PDA

View Full Version : Cesar


klein
25 Feb 2005, 16:59
sambata e festivitatea de premiere. Concurenta se anunta intre "Les Choristes" de Christophe Barratier si "Un long dimanche de fiançailles" de Jean-Pierre Jeunet. Sincer as prefera "Rois et Reine" de Arnaud Desplechin.
Aici gasiti detalii: http://www.canalplus.fr/pid155.htm
Coristii astia au invadat toate festivalurile. Sper ca macar americanii sa nu se lase pacaliti.

klein
28 Feb 2005, 14:47
se pare ca oscarul pasioneaza mai multa luma. In orice caz pentru cine e curios sa stie ce au ales francezii de vazut aici: http://www.allocine.fr/article/fichearticle_gen_carticle=18369877.html

N-a iesit nici dupa dorintele mele, dar nici dupa ale publicului. Ramane de vazut L'Esquive.

Longshot
28 Feb 2005, 14:54
in ce ma priveste, nu e vb ca nu ma intereseaza cesar-urile, dar daca nu am vazut filmele nu am cum sa ma pronunt, spre deosebire de oscar (si cred ca majoritatea sunt in situatia asta).
am vazut totusi "un long dimanche..." si mi s-a parut bun, un film chiar ok, dar nu mi s-a parut nimic special in privinta lui.

WraIth
28 Feb 2005, 16:03
eu macar am vazut cate ceva din decernare fata de oscaruri care.....ma abtin.nu au putut sa le difuzeze nici unu' din posturile pe care le prind eu.

klein
28 Feb 2005, 17:24
nici eu nu am vazut toate filmele de la Cesar, de fapt nu am vazut decat 3.
Cat despre filmul "Un long...", mi s-a parut destul de flagranta incercarea lui Jeunet de a aplica aceeasi reteta care i-a adus succesul pentru Amelie. Daca in Amelie regia, scenariul, imaginea, muzica au jucat in favoarea lui, i-au asigurat originalitate, cu cel din urma film parca toate s-au ofilit. Oricum, reconstituirea razboiului mi s-a parut destul de reusita, dar n-a fost suficient ca sa castige un Oscar. A luat in schimb Cesarul pentru decoruri dar si pentru interpretarea lui Gaspard Ulliel care e super! :love:
In privinta coristilor, n-am priceput de unde atata succes. E un film fad, fara personalitate, simplist.

Filmele straine au fost impartite in doua categorii, filme din UE si filme straine. Interesanta evolutie. Pentru filmele din UE, francezii au optat pentru Kusturica (o mai veche iubire a lor si un mare perdant anul asta pe la festivaluri) si K Loach (just a kiss). Cred ca optiunea lor pentru englez are pe undeva ratiuni diplomatice, tinand cont de problemele minoritatilor in Franta. (apropos de minoritati, filmul castigator, L'Esquive, e in tema). Totusi, iubirea lor ramane Kusturica.
Pentru film strain, onoarea i-a revenit Sofiei Coppola. cam intarziat premiu. Si daca anul trecut, s-au si grabit sa-l premieze pe Moor pentru "Bowling ...", anul asta l-au lasat balta pe american, ca alegerile in SUA tot nu mai pot fi schimbate si n-avea nici un rost sa il reinvie. s-a dus timpul lui Moor. m-as indoi ca ar mai reveni.

Longshot
28 Feb 2005, 17:54
Cat despre "Un long...", mi s-a parut destul de flagranta incercarea lui Jeunet de a aplica aceeasi reteta care i-a adus succesul pentru Amelie. Daca in Amelie regia, scenariul, imaginea, muzica au jucat in favoarea lui, i-au asigurat originalitate, cu cel din urma film parca toate s-au ofilit.

nu stiu daca se poate zice ca s-au ofilit. poate mai bine spus ar fi ca nu mai impresioneaza pe nimeni (nu ca amelie mi-ar fi parut super film) si cand tragi linie nu ramane ce vrea el. dar hai ca am luat-o off topic.
o sa vad si eu coristii zilele astea si o sa dau verdictul, desi nu ma astept la mare lucru. poate dau si de asta care a luat premiul la cel mai bun film.

mihai_t
05 Mar 2005, 02:39
hurray for the winner!
poate asa va ajunge si "l'esquive" pe la noi, dupa toate jeunet-urile si taxi-urile. ar fi interesant daca nu ar fi proiectat din prima pentru intelo'i la institutul francez, ci mai degraba la un cinema de cartier gen "gloria" sau "favorit".

KORBEN
05 Mar 2005, 08:07
a fost deja proiectat la scala
anu trecut zilele filmului fr
l`esquive,nu?

klein
07 Mar 2005, 17:35
da, L'Esquive a fost difuzat la Sarbatoarea Filmului Francez pe 13 si pe 14 octombrie 2004. Ar fi trebuit sa ia premiul inainte, ca asa functioneaza uneori succesul. a ramas un film fantoma, necunoscut si romanilor dar si francezilor. Nici compatriotii "eschivei" nu prea sunt sunt la curent. sper sa fie relansat.

mihai_t
08 Mar 2005, 10:28
eu ma refeream la programarea comerciala in sali. daca ar fi indeajuns de inteligent promovat ar putea avea succes in randul celor care nu ies cu anii (cel putin la nivel mental) din berceni, balta alba, pantelimon etc.

klein
11 Mar 2005, 18:24
corect,
sunt de acord cu tine. Si totusi se pare ca lumea cere film american, ca altfel nu imi explic de ce alte productii nu sunt promovate.

klein
23 Mar 2005, 18:04
revin cu "L'esquive" ca in sfarsit l-am vazut.
Am observat ca lumea da note pe aici; eu i-as da un 7/10. E un film interesant care are in aceeasi masura calitati si defecte. In primul rand are meritul de a pune in scena personaje din cartierele frantuzesti, cu scopul de a combate cliseele obisnuite unde violenta e elementul principal. In L'esquive, un grup de liceeni joaca teatru, se indragostesc, se supun legilor nescrise ale comunitatii, sunt victimele violentei politiei (rolurile sunt inversate). Aici urmeaza punctele slabe: din dorinta de a valoriza comunitatile care traiesc in cartierele periferice, regizorul cade in pacatul exagerarilor: dintr-o data politia devine reprezentanta violentei, nu mai are nici un fel de pricipii, are prejudecati. In plus o chestie care intr-adevar m-a deranjat a fost ca tinerii aia iti lasa impresia ca sunt pusi pe cearta de dimineata pana seara. Ideea finala e ca felul lor de a vorbi e doar o cutuma nu o chestie serioasa si ca de fapt toti sunt prieteni, ca nu exista ranchiune.
In mare insa fimul are naturalete, este presarat pe ici pe colo de cateva momente forte, actorii joaca bine, desi neprofesionisti si mai ales deschide ochii spectatorului asupra ideilor preconcepute pe care le are asupra "cartierului" fara sa fie moralizator.
cat despre victoria absoluta pe care a avut-o la cesar, mi se pare un pic exagerat si tind sa cred ca din ce in ce mai mult premiile au niste interese politice contemporane.