe Jack l-am vazut in mai multe filme de comedie decat Sean Penn si Sean nu prea are fatza de comedia...parerea mea...

MinRep
01 Jul 2005, 19:38
latest rumour: Sean Penn to play The Jocker!
hmm... poate isi descopera simtul umorului... :P

Gaandalf
02 Jul 2005, 09:07
latest rumour: Sean Penn to play The Jocker!
hmm... poate isi descopera simtul umorului... :P
cum sa nu ... am vazut cateva secvente sin Interpreter - nu shtiu ce are Sean Penn asta dar parca sufera de ceva knd il vezi cum joaca in film. Sau poate am inebunit eu ... :shock:

KORBEN
02 Jul 2005, 09:37
mai oameni buni, mai incet cu mancatu d p jos
nu face bine
inceputu lu batman e unu din cele mai ba shite prequeluri ever
jeg cu pretentii psihologice
gsus fu CKin krist
batman nu e nu a fost si nu va fi vreodata dramoleta psihologica

MinRep
02 Jul 2005, 14:50
latest rumour: Sean Penn to play The Jocker!
hmm... poate isi descopera simtul umorului... :P
cum sa nu ... am vazut cateva secvente sin Interpreter - nu shtiu ce are Sean Penn asta dar parca sufera de ceva knd il vezi cum joaca in film.
:lol: :lol: :lol:
N-ai innebunit...

ATB4FOREVER
04 Jul 2005, 16:02
[quote="Demona"]Noah, iata ca s-a vazut shi ultima creatzie cu "cruciatu` mascat". Dar parerea mea e ca pana la urma tot Val Kilmer a fost cel mai tare dintre Batman-i. 8) Christian Bale nu prea ishi face rol aici. Ii sta intradevar bine ca Bruce Wayne, dar ca Batman... tzapa! Dar ca de obicei, fanii o sa-l adore. :hmm: SPOILER - Ce a fost mishto la film: s-a bazat mai mult pe partea psihologica. Exemplul cel mai clar aici a fost chestia care a facut-o "The Bat Man" la un moment dat, cand a folosit ultrasunetele, aducand liliecii in orash, dand mare impresie super-natural-freakin`-hero-thingy-goin` on. :w00t: Iar Scare-Crow, bleaaaaaaaah! Adica, nu el, doar faza ca apare atat de putzin in film shi e atat de ushor de invins. :sick:

Da ai dreptate Val Kilmer a fost cel mai bun Btman. Batmobilul e totuSI misto un hibrid intre Hummer si un tab, iar scenariul e foarte inedit !!! :w00t:

ATB4FOREVER
04 Jul 2005, 16:10
Bey facetzi deja din tzantzar armasar.... "Uh! 8 zile pana la premiera, da` pe forum se scrie deja de film! Uh, I'm so scared, need to take medication!" Yeah, that's right mother f***ers! I say, EXTRA MEDICATION FOR EVERYONE! Luatzi pastile shi metzi la doctori ca s-a scris topica inainte de filmu` in cinematograf... ca suntem in epoca de piatra shi nu exista internet! Hail to the Cinema shit unde tzi se arunca cu popcorn in fatza, vezi jucarii laser pe ecran shi auzi comentarii despre ultimul album Gutza! Ah, am scris off-topic? Potzi sa crezi?... Cate din mesajele de la topicul asta au fost pana acum... off-topic? But then again... whatever!!!

deci : TE DOARE ROMANESTE ?
ITI TRECE ROMANESTE !
ALGOCALMIN !!!!!!
:w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t:

Gaandalf
04 Jul 2005, 16:15
nici nu am citit tot postul si mi-a venit sa :sick:
unii shtiu de ce ... :sick:

GhitzaCartitza
04 Jul 2005, 23:29
This is not another Batman movie! Acesta ar terbui sa fie sloganul cu care sa vina filmul. In primul rand e cel mai bun din serie. In al doilea rand celelalte filme Batman ar trebui aruncate intr-un sertar si uitate. Relanseaza imaginea razbunatorului negru. Superfilm!!! O sa ma duc sa-l vad si la cinematograf. Merita. E mai bun decat Spiderman 1+2 puse unu' peste altu'.

Lady_Skar
08 Jul 2005, 16:13
Lady_Skar's huge ass review of Batman Begins

or how I learned to stop worrying and love the Bale ;)

Dupa 3 saptamani de asteptare dureroasa, in sfarshit am vazut Batman Begins! Aceasta fiind prima premiera, a doua fiind vizitarea cinematografului Cinema Pro unde nu am mai fost niciodata. Very nice. Din pacate locul meu era chiar langa niste "teenagers" care vensiera l;a film doar pentru ca aveau bilete gratis. Dupa ce le-am ascultat the non-sensical bullshit coments din timpul reclamelor, am avut, slava domnului, prezenta de spirit sa ma mut naibii de langa ei.
Anyway... Prima parte a filmului, cea care ne-a prezentat maturizarea si educarea tanarului Wayne, s-a derulat foarte bine. Desi ma cam plictisisem sa tot aud cuvantul "fear", am pricipit ce a pricipit si Wayne. Mi-a placut scena cu ucigasul presupus, desi stiam ca nu o sa-l ucida.
Anyway, Bale as Batman was one scary bugger! Cel mai intimidant element insa nu era costumul sau the kick ass persona... ci vocea! Vocea aia aproape nu era umana.
I swear to god...
Swear TO ME!
Daca eram eu in locul lui Flass ii ziceam lui Batman tot, pana si ziua aia in care am furat o caramea. Anything!
Toti actorii si-au facut treaba foarte bine dupa parerea mea. Chiar si Ken Watanabe, ati observat ca nu a clipit deloc!? Una dintre cele mai bune scene a fost aceea in care Gordon ii zice intruna lui Bruce: "It's okay. It's okay". In comics de fapt nu a fost gasit niciodata ucigasul sotilor Wayne. Asta m-a enervat nitel, pentru ca si ucigasul trebuia sa fie un simbol al nedreptatilor din lume, just a punk with a gun. Dar ma bucur ca Goyer s-a descurcat si nu i-a oferit lui Bruce sansa de a-l ucide. And he would've done it too! Sunt sigura de asta. Chiar si in comics, singurul om pe care batman l-ar ucide in sange rece este tipul care i-a omorat parintii. Nici pentru Joker, who's pulled some shit de care nici nu aveti habar!, Batman wouldn't cross that line. Si daca tot am ajuns la subiectul asta...
Most awsome line in the movie:
"I won't kill you... but I don't have to save you."
YA DAMN SKIPPY! El s-a urcat in tren, el a aruncat in aer tot orasul. He should suffer the consequences! You're so tough... save yourself! Plus ca Bale il ucisese deja odata pe Ra's. :D
Caine a fost superb in rolul lui Alfred! Si el si Bale au avut o chimie intre ei! Cuplul meu preferat din film. Murphy pe post de Crane a fost bun pentru ca de fiecare data cand il vedeam, I wanted to smack the fool! Avea un aer inteligent, dar si creepy in acelasi timp.
Scenele de lupta au fost confusing, si se vede ca Nolan nu este regizor de filme de actiune dar ma asteptam la asta. Din pacate filmul nu ascapat de unele clisee tipice ale filmelor de actiune: car chases, fight sequences, big ass explosions. Unghiul romantic a fost stupid si prozaic si nu mai zic nimic. ;)
A doua chestie care m-a enervat la film a fost the plot cu microundele, which BTW nu pot sa treaca prin metal. Deci cum naibii au ajuns la apa din conducte?

Anyway. I love the Bale, and the Bale did good. :)
Tre sa mai vad filmul de cateva ori.

kali
08 Jul 2005, 19:50
SUBSCRIU.
Cred ca scenele cu batai s-au vrut "neglijente", mai brute, fara nimic explicit si filmare haotica, pentru ca pt asta a fost format Batman k luptator. Atac rapid, fara drept la replica.



MAN! I sound like a true fan! :shock:
Sunt oarecum sceptica in ceea ce priveste rolul lui Liam.Parca prea o da pe "taticul-initiator"(vezi SI Kingdom of heaven) :sleep:

Longshot
08 Jul 2005, 22:16
Cel mai intimidant element insa nu era costumul sau the kick ass persona... ci vocea! Vocea aia aproape nu era umana
asta mi-a placut si mie. semana foarte mult cu vocea lui Conroy.
Caine a fost superb in rolul lui Alfred! Si el si Bale au avut o chimie intre ei! Cuplul meu preferat din film. Murphy pe post de Crane a fost bun pentru ca de fiecare data cand il vedeam, I wanted to smack the fool!
la plusuri in ce priveste actoria l-as lua de guler si l-as arunca mai degraba pe tom wilkinson care a bagat la greu materiale in ce priveste atitudinea si accentul de mafiot.

Lady_Skar
08 Jul 2005, 23:05
Da, chiar am ras la faza aia cu: "What, no gun? I'm insulted".

aditza2004
12 Jul 2005, 01:08
un film ffff slab...si f plictisitor...adversarul lui Batman a fost prea slab...fata lui batman nu prea a aparut deloc...decat la final cand ii da un pupic....singurul plus al filmului este Batmobilul :w00t: ...nota 4/10

Faenor
13 Jul 2005, 06:56
Schimba cu totul directia franchisei Batman si nu in rau-pe langa faptul ca avem o puzderie de actori buni care s-au inghesuit sa joace in filmul lui Nolan si care toti se achita de sarcina onorabil(un plus pentru Michael Caine si Freeman) mai avem si o atmosfera mult mai sumbra, actiune mai realista (desi cum s-a spus deja uneori haotic filmata-as zice si eu ca it's on purpose) si abandonarea stilului pastisa care merge o data de doua ori la Burton, dar cu siguranta nu l-a ajutat pe Schumacher.
Se vede ca Nolan s-a simtit bine facand acest film: cine altcineva ar fi ales din galeria "railor" din Batman pe unul destul de obscur ca Scarecrow? Cand ai ocazia sa te joci cu imagini halucinanate si perceptii tulburate nu renunti asa usor... ;) . Gothamul arata credibil, isi pierde insa aerul de comics din primele filme, cu toate ca seamana mai mult cu cel din serialul animat original, geneza personajului este interesant urmarita si sunt punctate bine momentele esentiale(Batman e la urma urmei alaturi de Hulk deliciul regizorilor care vor sa ofere ceva profunzime psihologica unei povesti cu superoi pentru ca se preteaza :D ),legatura din final cu seria initiala sau cu un potential film doi new franchise-personajul Joker sugerat-da bine , una peste alta se vede ca atunci cand a cerut mana libera Nolan a stiut ce face si studiourile la fel cand nu s-au amestecat prea mult. Love story-ul ofilit rau, dar n-as zice ca din pricina lui Holmes, ci din inconsistenta personajului croit in scenariu

Gaandalf
16 Jul 2005, 07:32
De departe cel mai bun film al verii si asta o spun pentru ca in materie de blockbusters that's pretty much it...
M-am dus la film sceptic asta pentru ca mi-era frica dupa cum peste tot inevitabil am citit cum ca filmul nu e asa bun. Filmul a inceput bine, in plina miscare, murdar, intunecat cu lux de detalii care au lipsit in ecranizarile precedente. Totusi aparitia tarzie a lui Batman a fost compensata cu durata filmului de 2ore 20min.
Desi toata lumea a fost impresionata de acel flux de mari actori pe mine m-au impresionat doar cativa: Bale a fost perfect in rolul lui Bruce si flawless :P in rolul lui Batman. Gary Oldman a adus acel sentiment de honest cop yet useless in a town infected with corruption. Katie Holmes a fost mai mult in offside, Michael Caine preia rolul lui Alfred asa cum trebuie. Lucius Fox nu stiu daca apare si in comics dar Morgan Freeman l-a facut believable.
Scare Crow - desi a avut un rol mai mult episodic a placut mult prin aerul sau de inteleigenta care denota o oarecare urma de superioritate care inspira frica implicit.
Liam in rolul lui Ra's ah Gul - okay. Are acelasi rol de mentor (stiti voi care) dar cu o inclinatie spre deceptie si anarhie.

The gadjets - sunt aproape de realitate, nimic nu este exagerat, prea shiny si prea avansat. The batmobil - unic, fara neoane rosii sau orice alte luminite care sa ii dea un aer cheesy & really cool. Chiar si on board computer este simplu - nothing too fancy!
I had a thing with the apparently long cape, i saw the movie and it turned out great si Bale as Batman a fost excelent numai prin non-human yet bad ass creature of the night like voice pentru ca la capitolul "fight scenes" filmul e cam sarac in detalii. Povestea celei de-a 2 a 1/2 a filmului a fost ok dar m-a deranjat judecarea criminalului sotilor Wayne si uciderea acestuia. El trebuia sa ramana motivatia lui Bale de a lupta de partea binelui. Imaginea azilului Arkham lasa de dorit - unde este acea imagine intunecta, gotica a azilului plina de infractori care mai de care pe care o vedeam in benzile desenate si in seria TV ?

Desi eram sceptic in privinta lui Goyer - m-a surprins placut sa aud niste replici precum: SWEAR TO GOD, It's okay, it's okay! ... I won't kill you... but I don't have to save you ... si "you haven't given up on me have you Alfred ? NEVER" si Murphy cu: "It's THE BAT MAN!". The Batman Theme: some scary mother! DARK & FLWLESS!

at the bottom of the line - the best ...

V_Rossi
16 Jul 2005, 12:44
mi-a placut... ce pot sa spun ... merita vazut la cinema .. PRO .. eventual :D ... au o super sonorizare ;) ... Va doresc vizionare placuta :)

MooShu
16 Jul 2005, 15:00
Batman Begins e ,dupa parerea mea,cel mai bun de pana acum.Chiar daca inceputul poate plictisi pe unii, pe parcurs isi avant spre unul din cele mai bune filme ale verii.Christopher Nolan (am vazut si Memento si pot spune ca mai a evoluat) creeaza un Goth(ief)am corupt si depravat unde il plaseaza perfect pe lordul crimei, Tom Wilkinson(Falcone).
Christian Bale i se potriveste rolul de justitiar de minune.Oricum mult mai bun decat precedentul,George Clooney.
Katie Holmes desi vrea sa para o avocata care incoruptibila care lupta cu indarjire impotriva crimei, nu o arata.Am vazut-o si in First Daughter si in Dawson's Creek unde imi place mai mult.
Morgan Freeman: l-am vazut si in Unleashed unde interpreteaza rolul unui batran orb care il "adopta" pe Danny. (desi este actorul meu de suflet) cu parere de rau spun ca a inceput sa accepte roluri "minore" si nu imi place.
Cillian Murphy (Scare Crow ) - sincer m-a bufnit rasul.Nu e tipul care sa-l pui sa interpreteze rolul unui "bad guy"
Anyway,filmul este mult mai "real" decat precedentele.Sa vedem ce o sa iasa din Batman 6.

wellington
16 Jul 2005, 22:15
cred in schizoidia eroului de banda desenata. pana acum, toti eroii de comics din filme mi-au parut mult prea schematici si mult prea sanatosi la cap. îmi ziceam dÃ*nd din umeri: asta-i genul!
in sfarsit, nolan aduce psihoza shi dementa in batman, aduce justificarea realista a tuturor lucrurilor pe care le face si a "uneltelor" batmanice. daca mi-a placut dementa din "memento" shi din "insomnia" (mai ales), acum il pot declara pe nolan salvatorul lui batman. dupa ce l-am vazut scufundandu-se alaturi de robin in kistch jalnic si incoerent in mâna lui joel schumacher, eroul revine, shi inca chiar de inceputul povestii. (o fi o moda lansata de lucas?).
christian bale, cu fata lui de anti-star, e la el acasa in film, are farmec shi innebuneste frumos. katie holmes imi pare stearsa si fara personalitate. (si chiar toate femeile lui cruise trebuie sa fie si iubitele lui batman?). gary oldman m-a surprins (din nou) placut, nu si morgan freeman care conduce vesnic aceeasi miss dasy, fiind cuminte si de nadejde alaturi de eroul principal. michael caine stie sa faca o bijuterie dintr-un rol mic: batrinul cu privire de filosof, cu umor special si care e si el destul de dement incat sa intre in viata dubla a mostenitorului. liam neeson însa pare un jedi ce aluneca de partea raului. (iar lucas!)

si ma mai bucur ca acum in sfarsit stiu unde a invatat milionarul sa se catere pe pereti si sa se bata. pana acum, se parea ca moartea parintilor il invatase tot, asa, ca prin minune.

astept cu nerabdare viitorul film al lui nolan, "the exec", care e un proiect de familie (scenariul e scris de un var, cel ce a nascocit "memento", si se pare ca joaca unchiul).

MooShu
17 Jul 2005, 14:15
cred in schizoidia eroului de banda desenata. pana acum, toti eroii de comics din filme mi-au parut mult prea schematici si mult prea sanatosi la cap.
Ce parere ai atunci de Transformers? Spielberg va face un film dupa benzile desenate si va fi lansat pe data de 4 iulie 2007

wellington
17 Jul 2005, 17:26
MooShu scrise putin mai devreme:

Ce parere ai atunci de Transformers? Spielberg va face un film dupa benzile desenate si va fi lansat pe data de 4 iulie 2007


voi fi cât se poate de onest în räspuns: faptul cä michael bay are de-a face muuuult cu acest proiect, ma face sa suspectez faptul ca filmul va avea incasari mari si aport artistic zero.

Scorpion
19 Jul 2005, 07:34
SUPER filmul . Unul dintre cele mai bune pe care le-am vazut anul asta si pe de parte cel mai bun din seria Batman dupa parerea mea.

Mi-a placut ca a recreat perfect acea atmosfera intunecata prezenta in desenele animate cu Batman. Christian Bale il joaca bine atat pe Batman cat si pe Bruce Wayne si sunt sigur ca va face o treaba buna si in continuarile ce vor aparea
Mi-a placut cel mai mult faza cu liliecii pe care ii aduce cu ultrasunete pt a distrage atentia fortelor speciale si noul Bat-mobil.

i_matei
23 Jul 2005, 14:51
Super film...
Total diferit fata de celelalte Batman-uri de pana acum...
Dispare aproape orice legatura intre benzile desenate si productia Batman...
Cel mai tare actor din tot filmul mi s-a parut Liam Neeson.
Un film cu adevarat bun

Nightwane
23 Jul 2005, 22:50
Dispare aproape orice legatura intre benzile desenate si productia Batman...


si asta e bine...de ce?

i_matei
24 Jul 2005, 03:38
Pentru ca e ceva nou in seria ecranizarilor de benzi desenate... nimeni pana acum nu a avut curajul sa modifice ceva din ideea de cartoon-style-movie. Devenisera un cliseu toate aceste filme, acest gen atingand apogeul cu "Sin city".
"Batman: begins" nu are absolut NICI o legatura ca stil cu predecesorii sai. Orasul cel putin si-a pierdut total acea aura intunecata, specifica Gotham-ului... e un oras ca oricare altul. Acum atentia este concentrata asupra dezvoltarii si evolutiei personajului principal magnific interpretat de Bale. Mi-a placut si faptul ca se ofera o explicatie credibila pentru aparitia personajelor negative din celelalte filme...
Sincer sper sa nu mai existe nici o continuare, filmul asta e prea bun sa fie stricat cu vreo idee comerciala tipic holywoodiana.

Nightwane
24 Jul 2005, 08:37
Orasul cel putin si-a pierdut total acea aura intunecata, specifica Gotham-ului... e un oras ca oricare altul.

si asta e bine...de ce?

Mi-a placut si faptul ca se ofera o explicatie credibila pentru aparitia personajelor negative din celelalte filme...

si asta e bine...de ce?

filmul asta e prea bun

nu.

Gaandalf
25 Jul 2005, 06:21
Dispare aproape orice legatura intre benzile desenate si productia Batman...
esti prost
Orasul cel putin si-a pierdut total acea aura intunecata, specifica Gotham-ului... e un oras ca oricare altul.
ce film ai vazut "frate!" ?
filmul asta e prea bun
de acord
si asta e bine...de ce?
de ce tot intrebi ? daca nu debita atata aveai unda verde dar nu e cazul ...
ai vazut Batman & Robin ? Begins e film de oscar pe langa latura aia ...

Nightwane
25 Jul 2005, 09:50
ai vazut Batman & Robin ? Begins e film de oscar pe langa latura aia ...

B&R e cu Uma :love: . B.B. e cu Katie Holmes :sick: . Un punct in plus pt. voma de B&R :P

Gaandalf
25 Jul 2005, 12:02
B&R e cu Uma :love: . B.B. e cu Katie Holmes :sick: . Un punct in plus pt. voma de B&R :P
Holmes a fost umplutura - i admit, Uma inedita dar tot mai mult mi-a placut Michelle in Returns care a fost aseara la proST cinema

Nightwane
25 Jul 2005, 12:56
Holmes a fost umplutura - i admit, Uma inedita dar tot mai mult mi-a placut Michelle in Returns care a fost aseara la proST cinema

era vorba de bunaciunile din B&R nu de bunaciunile din B:R :P

KORBEN
27 Jul 2005, 22:51
Pentru ca e ceva nou in seria ecranizarilor de benzi desenate... nimeni pana acum nu a avut curajul sa modifice ceva din ideea de cartoon-style-movie.
e bine sa admiri initiativele curajoase
dar e rau sa confunzi curaju cu imbecilitatea

Devenisera un cliseu toate aceste filme, acest gen atingand apogeul cu "Sin city".
apogeul, climaxul, apoteoza, perfect de acord
la faza cu cliseu as zice ca emai degraba vorba de "regulile genului"
"Batman: begins" nu are absolut NICI o legatura ca stil cu predecesorii sai.
asta nu e rau. ca idee
Orasul cel putin si-a pierdut total acea aura intunecata, specifica Gotham-ului... e un oras ca oricare altul.
asta e absolut tot rahatul si jegul posibile
Acum atentia este concentrata asupra dezvoltarii si evolutiei personajului principal magnific interpretat de Bale.
care nu intereseaza p absolut nimeni, doritorii de dramolete psihologice n-au decat sa vada 21dgrame
Mi-a placut si faptul ca se ofera o explicatie credibila pentru aparitia personajelor negative din celelalte filme...
la un film facut dupa benzi desenate u;ltimul lucru care conteaza e credibilitatea
Sincer sper sa nu mai existe nici o continuare,
"regizata" de nolan
filmul asta e prea bun sa fie stricat cu vreo idee comerciala tipic holywoodiana.
:(( :shock: :D :D :D :D :D :shock: :huh:

raptor
28 Jul 2005, 00:48
.bifez un nou caca pe marile noastre ecrane. ce noroc k nu trebuie sa paltesc biletul la cinema.
.evident e mai bun decat carnatii lui Schumacher :lol: :lol: :lol: si am vazut nenicule si fantoma de la opera---- :lol: dar pentru asta nu-ti trebuia mare talent(ba chiar deloc), si evident 20.000 de leghe sub Burton. Sperietoarea de Ciori si ala Ras-Nu-stiu-Cum sunt la fel de inspaimantatoare ca o vizita la un petting zoo; Bale e prost ca Wayne si catastrofal ca Batman;cuplul Bale-Holmes e nepotrivit cel putin, era mai pedofilo-lovable gagica in vremurile ei de Dawson's Creek; Batman e fix ca Spiderman si ca (F)Elecktra si ca alti supereroi din ultimii 2-3 ani, adica :sleep: , orice urme de placere cinematografica sunt sugrumate in cele cam 2 ore de bum-bum tac-pac FX.
ETERN PENIBIL: filmul in sine.
ETERN IMDB: existenta unui topic "Good Movie?" -in josu' paginii http://www.imdb.com/title/tt0372784/

ArsDeViu
08 Aug 2005, 15:27
Mult zgomot pentru nimic. Cui i-a placut foarte bine, cui nu i-a placut si mai bine. Pe mine m-a lasat rece filmul asta.
Nu era nevoie de un prequel. Ce s-a explicat despre trecutul lui B Wayne a fost in Batman Forever. Trebuia lasat asa.
Batman trebuia adus in atentia fanilor cu o continuare sau cu un Frank Miller's "Dark Knight Strikes Again"; Joeh Loeb's "The Long Halloweeen" ; "Batman Beyond" sau de ce nu, "Batman Vs Superman".

Avand in vedere ca Nohlan a regizat filme ca Insomnia, Identity si Memento trec cu vederea ca nu are nici o treba cu scenele de lupata (penibile), urmarire Thumbler'ului pe autostrada (la fel de penibila).
Coloana sonora masacrata.

crissy
09 Aug 2005, 07:35
Pai nu mi se pare ff rau filmul..chiar destul de bun..numa cam putina actiune..distributia a fost de zile mari cu Bale in frunte care i-a jucat bine si pe Batman si pe Bruce...lui Michael Caine is s-a potrvit bine rolul lui Alfred...si sa nu mai zicem de Gary Oldan care ii un actor clasa1...si Morgan freeman nu s-a lasat mai prejos...Holmes nu m-a incantat..da ce sa facem...mi se pare un Batman destul de Bun asta lui Nolan...sa nu uitam stadiu in care l-a lasat Joel S. cu george Clooney-sucks:))

Gaandalf
09 Aug 2005, 20:15
Coloana sonora masacrata.
cacao cu lapte ...
the batman theme ... este impermeabila!

ArsDeViu
09 Aug 2005, 21:05
Impermeabila? A fost un fel de Titanic. Nici nu se compara cu originalul theme. Singer de ce nu schimba theme-ul de la Supes. Baiat cu cap.

Gaandalf
11 Aug 2005, 08:46
Impermeabila? A fost un fel de Titanic. Nici nu se compara cu originalul theme. Singer de ce nu schimba theme-ul de la Supes. Baiat cu cap.
Singer continua seria ...
Nolan a reinventat-o ...

*Oricum Superman este mult asteptat si ma bucur ca nu a schimbat nimic. Urmaresc smallvile ptr ca o sa aiba legatura dupa cum foarte bine shtii ca Singer colaboreaza cu "baietii" care fac Smallville ...

tornado_x
18 Aug 2005, 10:37
...adversarul lui Batman a fost prea slab...

Asta chiar a fost cam nashpet, a avut cam putine aparitii in film, cam nepotrivit actorul. :?

Gaandalf
18 Aug 2005, 12:20
...adversarul lui Batman a fost prea slab...
Asta chiar a fost cam nashpet, a avut cam putine aparitii in film, cam nepotrivit actorul. :?
au fost 3 adversari - if u count them :
Ra's Al Ghul
Scarecrow
Carmine Falcone

asa ca fapt divers ...

tornado_x
18 Aug 2005, 12:26
Vorbeam de Scarecrow.........da tot au avut prea putine aparitii si ceilalti. :x

radu83
19 Aug 2005, 16:59
e si normal sa se intample asa.

accentul trebuia sa pice pe felul in care bruce wayne a devenit batman, si intamplator asta s-a si obtinut.

Gaandalf
19 Aug 2005, 18:01
e si normal sa se intample asa.

accentul trebuia sa pice pe felul in care bruce wayne a devenit batman, si intamplator asta s-a si obtinut.
my point exactly ...

constantine
20 Aug 2005, 19:55
e cel mai tare in serie dar se putea si mai bine

ATB4FOREVER
21 Aug 2005, 00:03
PUTEM SPUNE CA ANUL 2005 A FOST ANUL FILMELOR SURPRINZATOR DE INTUNECATE, MA REFER IN SPECIAL LA "B. b." SI "S.W. ep. 3". LA "S.W." DESI STIAM POVESTEA FILMULUI TOTUSI M-A SURPRINS PARCA MANIERA IN CARE ANAKIN A TRECUT LA SITH, ATUNCI CAND I-A TAIAT MANA MAESTRULUI ALA NEGRU DIN FILMUL ALA CU RECHINI SANGEROSI.
SI LILIACUL A FOST MAI INTUNECAT DECAT DE EXEMPLU VAL KILMER SAU KEATON. ;)

Gaandalf
21 Aug 2005, 12:34
PUTEM SPUNE CA ANUL 2005 A FOST ANUL FILMELOR SURPRINZATOR DE INTUNECATE, MA REFER IN SPECIAL LA "B. b." SI "S.W. ep. 3". LA "S.W." DESI STIAM POVESTEA FILMULUI TOTUSI M-A SURPRINS PARCA MANIERA IN CARE ANAKIN A TRECUT LA SITH, ATUNCI CAND I-A TAIAT MANA MAESTRULUI ALA NEGRU DIN FILMUL ALA CU RECHINI SANGEROSI.
SI LILIACUL A FOST MAI INTUNECAT DECAT DE EXEMPLU VAL KILMER SAU KEATON. ;)
cum pula mea ai aterizat tocmai aicea mah ?
bah nene pleaca si lasa-ma cu comentarii d'astea

:sick:

Essor Nougier
27 Aug 2005, 00:22
Dupa ce Keaton a adus pe ecrane un pisoias, topit dupa the leading lady si vorbind despre copilarie, iar Kilmer si-a adaugat the "permanently high" touch, Bale chiar joaca un Batman. As far as I know, e primul.

Greseste, spun eu, in momentul in care il construieste "prea moale" pe Bruce Wayne. Un pic pasiv, pierdut, melancolic, inca copil chiar si la sfarsit.

In rest, personajele sunt bine jucate dar neimportante. Alfred face exceptie, adaugand motivul aristocratic. Rutger Hauer, ca de obicei, prea putin folosit.

Comica rezolvarea conflictului scarecrow. But we all know how tough miss holmes can be.

Atmosfera cand excelenta cand pe langa, insa nici un moment ridicola ca in celelalte batmanuri. Nici macar in templul de pe muntele oh-so-initiatic.
Gotham ziua foarte bine gandit si colorat. Gotham noaptea, in momentul raspandirii gazului, nu este nici gri nici negru, ci spre galben plumburiu si asta strica totul.

Luptele, spre deosebire de ceea ce credeti voi, sunt foarte bine realizate. In sfarsit nimic coregrafiat, si nu incaseaza nimeni serii interminabile pentru a reveni cu un punch-line. Ar fi putut sa fie mai haotic, mai brutal, insa bine ar fi fost daca ar fi filmat mai mult din spatele personajului, luptele, caci cele cateva cadre care sunt intr-adevar filmate asa au exact efectul pe care probabil il dorea regizorul de la intreaga secventa: un batman care prin frica, haos si violenta devine mai mare, mult mai mare decat cei cu care lupta.

Personajul guraliv - negativ doream sa spun, Liam oh-my-fucking-god-i'm-a-jedi-and-I-can-jump-from-movie-to-movie Neeson, face un rol execrabil, cu expresia de "I'm sorry", sau, mai bine, "I'm the sorry" in permanenta afisata. Iar tonalitatea vocii si-ar fi gasit locul intr-un Harry Potter, aici nu. "I'm going to bore you to death by talking about sacking Rome" - big no-no.

Si ca tot ma aflu la capitolul voci, we got a winning voice here. Cum spuneam insa mai devreme, spre sfarsitul filmului, parte din sonoritatea rece, sexuala si agresiva a barbatului ar fi trebuit sa se scurga in vocea plina de aroganta calculata a tanarului. Cos it's a "becoming" movie. Insa recele natural din ochii lui Bale compenseaza foarte mult.

Katie Holmes. Girl-next-door opposite Batman? What were they thinking? And he doesn't fuck her? Batman Begins: Origins Of A Wuss.
De fapt, arata bine langa Bale, insa nu si in rolul de procuror. Iar sfarsitul? "I do want to sleep with you Bruce, honest, but the director said he wants to score..I mean, win one for womankind".

Pana la urma, greselile mari sunt galben plumburiu noapte in Gotham, si costumele ninja. When in Rome, don't act like the ninjas.

Iar Liam Neeson, ma astept ca monsieur mentorul pedant sa-si foloseasca puterile jedi ca sa apara, inoportun, si in alte parti.

st3fan
27 Aug 2005, 09:35
Am apreciat acest film pentru ca Batman a fost mult mai apropiat de realitate, chiar uman din multe puncte de vedere, nu a ramas un personaj desprins din benzile desenate cu tot cu puterile sale supranaturale,(gen superman)astfel filmul avand o nota mai mult realista decat fantastica, relatia dintre spectator si protagonist creandu-se pe niste baze psihologice foarte puternice.

Rumpelstintzkin
27 Aug 2005, 11:03
Am apreciat acest film pentru ca Batman a fost mult mai apropiat de realitate, chiar uman din multe puncte de vedere, nu a ramas un personaj desprins din benzile desenate cu tot cu puterile sale supranaturale,(gen superman)astfel filmul avand o nota mai mult realista decat fantastica, relatia dintre spectator si protagonist creandu-se pe niste baze psihologice foarte puternice.

Da si mie mi-a placut mai mult filmul asta decat "esecul " Batman & Robin; C. Nolan creeaza un Batman mult mai agresiv si mai impunator filmul avand asa cum ai zis si tu o nota mai realista. Dar si efectele speciale nu s-au lasat mai prejos , ex. secventele care redau inhalarea acelui gaz care creea acea "frica" ; costumele. Ce nu prea semana cu celelalte filme, ar fi orasul Gotham care nu mai apare atat de sumbru gen gothic ci apare parca un pic mai gen metropola in plina miscare. Atat ar fi de criticat la film orasul. Dar si chestia asta ar fi salvata de acel tren suspendat.

st3fan
27 Aug 2005, 11:07
Sper doar ca urmatorul Batman sa fie exceptia care confirma regula conform careia continuarile sunt inferioare originalelor.