PDA

View Full Version : filmele premiate de critica la elvira popescu


KORBEN
05 Feb 2005, 19:17
ma mir ca nu s-a postat nimic dsp acest happening
adica top 10 al criticii ro
tine vreo saptamana si deja azi nu mai erau locuri in sala la eternal sunshine...
deci, cam astea sunt filmele
1 dogville
2 eternal sunshine

restu ordine aleatorie
elefant
killbill1&2
niki ardelean
mystic river
big fish
invaziile barbare
lost in translation
reconstruction
go have a (second ) look
bi;let 40.000
caldurica, sala exact cat trebuie, fara bubuituri colosale gen mall
totusi, ieri, la deschidere m-am intristat
am vazut un montaj din ce aduce independenta film pe ecrane anu 05
si e de jale
1 rahat de comedioara cu vin diesel pe post de dadaca
2 dark water reloaded (care s-ar putera sa fie un remake onorabil, dar dupa ce am vazut originalu, n-am nici un chef)
3 starwars3 (nici macar traileru nu au putut sa-l faca ne-plicitcos)
4 o chestie care era in post-productie, "chronicles of (O)Nania" penibilitati cu creaturi fantastice gen lotr
5 vanity fair, de mare amploare, dupa tackeray...m-am plictisit doar oin cele 10 minute de trailer...daca sunrt chiar ahtiati dupa reese witerspon sau cum o chema-o
6rrrrrr, comedie frantuzeasca dsp epoca de piatra... :shock:
7 xxx2, parca ice cube in rolul principal
daca pana si vin diesel a zis pas, imi inchipui cat de sublim poate fi
8 pooh`s helepahn movie
cat mi-ar placea pooh, animatia asta o sa fie in cel mai bun caz o mizeri-uta
si alte imbecilitati
totusi.......
1 constatine, cu keanu reeves, care pare ok
2 charlie& the choicolate factory (must see)
3 batman begins, care dupa cele 2 jeguri shumacher re-devine dark
afis minunat, totusi, intre 2 cascaturi, m-am gandit ca poate numa posteru e de el

victor
07 Feb 2005, 16:34
Si eu m-am intristat cand am fost ieri la coana Elvira. Dar din alte motive.

Caldura in sala este intradevar cat cuprinde dar un top al celor mai bune filme din anul precedent merita niste conditii de proiectie mai bune. Imi aduc aminte ca acum cativa ani nu vedeai tot ecranul din laterala. Acum au rezolvat problema ca in bancul cu bradul, au taiat picioarele la masuta. Proiectia se face pe un ecran mai mic, mic, mic mic. Iar sunetul..... Am vazut pe forumul asta discutii despre dolby de nu stiu ce fel, ca acole e mai bine decat dincolo... Nu sunt pretentios, dar nici asa.

Si zic asta pentru ca sambata am ales sa revad Eternal.... la Lira gandindu-ma ca macar stau mai comod. Initial am regretat pentru ca sonorul a fost ingrozitor. Dar acum imi dau seama ca nici aici nu ar fi fost cine stie ce.

Nu stiu cine organizeaza aceasta retrospectiva dar cred ca ar trebui sa aleaga pentru viitor o alta sala.

Leonard
09 Feb 2005, 08:07
Nu stiu cine organizeaza aceasta retrospectiva dar cred ca ar trebui sa aleaga pentru viitor o alta sala.
din cîte ºtiu, institutul francez o organizeazã, care n-are altã salã. nu sala e de vinã, ci dotarea. ar încãpea un ecran rezonabil ºi niºte boxe bune pentru o sonorizare cît de cît. dar nu se ocupã nimeni.
frecventez aceastã salã doar atunci cînd vãd filme pe care nu le pot vedea în altã parte în bucureºti. de pildã, am vãzut Cremaster 3 în condiþiile de aici ºi tot m-a cucerit. mã întreb ce simþeam dacã-l vedeam într-o salã gen HM...

notorious
12 Feb 2005, 12:29
am vazut un montaj din ce aduce independenta film pe ecrane anu 05
si e de jale

am vazut si eu afise cu filmele mentionate in sala la elvira, dar... totusi ! nu cred ca INDEPENDENTA FILM va aduce 'XXX 2', 'star wars 3', 'dark water'... pe bune ! e o kestiune de bun simt, wtf ! tu ce montaj ai vazut ?

trecand la topul in cauza, am fost semi-dezamagit. eu as fi scos reconstruction' si altele si mi-ar fi placut foarte mult sa intre '21 grams', 'cold mountain' si 'collateral'. nu vazusei, la momentul citirii topului, 'nikki ardelean' si 'invaziile barbare'. pe cel din urma l-am prins miercuri la elvira, iar azi ma delectez cu pintilie. 'LIB' a fost bun - l-as fi inclus si eu in topul personal pe 2004.


p.s.: cine voteaza, de fapt, la elvira ??

KORBEN
13 Feb 2005, 20:58
chestii gen "HM rules" si vai n-au sunet de disco ma indispun
whatever
@notorius
topu l-au votat criticii si chiar e mai mult decat ok fara collateral 21 grame sau muntele rece..........

keyzer soze
13 Feb 2005, 23:14
mda, raul mistic... :sick:

Alex Leo Serban
14 Feb 2005, 20:00
pt notorious

ce e aia "LIB"??

Leonard
15 Feb 2005, 06:30
Les Invasions barbares?

Longshot
15 Feb 2005, 08:34
pana si eu m-am prins la asta :P

Alex Leo Serban
15 Feb 2005, 11:19
ah yeah, right... asta intra la mine un "top 10 jetabile" - alaturi de "mystic river"! ;)

EgoN
15 Feb 2005, 16:18
Si pentru mine LIB-ul e 'jetabil'. o sclifoseala de film cu intelectualii pe culmile disperarii discutand grrreu, grrreu despre Viata&Moarte (asa zisii oameni ce gandesc/simt/se exprima numai cu degetele pe Caps Lock) , dar avand ca orice cetateni respectabili si onorabili, glumitele lor cu/despre sex. Imi vreau banii inapoi!

notorious
15 Feb 2005, 16:19
@als

ca tot veni vorba - scriai in cronica de la 'les invasions barbares' ca exista filme 'de oscar' si filme 'cu oscar' (primele il merita, dar nu-l au, celelalte viceversa). dar - pe bune - nu exista si filme 'cu si de oscar' ? :?

notorious
15 Feb 2005, 16:36
Imi vreau banii inapoi!


din pacate, aici la fabrica de economisti ne invata ca nimic nu-i gratis, man... :oops: nici macar morcovu'...

Ambra Blu
15 Feb 2005, 19:40
Si pentru mine LIB-ul e 'jetabil'. o sclifoseala de film cu intelectualii pe culmile disperarii discutand grrreu, grrreu despre Viata&Moarte (asa zisii oameni ce gandesc/simt/se exprima numai cu degetele pe Caps Lock) , dar avand ca orice cetateni respectabili si onorabili, glumitele lor cu/despre sex.

Am ris la faza cu CAPS LOCK. Probabil se feresc sa o frece in vorbe moi dar, in schimb, pling in piese dupa pizde, sa ne ia banii. Cum a intrat un film ca ala in top si nu 21 Grams, nu pot sa inteleg decit prin toleranta concluzie: cite capete, atitea pareri.

the_Bulibashyk_Patrunjel
16 Feb 2005, 10:40
Interesant cuvant: 'jetabil'. 'jeeetabil'. 'jetaaabil'. 'jeeetaaabil'. Ati uitat sa il scrieti cu Caps Lock.

notorious
16 Feb 2005, 15:52
Cum a intrat un film ca ala in top si nu 21 Grams, nu pot sa inteleg decit prin toleranta concluzie: cite capete, atitea pareri.


eu sunt mai deranjat, sincer, de intrarea in top 10 a lui 'reconstruction'. si, de asemenea, mi se pare inadmisibil ca la un asemenea top 'of(t)icios' s-a permis votarea laolalta a celor doua volume 'kill bill', care, desi sunt eminamente legate intre ele, difera prin substanta si pot fi usor diferentiabile.

etc

Alex Leo Serban
16 Feb 2005, 17:27
pt notorious

1 'reconstruction' este mult mai interesant - ca pur obiect cinematografic - decit "LIB"; si-apoi, sa nu uitam ca este un DEBUT!
2 'kill bill' este, de fapt, un singur film, iesit pe ecrane in 2 parti din pure considerente de marketing.

so...

keyzer soze
16 Feb 2005, 19:39
somezi, alex... :hmm:
sunt proaste filmele sau te-ai saturat de potsdamer? move to alexander, buy some grass, smoke it with the celebs and spit us some impressions 8)

notorious
17 Feb 2005, 15:42
2 'kill bill' este, de fapt, un singur film, iesit pe ecrane in 2 parti din pure considerente de marketing.

draga ALS, nu vreau sa fiu etichetat drept hapsan, dar va trebui sa insist. tocmai asta e ideea - daca a iesit in doua parti, acestea trebuie votate ca atare. mergand pe acelasi fagas, de ce n-am votat LOTR acum, in 2005 ? am fi putut sa scutim topul pe 2003, astfel, de dezonoarea de a fi inclus un film-pentru-copii ca 'the two towers'. sa fie, pana la urma, de vina faptul ca, intamplator, in romania 'kill bill'-urile au fost lansate in acelasi an ? pun pariu ca, daca primul volum ar fi fost lansat in 2003, era votat, si(n)gur, pe 2003... ca in america. ;)

KORBEN
18 Feb 2005, 12:21
@notorius
nu vreau sa ma enervezi prea mult pe ziua de azi cu ineptii, da take a minute to think about this
1 lotr-3 filme, fiecare ecranizare ( prefer pc-gamerizare cu preetentii cinematografice) a unei carti; aceeasi poveste, aceleasi personaje, dar intr-un sirag de sequeluri, ordonate cronologic
2 killbill gandit si facut ca un film, un SINGUR film, pentru simplul fapt ca QT a avut DECENTA de a nu tine omu mai mult de trei or4e in sala cu o poveste atat de taiata ca nu mai intelegi nimic din ea (vezi 2 turnuri si rotk)
3 paradoxal, 2turnuri pare a fi al mai bun din toate jegurile cu inelu magic si hotibitii parosi

notorious
19 Feb 2005, 00:08
nu vreau sa ma enervezi prea mult pe ziua de azi cu ineptii, da take a minute to think about this
1 lotr-3 filme, fiecare ecranizare ( prefer pc-gamerizare cu preetentii cinematografice) a unei carti; aceeasi poveste, aceleasi personaje, dar intr-un sirag de sequeluri, ordonate cronologic


bah, nici eu n-am chef sa ma enervez de nervii tai, dar inspira adanc fumul de tigara si reformuleaza 'sirag de sequel-uri'. LOTR este o trilogie, iar TTT si ROTK nu sunt, prin urmare, sequel-uri. next.

2 killbill gandit si facut ca un film, un SINGUR film, pentru simplul fapt ca QT a avut DECENTA de a nu tine omu mai mult de trei or4e in sala cu o poveste atat de taiata ca nu mai intelegi nimic din ea (vezi 2 turnuri si rotk)


LOTR nu este gandit si facut ca un singur film mai mult decat kill bill si viciversa. dar, din nou, te rog reciteste formularea - 'facut ca un singur film... pt ca QT a avut decenta sa nu ne tina mai mult de trei ore in sala'.

cele doua kill bill-uri si cele trei LOTR-uri au fost amandoua gandite unitar, si montate doar ca sa ne pacaleasca. ;) daca pee jay a schitat intriga cu primul LOTR, in timp ce ne promitea ca a doua parte va contine 'actiunea', tarantino a facut aceeasi manevra - sangele curge in cascade in primul volum, in al doilea, lacrimile de crocodil. next.

3 paradoxal, 2turnuri pare a fi al mai bun din toate jegurile cu inelu magic si hotibitii parosi

discutabil. mie cel mai ok mi se pare tot primul, urmat de celelalte doua care mi se par o apa si-un pamant.