PDA

View Full Version : CONSTANTINE


V_Rossi
12 Feb 2005, 19:06
Acu sa va aud ce mai puteti comenta despre acest film.......... nu am mai vazut asa ceva de la Matrix si Underworld incoace!!! pe mine m-a cucerit.... cred k o sa fie cum a fost nebunia cu Matrix acu 2 ani.... :D

bellhop
12 Feb 2005, 22:21
te-a cucerit traileru' sau ce?

ca daca-mi spui c-ai vazut filmu cu o sapt. inainte de rls, inseamna ca le sugi.. ;) ;

Longshot
12 Feb 2005, 22:31
oricat ash fi dorit sa ma iau de el, actually, p imdb sunt destule voturi, si acolo, nu merge sa votezi decat dupa lansare, deci cred ca a fost deja.
o fi bagat si el tzava pe undeva shi-o fi prins un bootleg din ala jegos :P

bellhop
12 Feb 2005, 22:43
n-a aparut nici CAM-ul filmat de la balcon, stai linistit.. :)

radu83
13 Feb 2005, 12:40
Parca aici eram la "Acum pe ecrane".... odd

Filmul are potential, dar cum mi-a fost dat sa vad destule jeguri "cu potential" pana acum, raman sceptic. Eu n-am vazut nici un film bazat pe benzi desenate care sa merite. Sa fie Constantine filmul care sa schimbe toate astea?

Longshot
14 Feb 2005, 16:16
batman-urile lui burton sunt dupa benzi desenate, road to perdition e dupa benzi desenate, american splendor e dupa benzi desenate.
daca te refereai la superhero comics atunci raman primele spuse mai sus. :P

radu83
14 Feb 2005, 19:18
american splendor e dupa benzi desenate.


you may have a point here... :D

la capitolul "ce bine ar fi daca n-ar da in bara si de data asta" intra si Batman Begins. De data asta eu am incredere in Christopher Nolan. Sper sa nu dezamageasca

bellhop
16 Feb 2005, 17:51
constantin ãsta pare cam pãmpãlãu, dacã e sã ne luãm dupã imaginile din film:

http://outnow.ch/Media/Img/2005/Constantine/

oricum numai fatã de detectiv nu are keanu, cel putin imaginea aia cu sticla si el fumînd copiatã dupã Casablanca, gimmeabreak... :hmm:

astept, totusi sã vãd filmul;

BeNnY
16 Feb 2005, 17:56
Mi se pare mie sau Keanu seamana foarte tare cu Max Payne in pozele alea?

alex2
16 Feb 2005, 18:08
am vazut trailerul la cinema...desi matrix (prima parte) mi-a placut, au mai urmat inca 2....nu la fel de reusite, pararea mea si sa nu incepeti sa urlati. :P
iar acum apare filmul asta. cam multa imaginatie, iar talentul lui actoricesc (cat are) nu mi se mai pare atat de evident in filme de genul asta. prea mult e prea mult!

ma asteptam sa faca altceva dupa trilogie. :hmm:

Gaandalf
17 Feb 2005, 07:23
ma asteptam sa faca altceva dupa trilogie. :hmm:
inseamna ca nu ai vazut Something's Gotta Give ... :P

Longshot
17 Feb 2005, 12:02
mie mi s-a parut miscast la keanu in SGG. pe el il prind rolurile astea unde are ochelari de soare si o expresie imobila care nu exprima si nu trebuie sa exprime nimic.pentru ca daca trebuie sa exprime deja o da ca-n sweet november :sick:
dar hai k am luat-o off-topic.
tocmai am vazut la in curand la constantine ca vine la noi pe 1 aprilie. pacaleala? :P

bellhop
20 Feb 2005, 18:50
si iarãsi revenim la tema filozofica, cît de bun e un actor dacã nu-l prin bine decît rolurile cu ochelari si geci de piele? :? sã-l vedem pe Keanu dacã stie sã facã si pe marlowe, sau ce-o fi în filmul ãsta..;

bellhop
22 Feb 2005, 20:46
am vãzut filmul, e o dumã;

Keanu în rol de izgonitor de demoni, dotat cu puteri para', exorcist fãrã licentã, prinde demoni aflati printre oameni si-i expediazã cu expresu' de hell fãrã sã-si stingã tigara, doar-doar si-o putea ispãsi pãcatele si obtine astfel un ticket to heaven..;

umblã cu amulete si tatuaje pe el, fumeazã tigarã de la tigarã si scuipã sînge, nici mãcar sã fumeze nu stie, le pufãie ca liceenii; si nu doar cã nu i se potriveste rolul, interpretarea lui e proastã, de-abia vorbeste, pare mereu constipat si adormit..bine cã si personajul era unul distrus de viatã...mai bagã si voiceoveruri din alea ca-n filmele cu detectivi gen Soimul Maltez;

plotul e varzã; începe cu un aurolac mexican care gãseste un pumnal si-o ia razna la goanã spre LA..; chipurile aia era sabia cu care fusese împuns Jesus pe cruce, care nu se stie cum ajunsese taman în Mexic, si învelitã într-un steag cu zvastika.. :?

apoi continuã cu o exorcizare executatã misto de Keanu - singura parte care mi-a plãcut din tot filmul, foarte intensã, misto realizatã..;
si dup-aia potopul, cã n-am mai înteles nimic, se sinucide o gagicã, sor'sa politistã apeleazã la Constantine sã vadã dacã nu e ceva necurat la mijloc, ãla începe sã descopere semne si draci..;

treacã si lipsa unei povesti coerente, la urma uurmei poate fiecare sã înteleagã ce vrea, dar ce m-a dezamãgit cel mai tare a fost cã nu existã o actiune/bãtaie/confruntare finalã, ceva! :(( am asteptat pînã mi s-au terminat cipsurile si am trecut pe alune si seminte si Keanu ..pauzã! stã la taclale cu Lucifer la fel ca-n Devil's Advocate .. si apoi se terminã filmul;

pãcat, cred cã filmul avea potential mai mare, cu sau fãrã Keanu, dacã s-ar fi lucrat povestea mai bine, cã material exista;

nume
22 Feb 2005, 21:53
dar ce m-a dezamãgit cel mai tare a fost cã nu existã o actiune/bãtaie/confruntare finalã, ceva! :(( am asteptat pînã mi s-au terminat cipsurile si am trecut pe alune si seminte si Keanu ..pauzã!
Lol, de ce nu ne miram c-ai fost dezamagit. :((

max_guevara
25 Feb 2005, 02:43
Da...Deci ma bucur ca vorbiti si sunteti dezamagiti voi astia care nici macar n-ati vazut filmu'....Si...cat despre Matrix....a vorbit Oscarul de la sine..asa ca comentariile in plus nu-si au locul.
Ah, da...moaca de detectiv a lui keanu Reeves....Tin sa va anunt ca nu joaca rolul vreunui detectiv...haha...ca sa vada si ala care a scris ce prostii debiteaza...
E UN FILM SUPER-FAIN...MERITA VAZUT...EU L-AM VAZUT DE 2 ORI..PANA ACUM SI MAI AM DE GAND SA-L VAD.
Astept critici pe urma...dupa ce-l vedeti si voi.. :sleep:

max_guevara
25 Feb 2005, 02:59
bellhop....nu ma mir ca te-a dezamagit lipsa confruntarii finale...care de fapt e prezenta...Ahh.....ca tu te asteptai la o bataie intre bine-rau...ca-n povesti....fat-frumos cu zmeul...E rasuflata chestia...de aia nu se mai dau Oscaruri pe asa ceva:P
Confruntarea e acolo..si e una...personala...trebe doar sa gandesti un pic si sa cauti sa vezi mai departe decat imaginile prezentate...Stii tu ce vreau sa zic:)
Filmu' e de explicatia cea mai coerenta pe care multi o cauta...e spus ca pentru copii, exact cum ar trebui sa fie.Nu o sa se faca niciodata filme doar pentru "intelectuali"...se cauta sa se explice el insusi pentru toti(filmul)
Umila mea parere e ca, povestea lui Constantine, e cea a fiecaruia din noi, la un moment sau altul al vietii noastre.Si felul in care se sfarseste filmul, e exact raspunsul la ceea ce cei mai multi dintre oameni cauta sa afle- cum sa moara ca sa traiasca:)

Longshot
25 Feb 2005, 07:37
..cat despre Matrix....a vorbit Oscarul de la sine... asa ca co mentariile in plus nu-si au locul

hai ca am ras la asta

Longshot
25 Feb 2005, 07:41
bai aici e ceva suspect rau de tot. al 2lea msj in 2 zile care-l trimit de 2 ori la interval de 4 minute. weird.

Lady_Skar
25 Feb 2005, 22:54
la capitolul "ce bine ar fi daca n-ar da in bara si de data asta" intra si Batman Begins. De data asta eu am incredere in Christopher Nolan. Sper sa nu dezamageasca

Amin. :)

Cat despre Constatin... apropo, ce avea daca se intitula "Hellblazer" la fel ca bd-ul? Mult prea deep sau ce?
Ma astept ca filmul sa fie oribil. :D
Dar Punisher mi-a placut (in ciuda multor comentarii... :hmm: ) deci nu se stie niciodata. :happy:

ogto
25 Feb 2005, 23:08
Nu stiu de ce am impresia ca acest film va fi un fel de Max Payne meets Diablo 1 meets Steven Segal meets Lara Croft movie :huh: Doar ca va fi prost...

radu83
26 Feb 2005, 22:31
Cat despre Constatin... apropo, ce avea daca se intitula "Hellblazer" la fel ca bd-ul? Mult prea deep sau ce?


confunda lumea (de fapt o parte a publicului american, ca sa nu intram in detalii) cu seria Hellraiser

Gaandalf
27 Feb 2005, 14:48
Mie mi-a placut. Ma asteptam sa fie o bomba de film dar chiar a picat bine la stomac. In faza incipienta cu demonii prin cluburi si Constantine kre tot misuna p'acolo ma gandeam ca o sa o dea in vrajeala si o sa vad de fapt remake la Blade cu Keanu dar nu a fost asa.

Fiecare film are un fel de topic sequence si cea cu exorcizarea de la inceput a fost chiar reusita. Subiectul nu mi s-a parut plictisitor, Rachel Weisz bunicica si cam plinutza din ce am vazut.
Unele scene (mai degraba tot filmul) sunt o campanie impotriva fumatului dar mult prea evidente incat devin enervante si pentru un nefumator.

Ai parte de CGI la greu dar totushi nu ma asteptam sa fie asa bine definit ..mai putin demonii cu jumatatile de creier si scena apocalipsei care sunt copiate din T2 scarbos de evident...

Diavolul arata bine, credibil si bine interpretat, anticristul e penibil, Arhanghelul Gavril este de fapt o pasarica... poate ca as fi vrut mai mult "scandal" in final dar per all filmul a fost mai mult decat OK...

filmul merita vazut asa la relax ...
recomand ...

cipiamon
27 Feb 2005, 16:31
Depinde foarte mult varsta si nivelul de educatia plus nivelul cultural al fiecaruia. Mie personal din trailer mi s-a parut un film pentru adolescenti, si pentru amatorii de suspans, gen Final Destination...

bellhop
27 Feb 2005, 19:40
filmul merita vazut asa la relax ...
recomand ...

actually... filmul are un substrat mult mai complex, toatã demonologia, Mammon si Belzebut, Gabriel(a) care nu-l ajutã deloc, si etica crestinã a rãscumpãrãtii dupã credintã sau dupã fapte, sacrificiul, dar...nu sînt deloc "expuse" cum trebuie; sau sînt exploatate comercial dupã tipare comerciale, sã fie si pe gustul si comprehensiunea la toti gigii .. :hmm: ;

Gaandalf
27 Feb 2005, 20:54
Depinde foarte mult varsta si nivelul de educatia plus nivelul cultural al fiecaruia. Mie personal din trailer mi s-a parut un film pentru adolescenti, si pentru amatorii de suspans, gen Final Destination...
hai ca deja exagerezi ... nu poti sa vezi un film la relax fara sa stai sa te gandesti la substraturi, niveluri culturale, educatie si tot felul de porcarii kre mai mult omoara vizionarea?

nume
27 Feb 2005, 22:09
nu poti sa vezi un film la relax fara sa stai sa te gandesti la substraturi, niveluri culturale, educatie si tot felul de porcarii kre mai mult omoara vizionarea?
lotr?

Gaandalf
27 Feb 2005, 22:42
lotr?
no way ...
may be Star Wars ... ha ha! :lol:

Lady_Skar
03 Mar 2005, 05:36
Hey!
:x

watch it, buddy...

Gaandalf
03 Mar 2005, 11:25
Hey!
:x
watch it, buddy...
what's the :x for ?
You doubt my Star Wars fandom ? If you do then shame on you!

Lady_Skar
03 Mar 2005, 15:45
Puteai sa spui orice altceva dar ai spus star wars!

Ma rog... daca te refereai la prequl-uri atunci
RIGHT ON! :D

Gaandalf
04 Mar 2005, 11:42
Puteai sa spui orice altceva dar ai spus star wars!
Ma rog... daca te refereai la prequl-uri atunci
RIGHT ON! :D
Niciodata nu o sa compar Constantine cu Star Wars ... stai calma.. faza de mai sus a fost o gluma... oricum pentru mine Star Wars este Star Wars nu conteaza ca sunt prequel-uri sau sequel-uri. Desi primele 3 au avut un impact mai apasator asupra mea si astea noi imi plac la nebunie.

De Constantine si de sequel-uri poti sa te iei dar sa nu zici nimik de prequel-uri la Star Wars ok ? k ma :x

max_guevara
08 Mar 2005, 04:04
[


actually... filmul are un substrat mult mai complex, toatã demonologia, Mammon si Belzebut, Gabriel(a) care nu-l ajutã deloc, si etica crestinã a rãscumpãrãtii dupã credintã sau dupã fapte, sacrificiul, dar...nu sînt deloc "expuse" cum trebuie; sau sînt exploatate comercial dupã tipare comerciale, sã fie si pe gustul si comprehensiunea la toti gigii .. :hmm: ;[/quote]

Well..filmele de obicei sunt facute pentru toti...se cauta ca toti sa inteleaga cat mai bine...ca sa mareasca reutatea in box-office...Asa ca nu vad o problema in asta... ;)
Totusi..nu ca as vrea sa te contrzic, mie mi s-a parut o transpunere a realtitatii foarte originala si mi-a placut la nebunie.Poate sunt doar eu o persoana optimista care cauta ce e mai bun din tot ce exista, dar cel putin ma bucur ca toti "gigii" pot intelege filmul..mesajul, pentru ca multi au nevoie sa asculte acest mesaj si sa constientizeze realitatile pe care ni le transmite.:)

Lady_Skar
14 Mar 2005, 10:18
Well... the verdict is in:
Mi-a placut Constantine. In ciuda catorva probleme cred ca per asnamblu scenaristii au facut o treaba buna. Filmul m-a lasat cu o senzatie ciudata, de parca tocmai as fi citit o epopee sau ceva mult mai "mare". Au fost si cateva momente "HOLY SHIT" dar momentul meu preferat este acela in care Constantine se duce in rai si ii arata The Finger lui The Devil ( care apropo, de ce trebuie sa arate ca un middle-aged gay guy?)
Acel moment parca era rupt din benzile desenate. Also, Constantine is a real prick, cred ca asta reiesea mult mai bine daca luau pe oricine altcineva in afara de Keanu Reeves. Nici macar nu era un fumator convingator. SI KUDOS lui Gavin Rossdale care a reusit asa de multe cu asa de putin! I liked him, dar sunt moarta dupa trupa Bush deci nu sunt cea mai obiectiva persoana din lume. :)

Demona
15 Mar 2005, 18:50
momentul meu preferat este acela in care Constantine se duce in rai si ii arata The Finger lui The Devil ( care apropo, de ce trebuie sa arate ca un middle-aged gay guy?:)

Middle-aged gay guy? Gavin Rosdale nu arata ca un middle-aged gay guy! A jucat mai bine decat mi-am imaginat si rolu` i-a venit perfect. Iar daca sa zicem, luam "teoria ta" cu "gay-guy", ingerii si demonii nu au sexe, so the "gay look" pica bine.

Anywho, filmul a fost MISHTO DE TOT! Chiar daca Constantine din benzile desenate arata mai mult cu Billy Idol, decat cu Keanu Reeves, zee movie kick ass! Aripile ingerilor... WOW! :w00t: Aripile negre ale arhangelului were FREAKIN` AWESOME! Sa zicem ca vor fi multzi care nu vor aprecia filmu, hmmm, mult spus apreciat, dar n-ai cum sa treci vederea asemenea aripi!!! :w00t: :love: 8)

Gaandalf
16 Mar 2005, 07:16
momentul meu preferat este acela in care Constantine se duce in rai si ii arata The Finger lui The Devil ( care apropo, de ce trebuie sa arate ca un middle-aged gay guy?:)

Middle-aged gay guy? Gavin Rosdale nu arata ca un middle-aged gay guy! A jucat mai bine decat mi-am imaginat si rolu` i-a venit perfect. Iar daca sa zicem, luam "teoria ta" cu "gay-guy", ingerii si demonii nu au sexe, so the "gay look" pica bine.

I agree ...
Mi-a placut mult cand si-a intins gatul si au iesit in evidentza crestaturile de pe gatul lui (the fallen one) ... si sunetul care l-a scos.
nu mi s-a parut deloc gay ba chiar mi s-a parut evil ...

Passion Of The Christ ... The Devil era interpretat de o femeie.
that's cool right ?

Lady_Skar
18 Mar 2005, 14:42
Gavin Rossdale a fost Balthazar care era doar un demon.
The Devil era tipul in costum alb care apare la sfarshit.

Cel putin asa am inteles eu... :)
Singurul lucru (mai grav) care nu mi-a placut la film a fost Keanu Reeves. The dude is incapable of being "morally ambigous" . :)

apartamentu104
20 Mar 2005, 02:36
nu vi s-a mai luat fratilor de filmele la care le "mirositi" finalul la doar 10 minute de la inceput????
+ keanu in lupta cu diavolul?.......am un gust de deja vu!

M0n0
20 Mar 2005, 07:17
Filme de genu asta au priza la public...nu tot publicu...dar in special fanii Keanu...

Lady_Skar
20 Mar 2005, 14:38
nu vi s-a mai luat fratilor de filmele la care le "mirositi" finalul la doar 10 minute de la inceput????
+ keanu in lupta cu diavolul?.......am un gust de deja vu!

Tocmai... Diavolul a fost aliatul lui Keanu de data asta. :D

apartamentu104
20 Mar 2005, 16:11
nu cred ca ai inteles cum trebuie finalul...diavolul a fost si a ramas dusmanul lui constantine. l-a impiedicat sa ajunga in rai (pt mine asta e un lucru nasol) dandu-i inca o sansa sa greseasca si sa ajunga in iad.
parerea mea...

bellhop
20 Mar 2005, 18:08
esti pe-aproape, dar încã departe.. :)

Constantin de fapt îl "fenteazã" pe aghiutzã, sau cel putin asta ar fi ideea deznodãmîntului; el îsi taie venele cerîndu-i diavolului sã lase sufletul tipei (Isabela) care s-a sinucis sã meargã în rai; Lucifer se învoieste, pentru cã astfel prada lui era mai mare, de aia apare în persoanã "to collect";

dar în felul acesta Constantin se sacrificã de fapt, iar sacrificiul lui îi aduce mîntuirea, ceea ce nu putuse obtine în toatã viata lui prin toate exorcismele sau orice faptã bunã ar fi fãcut în viatã, pentru cã era condamnat sã meargã în rai, ca sinucigas ce era.. ;) ; de asta apare crucea, diavolul nu întelege jertfa, vede doar cã nu-l mai poate cãra, si asa în final si el si gagica sunt salvati!

v-am zis cã subectu' e complecs :P

apartamentu104
20 Mar 2005, 18:56
@ bellhop: total de acord cu tine. eu doar ii explicam amicului de mai sus de ce diavolul nu e amicul lui constantine.....si asta foarte pe scurt.
oricum, cu toata complexitatea lui, filmul m-a lasat rece. :sick:

Gaandalf
20 Mar 2005, 20:33
pentru cã era condamnat sã meargã în rai, ca sinucigas ce era.. ;)
vrei sa zici iad ...
"what would you do if you were doomed to go to a prison where half the people there were sent by you?" - mi-a placut ...
care a fost faza cu Satana si Anticristul ? Beef in the family de nu i-a dat voie sa "ne" chinuie ?
si cum se face ca D-zeu nu stia ca Gabriel facea manarii ?

bellhop
21 Mar 2005, 03:14
iad, Constantin era condamnat sa mearga in iad! io tot cu gandul la rai :oops:


care a fost faza cu Satana si Anticristul ? Beef in the family de nu i-a dat voie sa "ne" chinuie ?
si cum se face ca D-zeu nu stia ca Gabriel facea manarii ?

Lucifer se considera deja stapinul lumii, iar venirea fiului in lume in niste circumstante extra-ordinare, ar fi insemnat uzurparea acestei domnii;
cu alte cuvinte, toata familia si neamurile "busy-busy" au verde sa-si faca de cap prin lume, dar nu sa aduca apocalipsa..; ori, dupa cum spunea textul bibliei satanice, avind in posesie sulita destinului, cu care "a fost omorit" fiul lui Dumnezeu si "nascandu-se" in lume printr-un "spirit" deosebit, si cu ajutorul unei "puteri divine", insemna rasturnarea totala ordinii existente, si transformarea instantanee a lumii in hellll..;
ca o analogie total deplasata din lumea politica domestica, think of it ca Basescu si Gusa sau Iliescu si Nastase..cand Gusa a inceput sa vina cu idei si propuneri, imediat a fost trântit out.."two hells is one too many"; sau Geoana facut prostanac de Iliescu; Bombonel a inteles mitul ancestral al suprematiei tartorelui si prefera sa stea sub el, sa nu se trezeasca si el facut nãtântoc sau zburat pe miristi..;

cand Constantin ii spune lui Lucifer ca Mammon isi face de cap in camera de alaturi cu Gabriela si pun la cale de-un armageddon, lui Luce i se suie singele la cap si-i trazneste pe amindoi de nu se vad..;

cum de nu stia D-zeu de mânariile celor doi? eu cred ca stia, dar erau doar mânarii in care D-zeu nu intervine; sau e prea omniscient, stie ca nu se vor realiza pina la urma, asa ca nu e nevoie sa intervina brusc, sau se bazeaza pe om ca se va opune raului, stie El ca cineva se va sesiza pina la urma si complotul va fi oprit, e prea complex, ideea e ca D-zeu stie totul, deci stie unde e inceputul si sfirsitul..;

cat despre Gabriel si rolul sau in toata povestea, in Biblie se spune ca Gabriel il va dezlega pe diavol sa-si faca de cap pe pamint..; acum, de la a-l dezlega, pina la a-i acorda tot sprijinul, e cam departe, aici intram in movieland; si pot exista mai mult nivele de intelegere, fiecare dupa cum il duce capul: fie ca Gabriel(a) a fost corupt(a) de Mammon, sau ca era invidioasa pe oameni, sau ca chiar vroia sa-i testeze, aducandu-si in pragul iadului, pentru a le trezi constiinta existentei divine, dupa cum ii teoretiza lui Constantin...;

parerea mea e insa ca tot timpul Gabriel ramine in sarcinile de serviciu; ingerii sunt de fapt expresii ale vointei divine, iar Gabriel este expresia cea mai inalta a ideeii de comunicare a lui Dumnezeu cu omul;
ca atare, orice act pe care il face el, este de fapt vointa lui D-zeu; si nu trebuie uitat ca tot ce vedem noi din Gabriel este de fapt prin ochii lui Constantin, care era cam deranjat defel.."Super-ego bitch, I've been evil awhile"; asa ca daca Gabriel in final ramine prajit si cazut in randul oamenilor si cu buza sparta, iar baiatul-asistent inaltat la rang de inger, asta poate fi doar o perceptie a lui Constantin cel vindecat de cancer si reprofilat pe guma de mestecat.. cu aroma de tamiie, I guess ;)

Gaandalf
21 Mar 2005, 14:23
iad, Constantin era condamnat sa mearga in iad! io tot cu gandul la rai :oops:
esti asa de "sin free" de te tot gandesti la rai ? Sau e doar frica de iad?
Constantin cel vindecat de cancer si reprofilat pe guma de mestecat.. cu aroma de tamiie, I guess ;)
era guma cu nicotina... ptr fumatorii kre doar ce s-au lasat ... :D

quick question:
chiar crezi in Dumnezeu si in rai si ca intr-o zi o sa ajungi undeva la un alt nivel ?

tailgunner
22 Mar 2005, 08:49
ar fi fost fain daca ultimul cadru l-ar fi aratat pe Constantin tot fumind, asa de-a dracului, ca tot l-a pacalit. "See if I get cancer this time, dark lord!"

tailgunner
22 Mar 2005, 08:56
"According to a jewish legend, Gabriel has been fired from his position as God's messenger Who hired Dobiel to replace him. But after a couple of hunderd years, God and Gabriel came together again and Dobiel was given a new assignment".

Oh, well, heaven politics

"According to a Babylonian legend, Gabriel fell from grace for not obeying a command exactly as given and remained outside the heavenly curtain for a time."

cue Constantine

Demona
22 Mar 2005, 20:21
Passion Of The Christ ... The Devil era interpretat de o femeie. that's cool right ?

Nu e faza de ca e femeie shi atunci e cool. Eu nici n-am shtiut ca that was a woman in Passion, cine shtie cat de cat religie, shtie shi the story with the angels & demon asha ca pentru a cauta un personaj care arata nici a barbat, dar nici a femeie este ideal... Gabriel(Constantine), daca nu vorbea, kinda looked like a guy...

SunsetG|rl
22 Mar 2005, 21:51
eu sincer nu ma astept la mare lucru d la filmu asta. inca nu l-am vazut ca imi place prea mult sa merg la cinema si mai bine ma abtin sa caut filmele p retea. oricum inca am ramas cu un gust amar d la elektra :sick: si mi se cam face rau d fiecare data cand ma gandesc la filme cu superheroi gen spiderman daredevil hellboy si faze d astea(si mai nou e o tema ff exploatata laholywood). asa ca nu ma astept la prea mult.
mai multe dupa c vad filmu...sapt viitoare :D

tailgunner
23 Mar 2005, 08:45
Hellboy a fost k lumea (Guillermo del Toro :love: )

Gaandalf
25 Mar 2005, 08:30
Hellboy a fost k lumea (Guillermo del Toro :love: )
poftim ?
tu ai vazut filmul asta sau faci mishto' ?

Petre
25 Mar 2005, 10:11
Desi e o comparatie prea frumoasa pentru Constantine , primu lucru care mi-a venit in minte dupa ce am vazut filmul , a fost un joc destul de vechi ce se numea Grim Fandango (superb , chiar genial) . Dar sa lasam jocurile si sa vorbim despre film (chiar daca prea multe nu se pot spune despre el) . In primul rand este un proiect pur comercial , care vrea sa stoarca bani de prin toate colturile lumii , asa ca vine cu aceeasi poveste , de care m-am saturat : exista una bucata om atat de puternic incat poate sa omoare/deporteze shpe` mii de demoni care au supravietuit mii de ani ; poa` sa-l pacaleasca pe draq , desi acesta trebuia sa aiba un iq mai mare decat 0,1 si ar fi trebuit sa fie mai crud ... astfel incat sa-l ia si pe Constantine si s-o tina si pe "Izabel cea Tanara si Nebuna" ; ah da , uitasem , si este capabil sa salveze lumea (exact asta imi scapase) . Povestea , este mai putin complexa decat cea din "Punguta cu doi bani" (ma rog , "Punguta cu doi bani" are o poveste mult mai interesata decat a multor alte filme) . S-au folosit de un subiect interesant si si-au batut joc de el . Desigur , apar clisee la tot pasul (dat deja m-am obisnuit cu asta) . Si deja este fumata toata faza cu obiectele oculte si demoni de la nazisti ! Tipa brusc , sa nu ramana p-afara , isi aduce aminte ca si ea avea viziuni , ca si sorsa , poate si cativa vecini etc. ; si brusc isi da seama dea semnificatii cre pana atunci o depaseau de mult timp . Actorul ce a jucat personajul lu` Constantin , nu putea sa fie unul mai bun . A intrat exact in pielea omului ingamfat , a-tot-stiutor , poate chiar si narcisist in anumite momente , si total impasibil de ceea ce se intampla in jurul sau . Putin ii pasa lui ca a scos nu-stiu-cati demoni dintr-o fetita , daca asta nu ajuta la rezervarea locului sau in Rai . Singura parte reala din film , era cancerul lui , dar faptul ca a scapat de el , ridica povestea filmului la inatimea unui basm . Din fimul asta , nu prea ai ce sa inveti , doar ca tutunul dauneaza grav sanatatii (din 5 in 5 minute , se pomeneste in film despre asta ... iar faza cu guma , deja ne spune : "E simplu sa va lasati ! Incercati si voi ! Fumati , muriti tineri si ajungeti in iad !" ) ...

manelesux
25 Mar 2005, 13:16
Parca aici eram la "Acum pe ecrane".... odd

Filmul are potential, dar cum mi-a fost dat sa vad destule jeguri "cu potential" pana acum, raman sceptic. Eu n-am vazut nici un film bazat pe benzi desenate care sa merite. Sa fie Constantine filmul care sa schimbe toate astea?

hellboy a fost un mare film. primele batmanuri. nici spiderman nu e de aruncat. e de unde alege, zic eo.

KORBEN
30 Mar 2005, 22:26
Hellboy a fost k lumea (Guillermo del Toro :love: )

asta e singura chestie la care sunt 100% d acord
in rest, am tot stat si m-am gandit....
ce poate sa placa ?
cum poate sa placa unei fiinte bipede filmu asta?????
toate teoriile alea dsp religie si bibilia din iad si marele rahat cu vai, sinucigasii nu ajung in rai....
unde mai pui ca gagika e cam comuna, keanu joaca/interpreteaza strict din machiaj
si faza cu el bagandu-si piciaoerle in oala cu apa si privind pisica gri ca sa ajunga in iad sa verifice...
fu Ck
singurele chestii misto care mi-au ramas in minte
tilda swinton
si sosetele rosii ale lui david rossdale

tailgunner
31 Mar 2005, 10:06
Gaandalf amice,

Am vazut filmul cind inca nici nu iesise in cinema-uri in Europa, in vara lui 2004. Si da, mi-a placut, din mai multe motive.
1. Ron Perlman. I just love Ron Perlman de la Numele trandafirului la Alien Resurrection. Si-i cool sa-i auzi vocea cind joci Fallout sau Halo.
Urit, monosilabic (I hate the term firestarter :lol: ), dur, haios (mortal cind isi pileste coarnele, si faptul ca-i plac dulciurile), e perfect pentru rol.
2. Guillermo del Toro. Love his work, de la Espinazo del Diablo la Blade 2 (lucru rar un sequel mai bun decit originalul, infinit mai bun decit mizeria de Trinity). Mai putin Mimic. Si plus pentru faptul ca a renuntat la un buget mult mai consistent doar pentru a-l avea pe Perlman, in loc de vreun star hollywoodian.
3. Evident Hellboy e o aiureala ca scenariu, bu who cares, e o aiureala burlesca, dinamica, care nu are decit pretentia de a fi un pulp superhero fiction, si in limitele astea e al naibii de stylish si bine facut. Mi se pare ca Hellboy reuseste acolo unde Batman (Returns, &Robin), Daredevil, Spidey (desi mie mi-au placut adaptarile lui Raimi) si mai nou Elektra cam esueaza. Poate tocmai fiindca nu prea se ia in serios.
Aud ca Hellboy 2 e in pre-productie, si nu stiu ce sa zic...
Cit despre filme bune cu superheroes, eu abia astept Batmanul lui Christian Bale. Nolan rules!

manelesux
31 Mar 2005, 13:53
Hellboy a fost intr-adevar un film de exceptie, poate cel mai bun superhero movie de la batmanurile lui burton incoace. O cromatica deosebita, multe efecte speciale "de macheta" cu trimiteri la benzile desenate, umor, charisma personajelor de o constructie usor autoparodica (si tipu ala care manca oua stricate era beton), un pearlman de zile mari (unul din actorii preferati ai lui Jeunet - city of lost children, alien 4), un scenariu bine gradat si multe altele care se pot povesti doar cu ecranul in fatza. apucasem sa vad Van Helsing inainte, ceea ce a mai diluat efectul de surpriza legat de Hellboy, dar oricum in Helsing stradaniile de a obtzine un astfel de film au fost slab justificate de rezultatul final.

Gaandalf
31 Mar 2005, 22:38
the world is upside down ... :shock:

manelesux
01 Apr 2005, 06:49
the world is upside down ... :shock:

the world is normal. no need to get scared.

Lady_Skar
01 Apr 2005, 06:50
WOw... ce a deviat discutia. :)

WraIth
01 Apr 2005, 09:51
the world is upside down ... :shock:

the world is normal. no need to get scared.

e no :P

tailgunner
01 Apr 2005, 09:55
si sosetele rosii ale lui david rossdale

Gavin Rossdale

KORBEN
02 Apr 2005, 21:15
yes, indeed

manelesux
04 Apr 2005, 08:38
Constantine este un film interesant in multe feluri si aduce o gura de aer in randu filmelor cu supereroi. In primul rand e un film despre fumat. In al doilea rand e un film gotic, cu un personaj complex, combinat din max payne, batman si exorcistul. in al treilea rand are stil (grafic in principiu, mai putzin sonor). in al patrulea rand reeves e o prezentza scenica ideala pentru acest tip de personaj, cu replici frustrante, din topor si privire fixa sub povara eroismului pe care tre sa il duca in carca. in al cincilea rand peter stormare e simpatic la orice ora. in al saselea rand filmul e piparat cu mici gaselnitze originale (stinsu tzigarii in propriul sange, podele botzite sub povara cadavrului, finalul neutru, etc.)

recomandat de vazut in conditzii grafice bune.

herbert
04 Apr 2005, 13:07
@manelesux
ai ales - cu dexteritate - bijuterii din gunoi.
cred ca ai avut o buna stare de spirit.

Airlight
04 Apr 2005, 13:36
in al cincilea rand peter stormare e simpatic la orice ora.

:lol:

io nu stiu inca - in seara asta merg sa-l vad.

manelesux
04 Apr 2005, 15:32
@manelesux
ai ales - cu dexteritate - bijuterii din gunoi.
cred ca ai avut o buna stare de spirit.

la orice film trebuie sa mergi cu o buna stare de spirit si sa acorzi indulgentza pe care un copil o acorda unui circar. sunt suficiente bijuterii in acest gunoi. bate xmenurile si ultimele 2 batmanuri, bate elektra, daredevil si ce mai vrei tu in afara de hellboy. spiderman n-am vazut. pacatul e ca se putea face din el un film cu adevarat bun, a fost potentzial si in idee, si in personaj, si in stil. oricum, la capatu unei zile de serviciu de vineri m-a rezolvat de minune.

Faenor
05 Apr 2005, 07:02
In categoria lui, Constantine e un film foarte bun construit in principal prin grafica si punchlines. Prin asta se si apropie de Hellboy care a avut de castigat pe considerente asemanatoare. In unele momente prin cinism si demitizare aduce a Dogma si chiar prin cateva artificii grafice: ingerii cazuti care raman doar cu cotoare de aripi, diavolii care se dau in vant sa se imbrace in costume de mafioti din anii '40 fiind doar cateva exemple. Povestea e adecvata si chiar peste una de ordinary superhero pentru ca atinge niste coordonate morale relativ sensibile ale oricui: ce se afla dincolo? exista un Iad sau/si un Rai? Iti poti asigura un permis de libera trecere spre cel de-al doilea? Ce mi-a placut in mod deosebit, din punct de vedere tehnic a fost accentul pus pe relexie ca motiv al comunicarii dintre doua lumi: a noastra si cea de dincolo sugerand destul de transparent ca aceasta cunoastere a ceea ce se afla "dincolo" porneste tot din noi. Cateva detalii concrete: apa conductor spre "lumea de dincolo" in cada, lighean sau alte recipiente :D , imaginea dubla a lui Isabel in fereastra pe care gaseste mesajul-o sora, o jumatate ramasa in lumea celor vii comunica prin transparenta ferestrei cu cealalta jumatate in lumea celor morti, imaginea filtrata de geamurile verzi in apartamentul lui Constantine, care distorsioneaza si estompeaza contururile, piscina care devine pe rand, spatiu al mortii, creatiei si caderii. Detalii interesante care in mod constient sau nu speculate de regizor contribuie la a adauga putina profunzime unui film care altfel ar fi ramas un simplu popcorn movie de week-end.

tailgunner
05 Apr 2005, 14:48
funny, mie mi s-a parut exact un popcorn movie de weekend. ceea ce nu-i in sine un lucru rau.
ma rog, eu prefer assorted candy...

Faenor
05 Apr 2005, 16:37
Dupa cum am spus e putin mai mult decat un common popcorn movie, dar in categoria sa e un film semnificativ si agreabil....in rest dulciurile ca si bauturile nu ar trebui amestecate ;)

Adia
08 Apr 2005, 16:28
Filmul a avut potential, a avut idee, efecte faine ... dar pe undeva a dat-o-n bara rau de tot ...
S-a tot comentat pana acum, asa ca nu are rost sa reiau ... dar, parerea mea: nu sunt sigura ca merita sa iti pierzi timpul cu el ...

manelesux
08 Apr 2005, 16:32
Filmul a avut potential, a avut idee, efecte faine ... dar pe undeva a dat-o-n bara rau de tot ...
S-a tot comentat pana acum, asa ca nu are rost sa reiau ... dar, parerea mea: nu sunt sigura ca merita sa iti pierzi timpul cu el ...

Da cu ce esti sigura ca "merita sa-ti pierzi timpul"? (exprimarea mi se pare cel putin dubioasa)

Adia
08 Apr 2005, 16:33
Si care-i problema?

Leonard
09 Apr 2005, 17:11
Mie nu mi s-a pãrut groaznic de prost ºi plictisitor, deºi nu contest astfel de opinii. Oarecum relaxant ºi cîteva idei interesante. Cam naiv. Pe copii cred cã i-ar putea impresiona, chiar speria. Mi s-a pãrut ciudat cã nu se face referire decît la rai ºi la iad, ori ºtiu cã la catolici (americanii) existã ºi purgatoriu.
6/10

aditza2004
10 Apr 2005, 12:26
am vazut si eu filmul ieri....si pot spune ca ii dau nota 6...povestea a fost cam aiurea dar cat de cat interesanta....cam putzina actiune....rolul lui keanu e najpa rau....dar yo zic ca ar trebui sa fie vazut filmul. ;)

manelesux
10 Apr 2005, 13:53
Mie nu mi s-a pãrut groaznic de prost ºi plictisitor, deºi nu contest astfel de opinii. Oarecum relaxant ºi cîteva idei interesante. Cam naiv. Pe copii cred cã i-ar putea impresiona, chiar speria. Mi s-a pãrut ciudat cã nu se face referire decît la rai ºi la iad, ori ºtiu cã la catolici (americanii) existã ºi purgatoriu.
6/10

mesajul tau pune semn de egalitate intre catolici si americani? oricum filmul a lasat destul de clar impresia ca lumea reala este purgatoriul (intre rai si iad).

adia, problema ar fi ca atunci cand vorbesti cu cineva (banuiesc ca nu ai scris mesajul ca ritual tantric de automotivare) e bine sa te exprimi de asa natura incat sa lamuresti interlocutorul. Eu am pretins doar o lamurire pe care potzi alege sa nu o dai.

GhitzaCartitza
17 Apr 2005, 20:15
Destul de bun avand in vedere ca e regizat de Francis Lawrence care pana acum a regizat numai videoclipuri pentru Britney Spears, Will Smith, Sarah McLachlan si Aerosmith. Ma refer la cum e facut filmul (montaj, unghiuri de filmare, efecte speciale etc.) In legatura cu scenariul mai bine ma uitam la un episod din "Pinky and the Brain". Am avut senzatia ca ma uit la o parodie (Keanu e din nou "The ONE"). Trebuia alt actor! Nu zic ca a jucat prost, dar iar sa-l vad ca salveaza lumea!? O sa pateasca ce a patit Bruce Willis cu atatea roluri de salvator al lumii.

BeNnY
17 Apr 2005, 20:25
(Keanu e din nou "The ONE")

The One Two 8)

Gaandalf
17 Apr 2005, 22:50
Si In MAtrix a fost The One TWO Three
if u know what i mean! Now he's up for Sinbad ... :lol:

Kwisatz
20 Apr 2005, 12:40
Constantine = BRANZA BUNA IN BURDUF DE CAINE! (adica in burduful lui Francis Lawrence asta care dupa cum sa mai zis e regizor de videoclipuri:)). Branza e ideea care chiar mi sa parut ok.

notorious
20 Apr 2005, 17:27
mare pierdere de timp. o reciclare cinica a 'exorcistului', cu un storyline stupid (daca mai e nevoie s-o zic) si un keanu reeves de toata jena. dar there's a good side: repede vazut, repede uitat. domnul fie laudat.

M0n0
20 Apr 2005, 19:27
La tv au zis ca tot ce e de vazut la filmu asta sunt efectele speciale si scenografia... atat... .

Gaandalf
21 Apr 2005, 00:14
haidetzi mey! la ce filme demne de gonoree au aparut in ultima vreme... asta chiar merge asa la relax ...

M0n0
21 Apr 2005, 07:33
haidetzi mey! la ce filme demne de gonoree am aparut in ultima vreme... asta chiar merge asa la relax ...

Ya...this too...

V_Rossi
12 May 2005, 13:13
... cel mai bine zis.... BRANZA BUNA.. in burduf de CAINE>..... asta zice totul....