PDA

View Full Version : ATENTIE SANTAJ!


Alex Leo Serban
05 Mar 2005, 09:05
doresc sa informez cinemagistii despre incercarea de intimidare (= santaj) la care am fost supus - de cine altcineva decit de catre nume?

acesta a primit (stiu exact si de la cine) un link la niste poze care ar fi putut constitui - in fine - raspunsul mult cautat la intrebarea (de pe alt topic) "cit de mica e a lui a.l.s.?"

ce mi se cerea in schimbul deletarii acelor poze "compromitatoare"?

nici mai mult, nici mai putin decit:
1. retragerea mea de pe forum, cu "scuze" :w00t: ;
2. stergerea toturor mesajelor mele, de cind am aparut pe forum :shock: ;
3. scuze publice (n-am inteles exact de la cine)... :?

(trec peste limbajul de mahala in care-mi erau cerute cele de mai sus!)

in aceasta "stimabila" intreprindere, nume a fost ajutat nu doar de cel care i-a trimis linkul (si pe care, repet, il stiu), ci si de pitbull - o persoana la fel de frecventabila ca si el.

pt ca tot misterul sa fie limpezit, tin sa precizez ca acele imagini "compromitatoare" erau - oricum - pe un site la vedere si, mai ales, ca nu ma infatisau - toate - pe mine (asa cum cred cei care le-au vazut).
de asemenea, chiar nu inteleg ce are - ca sa fiu in ton cu "santajul" - sula cu prefectura? ARE vreo legatura sula (mea) cu filmele - despre care se discuta pe forum? inclin sa cred ca nu...
incercarea de intimidare are cu totul alte ratiuni (daca se pot... numi asa!): in lipsa unor argumente valabile, este atacata
persoana mea. intreprindere inutila: n-am afirmat niciodata ca as fi un model de comportament. dar mi se pare sub orice critica acest atac/atentat la persoana mea, venind din partea celui pe care nu-l mai numesc & a acolitilor sai... :sick: nu pe mine ma descalifica santajul practicat de acestia - ci pe ei: dupa ce s-a comis murdaria de a-mi fi publicate mp-urile, acum se incearca cu disperare - iata - "distrugerea" mea in efigie.

or, eu nu tin sa fiu altceva decit un autor de texte despre cinema.
astept parerea celor decenti de pe acest forum despre ceea ce scriu si ceea ce propun in materie de cinema; este singurul lucru care ma intereseaza.
murdariile trec; textele ramin.

WraIth
05 Mar 2005, 11:34
hoho
uite asha se afla despre adevarata fatza a unor oameni.bitches
dar eu tot nu inteleg ceva,nici nu am urmatir celalat topic despre care vorbeai,dar adik why u?!

keyzer soze
05 Mar 2005, 12:25
pt ca tot misterul sa fie limpezit, tin sa precizez ca acele imagini "compromitatoare" erau - oricum - pe un site la vedere si, mai ales, ca nu ma infatisau - toate - pe mine (asa cum cred cei care le-au vazut).
- am vazut, am ras, am uitat... nu are rost sa te disculpi
de asemenea, chiar nu inteleg ce are - ca sa fiu in ton cu "santajul" - sula cu prefectura? ARE vreo legatura sula (mea) cu filmele - despre care se discuta pe forum? inclin sa cred ca nu...
-nu
n-am afirmat niciodata ca as fi un model de comportament.
-nu esti
nu pe mine ma descalifica santajul practicat de acestia - ci pe ei
-just
or, eu nu tin sa fiu altceva decit un autor de texte despre cinema.
-pai fi
astept parerea celor decenti de pe acest forum despre ceea ce scriu si ceea ce propun in materie de cinema; este singurul lucru care ma intereseaza.
murdariile trec; textele ramin
- regret sa-ti spun asta, dar de cand ai reintrat pe forum te-ai tinut numai de porcarele cu nume si cu toti ceilalti. cele cateva randuri despre festivalul de la berlin cu greu pot fi numite 'texte'. daca trec murdariile, nu mai ramane nimic. work on that, dude (ca poti, daca vrei, care este)

Airlight
05 Mar 2005, 13:31
Alex,

Intai si-ntai, tonul tau alarmat e inutil: relaxeaza-te.
Eu as fi zambit.

Romanii sunt oameni foarte inteligenti, dar carora le lipseste aproape complet structura morala. Asta ii face foarte periculosi ca adversari.
Problema e ca nu sunt atat de inteligenti incat sa nu-si faca rau unii altuia; in ciuda unui nationalism agresiv (sau poate tocmai de aceea), ei nu sunt in stare sa cultive sau sa conserve o comunitate.

Ceea ce se intampla in mare in toate aglomerarile de emigranti din lume e replicat la scara si aici, in comunitatea virtuala cinemagia.ro.

Si singurul lucru care sudeaza romani pe banda rulanta e ura.

Nu, metoda la care ne spui ca ai fost supus nu e deloc eleganta. Nici macar normala nu e. Dar este acelasi gen de metoda care a obtinut, de pilda, bugete largi de film in Romania de nu-mai-stim-cati zeci de ani incoace.

"Asa se face."

Does that ring a bell?

Ma tem ca ne confruntam cu efectele urate ale unor cauze care n-au interesat pe nimeni. Sigur, suparat cum esti acum ai sa-mi spui ca asta nu are legatura cu tine. Sau si cu tine.

Ba are.

Aproximatia morala si recursul la vrajeala sunt atat de cultivate in ro incat in ultimii ani au devenit o norma. Iar campionii lor sunt exemple pentru aspirantii la titlu.
Nu esti un model de comportament. E bine c-o spui, pentru ca epigonii tai n-au inteles si incearca sa te copie intocmai. Stiu cativa care-o fac chiar cu convingere.

I hate to break it to ya, dar si murdariile raman.

Si asa cum Stone i-a confundat lui Alexander viata cu opera, tot asa si Nume :) ii amesteca lui Alex Leo tribulatiile artistice cu exercitiul critic.

In fapt, nu s-a intamplat mare lucru. In lumina shushelor noastre zilnice, totul pare un duel cu pistoale de apa. El te 'da in fapt' ca esti 'minor', tu 'il dai in gat' ca incearca.

Dar permiteti-mi sa aprind hmi-ul. De fapt harjoana asta urata e o obisnuinta prea veche si prea buna a noastra, a multora dintre noi. Nu te poti supara pe cineva ca face ceea ce stie el mai bine de ani de zile - unii chiar nu vor intelege ce ai cu ei.

E ca atunci cand te amesteci in rahat si nu curge apa.

Insa daca de azi, macar de azi, incercam sa schimbam asta, peste mai multi ani de zile niste forumuri virtuale vor fi mai curate, mai civilizate, mai publice.

Pentru ca, mark my words gentlemen, avem exact anvergura faptelor noastre.

marx
05 Mar 2005, 13:37
or, eu nu tin sa fiu altceva decit un autor de texte despre cinema.
astept parerea celor decenti de pe acest forum despre ceea ce scriu si ceea ce propun in materie de cinema; este singurul lucru care ma intereseaza.
murdariile trec; textele ramin.
N-am vizualizat acele poze incriminatorii, dar am auzit comentariile din culise care n-au fost deloc magulitoare pt marele critic cu deficiente de personalitate.
Partea mai putin placuta e ca textele de care se agata domnul critic pt a-si salva "petele" nu pot fi disociate de caracterul sau, si nici nu pot straluci (petele-n soare sunt distrugatoare) pt a face uitate toate aceste clovnerii de duzina in care se epuizeaza domnul criticangiu.

cherryblossom
05 Mar 2005, 13:57
hai sa fim seriosi, fiecare dintre noi are cite un 'dark side', nu vad ce atitea valuri pe marginea unor poze... si nu vad de ce ALS trebuie neaparat sa fie 'model', chiar mai sinteti la virsta la care va trebuie modele in viata?... sint de acord cu Airlight, ALS nu trebuie sa te scandalizezi, cei care au vazut pozele poate ca s-au amuzat, dar cu siguranta nu si-au schimbat parerea despre tine in ceea ce priveste critica de film...

... si asa cum vorbeam cu 'cineva' de pe forum, asa ajungem sa ne cunoastem mai bine, iar asta nu e rau, nu? :oops:

Gaandalf
05 Mar 2005, 14:00
unii oameni chiar nu au viata...

nu am vazut nici o poza, nici un comentariu si nu stiu in ce masura este adevarata toata povestea asta cu santajul, dar ...

ptr ALS.
cine ti-a facut ce ti-a facut te invidiaza si mananca din bordura zilnic ca nu e in locul tau... baga-ti sula aia ta cat de mare sau mica o fi in gura ratatilor de pe acest forum care o sa fie urmariti pe viata convingerea (desi vor nega) ca sunt niste NIMICURI.

Comentariile si criticile tale despre filme nu ar trebui sa inceteze, te incurajez sa scrii in continuare pentru ca da-ti seama cat de mult "se oftica dusmanii" si cat de mult ii enervezi de au ajuns in asa hal incat sa te santajeze.

Airlight
05 Mar 2005, 14:04
Uite, si Gaandalf te incurajeaza, hai ca poti.. :lol:

nume
05 Mar 2005, 14:16
Santaj "= Constrangerea unei persoane prin violenta sau amenintare, sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta este comisa spre a dobandi un folos material, pentru sine sau pentru altul."

Codul Penal al Romaniei, Partea Speciala.

Pur si simplu mi-e mila de tine. Patetic.

marx
05 Mar 2005, 14:17
El te 'da in fapt' ca esti 'minor', tu 'il dai in gat' ca incearca.
Ce se intampla acum cu ALS pe acest forum nu e decat o realitate cinica pe care multi dintre cititorii mai mult sau mai putin dilematici n-o cunosteau. Despre ALS se vorbeste mai putin "elegant" si-n mediile in care se invarte profesional, dar precum se observa, ALS e un mojic cu ifose de cavaler.

Airlight
05 Mar 2005, 14:18
nume,

nu vreau sa stric frumusetea :) unei dispute prelungi, dar recunoasterea publica in cadrul comunitatii virtuale de aici e cam tot ce-ti poti dori mai material de la ea.

In locul tau as fi tacut o vreme.

MinRep
05 Mar 2005, 14:27
Nu prea vroiam sa ma bag in chestia asta, dar deja m-am saturat de prostiile astea... In ultimul timp, nu-mi mai vine sa intru decat la "Playlist si atat..." si la topicul despre F1. Trebuie sa ma intreb si eu, totusi...
ce are [...] sula cu prefectura?

cherryblossom
05 Mar 2005, 14:55
pt. Gandalf:

m-a distrat asta: "maninca din bordura zilnic" :lol:

Airlight
05 Mar 2005, 14:56
pt. Gandalf:

m-a distrat asta: "maninca din bordura zilnic" :lol:

same here

europe_east
05 Mar 2005, 14:58
Comentariul despre The Aviator pus de ALS pe forum este cel mai cu miez comentariu la un film pe care l-am citit in ultima vreme. Doua randuri ale lui ALS despre un film valoreaza mai mult decat multe alte pagini de pe acest forum. (Vezi Antonioni, Kubrick, filmele de la festivalul de la Berlin). Orice comentariu inteligent are valoare dubla pe acest forum. :) Asa, despre ce discutam?

Airlight
05 Mar 2005, 15:02
Despre :) prefectura, draga mea..

marx
05 Mar 2005, 15:26
Comentariul despre The Aviator pus de ALS pe forum este cel mai cu miez comentariu la un film pe care l-am citit in ultima vreme. Doua randuri ale lui ALS despre un film valoreaza mai mult decat multe alte pagini de pe acest forum. (Vezi Antonioni, Kubrick, filmele de la festivalul de la Berlin). Orice comentariu inteligent are valoare dubla pe acest forum. :)
filmul e good marty - simplu, "clasic", fara farafasticuri. - cam asa ne incanta inteligenta lui ALS scriind despre "Aviator".

Enfine, altceva se petrece acum. Iar ALS stie mai bine ce.

Gaandalf
05 Mar 2005, 15:31
Ce se intampla acum cu ALS pe acest forum nu e decat o realitate cinica pe care multi dintre cititorii mai mult sau mai putin dilematici n-o cunosteau.
Doar ca de el am auzit si de tine nu. Viata lui este numai a lui si voi nu aveti nici un statut mai aparte sa ajungeti in postura in care sa puneti in discutie (si pe forum) ce e rau si ce e bun la el. El are un job ideal iar tu mai mult ca sigur stai in spatele unui birou si te descompui pe zi ce trece. De asta imi este mie frica... pe cand ALS se "suie" in avion si pleaca la festivale prin tari ca delegat al Romaniei si face critica de film. Poate tie ti se pare un "job" de 2 bani dar mie mi se pare FANTASTIC.

Eu nu-l cunoc pe ALS dar daca eram in locul lui nu as fi reactzionat la aceste atacuri deloc (perhaps a slight itch or tickle to my left nutt) pentru ca este CLAR - chiar daca va place sau nu ceea ce scrie (alte catalogari degeaba le faceti - e viata lui) - ALS va da clasa...

As da orice sa ma santajeze cineva asa cum l-au santajat pe el dar sa am "job-ul" lui...
Uneori sunt prea idealist...

Airlight
05 Mar 2005, 15:34
festiva-luri, Gaandalf, festivaluri.

in rest ma surprinzi placut prin aspiratii si atitudine.

multa bafta

Gaandalf
05 Mar 2005, 15:40
festiva-luri, Gaandalf, festivaluri.
in rest ma surprinzi placut prin aspiratii si atitudine.
multa bafta
ma bad!
Nu am de ce sa te surprind ...
Probabil ca daca eram si eu un "hater" ca cei care au comis-o in asa hal mai mult ca sigur ca as fi muscat si eu din bordura...

Problema este una la numar: viata nu le ofera intotdeauna ceea ce isi doresc si cand ii vad pe altiii ca au ceva frumos isi ejaculeaza invidia si rautatea peste fetele lor ca sa-i faca si pe ei sa fie mizerabili asa cum sunt ei de fapt.

multa bafta airlight!

marx
05 Mar 2005, 15:44
Doar ca de el am auzit si de tine nu. Viata lui este numai a lui si voi nu aveti nici un statut mai aparte sa ajungeti in postura in care sa puneti in discutie (si pe forum) ce e rau si ce e bun la el. El are un job ideal iar tu mai mult ca sigur stai in spatele unui birou si te descompui pe zi ce trece. De asta imi este mie frica... pe cand ALS se "suie" in avion si pleaca la festivale prin tari ca delegat al Romaniei si face critica de film. Poate tie ti se pare un "job" de 2 bani dar mie mi se pare FANTASTIC.

Da mai Gaandalf, ALS are o meserie extem de periculoasa, trebuie sa dovedeasca ca e mai inteligent decat un film pe care-l vizioneaza! Eu daca as gresi o interpretare sau daca as avea o minte sucita, in meseria mea, ar muri oameni. Intelegi?

Airlight
05 Mar 2005, 15:47
a intuit bine ceva acolo Gaandalf.

in psihologie si vanzari tehnica se cheama leveling si functioneaza pe principiul 'daca nu te poti ridica la nivelul lui, coboara-l pe el la al tau.' Si p-orma da-i sa zaca :)

veti fi surprinsi de cat de curenta e in spatiul nost'

Gaandalf
05 Mar 2005, 15:52
Da mai Gaandalf, ALS are o meserie extem de periculoasa, trebuie sa dovedeasca ca e mai inteligent decat un film pe care-l vizioneaza! Eu daca as gresi o interpretare sau daca as avea o minte sucita, in meseria mea, ar muri oameni. Intelegi?
Stiu cu ce te ocupi marx ... si poate ca iti place sa salvezi oameni si sa ii faci bine dar eu vb din punctul meu de vedere ... eu vad job-ul lui drept ceva frumos. Eu nu cer sa devin critic de film de la viata ... de fapt nu cer nimic.. CAUT sa nu ajung un trist exasperat care ajunge la birou la 7 dimineata imi cade parul vreo 40 si ceva de ani si ma trezesc peste noapte cu nepoti si nu imi dau seama ca a trecut viata pe langa mine. Eu nu voi permite asta. Dar uneori nici la tarot nu-ti iese pasenta.

WraIth
05 Mar 2005, 15:54
dar tu cu ce te ocupi marx !?
de moare lumea :?

europe_east
05 Mar 2005, 15:55
filmul e good marty - simplu, "clasic", fara farafasticuri.
Ma refeream la comentariul lui Walter Chaw (care cine e?) citat de ALS la subiectul Oscars. Mi s-a parut foarte interesant!! Si nu as fi stiut unde sa gasesc asa ceva daca ALS nu l-ar fi pus aici.

Airlight
05 Mar 2005, 16:04
filmul e good marty - simplu, "clasic", fara farafasticuri.
Ma refeream la comentariul lui Walter Chaw (care cine e?) citat de ALS la subiectul Oscars. Mi s-a parut foarte interesant!! Si nu as fi stiut unde sa gasesc asa ceva daca ALS nu l-ar fi pus aici.

http://www.rottentomatoes.com/author-4105/

si-a fost doar un google scurt :)

Altceva mi se pare interesant: suntem happily offtopic :D si e victoria unei normalitati de shueta asupra unui subiect care, daca n-ar fi penibil, probabil n-ar fi deloc..

Mie imi place.

nume
05 Mar 2005, 16:16
nume,

nu vreau sa stric frumusetea :) unei dispute prelungi, dar recunoasterea publica in cadrul comunitatii virtuale de aici e cam tot ce-ti poti dori mai material de la ea.

In locul tau as fi tacut o vreme.

Dragul meu, termenul de "material" implica ceva tangibil si pe care il poti primi ad manum, adica din mana. Pentru dovedirea santajului mai e nevoie si de o chestie simpla, care se numeste "flagrant". Chestia asta implica niste probe (audio; video; foto; grafologice (de scris); papilare (amprente).

Rog pe Emanuel sa inchida (asa cum a mai facut-o de 4 ori pana acum) si acest topic aberant al lui leo.
Ca de obicei vorbeste ca sa nu-l ia somnul. Daca nu stiti despre ce este vorba, incercati sa va abtineti de la comentarii inutile. Sunteti indusi in eroare.

@europe_east
Dear, comentariul respectiv era luat cu copy si paste (ca de obicei) .

keyzer soze
05 Mar 2005, 16:26
ad rectum

marx
05 Mar 2005, 16:32
Stiu cu ce te ocupi marx ... si poate ca iti place sa salvezi oameni si sa ii faci bine dar eu vb din punctul meu de vedere ... eu vad job-ul lui drept ceva frumos. Eu nu cer sa devin critic de film de la viata ... de fapt nu cer nimic.. CAUT sa nu ajung un trist exasperat care ajunge la birou la 7 dimineata imi cade parul vreo 40 si ceva de ani si ma trezesc peste noapte cu nepoti si nu imi dau seama ca a trecut viata pe langa mine. Eu nu voi permite asta. Dar uneori nici la tarot nu-ti iese pasenta.
Gaandalf, sa lasam discutiile astea prea personale ca n-au nici un sens. E vorba despre altceva. Despre cum percepem noi asa-pretinsii intelectuali de elita. ALS s-a kinuit sa ajunga acolo. Cum? Mai putin prin talent si mai mult prin jocuri de culise. Iar acum ni se dezvaluie acele culise. De asta si aceste reactii lui ALS. Nu e kiar usor sa treci peste shocul ca peretii ce-i credea protectori s-au transformat in oglinzi ce ne releva acum o parte din stilul sau concupiscent. E totusi un om cu reactii previzibile. Pt el e o drama, pt unii dintre noi o desfatare. Dar e una trista. Pt mine e kiar gretzoasa. De fapt, din discutiile avute cu acest 'telectual pierdut in nisipurile propriului egocentrism mi-au aratat o fire anti-rationala, in primul rand voluptoasa si nu una rationala, care NU reflecta asupra unor idei. El e doar un vanator de idei deja mestecate. Si in final se dovedeste ca e si un vanator natang sau poate ghinionist, dar cu acordul propriu.

PS: oare ce mai urmeaza?

Gaandalf
05 Mar 2005, 16:43
ALS s-a kinuit sa ajunga acolo. Cum? Mai putin prin talent si mai mult prin jocuri de culise. Iar acum ni se dezvaluie acele culise. De asta si aceste reactii lui ALS. Nu e kiar usor sa treci peste shocul ca peretii ce-i credea protectori s-au transformat in oglinzi ce ne releva acum o parte din stilul sau concupiscent.
Frumoasa descriere ... dar eu nu-l cunosc ... nu stiu cat de adevarat este ceea ce ai insirat tu acolo. Am citit ce a scris ... si nu mi se pare ca este asa cum spui matale.

Cum a ajuns "acolo" ? Treaba lui. Nu avem noi nici un drept sa il judecam cand in Romania e situatia care este dezgustatoare si chiar permite-mi sa spun "gretzoasa" ...

pericol
05 Mar 2005, 18:10
in sfarsit sa spart buba . hai sa va zic eu cum sta situatia cu acest imputit de ALS.
E VORBA DE NISTE POZE IN CARE EXECUTA FELATII ALTOR BARBATI.
linkurile trimise de mine unor membri al acestui dezolant forum de poponari sunt doar niste mici deserturi. tipul se dezbraca, se masturbeaza in fata aparatului de fotoghrafiat , isi face singur pozele in oglinda. este un scarbos obsedat, un sugator de penisuri care a ajuns prin dos unde e.

crydead
05 Mar 2005, 18:32
Eu m-am porcait big time cu ALS pe forum. A fost show-megashow, s-a tras din toate pozitiile, a dat si el, am dat si eu ca era superoferta, scandal, forum inchis. 8)
Apoi ne-am vazut la niste beri si am constatat ca omu' stie cinema grupa mare si e mai mult decat pasionat. A mai trecut ceva timp si am avut nevoie sa ma ajute cu ceva. Si m-a ajutat. I-am multumit atunci personal, o fac acum public.
Daca ar fi ALS cel mai nashpa personaj din cinemaul sau zona culturalioda din romanica zau ca am duce-o tare bine.

------------------------------
Viitorul suna ocupat.

WraIth
05 Mar 2005, 18:40
this is pretty fuked up right here

Ambra Blu
05 Mar 2005, 18:47
Acelasi lucru cu porcaitul, vazutul la bere si ajutatul pe care l-a semnalat crydead il confirm ei eu despre ALS. In plus, sint impotriva publicarilor intr-un spatiu public de poze si alte lucruri ce tin de viata privata a individului . Ca atare, gestul lui nume si al tuturor altora care o ard la fel, maniera paparazzo, mi se pare de ca-cat. Si multa muie.

WraIth
05 Mar 2005, 18:59
chiar daca nu il shtiu(dar l-am citit)...tin partea lui als.
oricum eu ma intreb:chiar asha plini de ciuda sunt cei mentionati?
shi inca ceva,fata de ce a spus pericol: ce pm il doare ce face shi ce nu face el!? s-a tras de mana cu el ca sa ii spuna ca ii asha shi ii invers.
chair daca ar fi adevarat, de ce sa ne doara pe noi?! doar daca sunt nascociri d'ale dusmanilor.
cu ma spus hsi cineva mai devreme"judecam critica shi nu omul"

oricum o asemenea atitudine mi se pare plina de kkt.s-au injosit shi mai mult.

Pitbull
05 Mar 2005, 19:20
Doamne, sunt atât de multe de spus, cä nici nu stiu cum sä le rezum si sä le comprim, ca sä nu vä astenizez iar cu monoloagele mele logoreice.
Voi încerca doar sä punctez:

De acord: ALS e într-adevär o enciclopedie ambulantä în materie de cinema. Recunosc cä informatiile pe care le publicä el aici mä uluiesc, si-mi sunt si mie extrem de utile.
Am si precizat, la sfârsitul unui mesaj din topicul "Film rusesc? Film sovietic?" (unde ALS si-a adus o contributie valoroasä), cä nu încurc niciodatä borcanele - în spetä, valoarea profesionalä a cuiva, si träsäturile sale personale de caracter.

De acord si cä viata sexualä a cuiva trebuie sä rämânä privatä. Personal, n-am nimic împotriva homosexualilor, exhibitionistilor, masturbatorilor si în legäturä cu toate devierile, perversiunile si fetisismele în general. Atâta vreme cât ele se practicä în intimitate, si färä a abuza fatä de nimeni, ce ne doare pe noi?
I-am si spus lui Nume, pe privat, cä am o retinere fatä de folosirea publicä a fotografiilor asa-zis "compromitätoare" ale lui ALS. Si totusi... Din päcate, existä destule motive care sä justifice mäcar partial acest demers (care în sine e murdar, într-adevär).

Problema este cä i-am întins mâna lui ALS de destule ori, în mesaje publice sau private - si sunt convins cä au mai fäcut-o si altii. În toate "armistitiile" dintre conflictele trecute, am lansat semnale de pace, invitându-l la o îngropare definitivä a securii räzboiului. Într-un mesaj privat i-am spus, chiar, cä îmi doresc sincer sä reiasä cä am gresit judecându-l, iar atunci nu voi întârzia sä-mi fac mea culpa public, pe forum.
Care a fost reactia lui? Fie ignorare imediatä, fie chiar räspunsuri dispretuitoare si arogante fatä de toate aceste oferte conciliatoare.
Si, în plus, de fiecare datä a reluat, mai devreme sau mai târziu, atacurile, în acelasi stil pueril-insalubru.
În sfârsit, un ultim argument: agresivitatea istericä, violenta de limbaj si atitudine, si în special megalomania auto-adulatoare din mesajele lui publice si private cätre Nume. Färä sä dau citate (ar fi atât indiscret, cât si cicälitor), atitudinea lui se poate rezuma perfect în câteva cuvinte: "eu sunt cel mai elevat, cel mai inteligent, cel mai cult, cel mai albastru la sânge, cel mai norocos, cel mai bogat, cel mai macho, cel-mai-cel-mai-cel-mai... pe când tu esti - din nou cel-mai-cel-mai: zero, neam prost, cadavru viu, täränoi, etc., etc.; scuip pe tine, pe familia ta, pe viata ta, pe mormântul täu, îti doresc moartea, am sä te distrug cu pläcere, sunt cel care te va face KO, ALS rulz întotdeauna, sunt invulnerabil, si asa mai departe..." (pomelnicul e într-adevär înfiorätor, prin dimensiunile lui pervers-maniacale, atât ca întindere cât si ca "profunzime").
Ei bine, într-o asemenea situatie, nu pot sä nu înteleg riposta lui Nume, în momentul când cineva (fie si anonim) i-a oferit mijloacele s-o facä.

Un ultim exemplu. I-am povestit toatä täräsenia lui fiu-meu, care e un om extrem de drept si conciliant. La început, s-a revoltat: "Läsati, mä, omul în pace. E viata lui, ce-aveti cu el?" etc. Pe urmä, i-am arätat cel mai recent PM al lui ALS pentru Nume. L-a citit, s-a fäcut verde la fatä si a iesit din camerä dezgustat, aruncând peste umär: "Ducä-se-n p***a mä-sii, publicati pozele!"

Ce pot sä-i fac? A CÄUTAT-O CU LUMÂNAREA!

Airlight
05 Mar 2005, 19:34
Bai mosilor, e murdara treaba.

Si Ambra avea dreptate: e vorba de multa m***

:o

Imi cer scuze pentru mesajul lung si intelectualist pe care l-am dat mai sus. N-are nici o legatura. Sau are, da' doar teoretic.

Unde dracu' am intrat? Aoleu ce viata bate filmul e aici.

Emanuel, muzica!

BeNnY
05 Mar 2005, 19:41
astept parerea celor decenti de pe acest forum despre ceea ce scriu si ceea ce propun in materie de cinema; este singurul lucru care ma intereseaza.
murdariile trec; textele ramin.

De cinema scrii bine. Pierzi mult prin faptul ca te certi cu un attention whore, o curva ca nume care de fapt nu merita nici un pic de atentie. Decat cat sa-i zici muie si siktir. Atat. Nu mai da atentie tuturor, ai inteles punctul de vedere al lui nume pe care poate l-as respecta un pic daca ar injura si filmele, nu numai criticii de film.

In concluzie: comunitatea Cinemagia iti ofera multa muie, nume, pentru gestul facut.

Pitbull
05 Mar 2005, 20:09
Bai mosilor, e murdara treaba.

Si Ambra avea dreptate: e vorba de multa m***

:o

Imi cer scuze pentru mesajul lung si intelectualist pe care l-am dat mai sus. N-are nici o legatura. Sau are, da' doar teoretic.

Unde dracu' am intrat? Aoleu ce viata bate filmul e aici.

Emanuel, muzica!

Hehe, welcome to the madhouse! :lol:
Exact sentimentele tale le aveam si eu, acu' câtva timp. :( :sick:
Da' nu-ti face griji, curând ai sä te simti ca acasä! Cu toate se obisnuieste omu'! ;)

Pitbull
05 Mar 2005, 20:28
astept parerea celor decenti de pe acest forum despre ceea ce scriu si ceea ce propun in materie de cinema; .

De cinema scrii bine. Pierzi mult prin faptul ca te certi cu un attention whore, o curva ca nume care de fapt nu merita nici un pic de atentie. Decat cat sa-i zici m*** si siktir. Atat. Nu mai da atentie tuturor, ai inteles punctul de vedere al lui nume .

Dincolo de insultele tale la adresa lui Nume (pe care le înteleg, dar le resping, pentru cä-i sunt prieten si, în plus, îl cunosc destul de bine ca sä stiu ce fel de om e), îti dau dreptate: aceleasi lucruri i le-am spus si eu lui ALS, încä de la început (vezi mesajul meu lung de mai sus). DEGEABA! Nu vrea, si pace! Ii place scandalul - el însusi a recunoscut: "îmi place sä oftic pe toatä lumea", etc.
Si-atunci, de ce se mirä? De ce se plânge? Dacä-i bâlci, bâlci sä fie! Mai întâi zice "am sä te gäsesc si-n gaurä de sarpe, AM SA TE DISTRUG, sunt cel care te va face KO" (nota bene! Se referea la viata REALA, nu la forum - deci, nu mai era doar un joc, sau o luptä de idei!), se bate cu cärämida-n chept cä încä nu s-a näscut äla care sä-l dovedeascä pe ALS, si pe urmä chiräie ca o tzatzä pe ulitzä "Ajutoooor, säriiiiiti!", când Nume îi dä o ripostä pe mäsurä, asa cum singur l-a invitat? Mai cä nu i-a zis-o pe sleau: "Hai, trage-mi-o, dacä-ti dä mâna!" Si uite cä i-a dat mâna! Cum, necum, i-a dat!
Iar acum vine si se smiocräie cä auleo, mamä, santaj! Care santaj, bäi Firfiricä, de unde santaj? I-a cerut sä-si prezinte public scuzele pentru insulte si sä steargä toate posturile în care l-a jignit! Asta-i santaj la el?
Se fäleste cä-i "exhibitionist" (ce-i drept, Emanuel a sters mesajul respectiv, dar îl am salvat într-o arhivä), cä pozele erau pe un site public, etc. Okay, atunci care-i problema? De ce atâta circ? (Si, apropo: de ce si-a stres albumul cu pricina, dacä era häräzit ochiului tutulor? Päi hotärä-te, nene: ori e public, ori e privat! Ori esti exhbitionist, ori esti mironositä! Ori cu dracu', ori cu lumânarea!)

keyzer soze
05 Mar 2005, 21:35
Ori esti exhbitionist, ori esti mironositä!

S-a ras la asta.

nume
05 Mar 2005, 21:55
Care poze publicate bah tampitilor ? Voi sunteti nebuni ? Alooo ! Nu vad nici o poza pe forum. Eu n-am cerut nici linkuri si nici nu i-am scormonit in calculator lui als.

Ce se intampla extra-forum si in mp nu e treaba voastra. Pur si simplu am venit de pe unde am avut treaba, am deschis calculatorul, m-am logat pe cinemagia si am primit niste linkuri si foarte multe mail-uri. Chiar nu tineam mortis sa vad asa ceva. Daca urma sfatul pe care i l-am dat nu se ajungea aici. NU EU I-AM FACUT ASTA, EU N-AM SPUS NIMIC PE FORUM. Dupa cum singur, a recunoscut stie autorul/ii acestor grozavii.

Daca als tacea, filosof ramanea. Daca nu avea atitudinea deja binecunoscuta nu avea nimeni nimic cu el. In fond pana sa apara pe acest forum imi era simpatic (intr-o oarecare masura).

Oricum tipii care rasar din ce in ce mai des pe acest forum au un dinte foarte ascutit pentru el si nu il vad bine. Pur si simplu eu nu am cerut nimic. Observ (nu-mi disimulez o oarecare satisfactie), ca in jurul lui se strange latzul. Atat !

Situatia a degenerat oricum si se pare ca a fost bine premeditata (weekend, lipsa moderatorilor, trimiterea chestiilor la "dusmani" bla bla.)
La dedicatiile voastre : "noi sa fim sanatosi !"

herbert
05 Mar 2005, 23:11
acest nume a reusit performanta sa instaleze WC-ul pe forumul Cinemagia si-si face nevoile in public. constat cu stupoare ca are si confesori, carora le trimite - spre evaluare?! - mesajele private primite de la alti (naivi) cinemagisti. (Pitbull, macar fereste-ti copilul de asemenea „influente” . nu era necesar sa ne spui ca „lucrati” in echipa).

afirm inca o data ca ma dezgusta profund amusinarea partilor ascunse ale corpului (adica rascolitul prin kkatul altcuiva) pe care o(il) practica acest personaj, nume. cred ca „are o problema de constiinta”, cum ar spune un personaj (alt personaj!) din Solarisul lui Tarkovski. mai are, cred, si grave probleme de ordin psihic...

nu ma intereseaza deloc viata privata a lui ALS si nici a altora de aici. ma intereseaza criticul de film si omul de cultura care este ALS.

am venit pe Cinemagia pt ca imi place filmul (vroiam sa discut despre cinema cu alti cinefili) si pentru ca pe acest forum semna si ALS.
am gasit aici si alte „semnaturi” remarcabile (nu cunosc personal pe nimeni si nici nu ma intereseaza identitatea cuiva), pe care ii apreciez si simpatizez.
am gasit si cativa insi (din fericire mai putini) munciti (terorizati) de o curiozitate bolnavicioasa sa afle cine sunt. Numai cum nu m-au botezat! Am fost, pe rand: Gorzo, Chirilov, neamtul, francezul, basarabeanul, Radu Gabrea (sarmanul, i-a fost balacarita intreaga familie), poetul cutare...(nu mai scriu aici, in acest context, numele poetilor), criticul literar cutare...
pe scurt: am traversat pasaje triste si suparatoare, dar am revenit intotdeauna, pt ca apreciam mai mult sansa de a avea un schimb de opinii despre un film/regizor cu cei cativa onorabili de aici.

pentru mine e clar ca acest personaj, nume, a gresit adresa forumului si ar trebui sa i se spuna acest lucru de catre administratorii Cinemagia.

P.S. e inutil sa mai scriu ca nume mi-a trimis si mie un MP (desi i-am spus sa nu-mi mai scrie pe PM) cu adresa linkului unde pot fi vazute "fotografiile compromitatoare".

crydead
05 Mar 2005, 23:17
... al acestui dezolant forum de poponari...

Frate, ne-ai dat in fapt. In cutia pandorei care este cimajia activeaza o foarte activa grupare de nimfomaniaco-depresive, un grup de lesbiene care beau apa plata fara lamuie, pedofilologi, transtextuali, felationihilishti, mari masturbatori care actioneaza in parcarile Dali, ardoratori ai pasarii penix, vanatori de muntele lui venus care canta la trompetele uterine, virgine la minte si eu, un sado-masochizda ma-tii.


-----------------------------------------
Viitorul suna ocupat.

nume
05 Mar 2005, 23:33
pe scurt: am traversat pasaje triste si suparatoare, dar am revenit intotdeauna, pt ca apreciam mai mult sansa de a avea un schimb de opinii despre un film/regizor cu cei cativa onorabili de aici.

Extramorocar ! Ne bucuram ca ai revenit. Fara tine viata e pustiu.
Esti foarte previzibil, ma mir cum de ti-a luat atat de mult timp sa reactionezi. Ce mai face marcu ? Dar micu ?

M_olecula
05 Mar 2005, 23:38
Frate, ne-ai dat in fapt. In cutia pandorei care este cimajia activeaza o foarte activa grupare de nimfomaniaco-depresive, un grup de lesbiene care beau apa plata fara lamuie, pedofilologi, transtextuali, felationihilishti, mari masturbatori care actioneaza in parcarile Dali, ardoratori ai pasarii penix, vanatori de muntele lui venus care canta la trompetele uterine, virgine la minte si eu, un sado-masochizda ma-tii.


-----------------------------------------
Viitorul suna ocupat.

:lol:

Floydman
05 Mar 2005, 23:38
"vanitas vanitatum et omnia vanitas" emanuel sterge-i!

Danny
06 Mar 2005, 00:18
Frate, ne-ai dat in fapt. In cutia pandorei care este cimajia activeaza o foarte activa grupare de nimfomaniaco-depresive, un grup de lesbiene care beau apa plata fara lamuie, pedofilologi, transtextuali, felationihilishti, mari masturbatori care actioneaza in parcarile Dali, ardoratori ai pasarii penix, vanatori de muntele lui venus care canta la trompetele uterine, virgine la minte si eu, un sado-masochizda ma-tii.


s-a ras la greu la asta

Danny
06 Mar 2005, 00:19
cinemagaria.ro

Pitbull
06 Mar 2005, 00:46
Dupä primele reactii din mesajele de mai sus, am stat un timp pe gânduri, încercând sä gäsesc cea mai potrivitä atitudine fatä de împrejurärile care s-au creat. Pentru a nu stiu câta oarä, vä rog sä mä iertati cä IARÄSI m-am lungit pe atâtea pagini (eventual, salvati si cititi offline, dacä socotiti cä meritä) - dar cred cä e necesar, totusi, întrucât situatia a devenit efectiv de nesuportat. Dacä nu întelegem ce se întâmplä, nu vom sti nici cum sä reactionäm, iar aceste scandaluri vor continua la nesfârsit. Vorbeam la un moment dat de "CineMagia" si "CineMahalagia" - dar din päcate nu e numai atât - este vorba de ceva mult mai grav si complicat.


CÂTEVA GENERALITÄTI

Mä voi referi doar în treacät, pe alocuri, la problema homosexualitätii, din simplul motiv cä e mai putin relevantä aici. Acest scandal nu a pornit de la faptul cä al nostru respectabil coleg e gay, ci de la fotografiile lui exhibitioniste si tot ceea ce s-a întâmplat în jurul lor. Asupra acestui aspect se impune sä insistäm.
În rândul tuturor devierilor sexuale, exhibitionismul nu este nici cea mai spectaculoasä, nici cea mai periculoasä - si, poate, nici cea mai räspânditä (desi la întrebarea asta numai o statisticä ar putea räspunde). Nu se comparä, de exemplu, cu sadismul, pedofilia, necrofilia, coprofagia si multe alte "extreme". În schimb, este una dintre cele mai lamentabile, pentru cä relevä în mod dureros si necrutätor inadecvarea socialä a individului tarat, starea de "loser" - si, lucru chiar mai grav, dorinta degeneratä de umilire si autoumilire.
Desigur, majoritatea particularismelor exacerbate (numite uneori, adecvat sau nu, "perversiuni"), au la bazä lacune de fond ale structurii personalitätii - ele fiind reactii denaturate ale libidoului care încearcä automat sä completeze acele goluri. Ca atare, cele mai multe "perversiuni" sau "fetisisme"- termeni pe care-l folosesc generic, din comoditate, desi nu se aplicä întotdeauna - sunt rezultate ale unor complexe de INFERIORITATE (inferioritate uneori realä, alteori perceputä doar subiectiv).
Dupä cum sugereazä însusi termenul "complex", acest fenomen psihic este caracterizat printr-un sistem de contradictii de fond, adeseori paradoxale - în general, axate pe principiul polaritätilor de tipul "puternic/slab", "frumos/urât", "aträgätor/respingätor", "superior/inferior", "bun/räu". Ca atare, orice persoanä complexatä suferä, la origine, de un auto-sentiment negativ, cäruia îi opune un auto-pozitivism exacerbat. Din dificultätile lor de compatibilitate rezultä atitudinile si comportamentele irationale si incoerente ale complexatilor.
Revenind la problema exhibitionismului, complexul de bazä este acela al inferioritätii fizice. Exhibitionistul începe prin a fi marcat de sentimentul propriei sale inadecväri ca atractivitate sexualä - cel mai adesea, la nivelul înfätisärii. Conjugatä cu o structurä psihicä vulnerabilä si labilä, aceastä stare duce la o reactie constând în tendinta obsesivä de a-si expune trupul gol, sau în orice caz organele intime, ca o tentativä instinctivä de a-si "demonstra" doritul sex-appeal. (Constatäm aici o componentä narcisistä clarä: exhibitionistul este excitat sexual de propriul lui trup, si tinde sä le impunä si altora aceeasi reactie.) Observäm cä de cele mai multe ori exhibitionistii au, în fond, o înfätisare destul de inesteticä, cel putin mediocrä fizic, dacä nu chiar dizgratioasä. Nu întâmplätor, pulsiunea lor devine mai accentuatä spre vârsta medie, când complexele fixate în adolescentä se acutizeazä prin "criza vârstei mijlocii" si iminenta începutului îmbätrânirii. Sunt relativ rare cazurile de exhibitionisti tineri, sau cu un sex-appeal autentic.
Pe de altä parte (iar aici intervine acel paradox despre care vorbeam, propriu complexatilor), exhibitionistul simte nevoia instinctivä de a fi pedepsit si umilit (zonä în care fetisismul lui devine tangent cu masochismul si rolul de "subordonat" în relatiile de tip dominator). Acest lucru este firesc, întrucât incidentele care stau la originea exhibitionismului constä, de obicei, în pedepsiri, uneori brutale, întotdeauna umilitoare, ale copilului. (Rousseau descria extrem de revelator fenomenul, în "Confesiuni": întrucât în copilärie era pedepsit prin bätaie la fundul gol de cätre guvernanta fatä de care se simtea atras sexual, ajunsese ca la maturitate sä-si expunä fesele trecätorilor, în asteptarea unor umilinte similare, care-i prilejuiau descärcarea tensiunilor libidinale acumulate.) Cam acesta este "patternul" comportamental-emotional al exhibitionistului.

Pitbull
06 Mar 2005, 00:47
STUDIU DE CAZ

Observäm cä subiectul nostru prezintä un profil tipic, foarte previzibil în fond. Semidoct si foarte arogant, în manifestärile sale revin cu predilectie formele de auto-adulatie narcisistä agresivä, atât fizicä (repetarea maniacalä a faptului cä aratä cu zece ani mai tânär, cä are nenumärate amante de lux), cât si spiritualä (se declarä de o inteligentä si culturä imbatabile), socialä (insistä obsesiv asupra originilor sale aristocratice), materialä (afirmându-si stäruitor viata de huzur, vila, voiajele în sträinätate, scäldätoarea cu bani), etc. Toate aceste exageräri erau din capul locului gräitoare în sine, dovedind o imaturitate patologicä, un contact inconsistent cu realitatea (frizând fabulatia si mitomania), o agresivitate de atitudine si limbaj ostentativä - ca un prim simptom.
În momentul când au iesit la ivealä respectivele fotografii, lucrurile s-au clarificat enorm, iar portretul psihologic al subiectului s-a paginat perfect.
Galeria, impresionantä ca întindere si bogätie, contine atât portrete, cât si nuduri (în majoritate, auto-fotografiate). Subiectul nostru nu e deloc arätos. Fizionomic, aratä mult sub vârsta sa realä, într-adevär - dar nicidecum în sens "pozitiv". Nu are prospetimea si vigoarea a ceea ce am numi un bärbat tânär si viril, ci mai degrabä nedesävârsirea bucälatä a unui copilandru încremenit aberant în evolutia sa fizicä. Ochii au expresii diferite, semn aproape sigur al unei schisme psihice profunde. Morfologia si expresia gurii sugereazä o vulnerabilitate subtilä dar substantialä.
Träsäturi similare prezintä si trupul lui - umeri îngusti, solduri cam lätärete, burticä si talie binisor cäptusitä - corespunzând perfect cu (sub)mediocritatea fizicä a exhibitionistilor, mentionatä mai sus.
Camera în care locuieste seamänä izbitor cu aceea a personajului Machine - cam singurul lucru care mi-a pläcut din oarecarele filmulet "8 mm.". Este, din nou, spatiul personal al unui adolescent întârziat - aceeasi încärcäturä de obiecte obositoare, aceeasi pavoazare cu imagini frapante, acelasi efort disperat de cäutare si afirmare a propriei identitäti. Se remarcä din capul locului oglinda uriasä de pe perete, folositä ca instrument pentru majoritatea auto-fotografiilor si relevând componenta narcisistä a personalitätii locatarului.
În sfârsit, ajungem la elementul cel mai simptomatic - si anume, FOTOGRAFIILE ÎN SINE.
Majoritatea imaginilor sunt realizate în oglindä, în conditii extrem de improvizate: luminä realä (deficitarä fotografic), încadraturä spontanä, camera digitalä tinutä la vedere, färä ascunzisuri, arätând declarativ cä personajul se fotografiazä singur.
Unele dintre ele îl reprezintä în diverse etape de dezbräcare, sau cu penisul scos din chiloti. Aceeasi stare de improvizatie le räpeste orice sansä de reabilitare: în locul valentelor provocatoare si incitante ale striptease-ului, nu gäsim în ele decât indecentä si obscenitate.
Altele prezintä subiectul în baie, uneori cu toaleta ca principal element de decor. Este o baie micä, säräcäcioasä, banalä - ceea ce, la fel ca mai sus, o anuleazä din start ca decor expresiv, läsându-i numai calitatea de spatiu privat (chiar cu conotatii scatologice - vezi toaleta) si accentuând starea de auto-violare voluntarä a intimitätii.
Toate aceste elemente anuleazä din start orice prezumptive valente elevate. Pozele (pentru cä sunt simple "poze") nu scot în evidentä estetica trupului omenesc - ci, involuntar dar fatal, tocmai inestetica lui. Nu se pot numi "nuduri", ci pur si simplu "poze în pielea goalä". Mesajul lor nu este "iatä un nud" sau "contemplati omul în naturaletea lui", ci "uitati-vä la mine gol", sau "uite cum vä arät eu p**a", sau "priviti-mä pe mine la budä". Trivialitatea si indecenta spulberä orice posibilä tentativä artisticä, sau mäcar candidä.

Pitbull
06 Mar 2005, 00:48
CONCLUZII

Astfel încât, involuntar sau nu, personajul nostru n-a fäcut decât sä ni se dezväluie complet, nu numai fizic ci si psihic, în proportii care presupun cä depäsesc intentiile sale - de bunä seamä, nu prea dorea sä-i descoperim vulnerabilitatea, inadecvarea, alienarea, imaturitatea patologicä, degenerarea sexualä spre cele mai putin onorabile zone ale perversiunii. Existä, färä îndoialä, perversi si/sau deviati sexual nu lipsiti de märetie, fascinatie si mister - ca Divinul Marchiz, Stavroghin, Printul Valkovski din "Umiliti si obiditi", Hannibal Lecter ori, din câte putem presupune, chiar Jack Spintecätorul. Dar nu toti homosexualii ajung Michelangelo sau Somerset Maugham, nu toate lesbienele ajung Sapho, nu toti pedofilii ajung Dostoievski, nu toti exhibitionistii ajung Rousseau.
Desigur, un asemenea om nu trebuie sä fie dispretuit, acuzat sau condamnat. Nu e vina lui cä s-a format astfel, si are dreptul sä-si träiascä viata sexualä asa cum i-o cere personalitatea lui. Homosexualitatea este o deformare biologicä de naturä geneticä (bazele ei se pun cam prin lunile a treia si a patra de sarcinä, ca urmare ale unor discrepante între genotipul foetusului si activitatea endocrinä a mamei), iar exhibitionismul, narcisismul si masochismul apar în copilärie sau cel târziu adolescentä, cauzate de greselile ori abuzurile adultilor sau chiar ale altor copii. Individul, în sine, nu are nici o vinä si nu poate controla ceea ce i se întâmplä.
Am aceeasi vârstä cu el, si-mi amintesc bine perioada anilor '70, când am aflat prima oarä despre existenta homosexualilor (întâmplätor, din filmul italian "Politia multumeste", cu Enrico Maria Salerno), dupä care pärintii mi-au explicat ce e cu acesti oameni. Pe-atunci, intoleranta fatä de ei, în România, era înfiorätoare (dacä stäm sä ne gândim cä pânä si acum mai existä destui care-i înfiereazä cu mânie proletarä). Nu e greu sä ne imaginäm ce simtea, într-o asemenea societate, un adolescent care descoperea îngrozit cä e "pederast" sau "poponar" - si cä nu putea face nimic ca sä se schimbe! Ne putem închipui si ce pedepse, bätäi, constrângeri, batjocuri si alte abuzuri e foarte posibil sä fi suferit, poate din partea pärintilor, poate dintr-a altora - si, în general, în ce groazä si angoasä si-a träit acei ani influentabili si fragili. Asa cä nu e de mirare cä a deviat spre extremele exhibitionismului, narcisismului si masochismului.

O elementarä omenie ne dicteazä sä-l privim cu compasiune - ba chiar mai mult: cu MILÄ, pentru cä nu si-a gäsit echilibrul, nu-si poate accepta cu demnitate conditia, si nu este fericit. Exhibitionismul lui nu exprimä onestitate si împäcare cu realitatea, ci provine dintr-o pornire obsesivä patologicä.
Din päcate, zbaterea lui chinuitä, zvârcolirea de a se regäsi, eforturile spre a atinge un nivel de normalitate si acceptabilitate care-i este pe vecie interzis, au dus fatalmente la cea mai dezavantajoasä "demascare". (A folosit si el acest cuvânt, desi cu arogantä si dispret, într-un mesaj postat anterior. Apropo, mesajele lui agresive sunt extrem de elocvente, desi în sensul opus celui dorit de el: contin foarte multe comunicäri rästurnate, de tipul "nu mi-e fricä", "nu mä simt vinovat", "sunt sigur pe mine", "sunt împlinit si fericit", etc., toate având EXACT SENSUL OPUS.)
René Laforgue analiza prin anii 1940, într-un excelent studiu cu acelasi titlu, "psihopatologia esecului" - tendinta nesänätoasä a multor oameni de a se vätäma singuri, pe toate planurile (sexual, social, familial, profesional, etc.). Recunosc cä la baza analizelor mele stau multe lucruri pe care de-acolo le-am învätat. Subiectul nostru s-a comportat si se comportä emblematic: a fäcut TOT CE I-A STAT ÎN PUTINTÄ pentru a determina acest deznodämânt. Singur si-a construit albumele fotografice online, singur s-a certat cu fostul säu prieten care apoi s-a räzbunat divulgându-le existenta unui dusman, singur l-a provocat la nesfârsit pe acest nou dusman, în pofida avertismentelor repetate: "Gata, omule, astâmpärä-te, DE AJUNS!!!" Da, exhibitionismul s-a combinat cu autodistrugerea. Riscurile de a fi complexat, ce sä-i faci...?

Lucrul cel mai trist e cä, indubitabil, nu se va potoli nici de-acum încolo. Pulsiunile personalitätii lui întortocheate nu i-o vor permite. Acest scandal va înceta curând, dar nu va trece mult si va declansa altul... si altul... pentru cä fäptura lui are nevoie de ele ca de aer. La un prim nivel, simte nevoia sä se afirme, sä impunä respect, etc. - dar la un nivel mult mai profund, eul lui cere sä fie lovit, scuipat, violat, înjosit (dupä cum o relevä si unele fotografii separate de album, care-l înfätiseazä în ipostaza de "victimä", în unele jocuri sexuale: practicând felatiuni, îngenuncheat, legat la ochi cu o fâsie de piele neagrä, si având pe fatä o expresie de suferintä voluptuoasä). Pe un asemenea om nu-l poti lovi; n-are nici un rost - de ce s-o faci, când el însusi o doreste? Sau, poate, ne convine sä-i devenim parteneri într-un joc bolnav?

Pitbull
06 Mar 2005, 00:50
POSIBILE SOLUTII

Sincer, nici nu prea stiu ce sä propun. Categoric, nu ar fi cazul ca omul nostru sä fie bannat - pe de o parte, nici n-ar fi posibil, ar reveni mereu, de la alte servere, cu câte un caracter al numelui modificat, ca sä se poatä reînscrie; iar pe de altä parte, stim cu totii cä, atunci când e calm, contributiile lui în materie de informatie cinematograficä sunt inestimabile. Un motiv serios ca sä rämânä printre noi. (Personal, m-am simtit foarte bine când pärerile ni s-au întâlnit, cu privire la "Blowup" sau "Muntii albastri", i-am fost recunoscätor când mi i-a mentionat pe Paradjanov si Iosseliani, si nu m-am supärat când mi-a taxat greseala "Rosseliani").
Dar în acelasi timp, mä întreb dacä e cazul sä-i läsäm forumului CineMagia si acest rol terapeutic cam insalubru, de refugiu sau teren de joacä degeneratä si defulare a frusträrilor. Asa cä, singura solutie care-mi vine acum în minte e urmätoarea:
Sä ne märginim cu totii dialogurile cu el strict la subiecte de specialitate. Sä ne abtinem de la declansarea oricärui conflict, iar când ne atacä, sä nu räspundem la provocäri. Sä ignoräm orice potential început al unui nou scandal.
În special noi, cei care am cäzut în greseala de a ajunge la ostilitäti deschise cu el, trebuie sä facem eforturi speciale de a ne stäpâni. Acum stim cu cine avem de-a face, stim cä bietul om nu e räu intentionat, ci are doar niste mari probleme, asa cä nu ne va fi greu sä-l menajäm.
În aceste conditii, mesajele ofensive, sau cu riscul de a duce la asemenea involutii, vor fi mai putine, iar moderatorilor le va fi usor sä le steargä (pentru cä, evident, va fi nevoie de interventia lor în acest sens, dar nu le putem pretinde sä-si consume tot timpul cu asa ceva).

În sfârsit, fatä de acest topic în sine, îmi îngädui urmätoarea propunere: poate ar fi bine sä rämânä deschis încä o zi, douä, trei, pânä când oricine care are câte ceva de spus, sä spunä (altfel, riscäm sä ajungem iar la situatia penibilä a deschiderii de noi topicuri, ca atunci când cu "Incredibil & incalificabil", etc.). Si, în fond, aici s-au spus destule lucruri cu miez - am citit cu mult interes numeroasele mesaje ale tuturor forumistilor prezenti. În sfârsit, când topicul va adormi, va putea fi încuiat - dar läsat totusi vizibil, datoritä concluziilor pe care le contine. Cu acel prilej, Emanuel sau Ambra l-ar putea peria, pästrând doar mesajele relevante. Iar pe viitor, dacä vreun nou user se aratä nedumerit de unele lucruri sau, din naivitate, initiazä iar un conflict, va putea fi oprit în mod civilizat, fiind totodatä trimis aici, ca sä se lämureascä.

Iertati-mä cä iar am scris atât de mult, iertati-mä dacä mi-am permis sä-mi depäsesc atributiile, iertati-mä dacä am fost crud pe alocuri, sau nepermis de "zglobiu" în alte locuri - dar, în ultimä instantä, sunt derutat, tulburat si trist. Am încercat, prin aceste rânduri, sä-mi aduc contributia ca sä întelegem cu totii, mai bine, situatia în care ne afläm.

zizi
06 Mar 2005, 01:55
sunt un trist.

:lol:

Pitbull
06 Mar 2005, 01:59
Iar se bagä Putzulicä-Bostänel ca musca-n zer.

keyzer soze
06 Mar 2005, 09:13
si eu, un sado-masochizda ma-tii

fain :D

cherryblossom
06 Mar 2005, 11:22
pitbull, latri la luna... vorbesti mult si nu spui mare lucru... am impresia ca esti un exhibitionist mai mare decit ALS, reflect on that... mai bine du-te si plimba-ti copilul in parc, uite ce frumos e afara...

Ambra Blu
06 Mar 2005, 13:11
Da mai Gaandalf, ALS are o meserie extem de periculoasa, trebuie sa dovedeasca ca e mai inteligent decat un film pe care-l vizioneaza! Eu daca as gresi o interpretare sau daca as avea o minte sucita, in meseria mea, ar muri oameni. Intelegi?

marx, deseneaza-i. Gandaalf doar asa intelege; el si aspiratiile lui inalte cit un demisol :sick:

Nae
06 Mar 2005, 13:52
bravo Pitbull... sunt de accord cu tot ce-ai scris, mai ales cu Concluziile trase, si cu Solutia data de tine.
am aflat si eu ce s-a intamplat in ultimul timp de la Nume, si trebuie sa spun ca sunt socat... am fost mai socat cand m-am trezit cu niste poze in inbox, de la un "om de bine"... desi mi-am dorit asa ceva (intr-un fel) acuma trebuie sa spun ca nu stiu cum sa ma simt. sa ma bucur? dece, ca ALS si-o ia in bot pentru toata nesimtirea si aroganta lui? nu, nu cred ca e bine... sau nu asa.
toate discutiile, toate injuraturiile, toate miciile rautati dispar in momentul asta, si ma lasa numai cu un gust amar in gura... n-am vrut sa se ajunga aici. ca ne-am certat pe un forum de cinema, si am descoperit ca marele ALS este un om de kkt, asta e una, dar ce-am vazut azi, m-a lasat fara nici un drept la replica.
si e trist, n-am vrut sa se ajunga aici, si vorbind cu Nume, am aflat ca nici el. s-a intamplat, si acuma intr-un fel, mie imi pare rau.

pacat. imi este mila de el, si mi-as fi dorit sa nu fiu tras in chestia asta. eu nu am nimic de-a face cu tot ce se intampla, si de acu' in colo o sa devin un mic spectator, care nu o sa rada, ci care o se simta vinovat intr-un fel. mi-e mila de saracu' ALS. serios vorbind.

toledo
06 Mar 2005, 13:54
Alex Leo Serban e un semidoct re/cunoscut de toata lumea care-l cunoaste. Mai poate impresiona doar copii, oligofrenii si senilii. Si nu va lasati sedusi de afirmatiile lui disimulante, ca-l intereseaza doar cinemaul si-n rest nimic altceva. Nu. Omul tine atat de mult la imaginea lui publica incat devine, deseori, paranoic.

keyzer soze
06 Mar 2005, 16:21
doar copii, oligofrenii si senilii

da-mi voie sa-ti pun punctul pe i, ca altfel se umfla, explodeaza si ramai fara

marx
06 Mar 2005, 17:39
Pentru ALS e un fel de end-road. Aroganta si trufia, dar ce zic eu aici?, badaranismul lui de cocota intelectuala, agresiva si bicisnica s-a fracturat. Toata magia lui s-a transformat intr-o scursura. Restul nu e tacere, e mila....

PS: sic transit gloria mundi.

Pitbull
06 Mar 2005, 19:59
Aceia dintre voi care insistati asupra calitätilor lui respectabile, cum ar fi nivelul de cunostinte cinematografice, bateti la usi deschise; sau poate cä e mai comod sä vä prefaceti a nu observa cä n-am contestat niciodatä acest lucru, ba chiar l-am subliniat cu stimä în repetate rânduri?
In rest, multumesc pentru bunele sfaturi, si spre linistea unora, precizez cä m-am gräbit sä mä conformez si mi-am chemat "copilul" în pärculetz chiar în dupä-amiaza asta, da' m-a luat din scurt: "Nu ti-e bine? Nu vezi cä învät pentru facultate?" Poate-l convingeti voi.
Cä vorbesc mult, stiu, si-mi recunosc räul närav. Iar dacä, în fond, nu spun mare lucru, vä invit sä completati golurile, sau sä mä contraziceti argumentat acolo unde gresesc.
Serios, acum: mai läsati nimicurile si meschinäriile, situatia asta-n care s-a ajuns e chiar SERIOASA. Cäutäm o rezolvare, încercäm cât ne duc puterile si mintea, iar vouä vä arde de împunsäturi si glumitze de doi lei (usori, nu "grei"!). Läsati-le pentru dupä 1 iulie, sau pentru topicuri mai sältärete.

notorious
06 Mar 2005, 20:10
hm ! ia uite ce-am pierdut !

deci, de asta am fost eu HARTIUT prin niste mail-uri si mesaje private de respectivul nume: pt niste poze cu ALS in pula goala, facandu-si poza in oglinda.

nu stiam care este scopul: sa-mi deterioreze decisiv si iremediabil parerea despre ALS ? sa vezi circ ! tot CIRCUL asta pt niste poze peste care ma pish: ALS imi trimisese mai demult (cam acum un an) albumul lui fotografii de pe yahoo. din care l-am citit (sau, ma rog, o versiune apropiata a lui). m-am socat, am cascat gura si m-am culcat. nimic surprinzator, deci.

eu, dupa aceasta, am ramas fan ALS. inutil sa-mi mai bat degetele sa scriu ca daca ALS are o viata privata 'tumultuoasa', il priveste. lungile postari ale lui Pitbull eu nu le-am citit (ma refer la cele cu 'cauze', manifestari, solutii si alte titluri 'socante') pt ca nu m-au interesat.

ce ma intereseaza in schimb este ca nume se dovedeste, pe langa toate celelalte, un tembel (si zic asta culmea dupa ce mi-am promis sa ma retrag din orice disputa cu el) - ce plan machiavelic ! ma gandesc ce si-o fi spus in mintea lui: 'iau niste poze cu als in pula goala, le trimit tuturor ca sa vada ce scursoare este, si, mama, ce razboi fac ! IL VOI EXPUNE judecatii tuturor, il voi demasca, il voi trimite in purgatoriul prejudecatilor si rusinii. hahahahaha ! haaaaaaahahahahahhahahaha !'.

doamne, dumnezeule. what are we ? what have we become ??

Pitbull
06 Mar 2005, 20:25
lungile postari ale lui Pitbull eu nu le-am citit (ma refer la cele cu 'cauze', manifestari, solutii si alte titluri 'socante') pt ca nu m-au interesat.


Dacä dupä toate încercärile mele bine intentionate si destul de ezitante (în pofida stufoseniei, sau poate tocmai de aceea atât de stufoase) de a da o mânä de ajutor, tu ramâi doar cu concluzia cä titluri cum ar fi "Generalitäti" sau "Solutii" ar fi "socante" (ce sä-ti povestesc!), nici nu stiu ce sä mai zic.
Nu-ti spun asta ca sä ne certäm, în fond suntem de acord în destule privinte. Dar... As zice cä mä întristezi, da' pe urmä iar vine bietul Zizi Bostänel si dä citate falsificate din mesajele mele. In fine, s-o läsäm asa.

nume
06 Mar 2005, 22:49
@ hartuitul (aka notorious) :lol:
Un studiu independent a dovedit ca cei care sunt deprimati,
nemultumiti si au o viata sexuala proasta citesc acest mesaj cu mana pe MOUSE ! ...

Deci exact unde tii tu mana acu'!!!
Acum degeaba o iei de pe mouse!

Jay
06 Mar 2005, 23:07
Nu am de spus multe dar unii au
http://forum.schituldarvari.ro/viewtopic.php?t=55 :P

BeNnY
07 Mar 2005, 00:01
Uite ca am primit si yo pozele acum.

...ce oameni tristi...

Nae
07 Mar 2005, 00:11
ALS...
nu stiu dece ai deschis topicu' asta.
dupa cate vad, sunt singurul care am citit post-urile lui Pitbull, cele lungi si interesante, si care dupa aia a vazut pozele... de asta rog aceia, care nu au vazut pozele, sa nu se mai bage in vorba, pentru ca desi pare amuzant, nu este.
eu nu mai rad de mult.

p.s. linku' de sus e misto.

Pitbull
07 Mar 2005, 00:32
ALS, bäiete, ai cerut opinia tuturor oamenilor "decenti" de pe acest forum, si cred cä seria de reactii din topicul de fatä a fost destul de gräitoare.
Ar trebui sä faci un efort, sä lasi orgoliile si instinctele la o parte, sä judeci rational mäcar câteva minute, si sä întelegi un lucru:
DEGEABA tot încerci sä sari la hartä. Nu mai are nici un rost, NU TINE. Nu rezolvi nimic, si nu reusesti decât sä te-nvârtesti ca fudulia-n cäldare - pentru cä:

- Scandalul cu fotografiile te-a pus într-o situatie extrem (si nedrept) de vulnerabilä. N-AR TREBUI SÄ FIE ASA, preferintele sexuale nu reprezintä o culpä moralä si nici nu pun individul mai prejos decât este, dar societatea e încä plinä de prejudecäti si judecä oamenii cum vrea ea - vorba lui Chilian: "ce lume tälâmbä / ce dreptate strâmbä!"
- Oamenii care te respectä vor continua sä gândeascä sänätos, färä sä se lase influentati de povestea asta - dupä cum s-a si väzut: foarte multi, aici, au declarat cä putin le pasä de viata ta intimä, atâta vreme cât stii atâta cinema cât stii.
- În schimb, dusmanii täi se vor agäta de-acum mereu de acest pretext ca sä te insulte si sä te înjoseascä. Si cum, în fond, nu poti fi insultat pentru cä esti asa cum esti färä ca tu sä ai vreo vinä, totul îsi pierde sensul.

Prin urmare, s-a creat o remizä perfectä. Meci nul peste tot. Orice atac al täu, de-acum încolo, nici nu-si va mai atinge tinta, nici nu se va întoarce la sursä, printr-un eventual efect "bumerang". Pur si simplu se va FÂSÂI. Vrei sä-i lovesti pe altii? Nici o sansä. Vrei sä te lovesti singur? Tot nici o sansä.
Dorinta ta de a "oftica pe toatä lumea" rämâne în aer. Nu ne mai poate "oftica" sau "sucäri" sau "näräva", acum când stim adeväratele motivatii psihologice ale acestor crize. Cum spuneam, nu ne poate stârni decât compasiune.
Iar asta duce la o altä dilemä: ce-ti doresti tu, sä fii respectat, sau desconsiderat? Sä provoci iritare, sau milä? Am arätat cä, la niveluri diferite, simti nevoia ambelor reactii - si, iatä, le-ai obtinut. Unii te respectä în continuare, altii te desconsiderä. Iar de iritat, nu mai iriti pe nimeni. Asa cä...
Nici teribilismele alea cu scrisorile de amenintare nu mai rezistä. Acum stim cu totii (inclusiv Nume, destinatarul lor) cä erau doar vorbe-n vânt. Stim cä nu-l vei "distruge" niciodatä - nici pe el si nici pe altcineva. Stim cä nu esti nici atât de violent, nici atât de puternic. (Poate cä, într-adevär, îi doresti moartea, poate cä si mie mi-o doresti, dar... La nivelul täu intelectual, ar fi cazul sä stii cä prin asemenea sentimente pline de urä nu reusesti decât sä-ti faci räu singur - te autointoxici. Chiar dacä "nu ai nimic crestin", cum spuneai, asta nu priveste crestinismul sau islamismul sau alte religii. E o realitate obiectivä, care-n ultima vreme s-a demonstrat inclusiv stiintific. Tine de psihologie si de biologia organismului. (Iar dacä ura ta e doar simulatä, dacä face parte din "joc"... Gata, s-a dus! Game over!)
E adevärat cä ai cälätorit mult, fotografiile tale din sträinätate au dovedit-o. Foarte frumos. Te admiräm pentru asta, te si invidiem putin - mäcar pentru atâta lucru. Dar în rest...
Stim cä "vila" e o garsonierä, cä "amantele" sunt amanti, cä "B.M.W.-ul" (sau ce masinä dichisitä pomenisesi tu acolo) e Trenul-galben-färä-cai, cä "miile de euroi" câstigati într-o orä, douä, sunt o leafä din care-ti cumperi haine de la second-hand.
Nu spun toate astea ca sä te jignesc, nu e nimic dezonorant în a avea un trai modest, în lumea-n care träim. Le enumär numai pentru a te convinge cä fantezia conturatä în mesajele tale nu mai poate functiona.

Stiu cä nu mä înscrii printre cei "decenti", înteleg si de ce, si totusi te rog: LASÄ-TE! Gata, destul cu joaca. Zbenguiala asta de-a Andy Kaufmann a mers cât a mers, pânä i-au iesit mecanismele la ivealä, si de-atunci s-a värsat. I-a pierit tot farmecul, tot misterul, tot interesul. Ca sä nu mai spun cä, scäpând de sub control, a degenerat în ceva prea sordid ca sä mai merite. Dupä cum au confirmat atâtia, oamenii n-aveau chef de dezväluiri sexuale si poze obscene. Le pute. Du-l pe Andy Kaufmann altundeva, si joacä-te cu el putin mai atent, ca sä nu se repete toatä panarama. Aici, rezumä-te la pasiunea ta autenticä pentru cinema si continuä sä discuti cu sinceritate despre marii cineasti si minunatele lor filme, sau sä critici pertinent esecurile.
Ti-am dat acest sfat, sincer si dezinteresat, pentru cä acum, cunoscându-te mai bine, te înteleg si încerc sä te ajut (da, stiu, n-ai tu nevoie de ajutorul meu...) Si încerc sä ajut tot forumul - atât cât pot, DACÄ pot. Sä se termine o datä pentru totdeauna cu aceste scandaluri, mai ales când degenereazä spre o asemenea mocirlä. Chiar dacä Cherryblossom îsi închipuie cä scriu toate astea din exhibitionism - mä rog, nu mä cunoaste aproape deloc. Da, sunt logoreic, da, când mä pornesc sunt greu de-oprit (mai ales când ceva mä preocupä cu adevärat; spre deliciul unora, märturisesc cä uneori exemplific proverbul "câinele moare de drum lung, si prostul de grija altuia" - hai, Bostänele, bagä mare!) - dar mäcar am inima la locul ei.
Am spus undeva cä nu voi ezita sä fac mea culpa, dacä e cazul. Ei bine, acum este cazul. Când încä nu stiam tot ce am aflat între timp, am cäzut în greseala de a te ataca si condamna. Îmi cer iertare. M-am gräbit, si am dat pe-aläturi.
Apropo de ce spunea mai sus Crydead - care mi-e tot mai simpatic, mai ales dupä acel delicios pomelnic de calambururi Ã* la Rabelais cum Romulus Vulpescu, si-mi pare un om foarte cu capul pe umeri - nu exclud nici chiar o împäcare realä, la un moment dat, desi mä tem cä niciodatä n-ai sä mä poti ierta, mäcar pentru cruzimea disectiilor mele - confirmate sau eronate. Dar, mä rog... am fost si voi rämâne întotdeauna un optimist. Ästa sä fie päcatul meu.

M-ai întrebat în douä rânduri, ALS, chiar la începutul acestui scandal cu pozele, "ce-am vrut sä demonsträm cu asta". Din päcate, în acel moment, räspunsul era nedemn: voiseräm sä demonsträm cä esti un om vrednic de dispret. Greseala si vina noasträ - eram furiosi. Între timp, ne-am calmat si am stat pe gânduri. Asa cä acum îti pot räspunde:
În ultimä instantä, toate astea au demonstrat de unde anume porneste violenta unora dintre manifestärile tale (nu a tuturor, slavä Domnului; numai a celor din momentele când îti pierzi controlul). Au demonstrat care este realitatea dindärätul tuturor fanteziilor si fabulatiilor. Si, ca atare, poate vor contribui (chiar si în acest mod crud si deloc savuros, din päcate) la încetarea definitivä a acestor istericale si insanitäti nedemne de un forum pe teme cinematografice. Iar dacä nu... atunci, vorba lui Randle P. McMurphy, "eu cel putin am încercat".
Cu regret, preväd cä orgoliul täu nemäsurat (pe care ti l-ai recunoscut), te va împiedica sä-mi recunosti bunävointa, sä-mi urmezi sfaturile sau sä ajungi la sentimente mai bune. Vei da iar un räspuns dispretuitor, bazat pe instinct, nu pe ratiune (sau nu-l vei da nici mäcar pe acela, pentru cä o armä poate fi si ignorarea - fie si simulatä, ca atunci când ai spus cä discursurile mele "sociologizante" nu te intereseazä; cum le puteai taxa ca atare, färä sä le citesti? Träsätura de a fi "sociologizant" e prea complicatä ca s-o identifici doar dintr-o ochire, oricât ai fi de târnosit într-ale lecturii; mäcar pe diagonalä, si tot le citisesti. Hai, mä, chiar ne crezi totalmente tâmpiti?)
Dar nu-ti va folosi la nimic. Ce s-a întâmplat, s-a întâmplat, si nu vei mai reusi sä ofensezi (sau sä... "oftici") pe nimeni - nu vei reusi decât sä pângäresti, în general, domeniul discutiilor noastre: FILMUL. Asta vrei?

P.S.
Nume, dragule! Lasä-l în pace de-acum încolo, da? Dacä-ncepe iar... LASÄ-L. O sä-i treacä.

Nae
07 Mar 2005, 00:48
Amin!

nume
07 Mar 2005, 01:07
Utilizatori inregistrati: Nae, nume, Pitbull

Mamaaaa .... :o mafia cinemagia!!! 8) Conspiratia "ticalosilor", 12 oameni furiosi !!! :lol:

Pitbull
07 Mar 2005, 01:11
Nu, dragä... Nu mai stii sä Nume-ri...? "Cei TREI care au speriat Vestul"... Giuliano Gemma si dracu' mai tine mine cine erau häilantii doi.

Nae
07 Mar 2005, 01:26
... pai la ora asta numai mafiotii mai sunt activi...

Jay
07 Mar 2005, 03:08
mafiotii si by-stand-erzii

Gaandalf
07 Mar 2005, 06:14
Gandaalf doar asa intelege; el si aspiratiile lui inalte cit un demisol :sick:
same f.uck different day - :sick:
you can just fade away "fatboy" :lol: - after all that's what you're best @
Uite ca am primit si yo pozele acum.
...ce oameni tristi...
incep sa cred ca v-a refuzat pe unul dintre voi (blackmailers) si acum va razbunati pe el...
bine ai mai zis-o mey benny!

Anonymous
07 Mar 2005, 09:38
CINE E PITBULL ASTA, BAI, NENE?

http://groups.msn.com/pitbullsrealm/whoispitbull.msnw
Ia uite ce CV are unchiu’ pitbull. Foarte Sexy. Adica gol.
“Cabaret Directing: - "Jupiter-97", cabaret show for the Paradise Bar, Jupiter, Romania”... cat de penal potzi sa fii?!
Ia zi-ne, unchiule, cum e cu filmul asta... “technical films... the computer components company Microelectronica” ... e despre tragedia unui tranzistor care iubea o dioda sau cum?
“1991-1992 - Reporter-editor-anchorman, "Radio NOVA-22" si “1992-1993 - Editor at the weekly "Expres-Magazin"” –tu, mare regizor de film, lucrai la radio si la ziar si nu te primeau in TVR nici la Viata satului intr-o perioada in care dEschideai orice usa cu diploma de IATC?
Stii schita aia cu “Cer sa mi se restituie taxele scolare”? Tu esti invers, trebuie sa aduci inapoi pelicula la IATC ca ai pierdut timpul p-acolo, nu s-a prins nimic de tine. Esti regizor fara opera, varful carierei tale a trecut de mult, atat ai putut. Ia zi ca sunt curios: tu cand mana cu cineva te prezenti drept regizor, distrusule?
Unchiule, pe tine nu te tine sa faci caterinca de Sopterean pt ca ala e un regizor prost, iar tu nu de 11 ani n-ai mai dat motor decat daca ai masina si ai intors cheia in contact.
Ti-a shuntat nu stiu cine lung metraju’ in Romania? De ce n-ai iesit cu el in stranatate la festival, luzare?
Ti-am cautat numele pe imdb. Nu e. Inseamna ca nu existi, unchiule.
In concluzie, pitbull, nu esti decat un amarat de pechinez. Nu mai sari sa musti pe nimeni, de fund, bai, ciuaua, ca-ti raman dintishorii acolo.

raptor
07 Mar 2005, 09:39
.cu of-ul de rigoare, trebuie sa il citez pe herbert.
am venit pe Cinemagia pt ca imi place filmul (vroiam sa discut despre cinema cu alti cinefili)...ce frumos ar fi fost sa fie asa.

.in sfarsit, penibilitatea atinge cote alarmante pe forum.
obs.
ALS a scris de kkt de la "revenire" dar asta nu are nici o importanta, atita timp cat nimeni nu il plateste pentru asta si oricum sunt altii si mai si.
nume-am inteles care e treaba, am citit si m-am lamurit, ba am gasit si eu un anume nr. din ProCinema cu Jim Carrey pe coperta...dar deja e cam prea mult...
...era un banc odata...cel mai inteligent cedeaza.

Pitbull
07 Mar 2005, 09:55
De, mäi Raptore, crezi cä noi ne simtim mai bine? De-o lunä si ceva o tinem tot asa, a ajuns ca la balamuc aici. Mäcar de-ar începe unu' sä cedeze, si sä ne luäm toti dupä el - prosti, destepti, cum om fi...
(Apropo, am väzut si ce-a läsat obiectul äla de deasupra, da' exact de vaxuri d-astea-mi arde mie-acuma. Dä-l în mä-sa, sä se simtä si el bine, cât îl tine putirinta...)

Anonymous
07 Mar 2005, 10:00
[
(Apropo, am väzut si ce-a läsat obiectul äla de deasupra, da' exact de vaxuri d-astea-mi arde mie-acuma. Dä-l în mä-sa, sä se simtä si el bine, cât îl tine putirinta...)


Hai, distrusule, combate-ma cu argumente. Eu nu ma simt bine, da' tu sigur te simti prost, ratatule.

Pitbull
07 Mar 2005, 10:05
Am o jenä. Da' nu te inhiba, mai zi, mai zi... Hai cä poti.

Pitbull
07 Mar 2005, 10:34
Emanuel, väd c-ai apärut în sfârsit! Cred cä te iei cu mâinile de cap, când vezi ce-i aici!

cherryblossom
07 Mar 2005, 10:59
Pitbull, uite cum sta treaba... in primul rind nici prin cap nu-mi trecea ca nume are prieteni atit de 'in virsta' pe forum, avind in vedere faptul ca de multe ori s-a luat de ALS si Herbert pe tema asta, spunindu-le ca la virsta lor nu prea mai au ce cauta pe forumuri, chaturi etc... asa ca nu m-am gindit nici ca ai un 'copil' atit de mare... personal, eu n-am probleme cu virsta forumistilor, astept ziua in care o sa apara si un bunic pe cinemagia, atunci ar fi chiar fain :P ... totusi ar fi fost bine sa te duci si singur sa iei o gura de aer in parc, nu strica la limpezirea capului... in al doilea rind, eu nu am citit mesajele tale cele lungi (doar citeva rinduri despre 'teoria' exhibitionistului), pentru ca mi s-a parut o pierdere de timp si pentru ca am considerat ca toata aceasta straduinta a ta de a-l 'demasca' pe ALS nu are nici un sens... de ce am zis ca si tu esti un fel de exhibitionist?..pentru ca vrei cu orice pret 'sa arati', sa demonstrezi diverse lucruri despre ALS, si ceea ce mi se pare mai naspa e ca vrei sa-ti impui ideile venind cu sumedenie de argumente, pentru ca deh..'situatia e SERIOASA'... e serioasa pentru ca vrei tu sa para serioasa sau a luat o astfel de amploare doar in capul tau... personal, eu nu-l cunosc pe ALS si nici nu am nici un 'interes' la el, am auzit si chestii naspa si chestii bune despre el, cu unele sint de acord, cu altele nu... nici mie nu-mi place cind e arogant si emfatic, citeodata e chiar enervant, dar totusi am vazut si cazuri in care isi facea autocritica, iar asta inseamna ceva... nu e nici mai bun, nici mai rau decit mine sau decit tine, ci - asa cum zicea Julia Roberts in 'Closer' - e 'diferit'... dar conteaza mai putin cum e 'omul' ALS, si singurul lucru unde sinteti indreptatiti sa-l criticati pe ALS sint textele pe care le scrie despre filme... pentru asta eu - cu bruma mea de cultura cinematografica - il respect!

Pitbull
07 Mar 2005, 11:03
Da, Cherry, ai si tu dreptatea ta... Poate vorbim mai în amänunt, dacä se mai face vreo întâlnire a forumistilor, poate nu... Mai vedem.

herbert
07 Mar 2005, 11:10
@Pitbull
postarile tale lungi si "indaratnice" imi amintesc de vorba taranului: „un caine care latra tare si mult e un caine bun”
Tu nu pari un „caine” bun.

Omule, nu tin deloc explicatiile tale moralizatoare, pedagogice si psihologice menite sa faca binele pe care nu ti l-a cerut nimeni...
e clar ca ai intrat in faza numita „invaluirile lasului”.

Totul e mult mai simplu. Nume si cu tine ati rascolit - manati de ranchiuna, invidie, mainie, prostie... – albiturile unei persoane, crezand ca-l discreditati. Aiurea. V-ati umplut voi de rahat. Chiar n-ai inteles ca te descalifici ca intelectual daca ataci o persoana pe criterii sexuale, n-ai priceput ca te cufunzi in grota, din care va trebui sa te scoata fiul, despre care ne scrii cu mandrie aici?

cum naiba poti avea o structura atat de viciata si sa discuti – cu simtire si ceva competenta – despre filmul rus si sovietic, despre cultura in general?
cred ca cel „ajutat” trebuie sa fii tu si nu ALS.
imi pare rau ca m-ai dezamagit, sarmane Pitbull.

Pitbull
07 Mar 2005, 11:15
Mäi, asa m-a obosit si m-a consumat toatä povestea asta... N-ai idee. Nu mai mai tin curelele sä räspund cu argumente acum.
Mäcar atâta lucru precizez: am insistat tot timpul tocmai asupra faptului ca NIMENI NU POATE FI ATACAT PE CRITERII SEXUALE. Dacä, pe lângä asta, am exagerat si-am luat-o razna, e vina mea.
Si mie-mi pare räu cä te-am dezamägit, da' poate se mai schimbä lucrurile, dupä ce revenim cu totii la normalitate. De-o vreme-ncoace, ne-am cam pierdut mintile pe-aici, multi dintre noi.
Lasä... Mai vorbim.

Gaandalf
07 Mar 2005, 11:15
eu nu-l cunosc pe ALS si nici nu am nici un 'interes' la el, am auzit si chestii naspa si chestii bune despre el, cu unele sint de acord, cu altele nu... nici mie nu-mi place cind e arogant si emfatic, citeodata e chiar enervant, dar totusi am vazut si cazuri in care isi facea autocritica, iar asta inseamna ceva... nu e nici mai bun, nici mai rau decit mine sau decit tine, ci - asa cum zicea Julia Roberts in 'Closer' - e 'diferit'... dar conteaza mai putin cum e 'omul' ALS, si singurul lucru unde sinteti indreptatiti sa-l criticati pe ALS sint textele pe care le scrie despre filme... pentru asta eu - cu bruma mea de cultura cinematografica - il respect!
splendid!

O creatura a trimis un mail cu poze cu ALS sperand sa-mi schimbe parerea despre el. Nu a facut asa ceva. Este viata lui si voi ii invadati intimitatea. Cred k nume & the gang ar trebui sa taca de acum ptr ca s-au umplut de materie fina maronie. Sa va fie rusine!

Ati mers prea departe. Sa faceti public acest scandal prin a ameninta pe cineva cu niste poze este de tot cacatul. Sunteti niste homofobi notorii care plangeti dupa atentie si recunoastere care tot nu apare si apoi secretati ura si o cacati pe acest forum. Vorba lu' herbert ati facut wc din acest forum.

Alex Leo Serban
07 Mar 2005, 11:17
Dear all (mai putin cel care a trimis pozele - iar acela, se pare, NU este nume!),

nu am asteptat sa treaca "valul" pt a raspunde - pur si simplu, s-a mai petrecut un lucru trist (inca unul!): a murit o doamna la care tineam mult si care a fost ca un inger pentru mine: lygia "zenobia" naum...
acest lucru m-a afectat mult, mult, mult mai mult decit mizeriile din ultimul timp.
vreau sa precizez un lucru (probabil, surprinzator pt unii): am vorbit cu... nume. am raspuns, in felul asta, unor mp-uri decente ale sale, in care-mi scria ca nu el este sursa de la care au pornit, in toate directiile, acele poze - ci o alta persoana, gay dupa toate evidentele, cuprinsa de o ura/invidie/gelozie/whatever patologice fata de mine... in fine, n-are rost sa intru in detalii: stiu cine e persoana (nu am dovezi, am doar deductii logice), mi-e greata sa ma gindesc la el.
as vrea sa stiti ca am fost miscat de mesajele voastre de solidaritate. unii m-au sprijinit fara rezerve, altii au incercat sa ma "inteleaga", altii au fost cuprinsi de compasiune... sincer, nu credeam sa ajung sa stirnesc vreodata compasiune! :w00t:
sint multe de spus - voi incerca sa fiu scurt:

1. intr-adevar, unii s-au dovedit mai buni decit as fi crezut: dincolo de jubilatia din primul moment - WOW, als, marea cutra a cinemagiei, ingimfatul ala, scorpia aia, ala cu nasul pe sus, numai fumuri si ifose, a luat-o-n bot, IN FINE!! si-nca cum! :sick: recunosc, inca o data, ca nu ma asteptam. pina si nume s-a dovedit - dincolo de ciondaneala noastra la singe pe forum - un tip cu bun simt... a fost sincer speriat/ingretosat de ura acumulata in individul care-a declansat tot rahatul.
2. in privinta "probelor delicte", lucrurile sint mai complicate... am motive sa ma indoiesc ca ele sint - toate - autentice; poate-si face cineva un pustiu de bine sa-mi trimita si MIE aceste faimoase poze - sa ma conving despre ce e vorba. nu ca as fi (fost, vreodata) usa de biserica - dar nici nu mi-am pus poalele-n cap "la vedere"! (nu exclud o treaba de hacker)
3. gestul dementului aluia gay fiind motivat (si) de invidie sociala (pe linga multe alte frustrari), ii las pe cei care ma cunosc bine, care mi-au calcat pragul si-mi stiu "train de vie"-ul sa explice cit de valabile - sau nu - sint fabulatiile privitoare la "saracia" in care m-as zbate... nu insist pe acest subiect - este oricum secundar: vreau sa spun doar atit: nu am afirmat niciodata pe forum ca m-as scalda in lux sau mai stiu eu ce - am spus (scris), doar, ca am tot ce-mi trebuie, ca nu-mi lipseste nimic si ca - oricind - pot renunta la "activitate", traind din "cheagul" intrat prin mosteniri & altele chestii lucrative... nothing more.
4. pt a intelege mai bine "chestiunea" - vreau sa se inteleaga ca nu sint atit de afectat de "expunere" (nu sint o persoana tocmai pudibonda), ci de banuiala ca mi s-a violat intimitatea/computerul/ in absenta mea... si sa se mai inteleaga ca, desi "vinovat", uneori, de anumite "inclinatii" (nu fanatic, insa!), sint (ramin) - paradoxal, nu? - cit se poate de homofob, detestind comunitarismul gay & cirdasia pe baze de "afinitati sexuale" (nu-ti alegi sexul, rasa si nationalitatea...): NU am profitat niciodata de "homintern" - sint oameni straight care pot sa confirme! -, dimpotriva, m-am tinut deoparte pt ca nu am vrut sa se sugereze, cumva, ca am "urcat" ajutat de X sau de Y. aceasta alergie a mea la "gayofilie" (si care vine, recunosc, din orgoliul de a dovedi ce sint prin mine insumi!) m-a stigmatizat, deja, in sinul comunitatii - care, in mare parte, ma detesta. rezultatul s-a vazut.
5. ce ar mai fi de spus? ah, poate doar atit: nu ma consider infrint. cel care a crezut ca ma va infunda, in felul acesta mizerabil, se inseala amarnic: sint mai puternic (chiar si vulnerabil, "in shantz"...) decit isi inchipuie, iar pe mine obstacolele nu ma doboara - ma umplu de energie pt a le depasi.

cam asta ar fi.
multumesc pt atentie.

Anonymous
07 Mar 2005, 11:19
Pechinezule, Daca tot ne intalnim poate vedem si ceva din opera ta cinematografica.
Ce zici de filmulete alea pt Microelectronica?
Microelectronica prezinta.... o productie a atelierului 4 .... Tranzistorul de 10 ohmi in.... Tranzistorul... un film scris si regizat de Mihnea Columbeanu. (Pe ce suport sunt, VHS sau U-Matic?)
Sau, mai bine, ca sa te mai simti putin regizor, organizezi un happaning de cabaret ca in zilele bune la Jupiter pe care-l filmam pe VHS si-l dam noaptea la OTV. :w00t:

Gaandalf
07 Mar 2005, 11:20
De, mäi Raptore, crezi cä noi ne simtim mai bine? De-o lunä si ceva o tinem tot asa, a ajuns ca la balamuc aici. Mäcar de-ar începe unu' sä cedeze, si sä ne luäm toti dupä el - prosti, destepti, cum om fi...
cine crezi tu ca o sa cedeze cu atitudinea asta care a prins deja radacini la foarte multi haters ?
acest forum este ass rapped - you did it!

Pitbull
07 Mar 2005, 11:22
ALS@
Un mesaj cu adevärat impresionant.
Sä dea bunul Dumnezeu ca acesta sä fie semnalul unei linistiri generale.
Stiu despre discutia telefonicä dintre ALS si Nume si, într-adevär, s-ar putea sä fie catalizatorul pozitiv care lipsea de mult.
Hai... Sä-ncepem sä redevenim oameni.

emanuel
07 Mar 2005, 11:26
Cred ca s-a aberat destul pe acest subiect.
Chiar ca m-am crucit de ce am citit (cel putin prima pagina, dupa m-am plictisit.)