PDA

View Full Version : M. Night Shyamalan


ogto
05 Feb 2005, 21:31
Am obs. ca pe forum sunt multi fani Shyamalan, dar si destui carora nu le place. Ma gandeam ca ar trebui un topic unde sa se discute mai amanuntit subiectul.

Dati pareri, critici etc. Ce va place la N.Shy., ce nu and so on.

Adaug si un chestionar. doar ca efect estetic.

EDIT: am sters chestionarul. Era de forma dar din cauza lui vad ca lumea s-a gandit ca topicul asta e gen "You got served, best movi ever" si nu e.

flav
06 Feb 2005, 01:52
HMmm... interesant topic... Eu sunt Pro,
de ce contra Shyamalan? Poate ca este repulsia fata de prea multa popularitate...
Este un regizor foarte bun, imi place foarte mult... filme pline de mister, dezvaluirea chiar la sfarsit. Iti da fiori, te face sa simti ceva, asta e un lucru bun la un regizor, nu ca si stupidele alea de filme de groaza de doi bani, in care stii ce urmeaza, stii dupa 5 minute din film cine va muri, si tot timpul e asa pentru ca sa indeplineasca dorintele maselor mari [si proaste :w00t: ] de spectatori.
Eram mai mic, si tocmai vazusem ceva film pe tv, si mi-am zis "sa tin minte numele regizorului ca sa pot sa vad filme in viitor cu el, pentru ca imi place" si apoi am vazut numele , l-am retinut si am urmarit mai multe filme ale lui...
E primul regizor pe care l-am remarcat fara sa aud de el inainte...

Longshot
06 Feb 2005, 08:12
sixth sense si unbreakable au fost foarte bune insa de la alea, tipu a luat-o in jos vertiginos cu signs (penibil) si apoi cu gluma proasta care a fost the village, unde n-am remarcat-o decat pe bryce howard (abia astept s-o vad in Manderlay).apreciez, cum am mai zis-o, stilul asta de filme, foarte atmosferice, cu cheia misterului data la sfarsit, desi sixth sense mai mult de doua ori chiar nu poti sa-l vezi, ca nu mai ai de ce.insa shyamalan da semne ca i-au secat de tot ideile si daca nu se intampla ceva in curand ca sa-i dea altele sau daca nu-si schimba stilul, nu-l vad prea bine.

BeNnY
06 Feb 2005, 09:12
De ce si-ar schimba stilul? Si de ce a fost Signs penibil? Una din putinele chestii care nu mi-au placut la el a fost ca extraterestrii aia nu aveau si ei o arma, nu puteau sa sparga o usa, parca erau niste copii mici.

MinRep
06 Feb 2005, 10:58
Mie imi place Shyamalan. Totusi, sunt de parere ca "The Sixth Sense" este, de departe, cel mai bun film al sau. "Unbreakable" e un film mai ciudat, cu supereroi mai umani, pe care imi face placere sa-l vad oricand, dar il situez in zone 'acceptabil'.

"Signs" imi place pentru ca este un film in care extraterestrii sunt doar fundal pentru povestea personajului lui Mel Gibson, pentru muzica si suspans si pentru ultimul cadru.

"The Village" se ridica peste nivelul lui "Signs" si "Unbreakable", dar nu se apropie indeajuns de "The Sixth Sense". Totusi, din punct de vedere vizual este impecabil, culorile sunt extraordinare si, nu in ultimul rand, trebuie notata cea mai reusita executie de pana acum a aparitie cameo a regizorului.

radu83
06 Feb 2005, 11:57
Shyamalan este un regizor bun.

are un stil caracteristic care i se potriveste, stie sa-si controleze actorii, camera & all the rest. a aratat in "the sixth sense" ca poate da o atmosfera speciala unui film.

A facut si filme mai putin reusite (a se vedea "the village" sau eventual "Signs") dar asta nu anuleaza ceea ce a facut inainte.

Sint unii care considera ca in show biz valoarea este data de succesul ultimului film. Eu nu sint unul dintre ei. Ar insemna ca Oliver Stone ar fi un regizor mediocru (dupa fiasco-ul cu Alexander) si ca n-ar fi trebuit sa ma mai uit la Scorsese dupa ce a scos Gangs of New York.

Desi Shyamalan a dezamagit in ultimul film, consider ca e un regizor care arata ca are potential, si astept cu interes urmatoarele sale filme .

Longshot
06 Feb 2005, 12:21
De ce si-ar schimba stilul? Si de ce a fost Signs penibil? Una din putinele chestii care nu mi-au placut la el a fost ca extraterestrii aia nu aveau si ei o arma, nu puteau sa sparga o usa, parca erau niste copii mici.

ziceam de schimbarea de stil in caz ca nu-i mai vin idei bune.si ultimele doua nu au avut idei bune.

faze ridicole din signs : ce ai zis tu + faza cu nevasta-sa murind generand faza cu joaquin pheonix si baseballu...si faza cu apa...si cat de penibil aratau alienii aia...si astea mi le amintesc ! (l-am vazut o singura data acum 3 ani sau cand a venit la noi)

si, da.atmosfera si tensiunea sunt sustinute demential pe toata durata filmelor lui.ireprosabile ca si realizare tehnica.insa, nu mi s-au parut ultimele doua ca justifica efortul depus in ele.cel putin in village a irosit potentialul actorilor.foarte multe nume in cast, nefolosite (cel putin rolurile lui weaver si hurt puteau fi jucate la fel de bine, si mai ieftin de altii mai putin cunoscuti).si toata ideea cu costumele (nu bag alte spoilere), previzibila ca jocul stelei.pai imi amintesc premiera de la the sixth sense, cand la twistul final imi cazuse fata si am iesit dizzy de acolo.(bine, eram si mai usor impresionabil :? )

BeNnY
06 Feb 2005, 13:03
faze ridicole din signs : ce ai zis tu + faza cu nevasta-sa murind generand faza cu joaquin pheonix si baseballu...si faza cu apa...si cat de penibil aratau alienii aia...si astea mi le amintesc ! (l-am vazut o singura data acum 3 ani sau cand a venit la noi)


Da, dar chestiile astea sunt niste chestii absolut neimportante. Filmul nu se bazeaza pe extraterestrii, ei fiind doar motivul generator de frica si tensiune (mentinuta genial pe parcursul filmului) si chestiile care le-ai mentionat tu sunt de umplutura! Chestia cu apa a fost doar "easy way out", de altfel nici nu trebuia sa apeleze la un motiv mai complex, pentru ca extraterestrii nu erau importanti deloc. La fel, infatisarea lor e irelevanta, a folosit chestia 'basic', nu-i pasa nimanui cum aratau (sincer nici nu mi s-a parut ca aratau penibil, doar mediocru).

Longshot
06 Feb 2005, 13:42
de acord cu tine, intr-o oarecare masura.extraterestrii nu erau importanti.dar taman acel "easy way out" de solutionare m-a suparat.prea easy.de parca nu stia cum sa incheie povestea si a apelat la varianta asta.
oricum, signs se bucura de aprecierea mea, cel putin pana spre final.
problema mea cu shyamalan incepe cu the village. :hmm:

BeNnY
06 Feb 2005, 18:27
N-am vazut The Village. Chestia cu apa e si logica, ca pe alte planete nu e apa.

ogto
06 Feb 2005, 20:26
Eu sincer NU inteleg de ce este asa de apreciat 6th Sense. Am vaut jumatate de ora si m-am plictisit groaznic. Nu ma impresioneaza cu nimic...
6th Sense e diferit de restul filmelor lui N.Shy. pt. ca e singurul care nu l-a produs el, iar imi dau seama ca producatorii l-au tot impuns cu un bat pana cand a ajuns exact cum vroiau ei (adica profitabil) si a da raode. A scos un profit foarte mare, dar mi se pare MULT prea hollywood-ian.

In schimb, restul filmelor lui N.Shy. sunt diferite. Parca povestea e mai dinamica, personajele sunt mai complexe, actorii joaca altfel. Signs, Unbreakable si Village mi-au placut foarte mult si un post sa spun care mi-a placut mai mult. Spre deosebire de 6th Sense, acestea sunt mai 'philosofice'. Desi apar extraterestri, monstri si super-eroi, acestea sunt doar niste medii de transpunere a unei idei, si o transpune f. bine.

Cred ca N.Shy. se gandeste: "daca ar exista super-eroi, cum ar exista in realitate?", fara efecte speciale, fara puteri care necesita cgi, just real stuff.

Trebuie sa mentionez trademark-urile lui Shy. care le regasesti in toate filmele. Cred ca cel mai specific filmelor sale este felul in care joaca actorii, imaginea si atmosfera. In toate filmele sale, raspunsul, "solutia" este reprezentata de un copil, apa este un simbol al slabiciunii si a mortii (extraterestrii mor de la apa, bruce willes moare numai de la apa, in village tipii fug acasa cand plaua etc).
Dar cel mai remarcabil mi se pare felul in care joaca actorii. Cu totul diferit, mult mai putin dialog, dar parca are mai mult impact, nush, nu pot explica, dar are ceva aparte...

at Longshot: Ce ai spus tu nu are nici o relevanta. Nu poti sa apreciezi filmele dupa ce ai spus tu... Mai gandestete.

BeNnY
06 Feb 2005, 20:39
Dar cel mai remarcabil mi se pare felul in care joaca actorii. Cu totul diferit, mult mai putin dialog, dar parca are mai mult impact, nush, nu pot explica, dar are ceva aparte...

Yeah, de genul: comunica din priviri.

KORBEN
06 Feb 2005, 23:52
PRO
lista de motive
1 desi are copii in filme Nu este debil si penibil ca spitbag
si pustimea vede sau intuieste tot timpul cheia misterului
2 este un al dracu de fin investigator al fricii, in toate gradatiile ei
3 cel mai autentic si puternic supans
5 imaginea....
6 signs este, as far as i`m concerned camp intelectual
7 they used to call me mr glass....
si atat ca am si alte treburi

Longshot
07 Feb 2005, 07:26
Ce ai spus tu nu are nici o relevanta. Nu poti sa apreciezi filmele dupa ce ai spus tu... Mai gandestete.

nici nu trebuie sa apreciezi filmele dupa ce am zis eu. nu ma pricep la analize profunde.nu lucrez in domeniu, nu studiez problema, sunt doar simplu spectator. si in calitate de spectator, la finalul filmelor cand am tras linie ultimele 2 filme ale lui shyamalan nu mi s-au parut bine povestite. ca in continutul lor, se gasesc sclipiri, nu ma indoiesc (am mai gasit si eu cateva, korben a zis bine unele din ele), insa per total, povestea mi s-a parut ca a suferit. acuma, na. da-mi in cap, ca nu mi-a placut ce ti-a placut si tie.

tailgunner
07 Feb 2005, 08:50
Eu m-am pus la "mixed", ca asa mi se pare ca e chiar Shyamalan. Pe de-o parte e ego-maniac &ego-latru (cam ca orice indian care s-a ajuns, vezi si Salman Rushdie): pe generice troneaza mereu insigna faloasa de "auteur" (written, produced and directed by), musai tre sa apara si el ca personaj marginal desi talentul actoricesc e 0, in interviuri nu conteneste sa se tamiieze pe sine si sa-si laude propria inteligenta. Pe de alta parte e febril in a construi filme in jurul corespondentelor si indiciilor (chestie care mie imi place), stie sa fie off-beat (in Signs, de pilda unde aproape nu exista muzica care sa sublinieze tensiunea, in Unbreakable), poate filma impecabil ca in The Village, gaseste filoane narative interesante ca in Unbreakable. Pe de o parte a facut o fixatie pentru formula rasturnarii "surprinzatoare" (a mers in The Sixth Sense, a scirtiit rau in Signs, a scirtiit intructiva in The Village), pe de alta umple filmele cu sute de excelente cadre de atmosfera.
A propos de alienii din Signs, ai crede ca o rasa care a pus la punct calatoria interstelara ar sti sa deschida o usa (cum s-a mai spus) si, mai ales, NU ar alege pentru colonizare o planeta acoperita in proportie de 71% de apa, stiind ca apa ii ucide, sau macar si-ar construi in prealabil niste costume impermeabile... oh, well.

radu83
07 Feb 2005, 09:04
A propos de alienii din Signs, ai crede ca o rasa care a pus la punct calatoria interstelara ar sti sa deschida o usa (cum s-a mai spus) si, mai ales, NU ar alege pentru colonizare o planeta acoperita in proportie de 71% de apa, stiind ca apa ii ucide, sau macar si-ar construi in prealabil niste costume impermeabile... oh, well.

alienii aia se doreau a fi o metafora or something, dar pt a putea fi cat de cat credibili mai trebuia lucrat putin la partea cu vulnarabilitatile... desi nu e vorba de un film SF, este destul de greu sa ignoram total acest aspect. eu n-am fost in stare...

Gaandalf
07 Feb 2005, 09:16
mixed ...

Mi-au placut unele filme dar mi se pare ca se chinuie prea mult si se pierde undeva pe drum.

Nu stau sa dau prea multe exemple dar o sa vb despre The Village despre care s-a facut prea mare tam-tam shi filmul a fost un esec total - din punctul meu de vedere. Toate reclamele shi toate criticile l-au laudat shi l-au lins in cur pana n-au mai putut shi intrre timp eu cascam in sala de cinema. Altzii s-au ridicat si au plecat.

Altceva nu prea intzeleg - ce este asa laudat SIGNS care a fost alta mare porcarie ?

BeNnY
07 Feb 2005, 12:57
A propos de alienii din Signs, ai crede ca o rasa care a pus la punct calatoria interstelara ar sti sa deschida o usa (cum s-a mai spus) si, mai ales, NU ar alege pentru colonizare o planeta acoperita in proportie de 71% de apa, stiind ca apa ii ucide, sau macar si-ar construi in prealabil niste costume impermeabile... oh, well.

Repet, extraterestrii nu erau deloc importanti. Ia, gandeste-te un pic la ce ai scris. Daca n-au mai dat de apa pana atunci de unde sa stie ce e, ce le face, si cum se protejeaza de ea? Costume impermeabile........ funny

PS "A propos" ? Nu puteti sa scrieti APROPO ?

PPS Cei care sustineti cu atata ardoare ca Signs a fost un film prost, v-as ruga sa aduceti cateva argumente care sa sustina afirmatia. Pana acum majoritatea a fost against it, dar nimeni nu a adus argumente, singura chestie a fost aia cu extraterestrii, o chestie tampita de altfel.

Jay
07 Feb 2005, 13:38
Eu sincer NU inteleg de ce este asa de apreciat 6th Sense. Am vaut jumatate de ora si m-am plictisit groaznic. Nu ma impresioneaza cu nimic...
6th Sense e diferit de restul filmelor lui N.Shy. pt. ca e singurul care nu l-a produs el, iar imi dau seama ca producatorii l-au tot impuns cu un bat pana cand a ajuns exact cum vroiau ei (adica profitabil) si a da raode. A scos un profit foarte mare, dar mi se pare MULT prea hollywood-ian.



Eu sincer nu sunt de acord cu tine... mi se pare 6th sense cel mai bun... M-am plictisit mult mai mult la signs sau la unbreakable... Si spui hollywoodian... in afara ca l-au pus pe Willis sa joace(si a facut-o destul de bine) nu vad ce este asa de special. Efecte canci, povestea nu este chiar extraordinara dar te tine in suspans, iar sfarsitul filmului e cireasa de pe tort. In schimb, de exemplu la satul... unde am remarcat unele sunete, gen efecte sonore de a ne caca pe noi... fara nici o legatura cu ce se intampla pe ecran... asta mi se pare cam prostesc... 6th sense a dat roade pentru ca a fost mai bun... simplu..

tailgunner
07 Feb 2005, 14:09
A propos de alienii din Signs, ai crede ca o rasa care a pus la punct calatoria interstelara ar sti sa deschida o usa (cum s-a mai spus) si, mai ales, NU ar alege pentru colonizare o planeta acoperita in proportie de 71% de apa, stiind ca apa ii ucide, sau macar si-ar construi in prealabil niste costume impermeabile... oh, well.

Repet, extraterestrii nu erau deloc importanti. Ia, gandeste-te un pic la ce ai scris. Daca n-au mai dat de apa pana atunci de unde sa stie ce e, ce le face, si cum se protejeaza de ea? Costume impermeabile........ funny

PS "A propos" ? Nu puteti sa scrieti APROPO ?



Amice, esti ilogic. Eu n-am scris ca n-au mai dat de apa, si cred ca orice civilizatie mai de Doamne ajuta din univers tre sa stie ce-i apa din punct de vedere chimic.

Si apropo, se scrie corect " a propos", asa cum vizavi se scrie corect vis a vis.

Signs e un film prostut si pentru ca se leaga absurd de chestia cu pierderea credintei lu Mel Gibson si da o solutie aiuritoare: adica moartea sotiei intr-un accident n-a fost de fapt un accident ci o treaba providentiala menita sa-l ajute pe el sa-i invinga pe extraterestri via bita de baseball a lui Joaquin. In limbaj logic, post hoc ergo propter hoc.

ogto
07 Feb 2005, 14:23
Eu sincer nu sunt de acord cu tine... mi se pare 6th sense cel mai bun... M-am plictisit mult mai mult la signs sau la unbreakable... Si spui hollywoodian... in afara ca l-au pus pe Willis sa joace(si a facut-o destul de bine) nu vad ce este asa de special. Efecte canci, povestea nu este chiar extraordinara dar te tine in suspans, iar sfarsitul filmului e cireasa de pe tort. In schimb, de exemplu la satul... unde am remarcat unele sunete, gen efecte sonore de a ne caca pe noi... fara nici o legatura cu ce se intampla pe ecran... asta mi se pare cam prostesc... 6th sense a dat roade pentru ca a fost mai bun... simplu..

Ok, s-o luam usor. Defapt, despre ce e filmul acesta? Despre un baiat care vede oameni morti, punct. Mi se pare foarte sec filmul. Nu spune nimic, dar nimic. Iar asta nu e deloc in stilul lui Shyamalan. Adica restul filmelor sale parca sunt mai 'philosofice'. Cred ca singurul lucru care dat peste spate lumea la filmul acesta a fost twist-ul Shyamalan-esc.

Cred ca Berardinelli vorbeste cel mai bine despre filmele lui N.Shy. Nici el n-a fost prea impresionat de 6th Sense, dar i-au placut restul, inclusiv Village care este considerat de multi a fi o prostie, dar mie mi-a placut.

Paranteza: La Village e o chestie care tine numai si numai de gusturi. Filmul acesta e MULT mai exclusivist si sincer inteleg de ce multora nu le-a placut. Se misca greu, e plin de simboluri, mult mai ciudat structurat si povestea ciudata. Dar mie imi place asa, iar chestie ca nu-ti place, nu e pt. ca e un film prost (cum e You Got Served, care E PROST), ci e o chestie de gusturi.

N-am ce sa mai zic. Sunt de parere ca producatori au macelarit filmul lui N.Shy., a iesit o pura smecherie de scos bani, care se bazeaza pe o idee incitanta cu un twist "socant" (nu m-a socat cu nimic pe mine). Sau, mai exact, tot filmul se invarte in jurul twistului care face filmul dinamic, in rest, nimic.

Bottom line: Imi place N.Shy. foarte mult. I loved Signs, Village si Unbreakable, dar nu si 6th Sense.

P.S. Sunt foarte curios sa aud de ce e Signs o procarie. Ca multi spun asta, dar nu spun de ce...

Longshot
07 Feb 2005, 14:27
chiar tu ai spus-o.e o chestiune de gusturi.
unora le-a placut atat de mult filmul incat au putut sa treaca cu vederea peste lipsurile din final, corelate cu restul actiunii (tailgunner le-a detaliat mai sus, nu mai pierd vremea), altii nu au putut.

ogto
07 Feb 2005, 14:44
chiar tu ai spus-o.e o chestiune de gusturi.
unora le-a placut atat de mult filmul incat au putut sa treaca cu vederea peste lipsurile din final, corelate cu restul actiunii (tailgunner le-a detaliat mai sus, nu mai pierd vremea), altii nu au putut.

N-am spus nici o secunda ca 6th Sense e un film prost, am zis doar ca mi se pare overrated si ca e mai slab decat restul filmelor lui Shy.

at tailgunner: Aceste mici indici, simboluri sunt tipice lui N.Shy. Apar in toate filmele lui. Iar titlul filmului e Signs, iar filmul e plin numai de semne. Nu mi se par motive suficiente pt. a declara ca filmul e prost, doar pt. tie ti s-a parut aiurita nush ce faza.

BeNnY
07 Feb 2005, 15:05
Amice, esti ilogic. Eu n-am scris ca n-au mai dat de apa, si cred ca orice civilizatie mai de Doamne ajuta din univers tre sa stie ce-i apa din punct de vedere chimic.

Si apropo, se scrie corect " a propos", asa cum vizavi se scrie corect vis a vis.

Signs e un film prostut si pentru ca se leaga absurd de chestia cu pierderea credintei lu Mel Gibson si da o solutie aiuritoare: adica moartea sotiei intr-un accident n-a fost de fapt un accident ci o treaba providentiala menita sa-l ajute pe el sa-i invinga pe extraterestri via bita de baseball a lui Joaquin. In limbaj logic, post hoc ergo propter hoc.

N-ai inteles. EU am zis ca ei teoretic nu aveau de unde sa stie ce-i aia apa pentru ca teoretic, din cate planete cunoastem noi, numai a noastra are apa.

Apropo se scrie apropo si vizavi se scrie vizavi pentru ca cele doua au fost luate in limba romana. De ce scrii in franceza cand exista de ceva timp in limba romana? Se scrie corect apropo si vizavi in limba romana, iar in limba franceza se scriu a-propos si vis-a-vis. Din cate stiu eu asta e un forum romanesc (desi uneori nu pare).

Din ultimele tale randuri n-am inteles nimic.

flav
08 Feb 2005, 10:26
@Gaandalf : HAHAHA ... "altii s-au ridicat de pe scaune si au plecat.." un pic cred ca exagerezi... ce dreq s-a intamplat? a luat foc cinematograful?
Eu cred ca tu zici lucruri din astea doar ca sa pari mai critic si mai taios.
INAINTE SA MERGI LA FILM SA TE PREGATESTI SUFLETESTE: SA NU TE ASTEPTI LA CEVA EXTRAORDINAR, SA NU IEI TOT TIMPUL EXEMPLE FILMELE ANTERIOARE ALE ACTORILOR SAU REGIZORULUI si ... last but not least: FII ATENT SI CONCENTRAT LA ACTIUNEA FILMULUI NU LA MODUL IN CARE POTI CRITICA, SI CUM UNELE LUCRURI DIN FILM NU AU NICI O RELEVANTA!
Shyamalan inca este tanar, pentru varsta lui... a facut foarte bine... nu sunt niste filme care sa-ti schimbe viata, nici perspectiva vizionarii filmelor, doar sa te impresioneze pentru o seara... ce-i drept... Shyamalan te tine in suspans doar 4 seri [daca te uiti la 1 film pe seara] din viata ta... :)
Apa = simbolul vietii [suntem dependenti total de ea+teoriile cum ca viata ar fii pornit din apa]
omul = bun , extraterestrul = rau , viata pentru noi = moarte pentru ei... e o ecuatie simpla daca te gandesti putin...
extraterestrii is destul cati sa=ti provoace frica... nu trebuie nu stiu ce monstru din Alien , asta ar face filmu unul de actiune... e bine cum este
Shyamalan a demonstrat ca nu doar la copii le este frica de GRINCH :w00t: :D

@KORBEN ... spitbag ? asta vrea sa fie spielberg?

Jay
08 Feb 2005, 11:16
Sau, mai exact, tot filmul se invarte in jurul twistului care face filmul dinamic, in rest, nimic.
...

Dintre toate filmele lui, 6 sense mi se pare cel mai putin dinamic... nu cred ca ai ales cuvantul potrivit... Dar ai dreptate cand spui ca e o chestiune de gusturi... sa nu ma intelegi gresit... nu spun ca village sau signs ar fi filme proaste, dar "eu prefer"...

Gaandalf
08 Feb 2005, 14:55
PPS Cei care sustineti cu atata ardoare ca Signs a fost un film prost, v-as ruga sa aduceti cateva argumente care sa sustina afirmatia. Pana acum majoritatea a fost against it, dar nimeni nu a adus argumente, singura chestie a fost aia cu extraterestrii, o chestie tampita de altfel.
Nu sustzin eu aceasta teorie... dar sincer acum ... au calatorit nu stiu catzi mii de ani lumina si nu sunt in stare sa darame o usa de lemn. Asta mi s-a parut super amuzant. Am ras cu lacrimi la faza asta. Nu stiu ce a fost in capul lui Shyamalan dar ceva bun in nici un caz.

Ce sa mai zic de pastorul sau parintele Gibson kre alerga prin camp ... shi Xtratereshtrii fugeau shi ei de el... se ascundeau ... dar cand s-a uitat sub usa acel alien captiv s-a dat imediat sa atace shi deodata a devenit fioros. :lol:

Degeaba despicam firul in 14. SIGNS shi Village au fost jalnice. The 6th sense mi-a placut. Jos palaria.

@flav
cred k incerci prea mult sa convingi lumea k filmul a fost bun iar interpretarea ta cu omul bun, alien rau shi apa sunt varza!
no offense!

ogto
08 Feb 2005, 17:51
Dintre toate filmele lui, 6 sense mi se pare cel mai putin dinamic... nu cred ca ai ales cuvantul potrivit... Dar ai dreptate cand spui ca e o chestiune de gusturi... sa nu ma intelegi gresit... nu spun ca village sau signs ar fi filme proaste, dar "eu prefer"...

Nici mie nu mi se pare dinamic 6th Sense, doar pare. In rest, celelalte filme sunt mult mai dinamice, ca poveste, personaje, actiune, mai complicat structurat.

Da, e o chestie de gusturi, inteleg ca prefer 6th Sense, eu doar mi-am spus parerea.


Eu speram sa posteze despre N.Shy. niste useri mai competenti, dar se pare ca nu va fi cazul... Pacat. Shy. Este un om interesant si filmele lui merita discutate.

Iar despre Gandalf, nici n-are rost sa-l mai contrazic ca nu obtin nimic decat nervi. Omule, e opinia ta. Sa mori cu ea in brate...

BeNnY
08 Feb 2005, 20:36
Ce sa mai zic de pastorul sau parintele Gibson kre alerga prin camp ... shi Xtratereshtrii fugeau shi ei de el... se ascundeau ... dar cand s-a uitat sub usa acel alien captiv s-a dat imediat sa atace shi deodata a devenit fioros. :lol:

Degeaba ai dat tu quote la bucata aia din ce am spus eu ca nu se potriveste. Nu mi-ai dat nici un argument, iar ce ai scris aici serios e o tampenie. A devenit fioros ca se apara, era o chestie de instinct. Extraterestrii nu se ascundeau de el, dar pur si simplu nu era momentul ca ei sa faca o miscare. Try harder.

notorious
08 Feb 2005, 23:25
of, benny, da' pretentioasa mai esti ! :)

hai, ca seria de scene (involuntar) comice se tine lant in 'sings': nu ma refer numai la extraterestrii care nu pot baga degetzelele in apa (serios - chit ca pe alte planete nu exista apa, nu ar fi fost normal sa cerceteze planeta pe care vor s-o distruga ? imagineaza-ti ca noi vrem sa ne caftim cu martienii, dar observam ca dupa 3 secunde inghetam in atmosfera), ar fi scena in care gibson ii taie unui ET un degetel, scena in care phoenix (tot ce are mai bun filmul) sparge bata (suna misto, nu ? BATA) de baseball in capul unui ET...

si ar mai fi lipsa totala de orginalitate a povestii - filmul respira prin toti porii 'birds' (hitchcock), 'close encounters' (spitbag :)), independence day' (emmerich), 'night of the living dead', 'panic room'.

@ogto

ca tot veni vb mai devreme de elemente distinctive ale filmelor 'shyamaliene'. mai bine citeste pe imdb:

-obiecte reflectate pe suprafete lucioase
-aparitia sa intr-un rol marunt
-apa ca element ce provoaca teama
-baiat supradotat intelectual

s.a., vezi tu

eu votez 'mixed' - 'the sixth sense' este o capodopera si un clasic cult in devenire (de fapt, deja este cult), care ar trebui studiat la ATF la 'imagine de film'. restul e cam jale...

Longshot
09 Feb 2005, 07:31
'the sixth sense' este o capodopera si un clasic cult in devenire (de fapt, deja este cult)

nu stiu cat de capodopera e dar faptul ca a avut succes foarte mare la box office si ca s-a bucurat de wide release and stuff, nu-l exclud de la titlul de "cult"?astea de obicei sunt filme mai micute asa care nu prea se bucura la momentul lansarii lor de distributie puternica (res dogs, evil dead, donnie darko, boondock saints s.a.)

radu83
09 Feb 2005, 12:02
Din punct de vedere strict stiintific, e un pic cam greu sa ai viata pe undeva pe cine stie ce planeta fara sa ai apa in stare lichida. Nu spune nimeni ca e imposibil, doar ca e putin probabil.

Dar pentru a reveni la Signs, unul din lucrurile pe care i le reprosez lui Shyamalan este faptul ca a folosit alienii drept pretext in scenariu fara sa acorde o prea mare importanta detaliilor care ii privesc. Este destul de greu pentru public sa treaca cu vederea faptul ca Signs nu este povestea unei invazii, si nu este vorba de un film gen Alien XVIII.

Implicit, atunci cand intr-un film apar extraterestrii, cercuri prin lanurile de porumb (sau ce-o fi fost pe acolo) si alte astfel de simboluri este destul de greu de observat ideea care a stat la baza filmului. De aici toata controversa care a ajutat probabil filmul sa ramana in memoria colectiva.

mie imi este destul de greu sa ma hotarasc daca filmul reprezinta un succes sau un esec. Singurul lucru cu care am ramas in urma filmului a fost gramada mare de oameni care injura pe motiv c-au dat banii pe un film cu extraterestrii fara sa vada si ei o bataie ca lumea...

Gaandalf
09 Feb 2005, 13:50
A devenit fioros ca se apara, era o chestie de instinct. Extraterestrii nu se ascundeau de el, dar pur si simplu nu era momentul ca ei sa faca o miscare. Try harder.
Nu vreau sa ma cert iar cu tine... dar argumentele tale au fost super haioase ... :lol:

ogto
09 Feb 2005, 15:15
@ogto

ca tot veni vb mai devreme de elemente distinctive ale filmelor 'shyamaliene'. mai bine citeste pe imdb:

-obiecte reflectate pe suprafete lucioase
-aparitia sa intr-un rol marunt
-apa ca element ce provoaca teama
-baiat supradotat intelectual

s.a., vezi tu

Toate chestiile astea care le-am zis nu le-am copiat de pe imdb. Mi-au fost explicate pe larg de un adevarat cinefil (he knows...) :happy:

Aparitia s-a intr-u rol marunt este inspirata din Hitchcock, care e unul din regizorii sai preferati.
Iar nu numai apa provoaca teama, filmele sale sunt pline de teama, frica. Este un element principal in toate filmele sale.

Mai adaug ca filmele lui N.Shy. au twist-uri specifice regizorului. Twistul din Village nu a fost exceptional, dar nici rau, nu strica filmul, dar se putea mai bine. Se spune ca Signs nu a avut un nici un twist, dar cred ca aparitia extraterestrilor este twistul. Cand vezi filmul, nu crezi nici o secunda ca o sa apara, iar cand apar reactia este "holy shit, they're really there", dar am mai auzit o teorie care spune ca lipsa twistului este chiar twist-ul insine. Accept teoria asta, dar mi se pare cam exagerata, adica, de ce sa introduci elemente atat de subtile in film incat aproape nimeni n-o sa le vada?

MinRep
09 Feb 2005, 15:30
dar am mai auzit o teorie care spune ca lipsa twistului este chiar twist-ul insine. Accept teoria asta, dar mi se pare cam exagerata,
Pai, asta e smecheria... Ai vazut doua filme de Syamalan, "The Sixth Sense" si "Unbrakable", amandoua cu cate ceva in final care iti rastoarna perceptia asupra filmului, iar apoi te duci la "Signs" si astepti twist-ul... Si se tot gandesti ca nu pot sa fie extraterestrii, trebuie sa fie o faza. Chiar daca indiciile duc inspre extraterestri, doar e vorba de Shyamalan! Cum sa fie extraterestri? Trebuie sa fie altceva... Iar chestia asta creeaza suspans, care se concentreaza in aparitia finala a extraterestrului. Iar in momentul acesta totul devine clar. Nu va fi nici un twist. Si totusi, chiar asta e twist-ul... Momentul in care se concentreaza tot filmul, momentul de maxima intensitate. Faptul ca twist-ul nu apare este un twist in sine pentru ca se confirma prezenta extraterestrilor, are loc contactul direct.

Poate dezamagi faptul ca nu exista o surpriza, dar, la o analiza mai atenta, se observa aceasta subtilitate de care Shyamalan da dovada. Chiar daca filmul este cam lungit, regizorul a stiut sa dozeze suspansul si a creat si povestea omului care isi regaseste credinta.

Totusi, daca ar fi sa ne luam dupa ultimele trei filme, M.N.Shy. e doar un epigon al Maestrului, dar trebuie laudate calitatile sale regizorale.

Gaandalf
09 Feb 2005, 16:36
@MinRep
mi-a placut shi am fost de acord cu cam tot ce am citit scris de tine pe acest forum ... dar aceasta teorie a twist-ului nu mi se pare deloc palpabila ba din contra ca mi se pare o agatzare inutila de a scoate in evidentza faptul ca monsieur Night poate surprinde shi printr-o non-surpriza daca imi permitetzi sa spun asha.

De ce nu putem pur si simplu accepta ca asta a vrut sa faca din start si de ce tre sa-l plasam pe acest mr. Night pe un piedestal ? Adica noi discutam acum faptul ca el a surprins printr-un final simplu. Nu pot si nu vreau sa accept asta.

Nightwane
09 Feb 2005, 16:42
monsieur Night

vezi mah ca poti sa mi te adresezi si respectuos? :P

anyway...ca sa fiu on-topic:

Shyalalamalalam nu imi place deloc. Mi se pare un regizor overrated. Sixth sense m-a lasat complet rece, unbreakable la fel. De Signs nu mai spun, iar Village este the definition of utter crap.

ogto
09 Feb 2005, 19:04
At MinRep:

Mda... Nu zic ca nu e corect ceea ce spui, dar nu sunt 100% de acord.

Parca e mai plauzibil ca twistul este aparitia extraterestilor. Pana la aparitia lor, eu chiar nu credeam ca o sa apara in film. Cand au aparut mi-a cazut falca si nu-mi venea sa cred ca chiar apar E.t.-ii

BeNnY
09 Feb 2005, 22:14
si ar mai fi lipsa totala de orginalitate a povestii - filmul respira prin toti porii 'birds' (hitchcock), 'close encounters' (spitbag :)), independence day' (emmerich), 'night of the living dead', 'panic room'.



Ok, multumesc pentru raspuns. Ai dreptate in legatura cu cercetatul.

birds - Nu l-am vazut
spitbag-ul - nu l-am vazut
independence day - Come on... Nu va mai legati de extraterestrii, ei sunt doar un pretext...
night of the .. - presupun ca e tot ceva cu monstrii rai?
panic room - nu

Sper ca cele pe care nu le-am vazut sa nu aiba legatura deloc cu nici o forma de viata extraterestriala ca ma supar.

Gandalf - Tu nu vrei sa accepti ca a surprins printr-un final simplu? Pai de ce nu? Daca a obisnuit intr-un fel si n-a facut asa, tot surprindere se numeste.

herbert
09 Feb 2005, 22:36
a gasit, a citit cineva topicul despre The Village - www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4550&start=0&hist=0 - pe care l-am deschis eu la "acum pe ecrane"? se spuneau lucruri valabile acolo atat despre film cat si despre regizor - acest controversat & adulat Shyamalan.

cred ca cei care-l barfesc pe Shyamalan trebuie batuti (usor, aproape dragostos) cu jordia la poponeatza (ca in biblie :P ). BenNy si Ogto, aplicati corectiile :P

nume
09 Feb 2005, 22:42
cred ca cei care-l barfesc pe Shyamalan trebuie batuti cu jordia la poponeatza (ca in biblie ). BenNy si Ogto, aplicati corectiile
Deviatii masochiste sau pedofilie ? Una din doua sau amandoua.

notorious
09 Feb 2005, 23:23
Chiar daca indiciile duc inspre extraterestri, doar e vorba de Shyamalan! Cum sa fie extraterestri? Trebuie sa fie altceva...

you think too much ! really, man !

notorious
09 Feb 2005, 23:28
Aparitia s-a intr-u rol marunt este inspirata din Hitchcock, care e unul din regizorii sai preferati.
Iar nu numai apa provoaca teama, filmele sale sunt pline de teama, frica. Este un element principal in toate filmele sale.

bine, ma, baiete, dar pune mana pe putin hitchcock, pana una-alta: ai sa vezi ca shyamalan se ia prea in serios in detrimentul sau (rolul din 'sings' este pur & simplu 2 much 4 him :)), in timp ce aparitiile lui hitchcock sunt doar niste poante facute de un maitre al umorului sec, cinic. ;)

MinRep
10 Feb 2005, 08:36
Chiar daca indiciile duc inspre extraterestri, doar e vorba de Shyamalan! Cum sa fie extraterestri? Trebuie sa fie altceva...

you think too much ! really, man ![/quote]
Force of habit... :D


Adica noi discutam acum faptul ca el a surprins printr-un final simplu. Nu pot si nu vreau sa accept asta.
Mie "Signs" mi se pare un film care lasa impresia unei surprize care trebuie sa apara. Iar surpriza nu exista, transformandu-se insa in aparitia extraterestrului. Nu-mi place denumirea de "twist", dar daca e unul, asta e!

Trebuie totusi mentionat ca filmul nu este construit ca "The Sixth Sense", iar finalul nu este simplu deloc. Este construit din cateva elemente aparent fara importanta (astmul baiatului, paharele de apa, extraterestrul) si totul este pregatit de dinainte. Dar este neasteptat finalul acesta si de aceea un "twist" exista. Fie ca este apartitia extraterestrilor sau structura atipica (raportata la restul filmelor lui M. Night) a povestii.

Gaandalf
10 Feb 2005, 13:43
Gandalf - Tu nu vrei sa accepti ca a surprins printr-un final simplu? Pai de ce nu? Daca a obisnuit intr-un fel si n-a facut asa, tot surprindere se numeste.
Da nu vreau sa accept pentru ca sincer cred ca asha a vrut din start sa faca filmul si nu cred eu ca s-a gandit el ca: "hai sa plesnesc un final simplu ca sa surprind punblicul meu si sa le ofer o surpriza de genu asta".

DA... deci nu accept ba chiar mi se pare ridicol.

ogto
10 Feb 2005, 17:18
bine, ma, baiete, dar pune mana pe putin hitchcock, pana una-alta: ai sa vezi ca shyamalan se ia prea in serios in detrimentul sau (rolul din 'sings' este pur & simplu 2 much 4 him :)), in timp ce aparitiile lui hitchcock sunt doar niste poante facute de un maitre al umorului sec, cinic. ;)

Am vazut o cantitate decenta de Hitchcock si stiu cum sunt aparitiile sale in filme.

Am zis ca N.Shy. doar se inspira din Hitchcock, adica de acolo i-a venit ideea de a aparea in filmele sale, numai ca apare in mici roluri, nu ca o umbra sau un extra...

flav
16 Feb 2005, 00:13
Gandalf - Tu nu vrei sa accepti ca a surprins printr-un final simplu? Pai de ce nu? Daca a obisnuit intr-un fel si n-a facut asa, tot surprindere se numeste.
Da nu vreau sa accept pentru ca sincer cred ca asha a vrut din start sa faca filmul si nu cred eu ca s-a gandit el ca: "hai sa plesnesc un final simplu ca sa surprind punblicul meu si sa le ofer o surpriza de genu asta".

DA... deci nu accept ba chiar mi se pare ridicol.


Gaandalf , esti penibil... nu stii nimic despre filme... si ai tendinte de paranoia.

Gaandalf
16 Feb 2005, 09:07
Gandalf - Tu nu vrei sa accepti ca a surprins printr-un final simplu? Pai de ce nu? Daca a obisnuit intr-un fel si n-a facut asa, tot surprindere se numeste.
Da nu vreau sa accept pentru ca sincer cred ca asha a vrut din start sa faca filmul si nu cred eu ca s-a gandit el ca: "hai sa plesnesc un final simplu ca sa surprind punblicul meu si sa le ofer o surpriza de genu asta".
DA... deci nu accept ba chiar mi se pare ridicol.
Gaandalf , esti penibil... nu stii nimic despre filme... si ai tendinte de paranoia.
bey care mai esti mah ?
Ce fost cinemagia user suparat pe viata esti ?
Poti sa-mi lasi mesaj privat si promit k nu voi dezvalui adevarata sau fosta ta identitate.
Esti constient ca poti sa aberezi in nestire ca in momentul de fata ... "i am at peace with my inner self" ... iar incepand de ieri seara sunt prea "cool"
:lol: ca sa imi mai bat capul cu copii de 12 ani ca tine?

ogto
16 Feb 2005, 17:15
Gandalf, as aprecia daca n-ai mai scrie la topicul asta decat chestii legate de N.Shy. Daca tot ce poti spune e cat de 'cool' esti si sa fii narcisist, atunci te rog frumos sa taci.

Multumesc

Gaandalf
17 Feb 2005, 06:58
Vai ogto ... de la tine chiar ma ashteptam la mai multe. Daca tu doar asta ai intzeles din ce am scris eu acolo ? ... tot n-am sa tac ca nu am de ce ... citeste mai cu atentzie si azi sau maine cand te vei "loga" nu vei mai umple topicul asta cu un inutil post care sa contina "de ce?" ....

hai pa!

KORBEN
18 Feb 2005, 10:57
nu am citit decat vreo 5 posturi, da oare n-a observat nimeni ca signs e un camp, ceva mai subtil, ce-i drept, da tot camp?
se vede cel mai clar la faza cu cainii, cum efilkmata ca un sf serie b

Layla
19 Feb 2005, 23:06
Mie mi-au placut toate filmele lui.Probabil ca trebuie numai sa descoperi ideea pe care o sugereaza.De exemplu Signs, ca vad ca e cel mai controversat : extraterestrii sunt pentru a crea suspansul , ca sa te tina in fata ecranului pana la sfarsit, dar de fapt e despre credinta. Cred ca filmul e construit in jurul scenei in care Graham spune ca exista 2 tipuri de oameni :cei care cred ca exista cineva care vegheaza asupra lor si cei care cred in noroc,in coincidente. La urma ramai cu intrebarea:'' Are you the kind that sees signs, sees miracles? Or do you believe that people just get lucky? Or, look at the question this way: Is it possible that there are no coincidences? ''

BeNnY
22 Feb 2005, 17:48
...The Village

Sa incepem cu ce vedem: in primul rand vedem o imagine foarte buna. Nu stiu cine e tipul responsabil cu imaginea, dar damn, did he do a good job or what? Imaginea contribuie extrem de mult pe parcursul filmului la feeling-ul filmului. Mi-a placut cum au fost 'dozate' socurile. Primul fiind iepurele, al doilea cum vede tipul din turn in jos, apoi cum tine mana intinsa Bryce Dallas Howard cand il astepta pe Lucius si vedem o creatura in spate.

Bryce Dallas Howard, Joaquin Phoenix, Adrien Brody si William Hurt joaca excelent. Rolul de retardat i se potriveste lui Adrien Brody... la propriu si la figurat. Mi-a placut cel mai mult cum a jucat William Hurt, mai ales la faza cand le explica 'elders'-ilor de ce a lasat-o sa plece. Bryce ~ a fost prea laudata ca s-o mai laud si eu, dar da, mi-a placut. Citandu-l pe MinRep "Actorii au fost in elementul lor" ...mai ales Adrien Brody. :shock:

Scenariul. Am vazut foarte multi plangandu-se ca twist-ul a fost slab. Oameni buni, twisturile nu sunt doar ca cele din The 6th Sense in care e un soc imens care te lasa "OMFG (*$^@&%$#^@%", ala e un tip de twist. Aici deznodamantul incepe chiar pe la 3/4 din film, sunt un pic mai mixed up dar asta nu-i da un minus filmului, mie chiar mi-a placut. Totusi cred ca daca incepea sa dezvaluie care e de fapt chestia un pic mai tarziu era ceva mai bine. Scenariul e bine pus la punct, la prima vedere poate parea plin de plot hole-uri dar la o 'examinare' mai atenta se pot observa niste subtilitati care explica multe, de genul scenei in care descopera ca Noah, retardatul, is missing, se vad pe podea pe-acolo niste pene. Scena cu cutitul... GENIALA!

Interpretari. M-am amuzat si, in acelasi timp, intristat citind topicul de la Acum pe ecrane cum unii gaseau tot felul de interpretari ale filmului pentru a incerca sa-si explice cumva de ce mintile lor inguste nu pricep ce tocmai s-a intamplat. Altii au stiut sa-si argumenteze parerea (printre ei se afla notorious).

Modul in care vezi filmul depinde foarte mult de gusturile personale. Daca esti pe aceeasi lungime de unda atunci totul pare clar si ok si frumos, casute verzi si turnuri mari. Dar daca nu, te intrebi din 5 in 5 minute "What the fuck?..." si normal ca ti se pare ca e ceva in neregula cu filmul, dar nu cu tine.

9/10, peste restul.

notorious
22 Feb 2005, 22:14
Nu stiu cine e tipul responsabil cu imaginea, dar damn, did he do a good job or what?

roger deackins, mai, benny ! 'ajutorul' fratilor coen dupa ce sonnenfeld s-a afirmat ca regizor, operator si la 'a beautiful mind' al lui ron howard. sa-l tii minte. :P

nume
22 Feb 2005, 22:26
ron howard. sa-l tii minte. :P
O sa-si noteze in caietzelul de religie, ca nu cumva sa uite. S-ar putea ca peste niste ani sa-l marcheze informatia asta.

Longshot
22 Feb 2005, 22:48
o sa fiu luat la rost ca nu spun nimic on topic dar ... lool.am ras la asta. :lol:

BeNnY
22 Feb 2005, 23:11
Nu stiu cine e tipul responsabil cu imaginea, dar damn, did he do a good job or what?

roger deackins, mai, benny ! 'ajutorul' fratilor coen dupa ce sonnenfeld s-a afirmat ca regizor, operator si la 'a beautiful mind' al lui ron howard. sa-l tii minte. :P

Umm, ok. La imagine am auzit doar de Rodrigo Prieto.

notorious
23 Feb 2005, 16:28
La imagine am auzit doar de Rodrigo Prieto.

si hai sa-ti mai zic un alt mare nume care lucreaza in domeniu, in romania ! e ceva de speriat.

BeNnY
23 Feb 2005, 17:35
Prefer sa nu aud de el in topicul asta.

Ceva despre Shyamalan? Village?

tailgunner
24 Feb 2005, 13:53
ceva despre 6th sense, Benny....chestia cu shocul "imens" e cam exagerata

BeNnY
24 Feb 2005, 17:03
Nu mi s-a parut exagerata.

nume
25 Feb 2005, 16:38
La imagine am auzit doar de Rodrigo Prieto.

si hai sa-ti mai zic un alt mare nume care lucreaza in domeniu, in romania ! e ceva de speriat.
Da ... mai e unu' Andrei Bangu, care se viseaza scriind sitcomuri mai tari decat "La bloc" & Sclava Izaura la un loc.
E mare om !!! :sick:

notorious
25 Feb 2005, 17:02
Da ... mai e unu' Andrei Bangu, care se viseaza scriind sitcomuri mai tari decat "La bloc" & Sclava Izaura la un loc.

tu ai vazut prea multe filme de david lynch. daca nu mai distingi visul de realitate, ciupeste-te, ca poate ai cazut beat intr-un sant.

nume
25 Feb 2005, 17:07
tu ai vazut prea multe filme de david lynch. daca nu mai distingi visul de realitate, ciupeste-te, ca poate ai cazut beat intr-un sant.

Gujbitzel, de obicei tu veneai in weekend ambetat de prin regii, cu ruj ieftin pe gulerul de la pufoaica si cu chef de scandal. Dornic de SF ?

p.s.
Nu-mi place individul mentionat de tine mai sus.
Hai, baga repede un raspuns :

BeNnY
25 Feb 2005, 17:25
Bai nume, exact aici aveam nevoie de prostia ta. Inca o data dovedesti lipsa de inteligenta, trebuie sa raspunzi tu la orice ofensa altfel risti ca imaginea ta de 2 lei sa ramana la valoarea de 1 leu, oh no :o

F*ck off.

nume
25 Feb 2005, 17:27
Am intrerupt ceva ?

Herzeleid
18 Apr 2005, 18:57
Mmmmmmm. Night e tarrrrrre sweet. In mare s-a cam spus tot ce a fost de spus despre Chingachguc asta al filmului. Singurul lucru cu care nu prea sunt de acord e ordinea preferintelor. 6th sense e un film super, merita toate laudele si totusi e cam la coada listei inghesuindu-se cu Signs (pt al din urma nu bag mana in foc - l-am vazut demult si aia in paralel cu Carmen goes to college partea 1 .. sau era 2 ... nu, nu, era prima parte sigur). Cel mai bun film al sau e pe departe Unbreakable. Are tema eterna, sa-ti gasesti locul in viata, to feel it - "the sadness"; poate fi real in aceeasi masura cum poate fi si surreal, Night ofera atmosfera si indiciile care pot dovedi in totalitate faptul ca e un erou si la fel de bine pot fi negate - totul depinde de ce prefera spectatorul. Toate astea in comparatie cu sense-iul in care un copil cam vede morti ... si cam atat.

[..]si ultimele doua (filme) nu au avut idei bune.
Despre Signs am mai zis, nu ma bag, dar despre The Village parerea mea ar fi sa nu zici lucrul asta in public - oamenii doar se prefac ca nu aud. Chiar ma mira cu nu a observat nimeni pana acum faza asta. Din cate imi amintesc ideea asta e in totalitate a unui jmecheras de oras caruia ii placea sa puna gandul pe foaie. Cei din anturajul sau ii ziceau Platon iar lucrarea respectiva a fost semnata Republica.

The Village - filmul care ar fi putut fi o capodopera.
Scenariul - elementul care l-a creat si l-a distrus.
Night s-a bazat cncentrat prea mult pe dezvoltarea personajelor si neglijat actiunea. E ca si cum ai avea intr-un joc un personaj ce a necesitat 30 ore de rendare si cu care poti doar sa alergi printr-o camera. Mi-a placut la nebunie Ivy, a fost interpretata de 10. Scena crimei - belea-belea, superba. Si sa nu-mi zici ca ideea de a trimite un orb din 100 de oameni sanatosi sa aduca viata este ieftina. Asta e una din cele mai frumoase metafore/antiteze ever.

Longshot
18 Apr 2005, 19:38
despre The Village parerea mea ar fi sa nu zici lucrul asta in public - oamenii doar se prefac ca nu aud.

Mi-a placut la nebunie Ivy, a fost interpretata de 10. sa nu-mi zici ca ideea de a trimite un orb din 100 de oameni sanatosi sa aduca viata este ieftina. Asta e una din cele mai frumoase metafore/antiteze ever.

eh, uite ca am zis in public si o sa mai zic in public.
tot ce tine de pers. lu bryce a fost gandit misto. dar ma refeream la ideea filmului.
aia sunt intr-un sat si cei mai bazati de acolo pt a-i tine spalati pe creier inventeaza niste costume ca sa-i sperie. in final aflam adevarul. wow.
si lasa realizarea. nice pretty shots do not a good story make.
nu stiu. v-a placut. bravo. mie nu. punct.

Herzeleid
18 Apr 2005, 20:04
Si eu exact la ideea filmului ma refeream. Ma rog, nu conteaza, fiecare cu gusturile lui. Si totusi filmul nu e nici pe departe ce-ai zis tu: brainwashing, truth, end. Ai ratat un punct foarte important: oricat de mult am incerca sa creem o societate perfecta, chiar si educand o generatie intreaga din ziua 1, in care NU EXISTA surse ale raului, unde domina armonia - oricum vom esua. It's in our nature to destroy ourselves cum se zicea si-n Terminator si cum sugera si Kubrick.

Longshot
18 Apr 2005, 20:09
e asa cum zici tu dar nu am ratat nimic. ;) doar am incercat sa fac fraza cat mai scurta. de aceea brainwashingul e mentionat in italics.

Pitbull
03 Oct 2008, 17:04
Despre singurul film al lui Shaymalan pe care l-am väzut (deocamdatä), aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=16157

E.Floares
03 Oct 2008, 17:14
Inseamna ca ti-ai facut o parere proasta despre regizor...nu?
Eu am vazut cam toate filmele lui si pot spune ca The Happening e cel mai prost facut. Are decat cateva cadre de impact, dar ii lipseste...orice logica. O sa incerc sa citesc cronica ta.
Pe un message board s-a facut la un moment dat si un top 100 cu "Ce am invatat noi, publicul, din The Happening"...si sunt foarte amuzante. Poate o sa scriu mai incolo cateva.

Pitbull
03 Oct 2008, 17:17
Inseamna ca ti-ai facut o parere proasta despre regizor...nu?
Despre FILM. Cum sä-mi fac o impresie despre regisor, doar dintr-un singur film (despre care toti spun cä e anormal de prost fatä de celelalte)?
Are decat cateva cadre de impact,
Nu, citatul corect e:
"Mi-am fäcut decât la mâini."
(Ramona, "Boogie")

Cinemania
03 Oct 2008, 18:23
a inceput bine, dupa care...a cam uitat cum se leaga sireturile la papuci, pare-se