PDA

View Full Version : Jan Svankmajer


keyzer soze
13 Feb 2005, 22:10
animatie? experiment? suprarealism? cinism?
lecturi obligatorii - 'the last trick' (1964), ' food' (1992)
spit your knowledge here

cherryblossom
13 Feb 2005, 22:34
ce interesant, parca am auzit de tipul asta asta vara cind am fost la Praga... intr-o zi am luat trenul si ne-am dus pina la Kutna Hora, un mic orasel situat la o ora de Praga unde se afla o biserica-osuar (ciudat rau locul ala)... Tipul asta a facut un scurt metraj cu osuarul asta... din pacate eu n-am vazut nici unul dintre scurt metrajele lui, dar cred ca sunt foarte interesante... keyzer, spune mai multe despre ele..!

Nae
14 Feb 2005, 00:37
le-am vazut... nu e mare lucru de zis. "food" este interesant, desi dezgustator in acelasi timp. este un scurtmetraj animat, critica la sistemul d-atunci.
partea mai interesanta despe tipul asta e ca a lucrat cu sotia lui, si a avut acuma de curand o expozitie complet surrealista la Praga, pe tema "food". tare ciudat, dar tare interessant, combinand diverse unelte de mancat cu arta, si facand tot felul de instalatii cu ele.... mai mult insa nu prea e de spus.

keyzer soze
14 Feb 2005, 07:17
animatie? more or less. 1% animatie, 99 % inspiratie.

Alex Leo Serban
14 Feb 2005, 09:38
SIMPLY THE BEST :love:

la noi s-a vazut un "faust" de-al lui, la centrul ceh; in rest, in festuri - gen clermont-fd, unde acum citiva ani a fost o retrospectiva j.s.

fratii quay au "muscat" copios din batrinul ceh ;)

stiu ca lumea il ia de suprarealist, dar e la fel de "suprarealist" ca bruno schultz. a weird genius. 8)

cherryblossom
27 Mar 2005, 14:16
Ieri am vazut, prin bunavointa unui forumist, mai multe scurt-metraje si doua lung-metraje (Alice si Faust) de-ale lui Svankmajer (din cauza asta am uitat ca vroiam sa ma duc sa vad Aaltra la Elvira Popescu :(( ). Scurt-metrajele sint extraordinare, de exemplu pe Dimensions of Dialogue l-am vazut de citeva ori la rind, este superb!!!... in prima parte a filmuletului (Exhaustive Discussion) apar doua figuri arcimboldiene, una facuta din fegume si fructe, cealalta din ustensile de bucatarie... ce-a de-a doua o ingurgiteaza pe prima, o mesteca bine si apoi o regurgiteaza... apoi apare alta figura facuta din hirtie si diverse obiecte de papetarie care o inghite pe cea din linguri si furculite, si tot asa, o figura inghite pe alta si o regurgiteaza 'bine-mestecata', toate astea sugerind ideea de exhaustivitate... apoi este scurt-metrajul Down to the Cellar, cu fetita care coboara intr-o pivnita intunecata sa ia cartofi si pe drum intimpina - sau mai bine zis isi imagineaza - tot felul de lucruri ciudate care-i accentueaza frica; The Flat (un apartament in care se intimpla tot felul de lucruri ciudate, poti sa bagi mina in zid, iar cind vrei s-o scoti ramine zidita, lingura cu care vrei sa maninci supa are gauri prin care se scurge tot, patul se transforma sub tine intr-un morman de rumegus, si asa mai departe) ... Darkness/ Light/ Darkeness cu un corp uman care se recompune singur, etc. Dintre lung-metraje mi-a placut mai mult Alice, veti ramine impresionati cind o sa vedeti viziunea lui Svankmajer asupra cartii lui Carroll Lewis: Iepurele isi scoate ceasul din stomac, e plin pe din-nauntru cu rumegus care se varsa de fiecare data cind i se deschide vreo cusatura... bine-nteles ca se umple la loc mincand tot rumegus, cu lingura!!... Omida este o simpla soseta cu ochi si gura, Regina de Cupa este decupata dintr-o carte de, atentie, tarot!... filmul este super ciudat, dar in aceeasi masura fascinant, si cu siguranta nu e un film pentru copii (de exemplu, animalele sint redate prin niste cranii cu picioare, care arata destul de scary)... cu toate astea, cred ca Svankmajer s-a apropiat mai mult de atmosfera (de 'vis ciudat') pe care a vrut s-o redea Carroll Lewis decit au reusit cei de la Disney, care au idilizat si insiropat toata povestea...

...in pachetul promotional pe care l-am primit mai era si un scurt metraj de-al fratilor Quay (The Epic of Gilgamesh), precum si un mic interviu cu ei in care povesteau, printre altele, de influentele kafkiene din filmele lor; de-a lungul interviului erau inserate imagini dintr-un alt scurt metraj de-al lor, Street of Crocodiles, care mi s-a parut foarte interesant (daca are cineva ceva de fratii Quay, orice, dati cu mp-ul catre mine urgent!!!)... ALS, ce conteaza daca Quay au imprumutat cite ceva si de la Svankmajer, important e daca au venit si cu ceva in plus, si din cite am citit, chiar au venit cu multe chestii noi... oricum, ei si-au platit tributul catre marele artist ceh, cu The Cabinet of Jan Svankmajer.. fain, nu?

Alex Leo Serban
29 Mar 2005, 14:50
pt cherryblossom

departe de mine gindul de a stirbi cu ceva meritul fratilor quay! poate nu m-am exprimat bine, asa ca precizez: imi plac la fel de mult ca batrinul ceh :love:
oricum, citeva filmulete de-ale lor s-au vazut in romania la recomandarea mea, so...

cherryblossom
29 Mar 2005, 17:01
priti priti pliiiiiiiz, poti sa mai recomanzi (cu pistolul la timpla, daca e necesar) o data sa se vada filme de-ale fratilor Quay? :P

Supastar
01 Jun 2006, 23:25
bine ca am dat un search inainte... k nu stiam unde s postez asta:

Darkness, light, darkness - Jan Svankmajer

luati si vizionati!
http://www.youtube.com/watch?v=u39thsH3a3U

mai e si Meat love pe acolo
http://www.youtube.com/watch?v=56wkoWbGYtw&search=yakuteza

Bulumulu
02 Jun 2006, 01:06
mersi de linkuri supastar 8)

raptor
02 Jun 2006, 13:41
.dap.foarte fainfoarte fain.multam si deaici

Cinemania
02 Jun 2006, 23:28
bine ca am dat un search inainte... k nu stiam unde s postez asta:

Darkness, light, darkness - Jan Svankmajer

luati si vizionati!
http://www.youtube.com/watch?v=u39thsH3a3U

mai e si Meat love pe acolo
http://www.youtube.com/watch?v=56wkoWbGYtw&search=yakuteza

vazut Darkness, light, darkness mai demult...ramane printre preferatele mele, dupa Jabberwocky