PDA

View Full Version : Magnolia


BeNnY
19 Mar 2005, 01:20
Mi-a adus aminte de 21 grams. Impresionant film.

c/p imdb

Exodus 8:2 reads: "And if thou refuse to let them go, behold, I will smite all thy borders with frogs".

MinRep
19 Mar 2005, 10:03
Mai, mie filmu' asta nu mi-a prea placut... Poate o fi fost si ora la care l-am vazut, reclamele de pe PRO si concertul extraordinar la care am fost inainte, dar totusi... In peste trei ore, filmul creeaza o tensiune artificiala si o sustine, intregul film e suspans, fiecare scena te lasa sa astepti un deznodamant, iar acesta nu apare (nici macar in final). Pe langa asta, limbajul este deplorabil, prologul este amuzant, dar prea lung, toate povestile intersectate nu produc interes (nimic nou sub soare, oricum...), iar cocktail-ul de pe coloana sonora enerveaza.


Insa trebuie sa recunosc, faza cu broastele a fost tare... Salveaza filmul, alaturi de rolurile grozave facute de intregul cast.

M0n0
19 Mar 2005, 11:04
Dap un film bun intradevar...mie unu mi-a placut...mai ales de personaje atat de clisee...politist prost, femeie drogata, sexolog (sau ce o mai fi), copil minunte, fost copil minune...
interesant...te tine in suspans...dialoguri rapide...

in fine...un film bun...

Longshot
19 Mar 2005, 13:21
am vazut filmul acum trei ani, asa ca vorbesc din reminisciente. atunci la cald mi s-a parut bunicel, insa cea mai buna caracterizare este, cum a zis minrep, "nimic nou sub soare". a fost bine dozat totusi si nu m-a plictisit.
de remarcat, zic eu, cruise, care desi mie nu-mi place in general, face un rol foarte bun si "fura" fiecare scena in care apare.
si nu stiu, e interesanta ca aparitie, dar chiar nu am inteles la momentul ala, (poate treb sa revad filmul) ploaia de broaste. mi s-a parut aruncata asha sa sparga snobii. una peste alta, un 7 tot merita.

tailgunner
20 Mar 2005, 07:05
Am vazut Magnolia anu trecut pe calc si acu cind se dadu la Tv n-am mai avut rabdare sa ma uit din nou (e si asta un fel de apreciere) si m-am uitat in schimb, a treia oara, la Minority report. Dar fiindca-s fan a doi dintre cei trei regizori pe nume Anderson (PT si Wes), nesuportindu-l pe alalalt (Paul WS, "AVP"), vreau sa mai zic cite ceva.
Magnolia e evident prea lung si de la un moment incolo treneaza. Chinurile ascunse ale personajelor sint pe cit de banale pe atit de minutios urmarite, iar legaturile si explicatiile sint pe ici colo freudian-previzibile. Insa in Magnolia, Anderson a facut ceva ce nimeni pina la el nu reusise: sa faca un actor cu A mare din Tom Cruise. De la "Respect the cock!" pina la final, Cruise face un rol mare, jucind cu carisma si intensitate. (De la Magnolia incoace, performanta a mai fost repetata doar de Michael Mann in Collateral, prea putin de Spielberg in Minority Report, si deloc de Kubrick in EWS, in care cu fiecare expresie, Cruise parca spune "Look at me, I'm acting now, I'm in a Kubrick movie".)
Insa din filmele lui PTA prefer Magnoliei Boogie Nights, ba chiar si Punch Drunk Love. Insa Philip Seymour Hoffman e mare in toate trei. Si John C. Reilly in doua.