PDA

View Full Version : Ocean's Twelve


Demona
17 Dec 2004, 18:02
... Hai ca l-am prins shi pe asta... de coada. Shi personal mi-a placut foarte mult. Intoarceri de situatzii in lantz, muzica buna, actori buni cu duimu`(chiar daca Pitt nu este printre preferatzi). Un film, funny de tot... :lol: Loved it, loved it, loved it... :love: :P

notorious
18 Dec 2004, 22:10
demona, tu mi-ai luat-o inainte! pt ca eu vroiam sa fac un topic de genul 'ocean's twelve' - cel mai mare jeg al anului... :((

exista mai multe motive pentru care cea de-a patra colaborare dintre soderbergh si clooney este asa debila:

1. scenariul este o aberatie majuscula. o rescriere, din cate stiu eu, a unui proiect de john woo! ce dracu' putea iesi ? primul scenariu (al lui 'eleven', vreau sa zic) se deosebea prin stil - 11 indivizi care dau lovitura secolului, super-inventivi, care, desi ai impresia ca la un moment dat scapa fraiele din mana, de fapt tot calare pe situatie sunt. noul scenariu are stilul si finetea unui porc spinos.

aici este un lant confuz si incoerent de situatii fortate si poante obosite. deci urmeaza...

2. umorul - rasuflat. gluma cu julia roberts ce o imita pe julia roberts si bruce willis care il joaca pe bruce willis este ultrapenibila.

3. personajele - fiecare personaj are aparitii suferinde, inoportune si total dezechilibrate. uitati-va la julia roberts, care apare 3 minutele la inceput si apoi de la al 90-lea minut incolo. primul film ii trata aproape de la egal la egal, chiar daca nu facea exces de zel, dar nici chiar asa...

lista poate continua, dar chiar n-am chef acuma...

nu stati 15 minute la coada de bilete (ca mine) nici daca n-aveti ce face cu banii ! la 'studio' e un film de kusturica !

Dino
19 Dec 2004, 14:27
Mda, aprob pozitiv, e cam jeg. Si in general si in comparatie cu primul

Terror_IST
19 Dec 2004, 20:27
Nu e la fel de bun ca primul dar merita vazut, in fond e un film relaxant si foarte bine filmat! Au cam dat-o in bara la faza cu Julia Roberts (totala lipsa de inspiratie) dar pe parcurs sunt cateva scene amuzante (Clooney - dupa 5 espressouri - & Pitt uitandu-se la Star Trek dublat in italiana, cenzurarea in studioul lui Basher, discutia cu Robbie Coltrane). M-a bucurat prezenta lui Cassel ("Doberman" anyone?) si mi-a placut freestyle-ul lui printre lasere (melodia foarte smechera). Zeta-Jones parca e in "Entrapment" , Damon prea e novice iar Andy Garcia joaca prea putin dar oricum sunt destul de simpatici. Pacat de film, de la care s-a asteptat foarte mult, ca dezamageste (nu tu jaf super-inteligent cu mult stil). Oricum se aude ca mai vor o continuare ("Ocean's 13" ?!) si filmul se tine bine la box - office (in comparatie cu "Alexander" de exemplu care deja e 6 feet under). Sunt curios cum o sa arate "Italian Job 2".

i_matei
20 Dec 2004, 00:19
DE DEPARTE DEZAMAGIREA ANULUI !!!

Ma asteptam la muuuult mai mult...
Cred ca in viata mea, daca au fost 3-4 filme din care NU AM INTELES ABSOLUT NIMIC !!! Ei bine Ocean's 12 e unul din ele... poate reuseste sa ma lumineze si pe mine cineva si sa imi povesteasca povestea din acest film... poate ca o-i fi batut in cap, dar chiar nu am inteles NIMIC !!! Si cand aveam impresia ca inteleg mai aparea cate un personaj sau eveniment care ma arunca si mai rau in ceata... Faza cu Julia Roberts a fost de-a dreptul penibila !!!

Pacat de imagine, montaj, au fost de-a dreptul exceptionale... si muzica la inaltime... dar filmul in sine e un mare JEG cum a zis cineva mai sus... cred ca scenaristul era beat cand a scris "capodopera" asta... Chiar nu inteleg cum de si-au putut bate joc in halul asta de o idee atat de simpla si inteligenta cum a fost Ocean's 11...

SLAB, SLAB, rar am fost atat de dezamagit la un film de la care aveam pretentii... Sfatul meu este sa-l evitati cu orice pret... poate filmul lui Kusturica sa fie mai bun...

toni
20 Dec 2004, 13:56
Mie mi-a placut. Parea plictisitor pina am vazut faza cu mama lu MD. Complet dementa. Parca de acolo a inceput filmul.
Duminca seara e ok, il recomand cu fata linga voi. Ca sa nu va plictisiti in primul ceas.

PoliFanAthic
21 Dec 2004, 20:55
Cred ca ar fi fost primul film la care as parasit sala de cinematograf, daca situatia nu ar fi fost asa de inoportuna. Ce sa-i faci, viata impune filmului...
Asa ca da, este un jeg destul de mare, cu putine exceptii. Personal, am mai spus, nu o suport pe Julia Roberts si gluma pe seama ei mi s-a parut mai mult decat penibila. Pe deasupra, si-au batut joc si de Brucey. In rest nu am ce comenta, fiindca a fost pur si simplu o plictiseala lunga si, mai grav, enervanta.

rollygm
24 Dec 2004, 02:31
fratilor... nush la cre v-a placut ocean's 11 da mie mi s-a parut un film infect! Actorii joaca super prost... julia roberts e insarcinata si tot a jucat... si arata ca draq... si subiectul de data asta e stupid... lipsit de actiune... si fara pic de "charm" :D
Deci... daca v-a placut primul film... si nu vreti sa va stricati parerea despre el... nu va duceti sa vedeti ocean's 12...
e nashpa rau de tot...

MinRep
24 Dec 2004, 10:34
Eu intru, oarecum, in categoria celor carora le-a placut "Ocean's Twelve". Sa nu ma intelegeti gresit: scenariul este cam varza, primul e mult mai bun si poantele sunt cam trase de par. Dar asta nu inseamna ca "Ocean's Twelve" nu e agreabil. Multe glume au efect pana la urma, aparitiile surprinzatoarele ale unor actori (desi detesc chestiile asta) reusesc sa ridice nivelul filmului: la Willis ma asteptam, dar Vincent Cassel si Albert Finney m-au luat prin surprindere. Ar mai fi de mentionat cateva scene foarte bine realizate ("baletul" lui Cassel printre lasere, aterizarea avionului la sfarsit etc.)


Si, inca ceva... Prefer jegul asta al lui Soderbergh decat jegul ala al lui Kusturica!

notorious
24 Dec 2004, 11:27
Ar mai fi de mentionat cateva scene foarte bine realizate ("baletul" lui Cassel printre lasere, aterizarea avionului la sfarsit etc.)


hmmm... oare de ce-mi aduce aminte 'baletul' lui cassel ? poate de superbele unduiri ale trupului lui zeta jones printre razele laser din 'entrapment' ? :huh:

marx
24 Dec 2004, 11:53
hmmm... oare de ce-mi aduce aminte 'baletul' lui cassel ? poate de superbele unduiri ale trupului lui zeta jones printre razele laser din 'entrapment' ? :huh:
Cronicarii astia mici n-au de unde sa stie de Simon Templar si baletele sale in poante "raze X" de acum 40 de ani.

MinRep
24 Dec 2004, 16:43
Ar mai fi de mentionat cateva scene foarte bine realizate ("baletul" lui Cassel printre lasere, aterizarea avionului la sfarsit etc.)


hmmm... oare de ce-mi aduce aminte 'baletul' lui cassel ? poate de superbele unduiri ale trupului lui zeta jones printre razele laser din 'entrapment' ? :huh:
Scena e intentionat facuta ca sa trimita la "Entrapement". Numai ca aici e mult mai bine realizata. Iar secevente de genul sunt atat de frecvente in filmele recente, incat sa dai timpul inapoi pana la vremea cand Roger Moore era "Sfantul" este inutil. :P

notorious
26 Dec 2004, 14:05
Cronicarii astia mici n-au de unde sa stie de Simon Templar si baletele sale in poante "raze X" de acum 40 de ani.


probabil ai observat ca nu mai scriu cronici. iti rezerv, in schimb, o surpriza, poate in primavara. :shock:

dar lasa glumitele, pt ca, daca te iau la puricat, pariez ca si tu esti paralel la o adica cu cinematografia horror de soc de la finele anilor '70 - inceputul anilor '80. ceea ce, doamne fereste, nu m-ar face mai cultivat sau mai pasionat de cinema... ;)

notorious
26 Dec 2004, 14:17
Scena e intentionat facuta ca sa trimita la "Entrapement". Numai ca aici e mult mai bine realizata.

nu face trimitere la 'entrapment', n-ai auzit ca-l omagiaza pe simon templar ?? (as, minte de trepadus neoropsit !) :)

acum, serios vorbind, minrep, scena cu pricina nu mi se pare deloc o 'trimitere' inspirata: daca vrei sa faci asa ceva, ar trebui sa scoti scena pe care o citezi din context (in cazul de fata, nu mai poate fi vorba de un ALT jaf, e prea cusut cu ata alba...), pt ca risti sa pari un plagiator marunt. si oricum, scena din 'ocean's twelve' este inepta: chiar daca niciodata n-am cautat logica in peliculele de orice gen, este prea trasa de mot intr-un film care pesemne se vrea 'istet'.

scuze, dar OT ramane doar o minora pelicula facuta la comanda, cu un scenariu carpit si un soderbergh decazut... ptiu, si mie caruia chiar imi placuse 'solaris'-ul facut de el impreuna cu clooney... ghinion!

MinRep
26 Dec 2004, 14:57
scuze, dar OT ramane doar o minora pelicula facuta la comanda, cu un scenariu carpit si un soderbergh decazut...
I agree... Dar e digerabil. Nu l-as pune pe lista jegurilor. Scena cu laserele e doar foarte bine filmata.

PoliFanAthic
27 Dec 2004, 02:04
Cred ca este undeva destul de in frunte pe lista jegurilor facute de mine in anul 2004...adica, faptul ca am mers sa ma uit la film. Caci, pana la urma, nu este atat filmul un jeg, pe cat a fost decizia mea sa merg sa-l vad, dupa ce nici primul Ocean nu m-a dat pe spate (chiar daca a fost considerabil mai bun). Si am avut asa o presimtire de-a dreptul palpabila ca o sa fie o gluma de film...

notorious
27 Dec 2004, 16:25
well, you're not the only one, PoliFanAthic... :?

@marx

totusi, chiar nici o flegma intelectuala din partea teroristului intelectual cinemagist nr.1 ?... surprinzator!

grig
05 Jan 2005, 16:26
scena cu laserele este o aberatie de la inceput. orice sistem de securitate cu laser, ca sa functioneze, are nevoie de un receptor la celalalt capat al razei. razele din film sunt spectaculoase, dar nu se termina intr-un receptor,.. se termina pe jos, pe pereti etc. so, putea sa le atinga lejer,... era exact aceeasi chestie ca si cum ating razele alea pe jos. ABERATIE !

in rest, scenariu slab - clar la comanda, actori bestiali.

hello all, have a happy new year ! :p

Pinky
06 Jan 2005, 12:14
Aveam chef sa vad un film la cinema si din lipsa de alternative am intrat la Ocean's Twelve. Mare greseala! Atata publicitate pentru nimic. Pe la jumatatea filmului deja plecasera cateva persoane, dar am zis eh, probabil are un inceput mai slabut, sigur urmeaza ceva interesant. Degeaba. Am zambit la cateva scene, am cascat la restul. Sigur adormeam daca nu era sonorul dat atat de tare in sala. In alta ordine de idei, cel putin i-am vazut pe Brad Pitt (omul asta nu imbatraneste?) si Vincent Cassel :oops:

TLD
06 Jan 2005, 14:42
Ai mah ca unele scene chiar m-au facut sa rad... Ceea ce m-a dezamagit cel mai tare din film, probabil a fost faza in care julia roberts o interpreteaza ep julai roberts... A... mai multa imaginatie domnilor? :P

notorious
06 Jan 2005, 14:58
In alta ordine de idei, cel putin i-am vazut pe Brad Pitt (omul asta nu imbatraneste?) si Vincent Cassel

oh, mai comme je deteste vincent cassel ! je voudrais casser son visage avec un marteau ! :x

acidhouse
10 Jan 2005, 15:51
HMMMMMM filmu nu mi sa parut nemaipomenit desi multi din sala radeau eu ma uitam ca prostu si tin sa cred ca eu nu mi am pierdut simtu umorului si ei erau... varza ..un film de nota 7 cu 2 3 faze comnice ..si muzica fff buna !! as vrea sa intreb daca stie careva ce melodie a fost cand a trecut "ala" printre lasere cand a vrut sa fure ou pasarea noptii parca era ala ok thx astept raspunsuri

Demona
12 Jan 2005, 17:41
demona, tu mi-ai luat-o inainte! pt ca eu vroiam sa fac un topic de genul 'ocean's twelve' - cel mai mare jeg al anului...:((

Tzapa... Las` ca trece... Pareri shi pareri... :hmm:

Sunshine
21 Jan 2005, 15:24
desi nu se compara cu primu ,e dragut si asta .
tre sa recunosc ca ma asteptam la muuult mai mult si k e un pic cam forte trasa de par povestea dar as fi regretat daca nu m-as fi dus sa-l vad .
Si faza cu julia roberts care pretinde k e julia roberts , poate e haioasa pe moment , dar e de-a dreptu idioata
Pacat de bunatate de actori :P

tailgunner
28 Jan 2005, 09:50
Ok, filmul l-am vazut acu doua luni asa ca impresiile sint intrucitva "blurry"

Blasfemie: mi-a placut la fel de mult daca nu mai mult decit primul. Tocmai pentru ca e off-beat, dezordonat, vraishte. Daca O11 era adunat frumos, sleek and sly, concentrat asupra loviturii de la Belaggio, O12 e lasat sa se imprastie intr-un montaj aiuristic, euristic, aiuritor, fara vina (cu i din i, cu i din a). Aritmic si inegal, filmul pare "shot from the hip", insirind momente memorabile (chinezul ala pitic saltind ca un apucat pe patul de hotel, discutia dadaista Clooney, Pitt, Damon si Robbie Coltrane, discutia pilita dintre Clooney, Pitt si Cheadle despre virsta lui Clooney, arestarea prematura a lui Bernie Mac, scenele de pe peron), acceptabile (Bruce Willis as himself, ridicarea casei din Amsterdam, furtul oului Faberge din tren) si reprobabile (Julia Roberts as herself, accentul "Cockney" al lui Cheadle - Oi, 'aven't they mess' tha' up?, finalul cu Albert Finney, parintii lui Matt Damon) sau pur si simplu prafuite (Vincent Cassel, stereotip holywoodian al rafinamentului unui "Villain" din Vechea Europa, chestia cu laserele).
Daca O11 avea - din cite-mi amintesc - o singura inconsistenta logica (i.e. cum si cind au fost introdusi fluturasii cu reclame la phone sex lines in cazino?), O12 are legiune, da' par sa nu mai conteze. Imi place ca Soderbergh ajunge pe ici pe colo in filmu asta sa semene cu Altman, sau cu emulul sau mai tinar P.T. Anderson.
7.5/10

Avraam
02 Feb 2005, 09:32
Mare porcarie ,pierdere de timp....mai bine stai acasa. :sick:
Cred ca si Ocolul Pamantului in 80 zile o sa fie la fel de mare porcarie.
Singurul care mi-a starnit un pic de interes este Comoara Nationala, ideea este interesanta sa speram ca si filmul va fi. 8)

aditza2004
06 Feb 2005, 11:37
Azi vreau sa il vad si eu...dar din 10 oameni 8 zic ca e prost...si din aia 8 6 zic ca e f prost si 2 zic ca e mai prost ca ocean's 11....dar eu tot sunt curios sa il vad...fiindca sunt multe filme la care voi ati comentat si mie mi-au placut :D .

aditza2004
06 Feb 2005, 23:27
l-am vazut...mi-a placut....8/10....poveste mai buna ca 11....actiune mai putzina....merita vazut...

Mala Portugal
08 Feb 2005, 08:07
Mai , nu inteleg de ce sariti sa demolati filmul. After all e un film de duminica, placut pentru regnul din care face parte si, din partea mea, e peste 11. Sigur, sunt prea multe personaje , prea neconturate, scenariul e obosit, da' cel putin e facut cu stil.
De exemplu pantalonii aia de pijama albi & semitransparenti, cu talie joasa, pe care ii purta vulpea noptii sunt curata lectie de stil :D