PDA

View Full Version : B-est International Film Festival 2005


christi
01 Apr 2005, 14:40
Spre marea mea bucurie, aberatia de BIFEST are un nou concurent in Bucuresti: B-est International Film Festival.
Un nou festival ce se anunta super misto...... filme foarte noi si bune, concurs de lung metraje (ceea ce i-a lipsit Bifestului), si, dupa cite se pare, o organizare mult mai profesionista.
Pentru detalii aruncati si voi un ochi pe site: http://www.b-estfilmfest.com

Longshot
01 Apr 2005, 17:30
if there's grass on the field...play ball

radu83
01 Apr 2005, 19:25
am mai auzit noi d'astea...

sincer sper sa fie ceva serios, dar astept sa vedem ce-o iesi

Mala Portugal
01 Apr 2005, 20:44
B-est are o radacina in BiFEST . Radacina cu pricina se numeste Dana Dimitriu, si nu e nimeni alta decat cea care, dupa ce a investit in BiFEST, si-a luat un sut intr-un loc mai moale si s-a trezit debarcata din echipa organizatorica a festivalului.
Refresh your memory:
Inainte de debutul primei editii,
BiFEST a ramas fara un director

Asa cum valoarea nu asteapta anii, nici scandalurile nu depind de factorul timp. Chiar daca ce dintai editie a Festivalului de film BiFEST debuteaza abia astazi, manifestarea a pierdut deja un om. Directorul de PR a hotarat, vineri, sa se retraga din echipa de organizare a evenimentului. Dana Dimitriu, unul dintre cei care au contribuit la nasterea acestei competitii, isi motiveaza decizia prin diferendele avute cu presedintele BiFEST, Lucian Georgescu. Desi a sustinut si financiar competitia ("Suma imprumutata de mine domnului Lucian Georgescu a rezolvat achitarea taxelor cerute de distribuitori pentru cateva filme", se precizeaza in comunicatul remis presei), desi a propus si a adus in festival o serie de pelicule, Dana Dimitriu renunta la acest proiect. "Motivele concrete ale retragerii mele sunt divergentele domnului Georgescu cu o serie de personalitati din lumea filmului, incompatibile cu structura si misiunea unui adevarat Festival de Film European, asa cum ar fi bine sa devina". Disfunctiile de ordin organizatoric, "managementul defectuos" si "curentele de antipatie" directionate catre presedintele festivalului in mass-media (pe care i s-a reprosat ca nu le-a putut demonta) intregesc gama ratiunilor din care ex-directorul de relatii publice a ales sa nu mai faca parte din echipa BiFEST.

Mala Portugal
01 Apr 2005, 20:53
Totusi doamna Dimitriu n-a plecat fara un suvenir de la festivalul lui Georgescu. A luat cu ea sponsorii de la BiFEST : orange, independenta film, institutul francez, sapte seri, delta rfi :D

bellhop
02 Apr 2005, 02:51
bleah... :hmm: a pile of crap that list

Mala Portugal
02 Apr 2005, 18:48
Eu zic ca nu's de ici de colo un un Fatih Akin, un Carlos Saura (mai ales ca se anunta si in varianta flesh & blood) sau un Amos Gitai (chiar daca e usor de adus fiind un concursier de meserie :D ).

Ambra Blu
02 Apr 2005, 22:57
Eu zic ca nu's de ici de colo un un Fatih Akin,

Serios? De ce?

radu83
02 Apr 2005, 23:34
asteptam sa vedem ce iese, cu scepticismul de rigoare...

Mala Portugal
03 Apr 2005, 09:24
Serios? De ce?
Macar din cauza palmaresului. A vanat ceva fiare aurite in ultima vreme.

Ambra Blu
03 Apr 2005, 10:37
Serios? De ce?
Macar din cauza palmaresului. A vanat ceva fiare aurite in ultima vreme.

Not reason enough.

klein
04 Apr 2005, 15:05
ce misto ca ajung filme dintr-astea si pe la noi!
Eu nu am vazut decat unul singur din lista respectiva: Nobody Knows pe care il recomand tuturor. E un film emotionant, real, fara patetisme gratuite si mai ales impresionant prin jocul actorilor sau copiilor, ma rog, ca actorii-copii sunt toti amatori. Bulversant! Pacat ca numai unul singur a acumulat premiile de interpretare pentru ca toti sunt ex-ce-lenti.
pentru mine a fost unul din cele mai bune filme ale anului.

Mala Portugal
04 Apr 2005, 21:38
Nedmerire:
Pe imdb zice ca filmul lui Saura e din 2002. Pe site-ul b-est filmul e intinerit cu un an si, tot acolo, regulamentul stipuleaza ca participa doar filmele produse dupa 2003. Sa fie oare o concesie facuta in favoarea lui CS?

bellhop
26 Apr 2005, 00:07
a vazut cineva vreun film de la festivalul ãsta? io am vrut sa vad filmul israelian care n-a venit.. :(

mai mult cand m-am dus, mi-au zi tantile de la Studio ca nu e program pentru public la cinema today, cã e festivalu' :? adica doar juriul vedea filmul, sau cum...!?

christi
28 Apr 2005, 17:58
Da, am vazut eu citeva filme. Intr-adevar, la Union nu se vindeau bilete, ci era doar pe baza de invitatii. Am vazut filmele romanesti ale lui Piersic Jr., "Fix Alert" e interesant, sper sa-l distribuie country-wide curind, "Eminescu vs Eminem" e asa, la misto, nici nu stiu daca i se poate spune film. O colectie de sketch-uri amuzante si cam atit.
Mi-a placut mult un scurt metraj numit "The Complete Works of God". Genial.
In rest... "About Love" (marele cistigator) l-am ratat, "The Hamburg Cell" mi s-a parut interesant dar cam atit (nu cred ca-si justifica cele 4 premii), apoi a mai fost un film francez care nu m-a impresionat deloc si inca unul japonez, cam la fel. Si a mai fost "Evelyn", al lui Beresford, misto film.
Ce sa zic... calitatea imaginii si a sunetului a fost de la slab la foarte slab, toate filmele fiind proiectate de pe video sau dvd. Dar a fost interesant, si am avut ocazia sa vorbesc cu Bruce Beresford, care e mai mult decit de treaba.

Alex Leo Serban
29 Apr 2005, 08:38
e-adevarat ca filmul israelian (amos gitai) nu s-a mai dat in deschidere pt ca nu venise?
p-aici pe la paris asa s-a auzit...

christi
29 Apr 2005, 09:10
Filmul lui Gitai trebuia sa fie in prima seara la 8, la Studio. L-au inlocuit cu altul, si era un afis la usa, ca a fost reprogramat la 11.30 noaptea, la Elvira Popescu. N-am mai ajuns acolo, nu stiu daca a mai fost sau l-au scos de tot.