PDA

View Full Version : Hotel Rwanda


keyzer soze
06 Feb 2005, 09:45
Terry George - Hotel Rwanda (2004) - 7.5/10

touchy. rolul vietii pentru Don Cheadle. comercial pe filiera schindler. merge la ceas de seara.

aditza2004
06 Feb 2005, 11:29
din cate stiam eu acest film inca nu este pe ecrane...dar daca u ai vrut sa scrii de el..puteai sa dai si u mai multe detalii... :D ...ca am vazut ca este nominalizat la cateva categorii si chiar sunt curios sa vad cum este...;)

Longshot
06 Feb 2005, 12:36
e ok.7/10.poveste clasica despre unu' care refuza(ba' dat. lu nevasta-sa, ba dat. soldatilor si tot asa) sa stea deoparte si salveaza vieti de oameni nevinovati, in timpul unui conflict militar din rwanda.don cheadle da bine pe ecran in timpul zbaterilor personajului, mai venind din cand in cand imagini de cadavre si de crime, puse ca sa te atinga, lucru care il face intr-o oarecare masura.
nu prea am inteles ca cauta joaquin phoenix pe acolo.a aparut, cat? 10 min?are o replica ce se vrea memorabila dar, tot parca prea putin.

aditza2004
06 Feb 2005, 12:40
din cate am citit acest film merita vazut doar pt don cheadle....toti ii lauda jocul...dar nu prea lauda filmul...oricum...e pe lista de vazut:)

emanuel
13 Apr 2005, 12:36
Despre Hotel Rwanda, discutati aici va rog.

notorious
14 Apr 2005, 20:19
legat de 'hotel rwanda' am citit o kestie foarte smart la andrei gorzo, culmea, in B-24-FUN (eu, personal, n-am intuit-o): 'hotel rwanda', ca film umanist, nu face retorica umana, ci se foloseste de suspans. si momentele de suspans sunt multe, iar, daca reusesti sa stabilesti si o legatura intre spectator si personaj, este mai mult decat suficient sa-l tii in fata ecranului timp de 2 ore. poftim, deosebirea radicala fata de 'schindler's list'.

nume
15 Apr 2005, 00:05
este mai mult decat suficient sa-l tii in fata ecranului timp de 2 ore. poftim, deosebirea radicala fata de 'schindler's list'.
:sleep: Adica ?

cherryblossom
17 Apr 2005, 00:14
dupa-amiaza, la o racoritoare, un B-24-Fun pe masa... nu mai citisem demult textele lui Andrei Gorzo si mi-am adus aminte ca tipul asta chiar scrie misto... asa ca mi-am pus rucsacul pe spate si am plecat sa vad Hotel Rwanda ... chiar asa e, veti trai cele mai puternice momente care pot fi traite la ora actuala intr-un cinema...

nume
17 Apr 2005, 02:32
veti trai cele mai puternice momente care pot fi traite la ora actuala intr-un cinema...
Sa mori tu ?

BeNnY
17 Apr 2005, 02:38
Ciresico, draga, hai sa n-o dam in voci de trailer. E un film bun, foarte bun, dar chestiile astea cu 'veti trai cele mai intense senzatii' nu fac bine nimanui.

cherryblossom
17 Apr 2005, 23:15
la care din voi sa ma cobor? :D

BeNnY
17 Apr 2005, 23:25
Asta chiar n-a sunat bine... Imi exercit dreptul de a nu raspunde.

Bulumulu
04 May 2005, 02:51
este mai mult decat suficient sa-l tii in fata ecranului timp de 2 ore. poftim, deosebirea radicala fata de 'schindler's list'.
:sleep: Adica ?
adica?

adica gandeste-te la ce scrii, asa incat sa poti justifica :P

in rest... nu mis-a partu cine stie ce... a mai medializat nitzel razboiul civil din ruanda... post mortem adica degeaba si slabutz

Gaandalf
04 May 2005, 20:01
Il aveam de mult si nu shtiam k e asa bun. Mi-a placut enorm si dupa 20 de minute m-a tinut in priza pana la final. Ce am vazut acolo nu m-a lasat rece. M-a facut moale ca plastilina si tot ceea ce imi aduc aminte sunt cuvintele lui Joaquin Phoenix despre oamenii din intreaga lume : " I think if people see this footage, they'll say Oh, my God, that's horrible. And then they'll go on eating their dinners." Si asta chiar asa este. pentru ca asa fac si eu, si voi ... si multi altii. Sunt prea las sa stau sa ma gandesc daca pot face ceva asa ca o sa zic ca a fost un film emotionant si extrem de dur. Un film care mi-a placut mult.

Jay
31 May 2005, 02:25
Asta chiar n-a sunat bine... Imi exercit dreptul de a nu raspunde.
pudico..... :lol:

Terror_IST
02 Jun 2005, 22:17
Mi-a placut filmul in mare dar m-a enervat putin pe final! Parca nu-si avea rostul ditamai happy-end-ul in ceea ce priveste familia lui Rusesebagina... (totusi e vorba despre un masacru) si ai lui scapa de cateva ori prin urechile acului. Parca nici scena cu cina romantica pe acoperisul hotelului nu-si prea avea rostul dar asta e, all we need is love :) Don Cheadle chiar interpreteaza bine managerul de hotel, un diplomat perfect dar si un om cu o inima mare. Ceea ce m-a impresionat cel mai mult a fost tragismul situatiei (ma refer la nebunia declansata o data cu lovitura de stat, la conflictul rasial care pur si simplu a explodat, la inutiliatatea crimelor si la isteria generala) faptul ca lucrurile prezentate in film s-au petrecut acum 11 ani si multi n-au stiut iar cei care au stiut n-au intervenit. De efect si aparitiile lui Phoenix, Reno & Nolte (impresionante scenele cu evacuarea albilor din hotel, mersul cu microbuzul prin ceata, incercarea de evacuare si imposibilitatea pacificatorilor de a interveni). Cat despre masacru, s-a vazut si mai bine si mai rau pe ecran si intr-adevar e folosit ca o forma extrema de sensibilizare pentru a impune pacifismul. In ultimii ani se cam poarta Africa prin filme destul de bune: "Black Hawk Down", "Tears from the Sun" si mai recentul "The Interpreter" completeaza tabloul continentului negru (sau cel putin viziunea americanilor asupra lui). Oricum, filmul merita si reuseste sa emotioneze pe alocuri. La mai mare pentru Cheadle!

Bogie
25 Aug 2005, 09:39
Film corect, bazat pe fapte reale (personajele chiar au existat, asa ca obiectiile privind neverosimilitatea scenariului cad)...facut sa stoarca lacrimi, sa castige premii, previzibil, plictisitor pe alocuri,

Multe replici inutile.
Ea catre El: Ia fetele si pleaca, salveaza-le.
El catre Ea: Nu, nu, nu..nu pot face asta .
Ea izbucneste in plans.

El catre Ea: Tatsi, promite-mi ca te vei arunca de pe acoperis etc.
Ea: Nu, cum pot sa fac asta? (urmeaza o repriza de plansete)

Personaje liniare care nutresc exact sentimentele potrivite, care sunt nobile cand trebuie, care actioneaza ca la carte....exista baietii buni, baietii rai, nici o supriza din partea lor, fiecare se comporta cum trebuie. Ticalosul Gregoire, devotatul Dube, coruptul general rwandez, Nick Nolte cel cu inima buna etc.

Multa naivitate, se vrea cu tot dinadinsul efectul lacrimogen si se recurge la clisee enervante. Actorii penibili (cei mai multi), indeosebi sotia lui Paul si animalul ala de Dube, adjunctul sau, care ma facea sa rad numai cand ii vedeam mutra de maimuta, se ducea dracului tragismul.

Un reportaj interesant despre genocidul rwandez se gaseste in Lettre International, cred ca editia de primavara 2005.

anouk
09 Sep 2005, 18:15
Un film frumos si atat. Mi-a placut mai mult decat "Schindler's List", poate pentru ca m-am cam saturat de toate filmele care victimizeaza evreii pana la exasperare (hm... a sunat cam rasist :oops: ) si pentru ca in sfarsit vad un film in care s-a renuntat la stereotipul eroului caucazian (a se vedea "The Last Samurai", un film nascut dintr-o idee cu iz exotic si usor romantic, dar banalizat pana la cliseu de personajul lui Tom Cruise). Va ramane in istorie nu neaparat datorita interpretarii impecabile sau regiei, ci mai degraba ca film-document al razboiului civil din Rwanda.

Bulumulu
15 Sep 2005, 18:01
Va ramane in istorie nu neaparat datorita interpretarii impecabile sau regiei, ci mai degraba ca film-document al razboiului civil din Rwanda.

da-l mah incolo... exista x-documentare despre ce s-a petrecut acolo, mult mai actuale, reale, autentice etc. am vazut unul acu cativa ani la un festival de film de mi-a inghetat sangele in vine, cu astia din echipa mergand cu unii si cu altii prin rwanda, documentand.. pacat k am uitat cum se numea :( ... batranetea strikes back

dar back on topic, mi se pare un mare jaf istoric acest film, una fiindca are happy end, 2 fiindca e fals si 3 fiindca e vadit comercial.. unul dintre filmele la care m-am enervat cel mai mult cand l-am vazut :sick:

Leonard
16 Sep 2005, 00:33
Nu mi se pare deloc fals. E unul dintre foarte puþinele filme despre dispariþia unei naþii/etnii. De ce ar trebui sã fie un criteriul sfîrºitul unui film, dacã e happy-end sau non-happy-end? Eu l-am vãzut mai demult ºi nici nu-mi amintesc sfîrºitul, ci mai multe scene din interiorul filmului care mi se par tragice.
Dacã tu cunoºti povestea realã din istorie sau prin surse proprii ºi þi se pare cã filmul minte (prin final sau prin altceva), atunci da, îþi accept argumentele. Eu însã habar n-aveam de tutsie ºi hutu înainte sã vãd filmul.

Bulumulu
17 Sep 2005, 12:09
filmul se pare k e bazat pe o poveste reala... dar care mi se pare de importanta minora in cazul rwanda. si e chiar naspa sa construiesti un fel de film ce se vrea disturbing sau sa atraga atentia asupra ororilor petrecute acolo pe o poveste care sa placa... e un pic de tradare acolo, simt eu... si de-aia ma enervez. subiectiv.

Nae
18 Sep 2005, 03:08
slab argument Bulumulu, sincer.

hai sa vedem. esti in america, un gras la 40 de ani, granita ta geografica se termina in texas, si iti place sa te uiti la filme care sunt "altfel". te duci sa vezi Rwanda (titlu bengos), si descoperi acea lume, care iti atrage atentia...
cam asta e scopul, nu sa tradezi o poveste reala, ci sa arati unei lumii ignorante ca ce s-a intamplat acolo este cat se poate de real. sigur, un pic de lacrinogenims este binevenit in orice film, insa nu asta conteaza ci "mesagiu".

anyhoo, tu fa filmele tale :P

Bulumulu
19 Sep 2005, 18:22
and u keep receiving thee stones, man

imi pare sincer rau pt texanul din exemplu, sa-l ia apa sa-l ia :P , nu cred k e nevoie sa mai zic ce cred de filme ce se indreapta tinta spre acest public ignorant, nu vadin film un mijloc de educare istorica.. de genul: bah, daka n-ati facutnimik atunci, daca nici nustiti unde se afla tara aia, (nici nu cred sa-i interesze) hai sa va aratam ce orori s-au petrecut acolo imbracate intr-o mantie melodramatica s-o faca appealing (k altfel nu inteleg) sa se simta rau k n-au facut nimic, sipoate sa-i schimbe pt viitor...
dar dupa aceea, sa zicem k plang se duc acasa se aseaza inapoi pe canapea la tv-junkfood dau o labe si se culca... atunci norma ca ma-ntreb de ce, pt cine etc??? pt cei ce vor sastie exista documentare

ZENO
11 Nov 2007, 23:51
Abia acum l-am vazut. Auzisem de Rwanda si stiam aproximativ ce se intimplase acolo. Filmul m-a emotionat foarte mult. Nu inteleg cum se poate discuta despre film in termeni de "lacrimogen", "comercial" etc??!! Ceea ce pentru unii este lacrimogen pentru oamenii aia a fost realitate imediata. As vrea sa va vad cu sotia si copiii intr-o astfel de situatie si eu sa va iau la misto cind plingeti. Paul si ceilalti sint personaje reale. Voi ce ati fi facut in locul lor? Asa, din fata tastaturii sinteti cerebralisti, esteti si dilematici dar as vrea sa va vad in chiloti cu o maceta la git si cu familia linga voi. Atunci as vrea sa va aud ironia. Lucrurile astea chiar s-au intimplat. Ati vorbit vreodata cu un rwandez? Sa va povesteasca despre cum e sa dormi in cimp cu frica macetei care te poate spinteca in somn?
La finalul filmului m-am simtit ca unul dintre albii aia, urcati in autobuz.

Twinsen
12 Nov 2007, 21:05
Nu inteleg cum se poate discuta despre film in termeni de "lacrimogen", "comercial" etc??!! Ceea ce pentru unii este lacrimogen pentru oamenii aia a fost realitate imediata.
Nu si pentru oamenii care incaseaza banii de pe bilete/DVD-uri. Pentru alte drame zdrobitoare iti recomand stirile de la ora 5 (mult mai autentice ca filmul asta).

ZENO
12 Nov 2007, 21:38
@ Twinsen

Propui sa fie intrarea libera pentru filmele emotionante? Nu-mi spune ca drama din Rwanda face pentru tine cit crima alcoolistului din cartier. Te caracterizeaza cumva derizoriul? Cit despre autenticitate...aici nu discutam un reportaj/ e un film si consider ca s-a tinut foarte bine in limitele verosimilului. Poate vrei sa ne spui ceva gratis despre copiii care mor de sete in timp ce tu bei coca cola? Invita-l pe Bulumulu la McDO, o sa aveti ce vorbi.

Twinsen
12 Nov 2007, 22:11
Propui sa fie intrarea libera pentru filmele emotionante?
La filmul asta ar trebui sa ma plateasca o suma considerabila ca sa ma duc. Chiar si asa, slabe sanse. Am o sensibilitate aparte la filmele care se bazeaza pe fapte sau personaje reale. Un film despre masacrul din Rwanda nu ar trebui sa fie entertainment pentru americani (sau orice alta natie). Daca esti asa impresionat de suferinta umana atunci fa ceva pentru saracii din orasul tau, ii gasesti cu usurinta. Poate ca nu-i omoara nimeni cu maceta in somn, dar exista lucruri mai rele ca moartea.

ZENO
12 Nov 2007, 23:28
jhgft

ZENO
12 Nov 2007, 23:29
4hgtd4

ZENO
12 Nov 2007, 23:32
@Twinsen
"Un film despre masacrul din Rwanda nu ar trebui sa fie entertainment pentru americani (sau orice alta natie)."

Se pare insa ca natia Twinsen asa il considera... Tocmai asta sustii tu. Oricum din ce spui tot ce apare pe un ecran si are public este comercial si este deci degradant si mercantil. Vrei sa-ti bagi undeva logica asta vadimista? Oricum nu ti se adreseaza filmul: e pt cei care nu sint total ignoranti si mai au macar ceva urme de constiinta.
Stai linistit ca ma ocup de saracii din orasul meu. Poate vrei tu sa iti exprimi parerile astea in Darfour.

Twinsen
13 Nov 2007, 06:42
lol. Nu e de mirare ca esti fan infocat al filmului, se vede cat te duce capul.

Dino
14 Nov 2007, 06:22
La Darfur ma gandeam si eu cand am vazut ca a reinviat topicul asta.
Cauze diferite, metode ceva mai elaborate(aici se trage cu elicopterele intai si dupa aia vin militienii sa termine treaba) insa rezultatul acelasi: genocid finantat si executat de stat impotriva propriilor cetateni. Sistematic, de 2 ani incoace.
Film inca nu s-a facut, ca nu s-a terminat actiunea. Documentarul insa a iesit deja, facut de un observator militar de la fata locului, care n-a rezistat decat 6 luni, anul trecut.
"The Devil Came on Horseback" pentru interesati. A aparut si prin RO, il luati repede.

Si ca veni vorba de documentare, "No end in sight". Cat de "nepregatiti" si "surprinsi" au fost americanii de evolutia situatiei din Irak de dupa alea 2 saptamani de razboi. Interviuri cu sefii agentiei americane care se ocupa cu guvernarea tarii imediat dupa instalarea ocupatiei. Tot cateva luni au rezistat si astia.

ZENO
14 Nov 2007, 08:36
Merci Dino.
O sa caut pe hub-uri The Devil...(banuiesc ca titlul vine de la militiile Janjawid (cavalerii razboiului). Din pacate filmele despre situtiile astea grave nu au acces pe marile ecrane decit dupa ce lucrurile s-au terminat.
Am vazut ca oamenii asteapta cu nerabdare un horror romanesc. Cred insa ca ar fi genial sa vedem un film gen Hotel Rwanda facut de un roman pe o situatie actuala(Sudan, Birmania etc).