PDA

View Full Version : Maria Full of Grace


Ambra Blu
16 Mar 2005, 15:30
Bucura-te, Marie...

Tulburator film.
Trimiterile apocrife care puncteaza subsolul acestui demers diegetic sint mai mult decit transparente. Pina si faptul ca Maria din Noul Testament purta in pintec un fiu, iar Maria din Columbia nu numai un fiu, ci si pachetele cu cocaina, e o dovada de contagiune religioasa. Maria din Noul Testament aducea opium pentru mase, cum ar suna expresia de scoala marxista, iar Maria din Columbia aducea coca pentru mese. Linia dintre cele doua mironosite trece prin axa x, formind astfel un T.

europe_east
17 Mar 2005, 07:00
Mie filmul mi-a placut intai prin povestea foarte neobisnuita (chiar nu stiam ca exista metoda asta de trafic de droguri) si care te tine in mare tensiune tocmai pentru ca e mare contrastul intre realitatea traficului si inocenta fetelor. In al doilea rand, actrita principala este o revelatie, lumineaza fiecare scena in care apare, si 'Maria Full of Grace' (plina de har) i se potriveste la propriu. O poveste plina de viata mi s-a parut. Interesanta observatia de mai sus (chiar ma miram de ce Iconoclast), dar cel putin mie mi se pare mai degraba o chestie de plan secundar.

Airlight
17 Mar 2005, 07:28
Bucura-te, Marie...

Tulburator film.
Trimiterile apocrife care puncteaza subsolul acestui demers diegetic sint mai mult decit transparente. Pina si faptul ca Maria din Noul Testament purta in pintec un fiu, iar Maria din Columbia nu numai un fiu, ci si pachetele cu cocaina, e o dovada de contagiune religioasa. Maria din Noul Testament aducea opium pentru mase, cum ar suna expresia de scoala marxista, iar Maria din Columbia aducea coca pentru mese. Linia dintre cele doua mironosite trece prin axa x, formind astfel un T.


the fock you say :D

io zic ca filmu si-a obtinut ce-si avea in program (am comparat executia cu un shooting script pe care-l am si exact ce e pe hartie e si-n film). As zice ca problema lui e ca nu si-a propus prea mult, asta e. O ora jum'ate de (Doamne iarta-ma) travaliu searbad, cu mult efort si fara mare efect, la finalul caruia nu se naste vreun film, cum speram, dar asta nu i-a impiedicat pe hbo films sa-l distribuie..

Premiza povestii buna, thou - s-ar fi lipit oricand in "Traffic".

nume
17 Mar 2005, 07:59
(chiar nu stiam ca exista metoda asta de trafic de droguri)
:lol:
In rect, in carii astupate cu guma molfaita o zi, doua; sub limba (traficul de strada) etc
Tu esti in USA?

radu83
17 Mar 2005, 13:28
filmul este intr-adevar interesant, dar ce cauta la "Iconoclast"?

pe mine nu m-a impresionat in mod deosebit la vreun capitol anume. Povestea este bine facuta, dar supraexploatata in ultima vreme. De jucat se joaca bine, dar in sensul ca nu iese nimeni in evidenta ca jucand prost. Ca procedee de filmare & imagine in general nu am vazut nimic ce merita a fi remarcat.

europe_east
17 Mar 2005, 16:06
Pentru publicul cititor :P : e vorba de transportarea in stomac a peste saizeci (60) de pastile cat oul de porumbel, toate pline cu heroina. Si nu doar de o persoana, ci vreo cinci deodata, si toate fete in cazul asta. Cand pastila se sparge in stomac, ai pus-o, normal... doar ca nu numai mori, ci te mai trezesti si cu niste cautatori de perle care vor sa te spintece. Cam atat.

Ambra Blu
18 Mar 2005, 08:18
filmul este intr-adevar interesant, dar ce cauta la "Iconoclast"?

pe mine nu m-a impresionat in mod deosebit la vreun capitol anume. Povestea este bine facuta, dar supraexploatata in ultima vreme. De jucat se joaca bine, dar in sensul ca nu iese nimeni in evidenta ca jucand prost. Ca procedee de filmare & imagine in general nu am vazut nimic ce merita a fi remarcat.

1. La iconoclast intra apocrifele sau evangheliile rasturnate dupa Matei. Si ce vreau eu sa intre.
2. Sint filme de nuante, care pot scapa spectatorului grabit.

Longshot
17 Apr 2005, 16:04
am suflat praful de pe cd si l-am vazut si eu azi.
mi-au placut trainingul fetei si loadingul marfii, momente in care parca si eu simteam stomacul cum mi se strange si nu mai merge sa mai inghit pachetele alea. si toate tensiunea in care te tine, gen (:D) e planul fail-proof sau nu?
detectorul de bullshit s-a pus insa in miscare la faza cu vama, situatie rezolvata aiurea pt ca showul sa continue, desi duhnea de la o posta ca fetita mintea.
sosirea in state insa => caderea libera a suspansului, pana la final.
dubios si ce baieti buni au fost aia, cand le-au dat fetelor banii, desi ele le dadusera emotii spaland putina de cateva zile. au pus ei putina rezistenta pentru impresia artistica, dar le-au inmanat pliculetele. nice ppl.
overall though good indie flicker.

bellhop
17 Apr 2005, 17:25
am incercat si eu sa ma uit la el cand aparuse, dar cand am vazut imaginea aia de drama TV am zis: lasã...:hmm:

obvious
29 Apr 2005, 21:50
vazut.
intr-adevar, doza de iconoclasm aici e oarecum submedie...mai mult decat implicatia neo-crestina titlu-subiect nu vad..
neobisnuita fiind cu accentul columbian am avut senzatia de multe ori ca se cam rateaza efectul actoricesc. probabil. sau probabil chiar s-a ratat.
ce spune ambra in legatura cu paralela opiu spiritual-opiat visceral e foarte frumos, e adevarat, dar teama imi e ca asta vedem noi, din strafundul plutei simboliste cu care suntem plecati.
filmul poate fi caracterizat ca linistit. atat. nu ajunge.