PDA

View Full Version : Sin City


tailgunner
13 May 2005, 09:51
If you've ever played Max Payne (1 sau 2), you know how this movie feels...adica din secunda in secunda astepti sa ti se dea controlul actiunii, sa incepi sa ciuruiesti baddies cu cele doua Ingram-uri care turuie fara mila (in Sin City le folosesc politistii cei rai). Nu stiu, dar se prea poate ca joculetul cu Max sa se fi inspirat din greu din comics-urile lui Frank Miller (ma rog, graphic novels, pretentios spus), a caror adaptare este si filmul "shot, cut", digitally embellished and directed by Robert Rodriguez in propriul studiou - Troublemaker studios (hur hur, geddit?) aflat peste drum de resedinta regizorului din Austin.
Doar ca "adaptare" nu e termenul potrivit. Nimic in Sin City din blabla-ul sentimentaloid cu care Sam Raimi umple spatiile dintre salturile si catararile lui Spidey, sau din umplutura de clisee care se revarsa din X-men, Elektra, Daredevil, Hulk sau orice alt produs Marvel. Clisee sint si in Sin City cu ghiotura, dar Rodriguez nu ti le vinde cu pretentia ca se petrec intr-o lume reala. Ele se petrec (cu necesitate) in (Ba)Sin City, cea mai rea dintre lumile posibile, o lume de clisee seducatoare. Troblemakerul Rodriguez arunca la cos orice pretentie de realism si orice vegetatie psihologica (cu o mica exceptie)si nu adapteaza, sau doar in sens minimal: pune in miscare registrele imagistic, tematic, lingvistic ale comic books-urior respective.
Sin City e un exercitiu stilistic, iar ca exercitiu stilistic e perfect. Stylish as hell. Filmat in alb-negru, cu seducatoare pete de culoare, hibrid de pulp,
film noir si seriale TV din anii 50, Sin City spune trei povesti care se intrepatrund pe ici pe colo, aducind in scena o galerie de troublemakeri
Holywoodieni (Bruce Willis, Mickey Rourke, Michael Madsen, Rutger Hauer, Benicio del Toro) plus mai noii Clive Owen, Rosario Dawson, Brittany Murphy, si cu dragutul de Frodo care poate fi si infricosator, all credit to him. Violenta dezlantuita a filmului (canibalism, mutilari, pedofilie, dezmembrari, pe linga care portia consistenta de impuscaturi si pumni pare nevinovata) e incintator stilizata, cind ironic ca in Kill Bill, cind - daca putem spune astfel - in numele unui amoralism "dincolo de bine si de rau". Dincolo de astea e etica primitiva a personajelor din Sin City, unde daca cineva iti da un pumn tu ii scoti matele, dar si ucizi in nestire si din ce in ce mai sofisticat ca sa razbuni o prostituata care te-a iubit o noapte.
Dincolo de astea, ceea ce-ti ridica parul pe ceafa si brate sint voice-overurile (numai sa auzi vocea ragusita insa percutanta ca un Colt 45 a lui Mickey Rourke, "The night is hot as hell. It's a lousy room in a lousy part of a lousy town. I'm staring at a goddess", iti zici : "Oh, yeah").
Legenda spune ca Rodriguez l-a convins pe Frank Miller sa-i dea dreptul de a folosi materialul din comics invitindu-l la Austin si filmind intr-o zi o scena de doua minute, montind-o, punind muzica, pentru a-i demonstra cit de aproape de spiritul acestora dorea sa se mentina. Scena respectiva e chiar inceputul filmului, in care Josh Hartnett (of all people) face cel mai bun rol al carierei sale. Frank Miller nu numai ca a aprobat, dar a devenit co-director al filmului. Si old buddy, old pal Tarantino isi face o aparitie discreta, regizind o scena memorabila (se pare ca-i plac conversatiile intr-un automobil).
Chestia geniala din film? Numele pistolului lui Marv (Rourke). Look out for it...

Longshot
13 May 2005, 13:28
If you've ever played Max Payne (1 sau 2), you know how this movie feels...adica din secunda in secunda astepti sa ti se dea controlul actiunii, sa incepi sa ciuruiesti baddies cu cele doua Ingram-uri care turuie fara mila (in Sin City le folosesc politistii cei rai).

filmul e tare intr-adevar insa mie nu mi-a amintit de actiunea efectiva din max payne (e si greu pt nu avem bullet time - thank god) ci de stilul in care, intre level-urile jocului, avansa povestea.
cu monologurile lui max si mona (parca in 2) plus stilul noir plus adaugarile de culori din cand in cand rupand alb-negrul. look-ul e identic iar cel putin, partea lui marv de poveste, are un feeling la fel de tare.

BeNnY
13 May 2005, 13:35
Ne mutam o luna la film in general, dupa aia ne intoarcem.

O sa avem si Sin City 2 si 3.

Longshot
13 May 2005, 13:59
da. acuma am vazut si eu entry-urile de pe imdb. ambele in 2007. era de asteptat. numai in state a scos bugetul times two. avantajele digital backlot-ului. costuri foarte scazute. 46 mil aici s-au dus prob la staruri pt ca uite, un casshern, care, dupa mine, a fortat mai mult pc-urile alora la randari, a costat pana in 6 mil.

tailgunner
14 May 2005, 19:30
longshot, exact la asta ma refeream, la interludiile din povestea lui Max Payne, d-aia asteptam sa se termine si sa m-apuc de joc (care, e drept, arata cu totul altfel)
ramine de vazut cu SC 2, 3, daca o data surpriza cinematica trecuta, vor mai putea sa prinda feelingul de rigoare...

europe_east
15 May 2005, 01:02
tailgunner, misto de tot comentariul. mie nu mi-a placut filmu' da' macar acu inteleg care-i ideea.

cherryblossom
16 May 2005, 12:12
super fain Sin City, foarte stilizat si foarte cool... din pacate l-am vazut la o ora foarte tirzie, eram cam obosita, asa ca mi-au scapat multe faze, de exemplu n-am remarcat ca pistolul lui Marv avea vreun nume.. Frodo, serial killer?? Arata super spooky, nu i-a pierit rinjetul de pe fata nici cind l-a sfirtecat cainele :lol: ... tare, o sa ma duc sa-l vad inca o data la cinema, parca trebuie sa apara...

notorious
16 May 2005, 13:03
Chestia geniala din film? Numele pistolului lui Marv (Rourke). Look out for it...


sa nu-mi spui ca-i BMF !... :lol:

nume
28 May 2005, 14:14
Filmat in alb-negru, cu seducatoare pete de culoare, hibrid de pulp,
film noir si seriale TV din anii 50, Sin City spune trei povesti care se intrepatrund pe ici pe colo, aducind in scena o galerie de troublemakeri
Holywoodieni (Bruce Willis, Mickey Rourke, Michael Madsen, Rutger Hauer, Benicio del Toro)...

In cazul in care mai frecventezi forumul, te-as intreba daca acest comentariu iti apartine. Caci daca e asa, atunci asta e cea mai buna chestie citita de mine pe cinemagia pana acum.


Violenta dezlantuita a filmului (canibalism, mutilari, pedofilie, dezmembrari, pe linga care portia consistenta de impuscaturi si pumni pare nevinovata)...

Mi-a placut la culme ... cred ca in contextul asta putea impinge violenta un pic mai departe, fara probleme. Ferma transformata in slaughter house era si prin Batman la un moment dat.

Si old buddy, old pal Tarantino isi face o aparitie discreta, regizind o scena memorabila (se pare ca-i plac conversatiile intr-un automobil).


10/10

tailgunner
30 May 2005, 08:41
Nume, in afara de chestiile puse in ghilimele, absolut tot ce scriu pe forum imi apartine. Deh, deformatie profesionala :)
Evident, unele informatii (chestia cu Rodriguez si Miller, scena regizata de Tarantino) le-am aflat si eu din alte parti, caz doar nu-i cunosc personal.

nume
30 May 2005, 08:52
Juriul nostru schiop cica citeste forumul asta, tot. :hmm: Eu pe chestia asta (daca vedeam filmu' mai devreme) te propuneam pentru TIFF.

tailgunner
30 May 2005, 09:01
thanks.
Frate-meu mi-a spus o chestie geniala cind am vorbit cu el despre Sin City, pe care n-am amintit-o si care cred ca prinde cel mai bine esenta filmului (wow, ce pretentios is). A zis: toate personajele alea se misca si exista ca si cum ar fi "prizoniere ale unui stil".

ArsDeViu
31 May 2005, 00:43
"Sin City" blowed my mind. A avut actiune, umor, groaza, tragedie.

Jay
31 May 2005, 02:20
rodriguez... tarantino si cu neamul lui... numai chef sa aiba....

Alex Leo Serban
02 Jun 2005, 13:41
my only comment on 'sin city' (& probably the shortest): stylized shit may be stylized, but it's still shit :P
PS faptul ca rodriguez e qt's 'pal' is good for rodriguez & bad for qt: intre ei e o diferenta ca de la sin la sun...

tailgunner
02 Jun 2005, 14:32
such a short comment. why bother at all? ;)
underwhelming

nume
02 Jun 2005, 15:04
such a short comment. why bother at all? ;)
underwhelming

@tailgunner
Despre valoarea filmului se poate discuta - in fond toate valorile sunt supuse dezbaterii, confirmate, contestate ...etc Ceea ce pot spune cu siguranta este ca frustrarea unor scribi cu patalama iese la iveala cand un "anonim" are cu ce. ;)

GhitzaCartitza
02 Jun 2005, 15:17
Sin City ?!!? :sick: Am fost nerabdator sa-l vad. Rodriguez, Tarantino, Mickey Rourke, Bruce Willis, Benicio Del Toro in acelasi film :w00t: ! In final, dupa ce l-am vazut am zis ca e o gluma! Ca e un film la misto lansat pe internet. O mare farsa ca sa reduca pirateria. N-am putut sa cred ca a iesit asa o porcarie! Si mai vor sa mai lanseze inca doua continuari! Nu multumesc! Oricum un film care nu seamana cu nimic ce s-a mai facut pana acum. Singurul motiv pt. care merita vazut.

nume
02 Jun 2005, 15:26
Ramai la baieti buni, e mai sigur. ;)

GhitzaCartitza
02 Jun 2005, 15:52
Ramai la baieti buni, e mai sigur. ;)
Am vrut si eu sa adaug la sfarsit: Daca vreau sa ma plictisesc mai bine ma uit la BB! :lol: Dar am zis sa nu insult serialul meu "preferat".

cherryblossom
02 Jun 2005, 16:22
pun pariu ca Tarantino se uita cu jind la ce-a facut Rodriguez (chit ca a avut si el contributie acolo)...

constantine
02 Jun 2005, 18:08
cred ca in regia totala a lui quentin tarantino filmul asta putea sa atinga perfectiunea oricum astept cu nerabdare sa vad si scenele taiate din film 8)

Alex Leo Serban
03 Jun 2005, 15:19
pt tailgunner

ce preferi: sa te contrazici cu mine sau sa fii de acord cu nume? ;)

nume
03 Jun 2005, 16:16
Te doare nu ? Si sa nu spui ca-n rect, ca are conotatii.

Blanche
03 Jun 2005, 16:25
Te doare nu ?

Mama draga, dupa cum te manifesti s-ar parea ca pe tine te doare, si inca rau de tot.

downeyana
03 Jun 2005, 16:59
nu stiu d c blanche dar am vaga impresie ca esti un alter ego a lui als
NU te obosi sa negi ;)

Blanche
03 Jun 2005, 17:22
nu stiu d c blanche dar am vaga impresie ca esti un alter ego a lui als
NU te obosi sa negi ;)

Deloc. Cum ai ghicit ? Sunt chiar ALS. Daca citesti cu atentie mesajele de pe forum, o sa descoperi si cine e mama. Si tot conflictul asta isi are radacina intr-un complex oedipian. E simplu, nu ?

nume
03 Jun 2005, 22:29
Mama draga, dupa cum te manifesti s-ar parea ca pe tine te doare, si inca rau de tot.
M-as slobozi un pic in tine, dar am deja 3 banuri si o excludere permanenta asupra careia s-a revenit... asa ca nu meriti efortul.

Jay
03 Jun 2005, 23:11
yes ... good for rodriguez, bad for tarantino.... asta a fost deep... tre sa mergi la Cannes ca sa-ti vina sa spui asa ceva? Lumineaza-ma si pe mine ce nu e bun... filmul e exact ce vrea sa fie... nu-l fa mai mult si nu te mai pisa pe aici... gen, mesaj pt ALS

nume
04 Jun 2005, 00:34
yes ... good for rodriguez, bad for tarantino.... asta a fost deep... tre sa mergi la Cannes ca sa-ti vina sa spui asa ceva?
Am ras mult. Chestia asta emisa de forumistu' nostru de varsta a 2-a se incadreaza la daca esti beat te culci sau din putul gandirii.

Lumineaza-ma si pe mine ce nu e bun... filmul e exact ce vrea sa fie... nu-l fa mai mult si nu te mai pisa pe aici... gen, mesaj pt ALS
Stiam ca aici se va ajunge.

tailgunner
04 Jun 2005, 09:09
@ als

n-am nici o pre-ferinta (etimologic vorbind) in privinta preferintelor amintite de tine, nu va "cunosc" pe nici unul decit vag (pe tine din cronici, pe nume de pe forum), stiu ca v-ati razboit nevoie mare din tastaturi intr-o vreme, ma rog, treaba voastra.
Punctual, in cazul Sin City sint de acord cu nume, in sensul ca si lui si mie ne-a placut filmul, pe cind tie nu (fara sa te obosesti sa spui si de ce, in afara unui rather lame and supercillious witticism). Ma rog, treaba ta.
O mica mentiune, eu nu ma contrazic cu tine, ci, respectind cronologia stricta a mesajelor, tu te contrazici cu mine (tragind tare de sensul verbului "a se contrazice", in ce te priveste).
Nu crezi c-ar fi mai bine sa-l lasam pe QT sa decida el ce-i bine si ce-i rau in prieteniile lui?

Alex Leo Serban
04 Jun 2005, 09:27
pt tailgunner

ok, tie ti-a placut, mie nu (cu nume nu ma mai obosesc sa ma 'contra'-zic, it's not worth the effort) & recunosc ca n-am adus argumente; fact is, n-am nimic cu 'acest' gen de filme, pe unele le gust (vezi 'sky captain...', mult mai funny & mai clever & mai cinematically rewarding, for me), dar cred ca problema nr 1 a acestui forum este: nu ai voie se fluieri in biserica! fiecare-si face mica lui capela, in care asteapta sa-i fie tamiiate gustul & preferintele... no real debate - astea degenereaza inevitabil in atac-uri (vezi si jay mai sus, care s-a stropsit ca am 'indraznit' sa-i fluier fetisul!)
cu 'sin city' am ac. problema cum am avut cu 'lotr' 1,2 & 3: adica mi se par freaky, mutant-movies in a way, the perfect simili-videogames for the next generation :? i just don't get a kick outta that - am dreptul, nu? nu ma deranjeaza ca sint paper-thin (am destul gust 'camp' ca sa ma amuze kestia asta), ce ma deranjeaza e ca sint 'packaged' as 'ultra-cool' si ca, dincolo de acest layer, sint empty, forced-funny & alienating... si ma mai deranjeaza (da, asta cel mai mult!) ca, o data ce apare si qt in 'sin city', toata lumea cade pe spate & o ia ca o garantie de 'respectabilitate' - atunci cind este evident (alas, nu pt toti! :( ) ca intre rr & qt e doar o kestie de amicitie, fun-sharing (& fund-raising), nicidecum o echivalenta de valoare. la tarantino, primul layer e 4 fun, dar mai exista cel putin 1, 2 care ma fac sa-l iau in serios ca cineast; la rr, nivelul 1 - that's all there is...

Airlight
04 Jun 2005, 10:12
una la mana: tailgunner is cool. scrie de 3 ori mai pertinent si mai romaneste decat contestatarii lui. vote TG.
pe el trebuia sa-l trimiteti la tiff, nu pe notorious.

a doua: als lasa-l in pace pe rodriguez; are in el mai multa cinematica decat ai putea tu sa generezi vreodata (presupunand prin absurd ca ti-ai propune asta). He's a Mexi-CAN, you're a Mexi-NTZ.

Baiatul ala a facut minuni de filme pe nimic - el singur. Uimeste toate studiourile cu felul lui de a face productie, care-i de 10 ori mai ieftin decat orice standard pe piata. A inovat continuu - nu cinematograful cu pretentii, ci cel cu impact - din cauza lui il avem azi pe zemeckis facand filme 3d de ex.

E valabil si pentru Sin City. E altceva Daca vei intelege ca privesti o noua forma de expresie vizuala, postmoderna as zice, bazata pe resursele celor vechi dar impachetata in asa fel incat sa transporte alte sensuri, daca intelegi, deci, forta si indrazneala acestui efort, probabil ca ai sa-l privesti altfel. Si macar ai sa-l respecti, daca n-ai sa-l si apreciezi.

a treia: pune-ti un semn de intrebare cand o generatie intreaga sustine un proiect de tipul asta si intreaba-te cat de sincron mai esti nu cu filmul, ci cu publicul in general. Pentru ca nici o evaluare critica n-ar trebui facuta in vid social, ci relativa direct la valorile si perceptiile actuale ale societatii cu pricina. Altfel spus avem nevoie de tine nu sa ne spui ce sa ne placa sau nu, ci de ce oare ne place sau nu un anume produs. (Meserie oarecum bizara oricum, dar sa zicem ca poate aduce insight-uri frumoase si argumentate.)

a patra ar fi o intrebare simpla, pe care am luat-o tot de la RR:
"Ce vrei sa faci in viata?", la care Mariachi raspunde: "Sa fiu liber".
"Simplu", riposteaza Carolina.
Insa Mariachi clatina trist din cap.

Go tell it to the trees, egghead.

tailgunner
04 Jun 2005, 11:10
@ als

Let's get this out of the way, first: nu prea mi-am crezut ochilor cind ai adus vorba de Sky Captain. Nu doar pentru ca e formulaic pina la Dzeu (hero, sassy damsel, "funny" :(( sidekick, vezi si mai recent, Sahara, Jude Law, Gwynteth si Ribisi, altfel actori onorabili eshuind in a prinde tocmai formula) ci pentru ca e o ilustrare perfecta a unui film care-si iroseshte potentialul. Conran poarta vina, lasind toata greutatea filmului pe umerii CG-ului retro, dialogul fiind cringy-clunky, povestea in mare parte plata ca desertul Gobi (wherefrom "clever", I wonder), incit la sfirsit ai impresia ca ai vazut o incrucisare ridicola intre The Phantom Menace si Austin Powers.

Si acum la dezbatere :):

Nu e pe undeva o contradictie intre a afirma ca un film e "paper thin" - perfect de acord in legatura cu SIn City, e subtirel ca filele comicsurilor din care se trage - si sa vrei totusi sa cauti straturile si profunzimile? Cu totii am fost inoculati cu prejudecata culturala ca "opera de arta" ii o ceapa, si daca nu-i atunci e vai de ea. O data ce convenim asupra "superficialitatii" exclusive a unui produs, poate-i mai bine sa cautam altundeva punctele forte (intr-o cinematica care nu-i deloc "profunda", poate). La rodriguez ca si la QT nu caut layerele, si cred ca principalul atu al lor e sa nu te faca se te gindesti la ele, sa nu ti le bage sub ochi cu insistenta, sa le disimuleze. Un "fuck you" sanitar la adresa profunzimii. De altfel, de multe ori layerele sunt "in noi", ca sa vorbim scolastic si pompos, si in cazurile fericite layerele din noi se intersecteaza cu layere din mintea regizorului (poate nici nu ne dam seama cind). De (alt) altfel, la QT nici nu le-as numi layere ci mii de
farime ale unei culturi cinematografice suferind de gigantism si de o fericita indscriminare.
In fine, mi se pare ca Sin City nu e nici fortat funny (nu prea e funny deloc), si "vacuous" e doar asa cum e vacuous orice stil. Cit despre cool, asta e o categorie de marketing, nu una "critica".

Airlight
04 Jun 2005, 11:49
@ als

O data ce convenim asupra "superficialitatii" exclusive a unui produs, poate-i mai bine sa cautam altundeva punctele forte (intr-o cinematica care nu-i deloc "profunda", poate).

Un "f*** you" sanitar la adresa profunzimii.

cool, asta e o categorie de marketing, nu una "critica".



Sieg Heil.

nume
04 Jun 2005, 13:28
una la mana: tailgunner is cool. scrie de 3 ori mai pertinent si mai romaneste decat contestatarii lui. vote TG.
pe el trebuia sa-l trimiteti la tiff, nu pe notorious..
Omule ai zis-o. Am si eu o intrebare pentru acest juriu fantomatic, care pretinde ca citeste forumul. :sick: De ce nu s-a dus omu' nost', initiatorul acestui topic, la TIFF ?
Eu nu faceam fata:
1. pentru ca injuram filmul sau era schematic, asta in cazul in care nu stateam mai tot timpul beat.
2. Am afaceri de bibilit care nu-mi permit s-o ard aiurea pe la cluj si sa ma fure lumea de bani.
3.N-am chef de asta acum.
1. 2. 3. Asta ca sa clarificam intepaturile bashite ale lui leo de pe tiff. Si ca s-o spun pana la capat, juriul e clar a second best choice, cu exceptia lui Benny care promite mult. Christi n-a mai scris vreme de sase luni pe forum, bese 2 posturi in concurs si pleaca la Cluj. Notorious (no offence man, am facut pace si am devenit amici la intalnirea mafiei cinemagia- zic eu) cronica ta aruncata in fuga nu m-a convins. Si ca sa recunosc pana capat - il preferam pe Herbert.

a doua: als lasa-l in pace pe rodriguez; are in el mai multa cinematica decat ai putea tu sa generezi vreodata (presupunand prin absurd ca ti-ai propune asta). He's a Mexi-CAN, you're a Mexi-NTZ.
Aici am ras iar. Aplaudacii s-au retras, au ramas oameni care nu se milogesc in fata unui nume oarecum, repet oarecum, cunoscut in anumite cercuri de cinefili.
E valabil si pentru Sin City. E altceva Daca vei intelege ca privesti o noua forma de expresie vizuala, postmoderna as zice, bazata pe resursele celor vechi dar impachetata in asa fel incat sa transporte alte sensuri, daca intelegi, deci, forta si indrazneala acestui efort, probabil ca ai sa-l privesti altfel. Si macar ai sa-l respecti, daca n-ai sa-l si apreciezi.

a treia: pune-ti un semn de intrebare cand o generatie intreaga sustine un proiect de tipul asta si intreaba-te cat de sincron mai esti nu cu filmul, ci cu publicul in general. Pentru ca nici o evaluare critica n-ar trebui facuta in vid social, ci relativa direct la valorile si perceptiile actuale ale societatii cu pricina. Altfel spus avem nevoie de tine nu sa ne spui ce sa ne placa sau nu, ci de ce oare ne place sau nu un anume produs. (Meserie oarecum bizara oricum, dar sa zicem ca poate aduce insight-uri frumoase si argumentate.)

Ca Sin Citi e altceva e clar, trebuie sa fii orb sau depasit de evenimente ca sa nu vezi evidentele. Este o reinventare, redescoperire a unui gen, mie mi-a placut foarte mult ceea ce a facut "rr" aici, cum a tras seva din comicsurile alea. As indrazni sa spun ca se apropie de ceea ce a facut Leone cu spaghetele lui westernului. Cu mentiunea ca un astfel de experiment nu poate fi decat repetabil decat in cadrul seriei. Astept cu nerabdare partea a 2-a si a 3-a.

In final, sfatuiesc expiratii de pe cinemagia sa se duca sa se inchida in cinemateca si sa scrie pe clasic. E o mare diferenta in a iubi "timbrele vechi" (cred ca s-a vazut la mine din plin) si a contesta ceva ce nu poti intelege.

@Airlight
F. bun reply-ul tau, de bun simt si taios. Same to tailgunner.
Go tell it to the trees, egghead.

p.s.
Mai era unu' care contesta filmele lui rodriguez ... s-a dus.

ulrich
04 Jun 2005, 17:58
N-am vazut inca filmu',da' am jucat jocu',ca sa zic asa(inainte se zicea:"am vazut filmul,da' n-am citit cartea";acuma jocu' e cea mai recenta forma de arta,asa ca..).din ce-am auzit/citit,presimt ca si filmu' are aceeasi liniaritate si lipsa de idei ca si Max Payne(ma rog,nu comentez gusturile unora,care vad in bullet time inventia care a schimbat fata gaming-ului,sau in cioacele ieftine ale lui tarantino nu stiu ce revolutie cinematografica.sunt asa de...obositi :) pe bune!Bosorogul ala de Chandler spunea povesti d-astea acu' 60 de ani,si-o facea mai bine.
astept film dupa "vampire:the masquerade-bloodlines",jocul baietilor de la troika(cine l-a jucat,stie de ce);daca e sa ne prostim cu povesti d-astea,pe cat de intunecate,pe-atat de conservatoare,atunci s-o facem pana la capat

Airlight
04 Jun 2005, 18:04
in cioacele ieftine ale lui tarantino nu stiu ce revolutie cinematografica

cred ca mai sunt filme pe care nu le-ai vazut.

ulrich
04 Jun 2005, 18:33
regret doar ce-am vazut,nu ce n-am vazut.am citit mai sus argumentele tale,care fac din fostul portar de noapte tarantino egalul lui kubrick,si mi-e prea de ajuns.

Airlight
04 Jun 2005, 19:36
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=103477&hist=0#103477

un post mai vechi al lui Longshot. scuze ca nu stiu sa introduc mai elegant link-ul..

asta pe de o parte. pe de alta e musai sa-mi arati cu manuta pe mouse, cu quote adica, unde am vorbit eu de kubrik, aici sau ailleurs.

nume
04 Jun 2005, 20:47
care fac din fostul portar de noapte tarantino egalul lui kubrick
Pleaca dreacu' d-aici, tu cine dracu' mai esti mah? De unde dracu' ai aparut ? Te pomenesti ca o-i fi vreun badigard cu diploma...

ulrich
04 Jun 2005, 21:07
Am dat un nume la intamplare,in postul tau nu vorbesti-explicit-nici de tarantino,ci de amicul lui,rodriguez(nu,zau,pancho asta chiar e o referinta culturala ptr.tine?).
cat priveste nivelul discutiei,pai el a fost fixat(pe axa frank miller-max payne-q.tarantino) de omul care a inceput topicul,nu?

ulrich
04 Jun 2005, 21:13
o-i fi vreun
ah,da,aici e ceva chiar dramatic :D prietene,oricat ai incerca,sa stii ca e al dracului de greu sa scoti o editie personala a gramaticii limbii romane;pur si simplu nu ti-o aproba hodorogii aia de la academie :o

nume
04 Jun 2005, 22:46
Da bine, altceva ? Din cate stiu eu Tarantino a fost in copilaria-i nebunatica vanzator la un centru de inchirieri casete video si comicsuri. Aici si-a facut "scoala". Asa ca faza cu portarul de noapte nu stiu cat e de valabila. Baiatul declara ca regia de film l-a salvat. Altfel ar fi devenit un amarat de gangster de cartier si ar fi sfarsit impuscat pt. un plic de coca.

Nepoate, daca ai fi avut activitatea mea, azi nu ma mai controlai la osu' tare pe cinemagia ci erai in perfuzii la urgenta. Asa ca hai siktir, marsh !

Serghei
04 Jun 2005, 23:27
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=103477&hist=0#103477

asta pe de o parte

Hai sa fim fair-play,asta nu e argument.

P.S....si e obositoare meteahna asta a oamenilor care isi dau cu parerea asupra cinematografului de a face topuri.Topuri se fac la patinaj artistic.

Airlight
04 Jun 2005, 23:44
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=103477&hist=0#103477

asta pe de o parte

Hai sa fim fair-play,asta nu e argument.

P.S....si e obositoare meteahna asta a oamenilor care isi dau cu parerea asupra cinematografului de a face topuri.Topuri se fac la patinaj artistic.

zi mosule, faci endorse la faza cu "cioacele ieftine ale lui tarantino" care fac "nu stiu ce revolutie cinematografica".. ?

de acord cu neclasificarile; din pricina asta n-am dat si n-am sa dau niciodata note. dar de aici pana la a-l face praf pe qt numai pentru ca dadea bine la rever, s-avem rezon si-un pic pardon..

io zic sa ne oprim, suntem profund offtopic; topicul era sin city si ce-au vazut unii sau altii la el, Sir Ulrich...

Serghei
05 Jun 2005, 00:38
zi mosule, faci endorse la faza cu "cioacele ieftine ale lui tarantino" care fac "nu stiu ce revolutie cinematografica".. ?

Era vb. de valoarea argumentului.Q.T. e undeva sus.

End off-topic.

Alex Leo Serban
06 Jun 2005, 10:45
1. mersi pt cursul scurt de postmodernism in cinema: faceam kestia asta cu studentii acu citiva ani in timp ce nimeni nu o mai facea, la atf/unact/whatever;
2. kestia cu 'layer'-ele e discutabila: eu n-am vrut sa spun ca filmu tre sa aiba 'deep meaning' sau alt gen de bullshit (poate ca asta s-a inteles, sorry!), ci ca tre sa existe ceva in imagine care sa duca undeva, mai departe decit simpla glumitza 'hai sa luam un comic book & sa-l tragem in film, ain't that cool?'; la rodriguez, that's all there is: daca iei coolu, nu mai ramine nimic... si nu-mi veniti cu argumente gen 'tipu e genial, are cinema-ul in singe, uite si ce incasari face' blabla: o data pt ca NU mi se pare 'genial' (as opposed to qt), a doua oara pt ca 'cinema-ul in singe' nu e un argument suficient, conteaza ce faci cu acel singe, si a treia pt ca incasarile sint chiar ult. lucru care conteaza, intr-o discutie dspr valoare. cind rr o sa ia un premiu barosan, pe undeva, pe la un fest. care conteaza, o sa ma mai gindesc ;)
3. sa-nteleg ca 'sin city' NU e 'formulaic'??? sorry, dar CE mai inseamna 'formulaic'?
4. intr-adevar, indemnul la 'analiza a fenomenului' versus 'valorizare' a lui sta in picioare: e ceea ce am facut cind am analizat 'lotr'; dar asta nu exclude judecata de valoare: ca va place sau nu, e ceea ce fac cronicarii de pretutindeni, iar marginalizarea acestei practici ar inseamna: 'cale libera marketingului celui mai nerusinat'.
5. accept acuza ca s-ar putea sa 'miss the point' (i missed the fun anyway!) in privinta lui 'sin city' & altele, eiusdem farinae; dar daca cinema-ul boils down to 'just that', chiar nu ma mai intereseaza: i might as well write about fashion :lol:
PS none of the above nu se vrea un dialog cu numitul nume; individul e in afara razei mele vizuale.

tailgunner
06 Jun 2005, 12:35
fatalitate, monsher, si eu fac (si) asta cu studentii ... "fuck postmodernism" anyway, un logo pentru un tricou bun de purtat la tifful de anu viitor.

diferenta la categoria "formulaic" dintre Sky Captain si Sin City este cea dintre esec si succes. Sin City e formulaic reusit, pe cind Sky C. e formulaic esuat si atit. am explicat in primul mesaj de ce Sin C. formulaic reusit.

Alex Leo Serban
06 Jun 2005, 13:08
foarte semnificativ: 'sin city' place mai mult baietilor, pe cind 'sky captain...' place mai curind fetelor :? : i'm glad to side with the girls ;)
PS 'f-u-c-k postmodernism'?? logo de t-shirt pt tiff 2006? could be an idea... desi nu sint de acord cu 'conceptu': postmodernismu f-u-c-k-s itself, cam complicat s-o mai faca altcineva...

Jay
06 Jun 2005, 19:46
no real debate - astea degenereaza inevitabil in atac-uri (vezi si jay mai sus, care s-a stropsit ca am 'indraznit' sa-i fluier fetisul!)
.

Niculai... stii care e problema... ai uitat ca nu ma mai debate cu tine(sechele, data trecuta te-am rugat sa explici si tu m-ai ignorat)... nu ca nu as avea ce sa-ti zici ... dar e ca si cum sa-i explici lui Sergiu Nicolaescu "u're not good"... oricum nu-l scoate nimeni din filmul lui. Mersi ca mi-ai spus ca RR e preten bun cu QT, ca nu-s de aceeasi valoare... totusi te intreb... tre sa predai la UNATC, ATF, whatever... ca sa iti dai seama de asta?? Esti depasit de situatie si de context... zici ca nu vezi valoarea cinematografica din Sin City... faci comparatii cu Sky(prost, esec, grotesc) si ma iei peste picior aiurea(nu te-am atacat... faceam doar referire la un vechi post de-al tau... cand te pisai pe filme). Gresit.

Tailgunner sau Airlight... TIFF era pt voi... respect

nume
06 Jun 2005, 19:59
PS none of the above nu se vrea un dialog cu numitul nume; individul e in afara razei mele vizuale.
La fel de "in afara razei tale vizuale" eram si cand ai incercat sa mituiesti intr-un mp, incercand sa-mi transmiti, nu prea subtil, ca ma trimiti la TIFF daca devenim pretenari si te las in pace pe forum. Fiindca n-am pus botu' te-ai retras din juriu desemnat sa trimita cei trei forumisti la festival. N-am vrut sa mai dau si marsavia asta in vileag, pentru ca m-am saturat de tine si nu mai am chef de cearta cu ingrata ta persoana. Esti trist rau bah ! Am ca proba mp, daca faci fitze si zici ca nu e asa, il public elsewhere si dau linku' smechere ;)

Niculai...
:lol:
Sergiu Nicolaescu "u're not good"... oricum nu-l scoate nimeni din filmul lui.
Frate e batran, mai face doo, trei filme si moare. ;)

... tre sa predai la UNATC, ATF, whatever... ca sa iti dai seama de asta?? Esti depasit de situatie si de context...
Iti amintesc ca la ATF predau Nichitus, Bostan, Curmazan si alti labasarari batrani.

cand te pisai pe filme.
Parca erau si niste citate din propria persoana ....

Tailgunner sau Airlight... TIFF era pt voi... respect
True !

BeNnY
06 Jun 2005, 20:06
More City, less Sin, please.

PS Nu (mai?) preda ALS la atf.

MinRep
07 Jun 2005, 09:18
-----

Am sters patru mesaje, care nu aveau legatura nici cu "Sin City", nici cu postmodernismul, nici cu rodriguez, nici cu qt. Va rog si eu: ramaneti la subiect.

-----

Airlight
07 Jun 2005, 09:20
Albania, stay the course :D

Alex Leo Serban
07 Jun 2005, 11:23
numitul nume ma 'ameninta' ca ma 'da in vileag' cu neshte mp-uri in care - cica - il 'mituiam' sa ma lase-n pace ca sa-l 'trimit' la tiff...??? (mami, ce frica mi-e!) pai, S-O FACA! e, oricum, in stilul lui - ca si toate mp-urile publicate pe forum, pt care ar fi trebuit sa primeasca ban pe viata, ca si murdariile cu pozele, cu atac-urile, etc... same modus operandi, same shit :sick:
dar, daca o va face, se va vedea de la o posta ca era la misto, doar ca el a cazut in capcana de a o lua de buna :lol:
si ca, DIMPOTRIVA, el s-a dat bine pe linga mine, doar-doar ma va face sa-mi schimb parerea dspr el; ma-ntreba cum mi se par cronispiroketele lui, daca are vreo sansa etc etc...
(in ac. ordine de idei s-a inscris, probabil, si reclama la telefonul nokia nu's ce tip, pe care mi-a trimis-o ca sa ma cac pe mine de oftica ca n-am si eu d'ala - deh, el e 'afacerist' barosan, te joci!? -, si multe altele, din ac. zona infantilo-stupida-speriata de bani care-l defineste.)
WHO'S a simpleton, i ask?

cit dspr veninul alor alde jay (caruia nu i-am raspuns la nu's ce msg) & altii - mi se rupe; oricum, in afara unor iesiri umorale (rodriguez e genial! e meserie!! are filmu in sinje, bre!!!), nu m-au convins cu nimic.
& - once again - being qt's friend is good for rodriguez, bad for tarantino :P
that says it all.
&, oricum, o stiam si inainte de cannes, so...

Nightwane
07 Jun 2005, 11:27
numitul nume ma 'ameninta' ca ma 'da in vileag' cu neshte mp-uri in care - cica - il 'mituiam' sa ma lase-n pace ca sa-l 'trimit' la tiff...??? (mami, ce frica mi-e!) pai, S-O FACA! e, oricum, in stilul lui - ca si toate mp-urile publicate pe forum, pt care ar fi trebuit sa primeasca ban pe viata, ca si murdariile cu pozele, cu atac-urile, etc... same modus operandi, same shit :sick:
dar, daca o va face, se va vedea de la o posta ca era la misto, doar ca el a cazut in capcana de a o lua de buna :lol:
si ca, DIMPOTRIVA, el s-a dat bine pe linga mine, doar-doar ma va face sa-mi schimb parerea dspr el; ma-ntreba cum mi se par cronispiroketele lui, daca are vreo sansa etc etc...
(in ac. ordine de idei s-a inscris, probabil, si reclama la telefonul nokia nu's ce tip, pe care mi-a trimis-o ca sa ma cac pe mine de oftica ca n-am si eu d'ala - deh, el e 'afacerist' barosan, te joci!? -, si multe altele, din ac. zona infantilo-stupida-speriata de bani care-l defineste.)
WHO'S a simpleton, i ask?

cit dspr veninul alor alde jay (caruia nu i-am raspuns la nu's ce msg) & altii - mi se rupe; oricum, in afara unor iesiri umorale (rodriguez e genial! e meserie!! are filmu in sinje, bre!!!), nu m-au convins cu nimic.
& - once again - being qt's friend is good for rodriguez, bad for tarantino :P
that says it all.
&, oricum, o stiam si inainte de cannes, so...

faci mai urat ca o fetita de 5 ani care se duce la "doamna" sa parasca... :sick:

Alex Leo Serban
07 Jun 2005, 11:41
cind nume vine cu minciuni grosolane, e singura solutie!

PS ma surprinde prieteBTshugul tau cu individul: aveam o parere mai buna dspr tine... (ah, si am uitat sa-ti mai spun: tonul rastit cu care l-ai pus la punct pe notorious cu privire la filmul asiei argento "vine", probabil, din acelasi fond mirlanesc de atitudine a la nume, care te-a contaminat si in care constat ca te complaci... :( daca citeai ce i-am raspuns eu lui notorious, ai fi observat ca problema fusese rezolvata pe un ton decent.

BeNnY
07 Jun 2005, 11:45
Daca nu mai aveti nimic de spus de Sin City o sa-l cam inchid si-l redeschidem cand mai are cineva ceva de spus de el.

Nightwane
07 Jun 2005, 11:46
cind nume vine cu minciuni grosolane, e singura solutie!

PS ma surprinde prieteBTshugul tau cu individul: aveam o parere mai buna dspr tine... (ah, si am uitat sa-ti mai spun: tonul rastit cu care l-ai pus la punct pe notorious cu privire la filmul asiei argento "vine", probabil, din acelasi fond mirlanesc de atitudine a la nume, care te-a contaminat si in care constat ca te complaci... :( daca citeai ce i-am raspuns eu lui notorious, ai fi observat ca problema fusese rezolvata pe un ton decent.

ce ti-am zis eu acolo era o constatare, barzaune. nu stiu de ce ma tot asociezi cu nume. treaba mea cu cine ma-njur, cu cine ma conversez etc. etc.
ah si chestia cu notorious: so what ca m-am rastit la el? nu-i place sa-mi dea in cap ;)

nume
07 Jun 2005, 12:01
numitul nume ma 'ameninta' ca ma 'da in vileag' cu neshte mp-uri in care - cica - il 'mituiam' sa ma lase-n pace ca sa-l 'trimit' la tiff...??? (mami, ce frica mi-e!) pai, S-O FACA!
Am s-o fac, prietenii mei de pe messenger te-au citit deja si se-nchina.


e, oricum, in stilul lui - ca si toate mp-urile publicate pe forum, pt care ar fi trebuit sa primeasca ban pe viata, ca si murdariile cu pozele, cu atac-urile, etc... same modus operandi, same shit :sick:
Esti in eroare, inainte de a le posta in alt spatiu virtual m-am consultat cu Emanuel care mi-a spus ca nu-l priveste ceea ce fac pe alte forumuri si ca dand un link nu incalc nici o regula stipulata in regulamentul cinemagia.
La faza cu pozele ... acuzatia e foarte grava, astept dovezi. Sustin in continuarea ceea ce am scris mai sus, am mesajele care dovedesc clar spusele mele.


(in ac. ordine de idei s-a inscris, probabil, si reclama la telefonul nokia nu's ce tip, pe care mi-a trimis-o ca sa ma cac pe mine de oftica ca n-am si eu d'ala - deh, el e 'afacerist' barosan, te joci!? -, si multe altele, din ac. zona infantilo-stupida-speriata de bani care-l defineste.)
Avand in vedere discutiile telefonice, era normal. :lol:

Ceva despre acest minunat film ? Nu prea.

Alex Leo Serban
07 Jun 2005, 12:17
nume sustine in continuare lucruri care nu sint.
din doua una (las la o parte ca a recunoscut chiar el ca e de rea credinta, ceea ce ar trebui - logic - sa invalideze tot ce sustine, indiferent de context!): ori este cu adevarat paranoic - ipoteza demna de a fi luata in seama -, ori nu stie sa citeasca.
nu exclud si alta posibilitate: ca user care, cica (cel putin, asa-mi spunea la tel., speriat de amploarea scandalului cu 'atac'-ul), 'nu le are cu net'-ul, habar n-are cum sa dea un forward, nu stie, n-are etc etc - e suspect de abil la a da link-uri, a face copy & paste din orice, pe scurt: vrea sa treaca drept ageamiu intr-ale IT-ului, ca sa-si ascunda actiunile ;)
dar - cum ziceam mai sus - il tradeaza acelasi modus operandi, in care intra si defularea atrabilara, si denuntul las...

o sa rog moderatorii (emanuel, minrep, benny) sa intre pe mp-urile mele pt a se convinge: evident, am pastrat toate msg individului.

nume
07 Jun 2005, 12:24
Bine mah, e ca tine, esti cel mai tare critic din lume, o sa traiesti 100 de ani ca ciora, o sa fii mumificat ca Stalin, lumea o sa planga si o sa-ti aduca flori la mausoleu regretand ca ai pierit de tanar (100 de ani e prea putin pentru valoarea ta). Peste tot in tara, in fata fiecarui cinematograf, ti se va ridica o mica statuie comemorativa, cinemagia se va numi als, la fiecare aniversare a trecerii tale in nefiinta steagurile vor fi coborate in berna, iar Cannes-ul va infiinta premiul criticii ce va purta numele tau. Multumit ?

Mp-urile le am si eu.

q.e.d. Gata !Esti bun, esti mare om mare caracter !!!

Alex Leo Serban
07 Jun 2005, 14:17
diversiune tipica, doar ca nu era vorba de cum ma vad eu sau ma vad altii, ci dspr chestii concrete, la obiect si verificabile (dupa cum au si fost).

tailgunner
07 Jun 2005, 22:05
O ultima chestie din Sin City, ca am facut aluzie la ea:

"I check the list:
Rubber tubing
Gas
Saw
Gloves
Cuffs
Razor wire
Hatchet
GLADYS
and my mitts"

:o :w00t: :happy:

Jay
08 Jun 2005, 17:34
Nerusinare si nesimtire...
ultimul post al meu a fost despre film, fara nici un atac si ca o justificare...
Este primul meu post care este sters si culmea, total aiurea...

-----

Am sters patru mesaje, care nu aveau legatura nici cu "Sin City", nici cu postmodernismul, nici cu rodriguez, nici cu qt. Va rog si eu: ramaneti la subiect.

-----

Hai nu ma innebuni... nu avea legatura cu RR ... hm... iti mai aduci aminte ce am scris in el?.... era un raspuns pentru mesajul lui ALS.... puteai sa-l stergi si pe ala... daca tot te simti burete si vrei sa stergi eu zic sa stergi cearta aia de la pagina 2... care chiar nu are legatura cu ce s-a scris aici...
Poate te are ALS la mana cu ceva de-mi stergi postul in care explicam de ce il atac si alte aldea... in plus in acel post mi=am exprimat o parere despre Sky captain ... in comparatie cu Sin City...
astept explicatii ... si nu pe mp.. ci in vazul tuturor...

MinRep
09 Jun 2005, 07:21
@Jay: eu am sters patru mesaje: unul al lui Mala, unul al lui nume si doua ale lui herbert... (daca vrei, iti spun si despre ce era vorba in ele). Imi pare rau de mesajul tau, dar nu imi amintesc sa-l fi luat in considerare si cu siguranta nu l-am sters (eu). Sper ca ai primit explicatiile de care aveai nevoie.

In other news, thread-ul asta incepe sa devina inutil. La primul mesaj off-topic care urmeaza, il inchidem.


Later edit: tot @Jay... mesajul de care vorbesti este cumva primul de pe aceasta pagina? :?

Alex Leo Serban
09 Jun 2005, 13:49
cei care sustin sus & tare 'genialitatea' sincity-ului (jay etc) fac parte din categoria exaltatilor - si pe acestia nu-i vei convinge in veci ca filmuletzul lui rodriguez nu e decit un maruntzish facut sa ia ochii, cu o propunere vizuala de tip 'one shot, one score' & cu una 'intelectuala' (comics as movie, big deal :sleep: ) de toata jena...
daca e vorba de 'formulaic', pai atunci 'sky captain...' (ei da, chiar el, acelasi!) are macar umorul de a-si etala deja-vazutul (de la replici la situatii, etc) & de a gidila referintele cinefile ale publicului in mod placut & neostentativ.

recunosc insa ca am si prejudecata de a nu lua in serios un 'autor' cu figura de gigel smiley, care-a venit la cannes & a urcat scarile rosii cu o palarie de cowboy (!) de neam prost :sick: si care, nu-i vorba, cum a venit, asa a si plecat, caci n-a luat nimic :P

asa incit, chestia cu 'mexiCAN', ma lasi?, are exact sensul de 'conserva (= can) mexicana: tocana de imagini.

Jay
09 Jun 2005, 17:04
pentru un critic de Libertatea, noi, exaltatii... suntem un fel de paria .. care ne ambalam la un film ...sa-i zicem diferit... facut de un regizor controversat... si in nici un caz nu intram in publicul lui tinta... aia cu fite si godarzi vazuti de nshpe mii de ori... care vad doar the artistic side of ... si anume shit... mai bine exaltat decat un snob gay cu (doar) numele de critic si cu o aroganta de PSD incrucisat cu Bush
in al doilea rand... palarie de texan de neam prost?... hm... pai .... camasutele tale roz, pantofiorii tai de spiridus sau ciocul ala de sub buza de neam prost... ce au?... click pe tine si apoi critica pe altii...
in ordine aleatoare emoticoane pentru voma, dispret etc....
Inca un lucru... daca te-ai rezuma la cronicile alea de bun simt si care au o nota de obiectivitate... poate ai merita respectul(a nu se raspunde la mesaj.. gen.. mie nu-mi trebuie respectul si alde alea... that is the wrong way...)

@ minrep... nu, vorbeam de un alt mesaj care a disparut... nu mai conteaza acum... ca m-am linistit... sterge te rog mesajul ala in care te-am citat si am cerut explicatii.....

nume
09 Jun 2005, 17:08
pentru un critic de Libertatea.....
WORD ! Libertatea se citeste in metrou si pe santier.
noi, exaltatii... suntem un fel de paria .. care ne ambalam la un film ...sa-i zicem diferit... facut de un regizor controversat... si in nici un caz nu intram in publicul lui tinta... aia cu fite si godarzi vazuti de nshpe mii de ori... care vad doar the artistic side of ... si anume shit... .....
Eh, lasa, noi sa fim sanatosi si la punga grosi !


mai bine exaltat decat un snob gay cu (doar) numele de critic si cu o aroganta de PSD incrucisat cu Bush
in al doilea rand... palarie de texan de neam prost?... hm... pai .... camasutele tale roz, pantofiorii tai de spiridus sau ciocul ala de sub buza de neam prost... ce au?... click pe tine si apoi critica pe altii...
in ordine aleatoare emoticoane pentru voma, dispret etc....
Am ras, postezi rar si bine. Click click, da-i si lui o bucata.

BeNnY
11 Sep 2005, 23:33
We're open.

Am impresia ca lumea (si aparent in lumea e doar ALS) nu ia filmul asta ca ce este. Si anume un graphic novel copy/paste in film, foarte bine facut, pseudo-alb-negru, fara pretentii metaforice, iti da totul as it is. Si nu vad de ce asta ar fi o problema sau motiv pentru a-l acuza de lipsa de profunzime. Cred ca pentru ca e pus intr-o carcasa superficiala (recte totul CGI) unii au folosit asta ca weak point sa start it from there. Si s-au blocat in asta. Dar aparent se pot face si chestii misto asa. Si, scena Michael Madsen / Bruce Willis de la inceput e, intr-adevar, cam foarte prost jucata, dar restul compenseaza. Si chestia cu film pentru generatia MTV e o generalizare gratuita, pseudoscuza pentru faptul ca tie nu ti-a placut filmul. Chiar daca stiu ca tu exact opusul il vrei, si anume te mandresti cu faptul ca nu ti-a placut. Dar e just not your thing, si pe chestia asta l-ai facut un film prost. Nu se cade. Nu se cade!

Altfel, amputarile si decapitarile kill bill style m-au bucurat in repetate randuri si Miho parca e hand-made by QT, o a doua contributie a lui la film. Si sangele in abundenta alb mi s-a parut o idee foarte buna, pentru ca altfel ar fi fost acuzat de furt. Si cand e nevoie de stil, culoare si expresivitate, sangele se transforma magic in rosu. Also, am savurat din plin violenta debordanta super energica in cadrul careia se desfasoara intreaga actiune. Inclusiv (de fapt mai ales) taiatul membrelor lui Elijah Wood (care, de altfel, e foarte ok aici), pseudodecapitarea Benicio Del Toro, eviscerarea Yellow Bastardului & co. Si poate cel mai misto moment - in care il vedem pe Elijah Wood cu 4 furtunuri pe membre si cainele care se apropie de el si el tot cu zambetul pe fata. Oamenii ar trebui sa nu mai fie atat de tight si pur si simplu sa savureze unele chestii fara a-i testa adancimea cu degetul inainte. Sper ca sequel-urile vor fi facute in acelasi stil si formatie.

Ambra Blu
12 Sep 2005, 00:40
Ca formula de prezentare, filmul este foarte tare (da, este peste Casshern cu care ar intra intr-un sparing stilistic) si nici ce zice nu e deloc tap water. Cei care il cauta de 'profunzimi' si strimba snob din nas sint cei pentru care revolutia cinematografica s-a oprit in perioada in care Truffaut facea free style-uri cu camera.

Alex Leo Serban
14 Sep 2005, 12:42
pt ambra

'revolutia cinematografica' nu 's-a oprit', pur si simplu - deocamdata - produce rebuturi: 'lotr', 'sin city' a.s.o.
probabil ca e nevoie ca aceste inovatii tehnice sa treaca de perioada de rodaj pt a nu mai fi niste chestii in sine, stridente & vulgare, si a servi la ceva; altminteri, ce diferenta intre un videoclip meserias vazut la teveu si un film? sau un videogame si un film? 'just the same stuff'?? ntz, don't think so.
deocamdata - re: 'sin city' -, nu vad decit o joaca de copii usor retardati care au descoperit ca poti face copy&paste dupa graphic novels... big deal! am i supposed sa cad in cur pt asta?!

ma rog. e ca-n sex: cu cit ai mai multa experienta, cu-atit nu te mai satisfac ejacularile precoce & learn to delay & enjoy ;)

Ambra Blu
14 Sep 2005, 13:42
pt ambra

'revolutia cinematografica' nu 's-a oprit', pur si simplu - deocamdata - produce rebuturi: 'lotr', 'sin city' a.s.o.


Dearest, Dearest ALS,
nu, pur si simplu aceste filme sint prea inovatorii pentru tine: nu ai gustul si 'background'ul vizual pentru a le savura. Esti putin prea 'dated' pentru ele. 'Sin City' e un film bun. Pam, pam!

GhitzaCartitza
15 Sep 2005, 12:05
let’s just have a bunch of people get killed for no reason. Nu mi-a placut.

Alex Leo Serban
15 Sep 2005, 13:26
pt ambra

'revolutia cinematografica' nu 's-a oprit', pur si simplu - deocamdata - produce rebuturi: 'lotr', 'sin city' a.s.o.


Dearest, Dearest ALS,
nu, pur si simplu aceste filme sint prea inovatorii pentru tine: nu ai gustul si 'background'ul vizual pentru a le savura. Esti putin prea 'dated' pentru ele. 'Sin City' e un film bun. Pam, pam!

kkt!
daca nici eu nu am 'backgroundul vizual' - eu, care cu familia mea, de la 48, cu bienale de contemporary art, cu warholi, jennyholzere, barney-i s.a.m.d... :o
eu, care cu 'inovatia' (in zona vizuala) sint more than up-to-date & a la page & what-not... :x
eu, care am nu doar 'background', dar si foreground & medium-ground & ce vrei tu... :w00t:
eu, 'DATED'!!
ha!

ce kkt de 'inovatorii' (btw: se spune 'inovatoare'!) sint niste imajini care copypastuiesc desenele unei benzi?? ce mare kestie e aici? si - mai ales - care este gradul de replicabilitate al acestui 'procedeu'? cum va 'translate' el alte subiecte, alte obiecte, alte afecte, hm? si - ca veni vorba -, ce profunzime (da, 'profunzime'!) psihologica au personajele acestei belele de bdfilm? sa-nteleg ca 'cinemathoghraful viithorului' (ura!) va fi sans psihologie - un fel de stenograma caracteriala care nu duce de la a la z, ci de la a la b?
ok, i see. pai, si 'final fantasy' - cu 'actori' de syntheza - era 'revolutionary'! si ce (ne-)a adus? si unde a ajuns? is this what you plead for - o plictiseala cu imagini saltarete? un hibrid hi-tech? hai, lasa-ma!

pt mine, un film care nu te face sa (te) gindesti nu e Cinema, ci (eventual) entertainment. iar daca Cinema-ul ar contine numai entertainment, n-ar mai fi 'a 7-a arta', ci artizanat. unul dintre. gherghef. mai nou, gherghef digital.

Ambra Blu
15 Sep 2005, 22:58
kkt!
daca nici eu nu am 'backgroundul vizual' - eu, care cu familia mea, de la 48, cu bienale de contemporary art, cu warholi, jennyholzere, barney-i s.a.m.d... :o
eu, care cu 'inovatia' (in zona vizuala) sint more than up-to-date & a la page & what-not... :x
eu, care am nu doar 'background', dar si foreground & medium-ground & ce vrei tu... :w00t:
eu, 'DATED'!!
ha!

ce kkt de 'inovatorii' (btw: se spune 'inovatoare'!) sint niste imajini care copypastuiesc desenele unei benzi?? ce mare kestie e aici? si - mai ales - care este gradul de replicabilitate al acestui 'procedeu'? cum va 'translate' el alte subiecte, alte obiecte, alte afecte, hm? si - ca veni vorba -, ce profunzime (da, 'profunzime'!) psihologica au personajele acestei belele de bdfilm? sa-nteleg ca 'cinemathoghraful viithorului' (ura!) va fi sans psihologie - un fel de stenograma caracteriala care nu duce de la a la z, ci de la a la b?
ok, i see. pai, si 'final fantasy' - cu 'actori' de syntheza - era 'revolutionary'! si ce (ne-)a adus? si unde a ajuns? is this what you plead for - o plictiseala cu imagini saltarete? un hibrid hi-tech? hai, lasa-ma!

pt mine, un film care nu te face sa (te) gindesti nu e Cinema, ci (eventual) entertainment. iar daca Cinema-ul ar contine numai entertainment, n-ar mai fi 'a 7-a arta', ci artizanat. unul dintre. gherghef. mai nou, gherghef digital.

Te-ai atacat putintel, da? Este bine.
Punctual, vin cam asa:
- 'inovatorii', da, ai dreptate, am gresit eu.
- dated in sensul ca indiferent cit ai fi la curent cu chestiile astea gen new media si instalatii video si alte chestii (niciodata nu am zis ca nu ai fi up to date), gustul tau pare 'educat' in directia asta si nu nativ. Filmele pe care le recomanzi sau le diseci nu intra in categoria asta, off limits. Da, scrii excelent cind vine vorba de WKW sau Antonioni, sa zicem, insa nu te vad la fel de entuziasmat, cu la fel de mult feeling si, atentie, ochi pentru filme din astea nebunatice. E simplu dupa mine: acolo unde tu preferi dulcele stil clasic, Chiri bate inspre zona mea. De asta am zis 'dated'.
-desi oricine iti poate spune ca nu fac parte din nici un tip de organizatie Manga Romania, sau Otaku sau mai stiu eu care, are si b.d.ul chestiile lui serioase (nu, nu colectionez albume cu Pif et Hercule), chiar daca il consideri o mixtura storyboard cu literatura. Vezi in sensul asta Moebius sau seria Sandman. Un film care porneste de la sursele astea nu este intrinsec mai subtirel decit unul care porneste de la Biblie. Cit de bine creionati sint regii din VT? Sau Dalila? Eh, cam ca Spiderman asa. Iisus e la fel de super hero cit Batman, daca intrebi membrii cultului bd.
-si asta ma mira, pentru ca Sin City are in el foarte mult film noir remixat si facut foare foarte misto vizual; cu cit e mai complex The Maltese Falcon? (care imi place, btw). Sint sigur ca tie iti place The Maltese, si ti-a placut si Sin City dar, din spirit de contradictie, sustii contrariul. Ei bine, de data asta nu mai merg pe mina flerului tau de trend setter. Sin City rules.

Leonard
16 Sep 2005, 00:49
cred cã e chestie de vîrstã. nu veþi ajunge chip la vreun punct comun. E mai mult o disputã a generaþiilor. (Dacã transplant de sex se poate face, sau operaþie esteticã, vîrsta tot nu se poate schimba). Obiectiv nu sunteþi nici unul.
În mare, sunt de acord cu Ambra, cã e un film bun ºi interesant vizual, dar într-un fel, recunosc cã are dreptate ºi ALª cu 2 chestii: este de entertainment ºi nu te face sã gîndeºti prea mult. Dar (@ALª) nu înþeleg care e problema. Trebuie luat ca atare. Aºa cum te distrezi ºi la alte filme comerciale, gen Collateral sau Charlie's Angels, ce tre sã fii aºa de morocãnos la acest film? Singurul tãu argument ar fi cã a rulat în competiþie la Cannes, la concurenþã cu alte filme mai cu greutate. Anul trecut, din cîte ºtiu, a fost ºi Shrek 2 în competiþie care nu era original nici mãcar vizual.
my rating: 7,5/10

Alex Leo Serban
16 Sep 2005, 10:25
pt ambra

nu sint de acord cu tine ca as fi imun la kestii 'nebunatice' - vezi larry clark, gregg araki, lukas moodyson a.s.o. daca ii reprosez ceva lui 'sin city' (above all the kitschbullshit), este tocmai ca nu este destul de violent - 4 my taste, anyway! e atit de stilizat & de bdizat & de soft-sofisticat ca ramine fara kwaie; devine un produs in tzipla, genul 'candy-eye magazine' sau glossy lollipop sau whatever... fata de forta transgresiva a unor clark, araki sau moodyson, e ca un pukebox in sala de asteptare a unui dentist.
mie imi plac transgresivii, nu ifosativii!
si - btw (apropo de prod digitale) -, kiar mi-a placut 'sky captain' & nu mi-e rusine de asta; e mai putin flamboaiant, dar mai cinstit & mai rewarding.

pt leonard

ma tem ca ai dreptate :oops:

Alex Leo Serban
16 Sep 2005, 11:33
pt conformitate:

http://agenda.liternet.ro/articol.php?art=2043

Ambra Blu
16 Sep 2005, 13:31
... fata de forta transgresiva a unor (...) moodyson, e ca un pukebox in sala de asteptare a unui dentist.
mie imi plac transgresivii, nu ifosativii!


Moodysson e un batrinel care ma plictiseste teribil: artificial, afectat, lacrimogen, in your face si fara substanta. 'A Hole in My Heart' m-a facut sa casc mai mult decit 'The Hours' ceea ce, dupa mine, e o contraperformanta.

st3fan
16 Sep 2005, 15:48
Va chinuiti prea mult in legatura cu filmul acesta...Problema e destul de simpla.Din punct de vedere artistic, Sin City tinde spre 0.Din punct de vedere tehnic, aduce ceva nou, a fost un experiment reusit zic eu, pentru ca a atras atentia."Artisticul" poate fi extras absolut de oriunde, nu conteaza ca e b.d sau orice altceva, problema este ca nu toti cineastii reusesc acest lucru.

P.S. Si in nici un caz nu este vorba de cinematograful viitorului!

Alex Leo Serban
18 Sep 2005, 08:29
de acord cu st3fan; eu n-am spus ca nu poti 'extrage artisticul' din kestii subculturale (bd-uri, etc: cei care au urmat cursurile mele de la unatc stiu ca ma refeream la film SI in leg. cu ele, cu clipurile, cu reclame, moda s.a.m.d....), ci ca - in cazul de fata - this is just not the case. 'sin...' NU e 'avangarda' pe care o cred unii (artistic vbind, avangarda poate fi un cinema in cadre fixe! - who can tell?), it is - on the contrary - SO five minutes ago...

pt ambra

aha, as if 'sin city' musteste de 'viata', are 'substanta' (!! = cardboard?), NU e 'in yr face' & afectat a.s.o.???
macar 'a hole...' avea actori vii...
si-ti stirnea o reactie, ceva...
'sin...' e still-born: cele mai 'vii' lucruri sint efectele speciale :lol:

radu83
19 Sep 2005, 09:58
pt conformitate:

http://agenda.liternet.ro/articol.php?art=2043

Sper ca iti dai seama ca o mare parte din publicul tinta al ziarului "Libertatea" are o parere complet diferita de cea expusa de tine...

La acest nivel se observa violenta extrema, sangele care curge in valuri, actiunea si ritmul filmului. Si la aceste capitole, "Sin City" nu lasa de dorit.

Alex Leo Serban
19 Sep 2005, 10:05
pt conformitate:

http://agenda.liternet.ro/articol.php?art=2043

Sper ca iti dai seama ca o mare parte din publicul tinta al ziarului "Libertatea" are o parere complet diferita de cea expusa de tine...


da, imi dau seama. so?
i'll never pay lip service to anyone's (kids or likewise) lousy taste :P

herbert
19 Sep 2005, 13:18
si pentru ca nu sunt de-acord cu acesta cronica entuziasmata, o reproduc aici. nu stiu cine e Radu Preda (e cronicar de film omologat de breasla?). E cumva baiatul cela care a stat in preajma lui Petre Tzutzea si nota miraruile batranului? acela era cam ortodoxist. cine stie?
a scris si Gorzo dsp Sin City? polemizeaza cumva cu ALS-ul? daca da, mie mi-a scapat...

Virtutile pacatului
Mergeti la film, pacatosilor! (de Radu Preda)

Va voi spune povestea „facerii" lui „Sin City" peste ceva vreme, dupa ce veti fi vazut filmul de cateva ori, si asta doar daca va mai avea sens un astfel de demers. Ca sa intelegeti de ce veti fi curiosi sa aflati aceasta poveste, de la cronicarii de film sau pur si simplu de pe Internet, ar trebui sa reusesc acum sa va fac suficient de curiosi pentru a merge sa vedeti aceasta capodopera.

Paradoxal, cu cat veti sti mai putine despre pelicula, cu atat satisfactia va fi mai mare. Nu incercati sa trisati si sa aflati amanunte inainte de a-l vedea. Oricum veti constata ca ati fost luati pe nepregatite, insa riscati sa va stricati nemeritat cateva surprize de proportii.
Voi incerca, asadar, sa va starnesc curiozitatea, fara a va dezvalui mai nimic din ceea ce urmeaza sa vedeti. Repet, cu riscul de a deveni pisalog, ca acest film nu trebuie, nu poate fi ratat! In mod normal, simpla lectura a „casetei tehnice" alaturate ar trebui sa fie suficenta pentru a va aduce in sala de cinema. Actori, unul si unul.

Pentru cunoscatori, un scenariu bazat pe niste benzi desenate mai mult decat celebre in America. Un cuplu de regizori, aparent necunoscuti, dar caruia i se alatura un nume „greu". Apropo, nu incercati in timpul filmului sa ghiciti care e scena regizata de Tarantino, pentru ca va garantez ca nu veti reusi nici din o mie de incercari.
Un hint: regia este absolut uluitoare, iar scenele se incheaga, pe cat de neverosimil, pe atat de surprinzator si coerent. „Sin City" nu este un crampei de viata, o fotografie miscata a unui oras mai mult sau mai putin metaforic. „Sin City" este cladit sub ochii spectatorilor, caramida cu caramida, cu o meticulozitate iesita din comun si cu o grija deosebita pentru detalii.

Si tot ce se intampla acolo poate fi comparat cu o orchestra de elita, care interpreteaza impecabil, la prima vedere, o partitura de dificultate maxima, sub bagheta unui dirijor imposibil de identificat.
M-am intrebat, de multe ori, ce sens au salile de lux din noile multiplexuri. Stiti, acelea unde biletul costa de patru ori mai mult decat in salile obisnuite si unde nu prea ruleaza filme din lipsa de clienti. Ei bine, am aflat raspunsul: pentru „Sin City". Nu numai ca n-a fost pacat sa dau 60 de lei grei pe bilet.

La sfarsit, mi-as fi dorit sa fi costat de doua ori mai mult, iar filmul sa nu se termine niciodata. Adevaratul oras al pacatului este acela unde exista macar un locuitor care sa nu fi vazut „Sin City".

Sin City
SUA, 2005
Titlu original: Sin City
Regie: Frank Miller, Robert Rodriguez, Tarantino
Scenariu: Frank Miller, dupa propriile sale benzi desenate
Distributie: Bruce Willis, Mickey Rourke, Benicio del Toro, Jessica Alba, Clive Owen, Michael Madsen, Rosario Dawson, Nick Stahl, Elijah Wood, Jaime King, Michael Clarke Duncan
Rating IMDB: 8,4/10
Rating Cinemagia: 5/5
Rating SFin: 10/10

st3fan
19 Sep 2005, 14:23
Of,of...Din pacate, acest domn Radu Preda are la activ multe cronici de film...
Nu voi comenta ce a scris despre "Sin City",e mai util sa subliniez faptul ca pentru a exista o atitudine critica, spectatorul nu trebuie sa se lase furat de imagini, antrenat in poveste, ci sa pastreze o oarecare distanta, o obiectivitate fata de film.Este clar ca acest jurnalist nu a putut sa faca acest lucru.

radu83
19 Sep 2005, 23:37
te inseli...

atata timp cat nu esti captivat de atmosfera unui film, cum poti sa crezi ca-l vei putea vreodata aprecia?

Alex Leo Serban
20 Sep 2005, 12:42
sint mai multe kestii aici:

1. nu cred ca radu preda este acel r. p., of tzutzea fame; daca stiti cine este, let us know!
2. lui gorzo nu i-a placut 'sin c.', ba dimpotriva :D ; deci - nici o polemica in sight...
3. faptul ca unui cronicar (pina la 'critic' mai e mult...) ii place mult un film, intra in atmosfera lui etc etc nu este nimic 'anormal': sa mai spun(em) ca ratiunea de a fi a unui comentator (cronicar sau critic) este sa admire? cum nu traim intr-o lume ideala, kestia asta nu este - intotdeauna - posibila... dar - dupa faza de extaz - tre sa urmeze o analiza (si, pe cale de consecinta, un verdict) bazat nu pe afecte, ci pe ratiune. aceasta presupune: punerea in context (ce aduce nou - daca aduce - filmul respectiv), analizarea componentelor filmului (regie, secnariu, actori, imagine etc) si, last but not least, impresia generala.
scuze ca v-am facut sa pierdeti timpul cu asemenea banalitati; uneori, insa, e necesara repetarea lor.;)

st3fan
20 Sep 2005, 14:08
te inseli...

atata timp cat nu esti captivat de atmosfera unui film, cum poti sa crezi ca-l vei putea vreodata aprecia?
Da, dar pentru a intelege DE CE te captiveaza, trebuie sa te detasezi si sa studiezi cu un ochi critic CE anume te-a atras la acel film.Atunci vei observa ca pe langa plusurile pe care le acorzi, simti ca daca ar fi fost un detaliu putin diferit, ar fi fost mai bine, sau iti amintesti de o scena asemanatoare intr-un film care prin modul in care a fost filmata te-a impresionat mai mult.
Filmele comerciale se bazeaza pe faptul ca spectatorul se identifica cu personajul(intr-un mod mental, psihologic, evident), astfel luand parte la desfasurarea tramei, uitand de faptul ca scenariul, actorii s.a.m.d. sunt de 2 bani...
Cred ca ALS ne poate ajuta...

Alex Leo Serban
20 Sep 2005, 14:21
nu stiu in ce masura pot 'ajuta'...
'canonul' meu e deja format - in el stau cot la cot marii & greii (dreyer, hitchcock, bergman, ozu, kurosawa, fellini, antonioni, godard, tarkovski...: cei fara de care n-ar avea nici un rost sa vbim dspr Cinema!) si, undeva mai jos, toti aceia care inseamna film comercial de calitate (de la hawks la sergio leone). exista, altfel spus, doua masuri: cind comentez un film, stiu din capul locului care merita o analiza aplicata si care, numai o cronica.
nu 'strimb din nas' - cum cred unii - la entertainment; stiu doar care le e locul. si stiu - in ac. timp - ca Cinema-ul n-ar suferi nici o pierdere ireparabila daca ar fi lipsit de cei din a 2-a categorie; just less fun :)

radu83
22 Sep 2005, 10:34
Da, dar pentru a intelege DE CE te captiveaza, trebuie sa te detasezi si sa studiezi cu un ochi critic CE anume te-a atras la acel film.

Exact... Dar pentru asta trebuie sa apreciezi mai intai filmul per ansamblu.

Daca te apuci si ciopartesti si analizezi pe bucati, unde mai e placerea vizionarii?

st3fan
22 Sep 2005, 19:27
Daca te apuci si ciopartesti si analizezi pe bucati, unde mai e placerea vizionarii?
Exista si placerea vizionarii, dar intr-un mod mai rafinat...Degustatorii de vinuri crezi ca nu mai au nici o placere in a bea un vin bun?Dar stiu foarte bine cand este vinul bun si de ce.

notorious
06 Oct 2005, 14:15
am sa incerc sa scriu si eu pe acest subiect deja fumat si deja disecat in fel si chip.

am incercat, urmarind 'sin city', sa fiu cat mai obiectiv cu putinta. am incercat , deci, nici sa nu ma extaziez, nici sa nu plec la cinema cu citatele frantuzesti din re:publik in minte, hotarat sa-l stigmatizez de la calupul publicitar.

in primul rand, sunt un admirator al genului noir, de la fritz lang la billy wilder si la neo-noir-ul fratilor coen. in calitate de fan al genului, sunt dispus sa recunosc ca noir-ul plaseaza accentul pe forma si mai putin pe substanta/continut. calitatea unui noir precum 'sunset bvd' sau 'the big sleep' o cauti in jocul actoricesc, dialogul incisiv si abilitatea de manipulare a rasturnarilor de situatie, dar si mai mult in exercitiile de calofilie de pe ecran, in stil cu alte cuvinte. cu atat mai mult in neo-noir, gen care respecta canoanele impuse in prealabil de capodopere precum cele sus-mentionate, asa ca tot ce ramane sa mai aduca este o alta forma (si intocmai in asta consta geniul lui 'memento').

insa, cand un regizor artificial si lipsit de imaginatie vede NUMAI stilul, atunci iese 'sin city'. ok, nu-i mare problema, exista filme recunoscute drept capodopere ale stilului (v. 'psycho', 'blowup'). problema apare atunci cand fiecare artificiu vizual la care apelezi devine gratuit, menit sa socheze, sa-ti 'fure ochii', deci STERIL. cand concepi punerea in scena, in mod normal, pornesti de continut, si apoi, gasindu-i trasaturile care o particularizeaza, adaptezi forma.

vrei sa filmezi o scena de macel sub dus si vrei s-o transformi intr-o scena soc ? atunci poti apela la taieturile dese de montaj, la planuri detaliu si unghiuri inedite, si poti sa mentii culoarea sangelui, rosie (asa se gandise, parca, initial, hitchcock, parca). da, asta pt ca scena aceea TREBUIA, din punct de vedere al continutului, sa fie o scena soc. trebuia sa dea peste cap toata intriga, trebuia sa-ti insele asteptarile tot sadismul hitchcock-ian. acesta este motivul pt care masura nu mai devine gratuita.

dar in 'sin city', artificiile vizuale, stilul nu au pur si simplu nici o legatura cu continutul. sunt extravagante permise de un regizor extravagant si, una peste alta, modest (sa nu-mi spuneti ca rodriguez a facut vreun film BUN, nici macar 'el mariachi'). de ce, in 'sin city', este folosit sangele alb, rosu, sau galben pe fundalul b&w, de ce anumite elemente ale cadrului (ochi, haine) isi pastreaza culoarea originala - in afara de a-ti fura ochii, netam-nesam, cu alte cuvinte ?...

solutia a mai fost folosita inainte, si de lars von trier (v. 'europa'), si de spielberg (v. 'lista lui schindler'). dar, in ultimul caz, era intr-adevar un element stilistic genial - este o cale de a-ti dirija atentia inspre fetita in rosu, pt ca, mai apoi, intocmai prin culoarea asociata (o metonimie ? :)) sa o gasesti, mai apoi, moarta, intr-o groapa de gunoi.

eu nu zic ca filmul nu este oarecum distractiv, dar face asta cel mai bun film al anului ? daca pui prea mult accentul pe STIL, poate iesi kitsch, si kitsch iese in 'sin city'...

BeNnY
06 Oct 2005, 14:44
In primul rand scrii ca o pula. Mai coerent decat tine scrie ogto. Hai sa-ti luam cugetarile constipate pe rand.

insa, cand un regizor artificial si lipsit de imaginatie vede NUMAI stilul, atunci iese 'sin city'

Asta e un fel de incercare de pseudofraza. Logica ai pierdut-o 2 randuri mai sus.

problema apare atunci cand fiecare artificiu vizual la care apelezi devine gratuit, menit sa socheze, sa-ti 'fure ochii'

Am impresia ca voi sunteti asa gen insultati de exercitiile tehnice facute de RR. Pur si simplu a manipulat niste chestii exact cum a vrut el, fara sa vrea sa socheze la fiecare colt, asa interpretati voi(tu) petele alea de culoare care sunt acolo pentru ca asa a fost conceput filmul. Cu ce pula mea sa socheze petele de culoare? Te-ai speriat?

cand concepi punerea in scena, in mod normal, pornesti de continut, si apoi, gasindu-i trasaturile care o particularizeaza, adaptezi forma.

Mda, movie directing 101. Fu ck off.

vrei sa filmezi o scena de macel [...] nu mai devine gratuita.

Apelezi la ce dracu vrei tu, ca regizor. Toata bucata asta e, asa, o aberatie.

de ce, in 'sin city', este folosit sangele alb, rosu, sau galben pe fundalul b&w, de ce anumite elemente ale cadrului (ochi, haine) isi pastreaza culoarea originala - in afara de a-ti fura ochii, netam-nesam, cu alte cuvinte ?...

Asta e exact ca la fratii Quay. Stii tu.

Concluzia este foarte trista. Imi pare rau.

st3fan
06 Oct 2005, 15:10
insa, cand un regizor artificial si lipsit de imaginatie vede NUMAI stilul, atunci iese 'sin city'.ok, nu-i mare problema, exista filme recunoscute drept capodopere ale stilului (v. 'psycho', 'blowup'). problema apare atunci cand fiecare artificiu vizual la care apelezi devine gratuit, menit sa socheze, sa-ti 'fure ochii', deci STERIL
Stilul este sublimarea tehnicii in estetica.Deci, in cazul filmului Sin City, nu se poate vorbi de stil, cel putin nu in acceptia sa originala.

@Benny
Pot sa imi raspunzi ca nu e treaba mea, si nu e nici un fel de problema.Dar doar din curiozitate, de ce ai sarit asa pe textul lui notorius?

Jay
06 Oct 2005, 17:06
Pentru ca notorious e nebun draga stefan... mai in termeni academici o arde aiurea...
vorbeste si compara filme noir ce-a vazut el cu sin city...si apoi foloseste un limbaj de care, frate, cand dracu o sa mai scapam de criticii astia... oricum nu sunt de acord cu notorious si am sa ma repet... habar nu aveti ce se intampla... iiar notorious este printre cei mai slabi critici de film de pe site si nu intelege asta...

Ambra Blu
06 Oct 2005, 19:40
vrei sa filmezi o scena de macel sub dus si vrei s-o transformi intr-o scena soc ? atunci poti apela la taieturile dese de montaj, la planuri detaliu si unghiuri inedite, si poti sa mentii culoarea sangelui, rosie (asa se gandise, parca, initial, hitchcock, parca). da, asta pt ca scena aceea TREBUIA, din punct de vedere al continutului, sa fie o scena soc. trebuia sa dea peste cap toata intriga, trebuia sa-ti insele asteptarile tot sadismul hitchcock-ian.

Sa moara toti dusmanii mei, notorele, te iau asistentu' meu de regie, daca stii sa freci cafeaua pin-o umpli de spume, cum facusi cu textuletul asta. Daca ai zice ceva legat de film care sa treaca de nivelul de clasa a patra pre-scolara, as fi mai incisiv cu tine, cum a fost BeNnY, asa. Nu e cazu', insa.

ogto
06 Oct 2005, 21:35
Pe sistemul "e amuzant si trendy sa te iei de nuturel" hai si eu.

atunci cand fiecare artificiu vizual la care apelezi devine gratuit, menit sa socheze, sa-ti 'fure ochii', deci STERIL

Ok. Acesta nu e un film calm si dragut, gen Teletubies, nu avem violenta gratis care sa socheze in contrast cu restul filmului. Asta e tonul, ritmul, stilul filmului, e violent in general. Faza cu steril m-a oprit din citit pentru 5 minute si am inceput sa salivez, blocaj mintal. Posturile lui notucius sunt nocive pentru intelect, administratia nu face nimic? Macar un PG-19/AP langa avatarul lui.

In rest n-am de ce sa ma iau ca unele chestii sunt atat de tembele incat nici nu pot da contra-argumente iar ce era mai important au zis altii.

Pacientul a murit... Ne pare rau. Dar a fost scurt si nedureros. :?

KORBEN
06 Oct 2005, 22:20
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
vreti sau nu sin city e filmu anului, cu sau fara avizul si binecuvintarea lui als (care sau vrea sa enerveze sau cauta avanagarde unde nu cazul) si gorzo (caruia nu i-a placut nici kill bill si deci se descalifica din start in competitia de dat cu parerea dsp filmne cool)
nu zik ca ar fi vreo capodopera, darrrrrrrrr
e superb pentru estetika si femei
si sublim pentru minimalism (zero personaje dar exista ceva rudimente de naratiune, zero atmosfera asar atat frumuzete)
:x :love:

herbert
06 Oct 2005, 23:55
notorious, esti cool!
ai enervat toti fanariotzii ORASULUI.
de ce ai cazut in analize, cand era suficient sa scrii ca nu ti-a placut, ca e kitcsh pentru imberbi...
de fapt, totul ti se trage de la greseala din cuvantul kitcsh...

Alex Leo Serban
07 Oct 2005, 09:37
un ultim cuvint dspr ac. film dspr care s-a vorbit deja prea mult (inutil sa mai spun, sint de acord cu notorious!):

cind violenta este stilizata in asemenea hal, nu mai are nici un impact.
decit - fireste - vizual :lol:

repet: as fi vrut un film 100% violent, cu kwaie, viscere, blood, sweat, tears & toate alea; what i got was advertised violence.
cute, but not enough...

Ambra Blu
07 Oct 2005, 09:48
cind violenta este stilizata in asemenea hal, nu mai are nici un impact.
decit - fireste - vizual :lol:

Ciudat, cind ma gindesc ca, in loc de film, Rodriguez, ca orice sud american care se respecta, ar fi vrut sa faca o revolutie, cu un cu totul alt impact decit cel vizual.

repet: as fi vrut un film 100% violent, cu kwaie, viscere, blood, sweat, tears & toate alea; what i got was advertised violence.
cute, but not enough...

Da, ne-ai mai zis ce voiai tu de la filmul asta, un fel de Braindead. Acum lasa-ne pe noi, tinerii consumatori, sa savuram linistiti filmul asta smecher.

marx
07 Oct 2005, 14:22
problema apare atunci cand fiecare artificiu vizual la care apelezi devine gratuit, menit sa socheze, sa-ti 'fure ochii', deci STERIL. cand concepi punerea in scena, in mod normal, pornesti de continut, si apoi, gasindu-i trasaturile care o particularizeaza, adaptezi forma.

Bai, cand spui STERIL definesti ceva lipsit de viata, esenta sau de utilitate. Dar tu spui ca filmul sokeaza....Deci are forta, are vitalitate, are explozie.

Mai invata...

PS: si sa nu scrii niciodata sterilat ca explodeaza forumul si mai moare inca un domn Lazarescu.

MinRep
07 Oct 2005, 17:09
Am ajuns la concluzia ca - dincolo de ce au obiectat ALS si notorious printre altii - ceva nu e in regula cu "Sin City". Este a nu-stiu-cata oara cand apar conflicte off-topic in discutia despre acest film. Mesajele care lipsesc sunt la Cafenea, dar de acum inainte voi sterge orice alt mesaj care are legatura mai mult cu diferite parti anatomice ale unor useri decat cu "Sin City".

Alex Leo Serban
09 Oct 2005, 08:09
ce nu e in regula, minrep, este ca 'sin city' e genu ala de film-'cult' (a la 'nbk') care imparte lumea cinefila in fani isterici & non-fani isterizati (de galagia celorlalti)... in astfel de conditii, nimeni nu are dreptate: primii, pt ca sint 'in too deep' in all that s.hit & nu mai au nici o distanta critica fata de, iar ceilalti (ca mine, notorious, st3fan s.a.) pt ca, e normal, sint excedati de acoolade & incearca - fie si fortind nota - sa reechilibreze balanta.

pina la urma, fireste, it's all a matter of taste.

but, as you all know, mine is just purrfect, so... :P

Ambra Blu
09 Oct 2005, 10:01
ALSule, mai taie. Degeaba iti tot trimbitezi gusturile pirrrtfecte chemindu-ne la lupta, ca interesu' pt debateu asta scade pe zi ce trece. Desi nu pun in aceeasi oala NBK (personal favorite) cu Sin City, desi nu spun ca Sin City a fost filmul anului, desi nu ma numar printre cei care se inchina la b.d.uri, nu pot sa nu iti reamintesc, fie si en passant, ca Sin City este un film foarte smecher, care beneficiaza de admiratori pe masura. Daca ar fi aratat vreodata dpdv vizual vreun Moodysson la fel de ofertant ca acest Rodriguez, fii sigur ca imi schimbam traiectoria urinara.

Gaandalf
09 Oct 2005, 14:14
pina la urma, fireste, it's all a matter of taste.
cu ce ar fi schimbat acele "noruleþe" perspectiva ta asupra filmului-cult 'sin city' ?
bitter still or bitter sweet ere?

ricutza
09 Oct 2005, 23:57
tocmai am venit de la Sin City....sunt foarte incantata ca l-am vazut la Mall in cele mai bune conditii, pentru ca asta nu-i film pe care sa-l vezi acasa pe calculator...eu l-am privit ca pe un spectacol vizual si m-am bucurat de el cele 2 ore cat a durat filmul...am ramas cu ceva dup-aia?nu...poate doar cu muzica bestial aleasa care contribuie enorm la atmosfera filmului. mi-a placut faptul ca e alb negru, ca are efecte de benzi desenate care nu-mi pot da seama nici cum au fost facute, nici cum au fost suprinse de Rodriguez&Miller.

mi-a placut mult constructia filmului...cum povestile sunt din ce in ce mai lungi si se intregesc pe parcurs...foarte bine dozat ritmul..initial m-am intrebat de ce nu au amestecat povestile dar dup-aia mi-am dat semaa ca s-ar fi pierdut tot farmecul si oricum mai era si problema timpului...tot foarte misto mi s=a parut si faptul ca filmul reuseste sa-ti transmita un sentiment aparte...nu fac nici un fel de comparatie intre Lynch si Rodriguez, dar Sin City mi-a transmis un sentiment similar cu cel pe care l-am avut dupa ce am vazut episoade din Twin Peaks. si cand spun "simiar" ma refer la intensitate si efect nu si la natura sentimentului.

este Sin City filmul anului? pentru mine nu. este o experienta interesanta numai ca dupa ea nu ramai cu prea multe. ma astept la mai multe lucruri de la un film care sa-mi placa cu adevarat si pe care sa-l consider bun, dar asta nu m-a impiedicat sa ma bucur si de Sin City.

Alex Leo Serban
10 Oct 2005, 10:41
cred ca ricutza has said it, ca sa zic asa...
nimeni nu contesta glantzul de 'eye candy' al lui 'sin c.', dar majoritatea remarca ac. lucru: nu ramii cu mare lucru, once finished! ;)

in consecinta (& ca sa 'finish' o data cu ac. film-cult & cool & cum vor fanii lui neconditionati!): sint de acord cu tot ce s-a scris dspr ac. film - & pro, & contra!
in ce ma priveste, nu mai am nici o opinie...
satisfied? :)

pt gaandalf
pai, 'norishorii' ar fi fost nice! si, oricum, mai ingeniosi decit kestia cu voice over-ul - care, really, is SO lame...!

PS pt cei care au ratat emisiunea dspr 'sin c.', cu ogto & carmen m. & matei e. branea aka omulan & (1st time fan, 2nd time wan) andrei cretzulescu - se reia marti la ora 14; in general, toate reluarile 'fotogramelor' sint martea la ac. ora.

Ambra Blu
10 Oct 2005, 12:40
nimeni nu contesta glantzul de 'eye candy' al lui 'sin c.', dar majoritatea remarca ac. lucru: nu ramii cu mare lucru, once finished! ;)

Nu sint de acord, mie mi-a schimbat viata. As zice, insa, ca nu ramii cu mare lucru dupa 'Dear Wendy'. La o revizionare, n-am mai rezistat sa ma uit in intregime la el si l-am inchis, plictisit de aerul afectat al pustilor cu pusti.

Essor Nougier
11 Oct 2005, 19:36
cred ca ricutza has said it, ca sa zic asa...
nimeni nu contesta glantzul de 'eye candy' al lui 'sin c.', dar majoritatea remarca ac. lucru: nu ramii cu mare lucru, once finished! ;)

pt gaandalf
pai, 'norishorii' ar fi fost nice! si, oricum, mai ingeniosi decit kestia cu voice over-ul - care, really, is SO lame...!

Let's see.

Sunt multe reprosuri care se aduc acestui film, insa trecand de cele de-a dreptul prostesti de tipul "prea violent", "prea putin violent" and so on, se ajunge la cele mai consistente care insa, in viziunea mea, sunt cu adevarat rizibile.

Cum adica nu ramai cu mare lucru? Banuiesc ca esti dintre cei care cauta Filmul, Femeia, Adevarul, etc. E doar un film.

Un film la care as fi schimbat multe, care m-a facut de cateva ori sa dau din spranceana dezaprobator, insa un film bun.

Si e comercial. Thank god ca e comercial. Este un film noir, iar filmul noir se bazeaza pe o formula. Formula este esenta comercialului.

Este bazat pe un comic, iar comicsurile sunt esenta culturii alternative. Cultura alternativa este cultura celor care consuma mai mult decat produc. Este o cultura vasta dar putin adanca, plina de formule.

Feeling de the 80's movie that made it. Comercial.

Sex si violenta. Curve si barbati puternici. Monologuri. Rosu, galben si verde peste alb-negru. Fuck it. Mi-ar fi rusine sa reprosez unui film atat de vadit comercial ca este comercial.

Mi-ar fi rusine sa spun ca nu-mi place. Nu mi-a placut foarte mult, insa atat cat mi-a placut, mi-a placut mult. Restul, e vina mea, nu c-a fi vreo vina, ca nu sunt pasionat de comicsuri.

Cu alte cuvinte, get off your fucking cloud. Nu a fost inca nimeni numit aparator al valorilor artistice in cinematografie.

Alex Leo Serban
12 Oct 2005, 11:27
cred ca ricutza has said it, ca sa zic asa...
nimeni nu contesta glantzul de 'eye candy' al lui 'sin c.', dar majoritatea remarca ac. lucru: nu ramii cu mare lucru, once finished! ;)

pt gaandalf
pai, 'norishorii' ar fi fost nice! si, oricum, mai ingeniosi decit kestia cu voice over-ul - care, really, is SO lame...!

Let's see.

Sunt multe reprosuri care se aduc acestui film, insa trecand de cele de-a dreptul prostesti de tipul "prea violent", "prea putin violent" and so on, se ajunge la cele mai consistente care insa, in viziunea mea, sunt cu adevarat rizibile. ]

cele 'consistente' sint 'rizibile'?! hm... probabil ca alea inconsistente sint serioase :w00t:

Cum adica nu ramai cu mare lucru? Banuiesc ca esti dintre cei care cauta Filmul, Femeia, Adevarul, etc. E doar un film.

cind spunea chestia asta, hitchcock avea deja in spate citeva capodopere... presupun ca nu e cazul tau?

Un film la care as fi schimbat multe, care m-a facut de cateva ori sa dau din spranceana dezaprobator, insa un film bun.

Si e comercial. Thank god ca e comercial.

WHAT?!?

Este un film noir, iar filmul noir se bazeaza pe o formula. Formula este esenta comercialului.

i-auzi-ia! si comedia, musicalul, thrillerul etc. pe ce se bazeaza - pe formol?

Este bazat pe un comic

buster keaton? jacques tati? seinfeld? :lol: ,

iar comicsurile sunt esenta culturii alternative. Cultura alternativa este cultura celor care consuma mai mult decat produc. Este o cultura vasta dar putin adanca, plina de formule.

now, that's deep! as in: 'deep shit'...

Feeling de the 80's movie that made it. Comercial.

Sex si violenta. Curve si barbati puternici. Monologuri. Rosu, galben si verde peste alb-negru.

aici parca vorbeste guru-ul lui korben, ald...

f*** it. Mi-ar fi rusine sa reprosez unui film atat de vadit comercial ca este comercial.

well, some people are shameless...

Mi-ar fi rusine sa spun ca nu-mi place.

de ce, l-ai produs?

Nu mi-a placut foarte mult, insa atat cat mi-a placut, mi-a placut mult.

asta, intr-adevar, mi-a placut cel mai mult!:lol:

Restul, e vina mea, nu c-a fi vreo vina, ca nu sunt pasionat de comicsuri.

make up your mind, & stop victimizing yourself for chrissake!

Cu alte cuvinte, get off your f*** cloud. Nu a fost inca nimeni numit aparator al valorilor artistice in cinematografie.

ha?!

Jay
12 Oct 2005, 15:06
Toti cei 1 miliard de fani ALS au inteles ce parere ai despre filmul asta... de ce esti curva de om si o arzi retard... vezi-ti de treaba ta si close the subject... pe nimeni nu mai intereseaza ca stii sa dai copy - paste... close

Essor Nougier
12 Oct 2005, 19:26
cred ca ricutza has said it, ca sa zic asa...
nimeni nu contesta glantzul de 'eye candy' al lui 'sin c.', dar majoritatea remarca ac. lucru: nu ramii cu mare lucru, once finished! ;)

pt gaandalf
pai, 'norishorii' ar fi fost nice! si, oricum, mai ingeniosi decit kestia cu voice over-ul - care, really, is SO lame...!

Let's see.

Sunt multe reprosuri care se aduc acestui film, insa trecand de cele de-a dreptul prostesti de tipul "prea violent", "prea putin violent" and so on, se ajunge la cele mai consistente care insa, in viziunea mea, sunt cu adevarat rizibile. ]

cele 'consistente' sint 'rizibile'?! hm... probabil ca alea inconsistente sint serioase :w00t:

Cum adica nu ramai cu mare lucru? Banuiesc ca esti dintre cei care cauta Filmul, Femeia, Adevarul, etc. E doar un film.

cind spunea chestia asta, hitchcock avea deja in spate citeva capodopere... presupun ca nu e cazul tau?

Un film la care as fi schimbat multe, care m-a facut de cateva ori sa dau din spranceana dezaprobator, insa un film bun.

Si e comercial. Thank god ca e comercial.

WHAT?!?

Este un film noir, iar filmul noir se bazeaza pe o formula. Formula este esenta comercialului.

i-auzi-ia! si comedia, musicalul, thrillerul etc. pe ce se bazeaza - pe formol?

Este bazat pe un comic

buster keaton? jacques tati? seinfeld? :lol: ,

iar comicsurile sunt esenta culturii alternative. Cultura alternativa este cultura celor care consuma mai mult decat produc. Este o cultura vasta dar putin adanca, plina de formule.

now, that's deep! as in: 'deep shit'...

Feeling de the 80's movie that made it. Comercial.

Sex si violenta. Curve si barbati puternici. Monologuri. Rosu, galben si verde peste alb-negru.

aici parca vorbeste guru-ul lui korben, ald...

f*** it. Mi-ar fi rusine sa reprosez unui film atat de vadit comercial ca este comercial.

well, some people are shameless...

Mi-ar fi rusine sa spun ca nu-mi place.

de ce, l-ai produs?

Nu mi-a placut foarte mult, insa atat cat mi-a placut, mi-a placut mult.

asta, intr-adevar, mi-a placut cel mai mult!:lol:

Restul, e vina mea, nu c-a fi vreo vina, ca nu sunt pasionat de comicsuri.

make up your mind, & stop victimizing yourself for chrissake!

Cu alte cuvinte, get off your f*** cloud. Nu a fost inca nimeni numit aparator al valorilor artistice in cinematografie.

ha?!


de mult nu am mai fost binecuvantat cu un idiot care sa-mi raspunda pe fragmente.

Mala Portugal
12 Oct 2005, 20:41
Eh, daca nu era Leo sa-ti raspunda punctual , nu mai aflam eu minunatii d'astea: "Cultura alternativa este cultura celor care consuma mai mult decat produc."
"Nu mi-a placut foarte mult, insa atat cat mi-a placut, mi-a placut mult. "

Essor Nougier
12 Oct 2005, 23:00
Eh, daca nu era Leo sa-ti raspunda punctual , nu mai aflam eu minunatii d'astea: "Cultura alternativa este cultura celor care consuma mai mult decat produc."
"Nu mi-a placut foarte mult, insa atat cat mi-a placut, mi-a placut mult. "

Don't box me in.

Sa inteleg ca daca scriu un mesaj pe trei sferturi voit ridicol trebuie sa si raspund pentru asta ulterior.

But really, cat de idiot trebuie sa fiu ca sa scriu altfel decat voit "Nu mi-a placut foarte mult, insa cat mi-a placut, mi-a placut mult"?

Alex Leo Serban
13 Oct 2005, 10:00
Eh, daca nu era Leo sa-ti raspunda punctual , nu mai aflam eu minunatii d'astea: "Cultura alternativa este cultura celor care consuma mai mult decat produc."
"Nu mi-a placut foarte mult, insa atat cat mi-a placut, mi-a placut mult. "

Don't box me in.

Sa inteleg ca daca scriu un mesaj pe trei sferturi voit ridicol trebuie sa si raspund pentru asta ulterior.

But really, cat de idiot trebuie sa fiu ca sa scriu altfel decat voit "Nu mi-a placut foarte mult, insa cat mi-a placut, mi-a placut mult"?

pai, nu ti-e clar? foarte idiot!
si pt ca esti 'voit idiot', mai si raspunzi... :D

Essor Nougier
13 Oct 2005, 10:40
Oh, who could have guessed? Who could have guessed that you would be the one to answer my innocent question.

Really, who ever could have guessed, you gay dough-boy you.

Alex Leo Serban
13 Oct 2005, 11:33
hai, baiatu obsedat-frustrat-whatever, do everyone a favor & mai da-ne o frina; mai ai ceva de zis dspr 'sin c.'? ca mie mi se pare ca o freci aiurea doar ca sa get to me... well, tough chance: i am not available :P

notorious
13 Oct 2005, 14:39
Dar tu spui ca filmul sokeaza...

am zis ca socheaza ?... parca spusei ca vrea sa socheze si incearca s-o faca in cel mai gratuit mod cu putinta. daca am zis chiar ca 'socheaza', am gresit.

notorious
13 Oct 2005, 14:49
nope. am recitit cronica si n-am scris nicaieri ca efectiv socheaza.

raptor
13 Oct 2005, 15:51
"Cultura alternativa este cultura celor care consuma mai mult decat produc

si mai venea si concluzia: in agricultura riomaneasca se face, deci, cultura alternativa.