PDA

View Full Version : Mel Brooks


MinRep
12 Jun 2005, 15:10
OK, inca nu a murit si filme tot mai face, dar eu zic ca merita un loc aici... Unul dintre cei mai controversati cineasti, in ochii unora realizatorul celor mai mari parodii si a unora dintre cele mai bune comedii, in ochii altora, un farseur, profitor de pe urma dorintei de entertainment a publicului sau - pentru o categorie insemnata - un regizor pur si simplu prost. Dar fiindca eu il vad din prima perspectiva, va cadorisesc cu un TOP 5 si - sper - dau drumul la o discutie:

1. Silent Movie
2. Young Frankenstein
3. High Anxiety
4. History of the World: Part I
5. Spaceballs

+bonus: To Be Or Not To Be



Later edit: trebuie sa o amintim aici si pe sotia lui Brooks, Anne Bancroft, care tocmai a trecut in nefiinta (:(). Ah, the things they used to do! :((

notorious
12 Jun 2005, 15:35
mai fac eu o categorie: cei carora lise rupe de mel brooks. :P n-am vazut prea multe filme de la el. 'spaceballs' a fost mai de doamne-ajuta (pula de pe pieptul lui rick moranis, forta fie cu el ! :lol:), 'barbati in izmene' gargara, 'high anxiety' pur si simplu not funny (crima de sub dus sa zicem ca mai e ceva...), am rezistat la el pana cand am comutat pe hbo la 'zoolander', iar 'dracula - dead and loving it' a fost doar stupidly funny (meant to be, i suppose)... :D

Pitbull
12 Jun 2005, 15:39
...in ochii unora realizatorul celor mai mari parodii si a unora dintre cele mai bune comedii, ...
Printre "unora" încadrându-se eu, tu si-o umbrelä (umbrela = Nae Caranfil)
in ochii altora, un farseur, profitor de pe urma dorintei de entertainment a publicului ...
Trist, dar adevärat, în ultimele douä decenii (cam dupä "History of the World Part One" încoace.
...sau - pentru o categorie insemnata - un regizor pur si simplu prost.
Ba p-a mä-tii! (A mä-sii lor, nu a ta, evident.) Prosti sunt ei. Omul STIE MESERIE, ce mai! Meserie LA PATRAT, cum o dovedeste însäsi formula folositä pentru parodii.

Deci, din nou, topul meu:

1. "Young Frankenstein"
2. "High Anxiety"
In ansamblu, e mai inteligent, mai profund, mai analitic si cu un nivel de generalizare mai mare decât "Young Frankenstein". Dar, pentru mine cel putin, densitatea de umor suprem pe metru de peliculä din "Young..." e neegalatä.
3. "Silent Movie"
Cred - poate gresesc, dar, mä rog... - cä aici principala hibä e o fatalitate: fiind o parodie a genului comic, ajunge la un soi de redundantä (unt pe unt), sau auto-anulare (umor versus umor). Desigur, asta nu distruge filmul, dar... pentru mine, mäcar, i-a mai tocit incisivitatea, în ansamblu.

... (distantä valoricä)

4. "Spaceballs"
5. "History of the World: Part I"
"History..." are unele poante de un umor mult mai inteligent, inspirat si savuros - my favorite: "Last Supper" - dar, în ansamblu, e mult mai dezlânat decât "Spaceballs", mai inegal, plin de burti si lungimi - si, dä-o-n mä-sa, PREA MULTE pishäri, bäsini si labe!

...(idem deasupra)

6. "Robin Hood - Men In Tights"

Later edit: trebuie sa o amintim aici si pe sotia lui Brooks, Anne Bancroft, care tocmai a trecut in nefiinta (:(). Ah, the things they used to do! :((
In ETERNITATE, nu în "nefiintä". R.I.P. She was one hell of a LADY!

Airlight
12 Jun 2005, 15:42
mai tine minte cineva "istoria lumii?"

Pitbull
12 Jun 2005, 15:48
mai tine minte cineva "istoria lumii?"
Da' "History of the World Part One" de care tot vorbiräm noi acolo sus, ce-i, monser, paté de ficat vegetal?

Airlight
12 Jun 2005, 15:55
pai nu era postul asta cand am scris eu...

Pitbull
12 Jun 2005, 16:03
A, bun. Deci, paté-ul vegetal e MinRepostul deschizätor de topic.

0^0--, man!!!!!

Airlight
12 Jun 2005, 16:13
okay, how about cele 12 scaune de ilf & petrov, remixate cu aplomb si mult umor absurd then..

Nightwane
12 Jun 2005, 17:34
da' Blazing Saddles mah?

Airlight
12 Jun 2005, 17:36
da ma, si ala .. :D

MinRep
12 Jun 2005, 18:04
mai fac eu o categorie: cei carora lise rupe de mel brooks.
Humor is just another defense against the universe.


'high anxiety' pur si simplu not funny (crima de sub dus sa zicem ca mai e ceva...)
Eu am gustat mai mult trimiterea la "Blowup" :P ! Dar, serios, sunt cateva chestii acolo care imi plac foarte mult: dusul, pasarile, panza de paianjen, genericul, numarul muzical, the wicked witch...


okay, how about cele 12 scaune de ilf & petrov, remixate cu aplomb si mult umor absurd then..
Nope, lipseste... Ca si "Producatorii"... :(


da' Blazing Saddles mah?
Si alea negre, vorba bancului. E tare si asta... Cum era poanta aia: "the fastest gun in the West"? :?

MinRep
12 Jun 2005, 18:16
Deci, paté-ul vegetal e MinRepostul deschizätor de topic.
I believe I mentioned "History of the world"... :D


3. "Silent Movie"
Cred - poate gresesc, dar, mä rog... - cä aici principala hibä e o fatalitate: fiind o parodie a genului comic, ajunge la un soi de redundantä (unt pe unt), sau auto-anulare (umor versus umor). Desigur, asta nu distruge filmul, dar... pentru mine, mäcar, i-a mai tocit incisivitatea, în ansamblu.
Inteleg ce vrei sa spui si partial iti dau dreptate. Insa "Silent Movie" mi se pare cea mai solicitanta realizare a lui Brooks (nu e usor sa faci un film mut la 40 de ani dupa moartea epocii) si - fata de majoritatea filmelor sale - nu este o parodie, ci o satira. O satira la adresa Hollywood-ului, cel care a fost (privit cu nostalgie), si a celui care - ma scuzati - este (sau era), privit cu un ochi foarte critic (Engulf & Devour) si o satira la adresa star-urilor, cu calitatile, defectele, slabiciunile si pasiunile lor (ma indoiesc ca Altman nu a folosit "Silent Movie" ca sursa de inspiratie pentru "The Player").




P.S.: Mel Brooks mi se pare foarte tare, frate pentru ca loveste in punctele forte ale cinematografului american: epoca muta, filmele de groaza, SF-uri, western-uri, maestrul Hitch, toate acestea reprezenand etape sau genuri care au atins o amploare atat de mare, incat sunt luate prea in serios de unii. Brooks, pe de alta parte, tocmai ca ii stimeaza pe cei pe care ii parodiaza (Hitch, Chaplin bla-bla-bla), isi permite sa le ia filmele la misto, sa rada de importanta lor, gasind chichite comic exploatabile in filmele cele mai serios comentate de altii (v. faza cu pasarile).

notorious
13 Jun 2005, 14:19
Eu am gustat mai mult trimiterea la "Blowup" ! Dar, serios, sunt cateva chestii acolo care imi plac foarte mult: dusul, pasarile, panza de paianjen, genericul, numarul muzical, the wicked witch...

yeah, and the hospital (or something) for the very very nervous. :lol:

Cinemania
29 Jun 2009, 14:31
am revazut Dracula: Dead and Loving It

stupizel, dar tot e funny rau...nu mai e acelasi Mel, dar touch-ul se simte

pacat ca nu mai face filme..are omu' o varsta

keepwalking
27 Jul 2009, 00:00
am revazut Young Frankenstein :))
super Gene Wilder & Peter Boyle.
si, bineinteles, Marty Feldman, uluitor si in "Comedie muta '77" :)

Avalhon
24 Aug 2009, 13:58
da' Blazing Saddles mah?

A primit si ceva nominalizari la Oscar, daca nu ma insel...Patru parca. Oricum, e foarte amuzant. Scena cu fasolea e un clasic al scenelor care dezgusta, dar totusi te fac sa razi (sincer, astazi, nu prea mai gasesc asa ceva; acum doar dezgusta).
As mai adauga The Producers din 1968 (in 2005 s-a facut un remake destul de reusit). Stiu ca aluat niste Oscaruri, iar pe Broadway, piesa a fost recompensata cu Tony.

serbanmocanu
02 Sep 2009, 17:55
nu am vazut varianta din 2005 dar secventa cu uvertura spectacolului "Springtime for Hitler" nu se ridica nici pe departe la inaltimea secventei din original.

Avalhon
04 Sep 2009, 13:04
Fa un efort si vezi si varianta din 2005 inainte de a mai face afirmatii fara nici o baza. Ok?(:|
Eu le-am vazut pe ambele si-mi place mult mai mult cel din 2005. Doar pentru ca unul e original si celalat e remake, nu inseamna ca primul e mai bun si al doilea mai prost.

1MicuCelUmilSiViril
26 Jun 2015, 18:59
America ii simte lipsa astazi.

1MicuCelUmilSiViril
11 Apr 2023, 16:15
A revenit cu History of the World: Part II (2023), in 8 episoade!

1MicuCelUmilSiViril
16 May 2023, 14:06
După vizionare:
Dacă am amintit de el, trebuie să spun și că M. Brooks, cu filmul ăsta, nu a reușit decât să se facă de râs.