PDA

View Full Version : Lemony Snicket - A Series of Unfortunate Events


Denis_stelistu
24 Apr 2005, 22:16
O comedie plina de aventuri cu Jim Carrey in mai multe roluri.
nu in ultimul rand si plina de drama si tristete.
L-am vazut mai demult.Oricum o comedie dramatica cu peripetii.

Kwisatz
24 Apr 2005, 22:32
nu prea mi sa parut comedie. poate comedie neagra in cel mai bun caz. oricum un rol total diferit pt jim fata de ce a mai jucat pana acum

Denis_stelistu
24 Apr 2005, 22:40
nu prea mi sa parut comedie. poate comedie neagra in cel mai bun caz. oricum un rol total diferit pt jim fata de ce a mai jucat pana acum


La comedie m-am referit la fata lui :lol: .N-ai vazut-o.Zici ca era un bosorog de 60 de ani.Mai mult drama.

Kwisatz
24 Apr 2005, 22:42
bai tot respectul pentru fata lui:) din punctul asta de vedere si-a dovedit talentul de nenumarate ori::)

Denis_stelistu
24 Apr 2005, 22:47
bai tot respectul pentru fata lui:) din punctul asta de vedere si-a dovedit talentul de nenumarate ori::)


Oricum ca ne-a facut sa radem de nenumarate ori,dar aici le-a intrecut pe toate.Jim Carrey cel mai tare comic.!!!!!!!!!!!!

GhitzaCartitza
24 Apr 2005, 22:55
Am vazut si eu filmul si chiar nu stiu cum sa-l cataloghez. Comedie sau drama. Cred ca se va produce o ruptura intre fanii lui Harry Potter :P .

bellhop
25 Apr 2005, 23:46
mi-am adus aminte de Oliver Twist si alte ecranizari de epoca ce le vedeam cand eram mic, cu copii orfani si decoruri victoriene, ce ma mai speriau..;

totusi, eu cred ca el n-a vrut sa-i omoare pe copii :)

notorious
26 Apr 2005, 10:51
ma rog, desigur, ca orice poveste (buna) pentru copii, si povestile ce au format seria asta, 'lemony snicket's a series of unfortunate events' (unfortunantly, i didn't have a very happy childhood in care sa ma delectez cu alte povesti in afara de 'the wizzard of oz' sau 'pinocchio'... si putin twain) pot fi citite pe mai multe nivele: contele olaf este raul absolut, care nu piere niciodata, ci mereu revine, nedreptatea in societate s.a.

but it still sucks !

M0n0
26 Apr 2005, 12:45
Dupa mine, Lemony Snicket's... e un film bine realizat, cu detaliu in fiecare cadru, un film foarte bun pt copii...dar si pt cei mari, nu inteleg de ce nu...imaginea buna, machiaj si mai bun, mult mister si multa comedie...
replicile lui Sunny sunt bestiale...

Stiu ca sunteti critici foarte duri...dar trebuie sa va puneti in rolul copiilor ca sa judecati filmu asta...
Adultii au aceste genuir de filme ca sa se mai duca si ei din cand in cand in lumea copiilor...pt ca stiu ca tutror le place acolo...

M_olecula
27 Apr 2005, 00:30
Un cur de film ... mai bine zis curul lui Carrey

Sunny stand agatata cu dintii de masa e cea mai agreabila scena din film

M0n0
27 Apr 2005, 07:44
Un cur de film ... mai bine zis curul lui Carrey

Tu esti genu...daca nu imi place actorul nu-mi place filmul, nu-i asa?

Gaandalf
27 Apr 2005, 17:40
what a load of crappy ass movie...
so not funny, so not NOTHING ...
great Jim Carey - dinosaur imitation ...

M0n0
27 Apr 2005, 18:15
great Jim Carey - dinosaur imitation ...

Bine macar ca asta ti-a placut... :)

BeNnY
29 Apr 2005, 21:10
La filmul asta e de apreciat numai scenografia.

Hai, nu va mai pisati in lifturi si dati-i drumu' la Lemony Snicket. Sters ultimele trei mesaje.

M0n0
29 Apr 2005, 21:16
Mie mi-a placut si imaginea oleac...dar scenogafria si machiajul au fost bune intr-adevar

nume
29 Apr 2005, 23:41
Hai, nu va mai pisati in lifturi si dati-i drumu' la Lemony Snicket. Sters ultimele trei mesaje.
Sentimente amestecate. Am avut impresia ca revad pe alocuri franturi din RHPS (secventele cu piesa de teatru si "imfama" casatorie).

Vorba cuiva : "Altceva decat sex, droguri si impuscaturi".

Pe alocuri insuportabil, sunetul dat la blana de la Mall mi-a spart timpanele (cand se prabuseste casuta matusicii, interpretata bestial de Meryl Streep).

Singura secventa care merita banii cu adevarat, este cea in care orfelinii fac escala la conacul parintesc incendiat. Ca prin minune locuinta este intacta, luminoasa si primitoare. Copii privesc siderati peretii imaculati. Visul nu dureaza decat cateva secunde, caci zidurile redevin negre de fum, scarile calcinate si tavanele prabusite.

Filmul este plin de gafe jenante. Casa se prabuseste peste barca, dupa care protagonistii se salveaza vaslind la bordul aceleiasi barci. Secventa in care micuta Sunny se joaca cu sarpele "ucigas" m-a facut sa vomit.

6,7 / 10

alex2
05 May 2005, 15:16
mie mi-a placut. de sunny si idiomul ei, glezna cea tatuata a lui jim si elful ala dragalas de la sala 2.
:D

Demona
08 May 2005, 22:09
A fost chiar dragutz filmul. In primul rand atmosfera de gen "Tim Burton"(Go Burton Go!) pe care o lasa in urma shi faptul ca Jim Carrey e in rol negativ. Nu imi aduc aminte sa-l fi vazut ever la partea asta. Anywho, he does a great job. Shi cum zicea alex2, elful de la sala 2 a fost chiar haios. :) Dar mai mishto au fost casele in care locuiau diferitele rude ale copiilor. C'mon, casa profului era criminala, cu statuile de marmura in forma de sharpe, iar locatzia casei matushii fobice era shi mai shi. Filmu` "ruleaza", povestea shi ea.Ce ma bucura mai mult e ca "era Harry Potter" se cam da dracului cu Lemony Snicket... Which is freakin` GREAT!!! :w00t:

qwerty
27 Jan 2006, 14:58
Eu am fost impresionat de coloana sonora,costume si coregrafie.Filmul in schimb e naspa.

Faenor
27 Jan 2006, 19:56
Coregrafie?.... :shock: :? :huh: ...tre sa ma uit mai atent mi-a scapat baletul din Lemony Snickett

st3fan
27 Jan 2006, 21:18
Eu am fost impresionat de coloana sonora,costume si coregrafie.Filmul in schimb e naspa.
Merita sa il revezi.Ar trebui, ca sa fiu mai exact.

Bulumulu
28 Jan 2006, 01:35
nu stiu ce va tot luat de el.. it's magic,... the land of fairy tales... brilliantly moving - ma intreb la ce v-ati asteptat?

RinTinTin
30 Jan 2006, 17:04
nu stiu ce va tot luat de el.. it's magic,... the land of fairy tales... brilliantly moving - ma intreb la ce v-ati asteptat?

Agreed. Sumbru si ludic, a very nice gothic fairytale. Burton-esque. Misto de tot.

Pauline Kael
28 Jul 2008, 00:28
E doar o poveste ce dracu'.Se putea mai biine,dar nu manipuleaza,nu amesteca lucrurile ca "Labirintul lui Pan"(satanic),nu moare nici un copil...
E bunisor.