PDA

View Full Version : Kaurismaki


Ambra Blu
19 May 2005, 20:18
Unul dintre regizorii mei favoriti. Trebuie sa ai finete, umor si singe sa il apreciezi.

Alex Leo Serban
20 May 2005, 09:49
sa zicem ca le am... :P
topul meu aki arata cam asa:

1. fata de la fabrica de chibrituri (the match-factory girl)
2. viata de boema (la vie de boheme)
3. ai grija de esarfa, tatiana (take care of your scarf, tatiana)
4. am angajat un ucigas platit (i hired a contract killer)
5. hamlet goes business
6. ariel
7. leningrad cowboys go america
8. drifting clouds
9. juha
10. omul fara trecut

Ambra Blu
20 May 2005, 10:22
Fara 'Shadows in Paradise' si Nikanor gunoierul?

EgoN
20 May 2005, 13:58
clar, kaurismaki 'stie meciul': un fel de germushi 8) european, cu mai multa voiosie in suflet si-n imagini.

illotempore2002
21 Jul 2008, 12:16
Offff....ce putin vorbim de filmele si regizorii care conteaza si ce mult ne lalaim pe maruntisuri.

Kaurismaki, Aki adica...he is simply great.
Primul pe care l-am vazut a fost short-ul din Ten Minutes Older. M-a uimit comunicarea minimalista care totusi spunea totul intre cei doi soti. Apoi am vazut si altele, Shadows in Paraside, The man without Past, Take care of your scarf, Tatiana....sunt filme asa cum imi plac mie, aproape de esenta sufletelor noastre atunci cand suntem nefericiti, sau apasati sau ne aflam in imposibilitatea de a ne exprima....

Am scris intr-un caiet de reflexii asupra filmelor cateva ganduri despre Kaurismaki, am sa le caut si am sa revin cu ele aici...
Un lucru imi este foarte clar despre filmele lui: sunt adevarate Q.E.D.-uri pentru inutilitatea cuvintelor si pentru capacitatea sentimentelor si starilor de a se transmite singure, intre personajele participante la o relatie.

Revin.

illotempore2002
23 Jul 2008, 09:07
Aseara am vazut filmul lui Aki Kaurismaki "Omul fara trecut". Il mai vazusem dar abia acum am inteles ce facea jocul actorilor sa fie un pic straniu. Interpretarile lor sunt minime (minimaliste): nu exista decat una sau doua expresii faciale pe pe care personajele le folosesc, altfel sunt lineari, desi viata lor nu este monotona iar evenimentele prin care trec sunt marcante. Postura fizica, miscarile trupului sunt cumva blocate, nu exista expresivitate corporala. Totul ramane asadar sa fie comunicat prin decoruri, dialog, muzica....

Surprinzator este ca nici dialogul nu e unul abundent. Este sec dar pe alocuri amuzant. Putin cinic. Nu exprima sentimente sau emotii, nu se refera la interiorul abisal al personajelor ci pur si simplu la situatia in care se afla si la ce activitati trebuie sa intreprinda. Este un limbaj functional, golit de sentimente pentru ca personajele traiesc la limita subzistentei iar grijile lor sunt intru supravietuire.

klein
23 Jul 2008, 09:51
"Omul fara trecut" este singurul film al Kaurismaki pe care l-am vazut. nu vad ce-as putea sa comentez mai mult decat ce ai spus si tu.
ii recunosc calitatile, numai ca, tonul ala sec, jocul inexpresiv (de altfel foarte raspandit in cinematografia nordica), povestea in sine creaza o atmosfera lugubra si atat de trista (nici nu am retinut daca e cu happy end sau nu), ca nu m-am mai incumetat la un alt produs AK.

illotempore2002
23 Jul 2008, 10:16
Da, si trebuie sa recunosc ca in mai toate filmele lui atmosfera este asa cum ai simtit-o tu....dar eu as zice ca te incumeti sa vezi Take care of your scarf , Tatiana.....are mult deliciu, spre deosebire de Omul fara trecut....

Mie personal imi place ceea ce tu spuneai ca te deprima....spectacolele acelea umane ale unor indivizi de la marginea societatii, din clasa foarte de jos muncitoare construiesc un pod in trecut spre neorealismul italian....putem sa-i spunem neorealismul finlandez :D

klein
23 Jul 2008, 10:57
Mie personal imi place ceea ce tu spuneai ca te deprima....spectacolele acelea umane ale unor indivizi de la marginea societatii, din clasa foarte de jos muncitoare construiesc un pod in trecut spre neorealismul italian....putem sa-i spunem neorealismul finlandez :D
nici eu nu judec filmele dupa "ma deprima" sau "nu ma deprima", adica nu consider asta un criteriu valoric. in cazul de fata, "omul.." e doar o bariera psihologica pentru a mai incerca un AK. dar poate ca e doar chestie de dispozitie. oricum imi place titlul astuia cu Tatiana, element suficient uneori ca sa sparga barierele.

corinka
03 Jan 2010, 21:14
Pentru multi ani, Aki Kaurismaki a fost un regizor care ma atragea dar caruia nu am reusit sa ii vad niciun film. In sfarsit am reusit sa fac rost de filmele lui si, in perioada Sarbatorilor m-am delectat cu Aki.
De fapt, initial am vazut Omul fara trecut si am fost atat de impresionata incat m-am mobilizat si am cautat si restul.

Am ramas efectiv vrajita de talentul, umorul si finetea lui Kaurismaki. Filmele lui sunt niste pastile de realitate, scurte si la obiect. Cateodata pesimist, dar de cele mai multe ori optimist, Kaurismaki este preocupat mai mult de clasa muncitoare a Finlandei, pe care o surprinde prin intermediul unor personaje care se confrunta cu situatii dificile, dar pe care le depasesc cu dezinvoltura.

Dupa prima vizionare, topul meu personal arata cam asa:

1. The Match Factory Girl
2. The Man Without a Past
3. Drifting Clouds
4. I Hired a Contract Killer
5. Leningrad Cowboys Go America
6. Juha
7. La Vie de Bohème
8. Lights in the Dusk
9. Hamlet Goes Business
10. Shadows in Paradise
11. Ariel
12. Leningrad Cowboys Meet Moses
13. Crime and Punishment
14. Take Care of Your Scarf, Tatiana
15. Calamari Union

Poate ca mai fac schimbari dupa alte vizionari, n-ar fi exclus.

whocalledjackrabbit
01 Nov 2010, 15:45
Nu pot sa ma laud ca am vazut foarte multe de Kaurismaki si, spre rusinea mea, am inceput sa il frecventez destul de tarziu. Pana acum am vazut numai trei filme: Shadows in paradise, The Match Factory Girl si I Hired a Contract Killer si mi-au placut mult. Am sa revin cu mai multe dupa ce mai vad si La vie Boheme, Ariel si The Losers Trilogy(Drifting, The Man without a past si Lights in the dusk)