PDA

View Full Version : Life is a miracle


marx
21 Dec 2004, 17:05
Intr-o seara, o fata cu okii albastri a vrut neaparat sa-mi demonstreze ca viata e un miracol indiferent de temperatura ei ( a vietii). Asa am ajuns sa vad acest film. Si am aflat ca sarbii, croatii si bosniecii au niste legi habotnice cand e vorba de protectia mediului (daca urinezi in Drina-sau oricare alta apa curgatoare- esti impuscat) si ca pingunii fac amor in pozitie de drepti. In rest, un delir muzicalo-masochist si alte tandreturi convulsive....

europe_east
21 Dec 2004, 17:27
Mi s-a parut foarte slab... Si tezist. Dezamagire!!! Ma asteptam la altceva de la Kusturica. Gagurile pareau parca luate din alte filme ale lui... Varianta diluata de Kusturica. Si un Kusturica partinitor... Cu toate astea, nu stiu cum poti zice NU unui film care iti lasa ochii umezi in final... dar parca asteptam altceva de la K. What comes next?

zizi
21 Dec 2004, 18:22
de ce, tezist si partinitor?

in alta ordine de idei, sa nu va duceti sa-l vedeti la cinema studio, pt ca este proiectat in niste conditii mizerabile, sunetul este pus pe un sistem gresit si se aude ingrozitor...pacat de muzica.

KORBEN
22 Dec 2004, 01:25
@zizi
indeed, pacat de muzica, in rest nimic altceva din film nu a fost impresionant
si nu as zice tezist, cat "obosit"
cam aceeasi schema si acelasi gen de umor
adik razi mai mult la chestii de genu "uite pisica" "ha, ha magarita pe sine"
"ha, au luat cainele si pisica in pat"
marea problema e ca nu are destula greutate ca film, sa nu mai zik ca partea de drama e superficial facuta
si DURATA... parca tine o eternitate
2/5

herbert
22 Dec 2004, 02:17
senzatie de repetitie, nimic nou – aceleasi mijloace, acelasi topos halucinant-absurd-jegos, aceeasi viata exploziva – o schizofrenie vesela, cu nebuni, aceeasi palida, uneori jalnica pastisa dupa Fellini (e numit uneori – prea usor - Fellini din Balcani).
Kusturica a facut treaba, adica si-a acoperit/ surdinizat urletele si jegul tiganesc… – vezi cel mai bun film al sau, Arizona dream – doar plantat intr-un alt mediu, mai sobru si mai riguros. imaginatia sa baroca, destul de ametita in ultimii ani, trebuie strunita, altfel se ineaca in zgomote si muzici…
daca in filmele anterioare Kusturica avea puterea si priceperea sa “ordoneze” haosul pe care il imagina, in acest ultim film scapa totul din maini, servindu-ne o casha…
filmul e nepermis de lung si are un happy-end dulceag.
poate ca “Viata e un miracol” (ce titlu, frate!) e o “poveste” filmata de Kusturica pt nepotica sa (destrabalatul asta de 50 de ani a devenit bunic…)
ma intreb daca mai poate oare Kusturica sa filmeze si altceva, sa filmeze altfel? nu cred.
6,5/10.

P.S. trebuie sa recunosc ca “nebunul din Balcani”, Kusturica, ramane un maestru in a dresa animale-actori… lucreaza bine cu animalele :)

europe_east
22 Dec 2004, 05:26
de ce, tezist si partinitor?

Poate n-ar trebui sa vorbesc, dat fiind ca am vazut filmul acum cateva luni bune, dar tin minte si acum impresia de sfarsit, ca de data asta Kusturica vrea sa ne bage pe gat un mesaj. Si nu numa' ca "Domle, viata e un miracol, ati auzit?", da' si unu' politic: sarbii si bosniecii in razboi sunt cu totii oameni de treaba, doar televiziunile si presa occidentala abereaza incercand sa vare zazanie. Ma refer mai ales la scenele de la sfarsit cand ambii "captivi" sunt asaltati cu intrebari despre cat au suferit in captivitate. In Underground K. parea detasat politic in ce priveste problema fostei Iugoslavii, dar aici mi se pare ca ia partea sarbilor... In fine, poate aberez, ar trebui sa vad iar filmul. Oricum, tot MESAJUL asta cu viata e frumoasa is a little too obvious.

MinRep
22 Dec 2004, 12:30
Mie chiar mi-au placut cateva lucruri la filmul asta... Actorul din rolul principal, scena cu ursii din "deschidere", poantele cu magarita, meciul de fotbal si declasarea acelei batai generale, muzica si acordeonistul care - la un moment dat - canta "Valurile Dunarii", Luka si Sabah rostogolindu-se pe deal etc.

Insa, o poveste de o ora si ceva este intinsa pe parcursul a peste doua ore jumate. In care ce se intampla? Sarbii si bosniacii se iau la bataie, un sat isi traieste viata plictisitoare (primarul este asasinat, ursii invadeaza satul, femeia lui Luka innebuneste si dispare apoi, Milos e chemat la arme apoi devine prizonier, apare si frumoasa fata musulmana ........)... Intr-un cuvant, nimic. Nimic care sa justifice cele aproape trei ore de pelicula. A doua jumatate de film poate fi rezumata asa: Luka si Sabah se cearta, se impaca, se cearta, se impaca, se f*t, se cearta, se impaca, fug, apoi soarta in desparte, dupa care ii reuneste si termianam cu genericul, in limba engleza pentru noi.

Pacat... Putea fi un film despre dragoste, sau un film despre familie, sau despre razboi, sau o satira politica... Eu cred ca Kusturica a incercat sa faca un film cu de toate, dar nu stie cum sa le "impleteasca" intr-un intreg coerent... Sau macar entertaining.

zizi
22 Dec 2004, 14:03
mda. principalul defect al filmului este, dupa mine, faptul ca e "deja vu", fata de sine insusi, daca pot spune asa, pt ca mereu am senzatia ca am mai vazut ceva asemanator intr-un film anterior de-al lui.

cand zboara patul, deja ma enervez, pt ca simt ca se sfortzeaza, adica se screme sa gaseasca ceva original, la-naltimea marilor succese din trecut si, degeaba.

apoi, se simte ca este propriul producator al filmului si astfel a avut dreptul asupra "final cut-ului", deci, in cazul lui, din pacate, e prea mult si prea lung.

in plus, umorul este, de multe ori, lesinat sau pretentios(nu pot sa uit porumbelul de pe teava tunului, detaliu pe care, parca, l-am mai vazut undeva...).

totusi, nu pot sa nu raman fascinat de barocul vizual, format din combinatia de hiper-realism, cu absurd grotesc si momente onirice, satira sociala, toate pe un puternic fundal local, la care se adauga secvente sensibile, muzica & dans, animale nostime (ca intotdeauna, multe rate), puf prin cadru etc., cu alte cuvinte, toate elementele "marca kusturica".

@europe_east: pe mine m-a amuzat mult, momentul cu stirista, pt ca imi aminteste de faptul ca, in timpul razboiului, toate stirile din vest, faceau din bosnieci niste eroi-martiri, care lupta impotriva "raului-intruchipat", sarbii(lucru care este doar in parte, adevarat.)

nume
22 Dec 2004, 15:20
senzatie de repetitie, nimic nou – aceleasi mijloace (e numit uneori – prea usor - Fellini din Balcani).
ma intreb daca mai poate oare Kusturica sa filmeze si altceva, sa filmeze altfel? nu cred.
P.S. trebuie sa recunosc ca “nebunul din Balcani”, Kusturica, ramane un maiestru in a dresa animale-actori… lucreaza bine cu animalele :)
Nu am vazut filmul, se pare ca sunt cel mai ramas in urma la capitolul vizionari de filme noi. :(( :((
Cineva zicea ca marii regizori filmeaza aceleasi filme over and over again, cu mici variatiuni. Cinematograful se invarte in jurul unei liste cu 30 de mari teme si la lista asta e greu sa mai adaugi ceva nou. Mie imi place Kusturica. Cele mai bune filme ale lui sunt, din punctul meu de vedere :Titanic bar; Ti-o mai aduci aminte pe Dolly Bell; Underground si Vremea tiganilor. Pisica alba, pisica neagra mi se pare exagerat din multe puncte de vedere,e doar o vreme a tiganilor in democratie (vorba lui Keyzer), insa are multe faze ce poarta marca regizorului.

europe_east
22 Dec 2004, 18:36
Kusturica a facut treaba, adica si-a acoperit/ surdinizat urletele si jegul tiganesc… – vezi cel mai bun film al sau, Arizona dream – doar plantat intr-un alt mediu, mai sobru si mai riguros.

Fara sa divagam discutia de la miracolul vietii, dar de ce Herbert zici tu ca cel mai bun film al lui K este Arizona Dream? Mie de departe mi se pare ca locul asta il detine Underground, urmat de Black Cat, White Cat... Underground mi se pare o capodopera... esenta Balcanilor... o metafora cum nu-s multe...

PS: zizi, esti SI mai cool cand scrii mult! :)

herbert
22 Dec 2004, 21:07
Kusturica a facut treaba, adica si-a acoperit/ surdinizat urletele si jegul tiganesc… – vezi cel mai bun film al sau, Arizona dream – doar plantat intr-un alt mediu, mai sobru si mai riguros.

Fara sa divagam discutia de la miracolul vietii, dar de ce Herbert zici tu ca cel mai bun film al lui K este Arizona Dream? Mie de departe mi se pare ca locul asta il detine Underground, urmat de Black Cat, White Cat... Underground mi se pare o capodopera... esenta Balcanilor... o metafora cum nu-s multe...

pentru ca mi-a placut mai mult. eu ma feresc de "esente", cu atat mai mult de cele balcanice, care uneori ma ingrozesc si pe care - logic - le detest. il apreciez pana la un punct de Kustirica, dar vad in filmele sale si un strat jegos, strain de firea, de constructia si educatia mea.
nu-mi place zgomotul si mizeria, chiar asa ambalate voios.
ma retin foarte putin timp in fata mascaricilor.
in opinia mea, arta mare, adevarata e de gasit doar in zona tragicului...
(...) restul e buna petrecere in lumina reflectoarelor.

adaug ca respect optiunile, preferintele celorlalti.

nume
22 Dec 2004, 22:08
Mie imi plac esentele astea jegoase si de provenienta balcanica, nu sunt asa de cosmopolit. Unii arata cu degetul ca suntem balcanici, iar altii pleaca capul rusinati. Eu nu vad nimic rau in asta, cred ca asa ne putem deosebi fata de altii, prin specificul asta local. Chiar tu spuneai ca nivelul de prosti la % este egal si in Franta si in America, numai ca aia au avut norocul sa fie condusi de alti oameni mai luminati.
Tiganii lui Kusturica, problemele pe care le pune el pe tapet in filmele lui le regasesti in viata de zi cu zi, te lovesti de ele si daca nu vrei.
Eu m-am uitat la filmele lui ca la filmele unui roman, iar pana sa dam voie americanilor sa survoleze spatiul nostru aerian ca sa-i bombardeze pe sarbi, romanii erau numiti acolo "frate" si "cuscre". Si va spun asta din experienta, am fost acolo, am vazut.
Underground, finalul cu nuntasii pe insula care se destrama in doua, e una dintre cele mai frumoasa metafore cinematografice.
Arizona dream m-a dezamagit, tocmai pentru ca ii lipsesc balcanismele, si se poate observa ca nici regizorul nu a prea fost in largul lui. Pelicula are "ceva" care miroase a film comanda.

herbert
22 Dec 2004, 22:41
da, e o alegere/optiune pe care o respect. o nota in plus pt Kusturica. se face remarcat in mai multe tabere.
eu, repet, nu-l apreciez atat de mult.

europe_east
23 Dec 2004, 03:07
in opinia mea, arta mare, adevarata e de gasit doar in zona tragicului...
(...) restul e buna petrecere in lumina reflectoarelor.

Si Underground bate la usa tragicului si as zice ca si intra acolo... Doar ca e intr-adevar unul din acele personaje multicolore, tragi-comice. Dar il face asta mai putin tragic?... In fine, inteleg ce zici tu.

nume
24 Dec 2004, 16:48
Underground nu bate la usa tragicului, este deja acolo.
Personajele pitoresti "multicolore" ?... nu-l fac mai putin tragic, ci doar amplifica ii tragismul.

KORBEN
25 Dec 2004, 21:30
undergroun este unul dintre cele mai tragice filme pe care le-am vazut
pisicile sunt ceva vesel
viata... nu e nici asa nici pe dincolo
e pur si simplu lipsit de orice greutate , tinta si lipsit de "magia" balcanica, pe care altii o pot face mult mai bine

nume
26 Dec 2004, 03:54
Apropo de "magia balcanica", am vazut ieri si am revazut azi Gadjo dilo de 3 ori, pur si simplu nu ma mai satur de filmul asta, e cea mai tare poveste pe care am vazut-o, ever. :love:

europe_east
26 Dec 2004, 05:54
viata... nu e nici asa nici pe dincolo
e pur si simplu lipsit de orice greutate , tinta si lipsit de "magia" balcanica, pe care altii o pot face mult mai bine

Care altii?

keyzer soze
26 Dec 2004, 11:45
bai nume, glumesti or what? 'gadjo dilo' e o mizerie monumentala, tezist si lipsit de orice urma de originalitate

zizi
26 Dec 2004, 13:29
subscriu...dupa mine, este un film prost filmat, prost jucat, se sfortzeaza cu maxima stangacie sa creeze un stil hiper realist(personal, urasc filmele frantzuzesti cu prea multe dialoguri si scene banal-gratuite si naturalist-plictisitoare de sex, iar asta exceleaza la ambele capitole).

dar cel mai grav este ca vinde gogosi la greu, incercand sa idealizeze viata tiganilor din romania, care saracutzii de ei, ar fi un fel de cantaretzi ai spiritului liber, care nu fac nici un rau nimanui, cu cantecele, dansurile, costumele si futaiurile lor traditionale, si bulangii aia de romani frustratzi, care traiesc pe seama lor, ii oropsesc taindule aripile creative si dandu-le foc la sate, fara nici un motiv...mai trist este ca asta e imaginea francezilor, despre romani, in general.

p.s. "l'enfant merveille" my ass...

KORBEN
26 Dec 2004, 13:37
nu am vazut gadjo dilo
sau gagiu diliu
dar am vazut exils
care poata sa fie f atractiv pt unii dar nu m-a impresionat DELOC
in afara de capitolu cromatica hainelor
dak gagiu diliu e dsp cat d misto sunt tiganii din ro gatlif ar trebui exterminat
totusi in exils nu era chiar mediocru
adik parca filma animand poze de`ale lui cartier-bresson
ceeace e o dovada de bun gust

KORBEN
26 Dec 2004, 13:40
un exemplu d realism magic balcanic ar fi FOC, dat si la tiff
mie mi-a placut tare mult, desi nu excela ca regie sau interpretare
nu stiu regizoru
cred ca era tot d p undeva din iugoslavia

zizi
26 Dec 2004, 13:51
mda, regizorul e bosniac, pjier zalica(parca), a mai facut un film, intre timp, foarte slabutz, care se pierde intr-un umor MULT prea local.

gori vatra(foc) mi-a placut si mie, ca idee, pacat ca era slab pe actorie si imagine.

nume
26 Dec 2004, 14:26
dar cel mai grav este ca vinde gogosi la greu, incercand sa idealizeze viata tiganilor din romania, care saracutzii de ei, ar fi un fel de cantaretzi ai spiritului liber, care nu fac nici un rau nimanui, cu cantecele, dansurile, costumele si futaiurile lor traditionale, si bulangii aia de romani frustratzi, care traiesc pe seama lor, ii oropsesc taindule aripile creative si dandu-le foc la sate, fara nici un motiv...mai trist este ca asta e imaginea francezilor, despre romani, in general.


@keyzer, nu glumesc deloc, zizi in schimb o face la greu. :shock:

KORBEN
26 Dec 2004, 14:33
da, da gori vatra
"guarda che luna, gurda che stele'
MI Nu NAt
nu stiu cum a facut da chiar avea suflet

notorious
26 Dec 2004, 14:35
tot ce pot spune aici (din pacate n-am vazut filmul) e ca sunt de acord cu herbert in privinta lui 'arizona dream'. a fost, de altfel, singurul din putinele filme ale lui kusturica pe care le-am vazut care chiar mi-a placut. a fost o capodopera pe plan vizual in stil tim burton. il aclam in ciuda 'americanizarii' stilului sau pana la vremea respectiva (1993) deja bine conturat...

europe_east
26 Dec 2004, 23:04
p.s. "l'enfant merveille" my ass...

Asta mi se pare nedrept... Daca e ceva misto in filmul asta apoi muzica este... Si sorry, da' Copilu' Minune CHIAR canta bine in filmul asta. Da, versurile sunt cum sunt, da' mie melodia aia imi da fiori, asa ca las dracu' tot snobismu' si zic ca-mi place fff. mult. Sunt cat se poate impotriva manelelor si a halului in care a decazut muzica tiganeasca these days, da' melodia cu Tutti Frutti este extraordinara!!! Cantatul pe mormant mie mi-a atins coarda sensibila... Si Ronna joaca decent zic eu.

Tony Gatlif a facut si Latcho Drom, care mi se pare totusi cel mai bun al lui... Asta e tema lui, tiganii, de altfel si el e pe jumatate tigan. N-as insista foarte mult asupra "tezismului" din Gadjo. Cu tot ce ziceti voi, exista un sambure de adevar si in perspectiva occidentala. Ca peste tot, exista cauze sociale pentru care anumiti minoritari ajung sa fure... In fine, asta-i problema complicata.

Despre filme balcanice: am vazut o chestie care se chema Cabaret Balkan. Interesant, dar nu peste Kusturica. Mie mi-a placut si macedoneanul Before the rain. Deci voi ziceti ca Foc e si mai bun... Ok... multam!!! Apropo, exista vreun filme bulgaresc sau turcesc vizionabil?

europe_east
26 Dec 2004, 23:21
totusi in exils nu era chiar mediocru
adik parca filma animand poze de`ale lui cartier-bresson
ceeace e o dovada de bun gust

Ce film e asta "Exils"? Din cate stiu eu Gatlif a facut: Latcho Drom, Gagiu Diliu si inca unul despre tiganii din Spania, nu mai tin minte cum se chema, ceva flamboyant in orice caz -- dar filmul slab.

nume
26 Dec 2004, 23:25
M-a atins la coarda sensibila, putin spus. Nu am mai revazut Kusturica de ceva vreme, dar am filme lui proaspete in memorie. Dupa Gadjo dilo imi reconsider pozitia in legatura cu Vremea tiganilor si Pisicile...

Gatlif e tigan si d-asta a condus atat de bine povestea, aproape ca nici nu se simte mana regizorului in film. :love: Tiganii aia sunt e acolo. Legatura finalului cu partea de inceput, care inchide o lume ca intr-un cerc perfect, e superba.

Problema noastra cu "ei" e reala, modul in care izbucneste conflictul mocnit intre cele doua tabere e real. Adriani, fiul risipitor intors din puscarie, il pocneste pe roman cu un pahar in fata, acesta moare. Urmarea? Majoritarii incendiaza partea rroma a satului. Chestiile astea s-au intamplat si se vor mai intampla mult timp de acum incolo.
Nu am mai vazut nimic de acest regizor, dar m-a cucerit.
Pentru mult timp Gadjo dilo va fi no.1 in preferintele mele.

europe_east
27 Dec 2004, 03:56
Si inca o chestie: nu inteleg de ce intr-o discutie despre balcanism amestecam filme precum Gadjo Dillo. Acolo nu e vorba despre Balcanism chiar daca se petrece in Romania. Magia Balcanilor tine de altceva decat de tigani. La filme balcanice as vorbi poate si de ceva din filmele lui Pintilie... De ce trag clopotele Mitica? La magia Balcanilor as baga mai degraba ceva gen Ulysses Gaze, desi asta e cu totul altceva...

keyzer soze
27 Dec 2004, 14:19
'Arizona Dream' este cel mai obosit film al lui Kusturica - mizanscena este incantatoare, dar nu serveste nici unui scop artistic. Inca o demonstratie de balcanism exportat la hollywood, cu reciclari nefericite ale unor figuri iesite la pensie precum faye sau jerry lewis. singura prezenta cu adevarat memorabila este cea a lui vincent gallo, mai ales in scena de la cinematograf, cand improvizeaza liber pe tema 'raging bull'.

Tony Gatlif este un regizor bolnav de mediocritate si nu inteleg de ce il admirati atata. Rona e buna pentru a fi penetrata pe covorul rosu ('Rona does Cannes?') sau pentru a starni polemici electorale penibile, dar nu are nici o calitate actoriceasca (nu, nici macar xxx, ca e cam 'cazuta'). Singura amintire placuta pe care mi-a lasat-o gadjo dilo a fost l'enfant prodige cu fes violet si un acordeon mai mare decat el - amuzant si pe alocuri chiar inspirat in lautarismul sau.

En fin, o observatie pt. nume - esti fan copilul minune or what? Nu de alta, dar deja bifezi printre filmele preferate doua pelicule viciate de zambetul sau de tomberon. Sa facem un joc de glezne pe ritmuri de tambal si orga Korg si sa-i spunem in cateva cuvinte 'Furia unui gagiu diliu'?

nume
27 Dec 2004, 14:32
En fin, o observatie pt. nume - esti fan copilul minune or what? Nu de alta, dar deja bifezi printre filmele preferate doua pelicule viciate de zambetul sau de tomberon. Sa facem un joc de glezne pe ritmuri de tambal si orga Korg si sa-i spunem in cateva cuvinte 'Furia unui gagiu diliu'?
Nu sunt fan Adrian, si chiar daca as fi nu vad care e problema.
Ideea e ca in ambele filme da bine, in Furia e chiar necesar. Am mai spus de ce pe la film in general. Melodia din Gadjo, pe care o canta el, imi place, mai ales in contextul ala. Poate am sa-ti explic candva in privat de ce imi plac atat de mult filmele astea (pe langa alte cateva sute 8) ).

europe_east
27 Dec 2004, 23:18
Melodia din Gadjo, pe care o canta el, imi place, mai ales in contextul ala.

Haide domle', lasati contextele, chiar canta bine (in film). Muzica lautareasca este si ea un stil si poti atinge aceleasi cote de extaz ascultand muzica lautareasca buna ca atunci cand asculti Stabat Mater a lui Pergolesi.

europe_east
28 Dec 2004, 05:05
'Arizona Dream' este cel mai obosit film al lui Kusturica... singura prezenta cu adevarat memorabila este cea a lui vincent gallo, mai ales in scena de la cinematograf, cand improvizeaza liber pe tema 'raging bull'.
Nu sunt de acord... Memorabile mi se par toate scenele cu Lily Taylor... Si chiar faza cu Mr. Smiley and Ms. Stalker... la ceai si Lewis e haios cu masinile lui. Dar gasesc fazele dintre Depp si Taylor dinspre final foarte touching... Si muzica lui Brego este divina.

Tony Gatlif este un regizor bolnav de mediocritate si nu inteleg de ce il admirati atata.
Eu nu admir decat subiectele, adica tiganii si viata lor. In toate filmele lui exista scene extraordinare de muzica si dans. Si in Latcho Drom chiar mi se pare original ca face un film aproape in intregime nevorbit.

nume
28 Dec 2004, 07:18
Se pare ca avem deja doi care recunosc.

keyzer soze
29 Dec 2004, 11:00
Eu nu admir decat subiectele, adica tiganii si viata lor.

Bien. Eu nu. Am prea multe astfel de 'subiecte' nespalate in spatele blocului.

nume
29 Dec 2004, 17:39
Melodia din Gadjo, pe care o canta el, imi place, mai ales in contextul ala.

Haide domle', lasati contextele, chiar canta bine (in film). Muzica lautareasca este si ea un stil si poti atinge aceleasi cote de extaz ascultand muzica lautareasca buna ca atunci cand asculti Stabat Mater a lui Pergolesi.
Draga mea, ma abtin cu greu. :)

europe_east
31 Dec 2004, 02:45
Eu dupa ce am vazut de vreo sase-sapte ori Pisicile zic fara nici un regret ca mi se pare ca e no.2 in top, inaintea Arizonei... Filmul asta iti arata o noua fata de fiecare data cand te uiti la el... Mie mi s-a parut genial.

No smoking Orchestra a lui Kusturica este la fel de faina ca Bregovic... Coloana sonora la Pisica alba Pisica neagra are niste cantecele unu' si unu', cum vi se pare tema principala si cel care se cheama Jek di Tarin, sau asa ceva... Eu de fiecare data cand ascult melodia aia imi vine sa dau cu palaria de pamant

Am vazut "When father was away on business" si mi s-a parut mai slabut decat restul.

Mala Portugal
17 Jan 2005, 17:13
Poate e prea haotic, poate umorul acela paroxistic alta data incepe sa scartaie, poate n-are consistenta ca intreg & poate e de-a dreptu' agasant la faza cu patul zburator. Dar nu pot sa nu remarc ca, atunci cand vine vorba de felul in care gestioneaza spatiul, Kusturica e undeva sus de tot iar cand vine vorba de modul in care il construieste e de-a dreptul incantator. Ganditi-va numai la masina aia de pe calea ferata ,la cata dinamica are faza in care Luka se rostogoleste in hau dupa mingea fiului sau la partea in care traficantii prizeaza de pe sinele trenului.
Imaginea asta cu nasul complet alb o mai vazusem in Scarface-ul lui De Palma - mi s-a parut atunci cea mai caustica imagine a opulentei. Si nu e singurul moment in care Kusturica trimite la alte filme, daca e sa ma gandesc la explozia si soldatul care ingana versurile din 'The End' ca un soi de apropo la 'Apocalypse, Now'

cherryblossom
17 Jan 2005, 22:18
"Life is a miracle" e si el un filmuletz p-acolo, nesemnificativ... Kusturica e in criza de idei, ma intreb daca asta e sfirsitul carierei lui... credeam ca o sa se retraga dupa ce si-a dat cu stingu-n-dreptul facand pe actorul in timpenia aia de film "Condamnati la/ din dragoste"...

nume
17 Jan 2005, 22:59
credeam ca o sa se retraga dupa ce si-a dat cu stingu-n-dreptul facand pe actorul in timpenia aia de film "Condamnati la/ din dragoste"...
Aia a fost la misto, are o aparitie mult, muuuuult mai penala intr-un film laudat de europe east pe la cafenea, The good thief... Acolo e idiot, face mai mult figuratie. Cred ca se distreaza, respira si ia o caruta de bani. S-au vazut deraieri din astea la altii mult mai mari (Brando, Pacino, De Niro...)

europe_east
18 Jan 2005, 01:43
Ce este "Condamnati la dragoste"? Nu e acelasi lucru cu "La veuve de Saint Pierre", nu? Rolul lui Kusturica in The Good Thief e un rol zic eu foarte amuzant: un specialist in calculatoare, rus, si care e pasionat de rock si canta imnul american la chitara electrica imaginandu-si ca deschide un concert pentru R.E.M. Mie mi s-a parut misto.

cherryblossom
18 Jan 2005, 09:09
Ce este "Condamnati la dragoste"? Nu e acelasi lucru cu "La veuve de Saint Pierre", nu?

da, ala e, asa a fost tradus... sirop de trandafiri, iar Kusturica tot asa face pe figurantul, nu stiu daca are mai mult de 3-4 replici...

Demona
20 Jan 2005, 14:49
Vazut filmu`... A fost dragutz, da` mi-a trebuit rabdare. La un moment dat devenea sacaitor. Oricum, cum nu sunt fana a genului, tot m-a tzinut in scaun... shi m-a facut sa rad. So... go for it... or somethin`...