PDA

View Full Version : Napola- Elita pentru Führer


Ariman
21 Jan 2005, 19:09
Nu stiu daca ati vazut vreunul filmul, dar pentru mine a meritat. Fara mari exigente, a reusit sa prezinte un mesaj despre eroarea in care o tara intreaga a ajuns sa se scalde. Un film miscator si demn de luat in seama.

Ariman
21 Jan 2005, 19:20
trailerul si informatiile in germana pe www.napola-special.film.de

bellhop
22 Jan 2005, 08:11
mersi, o sa-l caut; pare interesant...si actual :huh:

Nae
22 Jan 2005, 11:50
da, napola este un film care merita vazut. prinde incredibil de bine acea mentalitate, acea euforie a filmului in care joaca, si nu exagereaza in nici un punct. l-am vazut la festivalul de la karlovy vary anu' trecut, si inca il tin bine minte, din cauza scenelor impresionante.
actorii tineri care joaca sunt buni de tot, si tot filmul de fapt se bazeaza pe ceea ce stiu ei sa joace.
recomand celor care au chef sa se intoarca din nou in timpul ala, si sa vada o fata mai putin cunoscuta a sistemului fuhrerului. merita.

Ariman
26 Jan 2005, 01:29
Din pacate acest film ramane unul putin vizionat la noi. Ma asteptam la un nr. de mesaje mai mare. Dar, vor veni si acestea cu timpul. E un film pe care, eu unul, il recomand.

Cinemania
26 Jan 2005, 01:50
mai asteapta sa apara si la cinema, daca va fi adus...sau macar prin retele :D

emanuel
26 Jan 2005, 10:55
Acum este si pe CineMagia: Napola (http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=11669&hist=0)
Dar de adus in Romania, inca nu l-a anuntat nimeni...